Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Faqja 2 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:42 pm

Ni Livall me Lule,
Si ni Zemer e Gzume,
Per Dashuri kurr s´me Lute,
Pse ma len Zemren me Vujtje,

E di se ka mat Bukur,
Por n´doshta aj nuk te ben te Lumtur,
Aj se ka Mendjen Time,
Se ka Dashurin e Zemres Ime,

Ti per mu je Llokum,
E di se ka mat mir se Un,
Nese nuk jam per Ty,
Pse s´ma thu direkt ne Sy.
Me Lotê lagmi Faqet Mua,
Fshimi ata Lotê me Floket Tua,
Nese un per ty nuk dot kem Mallê,
Le t´me qel Mishi Varrê,

Dryni pa Derê,
Si Zemra e Mjerê,
Nese te baj Rrejshem Be,
Oh ti mua me shtish persgjalli n´dhe.

N´doshta per ty se jap Jeten,
Por ta jap vetem Besen,
E di se nuk asht e Njejta,
Por kajher asht ma shtrejt se Vetja,

N´doshta shum her te kam Kujtu,
Ti n´doshta kurr s´ke mendu per Mu,
N´doshta kurr per mu nuk ke Merzi,
N´doshta ty s´t´harroj deri kur t´bahem Prush e Hi,

N´doshta ma me Deshir ma pret Vdekjen,
Se me ma Dhuru t´lumtur Jeten,
Por edhe pse Jeta ka Kufi,
Ende Gzohem kur t´sho mir Ty,


Te pash te Prita,
Deri kur u Rrita,
Ta Mesova at Emer,
Hala e m´baj ne Zemer,

Prej se te Pash un te Deshta,
Por deri me tash une gjithmon Heshta,
U tutsha se po me Lendon,
Thosha me thua nuk me Don,

Prit prit un shum Prita,
Ma e gjat Nata se Dita,
Diten shum her te Shisha,
Naten pran nuk te Kisha,

Kaluan shum Vjet me Mall e Merzi,
Si me ta shpre ket Dashuri,
Pse nuk e n´degjoj Zemren Time,
Por e la veten ne Mundime,

Zemra Forz nuk po Ka,
Te kam Desht prej se t´kam Pa,
Dhe te Dua Hala,
Te Dua deri Boten kur nuk e sho Ma.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:43 pm

Ni Livall me Lule,
Si ni Zemer e Gzume,
Per Dashuri kurr s´me Lute,
Pse ma len Zemren me Vujtje,

E di se ka mat Bukur,
Por n´doshta aj nuk te ben te Lumtur,
Aj se ka Mendjen Time,
Se ka Dashurin e Zemres Ime,

Ti per mu je Llokum,
E di se ka mat mir se Un,
Nese nuk jam per Ty,
Pse s´ma thu direkt ne Sy.
Me Lotê lagmi Faqet Mua,
Fshimi ata Lotê me Floket Tua,
Nese un per ty nuk dot kem Mallê,
Le t´me qel Mishi Varrê,

Dryni pa Derê,
Si Zemra e Mjerê,
Nese te baj Rrejshem Be,
Oh ti mua me shtish persgjalli n´dhe.

N´doshta per ty se jap Jeten,
Por ta jap vetem Besen,
E di se nuk asht e Njejta,
Por kajher asht ma shtrejt se Vetja,

N´doshta shum her te kam Kujtu,
Ti n´doshta kurr s´ke mendu per Mu,
N´doshta kurr per mu nuk ke Merzi,
N´doshta ty s´t´harroj deri kur t´bahem Prush e Hi,

N´doshta ma me Deshir ma pret Vdekjen,
Se me ma Dhuru t´lumtur Jeten,
Por edhe pse Jeta ka Kufi,
Ende Gzohem kur t´sho mir Ty,


Te pash te Prita,
Deri kur u Rrita,
Ta Mesova at Emer,
Hala e m´baj ne Zemer,

Prej se te Pash un te Deshta,
Por deri me tash une gjithmon Heshta,
U tutsha se po me Lendon,
Thosha me thua nuk me Don,

Prit prit un shum Prita,
Ma e gjat Nata se Dita,
Diten shum her te Shisha,
Naten pran nuk te Kisha,

Kaluan shum Vjet me Mall e Merzi,
Si me ta shpre ket Dashuri,
Pse nuk e n´degjoj Zemren Time,
Por e la veten ne Mundime,

Zemra Forz nuk po Ka,
Te kam Desht prej se t´kam Pa,
Dhe te Dua Hala,
Te Dua deri Boten kur nuk e sho Ma.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:43 pm

Po e sho Fleten si e merr Era,
Po e sho si Shtepis i qelet Dera,
Po e sho Nanen si e don Fmin,
Por s´po sho ku Shqiptart e kan Ardhmerin,

Po sho shum Njerz te Shkretê,
Po sho shum t´lodhun me Jetê,
Po e sho Veten Ketu,
Por Lumturi s´po kam Asku,

Po e sho te Riun e t´vjetrin,
Po i sho si shkojn Njani me Tjetrin,
Po sho te Bardh e t´zi,
Por per vendê tim kurr s´po sho Liri,

Ather kur Shkronjat Shqipe i Mesova,
Historin ton ma Tregun dhe e Lixova,
Aty ku Luftuam u tha edhe Druni,
Por hala kush Lirin se Pruni.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:43 pm

Shum flm FBI TONI.gjitha t´mirat.bayTuj ba Vija ne Flitore,
Ti mua mu Paraftyrove,
Prej Mallit ti n´bash me Qajtê,
Ty tu bashin Lotê Mjaltê,

Ruaj e mos i Fshi,
Pritem mua deri kur te Vi,
Me Buz met Puth e ti fshi me Gishtin Tim,
Ti jap Zemres Dashuri e Ambelsim,
Kur Leva i qela Syt e pash Boten,
E pas Nanen Baben edhe Votren,
Dal n´gadal nisa Fjal me Msu,
Kur ja nisa me Hec shum jam Gzu,

I msova shum Fjalê,
Por s´disha mir mej Thanê,
U Rrita nuk isha bash Femi,
Ma tha dikush ni Fjal se kurr se kisha Ni,

Ni Fjal shum per Qudi,
Ashtu Foli Shpirti Ti,
OH SA TE DUA,
Menjeher u kuqa dhe Marrja m´ka Kaplua,

E ndegjova at Fjal por s´disha qka me Ba,
Prej n´gushllimit ika dhe ja nisa me Nga,
Dikur e hetova se mu kishin lag Mangtê,
Se me Pike Loti pre dy Antê,

Qka don me than te Dua,
Nuk disha kan me Vetê,
Veq ket Fjal te Bukur se harroj per Jetê.
Kryt te Ulun teposht e tu ju Lut Zotit,
Qe mos t´ma she kush Piken e Lotit,
I lodhun, e Ballin te Njersitun,
Plag ne Zemer e shum i Merzitun,

I kallun e i pjekun me gjithshka i Provumê,
Me mend ne Kry gati i Shkatrrumê,
Kqyr perpjet e kqyr Teposht,
Plaga ne Zemer s´po din mu Shnosh,

Sa i gjelpt Loti Syve,
Sa e keqe dhimbja n´kryje,
Sa i t´merrshem Terri Syve,
Sa e Bukur Nata me Yje.Ti Egsiston veq ne Andrren Time,
Ne Zemer e ne Kujtime,
Ma dhe ni ambelsim ne Buzet e Mija,
Ne Shpirtin tim ishte Lumturija,

Kur isha me ty ishte Harmonija,
Kur isha pa ty ishte Merzija,
Te shisha shum Rrallê,
Por me shum Dashuri e me shum Mallê,

Zemren me Dashuru s´po di a me Lanê,
Si ka qen me ty kurr s´ka me Kanê,
Oh Engjulli i Dashuris hyn ne Trupin Timê,
N´gjallma Shpirtin ta di a ka Jeta Kuptimê.


Bukuroshe je me Plot Shpresa,
Per ty gjithmon dot Kujdesna,
Je si nje Engjull i Nates,
Je si nje Pllum i Paqes,
Je Drita je Nata,
Je ma e mir se e Pata,
Je Buka je Ujê,
Ti je ajo se nuk me len te Vujê.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:43 pm

Shum diqka jam Permallu,
Ah bre Zemer i miss You,
E kisha hup Lapsin se e maj ne Dorê,
Per me n´dejt me ty ni Orê,

Per at Orê ja kisha n´drru Mendjes Planin,
Per at Orê e kisha lan edhe Duhanin,
At Orê e kisha ba Ditê,
Aq te dua dhe te kam Shpirtê.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:43 pm

Dashurija asht shum e Trollume,
Ka shum Njerz si Gaca e M´lume,
Nuk ta jep Doren por veq Gishtin,
Dal n´gadal ta shkatrron Shpirtin,

Kur ja nis shpejt mej Besu,
Ti ma von shum ki mu Pendu,
Mos u rrej per dy Fjal t´mira,
S´ka me ti kry kurr ato Deshira,

Nuk te thirr kurr ne Emer,
Veq te thot ah moj Zemer,
Ti per Dit per ta e kjan me Mallê,
Aj per ty nuk n´din se je Gjallê,

Shum diqka jam Permallu,
Ah bre Zemer i miss You,
E kisha hup Lapsin se e maj ne Dorê,
Per me n´dejt me ty ni Orê,

Per at Orê ja kisha n´drru Mendjes Planin,
Per at Orê e kisha lan edhe Duhanin,
At Orê e kisha ba Ditê,
Aq te dua dhe te kam Shpirtê.

Lumja ajo se nuk me She,
Lumja ajo se nuk me Nje,
Lumja Zemra se ka Gjak,
Lumja ajo se m´don veq Pak,

Lumja ajo se asht e k´fjellt prej Mendjes,
Lumja ajo se m´ka Shok prej Zemres,
Lumja ajo se nuk Tradhton Kurr,
Lumja ajo se e din kush asht Burr,

Prej Merzis po pi Duhan,
Edhe me desht nuk muj me Lan,
Kjo Bot Rrush e Kumlla asht Perzi,
Spo del Mjalt e as Raki.


Ah moj Katile,
Ma bane Dashurin me Hile,
Nuk te deshta ma pak se Veten,
Por ti ma shkatrrove Jeten,

Dora ime mu Thaft,
Pika n´zemer m´raft,
Kurr Mendja mos t´kujtoft,
Dheu me m´buloft,

Kurr Zoti mos em Gzoft,
Kurr kush Dhimbjen time mos e Kerkoft,
Mi qorroj Zoti k´ta dy Sy,
Shum Gabova se te Deshta Ty.


Eh me pas me fol me ty more Zoti i Madhê,
Me te Pyt pse m´ke Falê,
Me te Pyt q´ka pret prej Meje,
Kur te Vdes a dot jam afer Teje,

Pom doket Vetja si i Huj,
Pse nuk ja fale ket Shpirt tjeter Kuj,
Aj kish dit ma mir me kalu Jeten,
Se un e kam prish Veten,

Si nje Guri ne Tok kam Sharru,
Trup e Shpirt mu kan Ranu,
22 Vjet i kam Kalu,
Mish e Eshtna mu kan Dobsu,

Veten pak po e Mundoj,
Dhimbjet me njekin ka po Shkoj,
Ata se n´zemer i maj shum i Du,
Por ata Mu??M´kan Mashtru e m´kan Harru.
Pse me qesh kur nuk jam i Gzum,
Pse me qajt kur nuk jam i Idhnum,
Pse me Dasht kur sem don Kush,
Pse Andrren time se kupton Kerkush,

Pse nuk i n´guci e nuk me Ngucin,
Pse nuk i lusê e nuk me Lusin,
Pse nuk me Dojn sa i Du,
Pse e kunderta me n´doll edhe Mu,

Pse kuj je n´gat Zjarrit N´zehesh,
Pse kur je lagt Teresh,
Pse pse gati tan Jeten,
Pse kurr n´faj se len Veten.
I n´zorra prej Zemres krejt Fjalt q´ka Pata,
Me kan m´bet edhe do Shkronja te N´grata,
Si Malimang i shtrim ne Shtrat,
As ne Gjum s´po bana Rahat,

Edhe kjo Flitore mu ka Cuklavê,
U ter edhe Boja Lapsit ma spo don me Dalê,
Ky Laps gjithmon qoft i Bekum,
Hiq nuk Merzitet per gjith shka po Shkrun,

Tash po shkruj deri kur t´me soset Boja,
Po e kendoj Dhimbjen deri kur t´me teret Goja,
Keshtu kurr as ne Anderr nuk Pava,
Se dikur prej Jush nje Dit dot N´dana,

Nje Nat te qet dot vjen ENGJULLI Malsorit,
Do ti z´gjon edhe te Dashurit prej Vorrit,
Per t´gjall t´shpirtit ma nuk dot Kthena,
Kshtu e ka MALSORI kur ti Pelcat Zemra
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:44 pm

Kur as Buken se n´gran pa Fjal,
Kur as Lotin s´mundesh me Nal,
Kur e din se s´ki ka me Shku,
Z´bute Buken me Lot e Tu,

Kur gjithmon Mallin e ke me Veti,
Kur nuk t´len qare Merzija e Derti,
Kur ata se don me than kurr se Thue,
Kur aty se Lind kurr s´ke qef mu Largue,

Kur e she Anderr gjithmon te njejtin Person,
Kur gjithmon e ke afer ata qe te Don,
Kur e din se ki me Dek e ma s´ki me Le,
Kur e din se asht dikush me ty vetun nuk Je,

Kur je Vetun Nat e Dit,
Kur tjeret mundohen Jeten me ta Gerdit,
Kur dikush me Dashuri te afron n´gat Vetit,
Kur dikush me Perqafime ta hjek Merzin e Gyrbetit,

Kur dikush se e nje e kthen Koken mos met Pa,
Kur at Person se nuk e Don smundesh mu Nda,
Kur pret diqka e i nje Ditet nja nga Nja,
Por ne fund te fundit nuk ka Asgja,

Kur ndojher trullohesh e s´din ku Je,
Kur dikush te ban Rrejshem Be e Rrfe,
Kur dikuj i thua me Zemer te Dua,
Por ajo ty dallash ka met Kuptua,

Po shkon Jeta Kryq e t´thurê,
Si Gjarpnit nen Gurê,
Hapi Syt sa te Dush,
Prap se prap Zemra Mall ka mu Mush.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:44 pm

Kur as Buken se n´gran pa Fjal,
Kur as Lotin s´mundesh me Nal,
Kur e din se s´ki ka me Shku,
Z´bute Buken me Lot e Tu,

Kur gjithmon Mallin e ke me Veti,
Kur nuk t´len qare Merzija e Derti,
Kur ata se don me than kurr se Thue,
Kur aty se Lind kurr s´ke qef mu Largue,

Kur e she Anderr gjithmon te njejtin Person,
Kur gjithmon e ke afer ata qe te Don,
Kur e din se ki me Dek e ma s´ki me Le,
Kur e din se asht dikush me ty vetun nuk Je,

Kur je Vetun Nat e Dit,
Kur tjeret mundohen Jeten me ta Gerdit,
Kur dikush me Dashuri te afron n´gat Vetit,
Kur dikush me Perqafime ta hjek Merzin e Gyrbetit,

Kur dikush se e nje e kthen Koken mos met Pa,
Kur at Person se nuk e Don smundesh mu Nda,
Kur pret diqka e i nje Ditet nja nga Nja,
Por ne fund te fundit nuk ka Asgja,

Kur ndojher trullohesh e s´din ku Je,
Kur dikush te ban Rrejshem Be e Rrfe,
Kur dikuj i thua me Zemer te Dua,
Por ajo ty dallash ka met Kuptua,

Po shkon Jeta Kryq e t´thurê,
Si Gjarpnit nen Gurê,
Hapi Syt sa te Dush,
Prap se prap Zemra Mall ka mu Mush.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:44 pm

Ik prej k´ti e ik prej Ati,
Kah tja maj tash as vet se Di,
Nat e Dit po Mendoj,
Ah more Zot ka t´shkoj,

Pata fat se nuk kam Gru e Fmi,
Por e kam nje t´mjeren Dashuri,
I shtrim permbi Lule Perjashta,
Ah ket Jet pa e Mallku mos e Lasha,

Ne Zemer nje Merzi te madhe e Kam,
Spom pelqen ketu ku Jam,
Atje kur jam Kan,
Lumturin e kam Lan,

Tuj Kukat e tuj Bertit,
M´bush me Mall e tu ju Merzit,
Si thojn qka n´dien Zemra me fjal nuk Thuhet,
K´tu edhe i Shnoshi po Smuhet.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:45 pm

Kur ti sho ata Sy,
N´djej ne Zemer diqka per Ty,
Kur po don me mu me Fol,
Pom mshelet Goja si me lidh me Toj,

Kur ti sho Buzt pom ambelsohet Goja,
Per met prek pom kruhet Dora,
Kur pom thirr ti ne Emer,
Oh sa shpejt po rren kjo Zemer.


Per nje Dhimbje ne Zemer ne at Mengjes,
Pata frig se po Vdes,
Rruges tuj Shku,me Dor tu je Lmu,
Dret te Mjeki kam Vazhdu,

U ula ne at Karrik,
Edh Mjeku pa Prit,
Me veti;Si je Malsori i Shkret?
Ja ktheva;Qe gjall pa Vdek,

Kur ja nisi mem Kontrollu,
Ngjyra ne Ftyr ju ka Ndrru,
Nese nuk don me ma Merzit Jeten,
Te lutem ma tregon te Verteten,

Tu ju dridh Buza ja nisi me Fol,
Ah more Malsor me fol pom vjen Zor,
Kshtu e solli Zoti ket Fat,
Jeta jote jo shum e Gjat,

Per ket Dhimbje nuk kishte Sherim,
E mori edhe ni Plak ky Shpirti Im,
Ajo dhimbje ne Mesin e asja Zemre,
Me nje Emer e nje Femre,

Jam qu dhe jam dal ngadal Perjashta,
Ah ket Jet pa e Mallku mos e Lasha,
Tu mu m´ledh Lotet ne Mjekerr,
Ma shkatrro Zemren ajo plag e Vjeter.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:46 pm

Nera nuk paguhet me Pare,
As nuk permendet se asht Marre,
Me Borgj nuk Krahasohet,
Per Ner kush nuk Livdohet,

Per Interes nuk Bahet,
E ban per Ner ajo Falet,
Respekti asht ma e madhe se nje Dashuri,
Ku e kan lan Sod kjo Rini.Ni Pllum i bardh Rrugen ma Tropoj,
Ma la ni Penel dhe fluturimin e Vazhdoj,
Prej at Ditshit un N´dryshova,
Fjalt e Shpirtit ja nisa e i Shkrova,

Pulsin Zemres tu ja Ni,
Me at Penel lot tuj Fshi,
Asht z´bukuru n´gjyra n´gjyra si Ylber,
Po ban Drit si Qiri N´terr,

Tu je k´qyr dhe Mendona,
Me vin Kujtime me Miliona,
Sa mendime po ka Mendja,
Aq idhnime po ka Zemra,

Poeziat per ty ma si Thuri,
Ajo fjal e jotja mu dok si mem ra Guri,
Ti me mu veq po Lun,
Sillesh kat sillesh apet po vjen te Un,

Sa idhnimin me ty e Pata,
Mu ka lodh Zemra e n´grata,
Po rren per ty e per Mu,
S´po mundet ma me Duru,


Kshtaja e mlume me Therr,
Sa i ambel thalbi saj m´brenda Fell,
Ajo Therr nuk ka Bukuri,
Por Thalbi saj ka met n`gi,

Keshtu asht dhe Dashurija,
Nuk lun Rrol Bukurija,
Edhe Libren per me Lixu,
Duhet flet per flet me Shpalu,
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:46 pm

Me marr n´mend sa Dit ka Vjeti,
E sa Krypen e ka Deti,
Me k´to shkronja se i ka Alfabeti,
Gjith kjo Bot mirret vesh Nerveti,

Ne krejt shtetet e Botes ka Shqiptar,
Per Vendlindje n´zemer kan Mall,
Tuj hek keq si Voja n´valê,
Po kan Merzi si dhimbja n´tmallê,

Shum kan ba Nenshtetsija,
E kan ble shum Shtepija,
Kan ba Firma e jan ba Pasanika,
Kan rrit Djem edhe Qika,
Me Tradit e Kultur Shqiptare,
Fmit tuj msu me Abetare,

Do Shqiptar i kan mush k´to Burgje t´thata,
E i kan lan n´vetmi Grat e n´grata,
Fmit e shkret pa Tesha e kurgja Mathê,
Bab e Nan nis mu Plakê,

Edhe Fmija bahet Plakê,
Plaki vdekjen e ka shum ma n´gatê,
Sa larg shum Larg prap se Prap,
Ne Vend tan je ma Rahat.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:46 pm

Mori Qikat e Sodit,
Poj dhem Zmra edhe Korbit,
Po e harroni Konakun,
Po e fliqni edhe Gjakun,

Keni lan n´habi edhe Plakun,
N´shon t´fejumin e merr Zezakun,
A se shen Syni yt Ngjyren,
A nuk te vjen turp me ja marr Babes Ftyren,

Shum Baba Livdohen e bahen Trim,
Femijeve te vet nuk ju jep kurr Edukim,
Tuti Zorrat kur te hin ne Arê,
Mos e Flliq Fis e Far,

Pa u pjek Gruni kush se Korr,
Prite punen pa t´n´doll,
Vajza ju vet po Thoni,
Qefi asht maj madh se Stambolli,

Ku e gjete ku e Lype,
Pse bash Zezak prej Afrike,
Je edhe e shplume ka Barku,
Si nuk i jep 5 Pare se te shohin Hallku,

E more Vajz nuk shkon Bardh e Zi,
Se Flamuri asht Kuq e Zi,
I lam n´gjak per Anmik e Tradhtar,
Prej brezave Shqiptar,

Kshtu ka than aj Lek Kanuni,
Me ni Plum pot merrke Gjumi,
Brez pas brezi tu je rujt Ner e Burrni,
Athu a shkelen k´to per nje Dashuri????

Mos e le Gjyshit me ja n´zi Plisin,
Nuk asht gjynah me rrudh Gishtin,
Te vjen Era si me hanger Huder,
Jeni ba si Qen e Kuder.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:46 pm

Ah ku me m´beti ajo Shoqni e Vjeter,
Me hupi si nje cop Leter,
Kur e shkruj Shoqni,
Edhe ne Leter don mu Shkri,

Kan me kalu shum Pranvera,
Ka me ju ardh Vera ka Dera,
Nuk she gjithmon Anderr kur te Flen,
Nuk te m´ban gjithkush N´men,

Kurr ky Telefon nuk me Cingrrat,
Deren kush nuk ma Trokat,
Kurr prej jush nuk isha Da,
Ju kam Dasht si Moter e Vlla,

Kajher mendoj se kam qen Anderr,
Kajher per ju as Buk s´kam Hanger,
As s´kam Pi as s´jam La,
Kam mendu per ju n´gjum pa Ra,

Me harrun iher Tjetri e iher Njani,
Me kini lan si nje duq Duhani,
Kur tju merr malli per Mu,
Kaj tuf Lule n´mujshi n´vorr me ma Pru.
.
Shkruar nga: No_mor_pain
digi_peraj@hotmail.com
Kur t´me Dashurosh asht si Dashurija Par,
Puthjet e mija jan si Zjarr,
Trupin kan me ta N´jersit,
Ske me harru kurr at Dit,
Nese te merr malli e me Lyp,
Hapi kraht e msheli Syt,
Zemren tane po e Nali,
Shpirtin ty po ta Fali,

Shpirti im Plagt ka me ti Sheru,
Trupin tendê ka me Beku,
Do ti shnosh gjdo Lendim e gjdo Varrê,
Si mej ly me n´doj Barê,


Nese vdekja prej teje me N´dan,
Eja n´doj her ma lag at Dhe te Tham,
Me ata Lot e Tu,
Le t´me qelin Lule per Mu,

Nje Fije Floku ma le m´bi Varr,
Do ti marr Erê kur per ty kam Mall,
Ni Grusht Dhê t´lutem ma Hjek,
Ta dish se kam Vdek,

Ma bje nje cop Leter Drita pa Dal,
Nje Nat anderr ka me Ardh,
Femija i Par se ka met Lindê,
Kam me ja lan Amanet Poezin.


Bishti Maces asht me Lesh,
Lexo ket Leter e mos Kesh,
Po e msheli njanin Sy,
Ket Leter e shkruj veq per Ty,

Po ha Buk e Mjalt,
Ty sa ma te bukura me ti shkru Fjalt,
Nuk po ta kerkoj Dashurin,
Por po ta shtoj Krenarin,

Prej se jam Le,
Qe 22 Vjet gati gjith qka mesova ne ket Dhe,
Do gjana s´po muj mej Besu,
Do vet i kam Perjetu,

Ka po shkoj pom n´jek Hija,
Rrugt e k´qija mi msoj Shoqnija,
E qka me msoj Dashurija,
Ajo po u thirrka Tradhtija,

N´doshta shum her afer teje kam Kalu,
Kurr Syt nuk mi ke N´shu,
Pse nuk me ke than te Dua,
At Deshir ta kisha Plotsu.


La e Rru e ba Kallamoq,
Vet me Shnet mir e Shnosh,
Vesh e Math si Zotni,
Po ma kan Qikat Lakim,
Po i n´guci veq me n´janin Sy,

N´du Syzat m´bi Flisur,
Vesh Jaknen krejt Lkur,
Pi e Hanger Buk e Kos,
Parfumat me Hugo Boss.


Ja kam nis me zapu Veten,
Gjdo Dit e ma shum po e kuptoj Jeten,
Kjo Jet veq me Interes e me Rrena,
Jo ma aq shpejt nuk me rrehet Mendja,

Do gjana vet paj Provu,
Kurr s´ki mu bind as s´ki mej Msu,
Si me kan i pa Fajshem e i Burgosun,
Ne n´diena e Zemer i Plagosun,

Si Naten Dhelpnes me vizllojn Syt,
Prej t´kqijave po me dhemb Kryt,
Lotin nuk po e la me Rrjedh,
Po e falenderoj Zotin per ket dit me Diell,
Po e shkruj ket per k´ta qe po Vjedhin,
T´keqen vetit po ja n´jellin,
Pse e mshef te Verteten,
Me hajni mos e livdo Veten,

Mua as gja nuk me Ban,
Un veq per ju k´to nuk i Kam,
I kam fjal prej Zemre,
Keshtu asht kjo Jeta Jeme,

Me ban dom kur nuk me Vet,
Jam gjall hala s´kam Dek,
Kur me vet at her Gzohem,
Kur s´me vet at her Idhnohem.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:47 pm

Tuj Punu tan Jeten,
Per me m´bush Kuleten,
Mos ditsh mej Rujt,
Gjithmon ki me Vujt,

Mos u ba Baksuz,
E me n´jek ku asht Lluksuz,
Se kur te m´betsh pa Pare,
Me lyp Kredi me hanger Buk asht Marre.Offff ma kalle Shpirtin,
Me ki lan si Qiri Fikun,
Por po ta kuptoj Hallin,
Me le ta Puthi vetem Ballin,

Andrren tima ma Z´bukuro,
Diten t´lumtur ma Dhuro,
N´qetsi t´nates te Kujtoj,
At koh me ty le ta Gzoj,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:47 pm

Gjyshi i ulun ner ni Hije,
Me nje Fyll tuj ba Melidije,
Tuj m´dhan Pem prej nje Dege,
Tuj me dhan Kujtime kur aj nuk dot tjet afer Meje,

Tuj mi lag Faqet me Lot,
Tuj ju lut per mu t´madhit Zot,
Me rriti si Frutin n´baqe,
Me Dashuri tuj mi Puth ato Faqe,

Ma tregoj Fis e Faren,
Mua ma prini t´maren,
Ma tregoj Besen e Burrit,
Ma tregoj Trimerin e Flamurit,

Ma dha Respektin e Neren,
Me tregoj si Mikut ja qel Deren,
Fis e Far i kam pas Baraktar,
Ne Luftra kemi pri me te Par,

Shit dru, me kreh tuj Bajt,
Mua per mem Majt,
Vet gjithmon tuj Vujt,
E mua si nje Engjull tuj me Rujt,

Tuj ju lut per mua gjithmon pa Ra,
Se mos t´me gjen t´nesermit Gja,
Tuj qajt at her kur un nuk e Sho,
Biri im kend kurr mos e Tradhto,

Banu Burr e Besnik,
Banu trim per Anmik,
Kend mos e n´guc,por nese te p´shtet per Mur,
Mos ja n´sho Rrugen Kurr,

Mos le Anmik met hi n´oborr,
Burri nuk Rrehet me Dor,
Bari kur te Rritet Kositet,
A Burri nuk Koritet,

Ne Gyrbet une Shkova,
Mesimin e ti kurr se Harrove,
Dheu i zi e m´buloj,
Shpirti ti ne dor te Zotit Shkoj,

Lot e ti e Than Token,
Vdekja ti ma n´dryshoj Boten,
Ne Zemer me ra Malli,
Kur e n´degjoj Fyllin me n´jersitet Balli,

E tash per mej fol me ta dy Fjal,
Zotit menjeher Shpirtin ja kisha Fal,
Pse t´ja pi vetit Yndyren,
S´do ta marr kurr e per Jet Ftyren.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:47 pm

N´dienat per ty un i Hupa,
Ma afroj Buzen por se Putha,
Ni za i shkret m´brenda n´shpirt,
S´po me len me pa Dit,

Nuk di kush asht,as nuk po e Sho,
Me n´gren si Magnet dhe me Kerko,
Oh dil prej meje,pash Mue,
Pse Jeten je tu ma Mallkue,

Me le te qet si i vetun Jam,
Afer meje as kend se Kam,
Dil,t´lutem Shko,
Ne Shpirtin tim mos Jeto,

S´po kam qef met pa ne Mundim,
Por mos ma thirr ma Emrin Tim,
Gabimet s´mund ti Fali,
Kan qen shum e jo i Pari,

Por tash ata se asht me Mua,
Mi fal n´diena qe ta Dua,
Po shkon shpejt kjo Jet,
Me le ta kam ni Dashuri te Vertet.


Nuk jam aj se jam Kan,
Per gabim timin kan n´faj kurr se kam Lan,
Fjalen ta thom Fjal,
Nuk kam qef Rrotull met Dal,

Se kam Ftyren me n´gjyr,
Q´ka kam ne Zemer ta thom ne Ftyr,
Nese s´te pelqen gjeje ma Mir,
Mundona me ta plotcu gjdo Deshir,

Ka shum se prej teje kurr nuk n´dahet,
Aj as per Gjak nuk Vrahet,
Por ka,ka q´ka nuk Ka,
T´keqen kuj me Sy s´kam qef me ja Pa,

Lapsi im mu ba Shkrum,
Mat mir se un ka Shum,
Te mos t´ken pun me mu Dreqi,
Po mundohem mos me kan aj i Keqi.


Jam i pshtetun ne ni Mur,
Dhez Cingare dhe ne Mendime,
Po mundona me pa me Sy qel Andrren Time,
Zemra s´po mund i harron ato Kujtime,

Tuj hulumtu kan Zemra ime e Don,
Ajo n´ket Bot a Egsiston,
A asht met kush me Dasht,
Ajo se m´ka harru hajt se Nasht,

Sillet p´shtjillet apet vjen te Un,
Por at her s´me gjan Askun,
Me thojn per ty un Vdes,
Mem harru i doket gjat deri ne Mengjes,

Un mes gjithmon aj se jam Kan,
Por jo ashtu se si me ke Lan,
Por me ma shum Plagê,
E ende i Gjallê.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:48 pm

Jo,mos thuj jam Lodh,
Por me Shqiptar q´ka paska n´dodh,
Ne Mergim tu ju Largue,
Gjuhen Shqipe tu je Harrue,
More Zagar se nuk ju vjen Marre,
Me harru gjuhen Amtare,

Shpinen po ja k´then Votres,
Ke marr Kulturen e Europes,
Jeni ba si Stervin,
Nuk fol Shqip as ni Grim,
T´ka rrit Baba sa ni Magar,
E i thu vetit jam Shqiptar,

Kur dy fjal Shqip mej lidh nuk Din,
Kur po ju sho po dhezna si Flaka n´plin,
Ej n´do Doren n´zemer e mendo Pak,
Shkronjat Shqipe jan te lame me Gjak,
Se je Shqiptar falenderoju pak Zotit,
Shkronjat tona ja apin Bukurin edhe Lotit,

Mor t´poshter e mor Tradhtar,
Jeni ba t´helmushem si Kular,
T´pa Kultur e t´pa Fe,
Nuk e din as i kuj Je,
Prej jush poj thahen Degt edhe Lisit,
Ja hupt vleften edhe Plisit,

Jeni dal Rodit e perte Rodit,
Gjith q´ka po n´dodh ne Dit e Sodit,
Po n´din keq veq prej Shqiptarit,
Poj qesh Zemra gjdo Zvicrranit,
Po lakmon i miri t´keqit,
Prej t´kqijave po na dhemb bira Veshit,

Ulu iher e lutju Zotit,
E mos ja flliq Emrin Gjergj Kastriotit,
Mos i harro ato Fusha e ato Male,
Mos e harro gjuhen Amtare,
Lagi me Lot ato shkronjet Tona,
Se po ti qorron Syt Shqiponja.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:48 pm

Nuk po Veshen normal si nje Gru,
Por po Veshen Kurvski dikush me ju Lakmu,
Po Veshet per marre,me ju dhan Djemve Lezet,
E per mej k´qyr gjdo Milet,

Gra e Nuse e Qika t´reja,
Tu ju kap n´bukuri si n´beteja,
Fun e kryje t´veshun krejt me Mark,
Tu ju Rrugav deri ne Dark,

Do jan t´bukura si Lulja n´vorr,
Mendja saj thot asht si nje Princesh ne Anadoll,
Deri d´je krejt e Mlume,
Sod po del krejt e Shplume,

T´lyme e t´n´gjyme e t´spitullume,
Hecin si me kan t´pickume,
Mendja sa veq ajo ka Kultur,
Nuk shkon 20 m pa u ul n´doj Vetur,

Normal se edhe une i Kqyri,
Per me pa asht Syri,
Oh kadale bre Shqiptare,
Po dokesh si k´si se shiten me Pare.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:48 pm

JETA JEME

Syni im po ka Uri,
Por jo me Hanger e as me Pi,
Per mej dasht per k´ta se kam Dashuri,
E jo me lan Shpirtin n´vetmi,

Me hec vet me Kamt e Mija,
Pot len m´rapa kjo Merzija,
Ah q´ka ish ky Malli,
Po e han Shpirtin per s´gjalli,

Sukur Molls se ja hek Lvoren,
E dikush per Inati ta shterngon Doren,
Ashtu asht ba Sot Njerzimi,
Ju ka hup krejt Kuptimi,

Nuk mundesh gjith kendin me Durue,
Shpirtin n´fyt ka me ta Prue,
Nervoz po bahem s´po mund po Nalna,
Sod asht i Mengur edhe Budalla,

Po ka shum Njerz me 2 Ftyra,
Edhe pse te Rren ati nuk i kuqet Ftyra,
Ta maron Rrenen n´kam e n´gishta,
Ta n´shon Fjalen krejt me Bishta,

Athu Jeta jeme k´shtu asht Shkrue,
Gjithshka n´ket Bot me Provue,
Kur me rrjeth Loti vet me Caktue,
Zemren me ja fal atyne se me dojn Mue.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:49 pm

Pom dhemb Ashti ner Lkur,
Mos ma n´zi Zemren si Bukes n´furr,
Pot dalin fjalt si gurra Kronit,
E paske Mendjen sa t´zit e Thonit,

Ne ditet e Sodit m´ka kap Halli,
Prej Durimit pom njersitet Balli,
Si i vogel si i madh,gjith Mendje Leht,
Nuk ish kan per gjith kend kjo Jet,

Edhe ti pin Uj kur t´merr Etja,
Shum te s´murin i n´dimon veq Vdekja,
Jam i m´byllin si n´kuti,
Qka kam deshir spo muj e Mrri,

Po e njeki si me qon Fati,
Per Paq gjithkuj Doren ja z´gati,
Nuk jam si Lulja se Lulzon,
Mua me nje Fjal me Shkatrron,

Vadite Lulen pa u Tha,
Ata se e don mos lyp kurr mu n´da
Se kur te vdes mos ja nis me Kja,
E ma t´gjall kurr s´ki me Pa,
Se aj nuk n´gjallet Ma,
Ftyra ka Vler,
Nuk asht 1 Hekter,
As nuk blehet as nuk Shitet,
Me gjith qka ajo nuk Flliqet,

Problemet nuk z´gjidhen me Grusht,
Mos k´ce si Zorra n´prush,
Me Dajak rrehet veq Kali,
K´tahen se kupton Shqiptari,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:49 pm

Ftyra ka Vler,
Nuk asht 1 Hekter,
As nuk blehet as nuk Shitet,
Me gjith qka ajo nuk Flliqet,

Problemet nuk z´gjidhen me Grusht,
Mos k´ce si Zorra n´prush,
Me Dajak rrehet veq Kali,
K´tahen se kupton Shqiptari,Ah qka ish kjo Koshtetuta,
Jo ma fute jo ta Futa,
Kape njanin e m´shoj Tjetrit,
Kerkush s´poj perdor ideejat e T´vjetrit,

Ani kjo Rresuluta 1244,
Ja me qef e ja me Hater,
Tu ju kap Fyt em Fyt,
Per mu ul n´karrik krejt Rryp,

Lema mu se m´shkon per Ftyr,
Lyp Limusin me 6 Dyr,
Jo nuk shkon Buka That,
Veshin Komplete t´shtrejta me Kravat,

Kam kry Shkoll e Fakulltet,
E fol Gramatiken aii mos Vet,
Mendjen e madhe qon Kry si Knus,
E Punt e ti jan krejt Pus,

Per Shtet jam Trim Dai,
E mas Shpine Dallavergji,
Perhater e shet Shtetin per Pare,
Kshtu thot Anmikun un e qes Fare,

Rrin e palohet si Uri,
Sasht gjynah me myt me Guri,
Jo nuk pihet Cola e Fanta,
Shkon aty ku luhet Panta,

N´pare gjithkush ka Lakmi,
Aii kush po lodhet per Panvarsi,
Un po shetiti me Mercedes,
Nuk ban dert pse i Varfuni Des,

Nuk fiton gjithmon Pasaniki e i Forti,
Athu Shqiptart nimend i ka nem Zoti,
Pse nuk i kan Mendt ne Kry,
Qe 600 vjet nuk pam Liri me Sy.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:49 pm

Qeni e han Mishin,
Ka Qen Shqiptar por se ka Bishtin,
Sa tjet Jeta Jet,
Gjithmon te Mallkum prej Zotit kini me Met,

Qeni e ka Besen besa edhe Neren,
Shqiptari ta flliq edhe Deren,
Mej ardh edhe Dreqit Qudi,
Qysh lakmojn Shqiptart n´tradhti,

Veq Dreqit i merr Lakmi,
Me shti nerveti ket Shqiptari,
Prej jush Gjithkush po Vun,
S´ki gjak Shqiptari por e ki t´helmum,

Po tradhton edhe Gjyshi Plak,
E pren ne qaf edhe Thmin Lulak,
Per sa Ftyr ke nuk t´vjen Zor,
I k´ce edhe Nans persdekni N´vorr,

Jan do fjal shum te Vjetra,
Flej me Qen qohesh me Pleshta,
I shtin n´gjak Vlla me Vlla,
Ftyra jote qysh e Ba,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:49 pm

2 Miljard Kinez a krahasohen me 7 Million Shqiptar,
Per gjanat e k´qija e kem vendin e Par,
A me kan pizhman a me kan Krenar,
K´ta se bajn keq a mej Nem a me ju than Puna Mar??

Un nuk jam pizhman se jam Shqiptar,
Por t´mirat e Popllit tan jan hup me Far,
Ku asht Amaneti i parve Tan,
Na i kemi harru e i kemi Lan,

Prej t´mires pse po del Meq,
Pse po e merr Rrugen kur te qet keq e ma Keq,
Ke besim ne Zot,ati kurr von si Bahet,
Se harami me Gjak kurr nuk Lahet,

Kjo Dashurija ne Msn,
Pa mend po na Len,
Oh ty Zemren ta Hangsha,
Oh Loqk veq mos t´pasha,

Sa te ambla i kan Fjalt,
Dojn me ta hanger kret t´gjallt,
Zemra po mushet me Dashuri,
Por n´tvertet veq me Merzi,

Shum te dua t´ban edhe Be,
Mas do Dite nuk t´nje se kush Je,
Jeten po ta Shkatrron,
Te kap edhe inati pse aq shpejt i Beson,

Msn Dashuri veq per 6 Dit,
Si Kafshata kur t´met n´fyt,
Javash javash,se pot bahet Qingji Dash,
E kam gjet tjetrin,Zemre ty te Lash,

N´daq kupto n´daq mos Kupto,
Ajo ty pot len e pot Harro,
Pse keshtu pot trullohet Menja,
A asht kjo Dashuri apo Interes e Rrena????


Rash me vjet e me zuri Gjumi,
Anderr pash si mu afru Pllumi,
Per me kap Doren e kam z´gjat,
Erdhi e u ulê aj Pllum i n´grat,

Nje lajm prej Vendlindje mua ma Solli,
Por per fat te keq mua me kapi Kolli,
Gjumi me doli si i Trishtuar,
Me rrehi Zemra dhe e n´dieva se asht e Lenduar,

At Nat e lidha Doren me Shami,
Dhe aty i maj lajmet e Kujtimet e Ti,
Ne pikllim shum un Rash,
Se at Anderr kurr deri ne perfundim se Pash,

Nje Kujtim ma la dhe ket Shami kurr se z´gidhi,
S´ka met kush pam vet pse ne Dor e Lidhi,
Do ta maj Kujtim deri Diten e Mram,
Mrekullit e ksaj Bote gjithkush nuk i Gjan.


A e din at her kur Buzen ta Putha,
Off sa ishin te Buta,
Ishin te Bukura dhe te Lyne,
Oh s´disha mu da prej Tyne,

Do fjal prej Zemre mua mi Fole,
Dhe mua shum me Gezove,
Me the se Zemren ta Fala,
E un me Deshir e Nala.
Zemra po rren veq per Ty,
Po loton veq njani Sy,
Buzen time Loti e ka La,
Jan nis t´shkretat per mu Tha,

Pom dhimbin Buzt prej Lotit me Kryp,
Po Loton tash dhe Syni Dyt,
A ka kush se mi largon ato Plag te Vjetra,
Po bashkohen Lot te Mjekrra,

Zemren me Lot po e Verkoj,
Pse ato Kujtime spo mund i Harroj,
Mos qaj moj Zemer se kot e Ki,
Po me len dhe mua ne Vetmi,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:50 pm

Te vret e t´vrasin,n´zemer pot Plasin

Te vret e t´vrasin,
N´zemer t´plasin,
Mos rri me Shpres,
Se nuk ka ma Bes,

Te vret e t´vrasin dit per Dit,
Shpirtin nuk ta lajn me pa Drit,
Jeta e n´dame Rrema Rrema,
Mendon Mendja e po dhemb Zemra,

Te vret e t´vrasin ata mat Mirt,
Mushesh inati m´brenda n´shpirt,
Po qet tim e jo Flak,
I zhgenjyr Nat per Nat,

Te vret e t´vrasin shum Kushi,
Veten mend po e Mushi,
Prej Gabimeve Njeri m´sohet,
Kjo e kqeja kurr spo Harrohet,

Te vret e t´vrasin edhe e Dashura,
Thu me mend kurr mos e Pasha,
Nuk shkon Java pa e Kujtue,
Pse edhe niher mir s´kam Mendue,

Te vret e t´vrasin Shok e Shoqe,
Mos met pa ikin naper Qoshe,
Asaj se kurr t´keqen me Goj s´ja Thue,
Ma e para ka met Harrue e met Shfrytzue.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi