Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në 2012!

Shko poshtë

askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në 2012!

Mesazh nga No.i.d prej Sat Jul 03, 2010 8:54 am

askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në 2012!
Nuk është zero prova shkencore se çdo gjë do të ndodhë, por ka gjëra të shumta të cilat mund të lehtë të kërcënojë llojet e njeriut në vitin 2012, të tilla si një ndryshim gjeomagnetik, grevë asteroid apo supernova. Ose soemthing më intime, si një epidemi e gripit, ose një lufte bërthamore.

Mundësitë 2012

Njeriut
• GRIP pandemike
• bërthamore të Luftës / WW3 / Lufta biologjike
• Large Hadron Collider
• Nanoteknologjia
• Apokalipsi Fetare
• Aksident Bërthamor
• Ngritja e Machines
• Modifikimi gjenetik
• Time Travel Gabim
From Space
• Supernova Nearby
• Shpërthimi nga vrima e zezë në qendër të galaktikë tonë
• Gama Ray Burst (GRB)
• Asteroid / Meteor / Kometa
• kurorë Mass nxjerrje (CRE) nga Dielli ynë
• Cosmic Rays
• Sistemi Diellor Përveç Falls (efekti flutur)
• Alien Invasion
Nga Earth
• Magnetic Pole Shift
• Crustal Pole Shift
• Supervolcano - dmth Yellowstone
• Ice Age
• ngrohjes globale
Mayan Calendar
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në 2012!

Mesazh nga No.i.d prej Sat Jul 03, 2010 8:55 am

Jeta e Maya sillej rreth konceptit të kohës. Klerikëve u konsultuar për çështje civile, bujqësore dhe fetare, dhe këshilla e tyre do të rrjedhin nga leximet e kalendarët e shenjtë. Koha ishte me rëndësi të tillë që fëmijët janë quajtur edhe pas datës në të cilën ata kanë lindur.
Matematikë Maya përdor vetëm tre simbole - një shell-glyph formë për zero, një pikë për një dhe një bar për të përfaqësuar pesë njësi nga zero në 19. Për shembull, numri 13 u përfaqësua si tre pika dhe dy bare.

Zero ishte një koncept të përparuar në ato ditë, diçka që romakët nuk ishin në dijeni të. Megjithatë Maya ishin mjaft të rehatshëm me atë të përdorë një predhë si simbol të saj, një objekt të prekshme që përfaqëson një koncept abstrakt. Maya gjithashtu përdoret llogaritja në vargje dhe llogaritje vend, të cilat ishin shumë të zgjuar për një kulturë që nuk e përdorin rrota!
Edhe pse ata kishin shumë kalendarë, që shënoi kalimin e kohës me tre cikle që konkurruan në paralele.
Parë është kalendar frikësuar njohur si Tzolkin. Kombinon numrat nga 1 deri 13 me nje sekuence prej 20 dite-emra. Ajo punon në një mënyrë të ngjashme me ditët tona emrin e javës, dhe data e tyre brenda çdo muaji. Kështu që ju mund të keni 5-Chikchan (si tona e diel 5) pasoi nga 6-Kimi (si ne do të kemi e hënë 6). Pas 260 ditësh të njëjtin numër / kombinim emri do të ri-të ndodhë, dhe kalendari fillon përsëri. Përdorimi i tyre i bazë vigesimal (20) numëron sistemi ndoshta ka të bëjë me gishtat e këmbëve, ndërsa 13 i përshtatet mirë fazën e rritjes së hënës e cila nuk është e dukshme kur e re dhe duket i plotë për dy ditë në fund, duke u shfaqur të ketë një 13 ditë rritjen e ciklit. Nga ana tjetër, gjatësia e Tzolkin mund të jenë të lidhura me periudhën e njeriut ngjizje e nëntë muaj (273 ditë). Është sugjeruar se 260 ditë është koha ndërmjet një grua që dyshohet shtatzënisë e saj (ajo nuk ka periodat) dhe kur ajo lind.
Dytë është kalendari bujqësor njohur si Haab, apo vitin e paqartë. Ai përbëhet nga 18 muaj, secili prej 20 ditësh. Një shtimin e një pesë-muaj ditë (një periudhë e kapjen dhe fat të keq emrin Uayeb) na jep 365 ditë, një përafrim të një viti. Qëllimi kryesor Ky kalendar ishte për të mbajtur gjurmët e stinëve, për ngjarjet sezonale dhe diellore do të ndodhin në përafërsisht të njëjtën ditë të çdo viti. Maya ishin në dijeni të mospërputhje ditës vjetor tremujori, por nuk dihet nëse ata ndonjëherë e bëri asgjë për të.
Këto dy të pavarur duke kalendarët çdo të fillojnë përsëri çdo 260 dhe 360 5 ditë. Megjithatë, çdo 52 vjet që përputhet:
"Tzolkin dhe Haab u njëkohësisht, si hallkë intermeshed-rrota, dhe të kthehet në një datë të caktuar, 52 vjet, ose 18.980 ditë, do të duhet të kaloj (sepse të dyja 52 dhe 365 x 260 x 73 = 18.980). Në të tjera fjalë, do të bëjë Tzolkin 73 revolucioneve dhe Haab 52, kështu që çdo vite 52 kalendarin e 365 ditë e do të kthehet në të njëjtën datë. Një datë e plotë në këtë cikël 52-vjeçare mund të jetë, për shembull, 2 1k 0 Pop ( 2 1k qenë pozitën e ditës në Tzolkin, 0 Logo pozicion në Haab). Pesëdhjetë e dy vite do të kalojnë para një datë 2 1k 0 Logo kthyer.
Ishte pritur që bota do të përfundojnë në përfundimin e një cikli 52-vjeçare. Në këtë kohë, midis Mexica në luginën e Meksikës, të gjitha zjarret janë shuar, gratë shtatzëna janë mbyllur që të mos të shndërrohet në kafshë të egra, fëmijët janë hequr në fytyrë për ta mbajtur atë zgjuar në mënyrë që ata nuk do të kthehet në minj, dhe të gjitha qeramikë ishte thyer në përgatitje për fundin e botës. Në rast zotat e vendosur për t'i dhënë një tjetër njeri 52 vjet të jetës në tokë, megjithatë, një kohë të natës ceremoni u mbajt në të cilin popull e ndjekur priftërinjtë nëpër errësirë mbi një rrugë e shtruar në krye të një vullkani të vjetër zhdukur që rritet befas prej katin e pellgut të Meksikës, i njohur sot si Hill e Star, kodër mbi Ixtapalapa. Atje, me gjithë sytë mbi yjet, ata pritur miratimin e Pleiades nëpër qendra të qiejve, i cili do të njoftojë vazhdimin e botës për një tjetër 52 vjet. Kur erdhi momenti i saktë, një viktimë u sakrifikuar shpejt duke bërë një prerje të vetme në gjoksin e tij dhe nxjerrjen zemër ende aktual. Në zgavrën gjakosur priftërinjtë, me një stërvitje zjarr, ndezën një zjarr të ri që është kryer shpejt nga pishtarë nëpër liqen për tempullin në Tenochititlan, dhe nga atje për të gjitha tempujt dhe fshatrat përreth liqenit. Ky ishte i njohur si Ceremonia e zjarrit e re midis Mexica, dhe në një farë mënyre këtë përfundimit të njëjtën dhe përtëritjen e çdo cikli 52-vjeçare ishte e njohur nga të gjithë Mesoamericans. "
Kjo nuk ka ndryshe si fund të mijëvjeçarit të fundit mund të ketë ndjerë për të krishterët apo pasuesit e shumë kulti fundi i botës.
Kalendari jonë moderne perëndimore u prezantua para në Europë në 1582. Kjo ishte bazuar mbi kalendarin Gregorian, i cili llogaritet në orbitën e Tokës për të marrë 365,25 ditë. Kjo ishte 0,0003 e një ditë në vit shumë, por ende jashtëzakonisht të saktë për shkencëtarët të jetuar mbi 400 vjet më parë.
Kalendarët Mayan ishin nxjerrë nga ato të paraardhësve të tyre, Olmec, kultura e të cilit daton të paktën 3.000 vjet. Pa instrumentet e Europës të shekullit 16, këto vendasit Qendrore amerikane arriti të llogaritur një vit diellor e 365,2420 ditë, vetëm një ditë 0,0002 e shkurtër. Më të sakta se evropianët, dhe shumë më herët.
Long Count
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në 2012!

Mesazh nga No.i.d prej Sat Jul 03, 2010 8:55 am

Një datë Mayan përdor tre kalendarë. Kalendari i tretë, i njohur si akuzë "e gjatë", është një rekord të vazhdueshme të ditëve që fillon mbi çdo 5.000 vjet apo më shumë. Long aktual Count filloi në 3.114 para Krishtit. Dhe kjo do të përfundojë shumë shpejt.
Një datë tipik Mayan duket si ky:
12.18.16.2.6, 3 cimi 4 Zotz
4 Zotz është data Haab.
3 cimi është data Tzolkin.
12.18.16.2.6 është Long Count data.
Njësia themelore është farefisnor (ditën), e cila është pjesë e fundit e Long Pika. Duke shkuar nga e djathta në të majtë komponentët e mbetura janë:
• unial ........ 1 unial = 20 = 20 dite afërmit
• tun tun .......... 1 = 18 unial = 360 ditë = approx. 1 vit
• katun ....... 1 katun = 20 = 7.200 fuçi ditë = approx. 20 vjet
• baktun ..... 1 baktun = 20 katun = 144.000 ditë = approx. 394 vite
Afërmit, tun, dhe katun janë të numëruara 0-19.
Unial janë të numëruara 0-17.
Baktun janë të numëruara 1-13.

Long Count është një cikël të madh të 13 baktuns (rreth 5.126 vjet), ku përdorimi i maj 13 përsëri përfaqësojnë rritjen e hënë nga re të plotë. Cikli i tanishëm filloi më 13.0.0.0.0 4 ahau 8 Cumku që correlates për gusht 13, 3114 BC.
Në mitologji Mayan Long Count çdo cikël është një moshë të botës në të cilën perënditë përpjekje për të krijuar krijesat e devotshëm dhe i dobishëm.
Mosha e parë filloi me krijimin e tokës, dhe se ajo kishte mbi bimësinë dhe qeniet e gjalla. Për fat të keq, sepse ata nuk kishin folur, zogjtë dhe kafshët nuk ishin në gjendje të paguajnë homazh për zotat dhe u shkatërruan. Në vitin e dytë dhe moshë e tretë zotat e krijuar njerëzit e pastaj me baltë dhe dru, por edhe këto nuk arritën të lutem dhe u spastruan. Ne jemi aktualisht në Mosha e katërt dhe përfundimtare, mosha e njeriut modern, plotësisht funksional. A është e mundur që këto moshë të referuara në ndryshim evolucionar? Nëse ata kanë, atëherë çfarë mund të ndodhë kur perfundon aktual moshën më 21 dhjetor 2012?
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në 2012!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi