Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

114 vjece, gruaja me e vjeter ne SHQIPERI...

Shko poshtë

114 vjece, gruaja me e vjeter ne SHQIPERI...

Mesazh nga No.i.d prej Sat Jul 03, 2010 8:55 am

Ne zonen e ish kenetes ne Durres, jeton nje almanak i vertete shekullor, i denje per te qene ne librin guinness.

Quhet Tane Koleci dhe ka jetuar ne vitet 1800, 1900 dhe 2000. Ajo eshte njeriu me jetegjate i gjalle ne Shqiperi. Ka lindur ne vitin 1896 ne nje moment te turbullt per Shqiperine, duke jetuar permes renies e perandorise osmane, luftes se pare dhe te dyte boterore, renines se Zogut, periudhen e komunizmit dhe se fundi periudhen e demokracise.

Nipi i bashkeshortit te saj te ndjere, Mexhiti, prej dy viytesh kujdeset per te. Ai thote se disa dite me pare kaloi nje gjendje gripale por e kaloi pa asnje problem. “Eshte martuar ne vitet ‘25 dhe ka jetuar me burrin deri ne vitin 1974. Nuk ka lene femije dhe ka ngelur vetem”, thote ai.

Ajo ka humbur kujtesen, nuk shikon mire dhe pjesen me te madhe te kohes e kalon ne gjume, ndersa prej disa kohesh, merr nje pension te vecante nga shteti. Ka pire rregullisht kafe e duhan dhe ndonese buzet nuk i binden, cibukun nuk e ndan asnjehere nga vetja. “Ka pasur gjendje te mire ekonomike dhe ka qene grua shume punetore”, shton Mexhiti per njeriun me te vjeter ne vendin tone, e cila ka jetuar dhe jeton mes historise per te qene pjese e saj.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 114 vjece, gruaja me e vjeter ne SHQIPERI...

Mesazh nga No.i.d prej Sat Jul 03, 2010 8:55 am

avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 114 vjece, gruaja me e vjeter ne SHQIPERI...

Mesazh nga No.i.d prej Sat Jul 03, 2010 8:56 am

avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 114 vjece, gruaja me e vjeter ne SHQIPERI...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi