Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Faqja 10 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:55 pm

A kam Zot e Fe,
Pa fe jam Le,
Ashtu u Mesova,
Qka asht Feja e Zoti,
Si Kuptova,


Zotin kurr se Pava,
Mu dukshin veq Prralla,
Per at qe u kan, ka Vdek,
U n`gjall e asht ne Jet,


E ka dit se v`des,
Prej Fillimi,
E ka m`byt Njerzimi,
Pse prej Qielli Z`briti,
Kur qka e gjen e Diti,
Dul feja Tjeter,
N`gjajshem si ajo e Vjeter,


Njerzimi s`ka Fe,
Qe rrin tuju vra e tuju Pre,
Prej qe lindi Ideja,
U nisen pergjakje Treja,
Un jam me Zot,
E ti je me Dreq,
Veq nja asht e Mir,
Tjerat jan krejt Keq,


Historija tregon Vet,
E pranoj ni Mbret,
Qe e pa nje Anderr,
E praktikoj ne Zhganderr,
Per gjithqka po Flitet,
Prap e njejta Perseritet,


U bë Zot m`bi Popullin,
Dikuj ja kthej Buzqeshjen,
E dikuj,ja solli Lotin,


Sa u rrita,nisa me Dit,
Pash shum gjana se jan Shpik,
Jeta e Kofizume,
Ditet e Numrume,


Dita edhe Terri,
Si Parajsa e Ferri,
Te njejtat i flasin Plot,
Te fetart bindjet jan Kot,


Dikush shum i Madh,
E dikush shum i Vogel,
Po e m`bajn ket Dretpeshim,
Qe mos t`vdes ky Popull,


Jo qe po i m`byt Profeti,
Por qe do t`vdesin n`veti,
Se kur t`fiket Gjepi,
Myten nermjet Veti,


Friken jau qet kti Poplli,
Mo se te m`byt Zoti,
Mekatet e veta,i fal Vet,
E mekatet qe i ban Njeri,
Jan Kijamet,


Zoti e feja Ime,
Ka tjeter Shkelqim,
Per dit e Sho,
Gjdo nat e kam n`kujtim,
Me gezon,kur e sho ne Mengjes,
E bën at qka duhet,e nuk me len te Vdes,


E ju m`byteni e Prehi,
M`bani inati njani Trejtrit,
Kthejani pushken Vetit,
Per fjal te Provetit,
Kishen e Gjamin,se e maroj Shteti,
Po e dridh Termeti,
Zoti juj ku m`beti??
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:55 pm

Ni pasqyr ne dhomen Time,
Po e sho veten me plot Kujtime,
Me duket vetja shum i Bukur,
Edhe kur jam Merzitshem,dukem shum i Lumtur,

Edhe nese qaj,lot s`ja sho Vetit,
Kur me dor i preki,shkojn si valt e Detit,
Nje Bot me plot Deshira,
Jetohet e keqja,e andrrohet e Mira.


Une jam qaj Djali,
Zemren ta Fali,
Per ty shum me mer Malli,
Buzen ta Kalli,

Kur te puthi me plot Dashni,
Te perqafi si Nan e Fmi,
Kur ta n`gjes per at Bel,
Shkojm bashk Rrokotel,

Ne faqe ti puthi Qukat,
Shkoj te barki ti ha Flutrat,
E ma fort ta shtoj Lezetin,
Kur t`ja nisi me ta hek Jelekin,

E kur ti qes durt ner Pantolla,
Dhe ti preki Tangat e Holla,
Kur ti kafshoj ty ato Molla,
Euuu Malsor qpo e lidh si Bolla.


Te Dua,
Dua te jesh me Mua,
Ti puth Buzet Tua,

Nat e Dit,
Te kam Prit,
Dhe do te Pres,
Deri kur te Vdes.
https://www.youtube.com/watch?v=RXf3l...ayer_embedded#


Po ju kallxoj qysh e kall Dukagjini,
Qysh i del Timi,
Naper Darsma e kur len Trimi,

Me Gazmende plot Lezet,
Z`gjatet jeta 1000 Vjet,
Luhet Vallja e dridhet Beli,
Kur pjeket Qingji n`hedhi,

Dalin n`valle Malsorja me Malsor,
Krah për krah e dor për Dor,
I madh e i vogel,tan Qefli,
Birra Peja e tuj pi Raki,

Sikur Shqiponja naper Male,
Qohen Trimat dalin n`valle,
Keshtu e kem adet ne Malsi,
I Zoti shpis po qet Allti,

Po dalin Lot prej Gzimit,
Kur feston Shqipja Dukagjinit,
Po z`gjatet jeta 1000 Vjet,
Se nal Shqipen Krajl as Mret,

Aj i huji kur na She,
Shum inati po i Vje,
Po i she Shqipet me dy Krena,
Po don mej pelcat Zemra,

Athu a thot vet me Veti,
Te isha edhe un mjedis Rrethi,
Pse sjam le Shqipe me dy Krena,
Me pas GJAK SHQIPTARI naper VENA.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:55 pm

Po ju shkruj Atyne,
Qe jan ne fund te Botes,
Qe i bajn t`fala Vllaut e Motres,
Po i merzit halli Votres,


Ata qe i ka n`da Dashnija,
I ka plak Merzija,
Kaj cop gzim po jau Fali,
Atyne qe ju len dashni Malli,


Ata qe andrrojn per Atdhe,
Qajn per Token ku kan Le,
Per ata se jetojn ne Gurbet,
Ne dhe te vet,Vorri i Pret,


Per ata se n`dihen
Si te lidhun n`pranga,
Qe pa i pa,i kan vdek Bab e Nana,
Qe ju kan vdek ata ma te Dashurit,
I m`bajn fotografit te kryt e Shtratit,


Ksaj merzije poj dha Fund,
Po ju baj te fala Shum,
Kjo Bot asht Shkall, Shkall,
Dikun gzim e dikun Mall.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:56 pm

Ne shtrat Vetun,
Si i Vdekun,
Si ark ner Dhe,
Pse kam Le,

Kur Zemra rrah Kot,
E Syni derdh Lot,
për mua spaska Fe as Zot,
Spoj dhimna kuj aq Fort,

Tan kohen te ti asht Mendja,
Pse qan Zemra,
Kur shum te Dua,
Te gjitha plaget, mi sheron ti Mua,

E vetmja plag se ka kjo Zemer,
E vetmja shpres e Dashuri,
Qe te m`ban si Emer,
E vetmja Ilaq,
Qe Shpirtin ma Knaq.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:56 pm

Zemra jote ësht si Gur,
Fotografin time po e m`ban ne Dur,
Po vajton Zemra e n`grat,
E len ne prehen,e rrin tuje Luhat,

Ashtu ne fotele te merr Gjumi,
Anderr she se si pot afrohet Pllumi,
Ne faqe te thahet Loti,
Lutjet tua poj n`degjon Zoti,

Ne Zemer tande e kam Vendin,
Gjdo dit ma permend Emrin,
Ne gjdo kujtim gjindem Un,
Spo te la as me flet ne Gjum.


ditën e par,te njo si Figur,
ditën e dyt,te preki me Dur,
ditën e tret,jam pak ma Afer,
Mendona qka me te Than,
për ditën e Kater!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:56 pm

Tuj Mendu,
E tuju Kujtu,
Qysh me ja Nis,
E qka me Shkru,

Qka me Shkru,
E ku me ja Nis,
Qysh me ja hek mallin Merzit,
Ra ne hall,si kur i k`puten telat Qiftelis,

Shkruj dy fjal e shkyje Fleten,
Prap kape e nisja Tjetren,
Prap fillo e keshtu me Rrall,
Si prej Zemres me tret ket Mall,

Kujto me n`zjerr fjal prej Mendjes,
Por nuk po tingllojn si prej Zemres,
Fjalt e Zemres kur nisi mej Mledh,
Asht si gjelbrimi ne Pranver.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:56 pm

Tuj Mendu,
E tuju Kujtu,
Qysh me ja Nis,
E qka me Shkru,

Qka me Shkru,
E ku me ja Nis,
Qysh me ja hek mallin Merzit,
Ra ne hall,si kur i k`puten telat Qiftelis,

Shkruj dy fjal e shkyje Fleten,
Prap kape e nisja Tjetren,
Prap fillo e keshtu me Rrall,
Si prej Zemres me tret ket Mall,

Kujto me n`zjerr fjal prej Mendjes,
Por nuk po tingllojn si prej Zemres,
Fjalt e Zemres kur nisi mej Mledh,
Asht si gjelbrimi ne Pranver.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:56 pm

Sot këtu neser Atje,
Prap kur k`thehesh,
Pysin kur Vje,

Sa dot Rrish,
E kur do t`vish,
Kthehu Ma,
Se ska Kurgja,

Boll kalove Vite me Muj,
Qe nuk t`gerditet Vendi Huj,
Vendi huj,tok e Ran,
E lan me lot,e shkel me Kam.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:57 pm

Ata qe shum Kerkojn,
Fitojn Pak,
Gjdo Mekat,
S`lahet me Gjak
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:57 pm

Ka vende t`bukura me plot Stuhija,
Qe n`grihesh ftofti,ose t`kall n`zetsija,
Por si Vatanin qe ka Shqiptarija,
Ka dit me na z`gjedh veq Perendija,

Nan Shqipnija me troje t`veta,
Qe t`presin me fjal,tungjat Jeta,
Mir se vjen oh Shqiptar,
Buk e Kryp e faqe t`bardh
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:57 pm

një Fletore me plot Kujtime,
Plot Vizatime,
Dhe plot Shkrime,
Qe e pershkrun ket jeten Time,

E disa lot qe kan shpu Fleta,
Plot t`verteta qe i ka Jeta,
Loti i ka shly do Fjal,
Prap i lexoj,dhe e m`bylli me Vaj,

Ehh ku kesh dhe ku m`brrina,
Kesh si Qingj,u bana Dash me Brina,
Prap po e tregoj t`verteten,
për gjdo dit po e shkolloj Veten.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:57 pm

Ka kalu koha, Buk me Djath,
Sot kqyret, qka ki vesh e qka ki Math,
Flokt e n`gjyma e n`vesh dy Vath,

Ka kalu koha, Samarit,
Me u shetit me Qejza t`kalit,
Sot ka dal Kabrioleti,
Qe e ka gjdo i 8-ti,

Ka kalu koha Burrav t`shpis,
Koha Qikave me Qendis,
Ka dal koha, me pas Tatu e vath ne Kthiz,
E jo Gru me t`qit Pite me Gjiz,

Ka kalu koha, me Tepsija e me Fortere,
Qika e Nuse jan ba Modele,
Me Seriala e BigBrodhera,
Si intereson kush asht te Dera,

Ka kalu koha,me than Gruja Burrit;Oh ti Njeri,
Me kqyr Burri Grun për Seri,
Sot gjdo kush ka tjeter Emer,
Dikush Shpirt e dikush Zemer,

Rrush e Kumlla ky Milet,
Dikush me Kanun e dikush me Shtet,
Dikush pa pare e dikush me Lek.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:58 pm

Ni poezi,
për kohen ne Rini,
Ni jet me plot Tragjedi,
Lash duhanin e po pi Raki,

Kur edhe e mira quhet Mekat,
Kur sekundi duket si ni Sahat,
As shiun sta m`bron Qadra,
Jeta si sakati ne Krraba,

Ku se din qka asht e Verteta,
Krejt i len anash,thu hajt se me pret Vdekja,
Por as vdekja nuk te Merr,
Edhe pse ditën ta ban Terr,

Nuk ta fal as ni Dakik,
Zemren ta ban Qelik,
Me mendje thu jam i zoti,
Edhe pse prej syve te rrjedh Loti,

E han buzen Dham,
Obligimi i Ran,
Bjeri me kry Murit,
Nuk thehet fjala Burrit,

E ardhmja dhe e Kalumja,
Si e hidhura dhe e Bukura,
Edhe nese se kupton Boten,
Msheli syt e ule Koken,

Shum kush ngon shum Kan,
Un e ngoj veq Njanin,
Qe me thot ruje Veten,
E m`broje Tanin,

Askund nuk po sho Mir,
Jeta shum e Veshtir,
Me ik atje larg ku s`mrrin as Fjala,
Ku nuk n`dihet bertima dhe e Shamja,

Meso te Fluturosh,
Jeten ta Kuptosh,
Sepse jeta asht Poezi,
Plot dashuri me Tragjedi,

Ambelsin me Kryp,
Qe ti verbon te dy Syt,
Jeta jetohet me Mendje,
Me deshirat qe dalin prej Zemre.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 4:58 pm


Kujtimet po Vdesin,
Zemra shpres nuk Ka,
Syt lot nuk Qesin,
Po vajtoj pa Za,

Nuk te la ne Harres,
Ne vetmi mall kam për Ty,
Edhe pse jam pa Shpres,
Prap me lot me m`bushen kta Sy.
Shkronjat mi mur Era,
Po ti qon ty ka Dera,
Ni Zog qe po Kendon,
Fjal për fjal ty po ti Lexon,

Nigo mir se qka po Thot,
Je e vetmja ne ket Bot,
E dikush qe pot Kujton,
Shum te don e s`te Harron.Me u ba Mesues i Vetvetes,
Tuj mesu prej gabimeve gjat Jetes,
Sepse Jeta ka plot Detyra,
për gjdo gja nuk shitet Ftyra,
Sa do t`she Syni Bukuri,
As gja nuk vlen,kur Zemra ska Lumturi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 10 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi