Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lajme nga bota Islame

Faqja 5 e 23 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 23  Next

Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:29 pm

U thye kodi i Da Vinqit?

Mosmarrëveshja ne lidhje me Kodin e Da Vinqit është gjithkund!Libri i Den Braunit thotë se Jezusi nuk është hyjni apo Zot,dhe se Ungjillit të cilët i njohim ne janë ndryshuar,dhe se pas qëndrimit të Jezusit në tokë,njerëzit ngritën statusin e tij në shkallë të Zotit. A mund të jenë këto të vërteta? Fshehtësitë e vjetra të kishës, të mbajtura me shekuj u shfaqen dhe u botuan edhe ma herët se shkrimet e Den Braunit në Kodin e Da Vinqit. Baigenti dhe Leighi kanë shkruar libra tjera nga ana hulumtuese në dy dekadat e fundit, përfshirë këtu "Mashtrimi i detit të vdekur" ”Gjaku i Shenjtë"dhe "Trashëgimia Mesianike”. Këto libra ishin biseda të komuniteteve fetare kur ato dolën në fillim të viteve të 90-ta dhe kanë zgjuar interesim se kush ishte Jezusi në të vërtetë, cili ishte mesazhi i tij dhe çka i ndodhi atij?


Islami pohon se ka thyer Kodin e Da Vinqit qysh para 1400 viteve. Përgjigjja, sipas dijetarëve muslimanë ka qenë në Kur'an për më shumë se 1400 vite. Dikush mund të befasohet kur dëgjon se muslimanët besojnë në mrekullinë e lindjes së Jezusit dhe mrekullitë tjera që lidhen me të. Ata e konsiderojnë atë si Mesih dhe çdo herë që përmendin emrin e tij thonë "paqja qoftë mbi të". Megjithatë muslimanët mohojnë ndonjë lidhje të Zotit me Jezusin si partner dhe gjithashtu përjashtojnë mundësinë që Zoti të ketë djalë (apo vajzë). Kjo është se si dijetarët muslimanë shfaqin kuptimin e tyre të thyerjes së kodit;

Si e kanë thyer kodin dijetarët musliman?
Vet krijimi na tregon se ekziston një Krijues dhe se prej fillimit te kohës All-llahu i vetëm është ai që duhet të adhurohet. Ky është një mësim i qartë gjatë gjithë shkrimeve nga Dhjata e Vjetër shkrime te shenjta prej të cilave lexonte Jezusi dhe i mësonte të tjerët. Zoti është një nuk është njëri prej treve; psh “Ai është Zoti, nuk ka tjetër përveç Tij”(Deutoronemy 4:35)

E njëjta përmendet edhe në librin e Markut në Dhiatën e re, në vargun 29 të kapitullit 12 Kur Jezusi, paqja qoftë mbi të, ishte pyetur për Urdhëresat e Mëdha ai u përgjigj: ``Urdhërimi i parë i të gjithëve është: "Dëgjo, o Izrael: Zoti, Perëndia ynë, është i vetmi Zot"
Sipas kopjeve me të vjetra dhe më origjinale të skriptave dhe dorëshkrimeve që ekzistojnë me shekuj, Jezusi, paqja qoftë mbi të, kurrë nuk ka thënë që është Zot, apo krijues apo dikush që duhej lutur atij edhe nuk i kishte thënë pasuesve të tij ta nderojnë atë si Zot. Këto pikëpamje shfaqen në buzët e atyre që erdhën me dekada apo shekuj më vonë.
Gjersa Jezusi, paqja qoftë mbi të, ishte në tokë ai kurrë nuk kishte pretenduar se ai ishte Krijuesi apo se kishte kërkuar ta nderonin si Zot. Mrekullia e lindjes së tij është një prej shenjave profetike.

“Vërtet, çështja e Isait (të lindur pa baba) tek All-llahu është sikurse çështja e Ademit. Atë e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: “Bëhu”! ai u bë.” (Kuran 3:59)

Ashtu si edhe të gjithë pejgamberët e njohur të Zotit si Ademi, Ibrahimi, Musa. Isaku dhe Davudi, Jezusi erdhi me një dhe të vetmin mesazh:
Adhuroni, duaje, nënshtrohuni dhe binduni të vetmit Zot të vërtetë, Allahut, krijuesin e gjithçkaje dhe mos adhuroni diçka tjetër përveç Allahut.
Gjatë historisë, njerëzit kanë adhuruar gjëra apo njerëz krahas All-llahut, apo kanë adhuruar diçka tjetër si forcën, statusin apo paratë. Bile edhe emrat e feve duket se kanë të bëjnë ma shumë me krijimin dhe kanë pak ose hiq të bëjnë me Krijuesin. P.sh. Budizmi-Buda (emer i njeriut), Konfucianizmi-Konfuciouz (emër i njeriut), Hinduizmi –Hindu (emër i një vendi), Judaizmi -Juda (emër i fisit) dhe Krishterimi – Krisht (emër i një profeti të madh)
Ndërsa me Islamin situata është krejt tjetër. Fjala Islam fjalë rrjedh prej foljes “aslama’ dhe bartë në vete kuptimet “nënshtrim”,”dorëzim”,”dëgjim (bindje)” dhe “paqe” në mes jush dhe Allahut të madhërishëm dhe jo për ndonjë njëri apo diçka tjetër e krijuar. Secili që praktikon Islamin ai adhuron dhe i dorëzohet vetëm Allahut, duke mos i përshkruar atij ortak të çfarëdo lloji.
Në Kur’an thuhet:
“E, All-llahu tha: “Mos adhuroni dy të adhuruar, sepse Ai është vetëm një Zot, pra vetëm Mua më keni dronë”.Vetëm e Tij është çka ka në qiej e në tokë, dhe vetëm Atij i takon vazhdimisht adhurimi. A mos i keni frikë dikujt tjetër pos All-llahut?16:51-52
Prandaj a nuk erdhi koha që të bashkoheni me Jezusin, djalin e Merjemës, së bashku me të gjithë të Dërguarit e tjerë të Allahut dhe të praktikohet “Nënshtrimi ndaj urdhrave të Zotit” (ISLAMI)?
Apo thjeshtë : “Ta adhurojmë krijuesin e jo krijimin e Tij”.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:29 pm

Më shumë se 30 të vdekur nga atentatet vetëvrasëse në Naxhaf të Irakut

Bagdad: Në qytetin irakian të pelegrinazhit, Naxhaf ka patur dy atentate vetëvrasëse. Më i rëndi ndodhi pranë xhamisë të shenjtë shiite të Imam Aliut. Aty atentatori hodhi në erë vetën dhe së paku 30 vetë. Së paku 100 vetë u plagosën. Sulmet nuk i ka marrë përsipër deri tani askush.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:29 pm

Kush lindi sot?
Lindi terrori, lindi xhihadi, lindi lufta por vdiq paqja dhe begatia.
Kush lindi sot?
Sot lindi krijesa më e dashur e Satanes. Lindi më i madhëruari, më i merituari, lindi më i lavdëruari dhe sherbetori i tij.
Kush lindi sot?
Lindi ai që e mallkoi jetën tokësore dhe Frymën Hyjnore. Lindi armiku më i madh i jetës njerëzore.
Kush lindi sot?
Lindi ai qe i mallkoi njerzit, lindi denuesi me i madh i njerzve.
Kush lindi sot?
Lindi 'profeti' i vetshpallur, lindi ai qe ishte i pushtuar nga djalli, lindi denimi i djallit per njerzimin, lindi ai qe nuk e dinte se kush ishte.
Kush lindi sot?
Lindi ai qe blasfemoi ndaj Zotit, ai qe blasfemoi ndaj Jezu Krishtit, lindi ferri.
Kush lindi sot?
Lindi armiku me i madh i Zotit dhe popullit te Tij.
Kush lindi sot?
Lindi erresira, lindi mohimi, lindi...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:29 pm

Jo me sa duket por 100% ti ke probleme gjigande me gjuhen Shqipe dhe nuk kupton aspak shprehjet e te tjereve.

Un e lexova shum mire ate qe jam mesuar te lexoj dhe degjoj gjithkah neper tegjitha televizionet Boterore te cilat SHBA i ka ne dore fund e krye, tegjith thone se kishte atentat vetvrases ose vetur bomb etj, ato jan propaganda te flliqta te cilat vetem femijet i akceptojne dhe mashtrohen, realiteti eshte krejt tjeter. Nuk e di ku merr guximin te qartesh dhe te shkumohesh keshtu ti zana, a ke qen ti prezente a e ke pa se kush BOMBARDOI?

Propagandat mbaj per veti, ti nese i lejon vehtes me te mashtru propaganda cioniste mos tenton edhe neve te na terhiqesh ne ato ujra te zeza, na le se ne jemi te aft qe vet ti shohim dhe vlersojm gjerat.

Sinqerisht kjo veti e njerzve per propagandim eshte e shkijeve, ne jemi deshmitar gjat luftes ne Kosov çka thonin sherbimet sekrete Serbe per gjendjen momentale, ata thonin se UCK-ja po dhunon femra dhe po masakron civil duke i treguar ne video kufomat qe i kishin masakru vet ata por kjo ishte vetem nje tentim i kote dhe i pshurrt qe vetem budallt e kan besu, sidoqoft besoni ju propagandave te flliqta heret ose von do ta kuptoni e pastaj futni gishtat ne fyt endoshta vjellni e qitni mllefin qe e keni bajt kot e kot me vite ne bark, e keni malltretu vehten pa pik arsye.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:29 pm

Pse muslimanet e imponojne fene njerezve te tjere? Gjithashtu kane tendence te ua shperljane trurin njerezve (posaqerisht atyre naiv dhe qe jane pa formim kombetar).

O NJEREZ ZGJOHUNI NGA GJUMI E MENDONI PAK NE CIVILIZIM LERINI ATO MISTICIZMAT E SHEKULLAVE TE KALUARA. KJO ESHTE FEJA E VRASJEVE, TERRORIZMIT E CDO TE KEQE. SI MUNDEMI ME E ADHURU KETE NDOTESIRE. FEMRA NE BOTEN ISLAME NUK KA TE DREJT ASGJE HIQ E PER BAZE E KENI "KURANIN" E SHENJTE QE ASKUSH NUK E PERCJELL DHE VEPRON SIPAS TIJ MA MIRE ME QENE BUDIST TE PAKTEN E FITON NJE EDUKATE ME QENE NJERI I QETE E JO KESHTU VRASES SIQ JENI JU. ME VJEN KEQ QE SHUME SHQIPTARE PO SHPERLAHEN ME KETE MISTICIZEN E KJO ME VRET SESA PER ATA NE LINDJE TE MESME MIRE UA BEN BUSHI.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:30 pm

SOTE NE DATEN 26 / 08 / 06 NE XHAMIN "IKRE" TE Bümpliz/ BERN NE ZVICER
NE PJESMARRJEN E 28 ANALISTEVE U BISEDUA PER NDERTIMIN E XHAMIJVE ME MINARE DHE PER SHUME TE DREJTA TONA SI MUSLIMAN .

KY PROJEKTI ESHTE PARAPARE TE NDERTOHET NE KANTON WILL SHIKONI NE FOTO.
http://forumi.kurandhesunet.net/atta...g?d=1156618931

http://forumi.kurandhesunet.net/atta...g?d=1156618839
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:30 pm

Lajmërohen Antarët e Forumit ( Muslimanet ) se të Enjten në ora 13:00 në namazin e Drekës bëhet hapja solemne e xhamisë së re në Jeni Mahallë - Prizren , ku imam i kësaj xhamie është hoxha Muselem Mazllami ( Allahu e Ruajt ) .

Në përurimin e Xhamis së re , do të marrin pjesë edhe shumë musafir special , ku ndër ta do të jetë i pranishëm edhe kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës Mr. Naim Tërnava .
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:30 pm

SKANDAL!!!
--------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------

NDALOHET PREKJA E KISHËS NË AJNAROS NGA DORA E NDONJË FEMRE
Përgatitur nga Luan Ahmeti e enjte , 07 shtator 2006 Në një nga gadishujt më të rëndësishëm të Greqisë, Ajnaros, prej qindra vjetësh ndiqet një zakon shumë interesant. Femrat që hyjnë në këtë ishull, i cili është nën kontrollin e kishës ortodokse, futen në burg, kurse kafshët femra vriten.
Megjithëse Ajnaros (mali Ajnaros) ndodhet në zemër të Evropës, duke mos pranuar barazinë në mes mashkullit dhe femrës, që prej njëmijë vjetësh në ishull nuk lejohet të hyjnë as gratë e as kafshët femra. Në gadishull përveç priftërinjve nuk jeton njeri tjetër. Agjencia e lajmeve Franceze AFP tregon se kushtet e jetesës në Ajnaros i përcaktojnë fermanët e Perandorisë së Kostantinos Monomakhos në vitin 1050. Gratë që hyjnë në këtë zonë, e cila quhet ndryshe si “mali i shenjtë”, burgosen në burgjet që gjinden aty nga dy muaj deri në një vit. Kurse, kafshët femra, që hyjnë atje, vriten menjëherë. Kjo zonë, e cila gjendet në pjesën më lindore të tre gadishujve të Halkidikya’s në Egje, ndihmohet çdo vit me miliona dollarë nga ana e Bashkimit Evropian. Në fillim të vitit 2003, kur Parlamenti Evropian me ndihmesën edhe te deputetes greke Anna Karamanou, kërkoi lejimin e hyrjes se femrave në ishull, çështja gati sa nuk doli jashtë kontrollit! Me gjithë përkrahjen nga një pjese e vogël e deputetes së PASOK-ut Karamanou, ajo u përball me një zemërim të madh në shtetin e saj. Përgjigjja e Papa Nikodiomus-it dhëne kundrejt pretendimeve të organizatave për të drejtat e grave ishte: “Ka 1.200 vjet që ky zakon vazhdon të ndiqet në malin Athos. Askush nuk mund ta ndryshojë këtë zakon. Femrat nëse dëshirojnë le të ndërtojnë një tempull të tyren”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:30 pm

NDALOHET PREKJA E KISHËS NË AJNAROS NGA DORA E NDONJË FEMRE
Përgatitur nga Luan Ahmeti e enjte , 07 shtator 2006 Në një nga gadishujt më të rëndësishëm të Greqisë, Ajnaros, prej qindra vjetësh ndiqet një zakon shumë interesant. Femrat që hyjnë në këtë ishull, i cili është nën kontrollin e kishës ortodokse, futen në burg, kurse kafshët femra vriten.
Megjithëse Ajnaros (mali Ajnaros) ndodhet në zemër të Evropës, duke mos pranuar barazinë në mes mashkullit dhe femrës, që prej njëmijë vjetësh në ishull nuk lejohet të hyjnë as gratë e as kafshët femra. Në gadishull përveç priftërinjve nuk jeton njeri tjetër. Agjencia e lajmeve Franceze AFP tregon se kushtet e jetesës në Ajnaros i përcaktojnë fermanët e Perandorisë së Kostantinos Monomakhos në vitin 1050. Gratë që hyjnë në këtë zonë, e cila quhet ndryshe si “mali i shenjtë”, burgosen në burgjet që gjinden aty nga dy muaj deri në një vit. Kurse, kafshët femra, që hyjnë atje, vriten menjëherë. Kjo zonë, e cila gjendet në pjesën më lindore të tre gadishujve të Halkidikya’s në Egje, ndihmohet çdo vit me miliona dollarë nga ana e Bashkimit Evropian. Në fillim të vitit 2003, kur Parlamenti Evropian me ndihmesën edhe te deputetes greke Anna Karamanou, kërkoi lejimin e hyrjes se femrave në ishull, çështja gati sa nuk doli jashtë kontrollit! Me gjithë përkrahjen nga një pjese e vogël e deputetes së PASOK-ut Karamanou, ajo u përball me një zemërim të madh në shtetin e saj. Përgjigjja e Papa Nikodiomus-it dhëne kundrejt pretendimeve të organizatave për të drejtat e grave ishte: “Ka 1.200 vjet që ky zakon vazhdon të ndiqet në malin Athos. Askush nuk mund ta ndryshojë këtë zakon. Femrat nëse dëshirojnë le të ndërtojnë një tempull të tyren”.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:30 pm

Shqiptarët kremtojnë 600 vite në Islam


Prishtinë – Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) dhe fakulteti i Studimeve Islamike në Prishtinë (FSI) më 16-17 shtator do të organizojnë një simpozium ndërkombëtar në kremtim të 600 vjtorit të fesë Islame në mesin e shqiptarëve.

Qëllimi kryesor i këtij simpoziumi është që të ndriqojë dhe qartësojë mënyrën se si Islami është shpërndarë nëpër këto teritore bazuar në fakte të padiskutueshme historike,” deklaroi njëri nga organizatorët, profesor Qemajl Morina, për IslamOnline.net.
Asnjëherë nuk iu është bërë ndonjë qasje e pavarur debateve rreth kësaj qështjeje dhe rolit të Islamit në mesin e shqiptarëve, pa pasur ngjyrosje me paragjykime negative dhe ideologjike.
Organizatorët shpresojnë se simpoziumi do ta shfaq fotografinë e vërtetë të Islamit dhe rolin të tij në mesin e shqiptarëve, gjëra të cilat deri më tani janë keqkuptuar.
Morina tha se simpoziumi poashtu do ti qaset edhe sfidave me të cilat ballafaqohen muslimanët në këtë pjese të botës.
Disa nga temat kryesore do të jenë kontaktet e shqiptarëve me Islamin në kohën para-Osmane, toleranca fetare, roli i dijetarëve shqiptarë në civilizimin Islam gjatë kohës së sundimit të perandorisë Osmane dhe Identiteti Islam.
Shqiptarët janë një grup etnik që në përgjithësi asociohen me Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë dhe Malin e Zi.
Rreth gjysma e shqiptarëve të sotëm jetojnë në Republikën e Shqipërisë, kurse grupi i dytë për nga madhësia jeton në Kosovë, vend ky i cili është nën protektoratin e OKB-së që nga viti 1999 kur një kampanjë bombarduese e NATO-s detyroi presidentin Slobodan Milosevic ti tërheq trupat e tij.
Shqiptarët, të cilët përbëjnë rreth 90 përqind të popullatës rreth dy milionëshe të Kosovës, kërkojnë pavarësi të plotë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:30 pm

Muslimanët të ofenduar nga Papa
Një deklaratë nga Kisha Katolike nuk ka mundur t'i ndalë kritikat ndaj Papës nga udhëheqës muslimanë që janë ofenduar nga deklarata të tij lidhur me konceptin e luftës së shenjtë.


Kritika nga udhëheqës muslimanë ndaj Papës
Një deklaratë e Vatikanit tha se Papa nuk kishte pasur si qëllim të ofendonte muslimanët dhe se donte të kultivonte respekt midis feve.

Zëdhënësi zyrtar i Vatikanit, Federico Lombardi, një prift jezuit që shoqëroi papën gjatë vizitës së tij në Gjermani, menjëherë u përpoq të kufizojë dëmin e shkaktuar në botën muslimane nga deklaratat e Papës.

Ai tha se nuk kishte qenë qëllimi i tij të hynte në një shqyrtim të thellë të Xhihadit Musliman apo Luftës së Shenjtë kur Papa citoi fjalë nga perandori i krishterë që sundoi perandorinë Bizantine gjashtë shekuj më parë.

Sipas një versioni të ngjarjeve, perandori i Bizantit që sundonte nga Konstandinopoja, Stambolli i sotëm, e ka përshkruar komandën e Profetit Muhamed për të përhapur besimin musliman nëpërmjet shpatës si "të keqe dhe jonjerëzore".

Reagimi musliman

Kreu i organit fetar në Turqi -- Ali Bardakoglu -- i quajti deklaratat e papës si "jashtëzakonisht shqetësuese, për të adhur keq dhe fatkeqe" dhe tha se ishte shumë i ofenduar.

Kleriku i lartë turk tha se ishte Krishtërimi, dhe jo Islami, që kishte popullarizuar konvertimin fetar me forcë.

Papa Benedikt pritet të shkojë në nëntor për vizitë në Turqi, vizita e parë e tij në një vend musliman.

Komente të ngjashme u bënë në Egjipt e Arabi Saudite.

Vëllazërit Musliman në Egjipt thanë se Papa kishte përforcuar argumentin e atyre që thonë se Perëndimi është armiqësor ndaj çdo gjëje islame.

Një studjues islamik në Pakistan Javed Ahmed Gamdi i quajti deklaratat e Papës të papërgjegjshme.

Por Vatikani këmbëngul se fjalët e Papës janë keqinterpretuar.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:31 pm

Sulmi vetvrasës u merr jetën 18 irakianëve

17-09-2006Policia irakiane tha se një vetvrasës hodhi në erë kamionin bombë në qytetin e Kirkukut, duke vrarë 18 persona dhe duke plagosur 55 të tjerë.

Zyrtarët irakianë thanë se një person i armatosur në kamion qëlloi mbi civilët para se makina të shpërthente pranë një qendre policore. Shumë nga viktimat ishin brenda ndërtesës.

Zyrat e partisë Bashkimi Patriotik i Kurdistanit, e presidentit Jalal Talabani ndodhen pranë vendit të ngjarjes.

Autoritetet thanë se të paktën pesë shpërthime të tjera ndodhën në Kirkur, përfshi dy që kishin si objektiv patrulla të policisë. Të paktën gjashtë persona u vranë përfshi civilë. Në jug të Bagdatit, policia zbuloi 24 trupa të tjerë të irakianëve të torturuar dhe vrarë nga skuadrat sektare të vdekjes. Gati 200 trupa janë gjetur në kryeqytet që nga e mërkura
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:55 am

Munti

Lutu per shpirterat e te vrareve me mire sesa bene ketu propaganda. Mesatarja ne Irak eshte 120 te vrare. Tmerr e munti bene propaganda vahabiste ketu, atyre atje iu fluturojne kokat sikur laknat me sater.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:56 am

Protesta në Turqi

Mijëra qytetarë kanë protestuar sot të qetë në Dijarbakir të Turqisë, duke dënuar sulmin e fundit në këtë vend që la të vrarë së paku 10 persona dhe disa të tjerë të plagosur. Tetë nga viktimat e këtij sulmi ishin fëmijë.


Autoritetet turke kanë akuzuar Partinë Kurde për këtë sulm që njëherësh është më i përgjakshmi pas atij të nëntorit të vitit 2003 në Stamboll, ku humbën jetën 60 njerëz. Megjithatë, mbetet e paqartë se kush qëndron prapa sulmit pasi që kurdët përbëjnë shumicën e banorëve në Dijarbakir, dhe deri tani askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin. RFE
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:56 am

https://www.youtube.com/watch?v=KqfKqCAXj5k&feature=related
Nga shpërthimet e fundit në Irak- 23 të vrarë Botë

Së paku 23 vetë janë vrarë sot nga shpërthimet që ndodhën në qytetin verior të Irakut, Kirkuk. Prej zhvillimeve të tjera në Irak, policia sot ka gjetur edhe 15 trupa të tjerë të pajetë, të cilët bartnin gjurmë të torturës dhe të vrasjes me një të shtënë nga armë zjarri.


Kështu, numri i trupave të pajetë, i gjetur gjatë disa ditëve të fundit në Irak, arriti pothuajse në 200. Në Bagdad persona të armatosur e të panjohur kanë vrarë dy policë.

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:56 am

Nga shpërthimet e fundit në Irak- 23 të vrarë Botë

Së paku 23 vetë janë vrarë sot nga shpërthimet që ndodhën në qytetin verior të Irakut, Kirkuk. Prej zhvillimeve të tjera në Irak, policia sot ka gjetur edhe 15 trupa të tjerë të pajetë, të cilët bartnin gjurmë të torturës dhe të vrasjes me një të shtënë nga armë zjarri.


Kështu, numri i trupave të pajetë, i gjetur gjatë disa ditëve të fundit në Irak, arriti pothuajse në 200. Në Bagdad persona të armatosur e të panjohur kanë vrarë dy policë.

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:57 am

Papa Benedikti XVI kësaj rradhe i fyen çifutët
Akoma pa kaluar shumë kohë nga dekleratat fyese të Papës ndaj islamit, ai në një fjalim të tij duke cituar një poet anti-çifut ka recituar poezinë e tij e cila thekson përçarjen mes të krishterëve dhe çifutëve në lidhje me 'kryqëzimin e Mesihut a.s.'. Sajti i gazetës 'Guardian' ka shkruar: "Deri sa akoma vazhdojnë reagimet e myslimanëve në lidhje me dekleratat e Papës, nuk ka qenë e logjikshme që Papa të shprehet me fjalë fyese edhe kundër çifutëve". Sipas kësaj gazete Papa gjatë një fjalimi të tij ka recituar një poezi të një poeti anti-çifut, i cili në poezinë e tij thekson për divergjencën e të krishterëve dhe çifutëve në lidhje me 'kryqëzimin e hz. Mesihut a.s.'. Pjesa e poezisë e cila ofendon çifutët është kjo: "Ne adhurojmë Mesihun, i cili është kryqëzuar në kryq, kryq i cili turpëron çifutët dhe tregon për çmendurinë e tyre". Sipas gazetës Guardian mësohet se Xhanatan Rumin, anëtar i këshillit të drejtoratit të "Këshillit të krishterëve dhe çifutëve', këshill i cili lufton fanatizmin fetar, ka thënë se ne nuk mund ta ndryshojmë atë që e kemi thënë, por në të ardhmen duhet të kemi shumë kujdes kur flasim për fetë hyjnore. Ai gjithashtu ka thënë se Papa mund të shprehë mendimin për fenë e tij, por jo edhe për fetë e tjera hyjnore, sidomos në këtë periudhë kur ekzitojnë luftëra të mëdha në shtetet islame.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:57 am

Vdiq gazetarja italiane anti-Islame, Orijana Felaçi
Pas një sëmundje shumëvjeçare mbrëmë (15.09.2006) në moshën 77 vjeçare vdiq gazetarja e njohur anti-Islame Orijana Felaçi.Felaçi kohë të gjatë konsiderohej për person kontravers për shkak të shkrimeve të saj, posaçërisht për shkak të pikëpamjeve të saj për Islamin, që vitin e kaluar e dënoi si "inkompatibil me demokracinë".

Në të kaluarën, Felaçi, e cila jetonte në Nju-Jork, ishte përndjekur nga autoritetet italiane për shkak të komenteve të saj të ashpëra kundër muslimanëve.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:57 am


Papa akuzohet për fshehjen e akteve të pedofilisë të priftërinjve katolik


Kanali televiziv BBC Papën, Benedikti XVI, e ka akuzuar për fshehje të akteve korruptuese të kryera nga priftërinjtë e kishave katolike.

Ky televizion mbrëmë duke publikuar disa argumente të sakta ka bërë të ditur se Papa para 20 viteve nuk ka lejuar të botohen disa nga akuzat të cilat i akuzonin disa priftërinj për akte të paligjshme dhe imoralitet. Gjithashtu në këtë raport të BBC thuhet se Papa Benedikti XVI jo vetëm që ka urdhëruar për mos informimin e lajmeve për pedofilinë e priftërinjve katolik, por ka urdhëruar që me anë të komploteve të ndryshme të parandalohen familjet e fëmijëve të cilët kanë qenë objekt i pedofilisë, që të ankohen në gjykatat e drejtësisë.

Duhet theksuar se këtë emision e ka përgatitur Kalm Ugurmen, një irlandez i cili në moshën e fëmijërisë ka qenë viktimë e përdhunimit të një prifti katolik. Në këtë raport të BBC gjithashtu thuhet se aktualisht në Vatikan afër Papës punojnë shtatë priftërinj, të cilët në të kaluarën kanë kryer akte pedofilie.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:57 am

U THEMELUA FORUMI MUSLIMAN I KOSOVËS

Me datë 06.10.2006(ditë e premte) në Prishtinë u mbajt kuvendi themelues i Forumit Musliman të Kosovës (FMK), datë e cila do të mbetet e shënuar në historinë më të re të Kosovës si një ngjarje historike e një rëndësie
të veçantë për Kosovën. Në praninë e anëtarëve si dhe mysafirëve të shumtë hapjen e kuvendit e bërë Halil Ibrahimi i cili i përshëndeti të gjithë të pranishmit dhe iu shprehu falënderim për kohën e ndarë e të çmuar për pjesëmarrje në këtë ngjarje me rëndësi historike. Pas saj propozoi kryesinë e punës në përbërje Halil Ibrahimi, Fuad Ramiqi dhe Qeram Telqiu dhe më pastaj propozoi rendin e ditës i cili u pranua nga anëtarët e pranishëm të Forumit Musliman të Kosovës.
Në fjalën e tij Halil Ibrahimi përveç tjerash ceku "se të vetëdijshëm për realitetin tonë kosovar, për zhvillimet e fundit në bashkësinë tonë në të gjitha fushat e jetës, duke e parë gjendjen dhe pozitën e myslimanëve në tërësi si dhe tendencat e faktorëve të ndryshëm që të ndërhyjnë në këto zhvillime e
sidomos në aspektin kulturor e fetar, pa i nënvlerësuar fushat tjera, të vendosur që të marrim një përgjegjësi e cila na takon, por edhe si obligimi ynë si mysliman , pas shumë këshillimeve me një spektër të gjerë të mendimeve të individëve të profileve të ndryshme, grupi i përbërë nga Fuad Ramiqi, Halil Ibrahimi, Faik Miftari, Adem Rama dhe Qeram Telqiu formuan këshillin nismëtar për themelimin
e Forumit Musliman të Kosovës si organizatë joqeveritare. Të ballafaquar me mendime dhe propozime të ndryshme, si dhe duke elaboruar iniciativën tonë, pas një kohe të kaluar dhe përgaditjeve të bëra, këshilli nismëtar mori vendimin
që sot më këtë ditë 6 tetor 2006, në muajin e bekuar të Ramazanit,të thërret kuvendin themelues të Forumit Musliman të Kosovës. Para vetit i keni të paraqitura qëllimet dhe aktivitetet programore të FMK,por më lejoni që para jush të shpalosi qëllimet tona programore". Forumi Musliman i Kosovës synon të jetë një organizatë joqeveritare me qëllim të afirmimit dhe avancimit të vlerave
të kulturës dhe traditës islame në Kosovë. Organizata do të veprojë kryesisht në aktivitetet e poshtëshënuara:

do të promovojë si në mjedisin kosovar ashtu edhe atë ndërkombëtar kulturën Islame dhe vlerat e saj si fe e paqes, tolerancës, mirëkuptimit, mirëbesimit dhe humanizmit të ndërsjellë civilizues njerëzor. do të mbrojë imazhin e qytetërimit Islam në Kosovë dhe në botë, të drejtat e besimit dhe demonstrimit të lirë
të bindjeve fetare, sipas Kushtetutës së Kosovës dhe Kartës Ndërkombëtare të Mbrojtjes së të Drejtave të Njeriut.
do të luftojë të gjitha format e islamofobisë dhe diskriminimit për shkak të besimit të lirë islam dhe praktikimit të tij që mund të shfaqen në shoqërinë tonë dhe më të gjerë.
do të avancojë nëpërmjet komunikimit me opinionin e gjerë kosovar dhe ndërkombëtar imazhin historik, kulturor dhe fetar të myslimanëve të Kosovës.
do të afrojë rreth veti me vetëdëshirë të lirë qytetarët e Kosovës të proveniencës Islame, pa dallim etnie apo gjinie.
do të posedojë organet e veta mediale elektronike dhe të shkruara.
do të shërbejë si qendër koordinimi për studime të ndryshme që kanë për qëllim hulumtimet shkencore lidhur me kulturën Islame në Kosovë dhe më gjerë.
do të kumtojë kumtesa mediale publike në media elektronike dhe të shkruara për të pasqyruar në mënyrë të drejtë kulturën Islame dhe për t'iu kundërvënë çfarëdo tendence antiislame në Kosovë.
do të merr pjesë në simpoziumet e ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare që organizohen lidhur me kulturën islame.
do të organizojë tribuna publike dhe simpoziume shkencore
do të afirmoje dhe avancojë të drejtat dhe liritë njerëzore duke konsideruar si të drejtë themelore edhe stilin e veshjes, ushqimit, pijes, muzikës, folklorit etj.
Në emër të Forumit Musliman të Shqipërisë kuvendin e FMK e përshëndeti z.Fisnik Kruja i cili përveç tjerash ceku se" kjo është një ditë e madhe historike që ka
përkrahjen dhe mbështetjen e vëllezërve të juaj nga Shqipëria. Feja jonë Islame është një fe e lavdishme hyjnore e zbritur nga Allahu u madhëruar. Unë jam i sigurte se me këtë pjesëmarrje ne si mysliman i përshtatemi kohës dhe jemi sfidë e re të lëvizjeve të ndryshme shoqërore që do të sjell avancime të reja. Ne do të arrijmë që të krijojmë një pozicion më të mirë dhe më të avancuar në shoqëri. Forumi Musliman i Shqipërisë me reagimet e tija të guximshme arriti të frenojë shumë nga sulmet agresive mediale kunder islamit. Ne duhet të kemi guxim dhe vullnet të mbrojmë interesat e fesë Islame".
Mexhid Yvejsi e përshëndeti kuvendin duke thënë:"
këtu në kuvend erdha nga Gjakova e cila gjendet në skaj të Kosovës, por në mes të Shqipërisë, jo kjo që është sot por ajo që duhet të bëhet nesër....
Volteri në kohën e pleqërisë ka thënë"më tregoni një njeri që nuk beson në Zotin do ta pyes për se? E përshëndes themelimin e Forumit Musliman të Kosovës të cilin e paramendojë do të ketë përballje jo vetëm ma ata
qe nuk besojnë por ndoshta ma tepër ma ata që besojnë..Sidoqoftë dalshim faqebardhë.."
Në letrën përshëndetëse të Olsi Jazexhiut dërguar kuvendit themelues të FMK-së përveç te tjerash shkruhej:
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:58 am

-vazhdim-

" Ne e kuptojmë që përpjekja jonë për të luftuar
islamofobinë dhe racizmin, është dëgjuar edhe nga ju,
vëllezërit tanë të Shqipërisë Lindore, dhe fakti që
ju sot në Kosovë po themeloni Forumin Musliman të Kosovës ne
na gëzon pa masë. Ashtu si në vitin 1878 kur viset tona u
bënë pre e agresionit të fuqive ortodokse ballkanike dhe i
intrigave të Fuqive të Mëdha të cilët kërkonin të
shuajnë me çdo mënyrë kombin shqiptar dhe fenë e tij,
edhe sot hasmit tanë janë në të njëjtin rrugë. Ata
mërziten nga ekzistenca e shqiptarëve në Ballkan dhe për
më tepër nga përkatësia e tyre myslimane. Por si
atëherë ashtu edhe sot, ne kemi nevojë që të formojmë
Forumet dhe Mexhliset tona, siç bëmë në Prizren 128 vite
më parë, për të kundërshtuar agresionin, refuzuar
diskriminimin që i bëhet muslimanëve shqiptarë sot, dhe
treguar botës se ne ngelemi krenarë që jemi shqiptarë dhe
myslimanë.
Themelimi i Forumit Musliman të Kosovës ne na gëzon pa masë,
pse kjo tregon që përpjekja jonë në Tiranë për të
kundërshtuar aparteidin antimusliman të regjimeve ka bërë
jehonë edhe në Shqipërinë Lindore. Ne në Tiranë ju
shohim ju në Prishtinë me shpresë dhe mall, pasi lidhja e
gjakut dhe e fesë është shumë e fortë mes nesh, dhe ajo
nuk njeh as kufij, as parti e as superfuqi që ta ndalojë.
Ne urojmë dhe lutemi që Forumi Musliman i Kosovës të ecë
në të njëjtat gjurmë që Forumi Musliman i Shqiperise ka
shkuar në Tiranë, dhe së bashku të mobilizojmë të
gjithë patriotët mysliman shqiptarë, që të organizohen
dhe bashkohen për të mbrojtur fenë tonë përball
shpifjeve, diskriminimit dhe aparteidit.
Prezenca e delegacionit nga Shqipëria sot mes jush, tregon
entuziazmin qe shqiptarët e Shqipërisë kanë për
këtë hapin tuaj madhor. Edhe pse unë vetë nuk jam në
mesin tuaj sot, më besoni që qëndrojë pranë jush
shpirtërisht dhe me dua. Jam i mendimit dhe besoj se pas
përpjekjes suaj për te themeluar një organizatë e cila do
të luftojë racizmin, intolerancën dhe islamofobinë në
Kosovë, sot qëndron e gjithë dëshira dhe gatishmëria e
shqiptarisë myslimane dhe në veçanti e Forumit Musliman të
Shqipërisë".
Pas kësaj kryesuesi i kuvendit në emër të Këshillit
nismëtar të FMK për kryetar të FMK propozoi z.Fuad Ramiqi i
cili nga anëtarët e pranishëm unanimisht u zgjodh për
kryetar të Forumit Musliman të Kosovës.
Në fjalën e tij përshëndetëse drejtuar kuvendit themelues
të FMK-së, kryetari i porsazgjedhur Fuad Ramiqi përveç
tjerash ceku se "sot ne po ballafaqohemi me strategjinë e
botës unipolare me të gjitha mjetet e metodat e mundshme, njëra
ndër ta është tendenca e paraqitjes së imazhit negativ të
islamit dhe myslimanëve në botë, me qëllim krijimit të
një bindjeje se myslimanët janë edhe pengesa kryesore të
paqes në botë duke i etiketuar me emërtime më të
ndryshme, nga ato individuale në formë të diktatorëve apo
grupeve të prapambetura deri te ato globale në forma të
terrorizmit global si rrezik permanent për civilizimin njerëzor.
Kjo ka ndikuar që myslimanët në mesin tonë shqiptar si edhe
në mesin ndërkombëtar të jenë të diskriminuar dhe
të rrezikuar. Nuk ka mjaftuar vetëm kjo, por kanë shkuar edhe
aty ku nuk tolerohet që si burim i kësaj gjendjeje është
emërtuar Islami si fajtor kryesor dhe shkaktar i këtyre dukurive.
Fatkeqësisht edhe te ne ka të tillë që iu kanë
bashkangjitur këtyre tezave të pa qëndrueshme. Mirëpo ne ia
bëjmë me dije se ne jemi të palëkundur në besimin
tonë, se ne nuk do të turpërohemi apo të kërkojmë
falje pse jemi mysliman, këtu ku jemi në vatrat tona, në
Ballkan e në Evropë, as nga Perëndimi e as nga Lindja. Ne e
kemi identitetin tonë fetar islam dhe me mish e shpirt do ta
mbrojmë atë. Ne këtë identitet edhe duhet ta
institucionalizojmë në jetën tonë të përditshme të
shoqërisë sonë kosovare, e jo ta kufizojmë në individë
apo grupe a subjekte të ndryshme, duke e ndjerë për ditë e
më shumë invazionin aktiv të faktorëve të jashtëm e
të brendshëm në njërën anë, por edhe të habitur nga
pasiviteti i faktorëve relevant vendor. Duke e vlerësuar
rëndësinë e momenteve që po kalojmë, të vendosur të
ndikojmë në rrjedhat gjithëpërfshirëse me një nijet
të sinqertë e të mbështetur në Allahun e madhëruar
është ndërmarr hapi për themelimin e Forumit Musliman të
Kosovës, duke mos pretenduar në një mohim të arriturave

deritanishme, si dhe duke mos pretenduar për një monopol të
paprekshëm, por për të jetësuar qëllimet dhe synimet tona
programore. FMK nuk do të garojë për një gjë të
tillë, përkundrazi do të jetë i hapur për të gjithë
faktorët relevant për bashkëpunim në shoqërinë tonë
kosovare edhe mbarëshqiptare, e sidomos rininë tonë të
çmuar. Ne ofrojmë për një bashkëpunim sa më të
frytshëm për promovimin e kulturës islame dhe avancimin e
pozitës së myslimanëve në Kosovë e më gjerë".
Pas fjalës përshëndetëse të kryetarit të porsazgjedhur
Fuad Ramiqi kuvendi zgjodhi edhe kryesinë shtatëanëtarëshe
të Forumit Musliman të Kosovës me përbërje: Halil
Ibrahimi, Mexhid Yvejsi, Adem Rama, Qeram Telqiu, Faik Miftari si dhe
një vend të rezervuar për një kandidate femër që do
të plotësohet më vonë.
Pas përfundimit të punimeve të kuvendit, Forumi Musliman i
Kosovës për nder të muajit të bekuar të Ramazanit shtroi
iftarin e përbashkët për të gjithë pjesëmarrës.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:58 am

Forumet myslimane gjithmone denojne secilin akt te Cifuteve, Amerikaneve etj. kunder nje myslimani madje edhe nese ai eshte terrorist, atentator vetvrases, por kurre nuk kane denuar ndonje sulm vetvrases ne Izrael, Amerike, Indi etj. Diskotekat hudhen ne ajer, te rinjte qe jane aty mbyten, gjuajtjen me raketa te Hizbollahut ne caqet civile ne Izrael, kidnapimin e ushtareve Izraelite, vrasjen e femijeve duke shkuar ne shitore te blejne ushqim per prinderit e tyre, kurre nje mysliman nuk del kunder kesaj. Gazetaret prehen ne fyt, asnje mysliman nuk e denon kete. Te krishteret mbyten mizorisht ne shume shtete myslimane, asnjehere nje mysliman nuk e denon nje akt te tille barbar e qyqar. Ata urrehen si mos me keq "se e paskan bere Jezusin Zot", asnje mysliman nuk del kunder kesaj. Me 11 shtator vriten 3000 njerez ne emer te Allahut, shumica e myslimaneve festojne per kete nje pakice e vogel e denon sa per sy e faqe. Ne shtetet sheriatike islame nuk ke te drejte te dalesh me Bibel ne dore sepse menjehere t'i presin duart, te gjuajne me gur, te mbysin asnje mysliman kurre nuk del kunder kesaj gjeje. Ne Fallugja masakrohen mizorisht 4 kontraktore amerikane, ne Arabi dhe shtetet myslimane festohet, vetem darsem qe nuk bejne. Ne anen tjeter myslimanet ne vendet me shumice krishtere kane te gjitha te drejtat, shkojne ne xhami askush nuk i pengon. Punojne ne Perendim, vjellin kunder tij dhe punojne 100% kunder tij, perseri per kete nuk denohet askush. Te gjithe njerzit tjere i urrejne, por kur dikush i urren ata, hapin forume, formojne organizata. Kur dikush e urren kete Ideologji shkatrruese (qe ka marre miliona jeterash te te pafajshmeve) qe ata e perkrhahin formojne forume, organizata etj. Te vetmin faj qe jo-myslimanet kane eshte ky: "NUK BESOJNE NE NJESINE E ALLAHUT", zotit te Muhamedit dhe per kete meritojne te vriten, te prehen ne fyt etj. duhet te behet xhihad ne ta derisa "munafiket" dhe "mushrikunet" ta besojne Allahun dhe te shpresojne ne marrjen e 72 virgjereshave ne ahiret, te presin se Hyrijat paskan nevoje per "diken qe i ndreq" etj etj. 500 vjet masakra ndaj popullit arberor, me te vetmin mekat se nuk ishin mysliman, asnje mysliman kurre nuk e ka denuar kete. Behet agresion nga nje turme idiotesh te verbuar nga nje besim i kote ndaj atdheut dhe popullit tim, asnje mysliman nuk e ka denuar kete.

Dhe e din se cfare filma qesin per Bajram, asi historie te cunguar. martesen e tij me 9 vjecare kurre nuk e qesin ne TV per Bajram. Populli genjehet si mos me keq, dhunimin e Rehanes dhe Marise (Marium) kurre nuk e qesin ne film. Mbytjen e familjes se saj kurre nuk e theksojne. Prerjen e kokave te 700 cifuteve kurre nuk e qesin ne film. Shitjen e grave dhe femijeve te atij fisi si skllever ne Etiopi, kurre nuk e qesin ne film.
Perzenjen e te gjithe te krishtereve nga Arabia kurre nuk e theksojne por mitin "Respektoni Njerzit e Librit". Respektoni duke i poshteruar.

O Zot, cfare padrejtesie po behet duke menduar se po te sherbejne ty, sesi po mbyten e priten kokat, perseri duke menduar se po te sherbejne ty, ndali keta njerez qe e mendojne kete, trego fuqine Tende nje here e pergjithmone, na nxjerr nga kjo erresire qe po na kaplon. Mos lejo qe ne bote te mbizotroje urrejtja, por dashuria ndermjet krijesave tua, trego fuqine tende dhe zemerimin tend njehere e pergjithmone. Na shpeto o Zot nga keta njerez qe mendojne se kane te drejte te na mbysin dhe te na poshterojne ne menyren me barbare se nuk po besojme zotin e tyre, nje idhull arab i cili barazohet me Ty. Ti je i Vetmi Zot, Krijues i Tokes dhe i Qiellit, Ti je Ai qe na krijove nga dheu, dhe na jepe shpirtin dhe mundesine te te lavderojme dhe te te besojme me gjithe shpirt. Krijove token dhe qiellin nga hiqi. Dergove Shpetimtar Mesine, Jezu Krishtin per ta, perseri nuk te besojne, perseri te mohojne. E zbulove natyren tende te mrekuellueshme ne Bibel dhe ne Jezus Mesine, perseri mundohen te te mohojne dhe te mos pranojne mekatet e tyre dhe te qenurit mekatar.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:58 am

O Savioroviç


Kto viktimat qe i ke permbledh aty lart ato narkomanet ne diskoteka qe po vritekan, edhe ato femijet izraelit qe po vritekan duke shku ne shitore duke ju ble ushqim prindve te vet (ktu je shpreh teper palidhje vetem lexoje mir qka ke shkru femijet po shkojkan ne shitore me ju ble ushqim prinderve te vet... ) ato 3000 viktima te 11 shtatorit e krejt ato viktimat tjera AGES une ty shkurt e shqip te tham nese din gramatik kshtu:

Krejt ti qato pallavrat edhe dallaverat mledhi e permbledhi e formoje ni numer te viktimave te pa fajshme qe kan vdek per shkak te muslimanve edhe un te them vetem ne luften e fundit ne Irak jan vra mbi 250 000 civil AGES edhe palla ama bash kerkujt hiq sja nin ani ma ty qe te shkrihet zemra kur e shef ket shifer, ti qe po don me u tregu njeri human me ket mesazhin e fundit jam i bindur se tash kur ta komentosh ket mendimin tim nuk ke me shpreh pik pik pik brenge per kete fakt qe vet CNN e ka dhan. Kto viktima kan vdek vetem e vetem pse jan musliman, hyn video.google.com youtube.com edhe kerko video me fjalet iraq war, iraq bomb, etj... Edhe shiko ages se si vriten civilet edhe kush i vret ato, shife ages kur vet marinsat xhirojne nga periferia e nje qyteti ku shkrepin granata te kalibrit te madh edhe kur granatat bien neper qytet ata njerez nen ndikim te droges bertasin yeahhh si te çmendur si te çoroditur si te eger sikur te ishin kafsh e prishin zerin pa patur pik brenge se ku po bine ato granata, ata madje bejn gara granata e kujt do te hedh copat e nje njeriu me lart ne ajer, behet fjal per nje qytet e jo per nje vije fronti. Madje ju tani e keni te shikuar videon kur trupat britanike arrestojne disa femij duke i rrahur ato ne menyr brutale, edhe ne ate video keni nje shizofren qe bertet yes yes me ze te eger dhe gezohet ne dhunen qe e sheh me sy e qe un tmerrohem ishin kush ishin ata ishin femij qe po luteshin me ze per meshire - No Please - No Please - Perkunder femijeve Izraelit qe ti i adhuron aq shum se si duket nuk i ke pa imazhet ku femijet Izraelit shkruajn mesazhe te flliqura neper majet e granatave te cilat me von do te hidhen mbi femijet Libanez.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:59 am


avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:59 am

Ti vazhdo e vajto per Izraelin - Po te dish se je rast unik dhe rastet sikir ky duhet trajtuar ne menyr te veçant nga mjek te veçant nese veq deshironi te jeni pjes e shoqeris njerezore, e nese nuk doni ateher lamtumire dhe rrug te mbare ty dhe ketyre Izraeliteve tu shkoni ku te doni por ne nje rreth me njerez jo, ju as per xhungell nuk jeni, i madheruar esht All-llahu Ai ka ditur me se miri se per ku jeni andaj ka krijuar Xhehennemin vendin e perkryer per zemra sikur e jotja savior, e ke zemren si gur o njeri zbutu pak, shiko pak lexoi mesazhet e tua vet do te verejsh vet se sa i vrazhet dhe i eger je, zbutu se kete forum e frekuentojne edhe te rinje edhe zemra te njoma kujdes se po lendon shum nga ato, kujdes se vertet je ber i dalluar per nga naiviteti dhe egersia qe ke.

Me shprese qe te mos kem shqetsuar dike tjeter pos ketij zemer guri e jo njeriu, ju le te pershendetur nga zemra dhe ju deshiroj te kaloni nje dite ose nate te mire.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 5 e 23 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi