Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Faqja 3 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:50 pm

Kqyr me Sy e ni me Vesh,
Ket Botê Dreqi e paska qu Pesh,
Ka nis edhe Fmin me kap Tuta,
Me Katastrofa e me Lufta,

Poj Lutem Zotit per Paq,
Veq po bahet edhe ma Helaq,
Pushon k´tu ja nis Atje,
Neser bahet ma zi se Dje,

Ki me n´di e ki me Pa,
Vetes tuten s´ja din Hala,
Ti e un thu le ta merr Dreqi e ta kall si Letra,
Se na jem larg me Kilometra,

Veq ishalla neve iher e keqja nuk na Gjan,
Me pshtu Shpirtin tan harron Bab e Nan,
Lutu per ty e per ata afer Teje,
Dikush te p´shton ty e dikush na p´shton Neve.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:50 pm

Pom sillesh si Qingjit n´hedhi,
Ma shum pot pelqen Kerri,
Me lyp me ba Kryga,
Mfal por s´kam koh per Rruga,

Po lypin me dal Perjashta,
Thot Gyrbeti asht Parajsa,
Dashurija veq te Interesi,
Rol te madh po lujn Shofer BMW e Mercedesi,

Ejjjjj Kerrit i hup Vlefta,
Mua me ty m´kalon Jeta,
Te vraft Zoti e Besa,
Nese me don dikush veq per Letra,

N´do GISHTIN ne KRY,
Mos ANDRRO por shiko me SY,
Me Pare nuk blehet Lumturija,
Por jetohet aty ku asht Dashurija,

Per mu Parasja asht aty ku ti Je,
Gyrbeti asht Ferri pot baj Be,
Jem lodh jem ba me shku te Vorri,
K´tu po duhet me nejt prej Zori,

Nuk t´shkon Java pa ja nis me Kja,
Lyp vendlindjen veq me Sy me Pa,
Veten ke me Mallku,
Ki me than pse asht k´shtu kurr se kam Mendu.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:50 pm

Per me ja gjet Lumturin Vetit,
I kam zgjedh 14 Shkronja te Alfabetit,
Kur i lidhi ato Shkronja si kam un Deshir,
Shpirti e ndien veten shum ma Mir,

Zemra e shpejton Ritmin,
Ato fjal ma knaqin Shpirtin,
N´doshta nuk jam maj miri Djal,
Po ket Zemer ty ta kam Fal,

Me le te maj ne Duart e Mia,
Ta kuptoj qka asht Dashuria,
Sa kam mall per ty me le te Dua,
Do tjesh e lumtur me Mua,

AURORA SHUM TE DUA,
Kto jan ato shkronja se te lumtur me bajn Mua,
Je ajo se anderr Nat per Nat te Sho,
Po ti mua a me Do.???????
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:51 pm

Parja te ban Pasanik,
Ki Pare e s´trren Syni Qerpik,
Veq diqka po ju baj Be,
Gjithshka me Pare s´mundesh me Ble,
Harron se e ka ba Nana,
Ta merr Shpirtin per 1000.-Franga,


T´mirt po Mesin,
T´kqit po Hecin,
T´mirt po Falen,
T´kqit spo Nalen,

Rrencat e t´poshtrit po Perparojn,
Aj se mendohet per mir poj Pushtnojn,
Aj i shkreti veq t´verteten po e fol e po e Shajn,
Aj se po rren e mashtron po e dojn e mas ti po n´gajn,

Un metvertet spo foli per Veti,
Por me ka kap Derti,
Por ata se po Rrejn e po Mashtrojn po e Dojn,
E aj se po e thot t´verteten po e Dollizojn,

Me ja nis edhe na met keq diqka me Arrit,
Athu Zoti nuk naj Mallkon Fmit??,
Pse pra t´mirt po mesin e t´kqit perparan po Hecin,
Ahtu a e kan Shpirtin n´paq bile ku te Vdesim,????Sa e errt kjo Nata,
I ulun vetun Perjashta,
Kend afer se Pata,
Sa me mungon ajo se shum e Dashta,

Hanen tu je pa me Sy,
Me mall tuj t´kujtu Ty,
Nata me Yje i Zbukurum,
Syt e mi te Dashurum.


Ti kurgja mos thuj,n´dryshimin vet e Kuptova,
Me harrove e te Harrova,
Veten ma shum se ty e Lendova,
Per met pa me Sy shum km i Kalova,

Po hallall si at Dit se te ka fal Nana,
Vet me deshir at Rrug te gjat e Bana,
E dita se ka mem dal kjo pun Dallash,
Rruges te ti tuj ardh gati Jeten e Lash,

Por nuk u nala as nuk u Ktheva,
Dashurin tane ne Zemer e Njeva,
Engjulli me ruajti e me Shpetoj,
Dhe te ti me Afroj,

Dhuraten qe ta dhash me Lot e Lave,
Pa qajt ti s´mun u Nale,
Ne at moment veten keq e Njeva,
Ndienat e kqija thash se apet ti Ktheva,

Nje Histori ne Jeten time ja nisa e Shkrova,
Perqfimin tan kurr se Harrova,
Edhe pse Buzet kurr s´ti Kerkova,
Pse nje dit me harron e te harroj kurr se Mendova.Te un sa shum u Afrove,
Ne mua gati i Dashurove,
Shokin tim mat Bukur kur e Pave,
Prej meje ja nise e u N´dave,

Bukurija ta n´dryshoj Mendjen,
Mua ma vrave Zemren,
Per ty nuk Luftova,
Dhimbjen e Pranova,

Edhe pse te pash Dallash,
Lumturin s´ta prish ika te Lash,
Edhe pse te hupa ty e Shokin,
Per gjith shka se la me pik Lotin,

Si i Burgosuni un Durova,
Dreqit kurr si Besova,
Zoti ma shperblev Durimin,
Ti te un apet e lype Kthimin,

Varra nuk sherohet me Varr,
Por sherohet me ata se e ki Mall,
Dashurin e Mallin un e Hupa,
Kuj 2 her kurr si Lutna.Sjam ka sho Ndryshim,
Per veti as per Popllin Tim,
Per ata se shum e Du,
As per ata se i tham Fuck You,

Sjam ka sho Ndryshim,
Prej ati se asht larg Shpirtit Tim,
As prej ati se e Duroj,
As prej ati se e Mkatnoj,

Sjam ka sho Ndryshim,
Kur Punoj e kur kam Pushim,
Urrejtja me qka z´gjidhet,
Tuj duru Kafshata ne Fyt pom Lidhet,

Sjam ka sho Ndryshim,
Do gjana spo kan kurr Perfundim,
Agrissivitetin e Hupa,tu ju provu me fjal t´buta,
Kaj her vet me mend Lujta,

Pa pas pak Durim,
S´ki me mujt kurr me ba Ndryshim,
Iher banja ndryshimin Jetes,
Dhe at her nisja prej Vetvetes.


Bash ata se shum i Deshta e ju Besova,
Lendimet mat m´dhajat prej tyne i Mora,
Un mundoj per mir ata shfrytzo e hypma Kuptimin e Fjales,
Sish kan pik gjynah maj qu ne Rrot te Sames.Kqyr me Sy e ni me Vesh,
Ket Botê Dreqi e paska qu Pesh,
Ka nis edhe Fmin me kap Tuta,
Me Katastrofa e me Lufta,

Poj Lutem Zotit per Paq,
Veq po bahet edhe ma Helaq,
Pushon k´tu ja nis Atje,
Neser bahet ma zi se Dje,

Ki me n´di e ki me Pa,
Vetes tuten s´ja din Hala,
Ti e un thu le ta merr Dreqi e ta kall si Letra,
Se na jem larg me Kilometra,

Veq ishalla neve iher e keqja nuk na Gjan,
Me pshtu Shpirtin tan harron Bab e Nan,
Lutu per ty e per ata afer Teje,
Dikush te p´shton ty e dikush na p´shton Neve.
Sod Trupin e kisha me Veti,
E mend krejt dikun n´gjeti,
Zemra ja nisi me u qu Pesh,
Buza rrinte tuj Qesh,

Tuj mendu e tu je hanger Buzen Tham,
Mendo Lumturin e fundit ku e kam Lan,
Puthja par e Puthja e Mram,
Kaj her me doket si t´ishte Pram,

Po shkon Jeta hapa Hapa,
Kjo Zemer iher e Lumtur iher e N´grata,
Kaj her tuj mendu me shkon Nata,
Tu je kujtu at Lumturi se e Pata.


Ata Sy krejt ngjyra Ngjyra,
Prej marres tu kuq Ftyra,
Ja nisen t´cillmet n´bark,
Kur ta lmova Doren n´park,

I mshele Syt dhe mu Afrove,
Pam Puth ti s´mun Durove,
Mjalt tu doken Buzt e Mija,
Kshtu jan Djemt nga Malsija.

Breg Detit e breg Lumit,
Afer teje si afer Pllumit,
Kur te sho ty me doket vetja si mjedis Fushes,
Me dridhet Trupi si me kan ne Gryk te Pushkes,

Ato Vetllat e tua si Rrema Qarri,
Shikimi yt Zemren ma Kalli,
A me Don pash k´ta Sy,
Per s´gjalli n´dhe per ty kisha Hy.

Ah more Zot por shpejt kan Shkue,
22 Vjet kan Kalue,
Me kujtohet aj vend ku u Rrita,
Aty Jeten me gzim e Prita,

Aty Shiu per t´paren her me Lagi,
Rrezja Diellit Ftyren ma Z´bardhi,
Aty me hec jam Msu,
Atje ka qen e para her se jam Dashuru,

Atje pash e atje Njeva,
Ati vendi kurr Shpinen s´ja ktheva,
Aty jam rrzu e jam Sos,
Aty kam qef mem Vorros.

1 Milion pika t´lotit mej Mledh,
Mej rujt mos mej Derdh,
Mej rujt mos mej Qel,
Me dry dikun mej Mshel,

Kur ki Varr e Lendim,
Mej rujt per Sherim,
Mej lag Buzt kur t´thahen,
Mej rujt kur dy Zemra Vrahen,

Ruj Lot kur je n´vetmi,
E n´gat vetes as kend se Ki,
Eh,qysh e ka lan Zoti,
Kur ki gzim e dhimbje me pik Loti.

Dashurija me Lot naper Faqe,
Tuj lulzu si Lulja n´baqe,
Njani njetrin tu je dasht Shum,
Njani emrin Engjull e tjetra Pllum,

Fati Fatin e ka Gjet,
Rrin tan Naten t´shkret pa Fjet,
Te gzushem si Zog me Flatra,
Kan e pash lakmi ja Pata,

Jan Pershtat si Princ e Princesha,
Dshuri si e shkrume naper Vjerrsha,
Nuk pash Anderr ajo ishte Jeta,
Te Dashurum i lash te Dashurum i Gjeta.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:51 pm

Parja te ban Pasanik,
Ki Pare e s´trren Syni Qerpik,
Veq diqka po ju baj Be,
Gjithshka me Pare s´mundesh me Ble,
Harron se e ka ba Nana,
Ta merr Shpirtin per 1000.-Franga,


T´mirt po Mesin,
T´kqit po Hecin,
T´mirt po Falen,
T´kqit spo Nalen,

Rrencat e t´poshtrit po Perparojn,
Aj se mendohet per mir poj Pushtnojn,
Aj i shkreti veq t´verteten po e fol e po e Shajn,
Aj se po rren e mashtron po e dojn e mas ti po n´gajn,

Un metvertet spo foli per Veti,
Por me ka kap Derti,
Por ata se po Rrejn e po Mashtrojn po e Dojn,
E aj se po e thot t´verteten po e Dollizojn,

Me ja nis edhe na met keq diqka me Arrit,
Athu Zoti nuk naj Mallkon Fmit??,
Pse pra t´mirt po mesin e t´kqit perparan po Hecin,
Ahtu a e kan Shpirtin n´paq bile ku te Vdesim,????Sa e errt kjo Nata,
I ulun vetun Perjashta,
Kend afer se Pata,
Sa me mungon ajo se shum e Dashta,

Hanen tu je pa me Sy,
Me mall tuj t´kujtu Ty,
Nata me Yje i Zbukurum,
Syt e mi te Dashurum.


Ti kurgja mos thuj,n´dryshimin vet e Kuptova,
Me harrove e te Harrova,
Veten ma shum se ty e Lendova,
Per met pa me Sy shum km i Kalova,

Po hallall si at Dit se te ka fal Nana,
Vet me deshir at Rrug te gjat e Bana,
E dita se ka mem dal kjo pun Dallash,
Rruges te ti tuj ardh gati Jeten e Lash,

Por nuk u nala as nuk u Ktheva,
Dashurin tane ne Zemer e Njeva,
Engjulli me ruajti e me Shpetoj,
Dhe te ti me Afroj,

Dhuraten qe ta dhash me Lot e Lave,
Pa qajt ti s´mun u Nale,
Ne at moment veten keq e Njeva,
Ndienat e kqija thash se apet ti Ktheva,

Nje Histori ne Jeten time ja nisa e Shkrova,
Perqfimin tan kurr se Harrova,
Edhe pse Buzet kurr s´ti Kerkova,
Pse nje dit me harron e te harroj kurr se Mendova.Te un sa shum u Afrove,
Ne mua gati i Dashurove,
Shokin tim mat Bukur kur e Pave,
Prej meje ja nise e u N´dave,

Bukurija ta n´dryshoj Mendjen,
Mua ma vrave Zemren,
Per ty nuk Luftova,
Dhimbjen e Pranova,

Edhe pse te pash Dallash,
Lumturin s´ta prish ika te Lash,
Edhe pse te hupa ty e Shokin,
Per gjith shka se la me pik Lotin,

Si i Burgosuni un Durova,
Dreqit kurr si Besova,
Zoti ma shperblev Durimin,
Ti te un apet e lype Kthimin,

Varra nuk sherohet me Varr,
Por sherohet me ata se e ki Mall,
Dashurin e Mallin un e Hupa,
Kuj 2 her kurr si Lutna.Sjam ka sho Ndryshim,
Per veti as per Popllin Tim,
Per ata se shum e Du,
As per ata se i tham Fuck You,

Sjam ka sho Ndryshim,
Prej ati se asht larg Shpirtit Tim,
As prej ati se e Duroj,
As prej ati se e Mkatnoj,

Sjam ka sho Ndryshim,
Kur Punoj e kur kam Pushim,
Urrejtja me qka z´gjidhet,
Tuj duru Kafshata ne Fyt pom Lidhet,

Sjam ka sho Ndryshim,
Do gjana spo kan kurr Perfundim,
Agrissivitetin e Hupa,tu ju provu me fjal t´buta,
Kaj her vet me mend Lujta,

Pa pas pak Durim,
S´ki me mujt kurr me ba Ndryshim,
Iher banja ndryshimin Jetes,
Dhe at her nisja prej Vetvetes.


Bash ata se shum i Deshta e ju Besova,
Lendimet mat m´dhajat prej tyne i Mora,
Un mundoj per mir ata shfrytzo e hypma Kuptimin e Fjales,
Sish kan pik gjynah maj qu ne Rrot te Sames.Kqyr me Sy e ni me Vesh,
Ket Botê Dreqi e paska qu Pesh,
Ka nis edhe Fmin me kap Tuta,
Me Katastrofa e me Lufta,

Poj Lutem Zotit per Paq,
Veq po bahet edhe ma Helaq,
Pushon k´tu ja nis Atje,
Neser bahet ma zi se Dje,

Ki me n´di e ki me Pa,
Vetes tuten s´ja din Hala,
Ti e un thu le ta merr Dreqi e ta kall si Letra,
Se na jem larg me Kilometra,

Veq ishalla neve iher e keqja nuk na Gjan,
Me pshtu Shpirtin tan harron Bab e Nan,
Lutu per ty e per ata afer Teje,
Dikush te p´shton ty e dikush na p´shton Neve.
Sod Trupin e kisha me Veti,
E mend krejt dikun n´gjeti,
Zemra ja nisi me u qu Pesh,
Buza rrinte tuj Qesh,

Tuj mendu e tu je hanger Buzen Tham,
Mendo Lumturin e fundit ku e kam Lan,
Puthja par e Puthja e Mram,
Kaj her me doket si t´ishte Pram,

Po shkon Jeta hapa Hapa,
Kjo Zemer iher e Lumtur iher e N´grata,
Kaj her tuj mendu me shkon Nata,
Tu je kujtu at Lumturi se e Pata.


Ata Sy krejt ngjyra Ngjyra,
Prej marres tu kuq Ftyra,
Ja nisen t´cillmet n´bark,
Kur ta lmova Doren n´park,

I mshele Syt dhe mu Afrove,
Pam Puth ti s´mun Durove,
Mjalt tu doken Buzt e Mija,
Kshtu jan Djemt nga Malsija.

Breg Detit e breg Lumit,
Afer teje si afer Pllumit,
Kur te sho ty me doket vetja si mjedis Fushes,
Me dridhet Trupi si me kan ne Gryk te Pushkes,

Ato Vetllat e tua si Rrema Qarri,
Shikimi yt Zemren ma Kalli,
A me Don pash k´ta Sy,
Per s´gjalli n´dhe per ty kisha Hy.

Ah more Zot por shpejt kan Shkue,
22 Vjet kan Kalue,
Me kujtohet aj vend ku u Rrita,
Aty Jeten me gzim e Prita,

Aty Shiu per t´paren her me Lagi,
Rrezja Diellit Ftyren ma Z´bardhi,
Aty me hec jam Msu,
Atje ka qen e para her se jam Dashuru,

Atje pash e atje Njeva,
Ati vendi kurr Shpinen s´ja ktheva,
Aty jam rrzu e jam Sos,
Aty kam qef mem Vorros.

1 Milion pika t´lotit mej Mledh,
Mej rujt mos mej Derdh,
Mej rujt mos mej Qel,
Me dry dikun mej Mshel,

Kur ki Varr e Lendim,
Mej rujt per Sherim,
Mej lag Buzt kur t´thahen,
Mej rujt kur dy Zemra Vrahen,

Ruj Lot kur je n´vetmi,
E n´gat vetes as kend se Ki,
Eh,qysh e ka lan Zoti,
Kur ki gzim e dhimbje me pik Loti.

Dashurija me Lot naper Faqe,
Tuj lulzu si Lulja n´baqe,
Njani njetrin tu je dasht Shum,
Njani emrin Engjull e tjetra Pllum,

Fati Fatin e ka Gjet,
Rrin tan Naten t´shkret pa Fjet,
Te gzushem si Zog me Flatra,
Kan e pash lakmi ja Pata,

Jan Pershtat si Princ e Princesha,
Dshuri si e shkrume naper Vjerrsha,
Nuk pash Anderr ajo ishte Jeta,
Te Dashurum i lash te Dashurum i Gjeta.
Makaveli nuk është në linjë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:51 pm

Per me ja gjet Lumturin Vetit,
I kam zgjedh 14 Shkronja te Alfabetit,
Kur i lidhi ato Shkronja si kam un Deshir,
Shpirti e ndien veten shum ma Mir,

Zemra e shpejton Ritmin,
Ato fjal ma knaqin Shpirtin,
N´doshta nuk jam maj miri Djal,
Po ket Zemer ty ta kam Fal,

Me le te maj ne Duart e Mia,
Ta kuptoj qka asht Dashuria,
Sa kam mall per ty me le te Dua,
Do tjesh e lumtur me Mua,

AURORA SHUM TE DUA,
Kto jan ato shkronja se te lumtur me bajn Mua,
Je ajo se anderr Nat per Nat te Sho,
Po ti mua a me Do.???????
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:52 pm

Stê pres mê se mjaft Prita,
Pse je ti k´shtu un se Dita,
N´munges pa kthim edhe veten e Hupa,
Se te k´thehesh nje Dit sa shum Zotit ju Luta,

Tuj Jetu me shpres se nje Dit ti dot Vjen,
Dhe mua ne Vetmi nuk me Len,
Por, prite Lumturin e prite Vdekjen,
Te Prita ty e prisha Jeten,

Kur fryn Era let dhe mi shkarravit Floktê,
Kujtoj se asht Dora jote e me pikin Lotê,
I msheli Syt per met Pa,
Prej dhimbjes n´zemer nuk te sho Ma,

Gjemon Shpirti Im,
I mungon nje Perqafim,
Ngjyra ngjyra asht Ylberi,
Zemra Zemren pse kaq shum e Theri.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:52 pm

Apet se apet s´po mun mu Nal,
Morra Lapsin mej shkru do Fjal,
Qka pata n´zemer gati i Shkrova,
Por diqka gati Harrova,

Jam n´gushtu e s´mun po Vdes,
Ti po Shkon e un ku po Mes,
Ku asht Lumturija e ksaj Bote,
As nuk po vjen prej Qiellit as s´del prej Toke,

Po sho shum k´shtu si Veten,
Gjdo i dyti po e Mallkon Jeten,
Po ka Moment se as kend se Do,
Por me mall e lyp ata se te Mungo,

Thu kaj her,haj pse jam Le,
S´ki n´diena as s´din kush Je,
Te lajn n´faj per faj t´vetin,
Kujton se me Sy po e shen Kijametin,

Asaj se me qef Zemren ja kisha Fal,
Asht shum larg e s´mundet me Dal,
Sod po ka shum Idhnime,
S´kam besim me fal Zemren Time,

K´to jan Dit se na i Presim,
Nuk i dim Dit kur dot Vdesim,
Veq diqka ju do ta Dini,
Ju merr malli per ata se pran se Kini,

Ata se n´gat e ki me mujt e myt me Helem,
Se don por si Topit i m´sho Shkelem,
Ndoshta Fati e Lumturija gjdo Dit afer teje Kalon,
E ti as un kurr se Takon.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:52 pm

Maje mend q´ka pot Thom,
I harrumi te Harron,
Ata se mas shumti e Don,
N´darja prej ti mas shumti te Shkatrron,

N´daq Qaj n´daq Qesh,
Pot tregoj drejt e merrem Vesh,
E di se gjdo kush ka me Dek,
Por dikush para se mej dal Shpirti shum ka me Hjek,

Kur jam leh jam la me Lot e Mi,
Per gjdo Njeri n´ket Bot kam Dashni,
Per ata se shum i du ne Veqanti,
Ju dua si me ju pas Femi t´mi.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:52 pm

Ne Fletoren time e kam Vizatu ni Zemer,
Mjedis asaj Zemre e kam shkru ni Emer,
Prej Dashnis se shum e Du,
Po kam Frik mej Tregu,

Ajo e shkreta nuk po e Din,
Se Nat e Dit n´zemer time Rrin,
Me ka marr malli me nejt e me Fol,
Po kam qef me te prek iher me Dor,

Per met pas afer meje Zotit ju kam Lut,
Kur i msheli Syt e sho si je kam Puth,
Dashurin me ty ne Fletore e Shkrova,
Por Dashurin tane kurr se Perjetova.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:53 pm

Dashurija asht si Temperatura,
Asht e Bukur si Natura,
Sa rritet e sa Ulet,
Dikush Fiton e dikush n´gulet,

Ne fillim qesh prej Gzimit,
Ne m´barim qan prej Idhnimit,
Te shkojn Mend veq te aj Person,
Kerkush n´bot nuk te Intereson,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:53 pm

Me mend 100 her jam vdek e s´jam n´gjall,
Sod shum kushi po e ban veten Prall,
Te kam dasht e kurr s´t´kam Than,
Shum her per Marre e kam Lan,

Shum her Marrja nuk t´len me u Koritê,
Vunê ma shum kur je tuj Pritê,
Te dhem Zemra si Drita Synit,
Kujton se po coptohesh si Druni prej Krymit,

Dje me mu ke fol,sod ban kishe nuk me Nje,
Afer meje kalon e ban kishe nuk me She,
Ah,mos lasha pat Mallkue,
Qysh ke ftyr me lujt me Mue.

Jan bashku Dru e Heker,
Jan bashku Laps e Leter,
Asht idhnu Zemre Ime,
Poj shkrun fjalt me shum Idhnime,

Asht vransu e po bjen Shi,
Shum ma mir ish me Jetu n´vetmi,
Se me dasht Zemren e Huj,
Kur Shpirtin ta lendon pa u ba 1 Muj,

Ma mir k´shtu po e pelqej Jeten,
Pse me prish ty e Veten,
Edhe pse Zemren shum e merr Malli,
Un gjith kuj nuk ja Fali.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:53 pm

Me mend 100 her jam vdek e s´jam n´gjall,
Sod shum kushi po e ban veten Prall,
Te kam dasht e kurr s´t´kam Than,
Shum her per Marre e kam Lan,

Shum her Marrja nuk t´len me u Koritê,
Vunê ma shum kur je tuj Pritê,
Te dhem Zemra si Drita Synit,
Kujton se po coptohesh si Druni prej Krymit,

Dje me mu ke fol,sod ban kishe nuk me Nje,
Afer meje kalon e ban kishe nuk me She,
Ah,mos lasha pat Mallkue,
Qysh ke ftyr me lujt me Mue.

Jan bashku Dru e Heker,
Jan bashku Laps e Leter,
Asht idhnu Zemre Ime,
Poj shkrun fjalt me shum Idhnime,

Asht vransu e po bjen Shi,
Shum ma mir ish me Jetu n´vetmi,
Se me dasht Zemren e Huj,
Kur Shpirtin ta lendon pa u ba 1 Muj,

Ma mir k´shtu po e pelqej Jeten,
Pse me prish ty e Veten,
Edhe pse Zemren shum e merr Malli,
Un gjith kuj nuk ja Fali.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:53 pm

I ulun jam ne ni Guri,
Po e sho se qysh po shahet Burri,
Veq jam tuj pa e po e luj Kryt,
Qka po sho s´po e besojn Syt,

Po i sho Vajza treja se si po Mashtrohen,
Po i sho se si po Tradhtohen,
Po i sho se s´lajn gja pa Ba,
Prej merziz veq me nejt tuj Kja,

Ohh po sho e kurr ma mos Pasha,
Ku i kan mend Djemt e ato Vasha,
Vetit po ja shtoj Merzin e Mallin,
Shqiptarve tuj jau kajt Hallin,

Kshtu kur e sho Shqiptarin,
Kujtoj se jam ka e sho Djallin,
Po qesh Djalli e Engjulli po Qan,
Ket dhimbje Zemra s´po mun e Ban.

Po shkon Jeta si i hupun n´mjegullin,
E si me pas dikan n´shpin,
Me zor e per ran tu je Bajt,
Lodh,menzi veten tu je Majt,

Tuj hanger Buk e m´koft e Mrama,
E di se m´kan fol Baba e Nana,
Ket Rrug un vet e Lypa,
Thash nuk me hargjitet kurr Buka e Krypa,

Jam disi as n´tok e as N´qill,
Mend askund e Tru per mi 1 Kill,
Tu je dhan Jeten per Pare,
Kur s´ki Shkoll gjithkush ban me ty Hajgare.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:54 pm

I ulun jam ne ni Guri,
Po e sho se qysh po shahet Burri,
Veq jam tuj pa e po e luj Kryt,
Qka po sho s´po e besojn Syt,

Po i sho Vajza treja se si po Mashtrohen,
Po i sho se si po Tradhtohen,
Po i sho se s´lajn gja pa Ba,
Prej merziz veq me nejt tuj Kja,

Ohh po sho e kurr ma mos Pasha,
Ku i kan mend Djemt e ato Vasha,
Vetit po ja shtoj Merzin e Mallin,
Shqiptarve tuj jau kajt Hallin,

Kshtu kur e sho Shqiptarin,
Kujtoj se jam ka e sho Djallin,
Po qesh Djalli e Engjulli po Qan,
Ket dhimbje Zemra s´po mun e Ban.

Po shkon Jeta si i hupun n´mjegullin,
E si me pas dikan n´shpin,
Me zor e per ran tu je Bajt,
Lodh,menzi veten tu je Majt,

Tuj hanger Buk e m´koft e Mrama,
E di se m´kan fol Baba e Nana,
Ket Rrug un vet e Lypa,
Thash nuk me hargjitet kurr Buka e Krypa,

Jam disi as n´tok e as N´qill,
Mend askund e Tru per mi 1 Kill,
Tu je dhan Jeten per Pare,
Kur s´ki Shkoll gjithkush ban me ty Hajgare.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:54 pm

Paskan than se s´di aq Shum,
Paskan than se rri pa Gjum,
Paskan than se vetun kam m´bet,
Paskan than se un kam Vdek,

Paskan than se un s´di me Dasht,
Paskan than se jam i Rritun n´kasht,
Paskan than se un s´di qka asht Malli,
Paskan than se un askend se Fali,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:54 pm


Please!
No more Pain!!!!!!

Kur ma fale Zemren e Mallin e n´dave me Mua,
Ma para me rrjedhi Loti se fjala te Dua,
Mi lagen Lot Faqet e Mija,
Me Perqafove si Nanen Fmija,

Mi puthe Buzt se mu paten Tha,
Ma sherove Zemren se ma paten Vra,
Mi fshine Lot se te thash se nuk pot Sho,
Loti gjelpt po mi m´bulo,

Me shterngove e me perqafove deri kur me zuni Gjumi,
E n´djeva veten si ne Qerdhe Pllumi,
Me fuqin e Zotit ne Mengjes u z´gjova,
Dashurin e vertet at Nat e Takova.

A ka diqka mat Madh se Zotin,
A ka diqka mat Paster se Lotin,
A ka diqka se ta n´dryshon Jeten,
A ka diqka se e Don ma shum se Veten,

Kush asht ajo se shum e Du,
Kush asht ajo se me don Mu,
Kush asht kush e kush asht Aj,
Kush e ka drejt e kush asht n´faj,

A ka Zemer se asht sonte shum e Lendume,
A ka Zemer se asht sonte shum e Tradhtume,
A ka Zemer se nuk ka Gezim,
A ka Zemer se lyp lumturi e Pajtim,

Ka shum Shpirta se lypin Sherim,
Ka shum Trupa se lypin Perqafim,
Ka Engjull e ka Pllum,
Lumturin e Gzimin ja qoj ata se dua Shum.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:54 pm

Mej hi rend ksaj Shqiptari,
Prej Kosov e Mal te Zi,
Maqedoni e krejt Shqipni,
Gjdo i 10 mirret me Hajni,

Masi s´muj me ju prek me Dor,
Pom vjen keq me ju ba Hor,
Mendo 1 per 10 Tjer,
Nuk te bahet Shok por te bahet Vner,

Sukur Djem ashtu edhe Qika,
Por nimend raftu Pika,
Mendo iher pash ket Jet,
Se thojn;Vdiq Qeni,kur ki me Dek.
Ma deshir kam mem m´lu me Gur e Dhe,
Se mem ba dikush rrejshem Be,
Ma mir asht me Dek e me Shku,
Se Zemra e shkret gjdo dit me ta Lendu,

I msheli Syt e Shkoj,
As kend ma se Kujtoj,
Ashtu ne heshtje si mas Miri,
Aty ku rrin dhez Qiri,

E ata se fjalen nuk e m´bajn,
Zemren ne dy pjes ta n´dajn,
E pret me Dit,ty te doken Vjet,
Ishalla e provon iher edhe ajo Vet.


Po dalin k´to fjal si me pas Dashuri,
Si me kan Instrument se i del Tingulli Ti,
Zemra iher po ka Darsem iher Vorrim,
Por ma se shumti Jet pa Shperblim,

Zemra si me kan ka n´gulet ne Baski,
Dikush ranoj sa ma fell me Hi,
Por jo,Dashurin e kam vjerr ne Tel,
Koh Zemres per Dashuri spo i Del.
Asht diqka qka nuk po mun e Baj,
Asht diqka qka Synin ma m´bush me Vaj,
Asht diqka qak me deshir me ty e n´daj,
Asht diqka qka me vjen dom mej derdh Lot e nuk Qaj,

Asht diqka qka po me mundon Shum,
Asht diqka qka nuk gjan Gjithkun,
Asht diqka qka nuk ka fjal me Shkru,
Asht diqka qka mos te gjet ty qka me ka gjet Mu,

Oh asht diqka qka fjal nuk Gjan,
E m´brenda ne Zemer tan Jeten e m´ban,
Nuk mundesh kurr prej Zemres me Largue,
Gjithmon ne Shpirtin tan ka me Jetue
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:55 pm

Mej hi rend ksaj Shqiptari,
Prej Kosov e Mal te Zi,
Maqedoni e krejt Shqipni,
Gjdo i 10 mirret me Hajni,

Masi s´muj me ju prek me Dor,
Pom vjen keq me ju ba Hor,
Mendo 1 per 10 Tjer,
Nuk te bahet Shok por te bahet Vner,

Sukur Djem ashtu edhe Qika,
Por nimend raftu Pika,
Mendo iher pash ket Jet,
Se thojn;Vdiq Qeni,kur ki me Dek.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:55 pm

Po ban Zemra bum bum Bum,
Rren per ty se te don Shum,
Shpirti i shkreti vetun m´beti,
T´lypi e t´lypi e hala s´te Gjeti,

Nje Yll midis Yjeve,
Nje pik Loti midis Syve,
Nje shikim i pa Harruar,
Nje n´dien i Dashuruar,
Lum aj se Duron,
Ne fund gjithmon dot Fiton,
Mos i merr punt shum me Merzi,
Duro ma shum se t´kesh Mundsi,

Duro edhe pse nuk je Gabim,
Durimi ka dikur Shperblim,
Pse te pik Loti,gabimin nuk e Fal,
Dikuj Jeten per 1 minut po ja Nal,

Nese ajo shkon e mej kerku falje nuk Mujte,
Zotit ja thuaj nje Lutje,
Zemra e saj ka me n´dje se je Pendu,
Dhe falje n´doshta ka met Kerku.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:55 pm

Pritja e Pikllimi,
Si Merzija e Mergimi,
N´dryshimi e Malli,
Zemren flak e Kalli,

Un t´kujtoj e ti m´harron,
Un te dua e ti s´me Don,
Un e kam Seriozisht e ti Mahi,
I kem do vjet nuk jem ma Fmi,

Dikur ki mem lyp mem pa me Sy,
At her dot jem me tjeter kend e jo ma me Ty,
Ki me n´di ni plag ne Zemer,
Ka met ra n´dermend kur te thirrsha n´emer.Kaj her thom ah bre Zot pse m´ke Fal,
Kaj her s´ndi more per kend se asht Gjall,
Jam shum Shpirt Mir,
Mem ngerdhac jam shum i Shtir,

Kaj her duroj sa te Dush,
Kurr nervoz Kryt s´din mu Mush,
Kaj her kur ti shprazi Idhnimet e Mija,
Bajn qudi i madh e i vogel edhe Fmija,

Kur dikan e dua,kurr se Harroj,
Me kurgja ne Bot nuk e n´drroj,
Kaj her Kujtimet shum i Mendoj,
Shum mundona por s´mun i Harroj,

Kaj her ja nisi me shkru e s´di mu Nal,
Kaj her askend nuk muj me Fal,
Kaj her shum Njerz me Teken,
Kaj her Anderr e sho Vdekjen,

Kaj her e marrt Dreqi ket Bot,
Oh bre Zot sa kush e ka la me Lot,
Kaj her i hapi Syt e nuk Sho,
Sepse Loti i Mallit e Merziz mi m´bulo,

Kaj her besa shum her m´dhem Kryt,
Veq zi e ma zi me shohin Syt,
Kaj her spo mun Flej,
Kaj her edhe un Rrej,

Beso kaj her te kujtoj Shum,
Qe te njo tan Diten baj Lum une i Lum,
Kaj her shum me Shfrytzojn,
Por k´ta veq veten po e Tregojn,

Kaj her me t´hidhet met hanger Persgjalli,
Kaj her me pas Benzin flak t´kalli,
Veq diqka po ju baj Be,
Me fjal t´buta,m´shtin persgjalli n,dhe,

Kaj her me ni Fjal e tregon Veten,
Kurr s´ki me mujt m´brapa me k´thy Jeten,
Kaj her mendoj se jam Shqiponjê e Luan,
Sepse jam Tropojan.


Ktu i ulun pran Dritares,Naten po e Shikoj,
Zi as Han as Drit,mjegull kurgja spo mun Dalloj,
Rrezet e Yjeve nuk po mujn depertojn naper ket Vransim,
Mendoj per Jeten,ne ket moment nuk po ka Kuptim,

Terr,mallku qoft kjo Jet me Plan,
Vuj per nje Jet ma te mir,joo nuk po Ban,
Na ka m´bet veq Shpirti,
N´gushtov e duro se mos te dal ne Rrug e t´lypi,

Poj bin flet Lisit,
Pom kujtohet Shalli rreth Plisit,
Por ma merr mendja se ato i kam pa ne Vendin Tim,
Shum kush prej jush nuk i kan ato ma n´kujtim,

Fol e ban qka te Dojn,
Se qka e gjan ata pas teje se Kujtojn,
Shum e gjat Dita,shum e gjat Nata,
Tuj pushi dhimbjet e Trupi me Doktorr e Hapa.Livizjet,n´deja te folunit e tua,jan si n´film,
Je si nje Piktur apo Vizatim,
Per Zemer time je si nje Shperblim,
Thjesht te dua shum Shpirti Im,

Me ban te qesh e te Qaj,
Me ban te luftoj per ty e mas te n´gaj,
Me ban te vuaj e te Kujtoj,
Ty,veq ty shum te Dashuroj,

Ta fali Zemren t´lutem afrohu Pak,
E prej Gishti,te dua e shkruj me Gjak,
E kisha fal q´ka te sho me Sy,
Veq te jam un me Ty.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:55 pm

Ruju,ruju pash Kryt Tem,
Mos shko aty,ku veq i Dekuni ka Ven,
Per me jetu je Le,ruju se neser ma nuk Je,
Nuk asht vend i mir aty ku i vjen era Dhe,

Ruju,ruju pash ata se na ka Fal,
Nese shkon ma nuk dot k´thehesh i Gjall,
Veq anderr do te Sho,
Oh prit edhe pak,pash mue mos Shko,

Ruju,ruju mos u Trimno,
Nuk asht kerkushi aj se veten e Livdo,
Por prite punen pa u Ba,
Se kur te bahet mos ban Za,

Ruju,ruju se pasha Zoten keq t´kam pa Anderr,
E pom duket pot sho Zhganerr,
Prit,se Syt e mi ma s´mun i Teri,
Ndoshta asht kat njek Igjeli,

Ruju,ruju se Korbat jan ka Sillen,
E kan n´zi edhe Qillen,
Ja kan nis me Vajtue,
Po knojn per ty,e jo per Mue,

Ruju,ruju se ka po foli Buza pom Dridhet,
Bota kontra asht kam Sillet,
E syt ma spo mun me ti n´shue,
Me Lot naper faqe po te thom mos me Shkue,

Ruju,ruju prit edhe noj Dit,
Nigom iher mos em Korit,
Ne Zemer po e ndjej nje Ligsi,
Nje hije e zez pot sillet e ti nuk po e Di,

Ruju,ruju e shum mir Mendo,
E di se nje Za te Kerko,
Ndale veten e mos Shko,
Nese shko,mua per gjithmon me Harro.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:55 pm

Po jan do Njerz si nje Drandofil,i mir i pashum,i lezetshem etj.pot pelqejn per ndeje e me fol me ta,sukur Drandofilit kur shkon me kap me Dor,e she veq at Drandofil,tuj Buzqesh ngzim e nlumturi shkon me kap,e ma posht nuk te shkojn Syt,dhe ja ngjet e te ngulen Therrat,te lendojn e te qojn dhimbje.Se nuk e pret se nje Drandofil aq i bukur ka edhe Therren.Ashtu po jan do Njerz,nuk ta thot ata qka e ka ndermend,po ta thot me domethanje e me rrotlla.


E kam lendu Doren,
E kam kap e djeg Fletoren,
E hupa Lapsin se e Pata,
Prej Kujtimeve s´mun e Majta,

Pom dhem,pom dhem ktu Mbrenda,
Jo Dora,por bash Zemra,
Shpirti asht urtu e po Pushon,
E lendoj aj se nuk e Don,

E varroj, veq gjak nuk po rrjedh,
Vdekjen vetit po ja njell,
E ofendoj veq se nuk e Shkeli,
Dy Syt e ballit me Lot ja Msheli,

Gjakun e kuq krejt ja n´zini,
Aj edhe ajo, e me ta Mergimi,
Dhimbjen e gzimin me Shkronja e Shkrova,
Por hala deri Sod smund e Sherova.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:56 pm

Ki mem lyp per me Ardh,
Me ti shkru veq disa Fjal,
Malli n´zemer ka met Shku,
Do ta shohish se sa jam tuj t´mungu,

Kur te merr etja me pi Ujê,
Ne at Got, ki me ja pa Ftyren Dikujê,
Buzqeshja ime ka met Habit,
Ki mu pendu se m´ke lan met Prit,

Aq se ka met marr malli mem Pa,
Ki me kujtu se un nuk Jetoj Ma,
Lulet per rreth kan me tu Tha,
Pa marr hak un nuk e La.


Ndoshta asht e fundit klm bayyyy
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:56 pm

Prej nga e ke Shqipe Undyren,
Bre ta marroft Zoti Ftyren,
Ta marroft Zoti Vorrin ku Rash,
Mua me erdhi turp me Sy kur t´pash,

I thash vetit pse jam Gjall,
Kur e ndjeva prej teje ato Fjal,
Si me kan naj Biri i Shkins,
Se t´nshojn Fjal mas Shpins,

Mendova se Toka me m´buloj,
Me gjith Zemer pot Mallkoj,
Syni yt kurr Lumturi mos t´paft,
Trupi me Gjak têndê tu Laft,

Zemra shmoj e shum Bertiti,
Thash me Goj veten spo e Koriti,
Me erdh keq e turp prej Motres Time,
Prej Vllêzerve Shqiptar veq t´kqija kam Kujtime.

Se kan than do Pleq e Plaka,
Kush asht Burr nuk rrehet me Shplaka,
Duro,mos beso n´shejtanin,
Prit edhe pak mos e shplo Mitanin.

Merre Doren e qite n´zemer,
N´degjo kend po e thrret n´emer,
Nese jam un tregom,se la pa Ardh,
Kam mu nis para met Dal,

Msheli Syt moj Princesh,
Me shiko nese nuk me n´degjon me Vesh,
Ti ka fal Zoti flokt e Gjata,
T´ka fal Engjull por pa Flatra,

Larg prej meje Zoti t´ka Fal,
Qe te kam per ty ma shum Mall,
Kjo Largsi nuk lun rol per Mu,
Se afer Zemres te kam Afru,

Besa bes e fjala Fjal,
Zemren spo muj me Nal,
Qilja deren le t´hin m´brenda,
Se un pa ty ooo u Qmenda.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi