Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Faqja 1 e 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtë

Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:35 pm

Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Digju,Kallu,Pjeku Krejt,
N`ta basha t`keqen ti m`puthsh Mejt,
Edhe ne me past iri krejt Bota,
Zemra ime asht e JOTJA,

Qaj me malle per Dite,
Te dua me Zemer e me Shpirte,
Pom gufon Gjaku si Vullkane,
Kur e thrras Emrin Tande,

Me Vuajtje prej se Leva,
Kurr at Zemer nuk ta Theva,
Zemren si Gure e Besen si Burre,
S`kam met harru Kurre.

Ujte kur asht Ftoft n`grihet,
Kur asht n`zet Shkrihet,
Me Zemer te Du,
Ti je Shpirti per Mu,

Engjulli i Nates,
Pllumi i Paqes,
Per mu e Dashura,
Pat marr mos e Lasha.

Fjala ajo Thuhet,
Shkronja ajo Shkruhet,
Me mende e Kujton,
Me Zemer e Dashuron,

E prek me Dure,
E puth me Buze,
I thu te Dua,
Un ty e ti Mua.

Mu ka mush Syni me Lote,
Zemra me mall Plote,
Qfar Dite u ardh Sode,
Mos me pas Besim as ne Zote,

Shtir me Jetu,
Zore kuj mej Besu,
Rrinija u Shkatrru,
E keqja t`miren e ka Kaplu,

As Formula e Matematiks,
Mos me mujt me ra ne fie Rinis,
Lumturin s`mund ta blejsh me Pare,
Oo Gyrbet e ti dalsh Fare.E mora ni Leter te Bardhe,
Edhe ni Laps mej shkru do Fjale,
Ja nisa me shkru,Dora tu mu Dridh,
U mundova sa ma mir do Fjal mej Lidh,

Me ju dhimt po Gjithkuje,
Jam met si Peshki pa Uje,
Prit e lagu ne Shi,
Tuj prit se nje Dite po vjen Ti,

Merziz spo muj me vu Kapak,
Zemra nuk rren pa Gjak,
Shpirti nuk Jeton pa Ty,
Vetem ti me ke Pelqy.


Me nje Bes te Zotit,
Dhe me Pika te Lotit,
Disa her shum kam Mendu,
A e meriton me te than te Du,

Me shikon dhe te Shikoje,
Dashurija nuk asht Loje,
Nuk e di se qka pom Pret,
Tutem se Zemren po ma Vret,

Mori Qike je shum e Bukur,
Vetem Bukurija nuk me ben te Lumtur,
Nese nuk ki Respekt e Karakter te Mire,
Te shkon Jeta si Qenit Lidhe,Te merr gjumi por sun Fle,
Kishe pas deshir ta shish ne Anderr por se She,
Tu kish rrit Ymri,
Me Puth iher ne Buz per qka shen Syni,

Me ja n`di at Za me Vesh Tu,
Trupin me Dur me ja Rrethu,
E mos me dit kurr me Lshu,
Te Veshi t`vogel mej than ZEMER shum TE DU.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:35 pm

Jeta asht Lufte!!
Nese ki fat me Jetu gjat Pshton,
Nese nuk ki Vdek dhe Shkon,
Mvaret Zemra qka Perjeton,

Se Zemra ajo nuk asht Metale,
Mund ta shkatrrosh me ni Fjale,
Fjalte e Rrugt kurr nuk m`barojne,
Ato nuk ndalen por Vazhdojne.


Merre me mend sa Kujtimet i ke ne Krye,
Edhe me provu nuk mundesh mej Shlye,
Sa kanin e ki Dashte,
Sa kushi Zemren ta ka Plase,

Kan e don Hala,
Shum ki qef apet me Pa,
Aj qe tka Tradhtu,
E di se nuk ki qef me Paramendu,

Edhe aty ki shum Emra,
E veqon ata se ta don Zemra,
Ki shum gjana por s`poj Foli,
Ato ti shlyne veq Vorri.

Ta kisha dite mos met Shkru,
Mos me lan Zemren mu Dashuru,
Goja ime mos met than te Du,
Shpirtit edhe ni Vuajtje me ja Shtu,

Tash po e kallxon Veten,
E tregove te Verteten,
Te dulen Rrenat per Lidine,
E mashtrove Shpirtin Time,

Zoti te shen e te Vret,
Ujte qe pin mos tu baft Shnet,
Gjaku ne Trup tu Helmofte,
Kurr Zemra mus tu Gzofte,

Zemren ma ki Lendu,
Syni shkret rrin tuj Vajtu,
Mi le Kujtimet se nuk muj mej Harru,
T`shkoft Jeta tuj ba Kuku,

Edhe Kanceri n`zemer mem Ra,
Ma zi se ti nuk ma Ba,
Qka me bane mir Mendo,
Ishalla nuk t`shkon gjat vet e Provo.
Ka po sillesh pom Shikon,
Men je Buzqeshje pom Tregon,
Se shum po me Dashuron,
Dit e Nat ne mu Mendon,

E pret me mall Diten mem Pa,
Syt ka po shkoj spo mi Da,
E di se te mbyti Malli,
Pret se un te vi i Pari,

Pret se te vi e te kap per Dore,
Me te Puth pa e fol i fjal Goje,
E di se nuk me thua as Gja,
Zemra te thot Shpirt hajde Ma.


Te vi kadale mas Shpine,
Ti msheli Syte me Doren Time,
Te tham t`vogel kan e Don?,
Te terqethet Trupi dhe nuk me Tregon,

Ma merr Doren ma qet ne Zemer,
Nuk e permend kurr ni Emer,
Gjdo rrehje n`zemer ka ni Shkronje,
E z`bulova vet se kan e Done,

Mi more Durt dhe shum mi Shterngove,
Tu ndal Goja s`mund Fole,
Buzt e mia mi Kerkove,
Prej Dashuris ti Lotove.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:35 pm

Nese me thua 100 her te Dua,
Kjo sasht Kurgja per Mua,
Kur me tjeter kan rrin tuj Shkrua,
Pse jam kund gjalle ki Harrua,

A e Shpirt ty shum te Deshta,
Shum her Gabove por un Heshta,
Ke mendu se un nuk te Hetoje,
Me mua nuk mundesh me ba Loje,

Zemra jote ne Djem tjer shum Lakmone,
Se m`ki mu ti shum shpejt Harrone,
Ket Gabim un s`muj ta Fale,
Vazhdo Rrugen te tjetri Djale,

Pse ti Zemer m`ki Mashtru,
Une ty ma s`te Du,
Te lutem ti prej meje mu Largu,
Zemra ma nuk mund met Duru.


Zemra ime nuk asht Kuti,
Qe lejon gjdo kende me Hi,
Por veq per ata se kam Dashni,
Zemer ajo je Ti,

O Zemra jeme shum te Besoja,
Qe te kem Lumturi shum Shpresoja,
Si ta qojm Jeten mir un Mendoja,
Ka shkova te Livdoja.

Je si nje Dallendyshe,
Ti Zemres qetsin ja Prishe,
E n`gjalle me Shpresa,
Ma kalle si Shkrepsa,

Nuk dita qka don me than me Qesh,
Deri kur erdhe ti, ma qove Zemren Pesh,
Ne Zemer me hyri Lirija,
Ma vone filloj Dashurija,

S`kam besu se ka Qielli Yje,
As se Konopi lidhet Nyje,
Ti per mu je Mesija,
Ne Zemer Dashurija.

As Shkronja nuk ka Hjeshi,
Kur e di se nuk e Lexon Ti,
Nuk ka Zemra Kujtime,
As Fjala nuk ka Kuptime,

Nuk ka Bota n`gjyra,
Njeriut shum shpejt i shkon Ftyra,
Nuk Dashurona veq se te Sho,
Por ather kur Mendjen ta Njo,


Hana iher asht Gjys iher Plote,
Ti s`me don un pot shkruaj Kote,
Sa shum u mendova met Tregu,
Se nuk jam asi se ke Mendu,

Nuk kam qef 100 her met Lute,
Te kam tregu te verteten sa kam Mujte,
Prita Shpresa prej Teje,
Zemres Shpinen ja k`theve,

Q`ka te bani e Shkreta,
Veq ty te Deshta,
A nuk te erdh pak Gjyna?
Pse nuk me the se e ki Nja.

Syni s`me Qelet,
Loti nuk Derdhet,
Zemra mu z`voglu,
Kur n`djeva se m`ke Tradhtu,

Nuk me bind ma me Fjale,
Lutmu sa te dush s`muj me ta Fale,
Edhe Qiftelis ju k`put teli tuj Ra,
Kur n`jev Zemra se me ke Vra.Kur qel Pranvera gjith qka Lulzon,
Edhe Zemra per Dashuri shum Lakmon,
Era Luleve ta hjek Shtresin e Merzin,
Ta n`gjall Shpirtin ta k`then Lumturin,

Fluturon prej Qefit,
Ja n`di eren edhe Detit,
Flutura n`dalon Lule em Lule,
Gjdo Dite asht e Gzume,

Gjitha t`mirat i ka Pranvera,
Dashuris i qelet Dera,
Gjdo gja ka Gjelbrime,
Edhe Dashurija ne Shpirtin Time.Nese kalojn Dite e nuk me She,
Te merr malli me lyp ku Je,
Kur as Andrrat nuk te lajn me Fjete,
Me lyp gjithkun nuk mundesh mem Gjete,

Nuk len Njeri pa vet per Mu,
A jam kan gjalle a veq ki Andrru,
Ne Pasqyr e shikon Veten,
Dhe ne at moment e Mallkon Jeten,

Aq fort tuj mendu per Mu,
Loti ne Faqe tu n`dalu,
Ni Engjull tu Lajmru,
Te tha;Jojo nuk t`ka Harru.A ke mendu ndojher per Puthjen e Vdekjes,
Kur te largohesh prej Jetes,
Kur s`mund ta folsh Fjalen e Fundite,
E ma nuk dot qohesh prej Gjumit,

Asht ni gja shum e Rande,
Per te mjeren Bab e Nane,
Per Shoqe e Shoqni,
Per te Dashurin qe e don Ti,

Do ta m`bajm ni Qiri Dhez,
Ne Zemer na m`bet ni Pike e Zez,
Ne Jete do t`na Mungon,
Kurr Zemra nuk dot Harron,


Kaj her te bahet Jeta Iri,
Te pengon edhe Qiri,
Je Nervoz e ski qka Bane,
Gjithkush te Pengone,

E ki ne Zemer ni Idhcime,
Shpirti te lyp Qetsime,
Mir dita me te Thane,
Kujton se asht kat Shane.


Kjo Bote ish kan me plote Shpresa,
Gjith e cila ma e mir se Tjetra,
Nuk te bjen hise ajo qe e Done,
Por ajo qe te Lendone,

E lyp e lyp por se Gjane,
2 Njesoj nuk i ban ni Nane,
Vellau prej Vellaut shum n`dryshon,
Ket kerkush s`ta Beson,

Nuk po foli se q`ka po n`di,
Por q`ka po shohin Syte e Mi,
Nuk asht met, mej than kuj te Dua,
Kur gjdo i 2-ti ka met Tradhtua.


Pa Buke e Uje nuk mund te Jetosh,
Ata qe shum e ki Dasht nuk mund ta Harrosh,
Edhe pse ndoshta shum e Urrene,
Ne Zemer felle ajo hala Vlene,

A moj Zemer e Mjere,
I bjen Pigjman tash per Athere,
Pse e bana at Gabime,
Ajo nuk ka ma k`thime.
Un pa ty du me Vdek,
Ah kjo Zemra Shkret,
Eja se po te Pret,
Te dua Metvertet.Ju persh. nga Zemra.
Nese ju kan Pelqy me tregoni kam te shkrume Plotê.
Bayyyyy
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:36 pm

Aha Santacruz shum flm.Gjitha t´mirat.Me Vdekje u Burgosa nga Dashurija Jote,
Oh kjo Natê e fundit kjoft per mua Sonte,
Ti veq qenke msuar me hy n´der em Derê,
Ti nuk paske ndiena as nuk paske Nderê,

Me te pa me Sy je si nje Lule,por Lule pa Erê,
Shum e Vrave ket Zemer time te Mjerê,
Kurr Syri im per ty mos Lotoftê,
Kurr kush ne ty mos u Dashuroftê,

Do ta pi edhe Lotin Timê,
Qe mos te kam me ty as nje Kujtimê,
Tash nuk je e Vogel qysh nuk te vjen Marre,
Zemra mu n´zi si Mushknija me Cingare,

Vazhdo Rrugen mos u kthe m´brapa,
Qysh ja paske nis kurr s´ka me tu qe Nafaka,
Zemren Operacion kam me Ba,
Qe mos te kam ndiena per askendê Ma.

Dhuraten qe ta kam ble per Datlindje,
Hala e kam ne Dhomen Time,
Nuk erdhe me Marr tash k´tu po Rrinê,
Do ta m´baj gjithmon Kujtimê,

Me Lule te Bukura e kam Lulisê,
E me do Poezia te Dashurisê,
Un ato Lule me Lotê shum her i kam Vaditê,
Sa te Bukura jan ba dhe jan Rritê,

Tash se na erdh Pranvera,
Lulja ka Lulzu jo Flet e Kuqe por te Zeza,
Tash e Vadtit jo me Lotê e Dashuris por te Merzisê,
Te shkretat edhe Lulet mu tha ja kan Nisê,

Nana me vetê Lulet Zi mos i kam Ngjyros,
I tham jojo por ni Yll asht Fundos,
Tash e di se kot po Shkrujê,
Vet Gabova si kam fajê Kerkujê.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:36 pm

Kur Dashuris i del Afati,
E Zemren e kap Inati,
Jetes nuk i del Fati,
Mund te kap Infrakti,

Fatit kurr nuk i Dihet,
Zemres pa dikan nuk i Rrihet,
E di se nuk asht Leht,
Dashurija ajo vjen Vet,

Ne Jete duhet me pas shum Durime,
Shum gjana i ban e nuk kan ma k`thime,
Tan aj Lise kur ta kallet bahet Hie,
Gjithshka asht e mundshme mos ke Merzie.Ksaj Zemre kurr s`ju da Gazepi,
Shum gjat pa Fate m`beti,
Loti i gjelpt si Deti,
S`me ndimon as Profeti,

Sa shum koh kan Kalua,
Hala kush s`me tha te Dua,
Edhe qysh shkruhet gati kam Harru,
Dita me Nate mu ka Dallashu,

Hajt bre Zemer mos Kukat,
Vjen koha e bahesh Rahat,
Prit edhe noj Dite,
Vjen e mira pa Prite.Kur dikush te thot heren e par te Dua,
Seriozisht se ka Mendua
E ka veq per met Mashtrua,
K`ta s`mut kush me ja Besua,

N`kosh asi se Rrene,
N`zemer time nuk ki Vende,
Per me Rrejt shum Talente,
Pse bash mua me Gjete,

Mos Mashtro shum tu Luta,
Rrena i ka Kamt e Shkurta,
Sherrin po ja ban Vetit,
Pse i beson Dreqit.

Kur kalojn Muaj dhe nuk jam ne MSN,
Dije se jam ne ni tjeter Vend,
Aty ku do ta kam Trupin n`der Dheh,
E Shpirti permbi Reh,

Mos qaj se nuk mund te K`thena,
Edhe pse shum te don Zemra,
Te ulna ne Prehen por nuk me She,
Do te ruaj ku do Je,

Pash Kryt e asaj Nane,
Mos u merzit vazhdo Jeten Tane,
Un gjithmon do t`jam me Tye,
Un do t`jam e jotja Hije.


Lumja ti per Jeten Tane,
Hallal Zemra ime si Gjit e asaj Nane,
Kush te pruni ne ket Bote,
Tash po e kuptoj se paska Zote,

Me dite ti sa jam i Lumtur,
Nuk ke pa Anderr ma te Bukur,
Mos ti pafsha ata Sye me Lote,
Ma mir dua te Vdes oh Zote,

Kur me the te Dua,
Thash krejt Bota asht me Mua,
Do ta ruaj Jeten tane si Jeten Time,
Me Dashurin e Zemres Ime.


Sillu pshtillu naper Internet,
Gjith e cili dertet e Vet,
Kap n`janen shko te Tjetra
Ne msn po na shkon Jeta,

E lajm pa hanger Dark e Dreke,
Po lypim me Qika mu Perpjeke,
Qikat sherrin e Madhe,
Po na thojn jo nuk Bane,

Tuje binde me Shkrime,
Me dasht Zemren Time,
Po mundona Kote,
S`kam puth Buz ka Dite e Mote.Mos prek ku asht N`zet,
Se e djeg Gishtin e Shkret,
Trupin tim kur e Prek,
Ruju Zemer se pot bjen t`leht,

Mend te ti kur i Qoje,
Gjaku n`zemer me Vloje,
Shum te dua ah mos Vete,
Po me n`gren si Magnete,

Tan k`to Poezia per ty i Shkrova,
Veq TE DUA pom skon Dora,
As Doktorri spo mund mem Sheru,
Aq shum se te Du.


Kur ti mu me Puthe,
E ambel si Dredhz e Kuqe,
Ma dhe Shallin tan si Sheje,
I marr ere kur nuk muj Fleje,

Nuk ka Dhurat mat Madhe,
Qe me dasht Zemren Tane,
Te jap Uje me lag Fytin,
Ta jap Zemren ta jap Shpirtin.


Kur nuk e ban me Qellime,
Falet aj Gabime,
Kur e ban extra mem Plase,
Te un ma nuk ke Shance,

Kur ne Buz e ki Buzqeshjen,
Me Zemer e thu t`verteten,
Me shtin per s`dekni me ngjalle Jeten,
Keshtu e Tregon Veten,

Me u mendu veq i Grime,
Me fjale t`buta Gurin e Shkrine,
Nese Besen ti e The,
Me shtin persgjalli n`dhe.
Sillju Botes an e Mane,
Sukur gjuhen Shqipe nuk e Gjane,
Kur e shkrun I LOVE YOU,
Nuk ambelson si me te than SHUM TE DU,

Po jau shkrur tash do Fjale,
Jam krenar se jam Shqiptare,
Zemren si Luan,
E Synin si Shqiponje,
Te them te Dua tash e Pergjithmone.
Te besoj ty,sukur besoj ne Fe,
Mos em shti met ba Be,
Beja ime ti Je,
Ma shum nuk gzona as Djal mem Le,

Letra shum kolaj ajo Shkyhet,
Por Emri yt prej Zemres nuk Shlyhet,
Edhe Buka ajo me kohe Thahet,
Kur te merr Uja ajo apet Hahet,

Edhe Lulja ajo Thahet,
Kur ti qet Uje apet n`gjallet,
As Dashurija nuk shkon veq haj Hajt,
M`baron shum shpejt nese nuk din me Majt.


Shka jan ka bajn Rinia,
Poj marrin Rrugt e k`qija,
Nese ban dikush keq mos Lakmo,
Por prej ati ti Meso,

Shkolla nuk te meson Karakter,
Prej Babs e Nans e Shoqnis k`ta e Merr,
Dikush edhe Bab e Nan e kish Shite,
Per mu ba shum Pasanike,

Nuk ka Njeri se nuk m`katnone,
Nuk asht mir kur e Teprone,
Tregoje veten me Zemer Bardhsi,
Do t`kesh gjithmon Shok e Shoqe e Miqasi.

Un nuk jam Piktor,
Qka mendoj i shkruj me Dor,
Jam ik e ardh ne Gyrbet,
Jo per Qef por per Dert,

Per ata shum po Merzitna,
Se k`tu nuk pot hecka Dita,
U k`naqem e kurr su Gzume,
Prej Punes gjithkush po Vune,

Kishe po arriti Diqka,
Por kerkush nuk pot Perkra,
Thojshim Shkijet jan te k`qi,
Zvicrrant ishin ma Zi,

Mundohen me ta n`du Kamen,
Shko te Shpija ta kendo Kangen,
Duhet me duru e me perbi qka nuk Duhet,
Ne Gyrbet loja qeshtu Luhet,

Je i mir sa tje i Ri e ke Fuqi,
Kur nuk mundesh s`do kush met pa me Sy,
K`tu jet Njeri pa Mene,
Nuk je maj vlefshem se ni Qene,

Te thojn lumi ti se je Atje,
Neve hise spo na Bje,
Kam pa Bote e Qytetrim,
Por kerkund s`kam pa si Vendin Tim.E kisha lan me ma hjek Zemren pam Pi,
E kisha lan me mi n`zer persgjalli k`ta 2 Sye,
As se kisha besu se k`shtu je Ti,
Qe ma ban ket Tradhti,

Kisha n`dejt tan Jeten ne Ferre,
E kisha dhan per ty Jeten pa mendu 2 Here,
Kurr k`tahen se kisha Mendu,
Se dikur ke mem Harru,

Nuk e di a ma Besone,
E kisha dhan krejt q`ka Kame,
E k`tahen se kisha Besu,
Se nje Dite me thua ma s`te Du.Oh sa ju Luta Zotit me ty mu Martu,
Sa pata deshir te jam Nana thmive Tu,
Deshta qe per Grua te me Pranosh,
Me ni Unaz Gishtin te ma z`bukurosh,

Kesaj Pune nuk i tham Fate,
Por tradhti e shum Mekate,
A nuk tu dok pak sem Lendove,
Ma shum me dhimti qe te Families e Dashurove,

Ti a beson ne Zote,
A ke gjynah kur dikush derdh Lote,
As nuk ke n`diena as Shpirte,
Ah ti kurr mos pash Dite,

N`doshta tan Jeten dot kesh Lumturi,
Nuk te vrajn fille Lote e Mi,
Ne Zemer e kam ni Derte,
Te dalt Shpirti per Gazepe.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:36 pm

Oh moj Nan ruje Qiken,
Pot del Naten pot kthehet Diten,
Mjera ajo Shokt sej Ka,
Po pin Duhan e Hashish po lyp a ka Ma.

S`po ja n`din per Bab a Vlla,
Del e s`len gja pa Ba,
Nana per ta shum po Vun,
Her do kurdo e Pagun,

Nuk po din se q`ka po Ban,
Mej fol kush nuk Guzon,
Ja m`buloj e k`eqja t`miren,
Ja murr Families f`tyren,

Jo kishe Vajzat Shqiptare jan t`kqi,
Djemt jan ba edhe ma Zi,
Shqiptar kem Kultur kem Tradit,
Kerkush prej jush k`ta se ka Prit,

Ju vet ket e Dini,
Ka po shkojm po na kan Iri,
Per k`to pun t`kqija kush jau qeli Deren,
Rune Respektin rune Neren,

N`daq mir n`daq Keq,
N`daq kupto n`daq del Meq,
Se mua q`ka po bani nuk pom Dhem,
Nuk je Qika as Djali Jem.

Ja nisa ty Zemer diqka met Shkrua,
Boja Lapsit mu Hargjua,
E preva Gishtin dhe Vazhdova,
Me Gjak e Lot e z`bukurova,

Kur mendoj un per Ty,
Po me mushen me lot k`ta dy Sy,
Me jetu pa ty nuk ish Kullaj,
Po shkruj dhe po Qaj,

Shum po kam qef me ty me Nejt,
Ti per mu je si Shejt,
Je per mu si Flaka Qirit ne Errsi,
Si i Burgosuni ne Liri,

Me pik t`fundit t`gjakut po e m`baroj,
Dhe nje Deshir po ta Plotsoj,
Lexoj ket Poezi dhe Mendo,
Un jam aj qe po e Kerko.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:37 pm

Me Vdekje u Burgosa nga Dashurija Jote,
Oh kjo Natê e fundit kjoft per mua Sonte,
Ti veq qenke msuar me hy n´der em Derê,
Ti nuk paske ndiena as nuk paske Nderê,

Me te pa me Sy je si nje Lule,por Lule pa Erê,
Shum e Vrave ket Zemer time te Mjerê,
Kurr Syri im per ty mos Lotoftê,
Kurr kush ne ty mos u Dashuroftê,

Do ta pi edhe Lotin Timê,
Qe mos te kam me ty as nje Kujtimê,
Tash nuk je e Vogel qysh nuk te vjen Marre,
Zemra mu n´zi si Mushknija me Cingare,

Vazhdo Rrugen mos u kthe m´brapa,
Qysh ja paske nis kurr s´ka me tu qe Nafaka,
Zemren Operacion kam me Ba,
Qe mos te kam ndiena per askendê Ma.

Dhuraten qe ta kam ble per Datlindje,
Hala e kam ne Dhomen Time,
Nuk erdhe me Marr tash k´tu po Rrinê,
Do ta m´baj gjithmon Kujtimê,

Me Lule te Bukura e kam Lulisê,
E me do Poezia te Dashurisê,
Un ato Lule me Lotê shum her i kam Vaditê,
Sa te Bukura jan ba dhe jan Rritê,

Tash se na erdh Pranvera,
Lulja ka Lulzu jo Flet e Kuqe por te Zeza,
Tash e Vadtit jo me Lotê e Dashuris por te Merzisê,
Te shkretat edhe Lulet mu tha ja kan Nisê,

Nana me vetê Lulet Zi mos i kam Ngjyros,
I tham jojo por ni Yll asht Fundos,
Tash e di se kot po Shkrujê,
Vet Gabova si kam fajê Kerkujê.
Nese ki BMW e ki Pare,
Vajzat nuk te lajn Qare,
Nese ki Opel ose Vw-e,
Nuk ki pse Vje,

Me kan i Bukur e me Spoilera,
M´brenda Parfum mej ardh Era,
E mej pas do Krom Bandasha,
Shum shpejt ki me n`zan Vasha,

Kshtu Vajzat dalin Meqê,
Mej pas permbi 200 Psê,
Kur poj thirri Vajzat pom vetin a ki BMW-e,
Ohh bre Loqk un nuk kam Para me Ble,

O une jam i Shkretê,
Qe 2 Vjetê me ni Kerr kam m´betê,
Ktu Jeta shum ka n´dryshu,
Nuk ki faj me u Tranu.
Zemren ma Vrave,
Lotin ma Thave,
Prej Shpirtit tim u n´dave,
Prej t´kqijave kurr su n´dale,

A ke pa n´doj her Bot me Sy,
A ke menduar se dikush mendon per Ty,
A ke pa n´doj her Njeri te Mjerê,
A te ka Lendu dikush n´doj Herê,

Se sa koh nuk te kam Pa,
Sukur nje te Families me ma Vra,
Mos me dit as Vorrin ku e Ka,
Veq nje Fotografi tjeter Kurgja,

Athua Zoti a She,
Athua ti mua a me Nje,
At her kur ma shkrujshe te Dua,
Athua Seriozisht se ke Mendua,

Oh jo tash ma nuk ka Kthimê,
Prej plagve nuk kam ma Sherimê,
Tash me duhet nje koh e Gjatê,
Me ndi veten sukur te njofta at Natê.


Her her s´kam dert Syt me ti Pa,
Nuk merzitna edhe pse prej meje je Da,
Por kur mendoj se q´far Shpirti Ki,
Thom o Zot mos me le ne Vetmi,

I kam do n´diena se nuk muj mej Shkru,
Veq ato n´diena ti dha kur t´je me Mu,
Un veq niher kam Lindê,
Se sa te dua vet ki mu Bindê,

Zjarri shkymet mos mej qit Dru,
Zemren time mos me Dasht ka met Harru,
Nese ti nuk din qka don me than mu Dashuru,
Kqyr une ty qysh te Du dhe ather ti ki mu Msu.


Thradhtija asht Helmimê,
Rrenat jan Shkatrrimê,
Merzija asht Idhnimê,
Malli asht Kujtimê,

Te dua jan 2-Fjalê,
Veq te Respektoj sa tjam Gjallê,
Nuk te Harroj pa e Vra Veten,
Per ty s´muj me shkatrru Jeten.

Edhe ne Deti ka Gjelbrimê
Mej Besu dikuj duhesh me pas shum Guximê,
Jeta asht si Lloteri,
Labyrint pa Kufi,

N´doshta hala se ki Mendu,
Gjdo Ditê ka diqka ki me Msu,
Kan met Rrejt,Shajt e Lendu,
Kan met Tradhtu mu mendu met Shkel e met Ofendu,

Ki mu msu qysh me u Dashuru e me Respektu,
Kajher s´mundesh me zjedh k´ta e du k´ta se Du,
Ki me pa q´ka nuk ki qef me Pa,
Ki me pa qysh Vllau Vllaun ka me Vra,

Edhe pse Bota asht Rrumbullak,
Nuk asht gjdo Njeri Rahat,
N´doshta ne ni Vend te Pasur ki mu Rritê,
Por edhe aty shum ki mu Merzitê,

Mos i merr vesh t´thash e t´thame,
Mos ja plas Zemren Babes e asaj Nane,
Mos mendo me Jetu Sod per Neser,
Por mendo per ma Teper,

Un nuk jam Migjeni,
As nuk jam Makaveli,
Veq une juve po ju Tregoj,
Qka mua me Kaloj.


Ka e ki at Maje n´do at Themer,
Mua mos me thirr ma Zemer,
Tradhtin e Rrenat i paske Profesion,
Kur me thua TE DUA bash po me Lendon,

Shko andej ka Lindê Dielli,
Ma me ty Gojen se Qeli,
Un shkoj ka Dielli Perendon,
Andej ka gjithshka e Harron.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:37 pm

Kjo Bot ish e Madhe,
Kish Njerz Tyliqfare,
N`daq t`bardh n`daq t`zi,
Do t`mir e do t`kqi,

Ka t`shkojsh Shqiptar,
Krejt Boten dojm me Marr,
Si Popull Shqiptar zor me Gjet,
Jam Krenar Metvertet,

Si mat Vjetrit ne Ballkan,
Na paten Inatin e t`bashkum nuk na Lan,
Por Shqiponja shkon e Vjen,
E kshtu t`ndam nuk na Len,

Por Shqiptari k`ta e Din,
Duhet edhe pak Durim,
Her do kurdo Shqiponja Sulmon,
E kret Trojet tona i Bashkon,

Gjith k`ta e Dim,
Edhe Shqiptart ne Mergim,
Se kur Shqiponja e hup Gjakun,
Krejt Shqiptart ja marrin Hakun.Aiiiii edhi ti Zemer,hajde bre Ma,
Pika n`zemer don mem Ra,
Edhe Buzt mu kan Tha,
As Labello s`po mi Sheron Ma,
Po pres sherim prej Buzve Tua,
Kur t`vish te me Puthish Mua,
Princesh shum po me Mungon,
Tash po e di se Zemra po te Don,
Ku mete,ka Hupe,
Hajde bre sem Tute,

Shum bre u Vunove,
Thash sem Harrove,
Shum Nervoz po Bana,
Edhe pom pisket Nana,
Dashurin ta pati Ana,

Tash pot Kallxoj,
Shum jam ka Duroj,
K`shtu e kish Dashurija,
I murr Mend e Mija,


Hajde bre mos Le,
Te dua me The,
Tash e Kuptova,
Qysh po u lujke Loja,

Po shetiti vetun me Kerr,
Dita po me bahet Terr,
Nata po me bahet Dite,
Te dua me Shpirte.Qika pse bani gjana Perseri,
Don mem kap Kanceri,
Ata se nuk e Don,
Pse nuk i Kallxon,

Edhe pse nuk asht i Bukur,
Por asht shum i Lumtur,
Mos ja prish Qetsin,
Por falja Mirsin,

Une k`ta e Di,
Bukuroshi ka Perparsi,
Besa lun rol edhe shum Interesi,
Kur asht Shofer Mercedesi,

Ka edhe shum Qika t`mira,
Zemer bardh e shum Deshira,
Juve ju ruajt Zoti,
Mos ju lasht me ju pik Loti.

Po aj mos paft Dite,
Qe juve ju Merzite,
Aje qe ju Tradhtoft,
Kurr Zoti mos e Gzoft.Gati gjithmon n`jani Afrohet,
T`jetri Largohet,
Kur dyt Afrohen,
At`her Dashurohen,

Kur njani Gjelozon,
N`darja Fillon,
Nuk presin me Mendu,
Po ja nisin mu n`gatrru,

Para se me Fol,
Mendo mir e Holl,
Ata 3 minuta se Mendon,
Gjith shka n`dryshon,

Pra mendo Mir,
Me Zemer te Lir,
E mos u n`gut,
Se n`fund jet si Mut.Poj bajshe shum Vjet,
Me Gzim e Kijamet,
Me ba mos mu Rujt,
Po ja nishe me Lujt,

Ma shum me Hidherime,
Se me Gezime,
Po metshe si i Trollum,
A n`doshta veq Un,

Kjo sish kan Bota Ime,
K`shtu se paramendova Jeten Time,
Po mundona mu Pershtat,
Por nuk po bana Rahat,

A ka kush sem Kupton,
Lotin te ma n`dalon,
E Zemra qe po Vun,
Per Ditet se Kalun.


E pata ni Bes,
E pata ni Shpres,
Po tash po Vuje,
Po shkrina si Shiqeri ne Uje,

E thirra oj Zemer,
E thirra ne Emer,
Por ajo Shkoj,
Mua nuk me Kallxoj,

Me the te Dua,
Te thash te Dua,
Ike u Largove,
Athua metvertet me Harrove?????????Teshat i ka Dolce & Gabana,
E n`gjep i ka 20 Franga,
Me BMW rrin tuju Shetit,
Qe e ka ble me Kredit,

Kshtu e kan Shqiptart,
Me u Fryh ja kan Zanat,
Na shiten Frajera,
Kredit po ju vjen Era.
Jam shum Njeri i Thjesht,
T`shti edhe me kesh Medesht,
A nese nuk Don,
T`lutem Kallxom,

Qka pata iri mi qiti Zoti,
Edhe pse n`doshta nuk me pik Loti,
Un n`dryshoj si Moti,
Por apet kam besim te Zoti,

Une krejt q`ka Shkruj,
Nuk e kam me njet mej ba keq Kuj,
Por mundona ti Kallxoj,
Se ka Njerz lloj Lloj,

E di se kaj her e Teproj,
Por Zemren s`mund ta n`daloj,
Kishe po baj Mir,
Shum Njerz spo kan Deshir,

Edhe une e kam at Mendim,
Se gjdo Njeri ban Gabim,
Po mundov me ba Mir,
Me ba keq nuk asht Veshtir.


Ditet shkojn,ato nuk Presin,
Por Shpirtat ton Zemer dot Vdesin,
Gjdo shikim mund te jet i Fundit,
N`doshta ne Mengjes nuk qona prej Gjumit,

Pot k`qyri me Sye e po hjek Mall,
Bile te shoh n`doj her ne Anderr sa t`jam Gjall,
Ni Jet e kam dhe nuk dot Kursena,
Do ta jap q`ka ta don Zemra,

Jam i prekshem n`zemer si Achilles n`themer,
Kur te du,te dua me gjith Zemer,
Pa u n`gatrru pak nuk Shkon,
Por Dashurin veq sa ma Shton.Zotit ju kam Lutur.
Zemer moj Flutur,
Me ty jam shum i Lumtur,
Oh sa je e Bukur,

Prej gzimit rri tuj k`cy,
Kur e di se me don dhe te dua un Ty,
Sa mir un dhe Ti,
Oh Zemer tan po na kan Lakmi,

Sa bukur je Vesh,
Zemra po me Qesh,
Vetull holl e Buzt e Kuqe,
Oh po me dokesh si nje Nuse.Pse te shkruaj Poezia,?
Kur te sho ty,ti je Poezia Ime,
Qe te andrrova gjith Jeten Time,
Sukur Bora kur te Shkrihet,
Si nje Peshk kur te Hidhet,
Ashtu mendja po me K`fiellet,

E ke Shtatin si M`bretnesh,
Bukur rrin dhe bukur Qesh,
Je e Bukur si Zan e Malit,
Shum po ja don Zemren Djalit,
Me pik Loti dhe bjen ne Gace,
Gaca nuk shkymet por po qet Flake,

U da Gaca ne dy Pjese,
Zemra Zemren po e qon Peshe,
Kam nje Fe dhe besoj ne Zote,
K`si si ty s`kam pa ka dit e Mote,
Krejt Arin e Botes me ma Oferu,
Un me ty se kisha n`drru.


Krejt n`gjallesate e Detit me ja nis me Kja,
Mu prej teje s`ka kush qem n`da,
Me mungon si te Vorfnit Buka,
Zotit per ne te dy shum ju Luta,

Nese ndoj her kam rast dhe du me Dek,
Kur me shkon mendja te ti apet k`thena ne ket Jet,
N`doshta mendon se jam Tranu,
Ta besoj se kshtu ka n`doll me Mu,

Kshtu po me Kendon Zemra,
Hajde e hyn m`brenda,
Krejt Trupi me mu Tha,
Zemre per ty me rren Hala.


Nuk me nigove qe shka te Thash,
E kam dit se ka met dal Dallash,
Rrena i ka Kamt e Shkurta,
Mos Tradhto shum tu Luta,

S`ja ndigjove Zemren Djalit,
E morre Rrugen e Djallit,
Shpirtin ma ke ba Therr,
Me vrave shum Fell,

Mos me thirr tu mu lut e tuj Qajt,
Gjithmon n`mend ka met Majt,
Vetit ja bane se na shtine mu n`da,
Edhe 100 vjet s`kam dert Syte me ti Pa,

Te kam nem me Shpirte,
Kurr s`ke me pa Dite,
Zoti dikur ta Kthen,
K`ta maje Men,

Ket kurr se ke Mendu,
Qysh po tu doke mu Tradhtu,
Tash gjithkush me ty po Lun,
Po lyp apet mu kthy te Un,

Edhe Zoti mem ba Be,
Ti te un vend ma s`ke,
Kesh maj Keqi,
Tu bana maj Miri,


I kam dy Fjal me ti Than,
Qe 2 Jav me Flet nuk me ki Lan,
Pse ki dallim prej Tjerave,

Deshta te jem Shoke,
Por Loti me piki ne Toke,
Tash po te dua Forte,

Zemer n`dish se t`kam Tradhtua,
Zemer n`diesh se t`kam Lendua,
Zemer n`diesh se tjeter kend ma shum se ty e Dua,
Zemer m`shtish n`dhe me Duar Tua.

Zemer po ta jap ni Bes t`malsorit,
Zemer s`ka kush em n`dan prej teje perveq Vorrit,
Zemer ishalla nuk je ka lua me Mua,
Zemer shtrejt dhimbjen time ki me Pagua.

Fluturo moj Flutur e mos u n`dal,
Eja te un Zemren me ta Fal,
Aty dot gjejsh Lule me plot Arome,
Zemrat tona ti Bashkojme,

N`gutu Flutur e mos Prite,
Zemra Zemren po e Lype,
Vjen n`gadel por si Era,
Hyn ne Zemer se tu qel Dera.
Po te pres ne prag te Deres,
Po kendoj si Zog i Pranveres,
Po pres te me Lulzon nje Dashuri,
Po pres qe fati im te jesh Ti,

Po e pres prej teje veq ni Flaj,
Po pres qe Shpitin te ma n`gjall,
Pot pres ty qe t`me n`gro,
Po e pres qe t`me Dashuro.Mir mengjes Interes,
Kjo loj luhet deri kur t`des,
Rrin tut l`mu,
E kshtu m`rapa mundohet met Shkatru,

Me shitet shum e Mir,
A met kuptu shum Veshtir,
E n`drron mendjen per 2 Minuta,
Jo m`shkrove jo me ty nuk Lujta,

Poj vjen shum marre me tregu d`rejten,
Po kujton se po ma ban te Keqen,
T`jeter gja nuk t`ka Met,
Per me rrejt shum Talent,

Une di edhe n`rush,
Kallxo dret mos em Prish,
Ju po lypni Coolera,
Se te un nuk t`qelet Dera,

Pom vjen keq pse k`shtu Foli,
Kshtu po duhet kur pom kap Zori,
Ne fillim shum e Sinqert,
Met shfrytzu e ka N`JET.

S`pom kuptoni as nuk po ju Kuptoj,
Por k`shtu jam s`kam ka Shkoj,
Edhe un kam ba Pun t`kqija,
Mos me n`gucni se pom shtohet Merzija.
A nuk gjete t`jeter Qajre,
Je ba si k`si se shiten me Pare,
Qysh bre nuk po te vjen Marre,
Pom vjen gjynah se je Shqiptare,

Se per pun t`jera spo Foli,
Po ju shen edhe Qorri,
E ki mendjen e madhe deri ne Qille,
Ah per pak sen rrehesh Fille,

Po thu pom kqyrin Perseri,
Normal se nuk e ki pamjen per Njeri,
A ki Bab a ki Nane,
Nuk ka Uje qet Lane,

T`lazdrume e c`petullime,
Si me kan e n`shume,
Me tana gjanat e Marrume,
S`len gja pa ba edhe e Martume,

M`jeri aj qe ju Duron,
Lum aj qe nuk ju Don,
M`jer aj per Vetveten,
Qe vun per tan Jeten,

Kat shkojsh zi e ma Zi,
Me Femna t`sodit k`shtu e Ki,
T`knoft Qyqja Dite e Nate,
Mjer aj qe e ki Fate.Kur ti sho dy te Dashuruar,
N`jani tjetrin duke Perqafuar,
Me kujtohen ditet e Kaluar,
Kur ishim te Bashkuar,

Me doket sukur Dje,
Tash ban kishe nuk me N`je,
Me doket se kam Andrruar,
Baj kishe kurr s`jem Takuar,

Mundona mej Harru,
Ditet qe kan Shku,
Pse me derdh Lote,
Dhe merzitu Kote,

Baj me Mend qe Sod jam Le,
Ja nisi Ditet prej fillimit mej n`gje,
K`qyri aty ku kam Gabu,
Sod mej Permusu,t`kaluart mej Harru,

Un jam aj qe te shtina me Qeshe,
Un jam aj qe shum te ka Deshte,
Un jam aj qe te thirra gjdo Dite,
Un jam aj qe nuk te lash mu Merzite,
Un jam aj qe me thosha jam shum e Lumtur,

Un jam aj qe ike e ma Rrase,
Un jam aj qem Plase,
Hahaha tash me vjen te Qeshi,
Te k`thej prej vetit Dreqi,
Tash cili asht maj Keqi??Ti Zemer je diqka Exelent,
Je diqka shum e Trent,
E fort si Cement,
Me mend shum Intiligjent,
Je shum Serioze,
Por pak Xheloze,
E Bukur si Miss Botnore,
Ftyren si Lule Bore,
Kisha pas qef met pas Dashnore,
Me hec bashk Dor per Dore,
Po e sho se u Dashurove,
Ohh Puthem iher sem Tranove.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:37 pm

Lumturija asht Gezime,
Dashurija asht Ambelsime,
Thuje fjalen e Vertete,
Gjithmon dot kesh perparim ne Jete,

Mos te vjen marre qe e Don,
Marre asht kur e Tradhton,
E she me Sye,
E nuk fol me Ty,
Por Zemra e din qe t`ka Pelqy,

T`shkon Dita ne Mendime,
Kalon Nata ne Kujtime,
Sukur ni Fare qe ja nis me Bie,
Ne Zemer thirret DASHURI.


Dy Zogje t`malit ja kan nis me Vajtu,
Se larg njani tjetrit kan Qellu,
Po e presin Diten me u Bashku,
Jeta m`bar me ju Shku,

As nuk ju Dalet as nuk ju Rrihet,
As nuk po ju Hahet as nuk po ju Pihet,
Rrin tuj shkru nerveti deri dikur Naten Vone,
Njani tjetrin shum po e Dojne,

Nje Deshir po dojn me Plotsu,
Kur vjen koha me u Taku,
Dashurija ne Largsi ish Zore,
Kur vjen Dita me ta Puth at Goje.


Si te Fejum si t`martum,
Per ata Rrole nuk Lune,
Dele e s`nalet,
Ban qa s`bahet,

Poj prish dy Shpirta,
Per ata se te don Zeze Dita,
Loti nuk n`dalet,
Gjdo gabim nuk Falet.

Per ata nuk po ke Meshire,
Pse e merr pa Deshire,
Kur t`bahet vone mos thuaj qka u Ba,
Zoti ty ka met Vra,

Dhimbjet s`ndalen por po Shtohen,
Pa prit pa kujtu po e shlyn Kunoren,
Ni Shpirt t`shkret ti pse e Le,
Besen e Zotit rrejshem pse ja Dhe,

Lun qysh t`dush me ta dhe e n`shon,
Dy Familje po i Shkatrron,
Zoti n`qiell aj Shen,
Her do kur aj ta k`then.Lindi ni Vajz Shqiptare ne Gyrbet,
Emrin ja n`gjiti Nana Vet,
Sa bukur ja ka Pershtat,
Kurr pa Lumturi Zoti mos e Lasht,

Emrin Besa shum Besnike,
Per Tradhtar shum Fanatike,
Sokolesh dhe shum e Bukur,
Dashurija saj te ben te Lumtur,

Si don Zotit tjeter Gja,
Veq me Besen Jeten me n`da,
Te don pa hile me Zemer e me Shpirt,
Shpirtin ne Dashuri ta Shendrit.

Si me kan i therun e i Plagum,
Si me kan qute por ne Gjum,
Si mos me pas Uje ne Lum,
Si me kan i Lumtur por jo i Gzum,

Si me kan gjall por si Hije,
Si me Pa e kurr s`ke ndie,
Si ni Nuse ne Gjinie,
Si Burr e Grau pa Femie,

Si me kan i Dekun e jo Gall,
Si me kan Qytet e jo Mahall,
Si nje Njeri pa Sye ne Ball,
Ashtu po te pres me Mall.
Toka po Sillet,
Zemra spo n`gihet,
Merzia pom Plas,
Te dua pa Mas,

Ni Tingull e Qetson,
Zani yte ne Telefon,
Por apet se Apet,
Nuk asht si me ardh ti Vet,

Mir se me Pajton,
Kur e di se nuk me Harron,
Dashuri ish kan mos Vet,
Kur Dashurohesh ne Internet.

Oooo sa Bukur,
Kur je e Lumtur,
Ivvv sa Keq,
Mo ashtu dalsh Meq,

Aha tash jam ka e Di,
Veq deshte ethet me mi Shti,
Boll tash k`shtu Le,
Mos em shti met Rre,

Ncncnc mos em Xigilo,
Qyre jo bre Mo,
Hihih ani Hajde,
Mos em ban Kajde,

Ohhh sa Mir,
Hajt hajt veq edhe ni Grim,
Ani ani mos i kallxo Kuje,
Se ne prehen mu ki Ule.
A e ma Mend,
Qysh se ne Shkollen Fillore,
Kur ne mua u Dashurove,
Shkrujshim Poezia ne Flitore,

11 Vjet kan Kalu,
11 Vjet un pa ty e ti pa Mu,
11 Vjet ne Vetmi,
11 Vjet tuj qajt si Fmi,

Para se shkova ne Gyrbet,
Ta dhash besen qe k`thena Apet,
Ahhh Gyrbet e k`josh Mallkue,
Oooo Zot pse ma qofe ket Jet Mue,

11 Vjet pat Pa,
11 Vjet mendo ne ty pa ja Da,
11 Vjet dite em Dite,
11 Vjet tuj t`prit.

Nuk lash vend pat Lype,
Pat gjet nuk me teren Syte,
Dot pres edhe 11 Vjet,
Nuk e la pat Gjet,
Ja Gjall ja Dek.Letra Digjete,
Ftyra Flliqete,
Burri nuk Koritete,
Pse Femra Shitete?

Djali Ri,
N`puff shkon me Pi,
Pse Ashtu,
A nuk pate tjeter Ku?

Jo veq t`ri edhe t`martum,
Ku po e len Grun,
E shkreta ne Shtepi,
Ku e ka Burrin nuk po e Di,

Shqiptart kan nis me Ra,
S`kan marre per Kurgja,
Ja kalum gjdo Nationi,
Shqiptar pak Mendoni.Mu shkri Zemra si Qiri,
Shum i ambel ish Shpirti,
Sidomos kur Dashurohesh,
Kur e din se nuk Mashtrohesh,

Sukur Dielli se te n`gro,
Ashtu Zemra ime po te Do,
Ma shkruaj ni Fjal,
N`daq mem pa te Gjall,

Edhe pse kurr nuk t`kam Pa,
Kam Shpresa Hala,
Po te pres vetem Ty,
Qe te shoh me Sy.Zemra ime e Mjere,
Po me dhemb m`brenda Felle,
Si ni Therre kur te n`gulet ne Gisht,
Dhe Gjaku nuk Pikone,
Por m`bledh e te Pezmatone,
Ty te pres Zemer,
Qe at Therre te ma Hjeke,
Te ma sheron ket Zemer te Shkrete,
Puthja jote si nje Urate,
Po te sho anderr Nat per Nate.


Te dua Shpirti Ime,
Me n`je Qellime,
Pa hile pa Mashtrime,
Te kam gjithmon Kujtime,

Pash ket Dore qe po te Shkrune,
Mos ma le ket Shpirt te Vune,
Eja te Perqafoje,
Zemren time ta Gezoje.

Te Puthi ne Buze me krejt Malle,
Nuk t`la me fol asni Fjale,
Te tregon vet Dashurija,
Si e ka shkru Perendija,

Me Dore ne Zemer e me Mende te Ti,
Jam met pa ty vetit rahati spo Di,
Lixo e Shkruje,pa ty spo Muje,
Sukur kur rrin 3 Dite pa Uje,

Ha e Pi me Mezi,
Rri e prit se po vjen Ti,
Spo di kur asht Sod e kur asht Neser,
Po pres te ma shkruash ni Leter.
Kam pa q`ka s`kam Pa,
Por si ty s`kam pa Hala,
Je si nje Lule qe Lulzon ne Dimere,
Je sukur ni Ilaqe se ta sheron Dhimbjene,

Je si nje Ylle se shihet shum Rralle,
Je Ajri i paster pa ta s`mund te rri Gjalle,
Nuk ka Alfabet se mund te Pershkruje,
Veq se shum te Dua mud ta Shkruje,

Nuk ka Kang mat Bukur,
As nuk she Njeri mat Lumtur,
Nese me le ato Buz me ti Puthur,
Prej lumturis kisha fluture si Flutur.
Te un nuk ka Lulja Arome,
As Zogjete nuk Kendojne,
Nuk shkon Dita me Knaqsi,
Kur e di se mungon Ti,

Nuk ka Lulzim veq Therra,
Me vin Njerz veq deri te Dera,
Nuk kam ma Lumturi,
Kur e di se mungon Ti,

Si me pas dicka Munges,
Si me kan Njeri pa Shpres,
Ishalla bahem Hi,
Kur e di se mungon Ti.

Sukur me kan pa Fe,
Mos me dite mu gzu edhe kur nje Femi ka Le,
K`shtu ka ndolle me mu as vet se Di,
Kur e di se mungon Ti.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:38 pm

Ni Pllum i zi me flatra t´bardha,
Erdhê mi solli do t´fala,
Prej dikushit se n´zemer e m´bajê,
Kur Flej per ta Qajê,

Kur i n´degjova ato Fjalê,
Zemres dhimbjet ju kan n´dalê,
Hupi aj Pllum dhe u Tretê,
Jetes i n´djeva shum Lezetê,

E n´djeva ni Za si n´kujtime,
Me tha;Mos me Harro Zemra Ime,
Un e n´jofta at Za,
M´brapa u ktheva nuk pash as Gja.

Ja nisa tu ju Kujtu,
E mora Lapsin nisa met Vizatu,
Kur i qela Syt me Shiku,
Dole ashtu si t´kam Paramendu,

Ti kam ba Vetullat e Holla,
Flokt krejt fjolla Fjolla,
E ato Buz te Kuqe,
Me ni Fustan te bardh si Nuse.

Po shkojn Ditê si mos me Kanê,
E di se keq te kam Lanê,
Por besom jo me Deshirê,
Nuk e di a muj e baj apet Mirê,

N´doshta mu ke Idhnu,
Se kaher nuk t´kam Shkru,
Besom Zemer se nuk kam Mujtê,
Une vet me Mendê kam Lujtê,

Te lash vetun e t´merzitun,
E lash veten te Koritun,
Kur e keqja te Teketê,
Kohê te gjatê nuk te Hjeketê,

Mundohesh sa te Dushê,
Por nuk t´kupton as nuk t´ndimon Kushê,
Ktu un po e m´barojê,
Sa t´jetoj nuk t´harrojê.


Nuk e di a jam i Smurê,
Pom dhemb Zemra si mej ra me Gurê,
Po tutna me shku mu Kontrollu,
Mos pom thojn se Jeta ime gati ka m´baru,

Pom dhimben shum Gjana,
Se kurr nuk mun i Bana,
Pom dhimbet kjo Jetê,
Se kam m´bet si i Shkretê,

Nuk e di se q´ka m´ka Gjetê,
Niher kam le dhe kam me Dekê,
Kjo Jet per mu ish kan e Mallkume,
Pata shum pak Ditê te Gzume,

Ah ky Duhan koft Mallku,
Shum shendetin ma ka Shkatrru,
Edhe do Merzija qe i kam Pasê,
Herdo kur Zemra ka mem Plasê,

Mu Martu mendjen ma kan Mushê,
Por po tutna mos po e la Vejushkê,
Keshtu ma mir edhe do Vjetê po Presê,
Se n´doshta do te Vdesê.

Shum fjalê jan te shkrume Dukatê,
Kur ti lixojsh te bajn Rahatê,
Nuk me hjeketê Lapsi prej Gishtitê,
Fjaltê e mija jan te Shkrume prej Shpirtitê,

Njeriu ish kan shum i Fortê,
Merzin e Qan me Lotê,
Dashurin e ka ne Zemerê,
Gjdo Njeri ka ni Emerê,

Te len me ja marr Zemren e Vetê,
Pse te Lendon aj nuk ka Dertê,
Zemra ime k´ta nuk po e Kupton,
Qysh mund e harron ata qe e Don.

Te lutem mos me Premto Kurgja,
Prej dhimbjes s´po mund mu Da,
Ti paske Fjalê e jo Vepra,
Shum u gezova kur te Gjeta,

E pata gjith at Gezimê,
Krejt mu k´thy ne Idhnimê,
Me m´beti Syni pa Gjumê,
Spo din Zemra per qka po Vunê,

Prej Dites ne Dit ti n´dryshove,
Qysh fole nuk me Dole,
Pse un dot Mashtrona,
Kurr nuk e Besova.Me Lotê e tu e ly Fytyren Time,
Qe ta n´daj me ty ket Dhimbje,
Ne Lotê e tu un dot Lana,
Prej teje kurr nuk dot n´dana,

Dot Qajmê e dot Perqafohem,
Bashk dot Vuajm bashk dot Gzohem,
Ti Puthi ato Buz te Buta,
Gjdo Nat per ty dot Lutna,

Ne ni Leter Emrin tan e Shkrova,
E perbina dhe n´bark e Qova,
Do te jesh gjithmon ne Zemren Time,
E Shkrume dhe ne Kujtime,

Sa shum kam per ty Dashuri,
Boren kur e Shkeli po e Shkri,
Te dua sa Vetveten,
Te dua per tan Jeten.

Zemra ime po Rrenê me Zorê,
Pom shkrihet si Bora ne Dorê,
Po dhemb si me ma Shkelê,
Krejt varrê me ka Qelê,

Buza me Qesh me Dhunê,
Mos ti tregoj kuj se Zemra ime shum po Vunê,
Edhe Gjakê kaj her po Pshtyê,
Kaj her Frymê spo muj mu n´giê,

Po thahet Lulja kur po e Preki,
Po don mem dal Shpirti prej Gazepi,
S´po sho n´gjyra ma veq Bardh e Zi,
Ata qe shum mir i njo po me thojn;Eeej kush je Ti,

Buka qe e ha shum e Fortê,
Po e z´buti me Lotê,
Rri e shty Ditê em Ditê,
Per gjithkan jam ba Anmikê,

Si me kan i Helmumê,
Per gjith Ditê kaj grimê Trupin ta Blunê,
Jeta keshtu e Ka,
Shum mundohesh por s´ki q´ka Ba.Un Shkruaj me Tingullin Timê,
Kur ti i Lixon n`doshta nuk kan Kuptimê,
Lixoj me Tingull qe ti e Donê,
Ather ti mua me Kuptonê,

Veq mos i merr shum me Merzi,
Jeta ime ka pas shum Vuajtje e Tradhti,
Jam mundu sa kam Mujtê,
Se ju mos me Vujtê,

Me jau tregu se q´far Bote kam Andrru,
Ju kish pelqy edhe ju sukur Mu,
Do tju shkruaj me Vite,
Prej shkronjave Shqipe,

Edhe pse pak Shkronja kam Perdorê,
Kurr nuk kam shkru me Zorê,
Do ta dish se Nowbody is Perfektê,
K´ta e din edhe ti Vetê,

Gjithkush ne Jet ka Gabu,
E ma von asht Pendu,
Ata qe e kam Njoftu,
Kurr se kam,as nuk kam me Harru,

Edhe pse ju nuk mendoni per Mu,
Une Kujtona per Ju,
Mos mendoni se jam Smurê,
Por Zemra mu ka ba Gurê,

Zemra ma nuk ndien Kurgja,
Veq Gjakin po ma Shpernda,
Edhe kjo Jetê ne Shtet te Hujê,
Sukur Deti pa Ujê,

Sa te Qesh edhe Qanê,
Gjithkush Fjaltê nuk i m´banê,
NI ZOT E KEMI,
POR APET SI APET PA NJERI TJETRIN JEMI.
Te doket se Trupin po e ban per Ranê,
Kur Diten me Lotê Faqet i Lanê,
Kur edhe Zemra te Lotonê,
Kur qka te ngrênsh te ban Domê,

Hyp se te Myta shdryp se te Vrava,
Kshtu kan than Pleqt Perpara,
Vetem ti Trupin mundesh me ma Beku,
Nese ke qef mem lan me Perparu,

Oh heheh sa me ban te Gzushem,
Prej qefit Syt Lot me m´bushen,
Kur po me thua te Dua,
Nuk ka tjeter Gzim per Mua.
Te dua dua Dua,
Ma shum se ti Mua,
Ket e kam Vertetua,
Se sa Ditê nuk mu ke Lajmrua,

Te pres te pres te Pres,
Dot kesh pak Kujdes,
Mos hyn ndoj kush ne Mes,
Qe t´ma hup kush ket Shpres,

Dot qaj e qaj e Qajê,
Ni Fotografi ne Duar e m´bajê,
Me Lot un do ta Lajê,
Ja Dua Zemren Asajê.


As i Fejum as i Martum,
Si ni Ishull i pa Zbulum,
Si nje Yll i pa Hulumtum,
I Dashur por i Harrum,

Si Smundje pa Sherimê,
Jetim ky Shpirti Imê,
Shum e Bukur e Shishme,
Po ne Zemer e Xeherlisne,

Shum Interessant ne Fillim,
Por ma vonê pa Kuptim,
Dashurija ish Denimê,
Qe te qet veq Idhnimê,Zemra, Zemren e ka Idhnu,
Njana tjetren e kan Harru,
Njana shum tjetren e ka Dashtê,
E kjo tjetra veq e ka Plasê,

Shum larg njana tjetres ka Qellu,
Dhe nerveti ishin kan Dashuru,
Ni Zemer mendo per tjetren Nat e Ditê,
Kjo tjetra mos e Dujê as mos u Merzitê,

Ja kan nis Zemrat mu Da,
Se kshtu nuk shkon Ma,
Zemrat nerveti kan marr Hujê,
Njana Dujê e tjetra Vujê,


Me pas Goj kjo Zemra Ime,
Kish Kendu Kang e Vajtime,
Kish Bertit e kish Piskat,
Nga Sytê e kish qit Lotin e n´grat,

Loti fundit mu Hargju,
Tash me Gjak jam tuj Vajtu,
Zemra m´rren per Qudi,
Asht ka e din se s´ka Dashuri,

Mendja spo mund mu Kujtu,
Dora priton per me Shkru,
Rrezja Diellit po e Pengon,
Zemren time kerkush se Don.


Bregit Detit bregit Malit,
Pot Shkruj tash prej Mallit,
Po marr Frym te Paster,
Ty te shkruaj moj e Dashur,

Per ty i shkruj mat Bukurat Fjalê,
E Vizatoj nje Zemer te madhe ne Zallê,
Te dua dhe nuk te Harroj,
Gjdo Dit per ty Mendoj,

Ne Dukat i ly kto Shkronja,
Me Zemer ti shkrun Dora,
Vala Detit nuk Naletê,
Zemra ime prej teje nuk Dahetê.


Gjdo Ditê me dhemb Krytê,
Gjdo Ditê me lagen Sytê,
Kur te Lumtur i shikoj Tjertê,
Thom lum aj per ket Jetê,

Kur e di se kjo Jet asht me Tradhti,
Pse i marr keq me Merzi,
Por ata qe e Dashuroj,
Mendoj se nuk asht Njesoj,

Nuk erdhe Sod nuk vjen as Neser,
Kot te pres edhe Diten Tjeter,
Dikur von ndoshta ki mem Kerku,
Ather un te kam Harru,

Do ti m´sheli Syt mos met Pa,
Met Dasht apet Zemren nuk do ta La,
As ma nuk dot Shkrujê,
Se n´doshta Zemren ja fali tjeter Kujê.


Sa e Bukur asht kjo Natê,
Kur te Dashuren e ki Ngatê,
E Puth sa her te Dushê,
Me Dashuri Zemren ta m´bushê,


Ne ket Jet a ka n´dryshim,
Mes 2 Zemrave a ka Pajtim,
Zemrat ne Vetmi,
A ka edhe per ato Dashuri,

Mos Qaj kur ti faj nuk Ki,
Por ather kur ti gabon ne Dashuri,
Mos mej ba Dashurin Nasgja,
Se shum kendin ki me Vra,

Koha dhe Dita shum shpejt Kalon,
Mendja e Njeriut shpejt n´dryshon,
Shum gjana i ban me Deshir,
Ka Dit te keqe e te Mir.A te kujtohet ajo Natê,
Kur un dhe ti patem Nafakê,
A te kujtohet kur ja nisem me Shkru,
Ne dy jemê Dashuru,

A te kujtohet ajo Ditê,
Kur ta fala Zemren,te deshta me Shpirtê,
A te kujtohet aj Momentê,
Kur me the jam e jotja 100%,

A te kujtohet kur folshim kur mu Pa,
Rrishim deri vonê e s´ditshim mu Da,
A te kujtohet kur kishim Harmoni e Lumturi,
Qeshte Zemra prej Qefit se kishte Dashuri,

A te kujtohet kur Emrin ta n´drrova ta n´gjita Princeshê,
Shum te pelqej dhe ja nise me Qeshê,
A te kujtohet kur bajshim Hajgare,
Qysh ke qef met Puth, na nuk kishim Marre,

A te kujtohet kur kalojke 1 Ditê pa Shkru,
Kujtojshim qe 1 Vjetê kan Kalu,
A te kujtohet kur paramendojshim takimin e Parê,
Por apet se apet na m´betem te Ndarê,

Ohhh ni Liber e m´bushi me k´to Kujtime,
Sa shum te deshti Zemra Ime,
Ajo koh kurr nuk ka mu Harru,
Kurr nuk pendohem qe te kam Dashuru.Nese Martohem me tjeter Kendê,
Vajzes ime do t´ja n´gjes Emrin Tendê,
Nese ti Vdes para Meje,
Kisha pas Deshir mem Vorros afer Teje,

Nese ti ende mendo per Mu,
Me te pa Anderr gjdo Natê kam mu Mundu,
Para se te Vdes do ta la ni Kujtimê,
Qe Dashurin ton ta shkrujn me Gjakun Timê.

Jetes ime Besa i duhesh qe Zemren ta marrish Ti,
Tash po Shkru dhe po Lutem,Zot Bekona ket Dashuri

Zemer un per ty diqka jam Kujtu,
Qysh me ty un mu Taku,
Engjullin e Nates e kam Vetê,
Do krah me Fluturu me mi Gjetê,

Do te vi ka Ora 12-dhjetê,
Kur ather ti je tuj Fjetê,
Ather nga Gjumi un do te Qojê,
Bashk me ty do te Fluturojê,

Mas do kohe apet te Kthejê,
Te Puthi dhe te thomê tash Flejê,
Ni Pendel aty do ta La,
Me ta vertetu se Anderr nuk ke Pa.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:38 pm

Nese me don ne ni Leter Emrin tim ma Shkrujê,
Vendose at Leter ne ni Got me Ujê,
Nese ti mua me Dashuron,
Ajo Leter permbi Ujê dot Noton,
Nese nuk me Dashuron,
Ajo Leter dot m´bytet dhe dot Sharron,

Kisha pas shum Deshir me Qajtê mu Qfry,
Por spo di per q´ka per kan per mu a Ty,
Jam mush dhe Zemra nuk asht Thatê,
Po tutem se dikur kam me Pelcatê,
Sukur nje Moll e Bukur qe e she Syni,
Por m´brenda nuk e she se e ka hanger Krymi,

Dal n´gadal jam nis mu Lodhê,
Dje me Diell sod me Borê,
Merzija Shpirtin po ma Hanê,
Sod jam Neser n´doshta nuk Jamê,
Sod je me Mu,neser me tjeter Kanê,
Kshtu Zemra nuk Duronê.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:38 pm

Syni nuk n`digjon por Shikon,
Veshi nuk shikon por N`degjon,
Truni nuk shikon as nuk n`digjon por te Kujton,
Per ty k`to te gjitha i Kombinoj,
Dhe me Zemer te Dashuroj,

Edhe pse Syni nuk te She,
Nese ne Fund te Botes Je,
Veq niher nese te kam Shiqu,
Gjithmon kam met Kujtu,

Veq niher at Za me ta N`digju,
100 Tjera me fol une kam me Dallu,
Ohh edhe 100`000 Tjera mej Pa,
Sukur ti n`krejt Bot nuk Ka.M´ka marr malli me u Ulê ne Stolê,
M´ka marr malli me n´dejt n´der Krev te Rrushit ne Oborrê,
M´ka marr malli me n´dejt n´gat Ogjakut,
M´ka marr malli mej n´degju fjal prej nje Plakut,

M´ka marr malli per ata tela te Qiftelis,
M´ka marr malli mej n´degju Komont e Baktis,
M´ka marr malli me hanger Buk Kallamoqi me lang Djathi,
M´ka marr malli me n´dejt me ata Shok e ati Vakthi,

Ne Gyrbet qe 11 Vjet,
M´ka marr malli per at Malsi te Shkret,
Ketu shum po Merzitna,
Me kujtohen ato te mirat kur ne Vendlindje Isha.


Letren po e Puthi,
Per ty me Shkronja po e m´bushi,
Prej fjalve nga Zemra,
Me k´naqet Trupi der te Themra,

Shko moj Leter si Peshk pa Hala,
Zemres qe e dua banmi shum te Fala,
Nese e gjan te Merzitun per Mu,
Thuaj qe kurr s´kam me Harru,

Nese e gjan tuj Pritê,
Thuaj qe nuk e la pa ardh nje Ditê,
Nese e gjan me Lot ne Sy,
Thuaj qe aj te don vetem Ty,

Nese e she ne Kujtime,
Jepja Lumtirin e Zemres Ime,
Puthe shum dhe nisu kendej Shpejto,
Po te pres mos u Vono.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:39 pm

Dikush mua nje Fjal me ka Than,
Pleqni ma ka Lan,
Ne ata qe ki shum Ymytê,
Ne fund aj ka me ta pru Shpirtin ne Fytê,

Kajher teken nuk t´lajn Qare,
Me te pa dhajn edhe Pare,
Ne Ditet e veshtira kur don me Pa,
Lype sa te dush aj nuk asht Ma,

Pa t´kallxu gja shkon dhe Ik,
Nuk i Intereson a je Gjall a je ka don me dhan Shpirt,
Ta prish krejt Diten,
Bile edhe Engjujt Quditen,

Thu me Mend se q´ka i Bana,
Edhe mua me ka ba Nana,
Nuk kam pik prej Qiellit,
Edhe mua me n´zejn Rrezet e Diellit.


Ka ardh Fundi Ores,
Dhe me tê perfundimi Kohes,
Me Qellim per ket Rini,
Me na qu ne Pleqni,

Me naj Rrudh Faqet,
Per sherim mej lyp Ilaqet,
Me na qu naper Doktorra,
Po na dhemb Shpina jo po na dhemb Dora,

Por jojo nuk Durzohem,
Ende po Dashurohem,
Aj qe nuk ka Dashnore e lyp me Gjet,
Aj qe e ka Dashnoren e don Metvertet,

Aj qe Tradhton kerkush se Don,
Te gjith ata e Mallkon,
Po lypim diqka qka kem Andrru,
Me tê Jeten me Kalu,

Po te lypi kuje, Kuuuu,
Me trego Muuuu,
Po ta dha Besen dhe pot baj Be,
Kam met lyp ku je e ku s`je.


Ti kam n´shu Syt si Bish e Malit,
Met n´zan turr met Perqafu prej Mallit,
Met hanger si Moll,
Me tu lidh per Trup si Boll,

Me Puthje Buzve tua me ja hjek Heshin,
Ne Zemer me ta dhan Dashurin,
Zemren tane te un me mshel me Dry,
Kshtu mendoj kur t´sho me Sy,

Aii boll bre Goj Fole,
Por hajt tash Praktikoje,
Poj m´shelit Syt e i hapi Krahtê,
Nuk me d´vet kush as kaj ki Dajtê.

I n´di Zogjet jasht tuj Kendu,
Engjujt Trupin ma kan Rrethu,
Nje Flete Dushkut me ra ne Prehen,
E kish kriju Zoti si Zemer,

Me ra n´dermend fill per Ty,
Dhe ja nisa Kadale ka e Shky,
Me do,s´me do,me do,s´me do e kshtu me Rrallê,
Lotin nuk mujta me n´dalê,

Zemra nuk pati Durim,
Me vezhdu deri ne Perfundim,
Dhe e n´derpreva,
E hodha dhe e murr Era.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:39 pm

Kur un Mend te ti i Qojê,
Kurgja nuk po Fitojê,
Veq Vetes dom poj Bojê,
Vetvetes Merzin po ja Shtojê,
Sukur Buken qe e Kafshojê,
At Kujtim me ty me mujt e Shkatrrojê.


Farmerka t´ngushta t´lpime per Trup i Veshin,
1kg Parfum vetes poj Qesin,
Vetullat t´holla si Fije,
Te n´grehun si tel Qiftelije,

Ato Flok lloj lloj te n´gjyme,
Ata Sy e Buz te Lyme,
Kerthizen te qitun Perjashta,
Nuk ka faj mos me na dal Flaka,

Tangat te qitun permbi Pantolla,
Ka te shkon Syni shkon edhe Dora,
Buzt e kuqe si Qershija,
At Trup te Bukur si Bruce Leeja,

Shkon tu ju shalakat si Vala,
Po te k´qyri e po Qmallna,
Oh a din si me thot Mendja,
Pse Bukuroshe nuk je e Jemja,


Se sa Ditê jam Pergaditê,
Si une ty me tu Paraqitê,
Do fjal per mendsh i kam m´su,
Dhe sod e kam vendos me ti Tregu,

Shikom ne Sy,
Kur foli me Ty,
Po foli Seriozisht e jo Mahi,
Ti shum ne Zemer me ke Hi,

Krejt fjalt mu kan Pshtjellu,
Spo di se ku me ja Fillu,
Me kta Sy te bukur Mendt mir more Mua,
Tjeter gja n´derment spom bjen veq te DUA.

Ne Dhimbje e Merzi jam Dashuru,
Mendt kerku e Trupin Ketu,
Flokt prej Koke i Shkuli,
Thiken ne Mish e n´guli,

Dhe nuk n´di as Gja,
Sepse dhimbjen kryesore Zemra e Ka,
As Ujtê nuk hec Perpjetê,
As Zemra kur s´ka Lumturi nuk Qeshê,

Ma para besoj se ne Gusht te Veres Borê dot Bjen,
Se ajo koh e perparshme apet dot Vjen,
Ata qe e Lag me Ujê aj apet Teretê,
Ata qe e Harron e Tradhton ati Zemra i Theretê.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:39 pm

Ka Dhimbje qe as Mjeku nuk ti Sheron,
Ka Njeri qe Jeten ta Ndryshon,
Ka edhe Dashuri ne shikim te Par,
Ka qe at her e din se sa te mungon kur je i Ndar,

Ki mej ndi do Fjal prej Meje,
Un kam me qen afer Teje,
Ki me mendu se n´kry ki Lujtê,
Ki mem lyp mem pa e s´ki me Mujtê,

Ki me kujtu se dikush asht kat Don,
Por ne vertet t´miren asht ka ta Ndalon,
Rehtê kan me n´zan Diellin,
Ki me kujtu se Toka asht ka e Puth Qiellin,

Engjulli im ka met Lan,
Kan met ra n´dermend Fjal qe ti kam Than,
Ku a kan Zemra ka mu Kthy,
Ather dije se t´kam Harru Ty.


E Bukur kjo Dashurija,
Si nje Kaset me Melodia,
Gjdo dit ma e Bukur se Tjetra,
Gjdo Pemê i ka Frutet e Veta,

Kur e din se sa e Don,
Gjdo Lule ka tjeter Arom,
Kur e din se ta don Zemren,
Qesh edhe pa e pas Mendjen,

Aq se je i Gzumê,
Ka te shkon kujton qe dikush asht kat Runê,
Je shum i Lumtur,
Gjdo Kang te doket e Bukur.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:39 pm

Kurr nuk shkove Naten e mir pa ma Uru,
Kurr nuk shkove pa me than te Du,
Pa ma qu nje Puthje kurr nuk Shkove,
Kurr kur u n`dajshim tu nuk u Gzove,

Tash shkon pa me than Naten e Mir,
Pse te vjen veshtir mem than Lamtumir,
Po ma ban Diten Jete,
Po me shkrin si pik Shiu ne Guri te n`zete,

Si Femija Nanen te kam Lype,
Tash ma ke pru Shpirtin ne Fyte,
Ma plotco nje deshir oh Zote,
Sa shkronja kam shkru per ty te pikshin Lote

E pi Ujnê per me shu Etjen,
Ty te dua te ma n´drysho Jeten,
Loti Dashuris e Loti Lumturis,
Kan dallim si Nata prej Dits,

N´ket Pranver te Bukur,
Me Flutura e m´bushur,
Nja rreth pom Sillet,
Trupi po me Dridhet,
Mu Dashuru pom t´hidhet,

Dielli e n´zen t´ftoftin,
Dashurija e n´dal Lotin,
Pritja ka Durim,
Te pres ta fal Shpirtin Tim,
Syt e tu ti maj Kujtim.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:39 pm

Tan Diten me dhimbi Zemra,
Qe ka mem n´doll diqka ma merrke Mendja,
Tan Diten s´ma la qaren Qyqja tuj ba Kuku,
Ajo paska Kendu veq per Mu,

Me mend nuk isha ne ket Botê,
Por te ajo se e Qajsha me Lotê,
Vetit ja hupa Shpresen,
Ma me Deshir e kisha prit Vdekjen,

Nuk pata Durim me prit edhe noj Ditê,
Por shum u n´guta e veten e kam Koritê,
Per nje Minut ma mushi mendjen Djalli,
Tash a e she se qka mua me Bani,

Nuk kish gja ma Gazep se Zemren qe e Don,
Mej than Lamtumir tash e Pergjithmon,
Nuk kish gja ma Gazep se prej Dashurije mu Da,
Nuk kish gja ma keq se veten me Vra,

Te lidhet gjithshka ne Fyt s´mundesh as me Kja,
N´dahesh prej asaj kur e din se e don Hala,
Shmo shmo moj Zemer je e m´byllur s´ki ka me Shku,
E di se me kan e lir prej meje ishe Largu,

Mos u Dridh moj Dorê por shkruje Fjalen,
E di se mua Dhimbjet kurr s´me Nalen,
Nese me Don ti mua edhe une Ty,
Ma e keqja asht se nuk muj me te shiqu ne Sy,

Tash ma mir ti Jeten tane une Jeten Time,
Kam pas n´derin se te kam Dasht edhe kam Kujtime,
Gjithmon e njejt po me doket kjo Ditê,
Jam lodh me dhan Shpirt,

Tash besa edhe kam mu Fry,
Se e kam Dasht ni Princesh e kurr se kam pa me Sy,
Kofsh gjithmon e Lumtur mos e Merzit Veten,
Qeli Syt me Harro mua dhe Vazhdoje JETEN.

Me ty nuk pata Vetmi,
Me ty e kisha da nje Lejthi,
Gjakun njani tjetrit ja kishim Pi,
Nje pjes e Zemres kishe qen Ti,

Ty te pata Shok e perte Shoki,
Shkurt Vella se na bashkoj Zoti,
As Buka nuk na Ndajke,
As Largsija qe me mua e Pate,

Pa prit koh mas Kohe,
Ti si Moti Ndryshove,
Ty te thash mor Vella,
Gjdo gja me ty kam me Da,

Ty ta dhash Besen,
Ndoshta per ty e kisha dhan edhe Jeten,
Disa her te kam Than,
Per ty edhe Dashurin e kisha Lan,

Kater stina i ka Viti,
Gjithkuj ka mej dal Shpirti,
Veq diqka maj Mendê,
Ma kurr s´ke me n´za te un te njejtin Vendê.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:40 pm

Ti ne Vendlindje,Un ne Shtet te Huaje,
Kan kaluar Vjet e jo vetem Muaje,
K`tu metvertet vend i Bukur,
Por ne vendlindje te ti jam shum maj Lumtur,

Atje ka a shum Lule e Blina,
Male,Prrocka e Lugina,
K`tu vend i mushun me Fabrika,
Prej Tulluvis te kap Panika,

S`njohin Fis as Burrni,
S`njohin Mik as Kojshi,
Gjthmon njejt Dit per Dite,
Te kqyrin perseri si me te pas Anmike,

Nuk n`din Bylbyl as Zog tuj Kendu,
Veq n`din zhurma gjith e cili n`pun tuj Shku,
Kur t`punojsh s`guxon as me Hanger as me Pi,
Ne Banes s`guxon mu n`di,

Atje Malit ja n`din Eren,
Gjdo Mikut ja qel Deren,
I n`din Zogjd e n`din Poter,
Bile e din se nuk je i Mjer.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:40 pm

365 Ditê pa 4 Muj,
Te dua paj than Kerkuj,
Me prit gjdo Ditê,
Nata me tu Gerditê,

E din se je Zhganerr,
Por kujton se je Anderr,
Tutesh me Lendua,
Te vjen keq mej than te Dua,

Me pas Respekt si Moter e Vlla,
Kur te dhemb ty edhe ajo ka me Kja,
Kur te m´betsh pa ta te Mungon,
Duhet me dit se shum e Dashuron.


Duart i kam Shkru me Poezia,
Me to i laj Faqet e Mija,
Gjdo Shkron po e lyp Vendin e Vetê,
Fjala TE DUA te Zemra po Rrshetê,

Te Shpirti po shkojn do Fjal te Urta,
Te Buza po shkon Fjala te Putha,
Fjala ma e Bukur ne Kry me Shkoj,
Hi dot bahem e nuk dot t´harroj.
Oh veq per ty I LOVE YOU,
N´bot ma shum se ty nuk Du,
Ne ty Zemra ka Lakmu,
A guxoj met Dashuru,

Ti Buzt e mija pa mi Kerku,
Nuk e din se sa te Du,
T´puthi Qafes e Xigilohesh,
Ather ti ne mua Dashurohesh.


Kur te sho ty tuj Qesh,
Zemren ma qon Pesh,
Po ma grith Shpirtin,
Po ma shton Ymytin,

Sukur me Pare me mush Kuleten,
Gjdo fjal e jote po ma shton Jeten,
Se n`drroj me ty me ma fal krejt Boten,
Ne ty mendoj saher e shkeli Token.

N`doshta mu s`ma Beson,
Tan diten Zemra ty t`kujton,
Un mos me te pas Ty,
Diten nuk muj me Shty.A ban Zazin ta n´degjoj,
A ban Ty te Perqafoj,
A ban Buzen ta Kafshoj,
Me te than TE DUA a Gaboj??Ti ishe Tradhtare,
2 Zemra i Bane,
3 Zemra a nuk asht Ranê,
Dashurija jote qysh mund i Manê,

Kur jan 2 Zemra asht Dashuri,
Nja ma shum asht Tradhti,
Njanes po ja qet Helmin,
Vetit po ja ban Sherrin.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:40 pm

Jeta asht Mesimê,
Vdekja asht Pushimê,
Jeto te Mesoshê,
Jeten ta Kuptosh,

Nata e Zeze,Dita e Bardhê,
Lype ata qe e ki Mallê,
Nese Fatin e Gjanê,
Mos e prish nese nuk mun e Manê.

Nuk asht veq ky Mallê,
Por te djeg si Rakija ne Varrê,
Kujton se asht per Ilaq,
Te domton e nuk te Knaq.

Lexo sa Shkronja ka kjo Poezi,
Aq Larg prej meje je Ti,
TE DUA sa Shkronja i Ka,
Aq n´gat Zemra te Ma,

Syni nuk me Teret,
Emri yt prej Zemres nuk n´zerret,
Nuk ka z´bollu kush at Shpejtci,
Sa her jam me Mend te Ti,

Ende jam i Ri,
Kam met Dasht me krejt Fuqi,
Te Dua sa ka Njerz Bota,
Nuk jan kto Fjal te Kota,

Edhe une jam biri Zotit,
Mos ma kall Zemren si n´flak t´barotit,
Pa ty du me Dek,
Per ty e Jetoj ket Jet,Jan do Fjal se spo mund i Maj,
Diqka me ty kisha pas Deshir ta n´daj,
Zemren ta thuri ne Hekra,
Ta di si asht me ty Jeta,

S´du te jem si dy Zogj Deg em Deg,
Un per ty Zemren me Djeg,
S´dua te jem me ty Shok,
Por ajo qe Dhimbjen tane ta Qaj me Lot,

S´dua te jem prej teje shum Largê,
S´dua te Duhemi veq me Fjalê,
Dua te them Te Dua kur jam n´gat Teje,
Dua qe ti t´me thua mua Te Dua afer Meje.

Veq per ty un Shkrova,
Kurr s´me dhimbi Dora,
Me n´dimoj edhe Zemra,
Sa Te Dua nuk ta merr Mendja,


E ki Mendjen e madhe Teper,
Per mua vlen ma shum ni Leter,
Me pas arsyje pse me Kan,
Hallall te kisha Than,

Mos e qit veten ne Mundim,
Mos u shit ma shum se Din,
Veten shum mos e Livdo,
Ata qe nuk e Meriton mos e Kerko,

Ti Kujton se je diqka Special,
Per mu Kerkushi me nje Fjal,
Hijen mos ma Shkelê,
Mos ma ban Diten Terrê.

Kur e ki te Lodhun Shpirtin,
Nuk te dhem me pre edhe Gishtin,
Vullnetin e ki te Hupun,
Trupin te Rand e te Kputun,
Kujton se veq ti je i Vujtun,

Bahesh me Vra Veten,
S´ka kush se ta k´then Shpresen,
Gjithkush e m´shef te Verteten,
S´ta z´gat kush Doren met Ndimu,
Por ta jap t´shtymen met Rrzu,

Sukur me kan i Vjerrun ne ni Pe te Hollê,
E din se k´putet por s´din kur n´dollê,
Ka me te n´doll ni Ditê,
Kur kurr se ke Pritê,
At´her s´ke me pas as koh mu Merzitê,

Oh Shpirti jem mos me Le,
Oh Zemer mos u n´dal por Rre,
Me k´ta dy Sy po du met Pa,
Edhe niher me te pa,se n´doshta nuk te sho Ma,

Zot me jep Forz te shkoj deri te Dera,
Pranveres ta di si poj vjen Era,
Me le ta baj me Lule ni Kunorê,
Me le ta preki Lapsin edhe niher me Dorê,

Ah moj e Dashur e di se keq pa mu ki m´betê,
Edhe niher kisha pas Deshir met Pa met Puth e met Prekê,
Edhe Lisit poj bjen Fleta,
Edhe Trupit tim poj shkon Jeta,

Tja la nje Lutje Zotit,
Ta kerkoj edhe niher piken e Lotit,
Edhe niher ata ta Sho,
Qe me thot me Do,

E pra tash po don mem kap Gjumi,
Edhe k´saj Letre i erdh Fundi,
Jam i shtrim ne ni Anê,
Ishalla nuk asht Nata e Mramê.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:41 pm

Un jam Shpirti ti je Zemra,
Hajde hyn m´brenda,
K´tu e ki ni Vend te Qet,
Te pret ni Dashuri e Vertet,

N´ga k´to Natet e Ftofta,
N´zemi Buzt me Puthje te Forta,
Lema ni shikim ne Sy,
Kur s´te kam te kujtoj Ty,

Do ta la ni ambelsim ne Buzet Tua,
T´me kujtosh kur t´je pa Mua,
Ni shej kam me ta Lan,
Gjithmon mend mua t´me m´ban.

Nuk e di ka Shkoj,
Gjithmon Rrugen ta Tropoj,
Po me dokesh si e Mjerê,
Mu ke ba si Therrê,

Nuk don mem lan Qare,
Perhater nuk te sho per Pare,
Deri kur kjo Lojê,
Ishalla me len rahat ne Vorrê kur t´shkojê,

Zemra nuk te Don,
Ti kur e Kupton,
Te Lutem me ler Rahat,
Mos ma ban Jeten Bajat.


Nese ti s´mundesh me Flêjt,
Me le te preki me Doren time te Shêjt,
Kishe flet si Zogi ne Kasht,
Te nesrit ma shum me kishe Dasht,

Me ty kurr se kisha desht N´darjen,
Ta qoj Zemren si era Faren,
Ne Trupin tênd te binê Dashurija,
Ki mej lyp Puthjet e Mija,

E don,e don Shum,
Rrin tan Naten pa Gjum,
Mundohesh me kan i Drejt,
Kurgja nuk e ki Rrejt,

I tregon qka te n´doll per Ditê,
Mundohesh mos me Merzitê,
Kujton se je ka e Mashtron,
Edhe pse shum te tjera te n´gucin ti se Tradhton,

Kur e takon shum e Perqafon,
Ta permend at Ditê e kurr se Harron,
Te Nesermit te shkrun I MISS YOU,
Oh Zemer kur muj apet met Taku,

Nuk e don veq per Aventur,
Sukur ket n´doshta s´ki Dasht Kurr,
Te lendon me Fjal si me kan Femi,
Per hajgare ato Fjal nuk kan Hjeshi,

E duron te 1 e 2 edhe 3 Gabim,
Dikur kujton se asht ka e ban me Qellim,
Kur e she se asht ka e Tepron,
Mos me le 100 Be ti Qon,

Per hater te Dashuris e Duron,
Edhe nese shum her te Lendon,
Dikur bahet shum Metvertet,
Ather nuk ka ma k´thim llogarite se kam Vdek.


Pse pom kqyr me Mall,
Veten po e Kall,
Koh kam Boll,
Hajde me mu Fol,

Me ty m´kish pelqy N´deja,
Hec mos ma ban me Sheja,
E di se q´ka te thot Mendja,
Jam ka e n´di si te Rre Zemra,

Nata me Yje,
Bota me Pyje,
Njani tjetrin e Shikojm,
Mend po na Fluturojn,

Me mend gjithmon Bashk Jemi,
Guxim mu afru s´po Kemi,
Hajde bre me 1000 e sa Ka,
S´po muj me Duru Ma,
Qe Numrin po ta Dha.

Trupin te Bukur si N´gjalê,
Ta Puthi Buzen me Mallê,
Ne Gjoksin timê te Pshteti,
I lidhim Duart Nerveti,

Dashurin pesh ta Qoj,
Me nje Lule Trupin kur ta Xigiloj,
Ni Zemer me Flet te Luleve e Vizatoj,
Dhe me Buz ato Flet i Largoj,

Me pas me Hanger diqka te pjekun ne Prush,
Me pas ni Hije n´krev me Rrush,
Me pas ni Laps e ni Fletê,
Me ja nis me shkru per ket Jetê,

Me pas ni koh pa Merzi,
Me kan ni koh kur ki Harmoni e Dashuri,
Me pas mos mu lodh kur te Punosh,
Me kan i Lumtur kur dikan ta Gzosh,

K´saj Merzije i thojn Gyrbet,
Mu s´gju prej Gjumit nuk ki Vullnet,
K´tu nuk te z´gjon Gjeli,
Por te pret Baushtelli.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:41 pm

Sa 100 Nera ni Fjal e Mir,
Kur e thu me Zemer te Lir,
Ni Fjal te Pshton,
Nje Fjal n´ga Vdekja te Largon,

Me ni Fjal bahesh pizhman se je Gjall,
Te pret dikush per ni Fjal me Mall,
Me ni Fjal gjithshka N´dryshon,
Me ni Fjal gjithshka Shkatrron,

Ni Fjal asht kajher e Randê,
Me ni Fjal e hup Bab e Nanê,
Me ni Fjal kur dikan e Faliminderon,
Ati Zemren ja Gzon.


Zemren ma kan Therê,
Buzet mu kan Terê,
Trupi po lyp Prekje,
Dua Dashuri deri ne Vdekje,

Une dua Dashuri,
Mos me k´qyr per Bukuri,
Une ty dua,te Dua,
Sa un ty edhe ti Mua,

A asht Vrant a Dit me Diell,
Te flas n´ga Zemra ime Fell,
Mos me k´qyr se si po Shkruj,
Me shiko se si po Vuj,

Ma hjek dhimbjen e Merzis,
Tregoma Rrugen e Lumturis,
Ka ti k´thema Mendjen,
Me Dashuri dhe Emrin tan Vulosma Zemren.

Sukur ni Baski se n´gulet ne Dru,
Ashtu ne ty jam Dashuru,
Ne Zemer me ke biê si Fidanê,
Per ty Mendtê dojn mem Lanê,

Me le te jam me ty si mas Shiut Ylberi,
Ma nuk do te isha aj i Mjeri,
Me le te Lulzoj si nje Lule ne Shkambi,
Do te bêhem i Dashuri se Endrron Ti,

Si nje Pemê n´gjyra N´gjyra,
Le te me Qesh Ftyra,
Dhimbjet mi le Mua,
Me lejo ty te Dua.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:41 pm

Jam Krenar se jam Malsor Shqiptar,
Shamin e Kuqe te Lidhun ne Dor e m´baj per Ner,
Bukurin e Maleve e Fali Zoti per Dimer e Ver,
Bukurin e Nates me Yje e Fener,

I Rritun nato Bjeshk te Malsis,
Tuj pi Tamel te Baktis,
I Lidhun ne Djep Lulak,
Tuj hanger Buk t´pjekne ne Ogjak,

Tuj pi Ujê ne Burime,
Tuj ju mundu per Fatin e Jetes Ime,
Gjithmon tu ju Rujt se po Vrahesh e po Vritesh,
Per Trimni ne Fis po Koritesh,

Ju ja dhan Dites Jeten,
Tu je rujt gjithmon Veten,
Te Vjetrit tuj Respektu,
Prej Pleqve tuj M´su,

Tash ban gjithkush q´ka don Vet,
Gjithkush Lakmon per Gyrbet,
E Harron Vendin qe ka Lindê,
Gjithkush e Lakmon Pasurinê.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:42 pm

K´saj Bote shkrum poj vike Era,
Jeta e Vrant prej se Leva,
Vrant ka do Shkova,
E Vrant prej kahit Erdha,

Qou pa Hanger e Flej me Tutê,
Pot dhem Trupi edhe prej Shtratit t´butê,
Zemra e thot Fjalen e Sajê,
Iher me Gzim iher me Vajê,

Shpirti Gjemon si n´kohen e Mretit,
Si me kan i Burgosun ne Fund te Detit,
Oh k´to Dhimbje te Trupit Timê,
A kan dikur Perfundimê,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:42 pm

Me Shkru ma fali Zoti Doren,
Me Fol ma fali Zoti Gojen,
Met Kujtu ma fali Mendjen,
Me te Dasht ma fali Zemren,

Mi fali Zoti Sytê met Pa,
Dashurin ma fali Engjulli per mos mu N´da,
Mi fali Flokt,Vetullat e ket Bukuri,
Mi fali Buzet met Puth Ty,

Mi fali Zoti Kraht met Perqafu,
Mi fali Zoti Kamt me tu Afru,
Ma fali Gjakun edhe Jeten,
Ma fali Shpirtin edhe Vdekjen,

Ma fali Zoti per met thirr ne Emer Zanin,
Qe te Jetoj ma fali Zoti Ajrin,
Ne ket Bot me fali Mua,
Ty te fali per met than te DUA.
Pram oh sa u Vonova,
E shum her e Provova,
Ja nisa Kadal Kadalê,
E nuk disha mu Nalê,

Oh sa kesh Lodh,
S´mujsha as me Fol,
Syt ne Dritare,
E tuj pi Cingare,

Me Laps bajsha Vija,
Shum Zor me shkru Poezia,
Per Dashuri nja ja kam Fillu,
E ty Zemer ta kam Kushtu.

A ka diqka mat Madh se Zotin,
A ka diqka mat Paster se Lotin,
A ka diqka se ta n´dryshon Jeten,
A ka diqka se e Don ma shum se Veten,

Sa me dhimbet kjo Vendlindja,
Oh sa shum kan met Jetima,
T´mjert jan rrit pa Nanê e Babê e as Vlla,
Nuk e din a jan Gjall aj kan Vra,

Ah Anmik e i pa Shpirtê,
E ti kurr mos pash Ditê,
Ti ma te Dashurit naj More,
Naj mushe Oborret me Vorre,

Kurr te keqen nuk na Dave,
Mish e Eshtna ti naj Thave,
20 vjet nen Serbi,
Si 500 vjet nen Turki,

Sa kushi Lotin e ka Derdh,
Ata Lotê me nis mej Mledh,
Me pa ba Ujê me Pi,
Ni Shtet ish Ngi,

E lyp Prindin por se Gjanê,
Kan me thirr Bab e kan Nanê,
Gjithmon mej nejt Loti gati ne Sy,
Ah moj Nanê kur ta thrras Emrin Ty,

Ne Zemer me kapi ni Ligsi,
Kur i sho ata Fmi,
Kerkush per ta nuk Lodhet,
Nuk e dinê se as ku Prinderit i kan Vorret,

Po qajn edhe N´gjallesat e Detit,
Prej Masakrave e Kijametit,
Tu ju Lutê 365 Ditê t´motmotit,
Ja qum Lemzen edhe Zotit,

E lyp Babin e lyp Mamin,
E lyp Buken e lyp Tamlin,
Lyp Ujê e lyp N´grotsi,
Lyp Nanen me marr ne N´gji,

Prej Uris e shet Gjakun,
Me ble Buk me fry Barkin,
N´doshta ne Ditet ma te Veshtira e jep Jeten,
Dhe per ty se kursen Veten.
Rinia mu ka Gerditê,
Pleqnin s´po kam qef me Pritê,
Rri met Mirin e duro T´keqin,
Si me marr vesh 6 Vjeqin,

Sukur kur t´hupin Tifozat,
Ashtu Rrept met kap Nervozat,
E mos met n´shu per ni Javê,
Met n´di tuj Bertit ni Mahallê,

Aj perveti e ky Perveti,
K´shtu e kish ky Gyrbeti,
Ma mir vetit me ja n´gul Thiken,
Se dikush gjdo Jav me ta n´zi Diten.

Oh pom Dhem Shumê,
Kajher m´len edhe pa Gjumê,
Kajher s´muj as mu Perkulê,
Besa kajher s´muj as mu Ulê,

Shum her me Lodhê,
S´muj as me Folê,
Kajher m´dhem kur t´vrapoj,
Shum her kur t´pushoj,

Kajher mendoj se jam Verbu,
Syt me m´bushen me Lotê por s´kan forz me Piku,
Shum her po duhet veten me Majt,
Se pom vjen marre per me Qajt,

A asht Mushknija a Zemra,diqka pom Dhem,
A asht Kryt a Shpina,diqka pom Dhem,
A asht Varrê a Lendim,diqka pom Dhem,
A asht Mall a Merzi,diqka pom Dhem,
Besa n´doshta me dhimbin Krejt,
Se gjdo Ditê asht gati e N´jejt,

Veq diqka une e Di,
Mu ka ba Jeta Gerdi,
Qka po Ha e qka po Pi,
Per me majt veten n´fuqi.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi