Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Faqja 4 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:56 pm

Bane ni Pun me 10 par Men,
E para t´dytes mej lan Ven,
Pra jo me mendje t´madhe,
Se asht ofenduse e asht Marre,

Nese e len dikan per qefe Tuja,
Ka me ardh koha se ki mu Pendua,
E merr vesh kur dikush te len Ty,
Nuk besoj se ka met Pelqy,

Shoki asht Shok e jo Dashni,
Veq hajt hajt ti se mir e Ki,
Se Dashnija shkon e Vjen,
Vllau e Shoku kurr nuk t´len,

Shko moj Shoqe e mos u k`the Ma,
Ni amanet po ta La,
Mos u merzit kurr mem Pa,
Gjys per gjys Zemren ma ki n´da.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:57 pm

Buzt e tua jan si Llokumi,
Kur i Puthi me za Gjumi,
Kur i preki me Terqethin,
Kur i sho mallin ma Tretin,

A din sa me pelqejn Buzet Tua,
Jo veq kur me Puthin Mua,
Por kur me thojn shum te Dua,
Dhe kur ja nis mem Shterngua,

Kur ti kujtoj t´mijat Kallen,
Puthjet tua nuk Falen,
Me Dashuri te Shperblej,
Zemren tane kurr se Thej.


Mos fol e di,jam Gabim,
Mfal por besom jo me Qellim,
Ty e mu ka me na vra Zoti,
Jo,jo nuk jam un aj Kok Forti,

Ti me perdore per me humb Koh,
E un mendoja se ti mua me Do,
Zemra ime per ty u hap si Der,
Sa shum gabova te lash shum Fell,

Ti thash Fjalt se metvertet i Meritove,
Ato dhimbje pse bash Zemres ja Qellove,
Aq sa te urrej edhe te Dua,
Por kurr s´do te lejoj te folish me Mua.Shko,shkooo e mos t´sho Ma,
Gjak per Sy mu ke Ba,
Si Therr per Gisht,
Si Qen por pa Bisht,

Kto fjal thuja ati se te ka Msu,
Ose ati se mundet met Duru,
Kulturen tane e gjaj edhe te Lopt e Gjalla,
Jam lodh me kto Llafe,Rena e Prralla,

Duro,e fal deri Kur,
Nuk mun rri ashtu si Mur,
Kam Shpirt e kam Ner,
Un nuk qelna e mshelna si Der.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:57 pm

(E Perponume)

Athua k´to Troje naj kan Mallkue,
Athua tan Rruzellin po dojm me Shkue,
Athua erdh Ora krejt me m´barue,
Athua edhe Zoti na asht Idhnue,

Sod sasht ka dihet qka asht ka n´doll,
Gjuhen e Gjarpnit na s´dim me Fol,
Jem z´voglue e ba saj Moll,
Se s´nje Shqipni kush s´nje Kosov,

Athua jem mjegull para Diellit,
Athua Rinija jon asht pera Ferrit,
Athua aj kem faj naj Kuj,
Athua na kan vra Lot e Dikuj,

Ik prej Dreqit e hajde ne gojê te Arushs,
Shahmat si me kan ne gryk te Pushks,
Asht ni fjal shum e Vertet,
Pa Dashuri e Rini nuk ka Jet,

Athua jem met si Vorr i Qelun,
Athua jem ba si Mish i Kelbun,
Athua tana Shpresat na jan Tretun,
Athua lirija jon asht kur jem t´vdekun,

Na jan perzi Qeni e i Biri,
Nuk po dim cili asht i keqi e cili i Miri,
Gjithkush vdes kur asht i Vjeter,
Tokat tona jan ba mej mat me Meter,

Bjeshk po na doket Shpati,
Ja ka nis me na dhimt edhe Ashti,
Edhe Jeta na asht Gerdit,
Kerkush prej Punes sod sasht tu ju Njersit,

Jo,jo nuk shuhet Shqipnija e Vogel,
Se k´tu dot mlidhem prap Vlla e Moter,
Mej n´gi ni Sofer,mej n´groh ni Voter.

E kam marr ni Laps prej Vendlindje,
Me ja pershkru Zemres do Kujtime,
Krenar aty ku u leva n´token Shqiptare,
I shkruj Shkronjat se i msova ne Abetare,

Tash per gjuh e kam pak Fjalen,
Fajtor jau la Baben e Nanen,
Edukat me mendje t´madhe,
Me fol gjuhen se shihet n´pare,

Rrin n´grup ka 2 ka 3.
Pse jan Shqiptar ti nuk i Nje,
Veq kur ja nisin e shahen n´gjuhen Shqiptare,
Pse i she n´doj kush atyne nuk ju vjen Marre,

Prinderit vet i n´di tuj Fol,
Veq n´gju se e m´son n´shkoll,
Turp per t´hujt e turp per Veten,
Borxh ati se ta fali Jeten,

Oh aj se din i n´dimoft Zoti,
E perdor aty ku i duhet mas Forti,
Edhe pse jeton ne Gyrbet,
Kurr se harron gjuhen as dhen e Vet.


Droga

Prej Njerzve te Mallkum,
Prej Zotit te Marrum,
Ne Jeten e Dreqit te Pranum,
Prej t´dashurve te Harrum,

Si krane t´thata kini Met,
As i gjall e as Vdek,
Tu je ble me Pare Deken,
Me Dor te vet me shkatrru Jeten,

Ba asht e lkur per gjyna t´zotit,
Ne ata Sy as nje pik t´lotit,
Hi n`grop e krejt Tha,
Kan m´bet veq sa me Pa,

Met me kesh gjdo kush me Ju,
Kini me vdek si Qeni n´prru,
Qofshi gjithmon Faqe Zi,
Mos ju paft kush me Sy,
E marr Lapsin se e kam mat mirin Shok,
Me don dhe e dua Fort,
Me beson dhe i Besoj,
Nuk me harron as se Harroj,

Nuk asht ma ajo koh e Vjeter,
Sod Dashnija asht ba e Teper,
Edhe Dielli po n´zen per Seri,
Syve shpesh po ju bjen Terri,

E un veq po rri po Shkruj,
Pom shkojn fjalt si Letra n´uj,
Nuk e di se ku po Nalna,
Sod me dek ma nuk n´gjallna.
Lumt na per ty moj Qik,
Pse nuk del mu Shit,
Masi nuk ki hiq Marre,
Bile dil e fito n`doj Pare,

Kini m´bet me kaj Kopil te Dera,
Qi edhe afer kur kalon ju vjen Era,
Qefet tua jan pa Kufi,
Hyn e dalin Mashkujt si me kan Ushtri,

Mendt e tua si t´peshkit,
S´din gja veq qefin me ja kry Vetit,
Kshtu e sjellshme me e Pa,
E kshtu mas s´len gja pa Ba,

Sukur Shtazen kur ta n´shon n´liri,
Syni unt kurr s´din mu ngi,
Sod asht ba shum Zor,
Si nuk din se kur asht Boll.
Une jam si Skifteri,
Veq rri e t´kqyri Perseri,
Si Diten ashtu edhe Naten,
Jam si Barutit kur ja shtin Flaken,

Ska kili mili si Bishti Edhit,
Jam si rrezja se shendrit prej Qiellit,
Se Shqiptart jan t´njoftun n´fise,
Si pershembull Nikaj,Mertur e Krasniqe,

Jem te paster por si Loti,
E kem rujt prej se na fali Zoti,
Fjalen Shqipe se lun as Topi,
Atdheun amanet e la Kastrioti,

Se mos kishte qen qaj Skenderbeu,
Skishim dit se ku asht Atdheu,
Pra Krenar me Nder e Koken Lart,
Se n´ballkan na kemi qen T´part.Kam kap Lapsin po e shterngoj prej Sikletit,
Jo bre Vllazen e Motra pasha Besen jo prej Gyrbetit,
As se po du me kan Dikushi,
Me pas me qajt besom ni Got me Lot e Mushi,
Se kam pa veten kaher te Perlotun,
As spo du me kan nje Njeri i Njoftun,
Por sa ka barut fija Qibritit,
I kam rendis kto fjal prej Shpirtit,

Mos em nguc se s´kam ka Shkoj,
N´doshta me Jet jam i gatshem te n´dimoj,
E jo mem lendu mas Shpine,
Si me kan njaj Bir Shkine,
E kam Zemren shum t´lendushme,
Kohet e kalume s´mun i baj te Harrushme,
Sa jam gatshem met ba Mir,
Per keq aq ma pak e kam Veshtir,

Fjalt e Shpirtit ato nuk Preken,
Asht e munshme se ta sjellin Vdekjen,
Sukur te Dekurit vorrin me ja Shkarravit,
Kshtu punt e juaja po me prekin n´shpirt,
As sjam Engjull as sjam Shejt,
Kam qef ne punt e mija me Nejt,
Mir se t´pash e mir se t´gjeta,
Ma shum me dhimbet aj qe e dua se Vetja.Je ka bani si Grat e Kqija,
Jo he Burr mos u tut se nuk t´hupi Burrnija,
Por Shqiptari kshtu e Ka,
Per hater as Buken me Vlla se N´da,

Banu burr mos rri si Femen,
Mos u mundo veq me ba Emen,
Fjala ime s´din se ku e ka Qellimin,
Ruju e mendo mos ja hup Kuptimin,

Hallall zoti kur e fiton me Njers,
Zemra jote n´dahet 100 Pjes,
Mos harro se Bota Sillet,
Asht von kur Mendja t´kfjillet.

Oh Shqipe gzoftu Zemra,
Mos prano me tu rrit Mendja,
Se per Zoten e hupe Veten,
Ki me vujt per tan Jeten,

Kadal dal hap mas Hapi,
Mos e le me te kap Vrapi,
Ruju, se me ba me n´zan n´thu,
Keq e mrapsht ki mu Rrzu,

Kur te qohesh per plot me Varr,
Jeta n´dryshej ka met Dal,
Mendja madhe e gja s´fitove,
Edhe ata per rreth i Lendove.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:57 pm

(E Perponume)

Athua k´to Troje naj kan Mallkue,
Athua tan Rruzellin po dojm me Shkue,
Athua erdh Ora krejt me m´barue,
Athua edhe Zoti na asht Idhnue,

Sod sasht ka dihet qka asht ka n´doll,
Gjuhen e Gjarpnit na s´dim me Fol,
Jem z´voglue e ba saj Moll,
Se s´nje Shqipni kush s´nje Kosov,

Athua jem mjegull para Diellit,
Athua Rinija jon asht pera Ferrit,
Athua aj kem faj naj Kuj,
Athua na kan vra Lot e Dikuj,

Ik prej Dreqit e hajde ne gojê te Arushs,
Shahmat si me kan ne gryk te Pushks,
Asht ni fjal shum e Vertet,
Pa Dashuri e Rini nuk ka Jet,

Athua jem met si Vorr i Qelun,
Athua jem ba si Mish i Kelbun,
Athua tana Shpresat na jan Tretun,
Athua lirija jon asht kur jem t´vdekun,

Na jan perzi Qeni e i Biri,
Nuk po dim cili asht i keqi e cili i Miri,
Gjithkush vdes kur asht i Vjeter,
Tokat tona jan ba mej mat me Meter,

Bjeshk po na doket Shpati,
Ja ka nis me na dhimt edhe Ashti,
Edhe Jeta na asht Gerdit,
Kerkush prej Punes sod sasht tu ju Njersit,

Jo,jo nuk shuhet Shqipnija e Vogel,
Se k´tu dot mlidhem prap Vlla e Moter,
Mej n´gi ni Sofer,mej n´groh ni Voter.

E kam marr ni Laps prej Vendlindje,
Me ja pershkru Zemres do Kujtime,
Krenar aty ku u leva n´token Shqiptare,
I shkruj Shkronjat se i msova ne Abetare,

Tash per gjuh e kam pak Fjalen,
Fajtor jau la Baben e Nanen,
Edukat me mendje t´madhe,
Me fol gjuhen se shihet n´pare,

Rrin n´grup ka 2 ka 3.
Pse jan Shqiptar ti nuk i Nje,
Veq kur ja nisin e shahen n´gjuhen Shqiptare,
Pse i she n´doj kush atyne nuk ju vjen Marre,

Prinderit vet i n´di tuj Fol,
Veq n´gju se e m´son n´shkoll,
Turp per t´hujt e turp per Veten,
Borxh ati se ta fali Jeten,

Oh aj se din i n´dimoft Zoti,
E perdor aty ku i duhet mas Forti,
Edhe pse jeton ne Gyrbet,
Kurr se harron gjuhen as dhen e Vet.


Droga

Prej Njerzve te Mallkum,
Prej Zotit te Marrum,
Ne Jeten e Dreqit te Pranum,
Prej t´dashurve te Harrum,

Si krane t´thata kini Met,
As i gjall e as Vdek,
Tu je ble me Pare Deken,
Me Dor te vet me shkatrru Jeten,

Ba asht e lkur per gjyna t´zotit,
Ne ata Sy as nje pik t´lotit,
Hi n`grop e krejt Tha,
Kan m´bet veq sa me Pa,

Met me kesh gjdo kush me Ju,
Kini me vdek si Qeni n´prru,
Qofshi gjithmon Faqe Zi,
Mos ju paft kush me Sy,
E marr Lapsin se e kam mat mirin Shok,
Me don dhe e dua Fort,
Me beson dhe i Besoj,
Nuk me harron as se Harroj,

Nuk asht ma ajo koh e Vjeter,
Sod Dashnija asht ba e Teper,
Edhe Dielli po n´zen per Seri,
Syve shpesh po ju bjen Terri,

E un veq po rri po Shkruj,
Pom shkojn fjalt si Letra n´uj,
Nuk e di se ku po Nalna,
Sod me dek ma nuk n´gjallna.
Lumt na per ty moj Qik,
Pse nuk del mu Shit,
Masi nuk ki hiq Marre,
Bile dil e fito n`doj Pare,

Kini m´bet me kaj Kopil te Dera,
Qi edhe afer kur kalon ju vjen Era,
Qefet tua jan pa Kufi,
Hyn e dalin Mashkujt si me kan Ushtri,

Mendt e tua si t´peshkit,
S´din gja veq qefin me ja kry Vetit,
Kshtu e sjellshme me e Pa,
E kshtu mas s´len gja pa Ba,

Sukur Shtazen kur ta n´shon n´liri,
Syni unt kurr s´din mu ngi,
Sod asht ba shum Zor,
Si nuk din se kur asht Boll.
Une jam si Skifteri,
Veq rri e t´kqyri Perseri,
Si Diten ashtu edhe Naten,
Jam si Barutit kur ja shtin Flaken,

Ska kili mili si Bishti Edhit,
Jam si rrezja se shendrit prej Qiellit,
Se Shqiptart jan t´njoftun n´fise,
Si pershembull Nikaj,Mertur e Krasniqe,

Jem te paster por si Loti,
E kem rujt prej se na fali Zoti,
Fjalen Shqipe se lun as Topi,
Atdheun amanet e la Kastrioti,

Se mos kishte qen qaj Skenderbeu,
Skishim dit se ku asht Atdheu,
Pra Krenar me Nder e Koken Lart,
Se n´ballkan na kemi qen T´part.Kam kap Lapsin po e shterngoj prej Sikletit,
Jo bre Vllazen e Motra pasha Besen jo prej Gyrbetit,
As se po du me kan Dikushi,
Me pas me qajt besom ni Got me Lot e Mushi,
Se kam pa veten kaher te Perlotun,
As spo du me kan nje Njeri i Njoftun,
Por sa ka barut fija Qibritit,
I kam rendis kto fjal prej Shpirtit,

Mos em nguc se s´kam ka Shkoj,
N´doshta me Jet jam i gatshem te n´dimoj,
E jo mem lendu mas Shpine,
Si me kan njaj Bir Shkine,
E kam Zemren shum t´lendushme,
Kohet e kalume s´mun i baj te Harrushme,
Sa jam gatshem met ba Mir,
Per keq aq ma pak e kam Veshtir,

Fjalt e Shpirtit ato nuk Preken,
Asht e munshme se ta sjellin Vdekjen,
Sukur te Dekurit vorrin me ja Shkarravit,
Kshtu punt e juaja po me prekin n´shpirt,
As sjam Engjull as sjam Shejt,
Kam qef ne punt e mija me Nejt,
Mir se t´pash e mir se t´gjeta,
Ma shum me dhimbet aj qe e dua se Vetja.Je ka bani si Grat e Kqija,
Jo he Burr mos u tut se nuk t´hupi Burrnija,
Por Shqiptari kshtu e Ka,
Per hater as Buken me Vlla se N´da,

Banu burr mos rri si Femen,
Mos u mundo veq me ba Emen,
Fjala ime s´din se ku e ka Qellimin,
Ruju e mendo mos ja hup Kuptimin,

Hallall zoti kur e fiton me Njers,
Zemra jote n´dahet 100 Pjes,
Mos harro se Bota Sillet,
Asht von kur Mendja t´kfjillet.

Oh Shqipe gzoftu Zemra,
Mos prano me tu rrit Mendja,
Se per Zoten e hupe Veten,
Ki me vujt per tan Jeten,

Kadal dal hap mas Hapi,
Mos e le me te kap Vrapi,
Ruju, se me ba me n´zan n´thu,
Keq e mrapsht ki mu Rrzu,

Kur te qohesh per plot me Varr,
Jeta n´dryshej ka met Dal,
Mendja madhe e gja s´fitove,
Edhe ata per rreth i Lendove.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:57 pm

Dhimbje ti dhimbje Un,
Pa hanger e pa Gjum,
Mua sme ban Gja,
Dhimbjen ta marr sta La,
Dhimbja dhimbjen se Sheron,
Dhe merzin me ta ja Shton,
Dhimbjen ta marr sta Fali,
Me muajt edhe kur tvdesish te ngjalli,
Shpo shihet dhimbja e Shkret,
Po te len me Pasoja ne ket Jet,
As gjall as Vdek,
Andrra pose kurr sbahet e Vertet.

Reht e symbolizojn Qiellin,
Rrezet e symbolizojn Diellin,
Ti mua Dashurin,
Vuajtjet Merzin,
Ne Horizontin e ksaj Bote,
Me paraftyrohet fytyra Jote,
Krejt bardh si me kan Bota Engjujve,
Me jau gzu Zemren te Vuajteve,
Me pas besim se ne ket Moment me Ndien,
Edhe nese Dashurija mes ne dyve nuk Vlen,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:58 pm

Ajo se me tha shum te dua zemra e Priti,
Pa e pa me Sy ajo me la e Iki,
Me la t´merzitun si Drunin n´flak,
Shum u gzova kur e njofta por s´me shkoj Gjat,

Kryt te posht e me dur ne Gjepa,
Eh qka me ba kshtu e kish Jeta,
Hajt se vazhdon merr Frym,
Si me kan me Lloq i Zhym,

Se dikush nuk Merzitet,
Edhe pse per ni fjal ajo Koritet,
Jemi Njerz bre, mujm me Fol,
Mos me plas si Admin me Moll,

Edhe pse m´lendove Ran,
Ta baj hallall, Zemra i Ban,
Po me vjen keq per ty se ka me ta kthy Zoti,
Shum shtrejt moj Zemer ka met kushtu Loti,

Se Lot e mi un i rujta nuk i n´shova,
I lash per kohen kur te sho dhe ne ty Dashurona,
Se tash ma nuk po Mezitna,
Edhe pse 100 vjet pom doket Dita.
Makaveli nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:58 pm

Lapsi Malsorit dhe Fjala e Zemres
Prej Provoje dhe prej Mendjes,
Pasha Zoten ju baj Be,
Kush i menqur hala s´ka Le,

Pom pikin Lot raht n´veti,
Sod ksaj Dite ka hup Lezeti,
Boten se e sho me Syt e Mi,
Nuk e shohin Syt e Ti,

Se kjo Bot dikun ka Fun,
I kini ka 2 Sy si Un,
Mjeri un per Ju,
E Mjert ju pa Mu,

Ne ket Bot un jam veq Numer,
Kam vleft sa ni Thuner,
Spo ja kam vetit Lakmi,
Edhe pse me thojn jam Djal i Ri,

Akulli shkrihet edhe kur e Prek,
Heret a von gjdo kush ka me Vdek,
100 vjet rrin dhez Ogjaku,
Kurr se vun qka vuné Plaku
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:58 pm

Nese me shkon mendja keq per Ty,
Mi qorroft Zoti k´ta dy Sy,
Nis mu kot Zemra,si Syni per Gjum,
Nuk e harron at se e don Shum,

Pom del anderr Jeta,
Po shkundet Shpirti si n´lis Fleta,
Ndienat nja ka nja kan nis me Ra,
Sukur vjeshta Gjethet se i Tha,

Knej e andej po Perkunet,
Athua sa z´gjat deri kur t´shkunet,
Mfal,Zemren s´mun ta Fali,
Se per ty shum her me merr Malli.Ah moj Zemer t´lasha Bekue,
Kush t´lendoj e lasha Mallkue,
U mundova me ja plocu Deshiren,
Veq ta shfrytzun te Miren,

T´lan me vujt e t´lan me Prit,
Po me dhimbesh besom n´shpirt,
E di se shum e don Jeten,
Po pse askush s´ta beson t´verteten,

E prita pergjigjjen kur ta qita Pytjen,
Varres se e pata ti veq ja qite Krypen,
M´betsh pa gjak moj Zemra Ime,
Mfal se t´lash kaq shum n´idhnime,

Mfal se t´luta ma shum se Duhet,
Pse dashnis kurr si Rruhet,
Zemra ime si pem e Vjelun,
Me gjithkend rrin e Qelun,

I qeshesh edhe Anmikut,
Kaj her thom je prej Qelikut,
Zemer e di se dikur ki me qen e Lumtur,
Kur lulzojn Lule m´bi varr e vjen n´doj Flutur.Moj e rritur si Lulja n´frangi,
Lum e lum gjith fati Ti,
Dashurija jote me m´bet Histori,
Mej s´jell Jetes Lumturi,

Yll se edhe diten Shihet,
Munges se pa ty nuk Rrihet,
Msheftsin e Zemres e m´ban,
Ne rrugen e Jetes gjithmon e Gjan,

Kush asht me Ty,
Ka me pa Jeten me Sy,
Engjull Njeri,thom se Ka,
Edhe pse kurr me Sy s´kam Pa,

Kshtu si ty e Paramendoj,
Me gjith Zemer te Adhuroj,
Nese dot lutem,zotit per ty ja thom do Fjal,
Pasurija e jetes tende te jet aj Djal.Syve t´mi kur ju bjen Terri,
Jeten e vdekjen i sho Mejheri,
Paqen ja la amanet Botes,
Sukur ja len Vellau Motres,

Pse me Urreni,
Zemren ma Theni,
M´pash te vdekur e qajsh m´bi Mue,
Ndoshta Zemren kam me ta Gzue,

Loti yt qoft i Gzimit,
E jo lot i Idhnimit,
I mallkum qofsh nese per mu ki Mall,
Pse s´me deshte sa kesh Gjall.


Sod Shqiptart jan ba shum Trima,
Shahen e rrahen e bahen Cop e Grima,
Qesin flak Shqiptart kur jan Nerveti,
Tuta e frika si len me shku n´gjeti,

Vellaut vet don mej rrudh Gisht,
Zemra i liget kur dikush i fol Serbisht,
Tu thaft ajo goj,e t´hupt Zoti,
Shtyhesh me Shqiptar cili asht maj Forti,

Far e flliqt e tan Dergj si Rak,
Prej inatit n´zemer met kap Infrakt,
Gjak e lak per mendje t´madhe,
Me fjal se kshtu kuj gja si Bane,

Ato fjal as mem Grrith bile as mem Prek,
Jam le n´ket bot e di se kam me Dek,
Bile per ty as Thuper me veti nuk Baj,
Ni rrugdalje gjithmon e Gjaj.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:58 pm

Nen rreze te Hanes te Kujtoj,
Ah moj Zemer Moj,
Shum te Dashuroj,
Anderr shpesh te Takoj,

Puthjet e tua te Lehta,
Oh sa e ambel me ty Jeta,
Sa Lumturi kur bashk Hecim,
Na le Zot bashk te Vdesim,

Kur un ty te Njofta,
Sa e bukur u bé Bota,
Zemren ma Robrove,
Plaget mi Sherove,

E di se pa mua nuk te Rrihet,
Nje Flutur ne Bark te Sillet,
Faj i kam un Zotit,
Nese ne faqe te sho pika t´lotit,

Jo Lot se te Hidherojn,
Por lot se te Gezojn,
Zemra ime po Flet,
Prej s´largi ne Gyrbet,

Buza n´vaj pret te laget me Lot,
Ishalla kto fjal nuk jan t´shkrume Kot,
Ne Zot jam Betua,
Seriozisht shum te Dua.


Oh Zemrat e Vetmuar,
Kush ju ka Hidhruar,
Me Zemer po Vajtoni,
Me Sy po Lotoni,

Mos vuni per ata se e Deshte,
Ma falni ni Buzqeshje,
Lotin n´faqe do ta Fshi,
Ju dhuroj Fat dhe Lumturi,

Per ditet qe i Prisni,
Mos mendoni te Vdisni,
Se Jeta apet Vazhdon,
Asht dikush se ju Don,

Jo jo mos Mallkoni,
Te kqija shpejt Harroni,
Mos mendo se Zoti nuk She,
Aj dikur jau Kthe,

Per ju Sonte Mendova,
Mfalni nese e Teprova,
Dhimbje per ju un Pata,
E di qka vun Zemra e n´grata,

Sod Njerzit kan Ndryshu,
Asht rren aj se t´thot fill te Du,
Nje Puthje jau Dhuroj,
Dhimbje pak t´jau Pushoj.
Mos ke Dhimbje,
Do ti Treti ato Mendime,
Me jep pak Kujtime t´mira,
Ne kohet e Veshtira,
Te kujtoj kur nuk te Sho,
At her kur as kush nuk me Do.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:58 pm

Mjert ju per Mend e Juj,
Rri urt mos ju livdo Kuj,
Lumt ju se pshtut prej Luftes,
E ki Trunin sa i troh i Bukes,

Dal si Zhapini ne Lidin,
Tash po del e kallxon Trimnin,
Sa ke anmiki dul e Iki,
Tash Shqiptar meq i Qiti,

N`shtete tjashtme dikun ka Ardh,
Nuk e nje se asht Shqiptar,
E fol veq gjuhen e Huj,
Dy fjal Shqip sja kthe Kuj,

Nshoja rrugen kan than Budalls,
Ja ban sherrin krejt Mahalls,
Para lufte me kerr e Kali ka shit Dru,
Sod rrit mendjen don me Fluturu.


Kur jam Vetun,
Ne mendime i Tretun,
Nder qiell e m`bi Tok,
Mendimet e hapura naper Bot,

Ne Zemer jam i Plasun,
Ne kujtime e Mendime shum i Pasun,
Per dikan tuj mendu me ka kalu Dita,
Te kqijat se mi bani prej askuj si Prita,

Me butsi,dashni e Fjal,
Me ban me qesh e me ban me Vaj,
Mos ja nis me Egersi,
Ndienat me hupin,Jeten kam me ta n`zi.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:59 pm

Disa vjet kan kalu e s`t`kam pa me Sy,
Mfal se tash pot tregoj se shum her t`kam Genjy,
Ata Muj e ato Vjet tash kan Kalu,
Mas k`saj kohe pot tregoj se sa t`kam Dashuru,

Je kan e ambel e bukur si Pllum,
Mthoshe Vlla te thosha Moter kem pas dashni Shum,
Sa ma von aq ma Veshtir,
Jem kan Shok shum te Mir,

Mke dasht shum e kam Hetu,
S`tkam dhan shanc t`kam Largu,
Ti me mu,se kish pas shkru Jeta,
Se sa te du met tregu,forc ne Zemer nuk Gjeta,

Oh sa fort oh sa shum veten e kam Majt,
Jam kan i fort kam duru per mos me Qajt,
Kur u ulshe ne Prehen vajtojke ni Zemer,
Buza u dridhke kur te thirrsha ne Emer,

Te kam genjy te kam than fatin e kam Gjet,
Por e verteta ka qen se ty t`kam dasht per Jet,
Je kan diqka e veqant mua s`me ke Taku,
Nuk kam mujt m`ka ardh keq,n`daj vetes jam Turpnu,

At dit se me the,un kam gjet Dashnor,
Piki loti prej Synit e me ra ne Dor,
Me ata Lot Duart un i Fshina,
Kesh ka plasi se s`mund u Perbina,

Tash sa vjet sasht fundos ajo plag e Vjeter,
Kam frik se me n`dodh edhe me dikan Tjeter,
Emri yt i shkrum ne Zemer me pika te Gjakut,
Veq edhe niher met pa me Sy,vdes prej Marakut.


Kur don mu ba Burr,
Ka ardh koha ja sod ja Kurr,
Mej lan mend e Fmis,
Mej kqyr Punt e Shpis,

Ka ardh koha rrugt mej Lan,
T`miren andej nuk e Gjan,
Lodh Bab e Nan menzi tuj Hec,
Ti tash per jeten tane mu Kujdes,

Merr koh nje nat te Qet,
Mendo iher per ket Jet,
Kush met lut s`kam e Ardh,
Jeta asht e jotja puno,qofsh Faqe Bardh.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:59 pm

Ti ne Vendlindje un ne Gyrbet,


Mora ta shkruj ket Leter,
Si ty nuk gjeta Tjeter,
Prej se ja nisa me Lot e Lava,
Me kujtohen qastet kur prej teje u n`dava,

Dy pika loti me ran m`bi at Leter,
Mendoj se ka qen dje e jo kujtim i Vjeter,
Dy Zemra e ni Lot,
Sa te dua oh Zot,

1 minut sa 1 or, 1 dit sa 1 Vjet,
Keshtu koha kalon ne ket Gyrbet,
Gjithmon si ne Anderr mu ka dok Vetja,
Gjithmon atje te ti ne mendime veten e Gjeta.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:59 pm

Nje Ditë te bukur po e Presimë,
Ku edhe Engjujt dot Qeshinë,
Asht ni Ditë shum e Gzushme,
Ti mund ta bash te pa Harrushme,

Ne Zemer tona te na n`dalen Dhimbjet,
E presim qe t`na ambelzojn Kujtimet,
Ket dit t`bukur Shpirti po e Kerkon,
Qe Zemra me Dashuri te na Lulzon,

K`ta se duhen t`ken Lumturi,
K`ta se s`kan te gjejn Dashuri,
Ata qe rrin te Merzitur,
Tregoni sa i doni, hiq pa Pritur,

Po e pret Zemra e n`grat,
Qe ti te jesh ma e bukura Dhurat,
Do te Fluturoj prej Gzimitë,
Per Diten e Shen Valentinitë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 2:59 pm

un per ty ca skisha ba
ti spo ban ma te voglen gja
per ty jeten e kthej mrapsht
per ty thiken e coj ne asht

per ty thej kamen dhe doren
ne mes dimrit e shkrij boren
ba me dit se ke deshir
per ty i them jetes lamtumir

pra njeshtu mor shoku jem
fjalet e tua thik ne zemer
ba me dit sa shum te dua
kurr per jet sishe largua

por me shpres un rri tuj prit
se do me kuptosh mua nje dit
por dije ti sa shum te dua
kurr per jet skam met harrua
por me shpirt kam met kujtua
^Malsore^ nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:00 pm

un jam pedhumbesh
ti je nje pellumb
ne zemren time
ti do jesh pa fund.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:00 pm

Vitet ecin shpejt
the spysin njeri
vitet jan ato
qe krijojn shoqeri


cdo hap qe hedhim
vitet i kemi pran
ato na bashkojn
ato dhe na ndajn


shum njerez ne bot
vitet i mallkojn
spysin cfar kan then
dhe jeten vazhdojn


vitet jan ato
qe bien hidherim
por jan dhe ato
qe te japin gezim
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:00 pm

makavel o djal shqiptarit
sa mir fjalt po te vin persmarit
te uroj me gjith mirsi
kurr ne jet mos pac merzi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:00 pm

jam malsore prej malsie
jam me zemer ne atdhe
ku ma bukur hana le
por me trup jam tret shum larg
shum si un po jan jo pak


jam e tretun ne amerik
jam me madh e shum deshir
te shof venin ku kam lin
ku jam rrit e jam shkollua
zoti nim mu baft mua.


te gjith ju rrugve gurbetit
te madhin zot paci prej vetit
e mej lyp atij bashkim
e mergimit mej than mallkim.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:01 pm

te njofta,ndoshta per te vuajtur ma shum
te shikova, per te me vrar shikimi jot
te degjova,dhe zeri me shoqeron cdo dit
u dashurova ne ty,dhe te dua me shpirt


u zhyta ne endrrat e tua
dhe se di kur do dal
me vret pergjigj,ja jote
por kurr ska me fal

te pashterrura jan lotet per ty
por je larg,shum larg
dhe sme shikon ne sy
te dua dhe me shum cdo dit o shpirt
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:01 pm

me shfaqesh ne enderr
te shof dhe ne gjum
te shof ne rrug
me del para ne pun

fytyra jote bukur
me del para sysh
madhi sec ma ndan
zemren time dysh

te afrohem afer
ti puth ato duar
qe ta largoj madhin
qe me ka perveluar

por ty te mbulon mjegulla
dhe ste arrij dot
dhe sme mbetet tjeter
vec te qaj me lot
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:01 pm

Sot,
sot asht e premte
the eshte dite bukur
do doja qe dita
tme behet e lumtur

po rri krejt e vetme
po rri e hutuar
mua sot natyra
po me ban te shkruaj

po shkruaj po shkruaj
po shkruaj me nxitim
kam shpres per masdite
te takoj shokun tim

qe te kaloj koha
sdi me cfar te merrem
vec kam marr lapsin
the kam shoqe fleten

mundohem te shkruaj
kto fjal te gjata
qe te kaloj dita
the te erret nata,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:01 pm

Jam si Bleta se shkon lule m`lule tuj marr Erë,
Kqyri punen time,e ty mundona met ba Nerë,
Shum shpejt e vrej,pse po me rrin Gati,
E di shum mir se k`shtu nuk asht Fati,

Nuk shkruj met hy n`qef ty,ket e baj per Veti,
Ka shum se n`kto raste veten e Gjeti,
E kam m`byll Shpirtin ne Hekra,
Qe mos t`mujn mej ba gja Vdekja,

Un ta dhash fjalen e Zemres e besen e Burrit,
Per besim te fort si me than ni Mur prej Gurit,
Nuk me Besove,
Prap Zemren ma Lendove,

E pse e meritova??
Dot mundohem ta permisoj tregom ku Gabova??
Nuk kam nevoj met ba be,kur e thom t`verteten
Mendon se un nuk kam qef me pas t`lumtur Jeten?

Me pa pas asi Ftyre se ska Vler,
Moti t`kisha ba q`mos e t`kisha lan n`der,
Po kishe pot baj nerë e vetit Burrni,
Te kam kshillu si met pas Fmi,

E Sod?
Sod jam ma Qen se Qenat,
Sepse t`kan pelqy e mashtru Rrenat,
Sod as kush spo e she Veten,
Gjithmon keq fol per Tjetren,

Bahesh e n`dershme dhe shum e Urtë,
Me vjedh me Sy se ka poj qoj Durtë,
Nje Shpirt me hije t`zez pa n`diena n`zemer,
Mish e Eshtna ner at Lkur,
Jan ba shum sod t`pa Kultur.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:02 pm

Per nje Shoqe qe i ka vdek Qika AgjesAt nat Engjujt e kan rrethu Nanen,
Kendojshin u gzojshin se po e lind Dianen,
At Nat shiu e kish la Token,
Qoj Zoti Engjullin Njeri me pa Boten,

E kish fal Zoti me nigu e jo me Fol,
Ne ket Bot te quditshme se qka po Ndoll,
Po rrin si n`gjynah me pas dhimbje n`zemer,
Trupin Njeri e Shpirtin Engjell,

Anderr Nanes ja kishin lan Amanet,
Me rujt si Syt e si Drynin n`gjep,
Linde me nje Zemer prej Gurit,
E m`buloj dheu bash diten e Flamurit,

Diana te pata si Moter me le ne Merzi,
Pse bash te Ejteve i pate ato Fatkeqsi,
Pse bash te Ejten,zoti na bani me Sheja,
Pse kshtu diqka n`doll nuk na ka marr Mendja,

Diana na le me Vaj u largove si Era,
Tjeter Bot tu qel Dera,
Nje Pik te zez ne Zemrat tona na Le,
Ne krahun e Jezu Krishtit tash po Fle.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:02 pm


mos buzeqesh me dhimbjen time
mos shiko lotet ne sy
mos me thuaj asgje tjter
tani dhimbja s'esht per ty

mos e vraj shikimin tim
mos hedh fjalet pa kuptim
mos i jep zemres shpejtesi
se shum un kam vujt per ty

mos mendo se ktu mbarova
mos mendo se u shkaterrova
mos te thot ty truri jot
se ne bot ka meshkuj plot

mos mendo se sdi te dua
me kan vrar shum fjalet tua
ma kan vyshkur mua buzqeshjen
me kan thar si vjeshta gjethen

mos me thuaj se ky asht fundi
mos harro dashurin time
mos kujto dashni te sinqert
se ty ka me te vra per jet
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 05, 2010 3:02 pm

arg teje me trup
larg teje me ndjenja
larg dashnis vertet
larg teje o jet

larg syve te tu
qe kerkojn mua
larg teje o shpirt
qe aq shum te dua

larg nga ti zemer
larg ohh sa larg
te ndjej me shpirt
eja te puth pak

dua te jem aty
dua te pergedhel
dua te jem me ty
kur gjumi te del

pse kaq e pashpirt
eshte kjo jet per mua
pse duhet gjithmon
dhe pa ty te vuaj
^Malsore^ nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezia nga Zemra Malsorit (Makavelit)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi