Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

400 tatuazhe brenda 24 orëve

Shko poshtë

400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:02 pm

Ylli i i shout televiziv LA Ink, Kat Von D, ka hyrë në librin botëror të rekordeve Guinness, si personi që ka realizuar më së shumti tatuazhe brenda 24 orëve.
Kat, gjatë kësaj periudhe kohore, ka arritur t’ua punonte tatuazhet 400 personave. Artistja 25-vjeçare është dashur të ballafaqohet me numrin e madh të njerëzve që ishin lajmëruar si klientë për tatuazhet e saj, rreth 1.000 sish. Gjatë 24 orëve, sa ka zgjatur sfida e saj, Kat ka bërë vetëm një pauzë të shkurtër prej 3 minutash – ndërsa ka konsumuar vetëm lëngje. Karahas rekordit të vendosur, Kat nuk ka fshehur gëzimin e saj as për shumën e parave të fituar – pasi që çdo tatuazh e ka paguar 20 dollarë.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:02 pm

Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatë gjithë jetës së tij ndërtoi jo më pak se 355 ndërtesa apo komplekse: 81 xhami të mëdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujësjedhësa. Kryevepra e tij është Xhamija Selimije e ndërtuar në vitin 1522. Në baz të projekteve të tij ndërmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndërtua Xhamia Blu.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:02 pm

Në vitin 1957 mbreti i Francës Henri i III themeloi në Paris katedrën e gjuhës arabe që të lehtësojë zhvillimin e studimeve mjeksore.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:02 pm

Për herë të parë koncepti i sinusit dhe i kosinusit në trigonometri është fytur nga shkencëtari arab Batani. Tabelën e parë të sinuesve e bëri Hasan El-Marakeshi më 1299.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:02 pm

Në Romë ndodhet xhamia më e madhe në Evropë.

Në qytetin e Hamburgut në Gjermani ka 27 xhamia.

Mjeku musliman Eraziu i njohur në Evropë si Razes ka shkruar 220 vepra mjekësore ku disa prej tyre janë Enciklopedi.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:02 pm

Portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dëgjuar arab, i cili u bë i dëgjuar sidomos me veprën e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur në Universitetin e Prixhetonit.

Në shekullin e X, Raziu bëri operacionin e parë me qepje, ku pejtë e nevojshëm i përgatiti nga zorrët e kafshëvë.

I pari që ka filluar shërbimin postar ka qenë Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shërbimi postar bëhej me kuaj dhe me deve.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:03 pm

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:03 pm

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:03 pm

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.


Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:03 pm

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 06, 2010 10:04 pm

Cmenduri ne Kanada, nje cift nxjerr per shitje ne web vajzen 7 diteshe

Nje cift ne Vankuver ka nxjerre ne shitje femijen e tyre per nje shume prej 10 mije dollaresh. Njoftimi per shitjen e femijes, nje vajze qe ka vetem 7 dite qe ka ardhur ne jete, eshte bere ne site-n e shitjeve eBay. Lajmi eshte bere publik nga policia kanadeze, vetem pak dite pas sinjalizimit te nje rasti te ngjashem ne Gjermani.

E sapolindura eshte marre ne kujdestari nga sherbimet sociale nderkohe qe eshte hapur nje hetim per trafik te qenieve njerezore, ndersa prinderit e vogelushes i jane nenshtruar disa here seancave te pyetjeve nga forcat e policise. Prinderit e vajzes jane te njohur per policine pasi jo pak here kane pasur probleme me drogen.

Ne njoftimin e nxjerre ne web cifti e pershkruante vogelushen si nje femije "te shendetshem dhe te lezetshme", ndersa shtonte se "nuk kemi mundesi ekonomike per ta mbajtur; kerkojme per nje shtepi te mire;njoftoni sa me pare".

Policia eshte vene ne dijeni per faktin nga nje grua e cipa pasi ka pare njoftimin ne web ka lajmeruar menjehere autoritetet perkatese. Ne momentin e mberritjes ne apartamentin e ciftit, policia gjeti vajzen si dhe 4 te rritur te cilet u shprehen se behej fjale per nje shaka.

avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 400 tatuazhe brenda 24 orëve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi