Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lajme nga bota Islame

Faqja 6 e 23 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 23  Next

Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:59 am

O savior , qka kane lyp mer amerikanet tu ne irak o budall
ti me ardhe ke une mezorte une ta hek koken ne vend , edhe kush ashte tash i padrejte or njerij
ti done me dite qish ashte drejtesija ,hahahahaha
a israeli prej kur a bo shtet edhe si abo ?
po ti mer spo dike kurgja veq po fol pa vetdije , leje se skam fjale per ty ,
te pershendes ashper, no coment
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 7:59 am

Ages edhe une kam argumentet e mia. Une si mbroj cifutet, ata nuk jane te popullit tim. Per mua si shqiptar cdo shqiptar vlen me shume se nje cifut.

Mua personalisht me dhimbset njejte si nje çifut sikur nje palestinez apo libanez i pafajshem. Une nuk perkrah vrasjen e femijeve sipas mendimit tim te gjithe jemi te barabarte para Zotit (se paku ky eshte mendimi im). Ata qe gezohen kur vriten njerez, jane te lujtur nga fiqiri.
Lufta e Irakut sipas mendimit tim eshte gabim total dhe po te isha ne vend te kryetarit te ShBA te nesermen do te terhiqesha. Aty nuk i kane fajet as Sunitet as Shiitet por aty ku hin feja, aty do te kete gjak, masakra, vrasje, etj e kurre paqe jo. 96% (bile edhe me shume se kaq) e vrasjeve ne Irak behen ndermjet vete myslimaneve, pra ndermjet shiave dhe sunive.

Gjithashtu edhe Cifutet kane te drejte te jetojne ne Izrael, edhe ata jane njerez normale si ne dhe kane te drejte ta kene shtetin e tyre, poashtu edhe palestinezet. Edhe myslimanet kane te drejte te jetojne ne Izrael por jo te mbisundojne mbi te tjeret siq ata deshirojne. Askush nuk te duron permbi kry me i nejt. ne i duruam serbet 10 vite, por ai durim nuk do te shkonte me shekuj. Edhe cifutet kane pasur 'shkrime te shenjta' e qoroditese duke menduar se kane te drejte ta mbysin kur te deshirojne nje gjentil, por ato sot jane shfuqizuar. Edhe myslimanet do te jene te detyruar t'i shfuqizojne te tyret heret apo vone. Askush nuk eshte mbi tjetrin, sepse Zoti na beri te tille, pra te barabarte, tjeter eshte qejfi i nje personi, e tjeter gje deshira e Zotit.


Gjithashtu palestinezet festojne per 11 shtator. Nenat amerikane vajtojne ne amerike per femijet e tyre.

https://www.youtube.com/watch?v=xyaixXr6PvI

Ju po i shikoni keto luftera vetem me nje sy, shiqoni edhe me tjetrin nganjehere.

http://www.cornermark.com/hiddenfolder/enemies/hezbollah_hamas_nazi_salute.jpg


Cfare do te beje me keta njerez po te ishe ti cifut, trego drejt. Paramendoje serbet me ato 4 C, dhe te mbysnin ushtaret e TMK-se ne territorin Kosovar.

Shiqo femijet e "Partise se Allahut".

http://watch.windsofchange.net/pics/mideast_lebanon_israel_pris.jpg

http://www.classicalvalues.com/hezbollah.jpg


Shiqo HAMASIN, dhe keta mendojne se per kete do te marrin parajsen dhe 72 hyrija. Nuk kane faj jane te genjyer si mos me keq nga nje njeri i vetem. Secili do te mund te mashtrohej.

http://www.msnbc.com/c/0/45/959/inline/twip_2001_1213_05.jpg


Ta perkujtojme pak holokaustin...
http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=holocaust

Pak per lidhjen ne mes Islamit dhe Nazizmit. Shiqo ne nje foto Hoxha (pretendon se eshte sherbetor i Zotit), pozon me Hitlerin. Femijet palestineze me bomba. Nenat e tyre i bejne ata xhihadiste. Kjo eshte shkatrrim i nje populli. E ti paramendoje po te kishin pune keta palestinezet apo hezbollahet me serbet apo me kroatet. per dy ore ty t'kish marre malli me e pa naj anetar te Hamasit najkun, ai do te ishte Holokaust se. Megjithate cifutet i durojne. edhe kur nje anetar i Hamasit qon ne ajer nje autobus ne Izrael, kjo perseri nxit anti-semitizem.

http://images.google.com/images?hl=en&q=islamic%20nazi%20connection&sa=N&ta b=wi

Nese dikush mendon se ka te drejte t'i mbyse te tjeret dhe te qendroje mbi te tjeret, edhe qai dikushi se paku ka te drejte te mbrohet nga keta njerez.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:00 am

O m'fal nime Muslim harrova me te tregu se gramatika nuk me shkon shume per dore.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:00 am

Mos akuzoni Papen per racizem. Ai ka qene femije dhe nuk ka ditur se cfare po ndodhte atehere. Ju e dini se cfare po ndodhe dhe perseri heshtni, jo bile i perkrahni dhe i bekoni keto. Ai tha se dhuna nuk eshte ne natyren e Zotit, Zoti nuk deshiron qe ne te vuajme, ju perseri kete e quani racizem. Paraardhesi i tij kerkoi falje per Kryqzata, edhe pse myslimanet tatare turq i mbysnin pelegrinet krishtere siq urdheroheshin me Kuran. Nuk ka sot asnje hoxhe te vetem ne bote qe kerkoi falje per xhihad (prerje te kokave, goditje ne gishterinj) ndaj te krishtereve, hinduseve, mushrikuneve, armiqve te Allahut etj etj. Keto krejt jane ne natyren e Zotit, sepse po i konvenojka qe ne te vuajme.

Shikoni racizmin e 'vellezervet tuaj ne fe". Mos u mundoni t'i mbroni. Krimi nuk mbrohet. Nuk ka argument qe e mbron krimin.

http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=nazi+islam

http://www.patriot.dk/mufti.jpg

http://www.lisistrata.com/images/islamdominerailmondo/nazi_jihad.jpg

http://www.coranix.com/beasty/m3102236.jpg


Forumi Mysliman i Shqiperise eshte duke ju genjyer. Nuk ka urrejtje kunder myslimaneve, perveq ne raste te izoluara.

Nese nuk besoni, shiqoni dhe lexoni historine se cfare u ndodhi vellezerve shqiptare ne kohen kur ishin katolike dhe ortodokse. Keni urrejte per keto besime a, Islami ju udhezon kete. Keni urrejtje per katoliket gjithashtu. Keni urrejtje per vellezerit tane te besimit ortodoks. Ata nuk kane te bejne asgje me Kishen Fashiste Serbe, perkundrazi jane njerez shume te mire, ju i satanizoni dhe i numroni si shki, ne te vertete nuk jane te tille. Mos harroni, Gjergj Kastrioti ishte Katolik. Pjeter Bogdani ishte njeri i mire, luftoi per atdheun e tij ne menyren e tij, secili do te bente ashtu kur sulmohet atdheu i tij, ju vjellni vrer ndaj tij dhe mbroni barbaret turq. A ka thene ndonje Katolik shqiptar se Adem Jashari, Ismail Qemali, Ise Boletini etj. jane tradhtare, jo, ata jane njerez shume patriota, kombin dhe identitetin e qesin gjithmone perpara fese. Edhe myslimanet shqiptare e qesin atdheun perpara fese, por kete e bejne vetem ata qe jane njerez me laike. Ata nuk gezohen kur nje Kryq hidhet ne ajer. Shqiperia sulmohej nga fashistet italiane, malsoret tane me fe Katolike, te paret ishin qe shkrepen plumba ne ta.

Dhe krejt kjo urrejtje vjen nga Kurani o te nderuar. Lexoni, shikoni Vahabistet se cfare jane ne gjendje qe te bejne. Vahabistet jane duke ecur "Rruges se vertete te Profetit" Muhammed. Kane deshire ta rrjepin te gjalle Papen, nuk kane faj, arabet me Kuran i kane mesuar. Keni ndenjur ndonjehere me ta dhe t'i pyesni se cfare mendojne per te tjeret. Ata jane ne gjendje edhe te te vrasin. Nuk cuditem per kete, Kurani i udhezon te bejne kete, nese nuk besoni lexoni vet Kuranin, 3 here e kam lexuar. Ne te vertete ata jane njerez te mire, Islami ua helmon zemrat e tyre. Edhe dikur kam dashur qe te jem nje Vehabist (arab), nje mrekulli me ka shpetuar nga kjo. Ne zemren time nuk ka vend per urrejtje. Une nuk urrej asnje krijese te Zotit perkundrazi te gjithe i dua njesoj, si myslimane, mushrikune, mohues te njesise se Allahut, krishtere, hinduse, cifute etj.

Dhe krejt kjo si per ironi quhet ISLAMOFOBI. A duhet te kemi dashuri per kete a. Dhe a mendoni se turqit myslimane shkuan ne parajse dhe moren 72 virgjeresha dhe luftetaret tane shqiptare qe luftuan kunder tyre shkuan ne ferr, nje JO e madhe. Gjergj Kastrioti dhe te gjithe ata qe luftuan kunder asaj barbarie tani prehen te qete ne parajse. Turqit shkuan ne FERR dhe aty do te jene pergjithmone. Zoti nuk te shperblen kur mbyte njerez te pafajshem, kur sulmon nje vend dhe deshiron ta pushtosh, kur dhunon vajza, kur nxjerr femije nga barku i nenave te tyre, kur skllaveron femije dhe i largon nga familjet e tyre, kur ben xhenocid ndaj nje populli te tere etj. Dhe cka do te me thojne myslimanet e forumit per kete, "ta hankshin zemren qente", "qofsh i mallkuar", "ti je i poshter", "ti je kshtu e ashtu" si mos me keq.

Mbeteni te pershendetur. Ne Besim nuk ka dhune por dashuri.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:00 am

http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=nazi+islam

http://www.patriot.dk/mufti.jpg

http://www.lisistrata.com/images/islamdominerailmondo/nazi_jihad.jpg

http://www.coranix.com/beasty/m3102236.jpg


Forumi Mysliman i Shqiperise eshte duke ju genjyer. Nuk ka urrejtje kunder myslimaneve, perveq ne raste te izoluara.

Nese nuk besoni, shiqoni dhe lexoni historine se cfare u ndodhi vellezerve shqiptare ne kohen kur ishin katolike dhe ortodokse. Keni urrejte per keto besime a, Islami ju udhezon kete. Keni urrejtje per katoliket gjithashtu. Keni urrejtje per vellezerit tane te besimit ortodoks. Ata nuk kane te bejne asgje me Kishen Fashiste Serbe, perkundrazi jane njerez shume te mire, ju i satanizoni dhe i numroni si shki, ne te vertete nuk jane te tille. Mos harroni, Gjergj Kastrioti ishte Katolik. Pjeter Bogdani ishte njeri i mire, luftoi per atdheun e tij ne menyren e tij, secili do te bente ashtu kur sulmohet atdheu i tij, ju vjellni vrer ndaj tij dhe mbroni barbaret turq. A ka thene ndonje Katolik shqiptar se Adem Jashari, Ismail Qemali, Ise Boletini etj. jane tradhtare, jo, ata jane njerez shume patriota, kombin dhe identitetin e qesin gjithmone perpara fese. Edhe myslimanet shqiptare e qesin atdheun perpara fese, por kete e bejne vetem ata qe jane njerez me laike. Ata nuk gezohen kur nje Kryq hidhet ne ajer. Shqiperia sulmohej nga fashistet italiane, malsoret tane me fe Katolike, te paret ishin qe shkrepen plumba ne ta.

Dhe krejt kjo urrejtje vjen nga Kurani o te nderuar. Lexoni, shikoni Vahabistet se cfare jane ne gjendje qe te bejne. Vahabistet jane duke ecur "Rruges se vertete te Profetit" Muhammed. Kane deshire ta rrjepin te gjalle Papen, nuk kane faj, arabet me Kuran i kane mesuar. Keni ndenjur ndonjehere me ta dhe t'i pyesni se cfare mendojne per te tjeret. Ata jane ne gjendje edhe te te vrasin. Nuk cuditem per kete, Kurani i udhezon te bejne kete, nese nuk besoni lexoni vet Kuranin, 3 here e kam lexuar. Ne te vertete ata jane njerez te mire, Islami ua helmon zemrat e tyre. Edhe dikur kam dashur qe te jem nje Vehabist (arab), nje mrekulli me ka shpetuar nga kjo. Ne zemren time nuk ka vend per urrejtje. Une nuk urrej asnje krijese te Zotit perkundrazi te gjithe i dua njesoj, si myslimane, mushrikune, mohues te njesise se Allahut, krishtere, hinduse, cifute etj.

Dhe krejt kjo si per ironi quhet ISLAMOFOBI. A duhet te kemi dashuri per kete a. Dhe a mendoni se turqit myslimane shkuan ne parajse dhe moren 72 virgjeresha dhe luftetaret tane shqiptare qe luftuan kunder tyre shkuan ne ferr, nje JO e madhe. Gjergj Kastrioti dhe te gjithe ata qe luftuan kunder asaj barbarie tani prehen te qete ne parajse. Turqit shkuan ne FERR dhe aty do te jene pergjithmone. Zoti nuk te shperblen kur mbyte njerez te pafajshem, kur sulmon nje vend dhe deshiron ta pushtosh, kur dhunon vajza, kur nxjerr femije nga barku i nenave te tyre, kur skllaveron femije dhe i largon nga familjet e tyre, kur ben xhenocid ndaj nje populli te tere etj. Dhe cka do te me thojne myslimanet e forumit per kete, "ta hankshin zemren qente", "qofsh i mallkuar", "ti je i poshter", "ti je kshtu e ashtu" si mos me keq.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:01 am

Besimtarët Musliman shqiptaro - amerikan festuan Fiter-Bajramin - Bajramin e Madh


Nga Beqir Sina, Nju Jork


"Ështe shumë e vërtetë se Ramazani ndër besimtarët islam në ditët e verës së nxehtë sjell fllad të këndshëm në shpirtin e agjëruesit, ndërkaq në dimrin me plot acar, ngroh shpirtin e tij."

Albermarle Rd, Brooklyn NY: Besimtarët mysliman shqiptaro – amerikan, kremtuan sot (e hëne 23 tetor) festën e Fiter-Bajramit (Bajramin e Madh). Dita e shenjtë e Fiter-Bajramit, ose siç thirret me se shumti, Bajrami i Madh, festë që kurorizon mbylljen e muajit të shenjtë të Ramazanit, i cili sipas ritit zgjatë 30 ditë, dhe i bie në kohë të ndryshme të vitit, sipas një kalendari fetar mysliman, u kremtua masivisht. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në shenjë të përmbylljes së muajit të shenjtë të Ramazanit, që në orët e para të ditës së sotme, kryen ritin fetar të faljes së namazit me dhjetra e mijëra besimtar.

Ata, pas një muaj agjerimi (30 ditesh) dhe vetëpërmbajtje, në këtë ditë shkuan me një gëzim dhe një hare të papërshkueshme në xhamitë e tyre, për faljen e posaçme të festës, që buron nga besimi i madh. Pas këtij riti besmitarët e shumtë, vizituan njëri-tjetrin nëpër familjet e tyre, duke uruar pranimin e agjërimit nga Zoti dhe më vonë disa prej tyre vendosën buqeta me lule në varrezat e familjarëve, për të kujtuar në këtë ditë të shenjtë të gjithë ata të dashur, të cilët, nuk janë më midis tyre. Urimeve të sivjetme ashtu si dhe vitet e kaluara u paraprijnë mesazhet e ngrohta e të dashuara, të të gjithë miqve, shokë dhe të afërmëve, udhëheqësve shqiptar, politik e fetar nga të gjitha bindjet e konfensionet fetare, nga vendlindja: Kosova, Shqipëria, Kosova Lindore, Mali i Zi, Iliriada dhe Çameria e Diaspora.

Fiter-Bajrami - Bajrami i Madh

Në zonën e Nju Jork-ut e rrethinë (Nju Jersi-Kenektiket e Pensillvenia) e cila, njihet si një nga qendrat më të populluara me shqiptar, Komuniteti Mysliman Shqiptaro - Amerikan, organizoi në mënyrë shembullore festimin e keësaj feste tradicionale myslimane. Dita e sotme, festa e Bajramit të Madh, ishte kudo në të gjitha xhamitë shqiptaro -amerikane, dita e madhe që i bashkoj dhe i gezoj të gjithë besmitarët shqiptar në Amerikë. Në këtë ditë të veçantë edhe udhëheqësit shpirteror të Komunitetit Mysliman Shqiptaro - Amerikan, nuk kursyen urimet dhe përgëzimet për ditë më të mira të popullit shqiptar, si dhe besmitarve te tyre u percollen mesazhe paqeje dhe shprese. I njejti ritual është ndjekur në të gjitha xhamitë
shqiptaro - amerikane. Besimtarët mysliman të qytetit të Nju Jorkut e rrethinë, e kanë kremtuar festën e Bajramit, në disa nga xhamitë shqiptare të qytetit Metropolitan – Nju Jork (ku numerohen rreth 5 xhami e qendra tjera islame shqiptaro - amerikane).

Besimtarët mysliman shqiptaro - amerikan, të cilët, morën pjesë në faljen e Namazit të Bajramit tek Xhamia Islamike Shqiptaro - Amerikane, Albermarle Rd, Brooklyn NY, shfaqën kënaqësinë e tyre nga ceremonitë e hapjes së festës me të madhe të komunitetit mysliman. Kjo ceremoni fetare në Qendrën Islame-Shqiptaro - Amerikane në Bruklin, që është e para dhe ndër më të vjetrat në SHBA dhe nga më të medhatë, që në orët e hershme te mengjezit, ishte mbushur përplot me besimtar. Besmitarët, të veshur mirë e të shoqëruar edhe nga fëmijët e vegjël erdhën per ta falur namazin e Sabahut dhe të Bajramit. Ligjerues ishte Imam Osman Zagaj,

Në fjalën e tij Imam Osman Zagaj, gjatë ligjeratës para faljes, është lutur edhe për popullin shqiptar, mirësi, paqe e lumturi. Imami nuk ka lënë pa përmendur edhe pavarësinë e Kosovës dhe u lut për popullin e Kosovës. "Perjetimet me një kënaqësi shpirtërore ndër shqiptarët e fesë islame ndër shekuj janë dhe do të mbeten në kujtesë si një histori e shkruar drejt, tha ai. Duke lexuar ndër të tjera edhe disa pjesë të Kur'anit, Zaga tha se: "Ramazan...! Me të përmendur këtë emër më shumë domethënie shpirtërore, menjëherë na kujtohet një urdher i prerë i Providencës Hyjnore, pra i të Madhit Zot xh.sh., i cili në Kur’anin e Shenjtë obligoi muslimanët, që të agjerojnë këtë muaj, që ka pushtet mbi njëmbedhjetë muajt e tjerë.

Besimtarët në Xhamin e Bruklinit shfrytezuan gazetën tonë, për t'ju uruar të gjithë besmitarëve shqiptar kudo që janë Fiter Bajramin - Bajramin e Madh

Ndërkaq, duke folur për gazetën tonë, ne SHBA, një besimtar, në fjalën e tij këtë dite e quajti dite paqeje, vëllazërimi, mirëkuptimi, tolerancë.

Shpresoj që kjo ditë e shënuar për besmitarët mysliman të jet një rastë i mirë që feja jonë të ketë përmisimin e imazhit, nje përmirësim ideje që edhe ne ta paraqesim veten se kush jemi dhe se çfarë prezantojmë para gjithë botës. Besimtarët, të mbledhur para sheshit të xhamisë shprehën se: "Për këtë i faleminderohemi Zotit i cili na i ka dhënë të gjitha mundësitë për ta festuar këtë festë. Duke përfituar nga kjo ditë e shënuar besimtarët, ngado dëshirojnë që me kete rast t’ju urojnë të gjithë shqiptarëve mysliman kudo që janë; "E gëzofshi këtë ditë!!! Zoti qoftë me Ju Zoti i bekoftë të gjithë shqiptarët !!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:01 am

I sinqerte????????????


Nejse,sa i perket pershkrimeve/halucinacioneve/imagjinatave qe i ke bere,mund te them se eshte e drejte e jotja te shkruash/pershkruash qka te duash,dhe mendoj se qdo postim duhet te jete real dhe pa paragjykime.

Ketu po t'i sjelli disa fakte nga historia e ti vendos vete se a do te pranosh keto fakte.Edhe pse kam dyshim ne sinqeritetin tend, sepse urrejtjen qe e posedon ndaj islamit eshte e lexueshme.

Bismilah ja disa fakte nga historia.
1. DH.MB.HPS.m. 45/58-1
Ne vitin 1920
“Vendosja e xhamise, kishes dhe sinagoges neper burgje tregon rendesin dhe lirine e te gjitha feve tek osmanet”. (fq. 58)
---------------------

2. DH.MUi. 106/7
Me 1910
“Deshira per ndihme financiare nga ana e Bullgareve per restaurimin e pjeserishem te manastirit te shkaterruar- qeveria osmane ndihmoi dukshem financiarisht”.
------------------------------

3. DH.MB.HPS.m. 45/58
Me 1920
“Otomanet finansuan pjeset e restaurimit te sinagoges, kishes dhe xhamise rregullisht”. (fq. 50)

------------------------------


4. i.HR. 82/3993
Ne vitin 1851
“Nderprerja e ndertimit te xhamise ne shkoder te shqiperise pas pranimit se ndertesa e shkaterruar ishte kishe”. (fq. 68)
-----------------------------


5. i.HR.176/9684
Më 1859
“Emigrimi i popullit nga tokat Austriake per te siguruar nje jete me te sigurt dhe te qete në tokat Osmane si dhe kerkesa e tyre per ndertimin e kishes ne fshatin e ri te tyre”. (fq.64)
etj etj.

----------------------------
Keto ishin disa fermane te cilat na dokumentojne realitetin e asaj kohe.

Savior mendoj se do te mjaftojn keto fakte por ti mund te vazhdosh me avazin tend, ku me dite.(ndoshta je i .......................???).
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:01 am

A je i sigurte se jane Halucinacione, lexoi edhe njehere. E di bre se cka thote ne Kuran dhe Hadite, mos u mundo qitash te dalesh nga e verteta. Qe 3 vjet bre studioj provatisht historine e islamit, Kuran dhe Hadite. Cdo postim qe e postoj ofroj argumentet, shiqoi edhe njehere argumentet qe i ofroj une. Une e pranoj cdo thenie te juajen kur e keni me vend.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:01 am

Une urrej islamin, kete e pranoj, une jam i sinqerte ne kete dhe e them haptas. Por nuk kam urrejtje ndaj tij si besim (perveqse kur sulmohet Besimi im une e mbroj timin normalisht), por si ideologji shkatrruese dhe nxites lufterash. Por edhe ti urren Krishterimin, kete mos e moho. Urren gjithashtu Jezusin si Zot dhe e mohon si te tille edhepse mrekullite, kryqzimi dhe ringjallja e Tij ne diten e trete eshte e vertete. Ti jo qe urren Krishterimin si Besim, por edhe te krishteret. Ju te urreni mesoheni me Kur'anin Famelarte. Nuk urrej myslimanet aspak, si qe nuk urrej as te tjeret por perkundrazi i dua edhepse ndoshta kete nuk e beson. Ke lexuar kete varg ne Ungjill: "Ai qe nuk ka dashuri ne zemren e tij, nuk ka njohur Zotin, sepse Zoti eshte dashuri".

Citim:
Postimi origjinal është bërë nga munti
Bismilah ja disa fakte nga historia.
1. DH.MB.HPS.m. 45/58-1
Ne vitin 1920
“Vendosja e xhamise, kishes dhe sinagoges neper burgje tregon rendesin dhe lirine e te gjitha feve tek osmanet”. (fq. 58)


2. DH.MUi. 106/7
Me 1910
“Deshira per ndihme financiare nga ana e Bullgareve per restaurimin e pjeserishem te manastirit te shkaterruar- qeveria osmane ndihmoi dukshem financiarisht”.
------------------------------

3. DH.MB.HPS.m. 45/58
Me 1920
“Otomanet finansuan pjeset e restaurimit te sinagoges, kishes dhe xhamise rregullisht”. (fq. 50)

------------------------------


4. i.HR. 82/3993
Ne vitin 1851
“Nderprerja e ndertimit te xhamise ne shkoder te shqiperise pas pranimit se ndertesa e shkaterruar ishte kishe”. (fq. 68)
-----------------------------


5. i.HR.176/9684
Më 1859
“Emigrimi i popullit nga tokat Austriake per te siguruar nje jete me te sigurt dhe te qete në tokat Osmane si dhe kerkesa e tyre per ndertimin e kishes ne fshatin e ri te tyre”. (fq.64)
etj etj.


Fillo me mire me Lavdi Zotit e mos perdor gjuhe arabe kur nuk eshte nevoja. Zoti e kupton cdo Gjuhe, si shqip, judaisht, arabisht etj. Apo ndoshta kete e quani patriotizem.
Kjo eshte ndryshim i Historise, tani myslimanet jane duke u munduar ta ndryshojne historine. Ato fakte historike qe deshmojne kunder islamit nuk i pranojne ndersa te tjerat po. Edhe ne Serbi ka pasur liri fetare sepse Turqit dhe Serbet, perkatesisht Kisha Ortodokse Serbe kishte marreveshje me ta, dhe ata qe ne fillim u dorezuan dhe tradhtonin shqiptaret dhe popujt e tjere ballkanike ne luften e tyre ndaj barbarise turke.

Ne tani jemi duke folur ne fillim, pra kur turqit erdhen ata na luftuan si mos me keq neve si shqiptare dhe na humbem identitetin deri ne ate shkalle qe sot nuk e dime se kush jemi. Mbyllnin kishat katolike, i shendronin ne xhami, kishat ortodokse shqiptare ua falnin serbeve etj. Turqit respektonin te krishteret vetem kur frikesoheshin nga ndonje kryengritje e mundshme.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:01 am


Savior une mjafte mire e di se cka thote Kur’ani dhe mos me tergo ti mua per ate se cka thote Kur’ani fisnik,sa per studimet e tua private qe je tuj bere, ato per mua skane vlere.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:02 am

Se ti islamin dhe muslimanet i urren kete e dijme qysh prej fillimit por qe je nje tip paradoksal kete as ti vete nuk e ke ditur, ja disa postimet qe i ke bere me heret:
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:02 am

Une thash se urrej Islamin dhe e pranoj kete, por jo si besim por si ideologji qe ka sjelle vetem luftera dhe masakra te panevojshme dhe vetem dhune, ndarje dhe urrejtje. 300 mije bashkatdhetare vetem pse ishin katolike dhe ortodokse i mori kjo ideologi. Shiqo sot lufterat qe behen ne Bote, ne 95% te ketyre rasteve eshte fajtor islami. Islami njeri nuk eshte (ata qe e kane emrin Islam nuk i urrej). Racizem nuk eshte, une nuk urrej myslimanet, as mushrikunet, as jo te krishteret as cifutet askend nga njerzit. Ungjilli na thote se armiqte tane si te krishtere nuk jane njerzit, por i Ligu. Une urrej mekatin, dhe Satanen, (bile pak si shume). Gjithashtu Ungjilli mua me meson te fali ata qe me bejne keq, dhe une urdherin e Zotit nuk e thej. A duhet ta dua nje gje qe me thote qe jam krijese e keqe (Kur'ani 98:6), por megjithate edhe ata qe mendojne keshtu per mua une nuk i urrej.

Por edhe ti urren Krishterimin dhe nese je besimtar i devotshem mysliman urren Krishterimin dhe te krishteret, urren kryqin, shpif gjera per katoliket shqiptare siq te urdherohet me Kuran t'i luftosh te gjithe myslimanet. 'Urdher Hyjnor' e keni te mbytni njerez, pra ne librat e juaj fetar ju tregohet sesi te mbytni ata (duke u m'shuar ne gishterinj), mos harroni kete. Krejt ndoshta i mashtroni, por mua nuk mund te me mashtroni sepse edhe vet kam besuar ne nje gje te tille, pra ne Islam. Islami masken e ka paqe, por fytyren urrejtje dhe lufte dhe ndarje, thjesht racizem. Ne vend qe Besimi te nxiste dashuri, ai ka nxitur racizem dhe urrejtje.
Mua edhepse pse me urrejne dhe me kane luftuar myslimanet nga rrethi im (me pak nga familja ime), nje pjese e shoqerise duke me larguar nga ta (duke u shmangur nga shoqerimi me mua pas pranimit te besimit Krishter), une perseri nuk i urrej, por i dua siq me urdheron Zoti ne Ungjill. Edhe kur shpifin te paverteta per mua, une perseri nuk i urrej. Edhe kur tallen me mua "sesi Allahu do te me gjykoje dhe do te me qoje ne ferr se me paska mashtruar shejtani" e ne te vertete ata jane vete te mashtruar, une u shmangem atyre dhe nuk i urrej. Zoti i trajton njerzit pa dallim, edhe une se paku me te keq mundohem te mos i trajtoj nese nuk mundem me te mire.

Mateu 5:43...Atij qe te bie shuplake ne faqen e djathte, ktheja edhe tjetren.

Ky varg mua si besimtar me meson te fali, une e respektoj kete varg si urdher te Zotit. Mos te behem tani megalloman por une si i krishter fal edhe Turqit qe per 500 vite na vrane dhe na gjymtyan, por si shqiptar jo kurren e kurres, si qe nuk mund te fal as serbet, as greket, as malazezt qe ma gjymtuan atdheun dhe ma vrane popullin tim. Ndoshta edhe do t'i falja, por gjaku i atyre qe rane nuk do t'i falte. Zoti do t'i gjykoje ata qe bene krime, ata nuk do te mund t'i ikin gjykimit te Tij kurre, per kete te jesh i sigurte.

Gjithashtu...

Mateu 6:12 Na i fal fajet tona, siç ua falem ne fajtoreve tane!

Luka 12:4 Miqte e mi, une po ju them: mos kini frike nga ata qe vrasin trupin dhe pastaj nuk mund te bejne asgje tjeter!

Une i frikesohem vetem Zotit dhe gjykimit te Tij, edhe kur me ka kercenuar dikush, une nuk jam frikesuar nga ata, sepse Zoti (i qofshim fale) eshte Krijues, e njerzit vetem krijesa qe nuk kane kurrfare pushteti.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:02 am

Historia nuk korrigjohet, ajo pranohet ashtu siq ishte. Edhe serbet mundohen ta ndryshojne apo 'korrigjojne' (siq po thua ti) historine, por realiteti flet ndryshe, pra ne disfavor te tyre. Gjithashtu edhe faktet flasin kunder Islamit dhe turqve te asaj kohe, e une ata turq do t'i quaja turme e idioteve te verbuar nga besimi i tyre duke menduar se po i sherbejne Zotit e ne realitet duke vepruar kunder natyres dhe vullnetit te Zotit. A mund ta korrigjosh Reqakun, Stubllen, Prekazin, xhenocidin fetar turk mbi ne para 500 viteve, pastrimin etnik serb, pastrimin etnik Grek ne Qameri etj, jo. Pra eshte diqka e pa korrigjueshme.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:03 am

Jo nuk po them keshtu. Edhe ju jeni shqiptare sikur ne te tjeret, keshtu kemi lindur dhe keshtu do te vdesim, pra jemi vellezer nga gjaku dhe kombi, mirepo ju Gjergj Kastriotin shumehere e quani tradhtar dhe e urreni dhe une jam kunder kesaj. Gjithashtu mohoni gjenocidin turk mbi popullin tone edhepse e dini shume mire qe ai ka ndodhur, po ta pranonit kete, kjo do te deshmonte kunder Islamit nder ne si shqiptare dhe per kete e mohoni. E verteta duhet te pranohet ashtu siq eshte pa e mohuar. Ka pasur Kryqzata, Inkuizicion, ka pasur urrejtje edhe ata qe veten e kane quajtur te krishtere, por jo vetem ndaj myslimaneve, por edhe ndaj cifuteve, paganeve, ne Amerike ndaj indianeve etj.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:03 am

Feja eshte gje e deshtuar sipas mendimit tim qe vetem luftera, urrejtje, krime, masakra etj. ka nxitur, pra vetem gjera te keqija dhe mekat. Pra thjesht nje ritual pa kurrfare kuptimi. Eshte diqka qe nuk i sherben te mires, por te keqes, vetem ndarjes dhe racizmit. Kur dikush mendon se eshte me i miri, ai mendon se ka te drejte te mbyse te tjeret, ose te mbisundoje mbi te tjeret. Por une do te thoja Besimi i sinqerte ne nje Zot dhe frika nga Ai eshte gje e shenjte qe nuk mund te matet me asgje dhe me asnje pasuri toksore. Askush nuk eshte mbi tjetrin dhe askush nuk ka te drejte ta beje tjetrin te vuaje, te gjithe jemi te barabarte ne syte e Zotit sepse Ai na krijoi te tille. Ai nuk tha se Cifutet jane me te miret kur i zgjodhi si popull te vet, perkundrazi Ai u tha ata ishin me i vogli nder krejt popujt, pra vetem si prezantues te mesazhit te Zotit, e ata u quan peshe dhe mendonin se kane te drejte te mbysnin te tjeret dhe kundershtonin Zotin me ata farisenjte e tyre dhe duke mbytur profetet qe i dergonte Zoti. Erdhi Jezusi, ata perseri e mohuan sepse me interesont per ta jane ritualet e kota. Pra Jezusi u kryqezua siq ishte parashikuar nga shume profete, Muhamedi e mohoi kete ne Kuran sipas qefit te tij dhe tha se Fjala e Zotit po mujka me u ndryshu sipas qefit te dikujt dhe se kush po deshirojka po futka doren ne te.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:03 am

5:51. O ju që besuat! Mos zini miq as jehuditë, e as të krishterët. Ata janë miq të njëri-tjetrit. E kush prej jush i miqëson ata, ai është prej tyre. Vërtetë All-llahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin zullumqarë. (gjyko vet sot ne bote, a jane myslimanet zullumqare apo jo-myslimanet).

98:6. S’ka dyshim se ata, të cilët nuk besuan nga ithtarët e librit dhe nga idhujtarët, do të jenë në zjarrin e Xhehennemit, aty do të jenë përgjithmonë. Të tilët janë krijesa më e dëmshme.

Kjo si ka hyre ne pune Muhamedit nese jemi ne popull zullumqar a jo, por ai ka te drejte te mendoje se une do te shkoj ne ferr, siq kam te drejte edhe une te mendoj per ate se eshte ne ferr.

5:57. O ju që besuat! Mos i merrni për miq ata të cilëve u është dhënë libri para jush edhe as jobesimtarët që me fenë tuaj tallen dhe luajnë. Kinie dro All-llahun po qe se jeni besimtarë.

9:14. Luftoni ata, All-llahu i dënon dhe i mposht ata nëpërmjet jush, e juve ju ndihmon kundër tyre dhe shëron zemrat e njerëzve besimtarë.

8:12. Edhe kur Zoti yt u kumtoi engjëjve se: “Unë jam me ju, pra, inkurajoni ata që besuan! Unë do të hedh frikë në zemrat e atyre që nuk besuan, e ju goditni në qafë e lartë, mëshonju atyre në çdo gjymtyrë (gishtërinj).

Jezusi tha se mbreteria e Zotit nuk eshte e kesaj bote dhe Ai do te kthehet ne fund te botes, une si besimtar e besoj kete 100%. Ju mendoni se Ai do te deshmoje kunder nesh "se e paskemi bere Zot", por ne realitet nuk do te jete ashtu. Ardhja e Tij e dyte do te jete diqka e vecante dhe te gjthe shpirterat (njerzit) do ta shohin, ata qe e besuan do te jene te shpetuar.

9:73. O Pejgamber, lufto jobesimtarët dhe hipokritët dhe sillu rreptë ndaj tyre - vendi i tyre është Xhehennemi që është përfundimi më i keq.

Profeti i Zotit duhet te shpalle lajm dhe te profetizoje, e jo te vrase ata qe nuk besojne si ai.

9:123. O ju që besuat! Luftoni jobesimtarët që i keni afër jush, e le ta ndiejnë prej jush grushtin e fortë kundër tyre. E dine se All-llahu është me të devotshmit.

Krejt keto ajete qe i postova i bejne myslimanet agresore. Me marrjen e Mekes une mendoj se do te duhej te ndalej xhihadi, pra Muhamedi te predikonte Kuranin me paqe, secili ka te drejte te mbroje vetveten, por jo te sulmoje te tjeret per shkak te besimit.

9:29. Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar (haram) atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, prej atyre të cilëve u është dhënë libri, derisa ta japin xhizjen në dorë e duke qenë të mposhtur.

Krejt keto ajete qe i postova i bejne myslimanet dhe Muhamedin agresor, po te deshironte Zoti qe ne ta besonim me dhune, vetem nje Engjull i Tij do te mjaftonte. Gjithashtu denoj Kryqzatat e Kryqtareve, siq denoj edhe xhihadin e Muhamedit. Me dhune asgje nuk arrihet, duke mbytur njerez ti vetem nxit urrejtje, nuk zgjidh asgje.

9:30. E jehuditë thanë: Uzejri është djali i All-llahut , e të kristerët thanë: Mesihu është djalë i All-llahut. Ato ishim thënie të tyre me gojët e tyre (fraza të thata), që imitojnë thëniet e jobesimtarëve të mëhershëm. All-llahu i vraftë, si largohen (nga e vërteta)!

Keto jane krejt mallkime, asnje bekim. Krejt kjo eshte bere duke mos e njohur natyren e vertete te Zotit. Zoti i don krijesat e Tij, nuk i ve disa mbi te tjere, keshtu qe pse do t'i krijonte ata nese do te bente dallime.

Në shërbim të Perëndisë dhe Shpëtimtarit tonë, Jezu Krishtit, Zotit tonë të ringjallur përgjithmonë.
Amen.
Eja Zoti ynë Jezus. Ne do të duam ty dhe do të mbesim shërbëtorët e tu për jetë të jetëve.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:03 am

Te parit si kane mbyte femij jane ne kohen e kryqezatave edhe ata i dimi shum mir se kush kane fillu ma perpara , jo muslimanet , mirpo ti done me e mohu , se gjoja neje qorra imi edhe skimi lexu , veq tij je tu lexu ,ku ka qene shteti Israel ,kush e ka formu ,kush ka qene ndihmes i tyre edhe per gjelozine e juj ALL-LLAHU s.v.t e dine ne zemrat tuja se qish kini , per ata jane keta ajete ,te ardhur se nuk e mbani premtimin te dhane ,por nuk merzitemi aspak se po vjene e verteta ne shesh ngadal se qfar qellimi kini ju , mirpo shteti Irakjan e ka shpall shtet Islamik ne disa qytete si done me thane shtet me ligjet e ALL-LLAHUT s.v.t ,edhe popullata e festojne se Amerika e juaj ka humbur shum , se padrejtin nuk mundem me e perkrah se edhe une po bohem qashtu
te pershendes
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:04 am

Shiqo sa persekutimet e te krishtereve ne Jeruzalem dhe vendet per rreth nga myslimanet kane ndodhur, duke i poshteruar me lloj-lloj tatimi poshterues siq urdherohet me Kur'an.
Jo ne rast lufte, por per t'i detyruar mushrikunet dhe mohuesit e njesise se Allahut qe te besojne si myslimanet. Mos t'i hyjme tani politikes, ne po flasim nga ana teologjike. Ne 95% te rasteve myslimanet e Irakut vriten ndermjet veti. Te burgosurit e Guntanamos jane te dyshuar per terrorizem, d.m.th. ata kane qene ushtare te Bin Ladenit dhe jane te rrezikshem sepse ai te mbyte e ta pren koken duke menduar se do t'i marre 72 virgjeresha per kete. O vlla i dashur mysliman nuk kom qka me kuptu, te besosh se Zoti eshte njesi nuk gje e madhe, kete do ta beja pa ndihmen e Muhamedit apo arabeve, mirepo martesa me 4 gra nuk eshte urdher i Zotit po aty ja ka futur kot ne Kuran.

Myslimanet me Muhamedin ne krye ja filluan te paret, tani mos thuaj se Arberit i sulmuan te paret Turqit sepse Historia e deshmon te kunderten. Lexo krejt se cfare thojne, e mos lexo vetem nga nje pikepamje, se eshte normale per mua qe myslimanet i mohojne faktet qe deshmojne kunder tyre. Nese paganet Mekas kane sulmuar myslimanet e arabise, kjo nuk me intereson mua se cfare bejne arabet ndermjet vete, por ate se cfare bene ndaj popullit tim vetem pse ishte me besim tjeter, vetem se nuk adhuronin hyjnine hene arab te ashtuquajtur Allah.

Mohues te vertetes?!, po krejt thojne se vetem ne e dijme te verteten, Krishtert thojne per vete, cifutet per vete, hinduset per vete, myslimanet per vete. Te gjithe thojne se vetem ne kemi te drejte por nuk duhet te kete lufte dhe xhihad e kryqzata per kete. Edhe njehere po ta them se ajetet e Kuranit nuk jane vetmbrojtje por thirrje per Xhihad.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:04 am

Te pershendes.

Nga shkrimi yt po e shoh se je shqiptar i maqedonise dhe jeni me ekstrem ne Islam. Te gjithe ata qe kane vrare njerez ne emer te Jezusit e kane bere kete ne kundershtim me urdherat e Tij. Kete mund ta argumentoj me Ungjill. Te gjithe ata qe kane vrare ne emer te Islamit kete e kane bere 100% ne pajtim me urdherat e Kuranit. S'kom more xhelozi ndaj kurkujt perveq ndaj padrejtesise, leje ti se cfare te thone arabet, gati 2 vjet bre kom punu ne organizata te tyre, e di se cdo qelize e trurit te arabit se cfare mendon. Paramendo cdo dite me ta ka 7 ore. Pra ja njoh edhe fene e tyre edhe mendimet e tyre, gati 100%. Mos i pergjitheso krejt, dalloji ata qe jane me vepra dhe ata qe jane me fjale. Leje o vlla ti shtetin islamik te Irakut se nuk me interesont per to mu kurgjo. Ajo eshte lufte civile, aty s'dihet kush kon e vran, pra aty ku hin feja Islame aty paqe kurre nuk ka. Amerika ka shkuar t'i ndihmoje Irakut, por atyre eshte e kote krejt, ata nuk e dallojne te miren dhe te keqin. Sadami ra nga pushteti, po ata nuk e dijne se cfare eshte liria dhe mendojne se liria d.m.th. te vrasesh. Amerika nuk eshte e imja se nuk jam amerikan, e as nuk deshiroj te jem se nuk mund kurre te behem edhe po te provoj. Amerika eshte e amerikaneve, siq eshte edhe Kosova e shqiptareve.

Ju jeni duke e mbajtur premtimin, bravo ju qofte. Keshtu shkohet perpara, me vrasje dhe xhihad. Qele zemren o ebu edris, shiqoi faktet dhe argumentet, ti e din se keto jane te verteta 100% por nuk deshiron t'i pranosh. Edhe njehere te pershendes.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:04 am

Islami thret ne butesi :
Kuran nahl:25’ Ti thirr për në rrugën e Zotit tënd me urtësi e këshillë të mirë dhe polemizo me ata (kundërshtarët) me atë mënyrë që është më e mira. …”

Une mundohem te jam I bute ne bisede,edhe po I toleroj shum fyerje te randa ndaj islamit!

Muhamedi a.s na meson ne butesi ai thot :
’All-llahu per butesine e jep qe nuk e jep per ashpersine.All-llahu kur e do nje krijese te veten, i jep butesi.Njerzit qe privohen nga butesia,jane privuar nga miresia’.
Poashtu thot : "Lehtesoni e mos rendoni,pergezoni e mos largoni.”

Islami asht fe e meshires .

Kuran thot: enbija:107
” E Ne të dërguam ty (Muhammed) vetëm si mëshirë për të gjitha krijesat “

Muhamedi as. ka thene:
‘Kush nuk I meshiron njerzit,nuk do ta meshiroje All-llahu.’
‘Nuk do te besoni derisa nuk meshironi”
‘Meshironi qe te meshiroheni,falni te tjeret,qe te faleni edhe ju,mjer per ata qe nuk u vene vesh fjaleve ,mjer per ata qe jane kembgules ne veprimet e tyre duke e ditur se ck abejne’

Islami,Savior, I vecoi ithtaret e librit ( cifut,krishter) me titull te posacem dhe qendrim te posaqem,saqe e lejoi mertesen me femrat e tyre,kjo do te thot se ai ia lejoi muslimanit qe nena e femijeve te tij te jete prej idhtareve te librit ( krishtere apo hebreje).
A nuk asht kjo miresi dhe tolerance?

Islami njef krishteret se jane miq me te aferm se te tjeret per muslimanet.
All-llahu ne Kuran thot Maide:82

“… do të vëresh se më të afërmit si miq për besimtarët thanë: "Ne jemi nesara-krishterë". Këtë ngase prej tyre (të krishtrëve) ka dijetarë (ulema) dhe të devotshëm, dhe se ata nuk janë kryeneçë.”

Savior, nese je i sinqerete lexoj mire porosite Kuranore, nese jo, atehere ke problem me vehten,me ndergjegjen !

All-llahu ne Kuran thot:

5:39 ‘ 39. E kush pendohet pas punës së keqe dhe përmirësohet, s’ka dyshim, All-llah ia pranon pendimin, All-llahu është që falë shumë, është mëshirues.’

11: 3. “ E të kërkoni falje Zotit tuaj dhe pendohuni (kthehuni) te Ai, se Ai do të ju mundësojë përjetime të mira (në këtë jetë) deri në një afat (të caktuar) dhe çdo punëmiri i jep shpërblimin e merituar. në qoftë se refuzojnë (të kërkojnë falje), unë pra kam frikë për ju, dënimin e ditës së madhe”

46:15 “Zoti im, më inspiro mua që të falënderoj për të mirën tënde që ma dhurove mua dhe prindërve të mij, që të bëj vepra të mira që i pëlqen Ti dhe m’i bën të mirë pasardhësit e mij, unë pendohem te Ti dhe unë jam me myslimanët.”

All-llahu te ndihmofte!Kerkoje ndihmen e tij, Pendimn e Tij!Ai te udhezon nese je i sinqerte!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:05 am

qefar ndihme mer ka shku me bo ,se ne kohen e sadamit jane vra 655 ,000 veta mrenda 3 vitesh a
kurse edhe vete statistika ashte tu kallzu ,skam qish me e hap zemren o savior se askush nuk me ka shtergur te jeme musliman ,as osmanlijet edhe te tjerit mirpo lexoje kit qish te ka shkrujte ky vellau mustaqed....
se atij i bashkangjitem me keta vargje , kush e hodhi bumben berthamore ne japan sa mij njerz i vrane aty mos ishte islami ,ose muslimajte , kohet e kolonis etj, mos i harro keta edhe mos u prek ke islamij se te parit ju e kallnij edhe pastaj thoni se muslimanet po i bojne se jane terrorrista , prej ku vjene fjala terrorriste a mundesh me e dite ?hajde kallzom se du prej teje me dite
edhe jame nga Ilirida e jo nga maqedonija ne qofte se done me dite , atje jame i Zajazit ,edhe shife vete kush po i bone padrejtesin ,te burgosurit rrehen deri ne vdekje pa asnji faj , masakrohen si ne kohen e skllavit a ishte mir kur shkiet i masakronjen ne burgjet e tyre vellezrit tane ?nuk thom se e mrboj arabin mirpo te drejtat njerzore nuk mundesh me thane se islami ka qene demtues i luftrave se me te vertet islami po shtohet dita me dite siq e sheh edhe tij ,sepse ashte rruge e vtme e drejte , ka ligje te drejta per te gjithe njerzit pa marr parasysh a ashte zezak apo sllav apo shqipetar ,se ne islam nihem krenar ELHAMDULULAH ;
36:60. O bijtë e Ademit (kriminelë), po a nuk ua dërgova porosinë që të mos e dëgjoni djallin, se me të vërtetë ai është armiku juaj i hapët!?
paqja edhe meshira e all-llahut te jete mbi ju ,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:05 am

O SAVIOR

NESE NUK KE KOH TE LEXOSH HISTORINE OSE TE HULUMTOSH DVD ME DOKUMENTARE TE STUDJUARA NGA HISTORIAN TE SHQUAR AMERIKAN ATEHER DO TE SPJEGOJ NE PIKA TE SHKURTA SI FILLOI LUFTA KRYQEZATA vs MUSLIMANET

ME 1009-1010 NE JERUSALEM NGA NJE PERSON ME TE META FIZIKE ESHTE HEDHUR ZJARR MBI NJE KISHE KRISHTERE, MEGJITHATE ZJARRI ESHTE PARANDALUAR DHE PENGUAR TE KAP PJESEN E MADHE TE KISHES, DHE NE KETE MENYR KA PENGUAR SHKAKTIMIN E DEMEVE TE MEDHA DUKE E SHPETUAR KISHEN VETEM ME DISA DEME TE VOGLA.

PAS KESAJ PAPA I ASAJ KOHE I REVOLTUAR TEJMASE THERRET TEGJITH PRINCAT E SHTETEVE KRISHTERE PJESA ME E MADHE E TYRE ISHIN NGA EVROPA, NE ATE MBLEDHI MOREN PJES MBI 50 PRINCA DHE PASI NDEGJUAN FJALIMIN E PAPES DHE FTESEN PER FORMIMIN E NJE USHTRIE E CILA DO TE QUHEJ USHTRIA E KQYZATAVE, USHTRI KJO E CILA DO TE MERTE JERUSALEMIN TOTALISHT NGA DORA E MUSLIMANVE DHE DO TE VAZHDONTE ME PUSHTIMIN E TROJEVE TJERA ARABE, SHUMICA E PRINCAVE KAN PRANUAR IDENE DJALLEZORE TE PAPES SE ASAJ KOHE DHE ESHTE FORMUAR NJE USHTRI E MADHE PREJ MIJRA KALORESVE TE CILET PER NJE AFAT SHUM TE SHKURT JAN NISUR DREJT JERUSALEMIT, ATA RRUGES DERI ATJE KISHIN LEN SHENJA TE DUKSHME DUKE MASAKRUAR DHE DJEGUR FSHATRA E VENDBANIME TE SHUMTA MUSLIMANE, DHE KUR ARRIJN NE JERUSALEM PER NJE INTERVAL TE SHKURT KOHOR MASAKROJNE TEGJITH GRA BURRA PLEQ DHE FEMIJ MUSLIMAN QE JETONIN NE JERUSALEM NDER SHEKUJ, KJO LUFTE E PARE HISTORIKE NDERMJET KRISHTERIMIT DHE ISLAMIT E CILA U BE PA PARALAJMERIM DHE NE MENYR DINAKE NGA PAPA SOLLI ME DHEJTRA MIJRA VIKTIMA NDER CIVIL, RAPORTI I PARE PAS OKUPIMIT TE JERUSALEMIT QE USHTRIA E KQYEZATAVE IA KA DERGUAR PAPES KA QEN PERAFERSISHT SA ME KUJTOHET KY "JERUSALEMIN E MORREM, KUAJT I KEMI LARE ME GJAK DERI NE GJUNJ" JU MUND TE PARAMENDONI SE CFAR KA NDODHUR NE ATE KOHE, DHE SA QKA KAN VEPRUAR AJO USHTRI E "JEZUSIT" ME MIR ME THEN E PAPES.

KJO KA QEN ARSYE QE MUSLIMANET QE KISHIN JETUAR ME SHEKUJ NE JERUSALEM NEN UDHEHEQJEN E NJE DIJETARI TE URTE TE ORGANIZOHEN DHE TE FORMOJNE NJE USHTRI E CILA DO TE DEBONTE USHTRINE E KRYQZATAVE NGA JERUZALEMI DHE DO TA RIMERRTE ATE EPRSERI, DHE KESHTU NDODHI 10 VITE ME VONE JERUSALEMI PERSERI U KTHYE NE DUAR TE MUSLIMANVE, KETO QE PO I THEM JAN KOMENTET E MIA NGA AI DOKUMENTAR I KRIJUAR NGA HISTORIAN TE NJOHUR AMERIKAN MOS HARRONI KETE, KUR USHTRIA MUSLIMANE RIKTHEN JERUSALEMIN TEGJITH ATA JO MUSLIMAN QE KAN JETUAR NE JERUSALEM PARA LUFTRAVE JAN LEJUAR TE VAZHDOJNE PA ASNJE PROBLEM, GJITHASHTU TEGJITHA XHAMITE QE KAN EGZISTUAR ME PAR NE JERUSALEM E QE JAN SHENDRRUAR NE KISHA GJAT 10 VJECARIT TE PUSHTIMIT TE USHTRISE SE KRYQZATAVE NUK JAN PREKUR ME PO JAN LEN ASHTU KISHA EDHE PSE ISHIN TE NDERTUARA NE THEMELE TE XHAMIVE.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:06 am

Pershendetje vellezer te dashur mysliman. Une si besimtar krishter ju kam vellezer edhepse ju ndoshta me urreni mua qe nuk pajtoheni me mua dhe me theniet e mia, gjithashtu vellezer i kam edhe cifutet. Une nuk urrej myslimanet edhe njehere po ju them. Une jam ne gjendje ta puthe Kuranin qitash (qe e putha), edhepse urdheron vrasjen time (sepse kam luftu ndaj Allahut dhe Profetit te tij) dhe nxit urrejtje ndaj meje dhe ndaj besimit tim dhe mohon hyjnesine e Jezu Krishtit. Kete e bej jo se e dua Islamin dhe une nuk mendoj se ai eshte i vertete por vetem qe respektoj dhe i dua myslimanet, kudo qofshin, ne te vertete krejt krijesat e Zotit i dua. Gjithashtu une denoj cdo krim qe nje njeri qe ka thene se eshte i krishter dhe ka bere krim apo vrasje, apo ka shkaktuar ndonje krim ndaj nje myslimani, cifuti, pagani, hindusi perveqse ne vetmbrojtje, pra kur ka qene i rrezikuar. Ata kane vepruar kunder Zotit nese kane vepruar keshtu dhe gjithashtu kane prishur imazhin e besimit Hyjnor Krishter dhe i kane larguar njerzit nga e verteta dhe nga Ungjilli. Shpetimi i vetem arrihet duke pranuar Jezusin si Shpetimtar, pra si Mesi e jo duke mohuar kryqzimin e Tij siq ben Kurani.

Gjithashtu sinqerisht deshmoj se Allahu nuk eshte Zot keshtu qe nuk eshte Zoti qe une si i Krishter e adhuroj dhe e besoj dhe mendoj se as myslimanet nuk adhurojne Zotin tim dhe nuk e njohin natyren e Tij sepse Kurani dhe Bibla jane shume larg, ne asnje pike nuk pershtaten gati, pra mospershtatje e madhe ne doktrine. Zoti im eshte Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjte, Krijuesi im po si na u zbulua ne Bibel, dhe une deshmoj se nuk ka Zot tjeter perpos Tij. Sipas mendimit tim shpetimi arrihet vetem duke pranuar Jezusin, siq e permenda me heret. Pra pranimin e Jezusit si Zot (Gjoni 1:1-5). Gjithashtu besoj se kush nuk e beson si te tille eshte i humbur dhe do te denohet rende. Besoj se deshmia se ekziston nje Zot nuk mjafton, por duhet te besohet sipas Bibles.

T'i lejme Kryqzatat dhe Inkuzicionin se e di me mire se ato kane qene kunder mesimeve te Jezu Krishtit, Zotit tone te ringjallur, nje me Atin. Pra ato krime kane qene kunder predikimeve te Ungjillit. Por ne ato krime nuk jane mbytur vetem myslimanet, por edhe cifutet dhe paganet. Mirepo myslimanet shume kane kerkuar, prej Mekes kane pushtuar Jeruzalemin, eshte me qindra kilometra larg. Islami nuk ka predikim paqsor te Kuranit por vetem me xhihad, perveqse kur jo-myslimanet e pranojne me deshire ose kur jane te frikesuar. Sinqerisht me thuani se cfare do te benin myslimanet po te pushtohej Meka nga ndonje ushtri jo-myslimane. edhe 10 here ma zi se qfare bene kryqtaret. Une urrej luften dhe jo-tolerancen.

Se ato kane qene kunder mesimeve te Zotit kete do ta deshmoj me Ungjill.

Mateu 5:44 Por une po ju them: Duani armiqte tuaj, bekoni ata qe ju mallkojne, u beni mire atyre qe ju urrejne, dhe lutuni per ata qe ju keqtrajtojne dhe ju perndjekin.

Mateu 10:39 Kush do ta ruaje jeten e tij (egoiste) do ta humbase ate. Kush do ta jape jeten e tij e tij per shkakun tim, do ta rifitoje ate.

Endrra ime si besimtar Krishter eshte qe te vdes duke deshmuar se Jezusi eshte Zot, po si me meson Bibla, jo se e dua vdekjen, por qe e dua Zotin.

http://images.google.com/images?hl=en&q=pope%20kissing%20quran&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wi

http://kjbbn.net/leaders_pope_kissing_quran.jpg

http://www.orthodoxfaith.com/ecumenism6.gif

Edhe Papa Gjon Pali i II ka puthur Kuranin kur ka kerkuar falje per Kryqzata, por sipas mendimit tim myslimanet ja filluan te paret kur sulmuan pelegrinet e krishtere. Une katolik nuk jam dhe mendoj kisha katolike ka bere gabime katastrofale, gjate mesjetes, inkuizicionit dhe kryqzatave. Por ka pasur edhe luftetare krishtere te kryqzatave qe kane luftuar si burrat pa bere krime ndaj popullsise civile, por qe kane luftuar kunder krimineleve muxhahedine, atyre qe vrasjen dhe marrjen e shpirterave te njerzve e kane profesion.

Une nuk kam nevoje per miresine e Islamit, por ate ajetin qe e postova me lart ku ju urdherohet t'i luftoni "njerzit e librit" derisa te ndiejne veten te mposhtur, dhe une nuk mendoj se kjo eshte respekt. Shiqo se cfare bene turqit ketu (mos t'shkojna larg atje ne Jeruzalem), shkatrruan shpresen tone dhe na vrane besimin ne Krishtin Mesi dhe ne Zotin e vetem. Kishat i kthyen ne xhami (te vetmit tempuj qe u ngjasojne tempujve pagane duke marrur si simbole henen dhe yjet), prifterinjte katolike i mbysnin etj. Pra popullin tim ma vrane dhe ma masakruan, dhe ata vepronin keshtu me Kur'an, Kurani i mesoi keshtu.

Ju na merrni qikat neve, po s'na jepni t'juvet, hehe. Keshtu qe mos boni dallime tjerav here.

5:39 ‘ 39. E kush pendohet pas punës së keqe dhe përmirësohet, s’ka dyshim, All-llah ia pranon pendimin, All-llahu është që falë shumë, është mëshirues.’

Por myslimanet nuk jane penduar, kurre nuk kane kerkuar falje per krimet e tyre. Islami e ka deshmu vetveten edhe une e them kete. Ke ndegjuar ndonjehere per xhihadin kunder Arberise nga xhihadistet turq. Ne nuk i sulmuam ata (turqit), ata erdhen te paret ketu, po te mos behej kjo, ndoshta do te dyshoja sesi u perhap Islami, por pas kesaj jo.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:06 am

Studenti me mjekër, përjashtohet nga Universiteti i
Durrësit

Julian Mebeli thotë se i janë dhënë dy javë kohë për të
hequr mjekrën

http://shekulli.com.al/index.php?page=lajmedite&newsID=103160

Shekulli

Ende pa u mbyllur debati mbi një studente myslimane, e cila
u paralajmërua nga Universiteti i Durrësit se do të
përjashtohej, nëse nuk hiqte shaminë, një tjetër rast ka
hapur debatin nga e para. Rektori i Universitetit të
Durrësit, Agim Kukeli, ka paralajmëruar se do të
përjashtohet nga shkolla edhe një tjetër student mysliman,
i cili mban mjekër. Julian Mebeli, i cili është në vit të
parë në degën administrim-biznesi, tha se rektori e ka
thirrur në zyrë dhe i ka dhënë një afat prej dy javësh që
të heqë mjekrën, në të kundërt do të përjashtohet nga
shkolla. “Rektori më thirri në zyrë dhe më pyeti për
mjekrën. Ai më tha se nëse nuk do ta heqë mjekrën do të
përjashtohem nga shkolla, duke më lënë dy javë kohë”, tha
Julian Mebeli. Studenti mysliman që mban mjekër u shpreh se
kjo nuk është e drejtë pasi shkelen liritë e individit.
“Shoqëria jonë është një shoqëri civile që respekton të
drejtat e njeriut. Një rektor nuk mund të hartojë
rregullore, të cilat bien ndesh me rregulloret që ka
hartuar shteti shqiptar. E drejta e besimit është një e
drejtë e garantuar edhe me kushtetutë, kështu që nuk mund
të më mohohet e drejta e arsimimit”.- tha studenti Mebeli.
Vetëm pak ditë më parë, një studente myslimane në
universitetin e Durrësit, Behije Hoxha, bëri publik një
paralajmërim verbal të dhënë nga rektori i Universitetit të
Durrësit, Agim Kukeli, se do të përjashtohej nga shkolla
nëse nuk hiqte shaminë brenda dy javësh. Rektori e ka
bazuar kërkesën e tij në një kod të brendshëm etike të
Universitetit, i cili nuk lejon studentët me simbole
fetare. Julian Mebeli reagon edhe në mënyrë ironike, duke
vënë në pah se ky është një paragjykim i pavend. “Gjatë
kësaj kohe kam menduar për Marksin, i cili vendosi themelet
e ekonomisë botërore, Naimin tonë, e deri te Kadri Roshi e
Bujar Lako, që janë aktorë. Kam menduar se si ia kanë dalë
ata që kanë mbajtur mjekër”,- thotë studenti Mebeli.
Universiteti i Durrësit është hapur këtë vit dhe që në
momentet e para ka hapur një debat të madh në lidhje me
studimin në këtë Universitet të personave që mbajnë veshje
që reflektojnë një besim të caktuar fetar. Debati nisi me
paralajmërimin për përjashtim të studentes së Anglishtes,
Behije Hoxha, ndërkohë që ky nuk është i vetmi vendim i
bordit të këtij Universiteti. Vendimi i tyre është
kundërshtuar nga rektori i Universitetin të Tiranës, Shezai
Rrokaj, i cili tha se studentet e mbuluara gëzojnë të
drejtën për të vazshduar studimet edhe përse mbajnë shami.
Gjithashtu, në mbrojtje të vajzës ka reaguar edhe
Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, i cili i ka kërkuar
rektorit të Durrësit zyrtarisht që të tërheqë vendimin dhe
të krijojë mundësinë e studimeve për studentët myslimanë.
Hapja e këtij debati u pasua edhe me një dëshmi të një
studenteje në Universitetin e Elbasanit, e cila tha se
ndihet e paragjykuar nga një pedagog për shkak të besimit
të saj.

Selim Muça
Kryetari i Komunitetit Mysliman, Selim Muça, u shpreh se
Universiteti i Durrësit duhet të krijojë mundësinë që
studentet myslimane të vazhdojnë shkollën. “Vajzat e
mbuluara me shami janë myslimane të vërteta dhe kanë të
drejtën e tyre të hyjnë në Universitete, t’i mbarojnë ato,
të fillojnë punë të administratën publike e institucionet
shtetërore, si gjithë pjesa tjetër e shoqërisë. Nuk mund
t’i privohet e drejta e vazhdimit të shkollës së larta
vajzave të besimit Islam që e kanë kokën të mbuluar me
shami. Në rastet kur në Universitete paraqiten femra me
fytyrë të mbuluar me perçe, pavarësisht transparencës së
saj, nuk mund të pranohen. Ky është mendimi ynë.”

Behije Hoxha
Debati mbi mbajtjen e mbulesës nga ana e studenteve
myslimane në universitet është nxitur nga një vendim i
rektorit të Universitetit të Durrësit, Agim Kukeli, i cili
paralajmëroi për përjashtim studenten, Bahije Hoxha.
Rektori i dha dy javë kohë vajzës për të hequr mbulesën, në
mënyrë që të vazhdonte studimin. Precedenti i studentes së
Universistetit të Durrësit nuk ka marrë ende një zgjidhje,
pasi vajza pretendon se qeveria i ka dhënë të drejtë.
Ministria e Arsimit nuk është shprehur në lidhje me
ngjarjen, ndërsa rektori Kukeli nuk ka deklaruar nëse i
qëndron vendimit apo është tërhequr.

Julian Mebeli
Julian Mebeli, i cili është në vit të parë në degën
administrim-biznesi, tha se rektori e ka thirrur në zyrë
dhe i ka dhënë një afat prej dy javësh që të heqë mjekrën,
në të kundërt do të përjashtohet nga shkolla. “Rektori më
thirri në zyrë dhe më pyeti për mjekrën. Ai më tha se nëse
nuk do ta heqë mjekrën do të parjashtohem nga shkolla, duke
më lënë dy javë kohë”,- tha Julian Mebeli. Studenti
mysliman që mban mjekër u shpreh se kjo nuk është e drejtë
pasi shkelen liritë e individit.


Paragjykimi
Një studente e Universitetit “Aleksandër Xhuvani” në
qytetin e Elbasanit thotë se një pedagog i Universitetit e
paragjykon dhe e provokon në lidhje me besimin e saj. D.Gj,
18-vjeçarja nga Elbasani thotë se një pedagog i saj i thotë
shpesh “më vjen keq për ty”. Vajza, e cila druhet të
identifikohet, thotë se është ankuar disa herë për
provokime nga ana e pedagogëve për besimin e saj. Duket se
ajo nuk është e vetme që ndeshet me këtë paragjykim, pasi
në Universitetin “Aleksandër Xhuvani”, 5 për qind e
studenteve janë të mbuluara me veshjen karakteristike të
besimtareve myslimane.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Sat Jul 10, 2010 8:06 am

Julian Mebeli thotë se i janë dhënë dy javë kohë për të
hequr mjekrën

http://shekulli.com.al/index.php?page=lajmedite&newsID=103160

Shekulli

Ende pa u mbyllur debati mbi një studente myslimane, e cila
u paralajmërua nga Universiteti i Durrësit se do të
përjashtohej, nëse nuk hiqte shaminë, një tjetër rast ka
hapur debatin nga e para. Rektori i Universitetit të
Durrësit, Agim Kukeli, ka paralajmëruar se do të
përjashtohet nga shkolla edhe një tjetër student mysliman,
i cili mban mjekër...

Perse te dallohen njerzit per shkak te besimit te tyre. Ne te gjithe jemi te barabarte para Zotit. Ata duhet te trajtohen me dashuri nga te gjithe ne dhe jo me urrejtje apo ndarje. Nese nje student apo studente then rregullat e Univerzitetit duhet t'ju tregohet se kane thyer rregullat e atij univerziteti dhe jo te trajtohen me perulje apo diqka tjeter, dhe une jam kunder kesaj nese ndodh kjo. Pra rregullorja duhet te shkruhet ne fillim dhe te tregohen kushtet qe duhet te plotesohen nga nje student/e per ta ndjekur ate univerzitet. Por shkollat gjithashtu sipas mendimit tim duhet te jene laike qe te mos vihet deri te problemet qe jane duke ndodhur sikur tani.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 6 e 23 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi