Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kapërcejnë bebet për t’i mbrojtur nga syri i keq

Shko poshtë

Kapërcejnë bebet për t’i mbrojtur nga syri i keq

Mesazh nga C.r.b.n prej Sun Jul 04, 2010 9:34 am


I veshur si djalli, njëri nga bashkëpjesëmarrësit e ritualit bizar në qytezën spanjolle Castrillo der Murica në afërsi të Burgosit, kapërcen bebet e porsalindura të cilat qëndrojnë të shtrira në një çarçaf.
Në këtë ceremoni të pazakontë të kapërcimit të bebeve besimtarët urojnë fëmijët dhe besojnë se në këtë mënyrë i mbrojnë ata nga syri i keq.

Derisa njeriu i veshur si djalli kapërcen fëmijët, prifti lexon lutjet, ndërsa bebet, për fat as nuk janë të vetëdijshme se çfarë ndodhë përreth tyre.

Besimtarët tjerë përcjellin ritualin dhe luten të mbledhur para kishës. Nuk dihet nëse “djalli” ndonjëherë ka marrë hov gabimisht për t’i kapërcyer bebet.
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi