Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Faqja 9 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:41 pm

Tuj fol me ni guri,
se rrugen ma zuri,
me fjal tu je lut,
tu je lmu per me zbut,
me dor tuje lkund,
aty rrin e nuk lun,
poj bi shtag e slivret,
fort poj bi e nuk pisket,
poj bi edhe me kam e hiq nuk lun,
nuk po del besa pa dhun!
Keshtu edhe Shqiptari te qet Pun!!!


Per deri sa Njeri Njerin e Urren,
E m`byt dhe e Pren,
Nuk e don por e Lendon,
Dashruria nuk Egsiston!Si Dallendysh n`qoshit Shpis po Rri,
A ka kush do kasht me ma dhan me maru nje Shtepi,
Edhe Pranvera ka ardh te Dera,
E ta pres si Stinat Tjera,

Po fryn era rreth Oborrit,
E i ndal Qirat e Vorrit,
E ja nisin Lulet me Bi,
Zemra ime po ka Knaqsi,

Nata par mka n`zan Jasht,
Se nuk gjeta askund Kasht,
Ashtu e bana edhe Naten e Dyt,
Diten e tret me ndjeken per mem m`byt!


Ktu ne Zvicerr Shqiptart,
Mendojn mu ba si Natzional Gard,
Prej se jan jo veq Sot,
Kan pas marak me kan si Zot,
Stratega e shum Autor,
Me arrit ma shum se ata me Shkoll,
Met nenqmu e met lan Anash,
Mendjen e madhe si me kan Pilot Ajroplanash,
E Femnat kuku Zot,
Te lanun jo pak po Fort,
Ti nshon fjalt e Rana,
I thu vetit se qka i Bana,
E mas syve gjithqka ja ka Ana,
Fejohet e Martohet punve t`kqija hiq s`ju Dahet,
Athu ashtu ajo a Mahet,
Ftyren Zoti jau Marroft,
Jeta zi gjithmon ju Shkoft,
Dhe per Mashkuj e njejta Vlen,
Po e shet Ftyren e po e shet Fen!!!Gjitha n`dienat me kan Vdek,
Veq edhe nje cop Zemer me ka m`bet,
Edhe ni grim Zemer per ket Shpirt,
Ne terr te zi ni grim Drit,

Ajo drit ne at terr te Zi,
Tan per rreth tuj Fry,
Tuj fry me n`dal,
As nje dit mos me ma Fal,

Edhe n`doj Dit,
Tuj ba Drit,
Se fitili ka nis mu Sos,
Si Balta n`deti mu Fundos!!!!Dashuria Sodit ka m`bet veq Fjal,
Si pikla te ujtë ne Zall,
As per qef e as per Mall,
Oh Zemer e Shpirt,
Mas ni Jave ka me tu Gerdit,
Mendon se Dashurin e vertet e Gjete,
Ajo Dashuri shendrohet ne Urrejtje!
Jam m`bet i Shkret,
Tu je qu Jeten si naper erë ni Flet,
Sikur ni Lule ne Shkretin,
E as kush s`ma nje Merzin,

Mos me harro pash kta dy Sy,
Kujtom mu sa te kujtoj un Ty,
Edhe nese e dua Dikan,
Kam me dasht per hater Tan!!!Aj qe Mendon t`fal Mendje,
Aj qe nuk Mendon te fal Dhembje,
E mira duhet koh si faren kur e Mjell,
Te keqen sot gjdo kush po ta Sjell!


Ne ket bot asht dikush Unikat,
Asht i veqant e zemren sta len Rahat,
Mungesa saj asht ni Mall,
Gjithmon Shpirtin ma Kall,
Aj person n`doshta se Kupton,
Se asht dikush se shum e Don!Jam si Dredhz afer Buzez Tane,
Afer e n`zane dhe e Hangre,
Te lash shej n`zemer,
Jo ne mendje veq nje Emer,

Sa ka Bota uj e Tok,
Si ti nuk jan 2 ne ket Bot,
Zemra ime te ka me Veti,
Si ti nuk gjan n`gjeti,
Ne Zemren time je e ulun n`stol,
Te thot te DUA por si duket Boll!!!
Mos me shiko ne Sy,
Mos me digj si Flaka,
Ma ambelsove Diten tash pa gjum po me kalon Nata,
Andrrat mlajn pa gjum,
E kujtime pa Fun,
Me mbete veq Kujtes,
Dit per dit pa as nje Shpres,

Larg Synit e larg Zemres prap te Ndjej,
Ne Zemren time paske hy shpesh her e Vrej,
Xigilim ne Trupin Tim,
Me percjell aj Kurjtim,
Aj Kujtim i pa Harruar,
Buzqeshja e Ambelsuar,
Dashuri Zemra ime e paska Vre,
Ni shikim i yti sa shum e ka Nze!!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:41 pm

Pa Besia dhe Mungesa,
Te len pa Shpresa,
Si dikush se n`drron Adresa,
Rrin e m`byllet ne Banesa,


Ajo koha e Vjeter,
Tash i takon dikuj Tjeter,
E kalumja asht Histori,
Dhe e ardhmja plot Befasi,


Merre me veti qka te Takon,
Shum her qka deshiron nuk po Guzon,
Kjo e keqja spo ka Shtigje,
Po m`bet ndergjegjja pa Pergjigjje,


Edhe pse prej vetes Nisesh,
Prej Urtis spesh po Laverdisesh,
Ma la Jeta nje fjal te Mir,


Te Jetosh asht Veshtir,
Shpreso dhe Beso qe te Jetosh i Lir!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:41 pm

Koha po te merr me Veti,
Po te shperlan si Krypen n`deti,
Ska lutje,fjal as Pytje,
Po te vjen edhe qka se Lype,

Edhe pse te lendojn prap din me Fal,
Kjo Zemer s`plas as s`din mu Nal,
E ka si Detyr me te m`baj Gjall,
Rrenë per dit edhe pse Punet s`te shkojn Mar.I zoti vetit Qofsh,
Sa te Rrnofsh,
E paqsh Zemren Buk,
Te gjith per ta tuj Lut,
Per etje dhe Uri,
Te gjith tuj n`gi!Ajo erë e Leht,
Po ti qon floket Perpjet,
E ata Syt e Tu,
Falmi t`lutem Mu,

Buzet qe fjal te amla Flet,
Me lejo pak ti Prek,
Ma le ne Zemer nje Vulë,
Si ne Arkiv per Jet e Rujë,

Gjdo gja ka Bukuri,
Kur afer t`kam e jam me Ty,
Kur afer Sje,
As dielli Sle!
Nje Kryq afer Rruges,
Per rreth ti nje tubë Lulesh,
Nje grumull Letrash t`shkrume,
Nje Dit e zez e pa Harrume,

Motra te vjen Afer,
Shum te kish perqafu Perhater,
Malli saj Sot,
Po ti fadit Lulet me Lot,

Zemra i flet oh i imi Vlla,
Sa m`ka marr malli met Pa,
Nje Fotografi kujtim per Mall,
Vdekjen kush ta paske Shpall!
__________________


FEMNAT

Femnat jan iher si Gjarpen iher si Pllum,
Iher te urrejn iher te dojn Shum,
Pleqt moti kan pas Than,
Me shum gjana Femna Dreqit i Perngjan,

Te shtin ne Bela,
Besa edhe mu Vra,
Per shum Senesh,
Jan dy Menesh,

Sy me sy jan me Ty,
N`rron si era kur s`te she me Sy,
Te shtin ne Gjyna dhe te lajn me plot Shpres,
Shtir kaj her me ju n`zan Bes!
Shqiptari


Qka kam Ni,
E qka kam Pa,
Si Shqiptari nime Ska,
Hije e Ran,
Menzi e Ban,

Kur Xhelozija ne Zemer e Vret,
Hiq si dhimesh te blen dhe te Shet,
I huaj Vlla,
E i yti Shka,

Se ne shkoll nuk msohet Provoja!
__________________Thojshin se Perpara,
Jan ra n`gjak per Ara,
Sod ka kalu ajo koh e Vjeter,
Ka ra n`mod ni gja Tjeter,

Kurvnija dhe Dashnija,
Po i lan shum Gjaqe,
Edhe pse po m`besin do me lot per Faqe,
A perparan sasht kan Dashnija,
Pse u vrajshin pra Kojshija??

Apo sod ka pak Trima,
E nuk rrnojn ma naper fusha e Kodrina,
Mir se thojn nuk asht koha si u Kan,
E verteta asht fjal e Ran!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:42 pm

Shpesh her flej me Dritare Qelë,
Ksaj Bote ti marr Erë,
Kto netë qe jan te fundit gjdo Her,
M`bes i habitur e gjumi s`me Merr,

A je n`doj her ne Kujtime,
A mendon per Jeten Time,
Dhe kohen qe e lam m`brapa,
Hmmm sa shpesh mendoj per Ty,

Sa mir nese n`doj her me Ndjen,
Edhe pse pa ty Jetoj,
Lumturin e asaj koha prej Zemres nuk mund e Harroj,
Hmmm sa keq pa Ty,
Ishalla e ke at Lumturi,
Si at her kur isha me Ty!!!


Marrja ka than!!!

As nuk sho e as nuk mund Heci,
Pres mem marr dikush me Veti,
Jeta kurth na ka m`bet,
Pushka keqe i tut dy Vet.

Mir se erdhe more Zog,
Iher vjen e iher Shkon,
Qka kerkon me Tregon,
Kam nje Porosi prej Gurbetit,
Ku s`me mrrin as Valt e Detit,
Shko andej ka kam Shkel,
Ma ruj nje Pemë kur dojn me Vjel,
Ato bjeshk pa Maje,
Ato fusha me Gardhe,
Shko ne shkollen Fillore,
Aty kur i shkrova fjalt e para ne Fletore,

Me plot mallë shetiti ato Troje,
Thuj Shqiponjes te rrin Roje,
Ne Zemer e m`baj nje Amanet,
Se nje dit dot vi Apet,
At dit me mall e Pres,
Ku jam le aty dot Vdes.


Po mendoj per ket Bot,
Sa her asht lag dheu me Gjak e Lot,
Sa dhimbja e sa n`darja,
E vetmja Natyra qe te jap Lumturi e Gzim,
Se Historit gjithmon me Idhnim!!!!

Ma mir vetun e i Denum,
Se mall per dikan e i Harrum,
Lumturi per nje Vit,
E shkatrrove per nje Dit,
Keshtu se Prita,
Te keqes gjithmon poj vjen Dita!!!

Per ty Zemra me Ther,
E ki lan t`shkreten te Mjer,
Ajo plag e Ran,
Me dhimbje me ka Lan,

Un te deshta Ty,
Por ti pak Mu,
Ma shum e deshte Shtratin,
Ma more Dashurin ma shtove Inatin!


Me pas bes ne Ty,
Si kam bes per k`ta Sy,
E nese s`jam mir e ne Tok du me Ra,
Me kap me Dur e s`me len mu Vra!!!!

Ti puthsha Syt e Bukur,
Lutem qe te behem Flutur,
Gjdo dit te Vi,
Dhe afer teje te Rri!


Sdo te thot me pas Brina gjanat qe Vrasin,
Kur je i pa pergaditur Zemren ta Plasin,
Gjithmon n`dollin kur ke Nevoj,
Te lidhen punet si Fytin me Toj,

Gjdo Fjal,
Gjdo Mall,
As nje Ndjen,
Më nuk Vlen,

Kot vepron e kot Flet,
Si me fol me Foshnje ne Djep,
S`don me kuptua Asgja,
S`don me n`di as s`don met Pa!


Lot e Nates me kan Ra,
Nuk di per qka as si kam Pa,
Jasteku i m`bushur Plot,
Syt e mi kan derdhur Lot,

Shum pytje Vetes,
Tu ja lyp Historin Jetes,
As nje Anderr nuk e Pash,
Prej askuj nuk u Vrash,

Nata nje Fshetsi,
Mos me pyt as vet se Di,
Per kan ran ata Lot?
Pergjigje skam gjet as Sot!!!!Edukata Jote,
Shum e Vorfne,
Aj qe ta Msoj,
Sa shum te Denoj,

Kur vet Respekt nuk Ki,
Mos e kerko prej Askuj,
Tlutem veten Kontrollo,
Gjdo kush nuk mund te Duro,

Mos gjuj Gaca ne Voj,
Te gjith Njerzt nuk jan Njesoj,
Veten frenoje lyp ata qe te Pershtatet,
Durimi per ty ma nuk me Zgatet!


Prej asaj dite te Mram,
Anderr te pash Pram,
Larg meje Rrishe,
Tu afrojsha ti me Ikshe,

I harrove lot qe i Derdhe,
Dikur s`doshe mu n`da prej Meje,
Ti fshisha Kadale,
Sonte Frymen ma n`dale,

Veq me Shikojshe,
As nje fjal se Folshe,
Athu anderr jam tan Jeten?
Askush s`ma thot te Verteten!


Shqiptarija asht ba si nje Grusht Brum,
E kap e ne uj e Gjun,
Dal ka dal ja nis mu Shkaperderdh,
E ska kush ma qe i Mledh!

Sa bukur me kan i eger,
Me fjal me ju ba Mjegul,
Me kan si Uri,
Fjalt e rana si met ra Guri,
Me butsi veq po Shitesh,
Gjdo kuj poj Gerditesh,
I thu kam Respekt,
I doket si mej than je Dreq!

KrenarijaDikur je kan Dikushi,
Sod ki m`bet besom Askushi,
Kot krenohesh oh Rrush,
Nuk pot vlerson Kerkush,


Nje Dushk i That,
Qe naper kamb je Kap,
Edhe kur e shkun nuk Hiqet,
Nje pemë e eger se vonë Piqet,


Nuk me bindin gjestet Mua,
E z`bukuron Diten me rrenat Tua,
Nuk binë Bimë pa Far,
Vepra jote asht Tradhtar!


Tuj mos dit qka me Hanger,
Tuj perzi Kos e Tamel,
Tuj punu n`drit e n`terr,
Tuj shku kam e iher me Kerr,

Tuj hanger Dark e Drek,
Tuj nje dit sa je tuj Hek,
Tuj perdor shum her Durimen,
Tuj ja prit Jetes Kuptimin,

Tuj rujt Pare per jet Normale,
Tuj duru gjana jo Reale,
Tuj tha Buzt per Ujë,
Tuj e hanger Buken e Hujë!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:42 pm

Shqiptarija asht ba si nje Grusht Brum,
E kap e ne uj e Gjun,
Dal ka dal ja nis mu Shkaperderdh,
E ska kush ma qe i Mledh!
Sa bukur me kan i eger,
Me fjal me ju ba Mjegul,
Me kan si Uri,
Fjalt e rana si met ra Guri,
Me butsi veq po Shitesh,
Gjdo kuj poj Gerditesh,
I thu kam Respekt,
I doket si mej than je Dreq!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:43 pm

KOSOVA REPUBLIK


Ka gjet Shqiponja ni Rahati,
Ku se linte me jetu e lir ajo Serbi,
Tu je njek,tu je Pjek,
Zogjt e unshem tuj lan me Dek,

Tu je njek me dhun e Flak,
Qe 100 Vjet tue Pergjak,
Mos e le me ba Jet,
Nat e Dit tu je Njek,

Por dikur s`duron as Zoti,
Ku derdhet Gjaku e Derdhet Loti,
E rroki Shqiponjen nje Egersi,
Si Gjergj Kastriotin me Turki,

Per se Dekni u Qun Trimat,
E ja nisen tuj Kukat Shkinat,
N`fush t`mejdani per Vatan,
Per Liri Shpirtin e Lan,

Sot Shqiponja po rrin Roje,
Don mej bashku gjitha kto Troje,
RRNOFT KOSOVA REPUBLIK,
KRAH PER KRAH ME AMERIK!
Kan nis rrugt me nau n`da,
Vonë oh Zot kem mu Pa,
Kur dot sherohet ajo Zemer e Shkret,
Se per mu e ty nuk ish kan kjo Jet.
Me vet Zemren se sa te Don,
Meniher kish ik prej Meje,
E kshtu ma mir spo e Ves,
Se vjen te ti mle e Des!!
Thash poj shkruj dy Rreshta,
Se per mu ktu rrin veq Dimri edhe Vjeshta,
Vjel si me vjel Perime,
Hani per veti prap kurr te N`gime,

Shnet per ju e mir po ju Hahet,
Ashtu Qeni Ashtit hiq nuk i Dahet,
Z`guxon me ju afru as i Ati,
E kqyr prej s`largi qaj i n`grati,

Kur ta kryn prap vjen t`lpihet,
Prap pa ty nuk i Rrihet,
Po ju gjykoj prej Dritares,
Sa keq se nuk ja dini Vfleften Marres,

Po ja prishi vetes shum her Mendt,
Tu provu n`doj Experiment,
Vlla e Moter t`paqa,
E kurr mos t`pasha,

Nuk jam Glac Sorre,
E as Lule se rritet naper Vorre,
Bes e Ftyr Kam,
Por ty Rrena te ka ba Dam,

Po Jetoj sot per Neser,
Te jam bashk me Tri e te Vjeter,
Veq perbes as Anarkija shum s`ka z`gat,
Pa u kall tan n`tym e n`flak,

Edhe pse jam ni Dushk prej nje Lisi t`madh,
E shprehi Fjalen ma te urten ME FAL,
Me Jetu po Guxoj,
Dhe e foli ata qka Mendoj!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:43 pm

Pash nje Anderr se kam Vdek,
Jo e bukur ajo Jet,
As nuk pash as nuk Njeva,
Shkova larg s`dita a Kthena,

As fjal te Fundit as Lamtumir,
Ishte ndjen shum e Veshtir,
Nuk kisha Pesh,
Si me kan as Vesh as Desh,

Si me kan ka sho n`doj Film,
Tuj e pa gjdo Kujtim,
Iher gaz e iher Lot,
Mall e Merzi Plot,

Trupi mu be Hi,
Shpirti laver ne at terr te Zi,
Per ata qe i deshta ne at Jet,
Ma falen nje Lule me dy Flet,

Ata qe i njofta dhe i Lash,
I lash tuj me n`djek m`bas,
Te gjith tuj hy per at Der,
Do te Lumtur e shum te Mjer,

Ajo Lule si me Flatra,
Nuk me linte te kthehem m`brapa,
Dashurija ishte Qelsi Jetes,
Te n`dryshonte shum prej Vepres,

Si ne kohen e Hershme,
Dashurija ishte e pa Vdekshme,
Mu dok se me tha dikush te Dua,
Per ty jam Le,
Dhe ma fali nje Jet te Re!!


Kjo jet veq genjeshtra dhe Tradhti,
Rrall nje kush Dashuri,
Z`do t`kem mall kurr per Ty,
Me kan e mundshme,gjdo kujtim do e kisha Shly,

Je mashtrim i Kohes,
Qe shum kush dot Mashtrohet,
Turp me vjen nga Veti,
Dashuri per ty Zemra ku e Gjeti!!!!Per ty po kam kujtime Shum,
Besom po m`bes gjat pa Gjum,
Po me dhemb Zemra,
Eh ka nuk po shkon Mendja,


Po si pate Zemer keshtu mem Lan,
Lamtumir pa me Than,
Vajtojshe per mua apo per hallet Tua,
Sa her te thash se fort te Dua,


Ma le nje pik ne Zemer,
Shkove Naten as nuk te Pash,
Edhe pse me shkrove qe me Don,
Dhe kurr s`me Harron,
U pikllova e u Vrash,


Ma le nje varr te Ran,
As Nat as Dit sherim nuk Gjan,
N`doshta hera e fundit qe u Pam,
Per dikan qe te deshti nuk gjete menyr ma te Ran????

Faleminderit,
Kthem prej Verit,
Nje Kujtim,
Pa Shperblim!--------------------------------------------------------------------------------

Koha te Pjek,
Mson prej gjanave se qka ke Hjek,
Rrall kush kupton se qka Shkruj,
Prit pak koh pjeku mos me Truj,

Dikur mem pas afer me kishe rre Krahun,
Kam derdh lot,skam tjeter veq ne derdhsha edhe Gjakun,
Por sjam pizhman se shum Msova,
Ju kam pergadit Jetes,
Mallkim i ban gjithmon Vetes,

Ki me Vdek,
Agja ski me lan ne ket Jet,
Un i lash do Fjal,
Kto n`doshta me lajn ma gjat Gjall!

E pret gjdo Dit,
Ske ka mej Ik,
Dit apo Nat,
Si ta kesh Nafak,

Nje Minut apo nje Or,
Tuj rrezu dielli,tuj ra shi apo tuj ra Bor,
As me gzim as me Idhnim,
Ste pret gjithmon Vjetersija,
Sa e pa shpirt asht Vdekja!!!!!!!!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:44 pm

Po kujtoni se po jau baj me Hile,
Shto e shajem se te ka Hije,
Un spo Koritna,
Besa as spo Merzitna,

Ti sma din Jeten Private,
Un msova prej teje n`zemer qka Pate,
Shto e shaj e merrem Iri,
Vetit i thu se je maj Miri,

Un spo merzitna bile veten po e Shaj,
As kuj nuk poj Perngjaj,
Shaj e thujem qka te Dush,
E di se inat je Mush,

Ti shum po perzihesh e po Shton,
Mos provo se nuk mund em Mson,
Per mu je ba si Kasht e Dhamve,
Mend po ju shet Tanve,

Je ba si Gazet e Vjeter,
Shitesh diqka special por je dikush Tjeter,
Sa e poshter je besom t`kisha Pshty,
Shejt nuk jam as sdu met ga Ty,

Mfal se pot Thom,
Spo ma nin per Kerkon,
Bile per do se m`thojn fjal te Rana,
Jau marroft Zoti Ftyren,

As vend per Vorr mos past per Ju,
Zemer zezat e pa Far,
Sorr e zez n`der Shqiptar,
Pjellshi Invalida coftint e Botes,

Tash merrem inati se qka po Flas,
Qka po flas nuk kthehet Permas,
Deshprohu nisja Qaj,
Athu kto fjal qysh po muj poj Baj,

Dikush e meriton ti Thush,
Se nuk shkon qysh t`dush,
Un po e thom t`verteten,
Lirisht mallkoma Jeten,

Shprehu lirshem se qka Mendon,
Thujem fjal qe si Meritova,
Jo nuk Gabova,
Por u Flakrova,

Thujem Vdeksha njeri i Keq,
Oh ti dalsh Meq,
Po e truj Veten ma Shum,
Te vdes e mos tju sho Kurr!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:44 pm

Pershendetje Makaveli.
Qe besa i paske do poezi t`mira, po do tjera kogja t`gjata.Shum pej tyne m`pelqyen.

Pershendetjen per ty po e plotsoj me i kajke pak a shum malsorqe...qashtu qysh
e jep zemra e mergimtarit.


Zuna i`Kange

Zuna i`kange e dola n`breg
Me hjeke pak merzi
Me kish pas zan ni mall vendlindje
E me nejt s`po di.

I shoh keto brigje,male e fusha
Gjelbrimi t`mbushe syne
Zemra m`dhemb per nja dy lisa
Te zabeli yne.

Kur kam dale u n`vend te huej
Me shprese e shume halle
Thash me vete : rri do vjete
E shpise ia baje qaren.

Jane ba vjete e shkue pranvera
Une n`mergim kam mbete
Vendi i huej vlla ta ze frymen
E s`te le me fjete.

Qohesh n`mjes me shkue n`pune
Ftyra t`tharbta shume
T`del perpara s`tjep pergjegjie
T` ban me fole me dhune.

Kur t`shkojsh n`pune kane me `t kallxue :
Qeky o shefi i ri!
Dymbdhet vjete qe ke punue
S`te bajne sa tri t`atij…

Po – qaj zogu qe u msue pej teje
Tash t`ka hype permbi…
„N`dash me nejte n`firmen tone,
Me ba si t`thot ai!...”

Ah megrim,t`i thefsha dritat!
Fort m`kane pas qorrue
Lam rini e shnete n`vend tanin
As me nejte as shkue.

Ku me shkue o vella n`vendlindje
Qe me mall ke mbete
Nja ni jave si t`ken kalue
T`bajne me ike ma shpejt.

As dashnia qe u kane perpara
Me vllazen e fis
As nderimi…nese s`jep para
Nuk t`bajne pune hiq.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:50 pm

Rrug pa kthime duket Rruga Jonë,
Mergim Trupin e Shpirtin Kosovë,
Kemi m`bet si Zogj pa Fole,
T`huj Mergim edhe t`huj ne Athe,

Veq ni t`mir Gurbeti e Ka,
Por te kqija i ka 99,
Na merr malli Shqip ta n`dim naj Fjalë,
Ni Mirditë edhe ni Mirmramë!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:50 pm

Jeta asht si Formul e Matmatiks,
Si helem ne maje te Thiks,
Kur gabon ne Fillim,
Edhe Resultati te del Gabim.


Ndegjom,
Ty ta ha Zemren,
Shikom,
Ti je Ajo,
E din se Kuj,
Ty
Te kam si Uj,
Oh,
Te kisha ma Afer,
Veq Pak,
Me ndejt me Ty,
Niher,
Met pa me Sy,
Hmm...
Te lutem me Fal,
Ohh...
Ma ban Hallall,
Sa Mall,
Te kam si Flet,
Te Ruj,
Te kujtoj per Jet,
Po me ther Zemra,
Te lutem ma ban Hallall!!!!
LAMTUMIRNuk jan gjith te Lumtur,
Gjeste te lumtura Bajn,
Qeshin se nuk mujn Qajn,

Shpirtin e kan Akull,
Ta ftofin Jeten,
Ty te Shajn,
Se nuk e shohin Veten,

Shiko rrugen Tane,
Mos shiko Anve,
Mundohen me te Nal,
Ata s`din me Fal.
Ka me ardh koha se ki mem Lyp,
Ka met ther Zemra a mos jam m`byt,
Kan met lan mall fjalt qe i Shkrova,
At her ki mem kuptu pse ika e Shkova,


Lot e mi kan me u ba Pllum,
Kot me thirr e kerkon s`me gjen Askun,
Me vargjet e mija,ki me nis me Kendu,
Lot e gaz kan me tu Bashku,


Kur t`ja njelli vetit Deken,
Ty du t`sho mir dhe ta dhuroj Jeten,
Edhe nese prej teje jam i Mallkum,
Dora e Zemres kto fjal i Shkrun,


Nuk kerkova jo kurr Shkatrrim,
Se kjo Jet ish Hypnotizim,
Te trullon dhe te Tradhton,
Ka interes edhe aj qe te Don,


Nese bjen shi e s`mundesh me Ik,
Kam mej lan lot e mi prej qiellit me Pik,
Ftyren tane kam me Sterpik,
Mallkimin vetes ki me ja n`gjit,


Ju, bash ju qe rrini Pshtetun,
Jo kurr z`do tjeni Vetun,
Asht dikush se mendon per Ju,
Por a ka dikush qe mendon per Mu!?Oh sa shum jam Merzit,
Jo per ket Dit,
Por ato se dot Vin,
Po jau fali Rinin,
Nja n`ga nja po Ikin,
Si stret e shpis qe Pikin!Gjdo kujtim per ty ket Zemer e Vret,
Kam ende ndjenja per ty, dridhem si Termet,
Si nje rreze qe e rreh Token,
Dhe per ty e nze Boten,

Sa i vetmushem pa ty Jam,
E pata ni Zemer,tash as gja nu Kam,
Si dushk i that qe ne vjesht Bjen,
Lulzon nje tjeter dhe vendin ja Nzen!Kujdesi ësht roja Shpirtit,
Thalbi Shpirtit Zemra,
Zemra dashurija jetes,
Qelsi jetes Durimi,
Durimi sjell Suksese,
Suksesi te sjell Miq,
Miku krah i Yt!Kur kam mall prej Kujtimeve,
Me dhemb Zemra prej Deshprimeve,
Larg po sho por s`mun po Dalloj,
Shtigje mas shtigjeve e spo mun Kaloj,

Kan m`bet fjal pa ju Than,
Kan m`bet t`kqija pa u Perzan,
Ka m`bet Ylberi pa Bojna,
M`kan m`bet fletat pa Shkronja,

Sa zor per dhimbjet e pa Pashme,
Sa keq per t`kqijat e pa Shmangshme,
Mundim pa fjal per ni lot te Shkret,
Bjen ne flet,ma shkurton ni Jet!Asht ni Sy per ty Loton,
Asht ni Zemer se ty te Don,
Asht ni Shpirt se rrin Gjall,
Dhe per Dit te ka Mall!


Ni kolon Shpirta Presin,
Dojn Jet qe mos te Vdesin,
Gur m`bi Rrug e Ur m`bi Lum,
Ecin e kalojn prap nuk m`berrin Askun!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:50 pm

Eni Shoke

Vere , oj vere sa t`kem pa prite
Ti na dhe shpresa shume
Shpine n`kambe e t`pa mbulueme
Robet na i le mazun.

Eni shoke shkojme n`Malesi
Kuvendin per s`mbari
Buke e krip e zemer t`bardhe
Siq e ka dhe e pat shqiptari.

Dalin burrat me ngrohtesi
Edhe nanat me ndihmue
Siq na priten kur kem ngusht
Kombi qe ish kercnue.

Vere , oj vere e t`pareve tane,
Melesine me e bekue!
Kur t`na merr malli i Shqipnise
Shkojme me e vizitue.

Eni shoke shkojme n`katund t`madh
N`vendin tone, n`Tirane.
Vijne shqiptare e vijne do tjere
Vendi s`ka me i zan.

Keta te tjeret ,qe jane ma shume
Na shikojne nen vetull:
„Ju t`katundit t`vogel
A s`patet ndonje vend tjeter…?!“

“Pse s`shkuat n`vend tjeter
O maloke e koktrashe?!
Vini ketu, na prishni rendin
Maqedone e kosovare…

Maqedone e kosovare,
Malazeze e ju te tjere,
Ne jemi shoqeri moderne
Parane e kemi nder!“

Eni shoke shkojme n`Himare
Atje ku flen Shqipnia!
Toka e Arberit n`tesha t`huaja
Ku t`kap e t`vret merzia.

Mblidhen thmia para shkolle
I knojne flamurit t`huej!
Shqipni, pse t`zuri gjumi,
E fara e grekut t`muer??!


Vere , o vere e t`pareve tane
Beko Shqipnine me emer
Per hir t`shqiptareve qe rane per te
Dhe t`ktyre qe e kan ne zemer.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:51 pm

Zoti ju lasht Shnosh au Mezit???
Kishin pas Dek shum gjana te Mira,
N`deri,Morali,Besa dhe Burrnija,
Pa ilaq na shkoj Moti,
Athu na Mallkoj Zoti??
Kem pas ne Vorfni Lumturi,
Por tash n`pasuni me pas Vetmi,
Diamant ish kan Jeta,
Por sa shpejt poj hupke Vlefta,
Pa dashuri ne Zemrat e Vrame,
Si pa pik uj ni Tok e Thame!!Oh Shpirt,
Tu baft jeta Drit,
Qofsh Faqe Bardh,
Zoti ta prift te Mar,


Ka do Shkojsh,
U Livdojsh,
Pasunin m`bi Kry,
Jezu Krishti me Ty,


I paster qoft aj Shpirt,
Gjithmon Terri tu baft Drit,
Oh ti e Lume,
Ka do shkelsh bishin Lule,


Larg dhimbjes dhe Lotit,
Me ty deshira e Zotit,
Ti shprehi deshirat e Mija,
Ne Zemren tane Dashurija dhe Lumturija!!!
__________________
Only God Can Judge Me!


Herën e fundit është Redaktuar nga SantaKruz : 25-09-2008 në 11:28 PM.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
Makaveli
Shiko Profilin Publik
Dërgo një mesazh privat tek Makaveli
Gjej më shumë postime nga Makaveli
Vjetër 22-09-2008, 03:42 PM #315
Makaveli
Anëtar aktiv/e

Avatari i Makaveli

Anëtarësuar: Mar 2006
Postime: 492
Rrespekti: 48 Makaveli has a brilliant future
Dërgo mesazh me anë të MSN tek Makaveli

Gabim
Asht si qast ne Veqanti,
Asht ni ndien ne Periferi,
Si mot i Ran,
Fryn si veri prej tjetres An,

Si pik shiu ne Rras,
Si trup i shtrim ne Drras,
E she se nuk Livret,
Ne Zemer e ndjen se po te Vret,

Po te pret dikush te Dera,
Po i nje dit si rrullat e Ballit,
Lot qe i rrjedhin prej Mallit,
Sja n`dalon Dimri as Vera!
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:51 pm

SHQIPETAR!

S'jam...me te huajt perreth
shpesh shfaqet nje gur zalli,
buzeqeshja e blerte zbardhon
strukem nen dimer malli.
Diteve...dekadave dergjem
me shemton petku i territ,
i shqas mallit nga kthetrat
por bie ne fund te ferrit
Mbi varrin tim do t'degjoj
eren qe merr fryme neper bar
e lodron tej me epitafin
"Ringjallem se jam SHQIPETAR!"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:51 pm

Afer Zemres time ni Kujtim,
Shpirti im vrenë n`gushllim,
Prej ksaj Botes Rreshme,
I kam do dhimbje t`mrendshme,

Me za piskas e Bertas,
I rahatshem jo as ni ças,
Ne ket Zemren Time,
Sa e sa Kujtime,

Pal pal te Palosne,
Andrra te Burgosne,
Nje Liber shum e Vjeter,
Me nje Identitet Tjeter,

Ni jet te Komplikum,
Nje zbolus i pa zbulum,
Arkeolog i Vetvetes,
Durimi me afron afer Shpreses!--------------------------------------------------------------------------------

Kur jam afer Teje,
E te sho ne Sy,
E vrej nje n`grohtesi,
Shpirti im she Ardhmeri!

Fjala jote ma ther Zemren,
Qetesija jote ma n`dryshon Mendjen,
Urime Urime,
Ne Zemer me Hyre!Kur flas per Vdekjen,
Aq ma shum e kuptoj Jeten,
Kur ti me Don,
Aq ma shum po e du Veten,

Mos met Pas,
T`kisha Kerku,
E tash se t`kam,
Sa shum te Du!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:51 pm

Mendohem ta kerkoj ni Fjal,
Te me m`ban Gjall,
Qe te me n`dryshon dhe ta Kuptoj,
Ta m`baj ne Zemer per Gjithmon,
Dhe ta perdori kur dikur kam Nevoj,

Me at fjal te sho dhe te n`degjoj,
Prap kshilla dhe mendime tjera te Kerkoj,
Te gjej qka Shpirti Don,
Te n`dihem mir te me shterngon dhe te mos me Lendon,

Tradhtin se Dua,
Ta falsha ty se ma don t`keqen,
Jam i pushushem kur n`di fjal te Bukur,
Kur me fal per gabime n`dihem i Lumtur,

Ta falsha jeten e dhe t`miren e ksaj Bote,
Mesom te dua qe ti fali ato qka Kerkon,
Mos me Harro,
Zemra ime te Kujton!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:52 pm

E falenderoj ata se me japi Egersi,
Per ket Njerzi,se nuk kishin Dashuri e Mirsi,
Por ishin shkaktar,genjeshtar dhe Gjarpri!
Deshta dor per dor ta krijoj ni Rreth,
Dashurin e mirkuptimin ta vendosi ne Mes,
Gjdo kush ta ken ka Pak,
Aq sa te jen Rahat!!!I shtrim ne Shtrat,
Lidh durt mas Kokes,
Me kujtimet e mija poj sillem Botes,
Zemres ja n`di pulsin ne gjdo Takt,

Mendoj jasht ksaj Bote,
Atje ku gjej Gjithqka,
Gjithqka per veq Vetmis,
Atje larg ku s`ja n`di as vajin Fmis,

Ajo gjas veq ni ças,
Prap k`thehem m`bas,
Kthehem ne ket Bot,
Ku ka Vujtje e Lot!!!


I percaktum ne gjdo Menyr,
I gatshem ne gjdo Detyr,
Mirnjos ne shum Aspekte,
Punt e kryme jo gjithmon ne nivel Perfekte,
Sa e sa probleme me Dilema,
I perhapin si me kan Postjera,
Para ndalon kuptime t`fjales,
Mundohet t`ja n`dal dretimin Vales,
Fol ma shum se ka Kapacitet,
Te bertet e veq te Vret!!!Rinija sodit ka dal jasht Natyres,
Ndryshim Mendjes e ndryshim Ftyres,
Ah Rinija Sodit,
Si t`qum prej Vorrit!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:52 pm

Mos bani m`kate,
Por lypni Fate,
Mos kqyr Anash,
Ki pasoja Tranash,


M`bet me Fjal,
Kush s`ka met Marr,
Edhe n`paq Fat,
Rrena nuk t`shkon Gat,


Kush Lun,
Aj e Vun,
Kush rri Urt,
E gjan ma But,


Sa ma von aq ma Keq,
Banu e urt jo si Dreq,
Mir e keq kshtu asht kjo Bot,
Plot me dhimbje dhe me Lot,

Ti,mund ta bash te Mir,
Me dashuri dhe me Deshir,
Shendro lot ne Lumturi,
Dot gjesh Fat dhe Harmoni!!


Kur tan motin me ke Iri,
Me mujt ne gjdo pije me qet Zeher,
Ne merzi gjdo shkronj e imja ta letson Dhimbjen,
Ske nevoj te me Falemenderosh,
Por prap te kthyme prej meje ta kesh Shpinen,

Fjalt e mija te sjellshin Fat,
Mos ke dert per fjal e Mkat,
Se kjo Bot asht Rrumbullak,
Dikush kupton e dikush kupton ma Pak!!!Kaloj kjo nat i pa Fjetun,
Nga nje her n`dihem i Vdekun,
Po e pres gjumi t`me Merr,
E te vdes Menjeher,
Por prap u zgjove ne Mengjes,
Prap i gjall pse nuk Vdes!!??Dashurija jote dhe e Imja,
Jan si dy Jetima,
Njani tjetrin Presin,
Te jeton dhe bashk te Vdesin,

Shpirtat e Larguar,
Zemrat e Vetmuar,
Malli i Lendon,
Loti i Shoqron!Te kam provuar ne shum Menyra,
Me ke dal me dy Ftyra,
Sa me vjen marre ne sy te Sho,
E di qe kujton,se un as gja nuk di as nuk Heto,

Kur dikur s`te kthej Leter,
Ta dish, lyp dikan Tjeter,
Se un ket loj se Luj,
Nuk dua te Vuj!!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:52 pm

Tradhtar te Kombit

Zoti ftyren jau Marroft,
M`bi vorr t`juj Qyqja Knoft,
E mos m`betshi pa u ba Hor,
Mos paqt kush se ju bjen Kunor,


E mallkofshit jeten e Juj,
M`betshi lyps ne der te Huj,
Mos ju n`dalt Loti i Syve,
U vajtofshin per hise t`shkymne!¨¨
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:53 pm

Isha i merzitur,koha e Vrant,
Terr deri ne Horizont,
Ne reht e zeza u qel si Sy,
Mu dok se dikush po me shikon Mua,
Por un nuk te pash Ty,
Jeta si Myster,
për dikan Parajs,
për dikan si Ferr,

Matematik pa Gjidhje,
Iher me genjeshtra iher me Hile,
Me ne fund me shum Resultate,
Nuk kalon java pa Mekate,
Ka shum se nuk e din se pse Jetojn,
Jan ne ket Bot,veq e din se Ekzistojn,
Njeri veq Numer,
Ne gjdo Aspekt jan Kunder!!!


Tu je lyp fatin e Jetes,
Po zbuloj sekrete Vetes,
Gjithmon t`keqen tu je Provu,
Po di ma mir t`mires me ju Gzu!

Bukurija asht n`gjalles e Natyres,
E shpirtit,zemres e jo veq Trupit e Ftyres,
Kujdesija arritet me Vullnet,
Mos n`drysho Bukuri,ne Zemer e Shpirt rri Vet!


Sa me deshir e pres ditën e Madhe,
Kur njani prej tjetrit dot ket n`darje,
E ti sho njerzit tuj Vujt,
Gjdo kush Zotiti vet tuju Lut,


E Profetet qe kishin z`bolu Fe,
Super gjenija për ide te Re,
Gjith Njerzimi i deshprum me Lot,
Spaska Fe e spaska Zot,


Jeta ças ne një Kolaps,
Te para shkrume gjitha me Laps,
Fe te zbolume për super Fuqi,
për M`bretni dhe Pasuri!!!«Achtet auf die Zeit, in der die grossen Tiere auf der Erde erscheinen. Es wird der Zeitpunkt grosser Veränderungen sein.»;
Beware the bearers of FALSE GIFTS & their BROKEN PROMISES. Much PAIN but still time. BELIEVE. There is GOOD out there. We oppose DECEPTION. Conduit CLOSING

Hütet Euch vor den Überbringern der FALSCHEN GESCHENKE & ihren GEBROCHENEN VERSPRECHEN. Viel SCHMERZ, aber immer noch Zeit. GLAUBT. Es gibt GUTES da draußen. Wir stellen uns der IRREFÜHRUNG entgegen. Kanal WIRD GESCHLOSSEN
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:53 pm

Ndihesh pak a shum si Personalitet,
Dhe pak a shum si Ftyr,
Por Zemra ti me 100 Dyr,
Labyrinte e Mashtrime,
Si piktur e moqme, shum e Shlyme,

Je i zhgenjym e lun Koken,
Ne at moment se kupton Boten,
Flet qka s`flet,mendon se je ne një Bibliotek,
Por as gja sdin për Dashuri e as për Jet!!!
25.03.09
Msheli Syt n`gadal,
Harroj Merzi e Mall,
Lehtsohu ne Zemer,
Harro gjdo Emer,
Edhe nese te pikin Lot,
Qendroju Vetmis,
Hupja mallin Merzis!!!


16.03.09

Mendova te jam .....
Por nuk isha...
Thash te bahem,,,,
Por kushte nuk kisha,,,,

Mbeta ky se jam,,,,
Faj nuk kam,,,
N`doshta dikuj i dokem,,,,,,,
N`doshta n`doj kush thot hmm ta Kisha,
Apo te isha si Un!!!!!


Jeten e pash Anderr e s`me Pelqeu,
E thirra Deken prit hajde Ktheu,
Nuk paska Dashuri pa Tradhti,
Pa Interes nuk paska Shoqni,

Fuck Shoqnin,
Dhe me ta Dashurin,
Kaluse jan Vitet,
Lulja kputne ma nuk Rritet,

Brutalitet asht sot Gjendja,
Ku se perballon as Mendja,
Si damart e Gjakut jan ba Rrug,
Z`gjedh plot, por as nja nuk te ban Pun!Ruju Njerzve ne Fillim,
Ne Fjalim dhe Prezantim,
Asht aj vet apo ban Aktrim,
Ajo Butesi ka Kalim,
Ti sjell Zemres veq Idhnim!!

Vizatova ni Zemer ne ni Mur,
Shkrova fjal e emra ne gjdo Gur,
I dola perball te Vertetes,
Si dola tradhtar fjales as Beses,

Lexova Njerz ne shikim te Par,
Do ishin te mir,por shum Tradhtar,
Nuk din ku asht fundi as kur asht Mesi,
Synin e untë te Parja dhe Interesi!Jam i Urtë,
I qet si Ujtë,
Baj shum qka,si ujtë Tragete,
Gjejë rahati n`vete,
Te lus mos me n`gacmo,
Rrotulloj qka Sho,
Vetes i Tutem,
Jo me egersi te Lutem!!


Moj Bukuroshe
Ne shum aspekte je Virgjin,
Ndoshta je Intelegjente por aq shum nuk Din,
Se Provoja nuk m`sohet te Shkolla,

Ke kry Shkoll e Fakulltete,
Por msheftsit e knaqsit sja din ksaj Jete,Ne Zemer te Kam,
Por nuk te du sa Duhet,
Sepse ma bëre një Tradhti,
Nuk me don sa te dua une Ty,

Shum her Ditet jan lloj Lloj,
As një her nuk jan Njesoj,
Si Nata pa Han,
Ashtu Zemren ma ke Lan.
Gjdo kush ka Liber ne Zemer,
Roman dhe Histori për Jeten,
Shkruj qka Mendon,
Dikush diqka Meson,
Dikush te falemenderon dhe e Lexon!!


Qe si pata mendt e Sodit,
Me ndryshu Historin Time,
E tash vajtoj e Andrroj,
E z`bukuroj veq me Shkrime,E harrove ditën e Sodit,
E mendova veq për Neser,
Sot e Neser m`kalun pa Prit,
Histori po la gjdo Dit,


Qi se vrejta kohen qe po Shkon,
Qe një dit do ta Kujtoj,
Te kam mall e te Vajtoj,
Ah qe s`dita te Jetoj,


E mallkoj veten ma Fort,
Gja s`ndryshoj pse derdhi Lot,
Aq ma fort kam Merzi,
Si ta pres ket Ardhmeri!!!Po te Pres,
Pa ty nuk Vdes,
Kur ty te Kujtoj,
Vetmin e Harroj,
N`ket Bot i Tretun,
Si me kan i Vdekun,
Kujtime Shum,
Pom lajn pa Gjum,
Nata me Lot,
Dita pom shkon Kot!

Vet e Lype,
Vet e Gjete,
Vertet, e shtir Jeta,
Ky qe kesh edhe m`beta,

Gjitha gjanat qe i ke Sha,
Gjitha hise paskan me t`ra,
E ato qe thua, nuk vyn Gja,
Paska me t`marr malli,veq për mej Pa.

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:53 pm

Nje dritare ne dhomen Time,
Jasht shiqoj e me ringjall Kujtime,
Pamje n`parim t`diellit,
Prej n`shtrat shikoj drejt Qiellit,


Hana e plot me Sy e Vetull,
Si me pas dikend, ne Gjoks te Pshtetun,
Rrezja e saj me Hypnotizon,
Zemra te Dashuren e Kujton,


Dashurohem ne at Shikim,
Zemra qan e syt jan n`gzim,
Me kujtime vdes ne Gjum,
Te kerkoj ne anderr,ste gjej Askun.


Kam nje Mall,
Me djeg si Zjarr,
Aromen e trupit s`ta Harroj,
Zemren ma Shkrumoj,

Kalojn vjet si akrepat e Ores,
Gabova qe te n`shova prej Dores,
Unikat asht Jeta,
M`bas gabimit shihet e Verteta.

Ne Andrrat e Mija,
Te thrras me Za,
Kam qef gjdo dit met Pa,
Athu me n`degjon,
Z`gjohu e shiko Hanen ne Ballkon,

Un po e sho per Dritare,
Zemra per ty s`me la Qare,
N`degjom prap po te Thrras,
I pash yjet tuj ra,Shpirti mu Knaq,

I mendova deshirat ne at drit Hane,
Te jam per jet afer Zemres Tane,
Qielli prap u m`byll,
Flej tash Zemer se te kam Yll!!!


Per dikan je si Ohr,
Qe te m`ban n`trup e n`dor,
Zemra si Akrepa,
Qe shkon rreth e Rreth,
E n`dalet ku don Vet,
Shpirtin ne Roberi,
Si Derë pa Dry!


Mendova,te vazhdoj si Perpara,
Dur e Faqe i Lava,
E pash se pa m`bulojs m`ka m`bet Djepi,
Gjith k`thym shpinen,gjith e cili po shikon per Veti,

Fjalt si me kan Bujk,
Shpirt e Zemer Ujk,
M`bylla Fletoren me Zor,
Dal e rri ne Oborr,

Jeta si me Porosi,
Njell mir e njell Zi,
Dikuj i mungon Dikush,
Dikush dikan e hedh ne Prush,

Njerzit pa Kontroll,
Po del krymi ne gjdo Moll,
E ardhmja shum e Gjat,
Nau kan ter Syt e n`grat,

Zemra me shum Mungesa,
Na asht zhduk Shpresa,
Ah na shkatrroj Interesa,
S`na bashkon ma as Dashnija as Festa,

Mengjesi z`bardh per Ty,
Un veq e sho me Sy,
Dikuj Zemra ju ka z`bardh,
Dikuj poj duket veq terr i Zi!!!

Me mungojn Syt e Tu,
Qe i pash diten e Par,
N`der t`oborrit m`bush me Lot,
Me urojshin Rrug te m`bar!

Dul Suzana n`der t`oborrit,
Poj lan Syt te gurra Kronit,
Por saj lav Dur e Faqe,
Po na gatun ni Buk Pogaqe,
Buk pogaqe e djath te Vjeter,
Hoqa mall nuk deshta Tjeter.


KURVNIJA

Haj medet se si asht ba Jeta,
As fjalt nuk poj duron Fleta,
Realiteti athu a asht e Verteta,
Vertet shum besimin e Treta,

Pa moral asht ba Dashnija,
M`bet pa ftyr e rrnoft Kurvnija,
Qe si trem jo as Alltija,
Po lakmojn ne rrugt e Kqija,

Ba Beslidhja veq Detyr,
Qe i mshel Syt,e harron Moral e Ftyr,
Hin e del Dyr em Dyr,
Athu nuk gjejn tjeter Menyr,

Maj ambel po ju doket Shtrati Hujë,
Qe po shkrihen si krypa n`ujë,
Kot foli e Thuj,
Shfrytzo Jeten e Shuj!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:53 pm

U m`bush Oborri plot me Gjethe,
Tuj Ra,
E tuju Tha,
N`dryshon mali,fusha edhe Bjeshka,
Kaloj Vera e po vjen Vjeshta,

Qka lulzoj u Tha,
Qka ke ne Lis ne tok Ra,
Po vdes Gjelbrimi,
Thu se Botes poj hup Kuptimi,

Kaloj vjeshta na erdh Dimri,
Krejt e bardh asht bër Toka,
Vishem trash për dit te Ftofta,
Po i presim dit e n`grota,

Kendojn Zogjt qe erdh Pranvera,
Po lulzojn plot lule Treja,
Kjo Bot e madhe plot Befasi,
Plot merzi dhe Dashuri.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:54 pm

një Deshir me pika Pika,
Qe gjat e prita e se Arrita,
Ne plot Male rriten Lisa,
Po i rrit Toka edhe Drita,

Athu edhe ata kan një Emer,
Kan ndjenja e kan një Zemer,
Kan fate e Befasija,
E si plak kurr Merzija,

Kalojn muj,kalojn Stin,
Rritet vetun ne Ledin,
Ngjallen e plot Vdesin,
E askujt sherr si Qesin,

Aty e len,aty e Gjenë,
Nuk lyp buk as shtrat qe Flenë,
Por veq driten e Diellit,
Rahatin e shiun e Qiellit.

E Njeriu sja din Vleren,
Sja le dimrin as sja len Veren,
Ku e she e pret,dhe si len Dot,
Athu a i dhemb?A qet gjak a Lot?Ne Zemer ni mallë, i ran sa ni Guri,
për at mallë qe kam, do fjal poj Thuri,
Vegel për zhdukje,jo nuk i Gjeta,
Prap i merzitur,si ne mjegull m`beta,

Lapsi m`bi leter,shkrun Fjal,
Gjdo her,kur Zemra ka Mall,
Ditet qe shkojn,po lajn Kujtime,
E lapsi qe shkrun,e kalumja kohes Ime.


Nat e bukur,nat e Rrall,
Aq e bukur si një Prall,
Pom pyt Zemra gjdo Sahat,
A do t`jet kjo Nat Unikat,

Sikur lules qe i thahet Fleta,
Ashtu mi ke tha buzet e Shkreta,
Me ka m`bet veq Fotografija,
Ku poj qaj hallet e Mija,

Te shikoj para se me Ra,
Athu anderr ka me te Pa,
Se kam m`bet veq tuj t`kujtu,
Me te puthi ne anderr sa her te Du.

Po qan Zemra sikur Fmi,
Qe u dashurova ne Bukuri,
Bukurija iku e Shkoj,
Me lendoj e me Tradhtoj,

Fotografijat i Treta,
E kuptova qesht e Verteta,
Lotet qe Dalin,
Mekatet sja Falin.
Iher i mir,her her i Keq,
Iher si Engjull,shum her si Dreq,
Te tjeret i Meson,
E vet shum her Gabon,

Permeso veten gjdo Dit,
Mos le e mira me te Ik,
Mos te shkon Jeta Kot,
Banu ma e mir Neser se Sot,

Qka ki Loke qe po Qan,
Oh hupa Djalin n`luft me Shkaun,
Jam m`bet vetun ne ket Shpi,
Lot qe rrjedhin nuk muj poj Fshi,

Gezohet Zemra e qan Syri,
Qe Jetim me shkoj Ymri,
Poj perzi Lot e Gezim,
Qi e pata Djalin Trim,

Luftoj e dha jeten për Shqiptari,
Bes e n`der e Liri,
Amaneti t`parve Tan,
Okupator n`tok Shqiptare mos me Lan.


Original Makaveli


Mendjen e madhe,po shkon si Flutura,
Te duket vetja ma e mira dhe ma e Bukura,
për dikend je si Figur,
Apo Piktur e varne n`mur,

Qe e she për bukuri te Syrit,
E jo për Zemer qelsi Drynit,
Dukesh qast ne një Moment,
E ka bukurin por si ka Mendt,

një pik ujë ne Guri te n`zet,
Ta robron shikimin e te Terhjek,
Por ne sjellje i hup Vlera,
Si paren e vlefshme qe e merr Era.


Mos shiko m`brapa, kur je tuj Hec,
Ardhmeria te len pa Shpres,
Nuk n`dalet me te Prit,
Hec shum shpejt e ka me Ik,

E kalumja ka me t`lan kujtime e m`bresa,
Te n`dalon ne shum Ftesa,
Jo t`kaluemen me Tradhtu,
Por me të,te ardhmen me N`dertu.


--------------------------------------------------------------------------------

Jam finalist i Vdekjes,
Aktor i Jetes,
Lulzoj e Thana,
Prap dhe dot Bana,
një Drejtim,
Qe kurr ska Kthim!

E verteta ajo nuk Vritet,
As nuk blehet e as nuk Shitet,
Pos e vrave te Vertetin,
E ke vra edhe Vetin!
Tuje perdor Guruzhd ne vend te Luges,
Tuje hup drejtimin e Rruges,
Tuj maru Ura ne Rrashin,
Tuje shty Bjeshken me Shpin,

Tuje n`shu doren e Prisit,
Tuj harru t`part e Fisit,
Me vend tan nuk n`dihesh Krenar,
Nuk flet SHQIP,për mos me dit qe je SHQIPTAR!!--------------------------------------------------------------------------------

Moj e bukur por si Han,
Ty ti hangsha buzet Dham,
Ti ha e puthi me Lezet,
Te shtoj kujtime për disa Vjet--------------------------------------------------------------------------------

Me pas dit me Nejt,
Ne zemren teme tuj Flejt,
Kishe jetu si Pllum,
Te kisha Dasht Shum,

Nuk dite,u qove Pesh,
Kush te një,me ty Qesh,
për gjdo dit emrin ta n`di,
Se gjdo kush asht tuj fol keq për Ty!!

Un nuk jam Princ ne Kali te Bardh,
Qe gjdo Anderr vi me te Marr,
As djali krajlit Pareli,
Qe te jap Pare e Stoli,
Me ble Dashuri,
Me ta nzerr fjalen te Dua,
Qe nuk ka asgja vler për Mua,
Gjdo gja e baj me Zemer,
Te keqes si la Emer,
Fjalen TE DUA ta thom me Sinqiritet,
Qe nuk mund e blen as Krajl e as Mret
një sms,
Po e Pres,
Nga Ajo,
Qe Zemra shum e Do,

një nat tuj mendu për Ty,
Tuj ti kujtu ato Buz e ata Sy,
Po ban Telefoni rring rring Rring,
Athu edhe ti e ke te njejtin Mendim,

Me te harru jo nuk muj Kurr,
Kam me qen për ty si lulja n`gur,
Por Zemer ky sms për Ty,
Te kam te ruj, e te dua si kta Sy,

Jam Martu e jam Shtatzan,
Me fal kam m`bet pat Than,
Ne jeten tjeter e jotja kam me Kan,
Te pershendes me lot e Mall,
Te dua si ditën e Par!
Ne shikim te par je Leper,
Por shum i keq ne Veper,
Aktor e shum Artist,
Ne realitet je Qen me Bisht,

Syni jem nuk Rren,
Je i urt kur Flen,
Te un keshtu nuk Shitesh,
Veq sa po Koritesh.Pushtova shum Zemra,
As një nuk u bë e Jemja,
Tash jan larg Zemres Ime,
Por shum me lan Kujtime,

Mesova një Realitet,
Akush nuk asht si je Vet,
Asnja se lun te njejtin Rol,
I knaqun kurr sje Boll,

Si yjet qe jan ne Qiell,
Nja asht si tan Tjer,
Prej s`largi gjith jan Njesoj,
Prej se afermi te gjit jan lloj Lloj.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:54 pm

E vetmja gja, qe me ka m`bet ne ket Jet,
Ni laps me n`gjyr te zez dhe një Flet,
Nata dhe dita,ky Diell e Han,
Ky Shpirt e Zemer qe gjall me m`ban,


E ajo dashurija e Vertet,
E shkrume ne leter e jo hise n`jet,
Me plot lutje tuj prit Deshira,
Thu se nuk egziston Zot por veq Erresira,


As drita qirit nuk gjen Qetsi,
Thu se asht perjashta e era tuj Fry,
Nat e dimrit gjithqka n`grit,
Edhe bota m`bet pa Shpirt.Syt e tu krejt Magji,
Mu mke ba me ra n`dashni,
Me thirr me dal,sa her vjen Nata,
Syt t`vizllojn si Diamanta,

Je vesh sa Bukur,
Je bash si Flutur,
Po qka me Bane,
Zemra shkoj ne Zemer Tane.

Bukur je vesh dhe je Math,
Ti kam ble ni par Vath,
Kur ne Vesh ti Vnoja,
Mu shkul Zemra pom dridhet Dora.

Shpirt pa Ty,
Si Nata pa Han,
Shpirti te Kerkon,
E Zemra po Qan.
Po rrahin dalgt e Detit,
Ne Murin e Shtetit,
Lulet m`bi Gur,
Ato nuk thahen Kurr,


Ato rriten edhe ne mot te Liga,
Ne rreze t`diellit shi me Riga,
Kjo Natyra ka ligje t`veta,
Vdes njera e n`gjallet Tjetra,


Ni pikel shiu,si pikel Loti,
Ne ket rast po qan Zoti,
Dikush qan për Lumturi,
Dikush ka dit t`zi apo qan për Tradhti,


Dit e reja i n`gjall Shpresa,
E fshin lotin e vjen Buzqeshja,
Keshtu e n`gjall njana Tjetren,
Le ta m`bulon e mira t`keqen.
Edhe pse met Pa,
Me shkon ni koh e Gjat,
Te sho anderr nat per Nat,
Po thom vet me Veti,
Te ishe ti Jasteki!!
Gjith jeten dot kesh Kujdes,
Un te ruj ne Zemer deri kur te Vdes,
Shfrytezoh gjdo rast sa t`jam Gjall,
Ta jap at qka nuk te len Mall,


Se dikur te shoqeron ni Qiri Dhez,
Dita dhe Nata kan me kan e Zez,
Ki me kujtu qe Zemra gjak po Rrjedh,
Kan me t`pik lot edhe kur Syt i ki Mshel,


Melodit e dhimshme kan met sjell Lendime,
Te qoj kujtime prej Zemres Ime,
Le te na duket Dita Shekull,
Se n`doshta nuk dot t`takohemi ne at Boten Tjeter,


Nese dikun ne ket Bot,egziston e Mira,
Qe naj plocon ne keto Deshira,
Nje deshir te plocume e di qe po e Pres,
Dot vi ajo dit kur do te Vdes.

E pash nje anderr, e me dul Gjumi,
Buz amel me tranove, me at erë Parfumi,
Kur u ule mi mu, e un Perfuni,
Durt e tua si krah Pllumi,


Kur me puthshe,ma m`bulove ftyren me Flok,
Me shveshe deri ne Shok,
Ndjenjat ne at Moment,
Tejkalojn gjdo Element,


Me ferkon me Dur,e me puth me ato Buz te Buta,
Si me kan i shtrim ne livadh mjedis luleve,dhe i m`bulum me Flutura,
Anderr e bukur me plot Lezet,
Per ma shum asht Sekret.Zot m`bi Zot,
Qenke ti Zoteri,
Zot me Sy s`kam Pa,
Apo qenke Ti,


Qe fal e Vret,
Blen e Shet,
Per Njerzi vendos Fate,
E asnje her s`mendon per Mekate,


Gjdo gja ka fillimin e Fundin,
Qe e n`dal t`zotin e Plumbin,
Mos Harro,
2 her humb 1 her Fito.Jan ba Njerzt per Qudi,
Kan veq urrejtje e jo Dashuri,
Do me Jezus e do me Muhamet,
Qe jan kan Zoter ne kohen e Vet,


E Sot prap fetart Perlahen,
Besa edhe shum po Vrahen,
Plot bajn Tespi e bajn Kryq me Urat,
Te lam ne gjak me Pushk e Shpat,


Do Gjakpirsa si shtaz te Egra,
Qe para Syve te bahet si Mjeglla,
Asht Fetar me teori e ne vepra si Qen,
I mrapsht i flliqt dy gur bashk si Len,


I flet shum gjana Kot,
Te kshillon feja ka than e Feja Thot,
N`doshta jan kan te Vertet,
Te ju kjo e vertet ka Vdek,


Ju jeni luftetar e jo Fetar,
Feja jetohet ne Brendesi,
Me vlera kreshnike e me Dashuri,
Po hupni drejtpeshimin pa Menquri,


Askush nuk jeton si kan than Profetat,
Me kang e lutje kot te m`bushne Fletat,
Prap flet per tjetrin qe beson Keq,
Un i mir e ti me Dreq,


Mos me kan ligjet e Shtetit,
Myt e vret per fjal t`profetit,
Ku m`beti feja dhe dashurija per ket Jet,
Jetova,besova per diqka qe nuk kishte Vleft??Ni Qen lidh per Huni,
Po i tremet krejt Katuni,
Dit as nat se za Gjumi,
Qesin pushk se kap as Plumi,

E run t`zotin e run Koliben,
Uluron e shikon Qillen,
N`greh zinxhirin e si Kputet,
As ni Anmiku nuk poj Tutet,

Po e m`ban at Bisnikri,
Aj qe e m`ban i ka Borgjli,
Me rujt dhe me m`brojt,
Si i run Shqiponja Zojt,

Asht i gatshem jeten me Dhan,
Per at qe e ka si Bab e Nan,
E ka si djal e m`ban si Veten,
Qen,Qen por dashuris ja din Vleften.
Pranvera po vjen me diten e Bukur,
Kur ty te sho jam edhe maj Lumtur,
Veqenarisht kur jam afer Teje,
Je lulja ma e bukura e ksaj Pranvere,

Me kujtohet kur isha i Vogel,pritsha diten e Pranveres,
Ul ne shkall,afer pragut t`deres,
Gjyshja me thoshte prite,prite se dot Vjen,
E n`doshta diqka me veti te Bjen,

Ne horizont,atje ku takohen Toka e Qielli,
Ne fundin e botes ku paron Dielli,
Gjdo nat me ty ni Romanc e Pres,
Ne gjdo anderr deri kur te Vdes.Kur dikujt shpirti si zan Ven,
Aj vdes me Men,
I shkon dita si ne Gjum,
I shkon jeta si ujt ne Lum,

Kur i hup andrra e Jetes,
Dhe me të lumturija dhe drita Shpreses,
M`betet dashurija fjal e Huj,
Qe si beson Askuj,

As hijen vetit nuk ja She,
Nuk din ka shkon,sdin ka ke Dje,
E shkel Token me kam,e nuk len Verkem,
Gjall asht por nuk jeton me Men. 
 
Tregom qka Don,
Qka Zemra t`kerkon,
Po te thrres me Za,
Me ka marr malli me te Pa,

Me ka marr malli per Buzen Tane,
Zemres time qka i Bane,
Qka i bane e qka i The,
Ne kujtime tash me Le,

Poj msheli syt e po shtrihem n`shpin,
E magjinoj tuj m`puth trupit kaj Grim,
I yti jam ta hangsha Zemren,
Veq te ti po e kam Mendjen.
 

 
 
Rrokutelem naper shtrat si Malimang,
As i vdekur e as i Gjall,
Lexoj letrat ne Natel,
Zemra prej vendit gati me Del,

Po e qeli dritaren per ajr te Paster,
Ti flladit ket Shpirt e Zemer, qe veq qe skan Plasur,
Po e knaqi veten me Letra,
Se më asht gerditur Vetja,

Si i burgosni ne Qeli,
Pa tok pa Shpi,
Qe gjdo dit e pret Lirin,
Un po e pres Dashurin.
Moj Gjylpan,
Qe hin e del Matan,
Ma e mir dora Plakes,
A Dora e Qikes,

Ma mir ne pik te Nates,
A ne Pik te Dites,
A ma mir kur Qep,
A kur Qenis,

Te un peni nuk lun Rrol,
Dita Nata jan Mirboll,
Kur po hi n`mish e po qet Gjak,
Hiq nuk po kam Merak.

Per do e verteta si rrug me Leqe,
Thot jam Burr veq se ban Musteqe,
Me m`katnu ska gja mat Keqe,
Ban be n`kish e ban be n`teqe,

Flet per filan Fistekun,
Per nat e n`drron Jastekun,
Nuk jan si un Burr,
Mu me dridhen veq mu Kull,

E sa ta kthen Shpinen,
Ja n`din Brimen,
A e nje Filanin,
Qika ti e mur Afrikanin,


Ne qetsin e Nates,
E n`degjoj Zemren tuj Trokit,
Me duket zani yt tuj than;;Te dua oh Shpirt,
Ne hijen e Drites,
I bashkoj Durt, si me kan tuju Lutur,
Ty te sho Buzet tuj mi Puthur.


 
 
Jam Shqipja e Vertet,
Hala nuk kam Vdek,
Ne basha krenat mej Perpjek,
Histori kam me m`bet,

Si at Her,
Skenderbeu,
Qe e la vendin e Huj,
E erdh ne Kruj,

I bashkoj Fiset e Adriatikut,
Kundra Anmikut,
I bashkoj Shqipet knena e Anena,
E bani Shqipen me dy Krena. 
 
Po e kerkoj Fillimin,
Fat e kam veq m`barimin,
Kur hasi ne Mjedis,
Nuk po e don Hiq,
Sa e pshtjellshme Rinija,
Me ka hup Fija,
Kuj mej ba Pytje,
Kape pytjen m`byte.
 


 
 
Po Shetitem,
Naper Bjeshk,Male e Prroje,
Po knaqem me bukuri Natyrore,
Po e ushqej Jeten,
Tuj gjujt gur ne ujë po e hutoj Veten,

Si ferr po me duket Merzija,
Si duhani, qe ti bllokon venat, e te n`zihet Mushknija,
Edhe Zemra po kujtoj qe don mem Lan,
M`beta edhe shum gjana paj Than,

Te jetosh me vlerë, sa te jesh Gjall,
E jo kur te Vdesish,
Prej miqve ni grusht dhe m`bi Vorr,
Len kujtim ni cop Mall. 
 
 
 
Pom kalon nata me kujtime Plot,
Te gjitha kujtimet te kalume Kot,
Tuje lag Jastekun me Lot,
Sepse Zemra te don Fort,

Kur i m`sheli syt je me Mu,
Po i sho syt e Tu,
Po du me te perqaf,syt poj Qeli,
Kur nuk po te sho,prap poj Msheli,

Jargan m`bi Trup,
Po kujtoj se durt e tua pom Verkojn,
Kur po me prek faqja ne jastek te Lagun,
Po kujtoj se syt e tu po Lotojn.
 


 
 
 
 
Rrezon Hana si dit me Kan,
Po e n`djej qe diqka po don me Than,
Se dikush ne te njetin moment po e Shikon,
Dhe ne mua po Mendon,

Me dit ti sa fort te Don,
Ket nat kurr se Harron,
Po e shikoj me plot Mall,
Zamra ime po don mu Kall.
Oh Djalosh ti nuk je Malsor,
Nuk shkrun me mend po shkrun me Dor,
Aty ktu tuje Qenis,
Ja merr fjalt Malsorit Malsis,

Po ka shum se vjedhin, e bsa s`koritet,
E fort mendjemadh aj po Shitet,
Ne gjdo moment krenar po n`dihem Un,
Qe po e sho se pom dojshin Shum,

Fort po keshi vet me Veti,
Fjalt e mija poj sho n`gjeti,
Sa i keq asht Interneti,
Me fjal te huja prezentohet gjdo i Treti,

Une jam qaj se jam Kan,
Dhe e thom qka du me Than,
Nuk kam qef me kriju Anmiq,
Edhe pse shum spo mun i baj Hiq.Po e vret Rinija Vetin,
Me doren e Vet,
Po e fikun Gjepin,
Po flas per ktu n`gurbet,

Ku i ka te gjitha t`mirat,
Ku mund ti plotsojn Deshirat,
Por mendjen e kan veq ne Sherr,
Edhe shum Shqiptar tjer poj lajn ne Terr,

Aj qe s`ka per veti Ftyrë,
Per të nuk ka askund Dyrë,
Dikush per Moral te Vet,
As pak nuk ka Dert,

Vepra keqe bahet Kudo,
Vepra mir per besim duhet Koh,
M`betni rrugve te Botes,
Si bishti i Lopes,

Ka do Shkon,
Askush s`te Don,
E keqja Jote,
Ftyra Zez per disa Million.
 


Besimtaret Musliman,
Ata qe thojn jan Taman,
Gjarpri nuk ka Kam,
Te gjith e kem ni Bab e ni Nan,

Me urrejtje je Lind,
Askush nuk munt te Bind,
Nuk ka ujë pa Trubullim,
Gjdo Njeri ka tjeter Besim,

Besimtar Katolik,
Ata qe thoj e kem Zemren Qelik,
Ati yn se je ne Qiell,
Lena ta korrim qka kem Mjell,

Nuk blehet kryqi i Lir,
Pa kan kryq pak ma i Mir,
Pa i dhan ma shum Pare,
Me ma pa dikush me vjen Marre,

N`der 18 Karat,
Asht Pak,
Me dashuri je Le,
Bukurija nuk ka Fe,

Edhe Maca e n`zan shok Minin,
Dashurija ne ket bot e ka Bekimin,
E mira le ta m`bizotron te Keqen,
Mos ja humbni bukuris e dashuris Shpresen,

Njerzimin e ka zhvillu e Mira,
E ka zhduk e Keqja,
Prap ka me u Perserit,
Deri kur nuk Egzistojm nje Dit.

Netet e Ftofta,
Jam ne kujtime te Plota,
Dritat i kam Fik,
Si ta n`zej ket Shpirt,

E kujtoj at Nat,
Kur ishim Bashk,
Sonte nat e Dimrit,
Nuk me nzejn ndjenjat e Kujtimit,

Sonte spo mun te Flej,
Trupin si ta Nzej,
Oh sa fort po Dridhna,
Te ishe ketu afer,per ty Lidhna.


E pershendes Hanen e Diellin,
Token dhe Qiellin,
Gjerbrimin dhe Kaltersin,
Bukurin dhe Dashurin.
A e man Mend,
Kur ishim afer njani Tjetrit,
E shplojshe gjoksin Tim,
E vnojshe kryt ne vend te Jastekut,
Ashtu te merrke Gjumi,
Ishe si zog Pllumi,

Te m`bushun syt me Lot,
Jeta pom shkon Kot,
Zemra po me Dhem,
Veq te ti ka Venë,
Me thojshe ste la as me Dek,
E jotja du me m`bet,

Lotet ne Zemer, me kan lan Varr,
Jam gjys i vdekur,me kan lan plot Mall,
Vargjet se po ti Thuri,
Merzija e randë sa nje Guri,
E dheu qe do t`me bjen m`bi Vorr,
Ta dish se kam jetuar pa ty Boll.Po ka Njerz shum per Seri,
Pa pik Karakteri,
Qe Zemres ti thojn Plas,
Me mend te gjith po i Vras.

Nuk ka më Dhimbje,
Sepse e kam at Bindje,
Te gjith ata se Nenshtrohen,
Ne piken ma te dobt Mashtrohen.

No more Pain
Po bjen bor,e Zogjt Kendojn,
Athu t`shkretit po Vajtojn,
Po vajtojn qe do t`vdesin,
A kendojn pranveren qe po e Presin,

N`maj t`deges tuj Kendue,
Trupi s`nzeti tuj Avullue,
Sikur Nana qe e thrret t`birin,
Pret Pranveren e vajton Dimrin.Do Dhelpna sy Katila,
Se me zor po bajn veq Trima,
Flet per ligjet e Mekatit,
Per ty ban ligje,ma te kqija se te Avokatit,

Thoni,rrugt e juja jan pa Kthesa,
Jeni msu me rrnu me Urdhnesa,
E vetmja Shpresa,
Rrug e drejt te m`bijetesa,

Keni ba pare pa Fije,
Shkoni n`shkoll e msoni Dije,
E Popllin e Shkret,
E leni rrugve,e unit tuj Dek,

Aty msoni me lidh, e me z`gidh Bistekun,
Mej mashtru popllin e me fitu Lekun,
Fuqija juj asht veq me Fjal,
E krejt Popullit mendt me ja Marr,

Se ju Parajsen e keni n`gat,
Jeni te ushqym me Dukat,
Sasht gjynah me ju Tredh,
Njersen e Popullit e keni Vjedh.Prej qe leva,e u bana me Dit,
Ksi lloj Njerizish,kurr s`kam Prit,
Paska Njerz vertet Tradhtar,
Kam mendu se asht veq Prrall,


Me u marr me ket pun,qenka e Kot,
Tash e kuptova, qka vunë kjo Bot,
Pse qohet Termet e gjun Vullkan,
Poj dhem tokes,edhe kur e shkel me Kam,


Poj del tokes gjak per Hune,
Si del prej qefi por prej Dhune,
Sa shpirt mir,Zemra e Njerit,
Se nuk pelcet,sa e fort si Gur Mermerit,


Kto ligje si ka Natura,
Poj duron gjitha k`to Tortura,
Hapu tok e merr sa t`dush,
Se plot Flliqtin na asht Mush.
Tuj da Tok me Hujë e Guri,
Token e Shkaut kush e Thuri,
E thuri qaj Kojshija,
Poj ban n`shko ka 2 Alltija,

Aj dhez Cigare me Qibrit,
Spo i rreh Syni Qerpik,
Spoj ban gja as Hyqimeti,
Se Shqiptari ban ligje n`veti.
Poshtersija ma e Madhja,
Kur gjdo gja ne ket Bot e blen Parja,
T`bukuren,t`miren dhe Dashurin,
E mundohesh ta shitish Merzin,


Por ajo lir nuk Shitet,
një deshir po Vritet,
Do poshtersi paguhen me Zemer,
Kur genjen, për me ja marr Zemren e një Femre,


Mendo pak edhe për ndjenjat Tua,
Thuaj vetit t`vogel,si e njej un veten,kur ma ban Mua,
Matja vleren ksaj Vepre,
Sepse veten shum shpejt e Trete,


Lot e mallkimit,te qojn shum T`fala,
Ashtu si kur te merr turr Vala,
Kerkush prej Gurit Zemren se Ka,
Ka me kan vonë,kur ne mend ka me te Ra.
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 9 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi