Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lajme nga bota Islame

Faqja 1 e 23 1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next

Shko poshtë

Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:28 pm

Bota Islame
Statistikat e popullatës muslimane nëpër botë

Islami është feja me shtim më të shpejtë dhe feja e dytë për nga numri i besimtarëve në botë, në vazhdim do të prezentojm fakte dhe ate nga libri botërorë i fakteve që nënkupton se edhe këto të dhëna nuk janë burimisht nga muslimanët por megjithate islami është feja me shtim më të shpejtë në botë.

Muslimanët në Azi 1.022.692.000 (30%)

Muslimanët në Afrikë 426.282.000 (59%)

Numri i përgjithshëm i muslimanëve në botë (1996) 1.482.596.925

Numri i përgjithshëm i banorëve në botë (1996) 5.771.939.007

Përqindja e muslimanëve 26%

Shtimi vjetor i muslimanëve (1994-1995) sipas OKB-së 6.40%

Shtimi vjetor i të krishterëve (1994-1995) sipas OKB-së 1.46%

Numri i përgjithshëm i muslimanëve në botë (1998) 1.678.442.000

Numri i paraparë i muslimanëve në botë (2000) 1.902.095.000

Tabela e shtimit të numrit të muslimanëve

Amerika Veriore (1989-1998) 25%

Afrika 2.15%

Azia 12.57%

Evropa 142.32%

Amerika Latine - 4.73%

Australia 257.01%

Çdo i katërti banor i botës është musliman. Shtimi i muslimanëve në pesëdhjetë vjetët e fundit ishte më shumë se 235%, kështu që numri i muslimanëve në botë ka arritur 1.6 miliard. Sa për një krahasim, shtimi i të krishterëve ishte vetëm 47%, i hindusve ishte 117% dhe i budistëve ishte 63%. Islami është feja e dytë për nga numri i besimtarëve në Francë, Britaninë e Madhe dhe SHBA. (Numri i muslimanëve në SHBA është 10 milionë, i çifutëve 6 milion).

Numri i popullatës së përgjithshme është marrë nga Libri Botëror i Fakteve.
Islamgjakova.net
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:28 pm

3 milionë persona mund të falen njëkohësisht në Qabe


Mbreti i Arabisë Saudite ka përgatitur një projekt për të ndryshuar formën aktuale të Xhamisë së Shenjtë, Qabes. Projekti i cili do ndryshojë pamjen e Mekës mendohet të përfundojë brenda vitit 2007. Ndërkohë që ndërtesat e larta përreth Qabes si Hoteli Hilton dhe vetë hoteli zyrtar i mbretërisë për të ftuarit, do të prishen duke mundësuar zgjerimin e sipërfaqes së saj. Do të sistemohet edhe rruga aktuale që vjen nga Xhidja për në Mekë, për t’u kthyer në sipërfaqe adhurimi, duke e trefishuar kështu kapacitetin e vendit të adhurimit në Qabe. Mundësia që 3 milionë muslimanë të falen në të njëjtën kohë do të realizohet falë këtij projekti i cili pritet të përfundojë brenda dy vjetësh. Ky është një lajm mjaft i mirë për të gjithë besimtarët, pasi në këtë mënyrë do të rritet numri i personave që do të mund ta vizitojnë Shtëpinë e Shenjtë çdo vit. Në të njëjtën kohë do të krijohet sistemi i transportit hekurudhor për të shkuar në Qabe nga çdo cep i Mekës
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:28 pm

Marshimi i ri i kryqëzatave: "Ka filluar lufta e re botërore"

Shaull Shaj ekspertë i terrorizmit thotë se e tërë bota është praktikisht në luftë.
Shaji vazhdon se e tërë bota është në luftë , e jo vetëm koalicioni krishterë i cili e rrëzoi regjimin e Sadamit në një intervistë ekskluzive për B92 dhe se lufta kundër muslimanëve do të zgjat gjatë, dhe se pasojat e saja veç tani janë globale. Shaull Shaj ish oficer i shërbimit sekret të Izraelit për terrorizëm dhe toger në rezervë dhe ekspert për Islamizëm, ndërsa sot ligjëron në universitetin Bar llan.
Ai thotë se bota praktikisht është në luftë, ndërsa në luftë gjenden dy kulturat, ajo perëndimore dhe ajo Islame.

Shaj thotë se luftën e ka filluar Usame bin Ladini më 1998 dhe kryetari i SHBA-ve Xhorxh Bushi më 11 shtator 2001. Shaj ka frik se definicioni më preciz është se ,ne jemi në fazën e parë të luftës së tretë botërore dhe se sot gati të gjitha vendet e botës janë direkt apo indirekt pjesëmarrëse të luftës. Disa i përkrahin terroristët e Amerikës, disa janë viktima të terrorizmit amerikan,.. dhe e tërë bota prej saj po vuan.

Shaj parasheh se nëse muslimanët duan të fitojnë në këtë luftë duhet pikë së pari të kujdesen për fenë e tyre dhe se mirë dhe fort ta pranojnë e jo vetëm të nguten e të shohin çka armiku po u bënë. Parashikimet e tija janë të sakta se sa musliman sot flenë pa qenë të vetëdijshëm për Allahun e tyre. Me të vërtet është pakica e tyre që sot e adhurojnë Allahun sinqerisht na pëlqeu neve apo jo
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:28 pm

Shtime, 29 tetor 2004

Xhamia e re në Shtime e përuruar më 29 tetor 2004, nga Myftiu Mr. Naim Tërnava.
Nërtimin e xhamisë e financoi "Komiteti i Botës Islame"-Misioni në Kosovë nga Kuvajti, ndërsa tuallin e ndau Kuvendi komunal i Shtimes
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:29 pm

Një krishter e djeg Kur’aninNë Pakistan, në një fshat në afërsi të qytetit Punjib ku shumica e popullatës janë musliman, një krishter kishte djegur disa ekzemplarë të Kur’anit ndërsa kisha dhe ata që e kanë mendimin e njejtë si ai nuk e dënuan këtë akt, konfirmojnë gazetat pakistaneze.Pas kësaj dhe ofendimeve të ngjashme të islamit dhe Muhammedtit s.a.v.s. popullsia e atij fashati u organizuan dhe si akt hakmarrës mbi rebelët krishter dhe kishën e cila fshehtas e përkrahu gjithë këtë, i sulmuan fundamentalistët krishter dhe u kthyen me një goditje, ata sulmuan tri kisha, një manastir, dy shkolla dhe një shtëpi për priftërinjë ku fundamentalistët krishter përgatiteshin kundër muslimanëve dhe islamit.Në këtë fshat pasi që është e njohur se shumicën e popullatës e përbëjnë muslimanët mbizotëron ligji i Sheriatit të cilin krishterët dëshirojnë ta përbuzin dhe ta shkatërrojnë, gjë të cilën publikisht e shpreh edhe argjipeshkviu i tyre Lahorea monsinjor Lawrence Saldanha.Duke shfrytëzuar sulmet ndaj islamit në të gjitha anët e botës edhe ky grup rebelësh krishter provon që në një fshat musliman ose më mirë të themi në një shtet musliman ta përbuzë islamin dhe muslimanët, por elhamdulilah këtu nuk fituan asgjë pos thyerje të hundës…

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:29 pm

Të burgosurit në Guantanamo i akuzojn rojet për keqpërdorime fetareTë robëruarit në burgun e Guntanamos i akuzojn rojet se e kanë goditur dhe kanë shkelur Kuranin dhe e kanë fyer Allahun, dhe se marrësit në pyetje i kanë denuar ata duke i marrur pantollonat, në mënyrë që të pengohen nga namazi.Rojet gjithashtu i nënqmonin të robëruarit gjatë faljes së namazit dhe i cenzuronin librat fetare Islamike. Dhe me një rast, ata thanë se berberi njërit prej shokëve të burgut të tyre i bëri një kryq në kokë gjatë prerëjes së flokëve.Shumica e ankimeve vien nga shënimet e freskëta të gjykatësve mbrojtës,ne intervju me të burgosurit, me zyrtarët e Guantanamos që janë vulosur si "sekret"."Gjatë krishtlindjevë të vitit 2002, kryesuesi i ndërrimit trokiste nëpër qelit e të burgosurëve duke bërtitur Me fatë krishtlindja dhe duke e fyer Allahun," tha gjykatësi i Nju Jorkit Joshua Colangelo-Bryan nga shënimet e tija nga një intervju të bërë me Xhumah al Dusari, 31 vjeqar nga Bahrejni. "Komanduesi erdhi dhe... ai e goditi al Dusarin dhe e fyejti Kuranin."Dhe pasiqë al Dusari e pyeti policin ushtarak me emrin Smith se pse e kishte rrahur atë deri në alivanosje me një rast, sipas shënimeve të gjykatësit, "Smithi iu përgjigj, për arsye se jamë i Krishterë."Gjykatësi i Nju Jorkit Adrian Stewart tha se njëri prej 14 klienteve të tij te Jemenit, një njeriut në moshën 20 vjeqare i janë rruar vetullat dhe koka e tij 3 herë si masë ndëshkuese- dhe një herë berberi Ushtarak i la në flokët e kokës së tij një kryq ashtu siq klienti e tij e përshkruajti.Akuzimet e fundit për keqpërdorime në burgun në juglindje të Kubës vie pasi që gjenrali Ajror me tre yje po i hulumton të dhënat e FB-is për metodat e ashpëra të marrjes në pyetje- dhe raportimet e dhëna tregojn se ushtarët përdoruan fyerje seksuale gjatë marrjes në pyetje. Muslimanët e devotshëm besojn se ata nuk duhet të prekin gra tjera përveq gruas së tyre.Gjykatësi i Nju Jorkit Marc Falkoff tha se i burgosuri Maxhid Ahmedi, 24 vjeqar, i tregoi atij se njëri prej marrësve në pyetje shkeli mbi Kuranin në një rast dhe se të burgosurit "fyhen gjatë faljes së namazit."Falkoff dhe gjykatësit tjerë thanë se të burgosurit gjithashtu pohuan se trupat Amerikane në mënyrë periodike lëshonin muzik me zë të lartë gjatë kohës së namazit ose e heshtnin ezanin e incizuar për namaz. Por kjo nuk është me e keqja."Gjërat për të cilat ata gjdoherë ankohen është se atyre ju mirren pantollonat për akte diciplinuese, duke përfshirë atë se nuk flasin gjatë marrjes në pyetje. "Gjykatësi i Bostonit Rob Kirsch tha se i burgosuri Mustafa Ait Idir, 34 vjeqarë, një Algjerian i lindur në Bosnie i burgosur i dyshuar për lidhshmëri me shpërthimin e ambasadës Amerikane, tha se është transferuar në qelin e pa-pontollonave në seksionin e njohur si blloku i Romeos.Kur ai refuzoi që ti japë pantollonat e tij, ai u hudh për tokë dhe u goditë dhe iu hudhë spreji prej biberi , dhe organet gjenitale iu ndrydhën dhe një gisht iu thye nga ushtari, thanë shënimet e Kirsch-it."Ait Idiri u mundua që të gjejë arsye... dhe përsëri ju sqaroi se ai nuk mund ti japë pantollonat për arsye fetare pasiqë, pa pantollona nuk mund të falet. Ai bëri pyetje se a ka mundësi që ti vesh pantollonat vetëm gjatë namazit. Ushtarët filluan ti hudhin gazë lotsjellës përsëri."Një Turk me nënshtetësi Gjermane Murat Kurnaz, 23 vjeqar, ka thënë se një ushtare i kishte fërkuar gjoksat e saj në shpinën e tij dhe i kishte futur dorën në këmishën e brendshme të tij gjatë marrjes në pyetje, tha gjykatësi i tij, profesor i ligjit në Univerizitetin e Seton Hall Baher Azmy.Kurnaz pohoi se si kundërmas, ushtarët e rrahën atë dhe e lanë të lidhur lartë rreth 20 orësh, e futën në izolim dhe nuk i dhanë ushqim 6 ditë, thanë shënimet e Azmy-it. Ai piu ujë në lavaman.Tre të burgosurit e Kuvajtit - Fauzi al Udah, 27, Fuad al Rabiah, 45, dhe Halid al Mutairi, 29, - në veqanti iu ankuan gjykatësve të tyre se policia ushtarake po i hudhte Kuranat e tyre në nevojtore, sipas shënimeve të Kristine Huskey, gjygjëtar i Vashingtonit."Jemenasit Salim Hamdanit i ishte lejuar vetëm një libër fetare, që i ishte lejuar për dy ditë - bibla", tha gjykatësi i tij Swift. I cili i kishte blerë libra klientit të tij me vlerë prej 550 dollarësh për ta kalura kohën por iu kishin lejuar vetëm gjatë vitit të parë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:44 pm

Terroristet Irakiene te rekrutuar nga Al-Zarqawi, pergjegjes per sulmet ndaj popullates civile muslimane ne nje dasme ne Amman te Jordanise
14 Nentor 2005

U zu ne flgarance njera prej sulmueseve te ketij akti terrorist qe pati si shenjester popullaten e pafajshme civile muslimane.
Sajida Mabruk Atrous Rishawi, e lindur me 1970 ne Ramadi te Irakut se bashku me bashkeshortin e saj dhe dy te rinje te tjere, qe te gjithe nga Iraku dhe te rekrutuar nga Al-Kaida, te lidhur me eksploziv, sulmuan disa caqe civile ne Amman te Jordanise, duke shkaktuar vdekjen e 57 civileve muslimane (disa refugjate nga Palestina) dhe lendime te renda trupore e gjymtime te me se 100 civileve te tjere.


Sajida Mabruk Atrous Rishawi, gjate deklarimit te saj para TV-se Jordaniane per perfshirjen e saj ne tentativen per te ekslpoduar ne mesin e dasmoreve ku rrypi i saj me eksploziv nuk ishte funksional.

Dasmoret te cilet ishin shenjester te ketij sulmi barbar dhe jo-njerezor ne lokacionin ku ajo ishte caktuar te sulmoje, ishin dy familje refugjatesh nga Palestina!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:44 pm

.Pyetje:
Shumë libanezë tani janë entuziazmuar me atë që quhet edhe një demonstratë e fuqisë së popullit – «revolucioni i çadrave» sikur të ketë ndodhur një herë më parë. Situata duket shumë e komplikuar – me Izraelin e SHBA-të, Sirinë, Hezbollahët, mbase edhe të tjerë që kanë marrë pjesë në atë që po ndodhë atje.
(1) Ç'mendoni lidhje me këtë?
(2) Kush e ka vrarë Rafiq Haririn?
Përgjigje:
Kriza në Liban është edhe e komplikuar edhe e manipuluar. «Revolucioni i çadrave» është me të vërtetë edhe një shembull i «fuqisë së popullit» e cila e realizon verpen e vet në ngjarjet. Megjithatë, realiteti siriano-libanez nuk duhet të thjeshtëzohet së tepërmi.Politika e tashme amerikane është bërja e trysnisë maksimale mbi Siri dhe, sipas informatave të mia, Rafiq Haririn e ka mbytur CIA. Duke sugjeruar dhe përpahur thashetheme se e ka mbytur Siria, me gjithë faktin se nuk do të kishte qenë në interes së Sirisë për ta bërë një gjë të tillë, CIA në këtë mënyrë e ka nxitur apelin për tërheqjen e forcave siriane nga Libani. Ekziston një ndërvarshmëri shumëvjeçare ndërmjet këtyre dy shteteve fqinjë: Libanit i nevojitet Siria për ta mbrojtur nga invadimet e mëtutjeshme izraelite, kurse, si treg i madh i hapur për eksportin e saj, Sirisë i duhen sistemet financiare moderne të Libanit ashtu që të mund të tregtojë me vendet e jashtme. Ekziston me të vërtetë ndërvarësi reciproke e cila tani, natyrisht, është e rrezikuar nga këto ngjarjet e fundit. Duhet theksuar edhe këtë se Siria nuk posedon armë për asgjësim masiv. Ata e mbështesin Hezbollahun dhe e shohin si forcë legjitime arabe e cila përpiqet t'i ndihmojë vëllezërve të vet të varfër e të shtypur palestinez në luftë kundër regjimit agresiv të Izraelit.Pyetje:
A është i përzier Izraeli në çfarëdoqoftë mënyre në vrasjen e Radfiq Haririt, ish-kryeministrit libanez?


Përgjigje:
Nuk janë të përzier në vet veprën, por këtë e kanë ditur paraprakisht. Sipas informatave të mia, vrasja është vepër e CIA-s.

Pyetje:
Tani Izraeli e akuzon Sirinë për Sulmin në Tel Aviv – a është ky oportunizëm, përpjekje për ta bërë fajtore Sirinë e në këtë mënyrë të krijohen kushtet e mundshme për sulm mbi Siri?

Përgjigje:
Po.

NGO Share
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:44 pm

El-Zarkavi e mohon vënien në shënjestër të dasmaveLideri i El-Kaidës në Irak Ebu Musab el-Zarkavi në një audio kasetë tha se grupi nuk kishte për qëllim që ti vejë në shënjestër dasmat e Muslimanëve në sulmin e javës së kaluar në Jordani.

"Umeti Islam i Jordanisë, ne dëshirojmë të ju sigurojmë se ne jemi shumë të kujdesshëm ndaj jetrave tuaja . . . ju jeni më të dashur tek ne se sa vetja jonë," tha ai.

"Popull i Jordanis, ne nuk jemi nisur që të shpërthejmë ceremoninë e ndonjë dasme"


"Për Muslimanët të cilët u mbytën, ne lusim Allahun që ti mëshiroj, të cilët nuk i kishim si shënjestër, edhe pse ishin në hotelet të cilat janë qendra të pamoralit."


"Ideja se ata shpërthyen brenda ceremonisë së dasmës është një gënjeshtër e regjimit Jordanez . . . Shënjestër ishte një takim i agjencioneve të inteligjencës, por një pjesë e çatis u rrëzua mbi ceremoninë e dasmës pasi që njëri prej shpërthyesve e goditi një korridor ku inteligjenca Izraelite dhe Amerikane po takoheshin në atë moment. Pjesa e çatis që ra në sallën e dasmës ose ishte nga shpërthimi apo nga një bombë e vendosur në çati, por jo nga El-Kaida, tha ai."

"Vëllezërit tanë i dinin caqet e tyre me precizitet të madh. Zoti e din se ne i kemi zgjedhur këto hotele pas një observimi prej më shumë se dy muaj, me burimet e besuara brenda hoteleve dhe gjetkë ku treguan se ato ishin qendra për aparaturat e sigurimit Jehudi, Amerikan dhe Jordaneze," tha El-Zarkavi.

Zarkavi e akuzon Qeverinë Jordaneze se po i fsheh te vrarët prej mesit të agjentëve Izraelit dhe Amerikan.

"Unë e kundërshtoi haptazi qeverinë felëshuese që ti tregoi humbjet prej mesit të Jehudive dhe Kryqtarëve," tha ai.

Ndërsa duke ju referuar mbretit të Jordanis Zarkavi tha: "Ylli juaj është zbehur," "Ti nuk ke për ti ikur fatit tënd, të pasardhësve tuaj tradhtarë. Ne do të kemi mundësi që ta arrijmë kokën tënde dhe ta këpusim atë
__________________
--------------------------------------------
"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siç i fsheh veprat e veta të keqija"
Jakup a.s.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:44 pm

Paskam harruar te permend se ky lajm eshte bere 3-4 jave pas vrasjes se Haririt. Nuk duhet harruar edhe nje gje: Ky lajm mund te kuptohet vetem duke qene i paanshem dhe ne rrjedhe me ngjarjet. Ja, me poshte shihen shume mire gjerat...


Citim:
Duke sugjeruar dhe përpahur thashetheme se e ka mbytur Siria,
...gjë të tillë, CIA në këtë mënyrë e ka nxitur apelin për tërheqjen e forcave siriane nga Libani.Ja, pra, lajmi i para dy-tre muajve deshmon qarte se eshte duke ndodhur mu ashtu. Me ane te thashethemeve e rrenave me te poshtra, forcat siriane jane terhequr nga Libani. Ministri i puneve te mbrendshme te Sirise ka bere "vetevrasje". Akuzat (e rrejshme), nen obmrellen e Kombeve te Bashkuara po vazhdojne. Pislleqet amerikane e izraelite s'po kane te ndalur...

Sic thash edhe ne fillim, keto lajme mund te kutptohen vetm nga kendi neutral dhe ai qe eshte ne rrjedha se çfare marrezirash po behen ne kete pjese si edhe ne te gjitha pjeset e botes...E verteta del ne shesh - herdokur!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:44 pm

Paskam harruar te permend se ky lajm eshte bere 3-4 jave pas vrasjes se Haririt. Nuk duhet harruar edhe nje gje: Ky lajm mund te kuptohet vetem duke qene i paanshem dhe ne rrjedhe me ngjarjet. Ja, me poshte shihen shume mire gjerat...


Citim:
Duke sugjeruar dhe përpahur thashetheme se e ka mbytur Siria,
...gjë të tillë, CIA në këtë mënyrë e ka nxitur apelin për tërheqjen e forcave siriane nga Libani.Ja, pra, lajmi i para dy-tre muajve deshmon qarte se eshte duke ndodhur mu ashtu. Me ane te thashethemeve e rrenave me te poshtra, forcat siriane jane terhequr nga Libani. Ministri i puneve te mbrendshme te Sirise ka bere "vetevrasje". Akuzat (e rrejshme), nen obmrellen e Kombeve te Bashkuara po vazhdojne. Pislleqet amerikane e izraelite s'po kane te ndalur...

Sic thash edhe ne fillim, keto lajme mund te kutptohen vetm nga kendi neutral dhe ai qe eshte ne rrjedha se çfare marrezirash po behen ne kete pjese si edhe ne te gjitha pjeset e botes...E verteta del ne shesh - herdokur!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:45 pm

Takimi Bush me Mbretin e Arabise Saudite Fahd, pas intervenimit Amerikan ne Irak dhe largimit te qafirit Saddam Husein :? !!!

Dy jave pas inaugurimit te Bushit si Kryetar i SHBA-ve, Amabasadori i Arabise Saudite, ne SHBA, Princi Bandar bin Sultan dhe stafi i tij, ne menyre intensive kane takuar Bushin dhe zyrtare te tjere te larte Amerikane ne lidhje me planet per intervenim ne Irak
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:45 pm


ne foto Bushi, laura Bush dhe Sami Amin Al-Arian, njeri prej kontakteve te Ambasadorit Saudian, per informim per intervenim ne Irak.
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:46 pm


Letra e Fatimes
10 01 2005


Me Emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Të Gjithëmëshirshmit

Thuaj: Ai, All-llahu është Një! All-llahu është Mbështetja (Atij i mbështetet çdo krijesë).As s’ka lindur kë, as nuk është i lindur. Dhe Atij askush nuk i është i barabartë.
[Sureja 112, el-Ikhlas]

" Kam zgjedhur këtë Sure të lartë nga Libri i Zotit për arsye se ka ndikim të madhë në mua dhe në të gjithë juve dhe futë frikërespekt të veçantë në zemrat e Besimtarëve.

Vëllezërit e mi Muxhahidinë për në rrugën e Allahut! Ç´ka mund të ju themë? Unë ju them juve: barqet tona janë mbushur me fëmijë të kurvëris nga bijët e majmunëve dhe të derrave që na kanë dhunuar neve. Apo, mund të ju tregoj juve se ata i kanë dërrmuar trupat tonë, na kanë pështyer në fytyrat tona, dhe na i kanë shkyer Kur´anat tonë të vogël që ishin varrur në qafat tona? Allahu është më i Larti! A nuk mund ta kuptoni gjendjen tonë? Eshtë e vërtet se ju nuk e dini se ç´ka po na ndodhë neve? Ne jemi motrat tuaja. Allahu do të ju thërret në përgjegjësi [për këtë] nesër.

Për Zotin, ne nuk kemi kaluar asnjë natë prej se gjendemi në burg, pa kërcyer mbi ne njëri prej majmunëve dhe derrave që të na shkyej trupin tonë me epshin e tij. Dhe ne jemi ato që e kemi ruajtur virgjinitetin tonë për shkak të frikës së Allahut. Ke frikë Allahun! Na mbytë neve së bashku me ata! Na shkatërro neve s`bashku me ata! Mos na lini neve këtu që ata të gjejnë kënaqësi në dhunimin tonë! Do të jetë një akt i lartmadhërimit të Fronit të Zotit të Gjithëfuqishëm. Ke frikë Allahun në lidhje me ne! Harroni tankset dhe aeroplanët atje jashtë. Ejani tek në këtu në burgun e Abu Graibit.

Unë jamë motra juaj [për hirë] të Zotit (Fatimja). Më kanë dhunuar mua një ditë më shumë se 9 herë. A mund të kuptoni? Paramendo të dhunohet njëra prej motrave tuaja. Pse ju të gjithë nuk mund ta parafëtyroni atë, se unë jamë motra juaj. Me mua janë 13 vajza, të gjitha të pamartuara. Të gjitha janë dhunuar para syve dhe veshëve të të gjithëve.

Nuk na lejojn neve që të falemi. Ata na i muarrën rrobat tona dhe nuk na lejojnë që të vishemi. Derisa unë jamë duke e shkruar këtë letër njëra prej vajzave ka bërë vetëvrasje. Ajo ishte e dhunuar egërsisht. Një ushtarë o goditi atë në gjoks dhe në kofshë, pasi që e kishte dhunuar. Ai i ka bërë asaj tortura të pabesueshme. Ajo e goditi murin e qelisë me kokë derisa vdiq, se nuk mund të duronte më, edhe pse vetëvrasja në Islam është e ndaluar. Por unë e arsyetojë atë vajzë. Unë kamë shpresë se Allahu do ta falë atë, sepse Ai është Më i Mëshirëshmi i të gjithëve.

Vëllezër, Unë ju themë juve përsëri, keni frikë Allahun! Na mbytni neve me ata në mënyrë që ne të jemi në qetësi. Ndihmë! Ndihmë! Ndihmë! [O Muatasim]"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:46 pm

A janë të lejuara Operacionet Shehide

(Sipas Kuranit dhe Sunetit)?--------------------------------------------------------------------------------

Me emrin e Allahut Mëshiruesit Mëshirbëresit
Të gjitha falenderimet dhe lavdrimet i qofshin Allahut (Subhane ve Teala) ku te Ai do të kthehemi për tu gjykuar në Ditën e Fundit.
Ne e lavdrojmë Atë dhe nga Ai kerkojmë ndihmë dhe falje; dhe e kerkojm mbrojtjen e Tij prej të keqës së vetës sonë dhe nga rezultatet e këqija të veprave tona; cilindo Allahu e udhëzon,dhe cilindo që e lenë në devijim, askush nuk mund ta udhëzoj në rrugë të drejt;dhe unë dëshmoj se askush nuk meriton të adhurohet përveq Allahut:Ai është Një , i pa shokë.
Dhe unë dëshmojë që Muhamedi (sala Allahu`alejhi ve selam) është i Dërguar dhe Robë i Allahut (Subhane ve Teala).Qka janë Operacionet Shehide?

Operacionet Shehide- nganjëherë të ashtu quajtura sulme Fidajine- janë ato kur një Musliman,një Muxhahid e sulmon armikun në atë mënyrë ku vdekja e atij Muslimani(nëse do Allahu ) është shumë e mundëshme.Në historin Islame kemi shumë heronjë që e kanë sakrifikuar jetën e tyre për Mënyrën e Jetës që është El-Islami.

Në kohën moderrne, në shumë operacione të Shehideve përfshin detonimin e eksplozionit nga Muxhahidi (të ngjitur rreth vetës ose në automjetet që ata i ngasin) duke qenë afër apo në mesin e armikut.
nuk është për tu quditur se sulmet e atilla janë të frikëshme për armiqët e Islamit, dhe veqanerisht për kafirat (të pafet) që po bëjnë luft kundër Islamit, prej atyre që po i shtypin Muslimanët, dhe nga ata që po i okupojn vendet Muslimane.


Sulmet e atilla shpesh quhen gabimisht si "sulme vetëvrasëse" në mënyrë që ti degradojnë ato.Gjithashtu, disa Musliman, dhe dijetar të Islamit, kanë pohuar se aso "sulme vetëvrasëse" janë të ndaluara sipas Kuranit dhe Sunetit.

A janë të lejuara Operacionet Martire?

Në mënyr që të kuptohet dhe që të jipet përgjigja në këtë pyetje, duhet të kuptohen tri gjëra:

(1) Kriteriumi për përcaktimin se a janë të lejuara dhe të drejta operacionet e tilla duhet të jetë vetëm ai Islamik.Gjykimi duhet të bëhet vetëm sipas Kuranit dhe Sunetit.Të gjitha kriteriumet dhe standardet tjera duhet të refuzohen.Nëse veprojm ndryshe atëherë është jo-Islamike.

E kush nuk gjykon me atë që e zbriti All-llahu, ata janë kafira.

(2) Njeti (qëllimi) i Muxhahidinit që e kryen këtë operacion është me rendësi, që të jetë e mundshme dëmtimi apo mbytja e armikut.


(3) Në diskutimin e burimeve Islame-Kuranin dhe Hadithin- është me rendësi që ti referohemi thënjes në Arabishte, dhe mos të mbështetemi në interpretimin e domethënjës ku përdoren terme moderrne apo të dyanshme, terme dhe fjalë siq është fjala Angleze "vetëvrasje".

Natyra e ndaluar e mbytjes së vetëvetës:

Nuk ka mospajtime , në mesin e dijetarëve ose në mesin e Muslimanëve, se është e ndaluar që dikush të ia marr vetës shpirtin, për arsye personale.Ajo është për arsye se një person është mbuluar me dëshprim, ose keqardhje, ose i ka humb të gjitha shpresat kur ka hasë në vështirësi.

Ka shum Hadithe dhe ajete Kuranore qe e bëjnë të qart se ai Musliman që bënë aso vepre nuk ka për të hyrë në Xhenet sepse një vepër e atill përfshin braktisjen e Islamit: besimin se nuk duhet të dëshprohet plotësisht, nuk duhet ti dorzohet plotësish marrëzis, dhe kurr mos ta braktis mbështetjen në Allahun (Subhane ve Teala)

Vendimi Islam:

Ata -Musliman dhe jo-Musliam- që i shpallin operacionet martire si të palejuara, dhe jo-Islamike, duke i konsideru ato të jenë vepra që ata i quajn "vetëvrasje" dhe i arsyetojnë ato deklarata duke cekë ajete Kuranore dhe Hadithe që i referohen personave që e mbysin veten e tyre.
Shumë shpesh, ata që i mohojn operacionet martire përdorin përkthimin e hadithit, ose interpretimin e Kuranit të Shenjët ku përdoret fjala "vetëvrasje".Për shmbull hadithi që përdoret shpesh:

Pejgamberi (sala Allahu`alejhi ve selam) ka thënë,"Ai që e mbyt veten me ngulfatje do të vazhdoj që ta ngulfat veten në Zjarr-Xhehnemi (përgjithmon) dhe ai që bënë vetëvrasje duke e therr veten do të vazhdoj që ta therr veten në Zjarr-Xhehenemi."(Sahi Buhari)

Sidoqoft, siq e cekëm më sipër , përdorimi i fjalëve Angleze siq është "vetëvrasje" në atë mënyrë të përkthimit shumëherë është e pasakt, sepse fjalët e atilla moderne Angleze shumëherë kanë domethënje dhe vlejn për gjëra të ndryshme në krahasim nga ajo në Arabishte, edhe pse në perendim, termi "vetëvrasje" nganjëhere kuptohet si një"akt, i ligë ose përndryshe, vetë-mbytje".Ajo është, në themel akt vetijak i kryer për arsye personale.(fjala vetëvrasje rrjedh nga termi "vetvete".)

Ndoshta interpretim më i mirë i hadithit të lart përmendur do të ishte me këta rreshta:

"Ai person që bënë Intihar duke varr vetveten do të vazhdoj që ta varr vetveten në Zjarr-Xhehenemi, sikurse ata që bëjnë Intihar duke therrur vetveten do të vazhdojnë që ta therrin vetveten në Zjarr-Xhehenemi."

Ne do ti marrim parasysh dy ajetet Kuranore që shumëherë i cekin ata që janë kundër Operacioneve të Shehidëve.

1) Një ajet Kuranor që shumëhere citohet (shiko shënimin 2) është:laa taktuluu anfusakum (4:29).Ky shumëhere interpretohet me këtë domethënje:"Mos mbytni veten tuaj..."Sidoqoft,interpretim më korrekt do të ishte
siq vijon:

"O ju që besuat, mos e hani mallin e njëri-tjetrit në mënyrë të palejuar, përpos tregtisë në të cilën keni pajtueshmëri mes vete, dhe mos shkatrroni veten tuaj,ose njeri tjeterin, se vërtet, All-llahu është i mëshirueshëm për ju".

2) Ajeti tjetër që citohet është 4:93 ku shumëhere inerpretohet të ketë domethënje:"Kushdo që e mbyt besimtarin me qëllim, dënimi i tyre është xhehenemi..."Argumenti që përdoret këtu nga ata që i kundërshtojn Operacionet Martire është se Muxhahidi që merr pjes në sulmet Fidajine (shiko shënimin 1) është besimtar, ku-nëpërmjet sulmeve të tyre Fidaije- ka për qëllim dhe e mbyt vetevten.Sidoqoft, ky argument është i pavlefshëm sepse këtu koneksi i referohet besimtarit që me qëllim e mbyt besimtarin tjetër-për shembull në 4:92 Allahu (Subhane ve Teala) thotë që nëse një besimtar mbyt besimtarin, atëhere kompenzimi duhet të paguhet.

Këto Hadithe dhe ajete Kuranore jo vetëm që përdoren shumëhere, dhe përkthehen dhe interpretohen gabimisht dhe jasht kontekstit por në realitet as që kanë lidhje me temën.Qka është me rëndësi të kuptohet është se mbytja e vetvetes për arsye personale-që shumëhere quhet vetëvrasje-dallon shumë nga operacionet martire.Dallimi është i qart ndërmjet Istishad (shehidllëk) dhe Intihar ("vetëvrasje")- dhe në të dyjat dallon qëllimi dhe rezultati i veprës së individit.

Personi që bënë vetëvrasje bënë për shkak të dëshprimit, ose për arsye personale, ndërsa Muxhahidini vepron në bazë të dashuris ndaj Allahut (Subhanahu ve Te`ala) dhe dëshira për ta bërë Allahun (Subhanahu ve Te`ala) të kënaqur: dhe të bëjë qka Allahu (Subhanahu ve Te`ala) ka urdhëru, ku shembulli specifik i operacioneve martire është konfrontimi dhe sulmimi i armiqëve të Islamit, edhe nëse kjo domethënë, InshAllah, mbytje e vetvetes.

Qëllimi i Muxhahedinit është-ose duhet të jetë- qëllim i pastër, dhe nëse është kështu atëhere Allahu (Subhanahu ve Te`ala) mund ta pranoj shehidllëkun e tij dhe kështu ta pranoj në Xhenet.Në këtë rast qëllimi i pastër është që të:(1)dëmtohet, të poshtërsohet dhe të mbytet armiku; (2) qe ti jipet fuqi dhe guxim Muslimanëve; (3) dobsohet vendosmëria e armikut;(4)kërkohet shpërblimi për shehidellëk, i cili është Xheneti.

Nga rezultati në këtë botë, Muxhahidini- nëse sulmi i tij është i suksesshëm- e dëmton, poshtërson, ose i mbyt armiqët e Muslimanëve; ose e dobson vendosmërin e tyre; ose i nxit Muslimanët tjerë që ti rrezistojn shtypjes, dhe që ta luftojn padrejtësin, ose që të bëjnë Xhihad Fi Sebillah. Kjo është një akt ose vepër që i sjell dobi Islamit.Rezultati, ai personi që e mbyt vetveten (Intihar) nuk i bënë asnjerën prej këtyre gjërave- dhe vdekja e tij nuk i sjell dobi Islamit aspak.Transmetohet nga Abu Beker Abu Musa, ku ka thënë: E kam ndëgju Abu Hurairen duke u ndesh me armiqët thonte:"Pejgamberi (sala Allahu`alejhi ve selam) ka thënë:`Dyert e Xhenetit janë të hapura përmes Xhihadit`.Një i varfër pyeti a e ke ndëgju Pejgamberin (sala Allahu`alejhi ve selam) duke e thënë atë?` Abu Huraira tha :`po`.Ai njeri shkoj te shokët e tij, dhe ju tha: paqja qoft mbi ju, e theu këllefin e shpatës së tij dhe luftoj deri në vdekje".[Muslimi] Siq e shkruajti Abu Hamid Al-Gazaliu në Ahya-ul-Uloom ud Din:
"Nuk ka mospajtime se është e lejuar për një Musliman të vetëm që ta sulmoj një batalion të tërë të armikut dhe të luftoj ndaj tyre edhe nëse është i sigurt vdekja e tij"

Shumë dijetar siq është- Ibn Taimija, Ibn Kuvaiz Mindad dhe Al-Kurtubi- i ka pranu ata që, vetë, i vërsulen armikut edhe nëse ata e dinë që kanë mundësi që të mbyten.
Al-Shavkani ne Najl Al Avtar ka shkruar:

"Kur dhjet musliman nën udhëheqjen e Asem Bin Thabit ishin dërguar nga Pejgamberi (sala Allahu`alejhi ve selam) tek një fis për ti thirrë ata në Islam, ata u rrethuan në rrugë nga njëqind Pabesimtar.Ata luftuan mirë dhe fortë, dhe shtat prej tyre u mbytën dhe njeri prej robëve të mbetur gjallë, duke ndi tradhti [nga Pabesimtarët], tha:"Pasha Allahun, Unë nuk do të ju dërgoj juve tek Muslimanët: këtu, Unë pran meje kam shembull të mirë [ka pas për qëllim vëllaun e tij shehid]", dhe ashtu ata u munduan që ta detyrojn që ai ti drejtoj ata, dhe kur dështuan, ata e mbyten atë."

Veqanerisht është me rëndësi, që Muxhahedini që ndërmerr Operacion Shehidi e vendos besimin plotësisht në Allahun (Subhanahu ve Te`ala), për sulme të atilla nuk është siq mendojn kundërshtuesit e Operacioneve Martire- se gjithësesi vdekja e Muxhahidinit duhet të ndodhë. Ajo është se vdekja e tyre nuk është e sigurt: ata mund të nxinën para sulmit; ka mundësi që të plagosen; eksplodimi ka mundësi të dështoj për një arsye apo një tjetër.Muxhahidini i mbështetet vetëm Allahut (Subhanahu ve Te`ala) sepse Muxhahidini e pranon që vetëm Allahu (Subhanahu ve Te`ala) ka mundësi që ta dinë kur dhe ku vdekja e tij do të ndodh, sikurse që vetëm Allahu (Subhanahu ve Te`ala) vendos se si një person ka për të vdekur, dhe ku.Njeti i Muxhahidinit është që ti dëmtoj armiqët e Islamit, që ti nënshtrohet urdhërit të Allahut (Subhanahu ve Te`ala) dhe që ta kërkoj Xhenetin.Qëllimi i Muxhahidinit është i pastër, jo-vetijak dhe qëllim Muslimani.

Perspektiva Islame:


Perspektiva e vërtet islame- baza për jetë Islamike,baza për Xhihad dhe esenca e operacionit martir- është besimi se kjo jetë e vdekshme e jona, në këtë Tokë, është vetëm një fazë, një test dhe se jeta jonë e vërtet fillon pas vdekjes.Sipas Islamit nëse ne si individ e pasojm rrugën e Allahut (Subhanahu ve Te`ala)- dhe ajo është, jeta sipas Kuranit dhe Sunetit- atëhere ne kemi shansën që ta fitojm jetën e përjeteshme në Xhenet. Sidoqoft, nëse ne nuk e pasojm këtë rrugë,ne do të pengohemi nga kjo jetë e amshueshme në Xhenet. Për më shumë, sipas Islamit, ne të gjithë do të gjykohemi nga Allahu (Subhanahu ve Te`ala) pasi të vdesim, dhe do të shpërblehemi ose me Xhenet, ose me dënim Zjarri(Xhehnem).

Ai është që krijoi vdekjen dhe jetën, për t'ju provuar se cili prej jush është më vepërmirë. Ai është ngadhnjyesi, mëkatëfalësi.[67:2]


Çdo krijesë do ta shijojë vdekjen, e Ne, në shenjë sprove ju sprovojmë me vështirësi e kënaqësi, dhe ju ktheheni te Ne.
[21:35]


Ata , Musliman të devotshëm-dhe ata që mundohen të jetojnë sipas Kuranit dhe Sunetit- e konsiderojn këtë jetë, dhe gjëra të atilla si lumturi personale, si një rëndësi e dorës së dytë.


Prandaj, nëse gjatë operacionit të martirëve mbyten disa jo-luftëtar, besimi i Muslimanit të devotshëm është se ata të mbytur do të gjykohen nga Allahu dhe ka mundësi që të shpërblehen me Xhenet.Sa për shtesë, ata "civilë" që shumë herë konsiderohen si armiq- sepse e kanë okupuar vendin Musliman, sikurse që mbytja e tyre konsiderohet hakmarrje e drejt për vdekjet e Muslimanëve të vrarë nga forcat okupuese.


Perspektiva Islamike është në kundërshtim me materializmin që i përmbahet rruga e Perendimit.Për Perendimin modern, qëllimi i jetës është që tani të arrihet lumturia, ose në të ardhmen, dhe se nuk mendohet për jetën pas vdekjes dhe që kanë për tu gjykuar nga Allahu, dhe nuk besojn se kjo jetë është sprovë.


Për Perendimin, vrasja si ata e quajn e "civilevë të pafajshëm" në sulme të atilla është "krim", një "akt terrorist"-kjo është kështu për arsye se ata përdorin konceptin Perendimor dhe perspektive materialistike Perendimore, ndaj sulmeve të atilla, sikurse që kërkojnë nga Muslimanët që ta përdorin konceptin Perendimor dhe këtë perspektiv Perendimore dhe materialistike.Kjo kërkesë- e udhëhequr nga venedet siq është Amerika- është që Muslimanët ta braktisin perspektiven e tyre Islamike, dhe mënyrën Islamike te të menduarit, themelet e Islamit, për rrugët, konceptet dhe perspektivat e Perendimit moderrn materialistik, kjo është kërkesë arrogante, kryelartësi, paturpësi i tiranit.

Operacione martirësh ndodhin vetëm se vendet Muslimane janë të okupuara-sikurse në Palestin- ku Muslimanët janë të shtypur, të vrar, të torturuar dhe të poshtërsuar. Zgjedhja për Muslimanët nuk është që ti nënshtrohen kërkesave të Amerikës ose të Cionistëve, por zgjidhja është që okupatorët ti lëshojnë vendet Muslimane dhe që ti lejojn Muslimanët që të jetojnë në paqe dhe në pajtueshmëri me Rrugën Islame.


Konkludimi:


Është me rëndësi të kuptohet se qëllimi i Muxhahidit që ndërmerr Operacion Shehidi është Islamike-dhe ai është, që Allahu (Subhanahu ve Te`ala) të jetë i kënaqur, të bëhet qka Allahu (Subhanahu ve Te`ala) na ka urdhëru neve të bëjmë, e cila është që të luftohet, përmes Xhihadit Fi Sabillah, që armiqët tanë: ti dëmtojmë, ti mbysim dhe që ti poshtërsojm ata. Duke bërë këtë, InshAllah ata do ta arrijnë cakun e kësaj jete të vdekëshme cak i cili është Xheneti. Ky qëllim i pastër, krenar dhe Islamik i Muxhahidinit ka shumë dallim nga ai i personit që bënë "vetëvrasje" për shkak të dëshprimit vetiak.

Faktet e dijetarve në fetvat që i kundërshtojn Operacionet Shehide i referohen fjalës Intihar dhe jo Istishad.

Edhe për shkak të mundimit për ti diskreditu Operacionet Martire nga moderatët, nga ata që kërkojnë që ta bëjnë Islamin të qetë dhe të urtë, dhe nga ata që bëhen aleat me kafira, është e qartë se operacionet shehide janë të drejta dhe të ligjëshme, sipas Islamit.

Ç'keni që nuk luftoni për Zotin dhe për (t'i shpëtuar) të paaftit: nga burrat, nga gratë e nga fëmijët, të cilët luten: "Zoti ynë! nxirrna nga ky fshat, banorët e të cilit janë mizorë. Jepna nga ana Jote shpëtim e ndihmë!"Ata që besuan luftojnë në rrugë të All-llahut, e ata që nuk besuan luftojnë në rrugë të Tagutit. Luftoni pra miqtë e shejtanit, s'ka dyshim se intriga e shejtanit është e dobët. [Nisa75-76.Interpretimi i domethënjes]

All-llahu bleu prej besimtarëve shpirtërat dhe pasurinë e tyre me xhennet. Luftojnë në rrugën e All-llahut, mbysin dhe mbyten. [9:111. Interpretimi i domethënjes]


Allahu (Subhanahu ve Te`ala) e dinë më së miri.


Abdul Aziz
26 Xhumaada al-Thaani 1423 AH
(Revisionuar 16 Xhumaada Al-Thaani 1424)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:48 pm


Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Alfred Moisiu, fyen ndjenjat e muslimanëve shqiptarë


Më datë 10 nëntor 2005, në mediat e shkruara dhe vizive shqiptare është transmetuar lajmi që presidenti i Republikës së Shqipërisë, Alfred Moisiu, ka mbajtur një ligjëratë në forumin e Oksfordit me temë: “Toleranca ndërfetare në traditën e popullit shqiptar”. Në fjalën e tij, presidenti ka thënë ndër të tjera se ‘islami në Shqipëri nuk është fe burimore, por e sjellë nga faktori ushtarak turk… sepse islamizmi në Shqipëri nuk është fe burimore, as fe e përhapur në kohën e origjinës, as besim rezidencial, por një dukuri e ardhur dhe e trashëguar në gjuhën dhe liturgjinë e atij faktori që e solli… Si rregull është një islamizëm i cekët. Tek çdo shqiptar, pak po të gërmosh do të zbulosh thelbin e tij të krishterë.’

Presidenti ka vijuar duke thënë edhe se ‘te çdo musliman shqiptar, gjen 15 shekuj krishtërim’, dhe se ‘nuk është e vërtetë që në vendin tonë, jetojnë shumica me besim islam…’ por se ‘në pikëpamjen vertikale diakronike të gjithë shqiptarët janë të krishterë’. Më tej presidenti vazhdon të thotë se: ‘mund të konkludohet se deri në cfaqjen e faktorit politik, ushtarak dhe fetar osman, për njeriun shqiptar e rëndësishme ishte të ishte një i krishterë i devotshëm.’

Forumi Musliman i Shqipërisë, i konsideron këto deklarime si një nga fyerjet më të rënda që i janë bërë identitetit të muslimanëve të Shqipërisë. Muslimanët e Shqipërisë janë mësuar të dëgjojnë deklarime të këtij lloji nga qarqe intelektuale me frymëzim anti-musliman në Shqipëri dhe Ballkan, të cilat kërkojnë konvertime të tipit të Bosnje Herzegovinës të muslimanëve ballkanas në ‘fenë e të parëve’, me arsyetimin se vetëm në këtë rast ata do të jenë të pranueshëm për Europën. Por kur këto fyerje bëhen nga presidenti, ato marrin karakterin e një sulmi të shtetit mbi identitetin e qytetarëve të tij.

Forumi Musliman i Shqipërisë, i sheh si krejt absurde përpjekjet për të afishuar ‘tolerancën ndërfetare në traditën e popullit shqiptar’, kur deklarohet se shqiptarët qënkan të gjithë të krishterë. Ne pyesim zotin president, se nëse në Shqipëri edhe ne muslimanët qënkemi të krishterë, atëherë ndaj kujt ushtrohet kjo tolerancë zotëri? Si është e mundur që në shtetet fqinje në Ballkan ku ka popullata dhe regjime të deklaruara si të krishtera ortodokse, nuk ekziston një tolerancë si në Shqipërinë me shumicë muslimane?

Ndërkohë që presidenti deklaron se në Shqipëri nuk është traditë të bëhet regjistrim zyrtar mbi baza fetare, përveç atij të viteve 1929 – 1930, ku bazohet ai kur pretendon që ‘nuk është e vërtetë që në vendin tonë jetojnë shumica me besim islam’? Forumi Musliman i Shqipërisë ndjehet i habitur kur konstaton që kryetari i shtetit, nuk paska dijeni që në vendin e tij, përveç të krishterëve të devotshëm, ekziston një numër goxha i madh muslimanësh po aq të devotshëm, të cilët e mbështesin fenë e tyre në Islamin burimor, që rrjedh nga mësimet autentike të librit të shenjtë, Kuranit, që Zoti i madhëruar i shpalli njerëzimit nëpërmjet profetit Muhamed, ashtu siç i dërgoi Ungjillin profetit Jezu Krisht.

Islami në Shqipëri, zoti president, është po aq familjar për shqiptarët sa ç’është edhe krishtërimi (i cili sikurse edhe islami nuk është rezidencial, por i ardhur nga Lindja e Mesme), por që të dy janë pjesë të pandashme të identitetit tonë kombëtar. Madje Islami është shumë më përfaqësues i identitetit tonë kombëtar, sesa fetë e tjera apo idhujt e huaj, që politikat rajonale të viteve të fundit, kërkojnë t’i imponojë me pahir këtij kombi.

Duam të theksojmë se presidenti i Republikës sipas kushtetutës është simbol i unitetit kombëtar. Për këtë arsye atij nuk mund t’i lejohet që nëpër forume ndërkombëtare, të prezantojë qëndrime të njëanshme, të cilat injorojnë ndjenjat e një pjese të mirë të popullsisë. Për këtë arsye ne mendojmë se do të ishte në nderin e presidentit të republikës, që t’i kërkojë falje shtetasve të tij të besimit islam, të cilët janë ndjerë tejet të ofenduar dhe keqpërfaqësuar prej tij.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:48 pm

Ulqini, qytet bregdetar me 26 xhamiMuslimanët në Ulqin i kthehen fesë të cilën nuk e kishin humbur as në kohën e komunizmit. Rilindja islame më së shumti vërehet në 5-6 vitet e fundit. Numri më i madh i të rinjëve, ata të cilët studiojnë apo të cilët kanë përfunduar studimet, jetojnë jetën e tyre islame. Disa prej tyre janë punësuar në institucione të ndryshme, dhe momentalisht paraqesin kurrizin e xhematit.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:49 pm


Shkruan: Anes XhunuzoviqUlqini mund të jetë qyteti i parë në bregdetin Adriatik në të cilin ka mundësi të ekzistoj objekti turistiko-hotelier të cilin do ta shfrytëzonin personat që i përmbahën dispozitave islame. Ai objekt nënkupton plazhet e ndara, një për meshkuj, ndërsa tjetrën për femra. Kjo është iniciativë për të cilën mendojnë personat nga Bashkësia Islame e Ulqinit dhe ajo e Malit të Zi, përderisa përkrahje kanë marrë edhe nga reisu-l-ulema i Bashkësisë Islame të Bosnes dhe Hercegovines, Mustafa ef. Ceriqit, gjatë vizitës së tij të fundit në Malin e Zi.Plazha e ndarë për femraPor, është pikëpyetje se sa do të kanë interes për këtë iniciativë dhe këtë projekt autoritetet lokale në kuptimin e dhënjes së lokacionit për këtë objekt, pastaj, leja për punën e saj etj. Posaqërisht është vënë në pikëpyetje pas tentimit të Bashkësisë Islame të Ulqinit që të aktuelizojnë ligjin ekzistues për veshjen në vendet publike, sipas së cilës do të ndalohej shetitja me kostume të larjes jashtë plazhës. Kjo iniciativë hasi në pakënaqësi dhe të qeshura nga autoritetet lokale, deklaroi për Saff-in ef. Ukoshat, imam i xhamisë.Por, fakti se Ulqini posedon një hapsirë të madhe të plazhes, e cila përfshin afro 13 kilometra, jep të derjtë muslimanëve të Ulqinit të kërkojnë një pjesë të plazhes për vete. Kjo, si shembull i veçantë në këto hapsira do të ishte potez i mirë i biznesit, i cili do të tërhiqte një numër të madh turistësh musliman nga Bosna, Sanxhaku, Kosova, por edhe nga vendet e tjera të Evropës. Përveç kësaj, nëse ekziston kampi i nudistëve dhe plazha në ‘Ada Bojanë’, atëher le të ekzistoj edhe plazha për musliman.Xhamia e marinarëvePërndryshe, siç thotë bashkbiseduesi ynë, Ulqini është qytet tradicional musliman, i cili në përgjithësi nuk e humbi islamin edhe gjatë qeverisjes komuniste. Në këtë qytet jetojnë 25.000 banorë, prej të cilëve 80% janë shqiptar, e prej tyre 90% janë musliman.“Muslimanët në Ulqin janë duke iu kthyer besimit të cilin nuk e kanë humbur as në kohën e komunizmit, posaqërisht kur bëhet fjalë për 5-6 vitet e fundit. Numri më i madh i të rinjëve, ata të cilët studiojnë apo të cilët kanë përfunduar studimet, jetojnë jetën e tyre islame. Disa prej tyre janë punësuar në institucione të ndryshme, dhe momentalisht paraqesin kurrizin e xhematit. Këshilli BI-së të Ulqinit, përndryshe, përfshin 26 xhami, prej të cilave pesë prej tyre janë në qytet. Është interesant se nga viti 1931 ekzistonte xhamia e Marinarëve, të cilën autoritetet e atëhershëm e shkatërruan. Sot, pas këtyre viteve, Bashkësis Islame i është lejuar gërmimi i themeleve të mbetura, çka edhe është bërë, dhe pas gjetjes së tyre së shpejti pritet rikonstruimi, në stilin të cilin ka qenë”, thotë ef Ukoshat dhe duke i kujtuar ditët e luftës shton:“Gjatë viteve të luftës njerëzit jetonin në ankth, duke përcjellur çka po ndodh në vendet fqinje. Kur filloi lufta në Bosnje, në Ulqin arritën një numër i vogël i rrefugjatëve, kryesisht nga lindja e Bosnes, ata u mirëpriten nga shumë familje muslimane. Sprova jonë më e madhe ishte lufta në Kosovë, kur brenda 2-3 ditëve në këtë qytet të vogël arritën rreth 100.000 rrefugjat. Sigursht e dini se lehtë do të ishte nëse do të ishte sezona turistike, sepse atëher njerëzit janë të përgatitur, por në atë kohë ishte marifet të strehohen një numër aq i madh i njerëzve për një kohë aq të shkurtë. Bashkësia Islame i hapi dyert e tri xhamive në qytet për afro 40 ditë. Ajo ishte edhe organizator i një restorani ku brenda një dite shpërndahej 2000 racione. Kur është fjala për autoritetet në pushtet, raportet e tyre pas vitit 1997-1998 kryesisht janë përmirësuar. Ekziston edhe Ministria për të drejtat e pakicave, ministër i së cilës është Gzim Hajdinaga, Shqipëtar, musliman, nga Ulqini”, përfundon tregimin e qytetit të tij ef. Ukoshata.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:49 pm

Një njeri - një metër”Të ndihmojmë ndërtimin e xhamisë në SlloveniI nderuari vëlla në islam dhe motër e çmuar, eselamu ‘alejkumBashkësia Islame në Slloveni pas 36 viteve në pritje më në fund i është afruar fazës kur duhet ta marrë ofertën e truallit (hapsirës) ku nëse do Zoti do të ndërtohet një Qendër kulturore islame, xhamia e parë në Slloveni.Për këtë arsye kemi filluar aksionin »Një njeri – një metër«. Kjo do të thotë se do të ishte e pëlqyer që çdo njëri i punësuar të blejë një metër katrorë të truallit (kësaj hapsire). Në këtë mënyrë më lehtë dhe më sigurtë do të presim orefrtën e tyre për truallin e cila duhet të vijë në fund të vitit 2005 apo në fillim të viti 2006.Të gjithë ata të cilët do të paguajnë 30.000,00 SIT (125€ apo 160$) për një metër katrorë, do të jenë në listë të vakufit e cila do të vendosët në Qendrën kulturore islamike pas ndërtimit të saj.Deri më sot për një metër katrorë apo më tepër janë paguar 240 vakufe. Rekordin e vedosi njeriu i cili ka paguar 710.000 SIT (cca. 23 m2).Ky është rast historik që më në fund të blehet trualli për xhaminë e parë në Slloveni. Me blerjen e këtij trualli do të mundësojmë vazhdimin e ndërtimit me ndihmën e Allahut xh.sh. Deri më tani muslimanët e Sllovenisë vetë mblodhën të holla për 1.100 metra katrorë.Për të gjitha informatat mund të drejtoheni në:ISLAMSKA ZAJEDNICA U RS

Grabloviceva 14

1000 Ljubljana

telefon: 00386 1 231 36 25

mobitel: 00386 41 840 796

faks: 00386 1 231 36 25

Numri i llogarisë jasht vendit është:

Bank Account: 03100-1061090860

SKB Banka d.d., Ajdovscina 4, 1513 Ljubljana

IBAN = SI56031001061090860Na ndihmoni ta ndërtojmë xhaminë e parë në Slloveni dhe ndihmoni që ezani të dëgjohet edhe në këto vise.Ahmed Pashiq

Koordinator për Qendrën kulturore islamike
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:49 pm

Bondstili: Guatenamoja e vogël (Kosovë)


Gazeta javore e Parisit Le Mond sjell intervjun e Alvaro Hil Roblesomit , komisarit për të drejta të njeriut dega për Evrop, i cili thotë se gjatë vitit 2002, në bazën amerikane Bondstil në Kosovë kishte parë një burg i cili i ngjante "guatenamos së vogël".
Hill Robelsi shton se më 2002 kishte parë mjekrrosha të burgosur nëpër qeli të ndara se si lexojn kuran, të veshur në uniforma ngjyrë portokalli, sikurse në Guatanamo

Roblesi ka kërkuar që ta vizitoj Bondstelin për arsye se kishte kuptuar se KFOR- kishte bërë disa burgime të cilat nuk kishin ndonjë bazë ligjore.

"I habitur" për atë që kishte parë në Bondstil, Hill Roles ka kërkuar që instalacioni i cili i ngjanë Guatenamos të çmontohet dhe ka marr premtim se ajo do të bëhet, shkruan Mond.


Sipas Roblesit, shumë pyetje mbesin të hapura: a ka shërbyer Bondstili si bazë për rrotacionin e të burgosurve të transportuar me airoplana të CIA-s ndërmjet Afganistanit, Lindjes së Afërme, Evropes dhe Guatenamos dhe se me cilat baza juridike është Bondstili dhe se a ka ajo burgje të fshehura?

E ka cekur se para 2 viteve Hill Robles kishte shkruar një raport për Kosovën në të cilin vetëm kalimthi e cek Bondstilin, Mond shton se komisarin për të drejta të njeriut në bazë e kishte dërguar një gjeneral francez Marsel Valantan, komandant i atëhershëm i KFOR-it , "ku si duket nuk i ka ardhur mirë për gjendjen e të burgosurve."

Allvario Hill Robles të premtën mbrëma, për intervjun e caktuar në Mond, nuk ishte prezent për gazetarët, ndërsa zëvendësi i tij Xhon Dalisten në intervjun e dhënë BBC-is ka demantuar se gjenerali Valentan e ka shoqëruar komisarin për të drejtat e njeriut në vitin 2002 në Bondstil në Kosovë:

"Të gjitha të tjerat që komisari Hill Robles i kishte thënë Mond-it të Parisit vetëm se e ka thënë në raportin e tij gjatë vizitës në Kosovë gjatë vitit 2002, kur ka thënë se atje gjenden të burgosur të zënë pa ndonjë procedur drejtësie, por atëherë askush nuk ia ka vu veshin atij.

Komisari ka shkruar një raport prej 4 faqeve, por atë mediave e as Komitetit të Degës së Evropës, nuk i ka interesuar aq. Tani është në pyetje konteksti i ri - hulumtimi për burgje të fshehura të CIA-s. Kisha për të thënë se mobilet kanë mbetur të njëjta, por dritat janë ndryshuar."

Kur është kërkuar që ti komentohet raporti i Hill Roblesit dhënë Mondit të Parisit, senatori i Zvicrrës Dik Marti, deleguesi i Komitetit për të drejta të njeriut Dega e Evropës për burgjet e fshehura të CIA-s, ka thënë për BBC-in se "çudi se si Roblesi e cek veq tani" dhe tha se do të vejë kontakt me të me qëllim që ta plotësoj raportin e tij.

Marti ka shtuar se në takimin e komitetit të Përgjithshëm të Degës për Evropën, të premtën në Bukuresht, është cekur mundësia se disa vende të ballkanit, si Shqipëria, Kosova dhe Bosna, janë përdorur për burgime të paligjëshme.

Ambasadorja e SCG pranë Degës së Evropës Sllaxhana Priça gjithashtu ka thënë se është e befasuar që komisari i DE për të drejtat e njeriut vetëm se tani e jep intervjun për atë që kishte parë gjatë vitit 2002 në Kosovë.

Shtoi se SCG-ja nënshkruese e konventes evropiane për pengimin e torturave, por se ajo nuk cekët në Kosovë:

"E vetmja arsye për mos cekje të asaj konvente është se NATO dhe KFOR-i asnjëherë nuk ju kan lejuar reprezentuesve të Komitetit për pengimin e torturave Dega e Evropës një prezenc të të gjitha burgjeve dhe bazës Bondstil, ashtu siq e përshkruan Konventa."

Dega e Evropes shumë herë zyrtarisht ka lajmëruar se sekretari Gjeneral i asaj organizate Teri Dejvis ka kërkuar prej NATO-s që antarëve të Komitetit për pengimin e torturave të ju mundësohet një prezenc të gjitha burgjeve në Kosovë, por ndonjë përgjigje konkrete deri më tani nuk ka patur.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:49 pm

A PO I KTHEHEN SHQIPTARËT FESË?

"Çdo njeri besën e ka për vete të tij dhe askush s'ka të drejtë të shtrëngojë tjetrin për të besuar gjë e për të bërë një punë të besës me pahir ". Sami Frashëri

Paraqitja e shkrimtarit tonë të mirënjohur Ismail Kadare në një program në Radiotelevizionin e Kosovës, ku ai u prononcua për rolin pozitiv të fesë në shqoërinë shqiptare, ishe një surprizë e këndshme. Në veçanti ishin të mirëpritura fjalët e tij për rolin e fesë islame, si fe e pjesës dërrmuese të popullit shqiptar.

Kjo deklaratë e Ismail Kadaresë më gëzoi për dy arsye:

E para: ishte hera e parë që Kadare prononcohej haptazi për rolin pozitiv të fesë në shoqërinë shqiptare;

E dyta: ishte hera e parë që ai prononcohej pozitivisht për Islamin, si fe e shumicës dërrmuese të popullit shqiptar.

Ky evoluim i mendimit të Ismail Kadaresë më gëzoi pa masë, sepse në këta dhjetë vjetët e fundit në të gjitha prononcimet e tij ai e kishte atakuar në mënyrë shumë të rëndë dhe pa të drejtë Islamin, duke cenuar ndjenjat e shumicës dërrmuese të bashkëkombasve të tij. Deklaratat e tij të mëhershme rreth Islamit ishin plotësisht në kundërshtim me vizionin e tij të gjerë ndaj botës, si një shkrimtar dhe intelektual, veprat e të cilit janë përkthyer në disa gjuhë të botës. Në anën tjetër, ai me ndjenjën e tij prej shkrimtari, do të duhej t'i kuptonte këto gjëra shumë më mirë se njerëzit e tjerë të rëndomtë. Besimet fetare vijnë nga lashtësia dhe janë të parat për njohjen e botës shpirtërore të njeriut dhe administrimit të saj. Besimi i sjell njeriut qetësinë, i zvogëlon streset, tenton ta pajtojë me realitetin, sado i hidhur qoftë ai, i ushqen shpresën për diçka më të mirë, e largon nga hakmarrja, i forcon mbi të gjitha ndjenjën e drejtësisë, duke i goditur egoizmin, burimin e të gjitha të këqijave sociale. Besimi fetar ndihmon shkrimtarin dhe poetin për të depërtuar në pjesën më të ndjeshme të njeriut, që janë shpirti dhe ndjenjat e tij të brendshme.

Prof. Hasan Hanefi, filozof dhe socilog i njohur i Universitetit të Kajros, në një intervistë dhënë Massimo Kampaninit, botuar në revistën "Islam"[1], numër 39 (1992), mendon se fetë janë dukuri shumë komplekse dhe është e pamundur të japësh për to një përkufizim pa ekuivoke. Besimet në vetvete nuk janë as mendime, as ideologji. Do të ishte më e drejtë të prëdornim një shprehje që vjen nga filozofia greke, "ato janë një lloj mushkërie që gjendet kudo". Pra, pak a shumë të besuarit është një parim universal, që përfaqëson diçka të vetvetishme tek njeriu, pse jo edhe gjenetike. Fakti që ai shfaqet edhe te fiset primitive, formulohet, instrumentalizohet, do të thotë se ka diçka të ngjashme me të gjithë individët e një bashkësie. Kështu, mund të themi që ekziston një besim "i natyrshëm", i zakonshëm për të gjithë njerëzit, siç thotë Pejgamberi a.s., "çdo njeri lind me besim të natyrshëm". Janë prindërit që e bëjnë atë hebre, kristian, budist etj. Megjithatë, shumë studiues të të gjitha epokave, midis tyre edhe muslimanë, kanë tentuar ta shpjegojnë fenë me çelës filozofik. Filozofia mund të ndërtojë horizontin teorik, në të cilin feja gjen vetëndodhjen, por marrëdhëniet midis tyre u ngjajnë marrëdhënieve midis veshjes fizike të trupit dhe shpirtit.

Shpirti e drejton, vë në lëvizje trupin. Në të njëjtën mënyrë besimi inspiron filozofinë dhe i jep asaj (fesë) një kuadrant logjik e racional (ekzistencës së saj).

Megjithëse shoqëria shqiptare përjetoi golgotën e sistemit komunist ndër më të egrit, hulumtimet dhe anketat që janë bërë në këtë dhjetëvjetshin e fundit, tregojnë për një evoluim pozitiv të besimit fetar.

Sipas një studimi të zhvilluar më 1994 nga dy universitete në Tiranë, tri të katërtat e studentëve të intervistuar u përgjigjën se besojnë Zotin, sa kohë që vetëm një e katërta e profesorëve të intervistuar pohonte të jenë besimtarë.[2]

Këtë trend të ovoluimit të besimit e vërteton edhe një studim i bërë nga disa pedagogë të Fakultetit të Shkencave Sociale për problemet e fesë dhe vlerave në shoqërinë shqiptare. Janë grumbulluar disa fakte mjaft domëthënëse për nivelin e besimit fetar në Shqipëri, në varësi të disa komponentëve socialë, që do të prezantohen më poshtë.[3]

Të pyetur se sa e rëndësishme është feja për ta.

- 33.8% e të anketuarve janë përgjigjur se fenë e konsiderojnë si shumë të rëndësishme,

- 41.9% si mjaft të rëndësishme,

- 16.4% si pak të rëndësishme,

- 7.2 % si aspak të rëndësishme.

Pra, më shumë se 75% e shqiptarëve besojnë se feja është shumë e rëndësishme, dhe vetëm 25% e tyre e konsiderojnë si të parëndësishme ose pak të rëndësishme.

Gjithnjë në varësi të pyetjes së parë, është edhe pyetja nëse shqiptarët e përjetojnë fenë si diçka që u jep forcë dhe qetësi shpirtërore. Për këtë kemi këto rezultate:

- 76% përgjigjen pozitivisht.

- 14% përgjigjen negativisht.

- Të tjerët nuk e dinë.

- Të pyetur lidhur me besimin që kanë ndaj institucioneve fetare, ata përgjigjen:

- 37.7% se kanë shumë besim te institucionet fetare.

- 41.2% kanë besim të madh.

- 14.6% kanë pak besim.

- 5.2% nuk e dinë.

Kuptohet se ky nivel i lartë i besimit tek feja dhe tek institucionet, ka disa shpjegime. Një rol të rëndësishëm luajnë faktorët socialë. Pra, këtu mund të ketë edhe një interpretim tjetër, atë që persekutimi i gjatë i fesë dhe i institucioneve gjatë regjimit komunist, ka çuar në forcimin e besimit .

Toleranca fetare tek shqiptarët

Një nga pikat kyçe të historisë sonë kombëtare që kërkon një shpjegim më të plotë si në rrafshin filozofik, politik e shoqëror, është bashkëjetesa e gjatë paqësore midis tri feve kryesore në trojet shqiptare, - e katolicizmit, ortodoksizmit dhe islamizmit.[4] Deri tani kanë zotëruar ide të ndryshme dhe shpesh kontradiktore për proselitizimin shqiptar, qoftë nga autorë shqiptarë ose të huaj. Hipoteza e atyre që thonë se ndjenjat fetare të shqiptarëve kanë qenë të sipërfaqësishme, jo të ngulitura thellë, prandaj ata e kanë ndërruar besimin sipas rrethanave historike dhe kushteve administrative, duke rënë në njëfarë kompromisi për të harmonizuar nevojat shpirtërore me nevojat e rëndomta materiale, një hipotezë që e veçon popullin shqiptar nga popujt e tjerë, është e diskutueshme në mos e dyshimtë, sepse shqiptarët gjatë historisë së tyre shekullore gjithmonë kanë pasur hyjnitë e tyre, të cilat i kanë adhuruar e nderuar. "Vendet e mira" ose të shenjta, të trashëguara që nga epoka e paganizmit, si dhe tempujt dhe faltoret e trojeve tona me një lashtësi të admirueshme shumëshekullore, dëshmojnë të kundërtën e kësaj hipoteze.

Duket se disa studiues ngatërrojnë me qëllim fanatizmin fetar me adhurimin e devotshëm shpirtëror, ndjenjë e cila shqiptarit nuk i ka munguar kurrë. Këtë më së miri e argumentojnë të dhënat e përmendura më lart. Edhe pas afër pesëdhjetë vjetësh propagande ateiste nga regjimi komunist, edhe pas njëzet e katër vjetësh shtypjeje të çdo ndjenje fetare e ndalimit me ligj të shërbimit të kultit e të një ateizmi të detyruar, ndjenjat fetare të shqiptarëve jo vetëm nuk u shuan, por gjallëruan në format më të ndryshme, derisa u ringjallën me një forcë akoma më të madhe duke u bërë promotore për proceset demokratike të viteve 90.[5]

Mund të thuhet se tipari themelor i tri besimeve kryesore të shqiptarëve ka qenë toleranca, mirëkuptimi dhe bashkëjetesa paqësore, si midis feve, ashtu edhe midis sekteve të tyre. Këto e kanë burimin tek ndjenja demokratike e shqiptarëve, të cilët në mënyrë të vetëdijshme ose intuitive gjithmonë kanë ditur të bëjnë dallimin se ata i përkasin një kombi, kanë lidhje gjaku e farefisnie, kanë një gjuhë, zakone e tradita të përbashkëta dhe besimin fetar e kanë konsideruar si një të drejtë që i përket gjithsecilit ta zgjedhë sipas dëshirës së tij. Kësisoj toleranca fetare u bë pjesë e pandarë e botëkuptimit shqiptar, duke fituar vlerat e normave morale e qytetare qysh kur duhet në histori shteti i Arbrit, ashtu edhe më vonë kur u hodhën themelet ideore të Shtetit modern shqiptar nga Rilindasit tanë.[6]

Në shekullin njëzet e një, grupimet fetare shqiptare do të ushtrojnë një rol mjaft të rëndësishëm në formimin e ndërgjegjes kombëtare, duke kontribuar në moralin dhe vlerat etike të qytetarëve të saj, duke përfituar nga rigjallërimi fetar aktual. Prijësit tanë fetarë në këtë drejtim duhet të luajnë një rol vendimtar, duke kultivuar tek njerëzit ndjenjën e urtësisë, të drejtësisë, tolerancës, vëllazërimit dhe dashurisë për etikën që përputhet me traditën tonë.

Jemi dëshmitarë të një fushate me përmasa të gjera ndërkombëtare që zhvillohet kundër Islamit dhe muslimanëve, por në emër të esktremizmit islam. Pjesë e kësaj fushate jemi edhe ne shqiptarët, ndonëse i përkasim me shumicë këtij besimi. Për këtë arsye kërkohet një mobilizim i përgjithshëm për të vërtetuar se as Islami dhe as muslimanët nuk kanë të bëjnë asgjë me ekstremizmin dhe ekstremistët. Ekstremizëm dhe ekstremistë ka në çdo fe dhe në çdo ideologji. Mirëpo, askujt nuk i shkon mendja që atë atribut t'ia mveshë fesë së cilës ata i përkasin; përjashtim i vetëm është Islami! Shekulli njëzet e një do të jetë shekulli i konkurrencave të mëdha në të gjitha fushat dhe tek të gjithë popujt, bile edhe në mes popujve që konsiderohen aleatë të ngushtë. Prandaj, edhe në fushën e besimit ka konkurrencë. Do të fitojë ai që do t'u përshtatet më mirë me të ardhmen në kushtet e këmbimit të lirë të ideve. Kjo konkurrencë, sa i përket aspektit islam, duhet të përqendrohet në përparësitë e vlerave që shquajnë Islamin dhe të mirat që vijnë prej tij, nëse përfillim parimet e tij në jetën tonë të përditshme për ne dhe për brezat e ardhshëm, e jo duke i sharë besimet e të tjerëve apo duke u shpallur luftë armiqve të All-llahut. Islami është besim yni i kultivuar për shekuj, prandaj është obligim yni ta shfrytëzojmë atë në dobi të kombit dhe të mbarë njerëzimit.

S'ka ndërgjegje kombëtare pa besim të denjë në Zotin. Feja është një nga elementet e saj të domosdoshme. Mendja vë në lëvizje lëndën. Feja është organizatore e madhe. Besimi ka fuqi të pallogaritshme organizuese, ai frymëzon ndjenjën e sakrificës.

Për të arritur këtë, nga të gjithë ne lypset punë dhe angazhim, ashtu siç na urdhëron Kur'ani famëlartë: "Dhe thuaj punoni, sepse All-llahu do ta shohë punën tuaj, i Dëguari i Tij dhe besimtarët". (9:105)[1] Refleksione në Islam, Tiranë 1992, f. 3

[2] Adem Tomo, "Attitudes towards religion and the religious motivitaions of students and intelectuals". Appering in the first volume of "Social-Pedagogical reflections", botuar nga një grup autorësh në Tetovë, Maqedoni, (1996), 15-22

[3] Prof. Ascc. Edlira Haxhiymeri: Feja dhe problemet sociale në shoqërinë shqiptare në transicion, "Edukata Islame", nr. 70, Prishtinë, f. 135-140
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:50 pm


avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:50 pm

Kufiri Siriano-Libanez

Kufitari i ushtrise Libaneze ishte i vendosur ne pjesen perendimore te Bekas, pjese kufitare kjo e pakufizuar.
"Ky kufitar po kryente nje detyre rutinore per njesine gjeografike te Ushtrise Libaneze, kur u qellua me plumba nga ana siriane e kufirit" tha zedhenesi i Ushtrise Libaneze.

Kjo ngjarje vjen ne kohen kur Siria dhe Libani po mbanin bisedimet per te kufizuar kufirin e pacaktuar mes ketyre dy shtetesh ne kete zone.

Kufiri mes Libanit dhe Sirise u caktua me 1920 nen mandatin e Frances, Por qe nga pavaresimi ketyre dy shteteve me 1940, te dy palet kane pasur mosmarreveshje se ku duhet te jete kufiri zyrtar mes ketyre dy shteteve.

Pas luftes qytetare ne Liban, Siria ka pasur per 29 vite ushtrine e vet ne territorin e Libanit. Pas vrasjes se Kryeministrit Hariri, Libani kerkoi ndihmen nderkombetare per largimin e ushtrise Siriane nga territori Libanez.

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:50 pm

Turqia thotë se do të qëndrojë pranë Kosovës

Vullneti i qytetarëve të Kosovës do të përcakothet sipas dëshirës së tyre në bazë të normave demokratike.

Zv. kryeministri i Turqisë dhe ministër i punëve të jashtme, Abdulla Gyl premtoi ndihmën e vendit të tij për proceset nëpër të cilat po kalon Kosova. Ai tha se vullneti i qytetarëve të Kosovës do të përcakothet sipas dëshirës së tyre në bazë të normave demokratike.

”Ne do të jëmi pranë Kosovës, do ta ndihmojmë atë në cdo fushë të jetës, si në aspektin ploitik, ekonomik apo social” deklaroi Abdulla Gyl pas takimit me Kryetarin e Kuvendit, Nexhat Daci./ 11 10 2005/V.H.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:51 pm

Bush vazhdon të mbrojë politikën e tij në Irak

__________________________________________________ _______
Foto *****************************************


Ndryshuar


Bond
__________________________________________________ ________

Gjithnjë e më shumë amerikanë janë kundër strategjisë së presidentit të tyre Bush në Irak. Shumë njerëz shtrojnë pyetjen: Si mund të zhvillojmë një luftë kundër terrorizmit, kur nuk i respektojmë vetë të drejtat e njeriut?Bush mbajti një fjalim përpara ushtarëve të akademisë amerikane të marinës në Annapolis. Por në fakt fjalimi i Bushit u drejtohej të gjithë amerikanëve, që janë të shqetësuar mbi zhvillimet në Irak. Por Bush nuk pranoi sërish të deklaronte, se kur do të tërhiqen trupat ushtarake amerikane nga Iraku. Tërheqja e mbi 160.000 ushtarëve amerikanë do të ishte njësoj sikur të kapitullonin përpara terroristëve, tha Bush. Strategjia e tij është trejnimi i forcave irakiane të sigurisë: "Shteti i ri irakian po bëhet më i sigurtë në veprimet e tij, forcat e sigurisë më efektive dhe procesi i demokratizimit po përparon me hapa të shpejtë. Ne do të fillojmë me reduktimin e trupave tona në Irak, por në mënyrë të tillë, që të mos i lëmë asgjë në duar terroristëve. Por ky vendim varet nga kushtet në Irak dhe nga gjeneralët tanë aty dhe jo nga afate kohore që harton ndonjë politikan në Uashington."

Paralel me fjalimin e Bushit, këshilli i tij i sigurimit publikoi një dokument me 38 faqe, me titullin "Strategjia jonë kombëtare mbi fitoren në Irak". Bush i bëri thirrje opinionit publik amerikan që ta lexojë këtë dokument me vëmendje. Në këtë dokument flitet mbi një rrugë politike, ushtarake dhe ekonomike që do të sjellë fitoren e sigurtë. Terroristët duhet të luftohen nga forcat ushtarake dhe bashkësia ndërkombëtare duhet të kontribojë në rindërtimin e Irakut, shkruhet ndër të tjera në këtë dokument.

Por qëllimi kryesor është trejnimi i ushtrisë irakiane, e cila ka filluar të shënojë përparime, tha Bush në fjalimin e tij: "Ne luftojmë terroristët dhe trejnojmë në të njejtën kohë forcat irakiane të sigurisë, në mënyrë që ato të jenë së shpejti në gjendje ta marrin vetë përsipër dhe pa mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare sigurinë në vend."

Ndryshe nga një vit më parë, ushtria irakiane është tani në gjendje të veprojë, tha Bush. Deri tani janë krijuar 40 batalione me 350 deri në 800 ushtarë. SHBA-s hynë në Irak në mars të vitit 2003. Një muaj më vonë u rrëzua sistemi i vjetër i Sadam Hyseinit. Që prej asaj kohe në Irak kanë humbur jetën më shumë se 2.100 ushtarë amerikanë.

Me rastin e zgjedhjeve që do të zhvillohen në dhjetor, SHBA-s e kanë rritur numrin e ushtarëve të tyre në 168.000 ushtarë. Por gjatë sondazhe të fundit, vetëm 35% e amerikanëve janë shfaqur të kënaqur mbi zhvillimin e luftës në Irak.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 23 1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi