Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

ADN robotët mund të shëtitin një ditë nëpër trupin tonë

Shko poshtë

ADN robotët mund të shëtitin një ditë nëpër trupin tonë

Mesazh nga No.i.d prej Sun Jul 04, 2010 9:12 am

Shkencëtarët krijuan robotë mikroskopikë nga molekulat e ADN-së të cilët mund të ecin, kthehen, bile të krijojnë edhe prodhime të imëta në prodhimin e tyre të linjës së nano-madhësisë.
Aparatet pioniere, të përshkruar në revistën Nature, në të ardhmen mund të çojnë deri te robotët-kirurgjikë ushtarak të cilët do të pastronin arteriet njerëzore ose do të ndërtonin komponentët e kompjuterit, shkruan Daily Mail.

Në një projekt të grupit të shkencëtarëve nga Universiteti Columbia janë krijuar robotë në formë merimange me madhësi vetëm katër manometra. Vetëm sa për krahasim, kjo është 100.000 herë më e vogël se trashësia e qimes së flokëve.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi