Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kujdes! Lexojeni me vemendje para se te zgjidhni problemet dhe lojrat.

Shko poshtë

Kujdes! Lexojeni me vemendje para se te zgjidhni problemet dhe lojrat.

Mesazh nga No.i.d prej Tue Jul 06, 2010 10:56 am

Kur flitet per probleme shkencore gjeja kryesore eshte te lexosh me vemendje te madhe tekstin e problemit!
Ju duhet te bazoheni vetem ne ate qe ju kerkohet, nuk duhet te shtoni hipoteza tuajat. Duhet t'ju permbaheni vetem kushteve te kerkeses.

Gjerat me siper jan teper te rendesishme sepse perher midis njerzeve ka shume debate qe lindin nga keqinterpretimi i tyre i kerkeses seproblemit ose me keq akoma nga kushte qe mendja e shtyre shton automatikisht apo lidhje te tilla.

Po bej nje shembull famoz:
Njehere Fan Noli mblodhi nje grupe intelektualesh Shqipetar dhe duke u treguar nje veze qe kishte ne dore u tha:
Kush nga ju eshte ne gjendje ta vendosi vezen mbi tryeze ne menyre qe kjo te mos levizi as 1 mm ( milimeter) ?
Provuan te gjithe me radhe duke e vendosur vezen mbi tryeze me delikatesen me te madhe ne menyre qe mos te levizte, rrotullo andej rrotullo ketej asnje nuk arriti ta vendoste pa levizur.
Pasi u dorezuan te gjithe, Fan Noli mori vezen e thyeu dhe e vendosi mbi tavoline, veza nuk levizi as 1 mm.

Pas ksaj skene te gjithe shoket ju hodhen duke i thene: Po ne donim ta vendosinim pa e thyer !, kete qe bere ti e bejne te gjithe!
- Kush ju kerkoj te mos e thyenit? Kush ua vuri kete kusht? - u pergjigj Fan Noli.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi