Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lajme nga bota Islame

Faqja 2 e 23 Previous  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next

Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:51 pm

Mesazh i vjeter por...
Kah ia ka mësyer Amerika?Është vetëm pyetje kohe kur njerëzit në Shtetet e Bashkuara do ta kuptojnë se kanë bërë gabim të madh. Ata kanë rizgjedhë, megjithëse edhe me ndihmën e votave të vjedhura, një njeri e qeveri që ia ka shkruar vetes një sjellje, e cila prodhon përçarje e urrejtje si në vendin e vet ashtu edhe në botë.
Me keqardhje do ta vështrojnë sulmin mbi të drejtat qytetare, për të cilat janë aq krenarë; ata do të ballafaqohen me humbje të mëdha të standardit jetësor, meqenëse qeveria (administrata) është e detyruar t’ua ngarkojë atyre borxhet e mëdha; ata do të duhet të shohin se si do të humbë besimi në monedhat e tyre dhe si tregtia me partnerët tradicional afarist do të mbesë mbrapa. Katastrofa e invazionit të Irakut do të fermentohet me tutje, si në Irak ashtu edhe gjithkah nëpër botë. Si reaksion i frikës dhe ndjenjës së urrjetjes, të cilën e ka shkaktuar administrata amerikane pothuajse kudo, amerikanët do të jenë të prirë për (vet)izolim dhe për t’ia kthyer edhe më shumë shpinën botës.


Iluzioni
Një nga problemet kryesore të kësaj administrate është iluzioni i saj tepër i fuqishëm, në dorë të së cilës është: Se (gjoja) është e frymëzuar nga Zoti dhe ndihmon në pronën e mëshirës hyjnore të botës së krishterë dhe misionin e fuqisë së vetme të glorifikuar. Me këtë SHBA-të kanë bërë një hap të madh mbrapa dhe janë izoluar nga problemet e njëmendta të pjesës më të madhe të botës: ndotja e ambientit dhe kërkesat e një planeti, i cili lëngon nga rëndimi i një katastrofe kërcënuese.
Shtetet e bashkuara do të hetojnë se bota nuk do të qëndrojë duarkryq. Me apo pa bashkëpunimin amerikan, popujt do të vazhdojnë të merren me problemet ekologjike e shoqërore që na rëndojnë të gjithëve e të cilat kërkojnë veprim të shpejtë. Amerika do të mbetet e izoluar dhe e injoruar dhe tek pastaj do të jetë e gatshme „të paraprijë“.


Retorika


Kjo administratë, madje edhe tash kur bën qejf me fitoren e vet, mendon për përparësitë dhe mangësitë e veprimeve të ardhme. Meqë ngjarjet në Irak e kanë zënë të papërgatitur dhe i ka penguar planet e saj, i është dashur të ndalet pak para se të lëshohet në aksione të mëtutjeshme dhune. Por, me kërcënime e fraza do të vazhdojë edhe më tutje, duke shpresuar se të tjerët mund t’i frikësojë e ngjadhnjejë edhe me anë të gjesteve kanosëse. Në ndërkohë në shumë shtete po ndodhin ndryshime të mëdha, të cilat do të çojnë deri te një zhvendosje e madhe e ekuilibrit të fuqive botërore. Kina dhe India, Amerika Jugore dhe Rusia po ngriten në këmbët e veta (pavarësohen) dhe po e zhvillojnë potencialin ekonomik. Për Afrikën më në fund ka shpresë meqë është bërë objekt interesimi për ndihmë, për të cilën janë duke u angazhuar njerëz të shumtë të vullnetit të mirë nga shumë qeveri e institucione.Kështu bota po shkëputet nga dominimi i fuqisë e pasurisë amerikane dhe po e vizaton një rrugë tjetër për të qenë më drejtë paracaktimit (fatit) të vet.Nëse Shtetet e Bashkuara ngulin këmbë në të drejtën e tyre për veprime unilaterale, do të jenë refuzuar e injoruar në projektet dhe planet ndërkombëtare, ekonomia e tyre do të vazhdojë së shkatërruari, kurse qytetarët do ta humbin besimin në punën e qeverisë së vet. Pa miq dhe me pushtet gjithnjë e më të vogël, do të jenë të detyruara për t’u ndryshuar dhe do ta përtërijnë dialogun me miqtë e vet të dikurshëm.
Kur të paraqitet M????? haptazi, ky transformim do të përshpejtohet e të sigurohet përfundimi i saj i mirëseardhur.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:51 pm


Një numër i madh i kroatëve konvertohet në Islam


U larguan nga Krishti ngase ishin të pakënaqur më priftërinjtë, krishterët largohen nga feja e tyre, një numër i madh i kroatëve është duke u konvertuar në Islam.Jusuf (dikur Bogdan) Radoniq - priftërinjtë krishter atë që e predikojnë nuk e veprojnë. Nuk ishin të kënaqur me besimin e tyre thotë imami i Splitit Kemal Skender: - Vitet e fundit janë shënuar një numër i madh i krishterëve dhe të personave tjerë të cilët u konvertuan në Islam thotë zëvëndësi i myftiut, Aziz Efendija: - Njerëzit janë të dëshpëruar në shumë gjëra, ndërsa qetësinë e gjejnë në Islam.Duke u bazuar në dëshmitë e personave të cilët nga kisha romakokatolike kanë shkuar në kisha tjera apo në bashkësi tjera fetare, dhe vetë priftërinjtë dhe besimtarët tjerë të cilët “heqën dorë” nga krishterizmi, një numër i madh i besimtarëve janë duke braktisur kishen katolike në Kroaci! Krishterët e mëparshëm me të cilët kemi biseduar pohojnë se nuk janë dëshpëruar në Zotin. - “Atë që e predikojnë, nuk e veprojnë, por e bëjnë të kundrëtën. Nuk ishim të kënaqur me fenë e tyre. Për meshë ishin të interesuar vetem aq sa për ta kryer. Pasi që kalova në islam vetëm atëher jam mbushur me besim - thotë Bogdan Radoniq, qytetar i Splitit, i cili e ndëroi emrin dhe tani quhet Jusuf, një ndër shumë kraot të cilët e pranuan islamin dhe pas vete e lanë krishterizmin. “Tani jam njeri më i mirë” thotë ai.- Isha krishter i flaktë. Shumë shpesh kam marrë pjesë në mesha, por nuk isha i kënaqur. Ka disa vite që jam konvertuar në islam, këtë e bëri edhe një mike ime e afërt, duke e parë sa të mira më ofroi feja ime e re. Ajo ende e mban të fshehur nga familja e saj, unë kam përkrahje nga familja ime, pas kalimit tim në islam, ata në mua shohin një njeri më të mirë dhe e pranuan atë. Ai i cili e pranon islamin, ai nuk largohet më, siç e bëjnë disa me fenë krishtere-thotë Jusufi, përderisa imami i Splitit Kemal Skender tregon se vitet e fundit patën shumë raste të personave të besimit krishter dhe qytetarëve tjerë të cilët u konvertuan në islam, ndërsa brenda vitit me qindra persona vijnë dhe kërkojnë këshilla dhe informata për islamin në qendrën e tyre në Split.Zëvendës i myftiut Aziz Efendia, përndryshe një ndër pjestarët më autoritativ të Bashkësisë Islame në Kroaci, thotë:

-Është e vërtetë se na vizitojnë shumë njerëz të cilët dëshirojnë ta pranojnë islamin. Për çdo ditë na ofrohen, dhe persoanilsht i njoh ata që nga feja krishtere u konvertuan në islam. Ne jemi të obliguar t’u jemi në shërbim atyre që janë të interesuar. Disa prej tyre dëgjojnë ligjerata, ndërsa një pjesë tjetër dëshiron që menjëher të kalojnë në islam. Njerëzit janë të dëshpëruar në shumë gjëra, ndërsa të vetmen qetësi e gjejnë në islam - thotë Efendija duke shtuar se në Kroaci janë 60 deri në 100 mijë musliman. Ai paralajmëron se numri i muslimanëve është duke u rritur në kontinuitet. Pasi është pyetur se a janë krishterët më shumë të dëshpëruar ndaj kishes, ai nuk dëshiroi të jap përgjigje, duke theksuar se nuk i takon atij që t’i komentoj shkaset.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:51 pm

Russi

Terrori shkakton konvertime masine te muslimaneve ne krishtenizem

Dy milion musliman kan konvertuar ne fene e krishtere ne 15 vitet e fundit, por, vetem 2500 Rus kane konvertuar ne islam. Keto shifra u bene publike ne magazinen javore:"Itogi". Terrori e pershpejton konvertimin e muslimaneve ne fene e krishtere masovikisht. Ne Ossetien veriore eshte zvogluar numri i muslimaneve per rreth 1/3. Ne Beslan rreth gjysma kan konvertuar ne krishterim. Vete muslimanet pohojne se pas cdo sulmi terrorist islamimist, me mijera dhe dhjetramijera musliman konvertojne ne krishterizem.http://www.kath.net/detail.php?id=11931
__________________
Islam is uncompatible with democracy
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:52 pmPlanet për Olimpiadën 2012 - Xhamia për 40.000 besimtarëXhamia e madhe për 40.000 besimtarë do të ndërtohet pasi që organizatat islamike të Britanisë së Madhe ta shprehin vullnetin e tyre. Kjo xhami do të ndërtohet në afërsi të hapsirës së re olimpike në Londrën Lindore. Kompleksi i ndërtesave muslimane i cili në përgjithësi do të ketë vend për afro 70.000 persona, duhet të përfundon dhe të jetë i gatshëm të hapet deri në fillim të lojrave olimpike, nëse e tëra zhvillohet sipas planit të organizatës globale të da’avetit aktiv-Tablig Xhemat.Ndërtesa është parashikuar për vendosjen e muslimanëve gjatë lojrave olimpike e pastaj do të shndërrohet në selinë kryesore të kësaj organizate. Kërkesat për leje të ndërtimit janë parashtruar tek pushteti lokal siç ka publikuar gazeta britanike "The Sunday Times".Xhamia për nga hapësira për besimtarë do të jetë njëra ndër vendet më të mëdha në Britaninë e Madhe dhe njëra ndër më të mëdhatë në Evropë. Mund të krahasohet me katedralen e Petrit në Romë e cila mund të ofroj hapësirë për 60.000 besimtarë. Arkitekti i njohur Ali Manger e ka kryer projektin për këtë ndërtesë i cili është planifikuar detalisht. Kjo do të jetë e vendosur në vendin e një xhamie ekzistuese - përafërsisht 500 metra afër qendrës olimpike. Ai planifikon një dizajn futuristik me turbina me ajër në vend të minareve tradicionale dhe kulmin transparent në vend të kupollës tradicionale.Kompleksi, i cili sipas vlerësimeve do të kushtoj përafërsisht rreth 150 milion euro, gjithashtu do të ketë edhe kopshte, shkollë, bibliotekë dhe hapësirë për vendosjen e vizitorëve.“Kjo do të jetë më shumë se xhami. Ideja e përgjithshme është që konstruktimi sugjeron tejkalimin e kufijve”, thotë menagjeri.Organizata Tablig Xhemat nuk është krejtësisht joproblematike. Pas sulmeve terroriste të 11. shtatorit 2001. ajo ka arritur në fokusin e interesimit të agjensioneve perëndimore të sigurimit dhe është vërë në lidhje me organizatën terroriste Al-Kaida si dhe me njërin nga sulmuesit e sulmit të korrikut në Londër.Sipas gazetës "Sunday Times" Bavaria për tre anëtarët e kësaj organizate kanë pohuar se është dashur të depërtohen sepse është dëshmuar se përkrahin ekstremizmin islam. Organizata e cila atë kohë është themeluar në Indi veten e njeh si organizatë jopolitike e cila fokusohet në punën humanitare.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:52 pm

Femra nga Arabia Saudite duhet te ekzekutohet!

Ajo eshte 26 vjeq dhe do te ekzekutohet para publikut me prerje koke sepse e ka vrare perdhunuesin e saj.
Vajza e re e cila eshte denuar me vdekje me prerje koke nga gjykata islamike e sharise, tanime gjendet qe 6 vite ne burg dhe pret ekzekutimin e saj. Para gjykates kishte pranuar te ket pas lidhje jashtmartesore, por te mos kete pasur seks me jaranin. Pasi Jarani kishte kerkuar te beje seks me te, ajo kishte refuzuar. Pas nje tentimperdhunimi nga ana e frajerit ajo e kishte vrare ate.
drejtori i burgut von Abha Saud Al Otatibi i raportoi gazetes "Arab News": "Vajza eshte deprimuar dhe ligshtuar truperisht, ngase ekzekutimi i saje afrohet dita dites. Meqe, perdhunimi ne pergjithsi (Te perdhunush ose te perdhunohesh) trajtohet njejt ne Arabi, ju duket shume njerzeve quditese qe ketu edhe ata denohet te cilet bejne vetmbrojtje.

Linku me posht:

http://www.netzeitung.de/vermischtes/357722.html
__________________
Islam is uncompatible with democracy
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:52 pm

Numër rekord i konvertuesëve gjerman në islam - sipas të dhënave të bashkësive islame

Më shumë se një mijë gjerman u kunvertuan këtë vit në islam, lajmëron Institucioni qëndror i arhivës islame në Gjermani. “Për ne kjo do të thotë një rritje me rëndësi të madhe.” - tha drejtori i këtij instituti Salim Abdullah për ‘Berliner Zeitung’.Sipas të dhënave të institutit 14352 nga gjithsejt 3,2 milion musliman në Gjermani janë me origjinë gjermane.“Më shumë se dy të tretat e konvertuesëve, 62%, janë femra. Shumica kanë diplomë univerzitare dhe e kanë gjendjen e mirë ekonomike. Vetëm një numër i vogël i femrave u konvertuan pas martesës me muslimanë” - shtoi Abdullahu.Instituti këto të dhëna i merr prej bashkësive islame. Në raportet e tyre gjithashtu nevoitet edhe deklarata e përkatësë fetare që detyrimisht duhet bashkangjitur për shkak të vizave për shkuarje në haxh në Meke, përmend drejtori i institutit
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:52 pm

Sulmohen xhamitë në disa qytete të FrancësNë qytetin francez Carpentra në një xhami është hedhur një mjet shpërthyes (koktel molotov) edhe atë në kohën e namazit të xhumasë. Ky sulm me zjarr mbi muslimanë nuk do të thotë asgjë të re. Edhe para trazirave të fundit janë djegur disa ndërtesa ku kishin jetuar muslimanët dhe atë kohë shumë gra dhe fëmijë ishin viktima. Policia franceze pas kësaj hodhi lotësjellës në xhami. A do të ndikoj në qetësimin e situatës mjaft të tensionuar në Francë kjo djegje e xhamisë pritet të shihet. Burimet policore frigohen që vala e re e trazirave të mos përsëritet në vikendin e ardhshëm ndërsa kjo djegje aspak nuk do ta pengonë.

Lion - një qytet tjetër i Francës - në xhaminë e madhe të këtij qyteti hedhet një tjetër lëndë shpërthyese (koktel molotov). Ky sulm është kryer në orët e vona të natës, por për fat projektili nuk shpërtheu prandaj nuk shkaktoi dëme të mëdha, deklaroi rektori i xhamisë së madhe Kamel Kabtane.


“Heret në mëngjez, rojtari kishte gjetur mbeturinat e shishes dhe shenjat e benzinës në muret e xhamisë. Për fat të mirë, kokteli nuk kishte shpërthyer dhe nuk pati dëme të mëdha”, tha Kabtane.Ditët e fundit, Lioni ishte fushë e luftimeve mes policisë dhe të rinjëve, si incidente të para të këtij tipi në qendër të një qyteti të madh që nga fillimi i trazirave deri më tani i cili tronditi periferitë e qyteteve franceze.


avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:52 pm

Sulmohet xhamia në VienëPara disa dite në lagjen Hernals, në Mariengasse, lagje e njohur nga një numër i madh i të huajve të cilët jetojnë aty, ka shpërthyer një bombë. Janë dëmtuar disa banesa, ndërtesa në të cilën është mesxhidi dhe tre makina. Askush nuk e mori përgjegjësinë për këtë akt.Walter Hladik, zyrtar i policisë, deklaroi se deri më tani nuk ekziston asgjë çka do tregonte një prapavi politike tëlidhur me këtë akt.Kalimtarët të cilët u gjetën në vendin e shpërthimit kishin deklaruar se nuk është asgjë tjetër pos një sulm në ndërtesat ku jetojnë të huajt.Polcia në vendin e ngjarjes kisht gjetur mbeturinat e mjetit shpërthyes, kabllo dhe disa shenja ndërsa rezultatet e para të hetimeve priten këto ditë.Në ndërtesën e dëmtuar gjendet xhamia, aty kryesisht banojnë muslimanët, aty është edhe një shitore turke.


burimi:-islamgjakova-
__________________
--------------------------------------------
"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siç i fsheh veprat e veta të keqija"
Jakup a.s.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:53 pm


Rritja fenomenale e Islamit

Zgjerimi:

Islami u përhap nga vendi ku vuri rrënjët në gadishullin arabik gjer në pjesën e Azisë paraqëndrore dhe asaj qëndrore, në nënkontinentin indian, në Azinë Juglindore dhe në Filipine; Bregdeti Lindor i Afrikës dhe i tërë veriu i kontinentit, në veri dhe në jug të Saharës janë vende islame. Në Evropë, gjegjësisht në Ballkan sundimi osman ka lënë ishuj me popullsi islame. Janë për tu përmendur: Turqia evropiane, Bosnja, Shqipëria dhe Kosova. Që nga shek. XIX është formuar një diasporë islame në të gjithë botën, e sidomos në Evropën Perëndimore dhe në Amerikën Veriore përmes emigrantëve dhe atyre që kanë shkuar atje për të punuar.

Ditëve tona:

Është e njohur në SHBA dhe në tërë botën se Islami është feja me rritje më të shpejtë.

Pjesë të shkëputura nga mediat më të njohura me shkrim në SHBA lidhur me këtë:

"Islami është feja me rritje më të shpejtë në Amerikë, guidë dhe shtyllë stabiliteti për shumë prej njerëzve tanë." (Hillary Rodman Clinton, "Los Angelos Times", 31 Maj 1996, fq. 3).

Muslimanët janë grupi me rritje më të shpejtë në botë..." (The Population Reference Bureau, "USA Today").

"Islami është feja me rritjen më të shpejtë në vend." (Geraldine Baum, "Newsday" Religion Writer).

"Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara." (Ari L. Goldman, "NEW YORK TIMES", 21 Shkurt 1989, fq. 4 A).

Në kohën e fundit po rritet qartë edhe numri i grave latine të konvertuara në Islam, para së gjithash në qytetin New Jersey të Shteteve të Bashkuara të Amerikës:

Gratë e konvertuara njoftojnë se njëri nga shkaqet e zgjedhjes së tyre ishte vlera e grave në islam. Pos kësaj thonë se ndihen të lira duke bartur mbulesën.
Përmes një lajmi të "Christian Science Monitor" muslimaneja e konvertuar Yasemin Pinet thotë se ajo kishte fituar respektin e vërtetë në Islam. Ne si muslimane i vizitojmë edhe xhamitë shtonte ajo dhe thoshte se ndihet më e sigurtë dhe më e qetë kur është me shoqet e saja muslimane.
Sikurse Jasemina poashtu edhe gra të tjera gjejnë një mënyrë më të mirë të jetës në Islam, andaj konvertohen vazhdimisht. Sipas një botimi të Bashkësisë Islame të Amerikës Perëndimore në tërë SHBA-në janë konvertuar rreth 40 mijë latinoamerikanë në Islam.
Gratë në fjalë, të cilat mbajnë shami tregojnë se ato ndihen shumë më të lira dhe se mund të lëvizin shumë më mirë në shoqëri. Lidhur me këtë Jenny Yanez thotë: "Kur më shohin njerëzit të cilët i takoj se unë mbaj shami, e dinë se jam fetare, andaj nuk më bezdisin. Gjithashtu nuk kemi konfrontime me modën."

Përveç kësaj, në Islam gratë përvetësojnë fort vlerën e bashkëshortësisë dhe të familjes. Pasi që të mirren mirë me Islamin dhe ta kuptojnë realitetin, thonë se njerëzit, të cilët kanë marrë dituri të gabuar mbi Islamin e trajtojnë atë me sy krejt tjerë.
Poashtu thuhet se Islami mund të kuptohet më së miri, nëse lexohet Kur'ani dhe kjo vlen edhe për pozitën e grave në Islam.
(31.12.2004 Yeni Asya)

Japoni:

Imami turk Nimetullah Hoxha Efendi, pas 36 vjet shërbimi në Mekke, u shpërngul në Japoni me kërkesën e muslimanëve të atij vendi. Pothuaj qe shtatë vjet ai qëndron atje dhe ishte dëshmitar se si mijëra japonezë bëheshin muslimanë: "36 vjet kam vepruar në Mekke. Kam punur 20 vjet në xhaminë Sultan Ahmet në Stamboll. Isha imam në xhami të ndryshme. Përderisa jetoja në Mekke njoftohesha me njerëz të ndryshëm nga kombe të ndryshme. Atje jam munduar të japë më të mirën nga vetja në mënyrë që puna ime të jetë e frytshme. Isha edhe në Evropë. Tash, pothuaj qe shtatë vjet jam në Japoni. Kam ardhur këtu me kërkesën e tyre. Deri para 20 vjetëve në Japoni kishte vetëm dy xhami, ndërsa tash janë mbi tre qind sosh."

"Japonezët ankohen, ju muslimanë përse keni ardhë kaq vonë tek ne, edhepse fqinjët tanë Filipinet, Indonezinë, Malajzinë, Tajlandën dhe Singapurin i keni njoftuar shumë më heret me Islamin, ju po vini tek ne me vonesë?!"

"Ata shënojnë predikimet tona, vijnë në qendrën islame, na bëjnë pyetje lidhur me Islamin dhe krejt këtë e shfaqin në televizion. Shumë japonezë janë kthyer në Islam vetëm nëpërmjet këtyre emisioneve. Poashtu, shumë profesorë japonezë janë bërë muslimanë."

"Edhe në Kore për çdo ditë bëhen nga 60-70 njerëz muslimanë."

...thotë Nimetullah Hoxha Efendi

(Ebubekir Gülüm, 04.09.2004 Milligazete)

Gjermani:

Për çdo vit kalojnë rreth 300 gjermanë nga krishterizmi në Islam. Numri i përgjithshëm i të konvertuarve arrin rreth 14.000. Këtë njoftim e bëri drejtori i Arkivës Islame në Soest, Muhammed Selim Abdullah gjatë një anketimi.

Numri grave të dikurshme krishtere, të cilat pas martesës me një musliman pranuan Islamin nuk është bërë i njohur. Ky lloj ndërrimi i fesë është bërë pa regjistrim shtetëror. Pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 ka pasur një valë më të madhe konvertimi në New York dhe Washington. Për këtë instituti nuk ka kurrfarë sqarimi.
Sipas Abdullahut në Islam hyjnë kryesisht gratë me arsimim të lartë shkollor. Prapa ndërrimit të fesë qëndron më së shumti një biografi tashmë e kuptueshme "Dashuria e madhe për Lindjen". Studimi i gjuhës arabe shpie shumë më tepër në marrjen intensive me Islamin e herë pas herë edhe në dëshirën për ta përqafuar këtë fe. Shumë të konvertuar që u bënë muslimanë i kryejnë të gjitha detyrimet fetare, lutjet e disahershme ditore qind për qind.

Prej personaliteteve të shquara që e ndërruan fenë janë ambasadori i dikurshëm gjerman në Marokë, Murad Hofmann dhe botuesi i gazetës Islame "Islam-Zeitung", Ebu Bekr Rieger. Kryesuesi i Bashkësisë së Muslimanëve Gjermanishtfolës, Amir Muhammed Herzog (Berlin), u kthye nga krishterimi në islam në vitin 1979. Më parë ishte misionar i rinisë i një Vepre Misionare evangjelike.

Statisktikat:

Wikipedia, 2002 (freie Wissensdatenbank):
Popullësia e botës: 6.234.000.000
Gjithësejt muslimanë: 1.218.100.000

Remid, 2003 (Mediat Shkencore për Fe dhe Shërbime Informative e. V.)
Numri i përgjithshëm i muslimanëve në Gjermani: 3.300.000
Me pasaportë gjermane: 732.000

Fjalë përmbyllëse:

Çdo njeri me arsye të shëndoshë do të duhej pyetur veten se a e njeh njëmend Islamin. Gjithsecili do të duhej ta pyeste veten se ku bazohen mediat kur flasin lidhur me Islamin, a mbështeten në fakte, gjegjësisht në burimet e Islamit apo nga frika e shpërbërjes së sistemit të padrejtë kapitalist bëjnë propagandë antiislame, ashtu që me vetëdije përhapin pavërtetësi për të ngjallë frikë ndaj Islamit. Sistemi i sotëm ekonomik i perëndimit është ndërtuar në atë mënyrë që njerëzit e thjeshtë që i përkasin shumicës absolute, të cilët nuk marrin mjaft duhet të punojnë gjatë tërë jetës së tyre për pakicën e pasur. Andaj, duhet pyetur veten se përse ata njerëz që konvertohen në fenë Islame e bëjnë një gjë të tillë nëse ajo është me të vërtetë një fe e dhunës, e urrejtjes, fe terrorizuese, shtypëse dhe e padrejtë siç pretendojnë shumë njerëz! Nga ana tjetër duhet ta kuptojmë se cilët nga njerëzit do të humbasin nëpërmjet Islamit dhe cilët do të fitojnë. Profesorë, ambasadorë, studentë, politikaj, këngëtarë, artistë, të pasur, të zinj e të bardhë, njerëzit e thjeshtë dhe ata inteligjent e përqafojnë Islamin! Nëse do të merreni me Islamin pa paragjykime do të jeni në gjendje ta kuptoni përse!


Përktheu nga gjermanishtja: Jusuf Kastrati

"Feja (e vetme) e pranuar te All-llahu është Islami"
(Ali Imran: 19) Dr. Murad Hofmann
Njëri nga të konvertuarit gjerman"Thuaj: “I vetmi udhëzim është ai udhëzimi i All-llahut, dhe se jemi urdhëruar që t’i dorëzohemi Zotit të botëve."
(El-En'aam:71)"E kush ia kthen shpinën udhëzimit Tim, do të ketë jetë të vështirë dhe në Ditën e Kijametit do ta ringjall të verbër."
(Ta Ha: 124)"O ju që besuat, nëse keni frikë All-llahun, Ai do të vërë udhëzim (në zemrat tuaja) për ju, do t’ua mbulojë të këqiat, do t’ua falë mëkatet. All-llahu është dhurues i madh."
(El-Enfal: 29) "Atë që e udhëzon All-llahu, ai vërtet është udhëzuar, e atë që e humb, ti nuk do të gjesh për të ndihmës që do ta udhëzonte."
(El-Kehf: 17)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:53 pm

Pas dyqind vjetësh ndërtohet xhamia e parë në Athinë

Pasi që njihej se Athina ishte kryeqyteti i vetëm europjan i cili nuk posedonte xhami legjitime, më në fund Ministria e jashtme e Greqisë ariti që të siguroj leje ndërtimi të një xhami dhe qendre islame, ku muslimanët do të munden që të kryejn ibadetet e tyre. E gjithë kjo u aritë pas shumë kërkesash dhe shtypjes që kishtë qeveria e Greqisë.

Më 21.07.2004 zëdhënësi i Ministrisë së punëve të jashtme të Greqisë z. Xhorxh Komontsakos theksoi se: e gjithë proceduar është e përfunduar dhe se ndërtimi mund të fillojë, ku egziston dëshirë e qartë politikë për ndërtimin e qendres islame.

Vlenë për tu theksuar se kryeqyteti i Greqisë, pas pavarësimit nga shteti Othman para dyqind vjetësh, ende nuk ka xhami legjitime. Për këtë qëllim është përcaktuar vend në lagjen Pinia në afërsitë aeroportit me hapsirë prej 30.000 m2, kurse për harxhimet e ndërtimit është obliguar qeveria e Arabisë Sauditë ku parashihet se do të kushtoj disa milion dolarë. Ndërtimi do të jetë në stilin modernë dhe se pritet që punët e ndërtimit të kryhen më një tempo sa më të shpejtë.

Në Greqi jetojnë një numër i konsideruar i muslimanëve emigrant si prej shteteve të lindjes së mesme dhe Shqipërisë që deri më tash obligimet fetare të tyre i kanë kryer nëpër lokale, banesa dhe parkingje. Një përfaqësues i muslimanëve thekson se e gjithë procedura është e përfunduar pasi që qeveria u dakordua dhe pasi që Kisha kumtoi se nuk do të pengoj ndërtimin, atëhere nuk ngel asnjë pengesë që puna të fillojë.

Megjithëate ende egzistojn disa pengesa, edhe pse qeveria është dakorduar, disa struktura të kryeqytetit shprehin kundërshtimin e tyre duke arsyetuar se xhamia parashihet të ndërtohet në pjesën e aeroportit, ku të gjithë vizitorët e Athinës do të marin përshtypjen e gabuar dhe do të reflektohet se janë duke hyrë në ndonjë qytet islam, thotë Paraskifas Epastopolisi.

Nga ana tjetër edhe muslimanët e këtij vendi theksojn se xhamia duhej të ngrihet në afërsi të qendrës së qytetit që të mund muslimanët më lehtë të arinin deri te xhamia dhe ti kryenin obligimet e tyre.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:53 pm

Mbesa e Osam bin Ladenit lakuriqe në magazin ”GQ”

Në numrin e janarit gazeta amerikane per meshkuj magazin ”GQ” do të publikoj foto lakuriqe te Vafa Dafur (26) manekene dhe artiste (në perpjekje). Emri ndoshta anonim , por Vafe është mbesa e Osama bin Ladenit.

Ajo është vajza e (gjysmë)vllaut Jeslam bin Laden, e pas sulmit terorist ne shtator të vitit 2001 mori mbiemrin e nenes Dafur.

Si do të reagoj axha i saj (nese jeton) vetem mund te paramendojmë, por parashihet qe pos fotografive lakuriqe më teper do ta zemrojnë deklaratat e mbeses se tij.

”E lindur jam ne Amerik e deshiroj qe te gjithë të dijnë se jam Amerikane. Nuk flas arabisht dhe mburrem qe posedoj passaport amerikane”, dekalori Vafa Dafur (bin Laden), e cila tregon se mbiemrin e ka ndrruar pasi qe nuk deshiron te jet e ngarkuar me mbiemer problematikk, por edhe vet fakti qe profesioni artistik dhe maneken nuk ben pjes ne aktivitete të deshiruara të axhes se saj dhe bashkmendimtarve te tij. Perndryshe, Vafa ka then se me shumicen e kusherinjve të saj, perfshi ketu edhe babain e saj, ka koh qe nuk eshte ne kontakt.
*************************

Me ka habitur ky lajm.
Ben Ladini luftetar ne rrugen e Zotit (xhihad) e mos me pas prestigj ne familjen e vet.
Ncncnccncncncnncnccnnccn.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:53 pm

Mbesa e Bin Laden:


http://www.spiegel.de/fotostrecke/0,...MQ_3_3,00.html
__________________
Islam is uncompatible with democracy
Clintoni nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:53 pm

Bin Laden niece back in America to seek pop fame
Sarah BaxterTHE niece of Osama Bin Laden has returned to New York in the hope of becoming a pop star after leaving the city weeks before the attacks on the World Trade Center on September 11, 2001.
“I am lost, I don’t fit anywhere. I am American. I want to live here,” Wafah Bin Ladin, 25, said last week.She spells her surname differently from the world’s most wanted terrorist but there is no disguising her family background.

“Because of this last name that I have nothing to do with, the western world hates me, and because I’ve chosen American values, the Saudi Arabian world hates me,” the singer lamented.

Her mother, Carmen Bin Ladin, lives in Geneva and has been separated for 15 years from her husband, Yeslam, the half-brother of the terrorist mastermind.

“Thank God my blessed mother took her daughters away to Switzerland or I would have been forced into life under the veil,” Wafah Bin Ladin told the New York Post. “She left for freedom, which is what America believes in. That’s all I want. The freedom to not be scared all the time.”

Yeslam Bin Ladin maintains that he has had no contact with Osama for years. He has been accused in a lawsuit filed by victims of the September 11 attacks of “providing material financial support to international terrorism” through his half-brother, but has vigorously rejected such allegations.

“My father doesn’t speak to us. I don’t know him,” Wafah said. “He is very wealthy. Saudi men command all the power and law. I have no protection.

I don’t speak Arabic. I don’t have a Saudi passport. I play guitar, I write and sing music.”

Wafah is known as a party girl, who once danced with President George W Bush’s daughter Jenna at a nightclub in the south of France.

She was living in a loft rented for $6,000 (£3,200) a month in New York, but left for Switzerland about a month before the attacks.

She went on to London but missed New York. “Even here I am frightened. I am victimised by association,” she said. “But I can’t keep hiding. I can’t live this way. I ask nothing but to be accepted in the United States.”

Her mother, who is of Swiss and Persian descent, has published a memoir in which she recalls meeting Osama while playing at home with Wafah. He refused to speak to or look at his sister-in-law because she was wearing jeans and a T-shirt.

Carmen’s marriage to Yeslam disintegrated when he expected their children to be brought up conservatively. “My husband doesn’t even acknowledge his daughters when he sees them on the street,” she said.

According to Wafah, her mother fears “some fundamentalist will do away with me” because of her new career. She is currently working on an album and demo tape under the name Wafah Dufour (her mother’s maiden name) and describes her voice as “sort of Chrissie Hynde” — a reference to the vocalist with The Pretenders.

She added: “I am not a bimbo. I don’t want sympathy. I only ask that people try to understand.”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:54 pm


Falluxha: Derisa gjithnjë e më tepër raportime rreth përdorimit të armëve kimike nga ana e amerikanëve në Betejën e Dytë të Falluxhës (prej Nëntorit 2005 deri në fund të Janarit 2006) janë duke dalur në dritë, drejtori i Spitalit Gjeneral të Falluxhës, dr. Muhammed AbdAllah, dha një intervistë eksluzive për Mafkarat el-Islam. Dr. AbdAllah i tha Mafkarat el-Islam se, gjatë gjashtë muajve të fundit, spitali i tij ka regjistruar 63 raste të sëmundjeve në mesin e personave të ekspozuar armëve kimike dhe bakteriologjike të amerikanëve.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:54 pm

Kujdes !!!

ARRITI KLUBI ROTARI NJË SHOQATË KOMASONE

Realiteti kosovar që nga pas lufta e deri më tani, dhe që vazhdon ende të jetë si e tillë, tregon se vendi është shndërruar të thuashnë një fushëveprim të cilën e kanë vërshuar organizatat e mëdha dhe të vogla, shoqata dhe klube të llojeve të ndryshme,
asociacione dhe misionar që as vetë dreqi më nuk i njeh dhe as i di, ku secila nga këto thotë për vete se është e ngarkuar me petkun e misionit humanitar!?!

SHEVKI SH. VOCA

Në çdo shoqëri demokratike është e pranishme liria e integrimit të qytetarëve. Kjo liri, sigurohet dhe garantohet nga kushtetuta e secilit vend.
Ndër format më të ndryshme të lirisë së integrimit të qytetarëve që nga politika, ekonomia, kultura, shkenca, feja, sporti dhe të tjera, ekziston një dallim qenësor.
Disa nga këto organizata apo shoqata janë të hapur për të gjithë qytetarë, dhe veprojnë në mënyrë publike, ndërsa me disa të tjerë është më ndryshe, sepse, ato janë të mbyllura, elitiste, dhe pak a
shumë të fshehta. Shembull i mirë i këtyre të fundit janë:
“Organizatat (lozhat) Masonë”; “Klubet Rrotari”; “Lion -ët”; “Komisioni
Trilateral”; grupi i quajtur “Bilderberg”(sipas emrit të një hoteli në Holandë ku në vitin 1954 u mbajte tubimi i parë i tyre); “Opus Dei” e Vatikanit e
themeluar në vitin 1928 në Spanjë; “Mont Pelerin”, (quhet sipas emrit të fshatit në Zvicër ku u themelua), në përbërjen e saj janë ekonomist me famë, ekspert të dalluar të kësaj lamie. Por, në botë ekzistojnë edhe shumë shoqata të tjera që hyjnë në kategorinë e të vepruarit nga
prapaskena.

Si shkas për përpilimin e këtij shkrimi ishte emisioni “Ngjyra Jete” i datës 14. XI. 2005, e cila tash e disa vite për çdo të hënë emetohet nga shtëpia më e madhe informative e Kosovës, RTK-së. Emisioni në fjalë, është ndër emisionet më të shikuara .Udhëheqës i emisionit, sa kam mundur t'i përcjellë (emisionet e pa shikuara nuk janë nga lëshimi im, por në mungesë të rrymës nga KEK-u) ka qenë vazhdimisht i njëjti, z. Sylejman Shaqiri, i cili me të vërtet është një moderator që ka kualitete të larta me një sharmë të veçantë që e dallon prej të tjerëve. Mirëpo kësaj
here dukej sikur emisioni të kishte ndërruar imazhin e vet, qoftë prej vet
përmbajtjes dhe formës së saj, qoftë nga struktura, profesioni dhe ideja e
mysafirëve të ftuar. Në emision u bisedua për “Klubin Rrotari”, anëtarë të
së cilës ishin mysafirët e ftuar në studio, dhe të cilët, sa arrita të kuptojë ishin edhe përfaqësues të saj për Kosovë.
Rrotarianët shqiptar të Kosovës na informuan për hapjen e këtij klubi në
Pejë, duke na bërë me dije se së shpejti do të degëzohet në tërë Kosovën, që do të fillojë nga Prishtina, Prizreni, Mitrovica, Gjakova dhe qendra tjera. Me këtë sikur donin t'i inkurajonin qytetarët e Kosovës për shtrirjen e veprimtarisë së tyre (fjala është për vëllazëritë Rrotarian në tërë botën) humanitare në botë dhe tek ne.
Ndihmat për fillim në Kosovë sipas tyre ishin simbolike, me nga 30 euro, dhe me nga një pako ushqimore (që ishin dhënë me rastin e Fitër Bajramit në Pejë), kurse në vende të ndryshme të botës, ndihmat
e tyre sillen me qindra milion euro apo dollar.
Meqenëse Kosova është ende në fazën e tranzicionit, synimet e shoqërisë së saj janë që të arrihet dhe të vendoset një Kosovë e pavarur dhe demokratike, të modelit euro-perëndimor. Mirëpo, ajo sot, me një kornizë kushtetuese, ku deputetët e subjekteve tanë politikë të përfaqësuara në një parlament jo të plotë (pa fajin e tyre sepse dihet kush mungon…) dhe me një pakicë kompetencash nuk mund t'i bëj ballë furtunave dhe dallgëve që vijnë nga jashtë, por, as atyre nga brenda.
Realiteti kosovar që nga pas lufta e deri më tani, dhe që vazhdon ende të jetë si e tillë, tregon se vendi është shndërruar të thuash në një fushëveprim të cilën e kanë vërshuar organizatat e mëdha dhe të
vogla, shoqata dhe klube të llojeve të ndryshme, asociacione dhe misionar që as vetë dreqi më nuk i njeh dhe as i di, ku secila nga këto thotë për vete se është e ngarkuar me petkun e misionit humanitar!?! Këta mysafir (humanist) vijnë gati nga e tërë bota, me një fjalë
Kosova është bërë një vend konglomerat në të cilën veprojnë njerëz të racave, kombeve, besimeve dhe normalisht të gjuhëve të ndryshme. Ani, kësaj po i thonë demokraci, “ëmbëlsinë” e së cilës po e shijojmë që nga pas lufta.. Dhashë Zoti që ëmbëlsira tjetër, për të cilën jemi më të nevojshëm, ajo e pavarësisë të jetë më e shijshme, më e kulluar, dhe më e filtruar, si, dhe, tërësisht e pastruar prej zhiblave të bartura nga erërat e ndryshme.

Tani i kthehemi “Klubit Rrotari”, duke bërë një vështrim rreth historisë dhe
zanafillës së saj, me një përpjekje që sadopak të informohet opinioni kosovar për këtë lloj asociacioni që është diçka e re në mesin tonë. Derisa në Shqipëri ajo është prezentë që nga vitet e nëntëdhjeta, (1995).
Klubi i parë Rrotari u themelua në Çikago të SHBA-ne, me 23 shkurt të vitit 1905, kur edhe u mbajt mbledhja e parë e tyre. Iniciatorët kryesor për themelimin e këtij klubi ishin: Pol Haris, avokat hebre nga Gjermania; Silvester Skill, pasanik i madh pronar i një miniere; Gustavus E. Loehr; inxhinier i xehetarisë; dhe, tregtari i tekstilit hebreu, Hiram E. Shorey. Këta të katërt ishin mason me grada të larta në hierarkinë e lozhës. Anëtar të saj mund të ishin pjesëtarët e të gjitha besimeve (në fillim ishin krishterët, çifutët dhe , budistët, kurse tash është krejtësisht normale që në mesin e tyre ka edhe musliman).

burimi:gazeta besa


logoja e masoneve
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:54 pm

Kisha amerikane dhe Xhamia shqiptareTë dashur të gjithëQë kur ambasadorja amerikane në Tiranë, znj. Marsi Reis kerkoi që të sponsorizojë projektin rikonkuistador të konvertimit të xhamisë së Kalasë - Fatih, në Kishë Sllave në bashkëpunim me institutin e kulturës në Tiranë të drejtuar nga Gjerak Karaiskaj, në Shkodër është ndërtuar një tension i egër fetar. Edhe pse muftiu i Shkodrës, Haxhi Bashkim Bajraktari dhe këshilli i tij e kanë refuzuar këtë projekt dhe këtë ia kanë thënë edhe ambasadores Reis e cila u terhoq publikisht, presioni për të përmbushur kërkesën e guvernatores gjenerale vazhdon.Tani janë lakejte shqiptare të cilët sa në qeverinë Nano por edhe në atë Berisha duan t’i tregojnë zonjës nga Perëndimi se kërkesa e saj do të përmbushet. Për më tepër është LABI Bujar Leskaj që vazhdon të luaj langon e ambasadores... siç e lexoni edhe në shkrimin më poshtë. Tensioni është i lartë në qytet dhe nëse ndërtimet fillojnë do të ketë edhe protesta. Por që kjo gjë të mos ndodhi unë kërkoj që të gjithë vëllezerit tanë që janë në këtë listë të mobilizohen dhe ndërkombtarizojnë këtë temë. Jam i mendimit që shqiptarët që janë në Amerikë por edhe ata në botën arabe duhet të bëjnë dicka.1. ata që janë në SHBA të shohin sesi mund të kontaktojmë kongresin amerikan dhe lobizojmë kundër kryqëzatës së ambasadores

2. ata që janë në botën arabe të sensibilizojnë shtypin dhe al-Xhezieren, al-Arabine etj (ju lutem më gjeni emailat e tyre) në
mënyrë që të sjellim të gjithë mediat në Shkodër në rast ndertimi.

3. Kosovarët dhe shqiptaret e Maqedonisë ta çojnë këtë temë në mediat e tyre.

4. djemtë që janë në SHBA duhet të gjejnë mundesi në Departamentin e Shtetit dhe të vënë në kontakt me senatorë të cilët duhet të kundershtojnë këtë akt kryqëzator nga qeveria shqiptare. Pse përndryshe faji nuk do bjerë mbi tjetër kë, por vetëm se mbi qeverine BUSH dhe përfaqësuesit e saj në Tiranë.Ju lus te keshilloni në liste sesi duhet te veprojme… selam Olsialb-muslimstudents* * *

[color=green]Ministri i Kulturës, në takim me lokalët premton: Rozafa si Butrinti, Park Kombëtar "Shën Stefani do rikonstruktohet"Leskaj: Askush nuk do pengojë investimin e SHBA-sëSHKODER

Askush nuk do të lejohet të bëhet pengesë për investimin e parashikuar për monumentin e kulturës që ndodhet në Kala. Shën Stefani do t'i nënshtrohet procesit të rikonstruksionit". Ministri Kulturës Leskaj është treguar dje i drejtpërdrejtë kur ka dashur të mbyllë konfliktin e krijuar për statusin e nesërm të këtij objekti, që ka ngjallur polemika për origjinën e tij: është kishë apo xhami. bëhet fjalë për një investim prej 30 mijë dollarësh të afruar nga ambasada amerikane në Tiranë që ishin destinuar për rikonstruksionin e monumentit të vjetër. Ky investim ka mbetur ende pezull sepse dy komunitetet fetare në Shkodër, katolikët dhe muslimanët kanë shkëmbyer replica për origjinën e monumentit. Ministri i Kulturës Leskaj ndodhej dje në Shkodër në një takim me drejtuesit locale dhe vendorë të rrethit të Shkodrës....[color]
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:54 pm

e respektin e obliguar të
muslimanëve shqiptarë ndaj institucioneve dhe besimtarëve të
krishterë, sepse kjo tolerancë dhe ky respekt janë të vërteta
historike dhe jo sllogane për koniukturë dhe propagandë, por duam të
tregojmë se shqetësimi që ngjalli ky kryq tek ne, nuk është shfaqje
e intolerancës dhe vrazhdësisë ndaj fesë kristiane. Madje shpresojmë
që në përfundim të argumentave që do të rendisim më poshtë, të bëhet
e qartë që edhe ky shqetësim në dukje problematik, në fakt është i
pazëvëndësueshëm për të zgjidhur problemet të cilat nuk janë
iniciuar nga ne, por nga vendosja e këtij kryqi. Këto probleme nuk
shkaktohen nga kryqi në vetvete si pjesë thelbësore e doktrinës
kristiane, por nga rasti konkret i devijimit të konceptit të kryqit
dhe kryqëzimit, devijim që shfaqet në aspektet e mëposhtme:
1. Aspekti simbolik
Ne nuk e vëmë në dyshim peshën e jashtëzakonshme simbolike të kryqit
për doktrinën kristiane dhe për çdo besimtar kristian, por ndërkohë
ne nuk duam të kemi dyshime as për arsyet e kësaj rëndësie madhore
të simboleve për çdo grup apo individ. Pra simbolet janë të
rëndësishme dhe të paprekshme sepse shërbejnë jo vetëm për të
treguar, por edhe për të përforcuar e përfaqësuar identitetin e
grupit apo personit që i përket. Kështu simboli në mënyrë të
menjëhershme dhe të sigurtë tregon identitetin e grupit dhe personat
që e mbajnë dhe tregon gjithashtu që identiteti në fjalë është i
pandryshueshëm dhe i pacënueshëm. Problemi lind pikërisht këtu: kush
është grupi lokal të cilit i përket si simbol ky kryq lokal? Është e
pasinqertë (të paktën e pakujdesshme) të thuash se grupi lokal që
identifikohet me këtë kryq janë banorët e fshatit Fikas. Që kjo
përgjigje të jetë e sinqertë do të duhej që kryqi të vendosej aty ku
janë vendbanimet e këtij fshati, në mënyrë që të demostrohej lidhja
midis simbolit dhe identitetit që i përket.
Në atë pikë ku është vendosur kryqi jo vetëm nuk ka asnjë shtëpi të
këtij fshati, por as nuk duket prej së largu ndonjë shenjë e pranisë
së fshatit. Në rastin më të mirë, kryqi prej nëntë metrash në vend
që të shërbejë si simbol për të treguar një grup të caktuar
religjioz dhe ekzistencën e një identiteti të tillë të grupit,
shërben për ta përfytyruar dhe shpikur grupimin të cilit i përket ky
identitet (në rastin konkret identitetit kristian). Kurse në rastin
më të keq, meqenëse fshati Fikas aty ku është vendosur kryqi nuk
duket askund, dhe duke qenë se i vetmi vendbanim që duket aty është
qyteti i Elbasanit, kryqi prej nëntë metrash shërben për të treguar
apo nënkuptuar se grupi i cili e identifikohet me këtë simbol, janë
banorët e Elbasanit. Dhe duke qenë se shumica e popullsisë së këtij
qyteti janë muslimanë, sado luajalë dhe mirëbesues që të jemi, këtë
kryq nuk mund të mos e konsiderojmë si provokim.
2. Aspekti politik
Çdo religjion synon të depërtojë në shpirtin e individëve dhe
grupeve për të modeluar përmes këtij depërtimi njerëz të denjë për
fenë të cilës i përkasin. Në të kundërt të religjionit, politika
kërkon të sundojë territoret dhe hapësirat dhe të vërtetojë sundimin
e saj mbi to. Në momentin kur simbolet fetare nuk kanë për qëllim të
indetifikojnë persona apo grupe sikurse e treguam më lart, atëhere
simboli fetar shërben për të identifikuar sikurse politika,
hapësirat ku mbretëron feja të cilit i përket ky simbol. Në rastin
në fjalë, kryqi i kodrave të Krrabës është posaçërisht gjigand, aq
sa mund të dallohet nga gjithë vendbanimet fushore mbi të cilat
ngrihet Krraba, ndërsa pjesa e përparme e kryqit është orientuar nga
qyteti i Elbasanit. Atëhere një simbol i tillë përveçse identitetit
shpirtëror e banorëve të një fshati të caktuar, tregon dhe dominimin
hapësinor mbi pellgun e fushës së Elbasanit, që është gjithashtu me
shumicë muslimane. Dhe kur nga individët apo personat e veçantë të
një feje tregohet tendenca për të manifestuar dominimin e tyre nga
pikëpamja hapsinore dhe territoriale dhe jo nga pikëpamja
shpirtërore, atëhere një fe e tillë merr natyrë politike dhe
simbolet e saj politizohen.
Për më tepër duke qenë se njerëzit nuk mund ta shtojnë hapësirën e
cila është krijuar nga Zoti, por vetëm mund ta përdorin e sundojnë
atë, atëhere zgjerimi tendecioz i hapësirave të një feje do të thotë
ngushtimi i hapësirës për fetë e tjera. Gjë që e bën të shihet si
provokim ky kryq jo vetëm nga pikpamja shpirtërore siç treguam më
lart, por edhe nga pikëpamja sociale.
3. Aspekti multifetar i shoqërisë shqiptare
Duhet të sqarojmë se toleranca me të cilën shoqëria shqiptare me të
drejtë krenohet, ka si parim kryesor se grupet e ndryshme sociale,
etnike apo religjioze kanë një seri karakteristikash dhe kuptimesh
të cilat i bëjnë të dallueshëm nga njëri-tjetri. Këto karakteristika
janë të paprekshme dhe të pandryshueshme jo apriori, por të
kushtëzuara nga disa premisa që ekuilibrojnë njëra-tjetrën:
a) Këto karakteristika janë të paprekshme nëse ndryshimi i tyre
rrezikon identitetin e dallueshëm dhe garancinë e dallueshmërisë për
grupin të cilit i përket. Pra janë të pandryshueshme, nëse ndryshimi
i tyre, e tjetërson grupin të cilit i përket.
b) Këto karakteristika janë të prekshme dhe të mundshme për t'u
ndryshuar kur rrezikojnë identitetin dhe garancinë e dallueshmërisë
të grupeve të tjera me të cilat bashkëjeton dhe nuk kërcënojnë
identitetin e grupit që i përket.
c) Në rastin kur respektimi i paprekshmërisë së këtyre
karakteristikave kërcënon, identitetin e të tjerëve dhe në të
njëjtën kohë mosrespektimi i paprekshmërisë të të njëjtave
karakteristika kërcënon identitetin e grupit që i përkasin, atëhere
secili prej grupeve heq dorë nga dominimi i hapësirës së të
gjithëve, duke e demostruar dominimin në hapësirat e kufizuara të
faltoreve, riteve, shtëpive apo veshjeve personale.
Ne mendojmë se kryqi nëntë metra i vendosur në kodrat e Krrabës, nuk
përfshihet dhe nuk respekton asnjërën prej këtyre tre premisave:
- premisën e parë e shkel, sepse identiteti i banorëve të këtij
fshati tjetërsohet vetëm nëse cënohet kryqi në vetvete, apo kryqi në
kishat e Fikasit, në shtëpitë e Fikasit dhe i varur në trupat e
banorëve të Fikasit. Përkundrazi kryqi prej nëntë metrash i
ekspozuar në rrugën nacionale, nëse preket (zhvendoset) nuk e
rrezikon identitein kristian të këtij fshati.
- premisën e dytë e shkel, sepse kryqi nëntë metra i lartë, i
orientuar nga Elbasani, siç treguam më lart nënkupton simbolikisht
ndryshim të identitetit të shumicës muslimane të këtij qyteti.
- Premisën e tretë e shkel gjithashtu, sepse simboli i tillë del nga
hapësira e faltoreve, duke u instaluar pa konsensus në atë ç'ka
përbën hapësirën e të gjithëve.
Nga ç'ka u tha më lart kërkojmë nga ju të shihet mundësia që kryqi
në kodrinat e Krrabës, të zhvendoset!
Në të kundërt do të shërbejë si precedent, që devijime në aspektin
simbolik, politik e multifetar, të shfaqen edhe në praktikat e
përditshme të feve të tjera, duke shkatërruar në mos të tashmen, të
ardhmen e tolerancës fetare që është pronë e të gjithëve dhe që të
gjithë e lakmojmë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:54 pm

Qe qta e gjeta diku dhe thash tja plotsoje qejfin muntit, lonit dhe krijusit... :lol: :lol: :lol:

Itali, Prokuroria milaneze 22 mandate arresti per rrembimin e imamit Abu Omar


Data e Publikimit: 23/12/2005

Autori i Lajmit:
BW
Prokuroria milanese ka nxjerre 22 mandate arresti per 22 agjente te CIA-s te cilet akuzohen se kane rrembyer ne Milano imamin Abu Omar. Omar, I cili eshte nen hetim nga prokuroria milaneze ne kuader te nje hetimi ndaj militanteve islamike, u rrembye nga strukturat inteligjente te huaja qe kishin si qellim ta nenshtronin ndaj pyetjeve te shumta e me pas t’ia dorezonin autoriteteve egjiptiane. Qeveria italiane shprehet se nuk ka qene kurre e informuar per operacionin e aleateve te saj ne Washington.

Nderkaq ministri italian i drejtesise Roberto Casteli ka kerkuar nje kopje te hetimeve te prokuroreve milaneze rreth rrembimit te Abu Omar qe sipas tyre eshte bere nga 22 agjente te CIA-s, per te cilet jane nxjerre dhe urdher arrestet.

Lidhur me ceshtjen e rrembimit te te dyshuarve per terroriste ne muajin nentor vizitoi Shqiperine prokurori Armando Spataro, i ngarkuari nga drejtesia italiane per te hetuar ceshtjen e rrembimit te nje terroristi te dyshuar nga agjente e CIA-s. Sipas burimeve nga Prokuroria e Pergjithshme arsyeja e vizites se tij ishte marrja e informacioneve me te reja per ceshtjen qe prokurori kishte ne ngarkim.

Nderkaq, edhe prokurori i gjykates gjermane te Zweibruecken, Eberhard Bayer ka hapur nje hetim dhe po kerkon agjentet amerikane te CIA-s te cilet ne 17 shkurt te vititt 2003 rrembyen ne Milano te Italise, imamin Abu Omar. Nga hetimet e deritanishme te drejtesise gjermane rezulton se amerikanet, pas mberritjes nga Italia e kane transferuar imamin ne bazen gjermane te Ramstein, nga ku eshte derguar me pas ne Egjipt. Omar ka denoncuar faktin se gjate qendrimit te tij ne Egjipt ai eshte torturuar.

Gjykata italine sipas fakteve te bera publike ne shtyp ne qershor te ketij viti kishte zbuluar prova se Abu Omar ishte kapur nga agjentet amerikane, ndersa po shkonte ne shtepi ne shkurt te 2 viteve me pare. Abu Omar, i cili ishte i martuar me nje grua shqiptare, u mor me nje kamion dhe u dergua ne nje baze amerikane para se te dergohej ne Gjermani e me pas ne Kajro, per t’u marre ne pyetje. Ai u rrembye si pjese e politikes amerikane pas sulmeve te 11 shtatorit.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:55 pm


Xhamitë amerikane kontrollohen për radiacion


Agjencitë e fshehta monitorojnë myslimanët për shenja radioaktiviteti
Qeveria amerikane ka pranuar ekzistencën e një programi sekret për të monitoruar ndërtesa mysliane në qytetet amerikane për shenja të mundshme të radioaktivitetit.
Qeveria amerikane e justifikon këtë masë me parandalimin ndonjë përpjekjeje të Al-Kaidas për sulme duke përdorur armë radiologjike apo bërthamore.
Për katër vjet që pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit, sipas programit, janë marrë mostra të ajrit rreth shtëpive, bizneseve të myslimanëve apo xhamive në kryeqytetin Uashington, dhe disa qytete të tjera.
Programi i fshehtë i monitorimit të radiacionit u zbulua në publik të premten në një lajm të revistës US News and World Report.
Në pikun e tij programi monitoroi 120 vende në ditë rreth Uashingtonit, si dhe objektiva në të paktën pesë qytete të tjera, përfshirë Nju Jorkun, Çikagon e Detroitin - dhe gati të gjitha ato ishin vende myslimane, si xhami, ndërtesa zyrash apo shtëpi private.
Një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë tha se ky program ishte i nevojshëm meqë Al-Kaida mbetet e angazhuar për të siguruar armë bërthamore.
Një zyrtar tjetër në Departamentin e Drejtësisë tha se meqë monitorimi bëhej nga vende publike si rrugë apo sheshe parkimi nuk nevojitej leje gjykate.
Ky program është dënuar nga udhëheqësit myslimanë në SHBA duke thënë se përsëri myslimanët ishin objekt i veprimeve të qeverisë thjesht se ishin myslimanë.
Ky është zbulimi i dytë këtë javë për survejim nga administrata Bush, pas njoftimeve për përgjim të telefonave të personave që dyshohen se kanë përfshirje në terrorizëm.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:55 pm


Xhamia e Madhe e Fierit dhe keqdashja islamofobe ndaj muslimanëve

nga Roald A. Hysa


Përpara pak ditësh, pikërisht në një ditë të premte të bekuar nga Zoti i Madhëruar, i gjithë komuniteti i muslimanëve të Shqipërisë u gëzua shumë me rastin e përurimit të Xhamisë së Madhe të Fierit.
Pas një zbrazëtire prej disa vjetësh, në një kohë kur të gjithë muslimanët tiranas po presin me padurim ndërtimin e një xhamie të përmasave të tilla, apo edhe më të mëdha, falë Zotit të Madhëruar muslimanët fierakë do të jenë ata që do ta gëzojnë një ndërtesë kaq madhështore.
--------------------------------------------------------------------------------

Kështu pas Xhamisë së Madhe të Shkodrës, vjen një tjetër xhami e mrekullueshme, kjo e Fierit që për nga zgjidhja arkitektonike i ka shoqet e rralla. Një hapësirë e vetme, pa shtylla, pa mbështetje në mes, kupola e mbështetur mbi muret rrethuese me dy minare tejet të larta e impozante në paraqitje që kur dallohet nga larg. Kjo pra, është një nga faltoret e Zotit që dikush u bë shkak të ndërtohet, e dikush tjetër i nisur thjesht nga dëshira e mirë i dha ato para vetëm për të fituar kënaqësinë e Zotit të Lartësuar. Hapja e kësaj xhamie shkaktoi gëzimin e muslimanëve, të cilët kishin ardhur nga shumë qytete të Shqipërisë për të marrë pjesë në këtë ngjarje të gëzuar, jo vetëm për ne. Edhe të krishterë ortodoksë u gëzuan dhe e vlerësuan faktin që një xhami e përmasave të tilla u ndërtua pikërisht në Fierin e tyre dhe tonin. Kështu pa pasur asnjë kompleks inferioriteti këta njerëz na uruan jo vetëm për xhaminë e bukur që ishte ndërtuar, porse ishim të mirëseardhur gjithmonë për të këtilla raste. Në këtë ceremoni morën pjesë të gjithë dhe siç ndodh zakonisht dyert ishin të hapur për të gjithë. Morën pjesë edhe mediat lokale, të cilat u munduan ta paraqesin sa më mirë këtë ngjarje. Përpara faljes së xhumasë foli Bledar Myftari, nënkryetar i BISH, ndërsa në predikimin e së premtes kryetari i BISH, H. Ing. Selim Muça, foli rreth vëllazërisë në Islam, duke shprehur edhe një herë tjetër mesazhin e dashurisë dhe paqes që përfshin në vetvete Islami si fe hyjnore.
Pse i nënvizova të gjitha këto, për më tepër faktin që edhe besimtarë të thjeshtë ortodoksë jashtë ceremonialit të zakonshëm na urojnë me çiltërsi dhe shprehen sinqerisht rreth kësaj xhamie madhështore!
Normalisht vetë shqiptarët e kanë gjetur me kohë gjuhën e tyre, porse janë grupe mediatike të caktuara dhe posaçërisht ai “Edisud spa” që në vazhdimësi po mundohet të denigrojë pjesën muslimane, duke zbatuar klishe të caktuara, në titujt filialeve të saj si “Gazeta Shqiptare”, “News 24” apo “Balkanweb”. Në vend që të bënte njoftimin e zakonshëm, të cilin normalisht i takon ta bëjnë agjencitë serioze të lajmeve, titullit të zakonshëm i bashkangjit edhe asosacione të tilla për “hoxhën e fshatit të Fierit që përgatiste bomba me celular”. Çuditërisht ky grup i prirë nga një italian fanatik vazhdon të denigrojë me zell të gjithë muslimanët shqiptarë, pa dallim nga jugu apo nga veriu qofshin. Megjithëse Drejtori i Policisë së Fierit Sokol Kalani deklaron për mediat se, e citojmë nga deklarata e bërë ditën e premte 29 prill: “Lënda shpërthyese që u mori jetën dy të rinjëve, natën e të enjtes, në një fshat të Fierit, nuk ka qenë e aktivizuar nga një aparat telefoni celular”, filialet e Edisudit me Karlo Bolinon vazhdojnë edhe më tutje me pistën e terrorizmit islamik. Madje më datë 1 maj “Gazeta Shqiptare” vazhdon me titullin bombastik “Bomba u përgatit për një zyrtar” dhe në rreshtat e këtij shkrimi hidhet ideja sipas burimeve shtetërore se objekt sulmi mund të ishte një zyrtar i administratës së lartë shtetërore nga ana e dy të rinjve muslimanë që gjetën vdekjen aksidentalisht nga shpërthimi i tritolit. Vetë autoritetet shtetërore pohojnë të kundërtën, ndërsa këta persona vazhdojnë t’i bien daulles së terrorizmit dhe të shohin terroristë edhe kur nuk ka të tillë. Harmonia dhe toleranca fetare, e cila me punën dhe me këmbënguljen e të katër komuniteteve dhe përmbi të gjitha të vetë besimtarëve të thjeshtë vazhdon të ruhet, shohim të minohet nga drejtues të pandërgjegjshëm mediash, për hatër të shitjes së lajmit, apo edhe për t’u konformuar për shkak të marrëveshjeve të heshtura. Jo thjesht për hakmarrje, por për t’i kujtuar të gjithë lexuesve dhe opinionit publik në përgjithësi, është ky grup mediatik që është diskredituar publikisht për shkak të lajmeve të rreme që ka përhapur. 9 janari 2004 do të ishte një skandal i turpshëm për këtë grup, i cili u mundua të fshehi të vërtetën ndërkohë kur 2 gomone me rreth 40 fatkëqij, shumica e të cilëve gjetën vdekjen të ngrirë nga i ftohti, do të deklaroheshin prej tyre si korrierë droge. E gjitha kjo u bë gurgule dhe disa prej tyre arritën të shpëtojnë vetëm pse arritën dy telefonata, të cilat u bënë nga personat në vend, u besuan nga gazetarët dhe u bënë publike nga dy kanale të tjera private “Top Channel” dhe “Shijak TV”. Por zullumet e këtij grupi mediatik “të pavarur” nuk kanë reshtur, megjithëse drejtuesit e tij edhe pas këtij shkrimi do të vazhdojnë të prononcohen si të tillë, që ruajnë ekuilibrin, që përcjellin lajmin, që nuk përzihen në politikë etj., etj. realiteti tregon të kundërtën.
Ky grup u akuzua jo më larg se data 22 qershor se po fabrikon gënjeshtra nga Bordi i Monitorimit të Medias. Kurse pak ditë më vonë nga monitorimet e bëra përsëri po ky grup i ka kushtuar një hapësirë më të madhe njërit krah politik, në dëm të tjetrit. Dikush mund të thotë se kështu e ka politika, për më tepër kur përzihen edhe interesat financiare, por ky grup mediatik nuk mund të vazhdojë të mbahet me gënjeshtra dhe për më tepër në dëm të shqiptarëve. Fatkeqësisht nuk mund të themi se puna e Karlo Bolinos dhe grupit që përfaqëson janë “bolline di sapone”, sepse ky grup njerëzish që kërkojnë të nxijnë realitetin për të fituar pikë, nuk janë thjesht njerëz që duan të shesin lajme.
Nuk po vazhdojmë të numërojmë më tej rastet kur ky grup ka publikuar lajme të rreme dhe të dyshimta më tepër për shkak të vendit, por po të jetë e nevojshme edhe do ta bëjmë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:55 pm

Grua e dytë në Siri, kunati e qëlloi me thikë në Tiranë

Martesa e dyfishtë, plagoset përpara xhamisë

TIRANE: Janar 4, 2006

Dëshira për të qenë një mysliman i vërtetë duke mbajtur njëkohësisht dy gra, për pak sa nuk i kushtoi jetën, Ilir Halilajt. I vënë përpara presionit të familjarëve të gruas së parë, Ilir vendosi të ndahej me bashkëshorten e dytë, të cilën e kishte njohur në Siri. Por ky vendim, për pak sa nuk u kthye në një tragjedi. Ai mori dy plagë të shkaktuara me thikë në afërsi të zemrës, por fatmirësisht pas ndërhyrjes kirurgjikale, nuk pati rrezik për jetën. Autori i plagosjes së Halilajt, ishte një tjetër besimtar mysliman, Festim Avduli, i cili ishte vëllai i gruas së dytë të Halilajt.

Ngjarja
Gjithçka ka ndodhur mesditën e 10 qershorit të vitit 2004. Pas faljes së drekës në xhaminë e Dine Hoxhës, te “Rruga e Kavajës”, Ilir Halilaj ishte ulur në një klub përballë xhamisë, kur nga kjo e fundit del Festim Avduli, i cili thërret ish-kunatin e tij. Kanë mjaftuar pak çaste dhe disa replika të ashpra, që fillimisht dy besimtarët myslimanë, të goditeshin me grushte. Më pas, gjakrat u nxehën edhe më shumë, kur Avduli ka nxjerrë një thikë tip biçaku, të cilën e mbante me vete dhe e ka qëlluar dy herë Halilajn në afërsi të zemrës. Pas krimit, autori u largua me vrap, ndërsa kalimtarë të rastit, dërguan në spital të plagosurin, i cili mori ndihmën e parë mjekësore. Të nesërmen e ngjarjes, efektivat e Komisariatit nr.3 të policisë, bënë të mundur arrestimin e autorit të krimit, Festim Avdulit, i cili ishte fshehur në banesën e motrës së tij.

Motivi
Festim Avduli, autori i plagosjes së Ilir Halilajt, ka deklaruar përpara hetuesve se takimin me të plagosurin e kishte kërkuar, pasi ky i fundit kishte vendosur të ndahej me motrën e tij. Sipas Avdulit, Halilaj kishte ardhur vetë në shtëpinë e tyre në vitin 2002 dhe kishte kërkuar të martohej me vajzën e shtëpisë, të cilën e kishte njohur në Siri gjatë studimeve të vitit të parë jurisprudencës. Por rreth një vit më pas, Halilaj kishte refuzuar martesën e motrën e Avdulit, pasi ishte i martuar me një tjetër grua dhe njerëzit e kësaj të fundit, nuk kishin lejuar që Halilaj të mbante dy gra. Ky fakt i paditur më parë, e detyroi Festim Avdulin që të kërkonte takim me ish-kunatin e tij për t’u sqaruar. Por biseda mes tyre u acarua, ashtu sikurse edhe disa biseda të mëparshme dhe përfundoi me plagosjen e Ilir Halilajt.

Dënimi
Për këtë ngjarje, Festim Avduli u dënua nga Gjykata e Tiranës me katër vite burgim nën akuzën e vrasjes së mbetur në tentativë në kushtet e mbrojtjes së nevojshme. Nga hetimet kryera, rezultoi se autori i krimit kishte përdorur thikën që e kishte me vete pasi ishte goditur disa herë me grushte nga viktima Ilir Halilaj. Këtë fakt e pohuan edhe dëshmitarët okularë të ngjarjes. Edhe në dëshminë e dhënë gjatë gjykimit, Avduli është shprehur se nuk kishte ndërmend ta vriste Halilajn, por situata erdhi e atillë në kushtet e vetëmbrojtjes. Kjo ngjarje u shua shpejt edhe nga familjarët e viktimës dhe autorit, të cilët vendosën të mos hakmerreshin me anë të vetëgjyqësisë duke ia lënë në dorë drejtësisë të thoshte fjalën e saj.

Pajtimi
Pas ngjarjes së ndodhur përballë xhamisë së Dine Hoxhës, besimtarët e tjerë myslimanë, morën iniciativën që dy familjet të pajtoheshin, në mënyrë që mos nxitej fenomeni i hakmarrjes. Duke qenë se edhe protagonistët e ngjarjes ishin besimtarë myslimanë, pajtimi u krye shumë shpejt

Vetëmbrojtja
Pas hetimeve paraprake dhe shqyrtimit gjyqësor, rezultoi se autori i plagosjes Festim Avduli, e kishte goditur me thikë Ilir Halilajn në kushtet e vetëmbrojtjes. Provat dhe dëshmitë vërtetuan se krimi kishte ndodhur, pasi viktima Halilaj kishte goditur me grushte Avdulin
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 3:56 pm

Culture : Kultet: Gjysma e xhamive, pa leje
E Premte, 20 Maj 2005
Korrieri.Komiteti Shteteror i Kulteve, pas kerkimeve te realizuara, arrin ne perfundimin se nder 431 xhami qe ndodhen aktualisht ne te gjithe vendin, gjysma e tyre, jane pa leje ndertimi. Pohohet se "tani ndodhen nen proces legalizimi". Shoqatat araben, kane ndertuar 203 prej xhamive, kryesisht te rejat. Bashkesia Islame mohon pretendimet e institucionit prane Qeverise. Sqarimet e saj dhe deklarimi: "Venia ne dyshim e ligjshmerise se objekteve te komunitetit me te madh fetar, nuk eshte produktive"

TIRANE - Gjysma e xhamive qe ndodhen ne te gjithe vendin, jane pa leje ndertimi. Kete pohim e ka bere Komiteti Shteteror i Kulteve duke deklaruar megjithate se "ato jane aktualisht, nen proces legalizimi". Problemi eshte ngritur nga ky institucion ne varesi direkte te Keshillit te Ministrave, por nga ana e saj, Bashkesia Islame e Shqiperise (BISH), thote se te tilla "konstatime", nuk jane frymezuese per produktivitet bashkepunimi te shkelqyer, qe eshte i nevojshem. Sipas BISH, eshte e vertete qe ka nje numer xhamish te cilat nuk kane te gjitha dokumentet "e pafundme" qe kerkohen nga shteti per nje godine te ndertuar, por kjo nuk do te thote aspak, se ato jane te paligjshme.

Xhamite

Ne te gjithe vendin, ndodhen 431 xhami te cilat kane nje shtrirje ne cdo rreth dhe ne nje pjese te konsiderueshme te fshatrave, kryesisht atyre qe perfaqesojne komunat me te medha te vendit. Bashkesia Islame ka nen kontroll keto xhami te cilat jane prone e saj dhe jane ndertuar per te zbatuar ritet islame qe jane kushte themelore te besimit te myslimaneve ne te gjithe boten. "Nder 431 xhamite qe ndodhen ne Shqiperi, 203 prej tyre, jane pa leje ndertimi", pohojne drejtuesit e Komitetit Shteteror te Kulteve. "Aktualisht, ato ndodhen ne proces legalizimi", pohon KSHK. Sipas burimeve, Bashkesia Islame, ne bashkepunim me shoqatat fetare te huaja dhe koordinatoreve te tyre shqiptare dhe arabe, po perpiqen te shtijne ne dore te gjithe dokumentacionin e nevojshem, i cili provon ligjshmerine e ketyre xhamive duke paraqitur edhe lejet e ndertimit qe jane marre per to. Mesohet se sipas BISH, vetem nje pjese shume e vogel e xhamive, ne disa fshatra, per arsye objektive dhe te kohes ne te cilen jane ndertuar, mund te mos kene leje formale ndertimi.

Shtrirja ne vend

Bashkesia Islame eshte e organizuar ne Keshillin e Pergjithshem dhe ne Kryesine e saj. BISH, ka selite e saj perfaqesuese ne te 36 rrethet e vendit, qe jane Myftinite ne prefektura dhe nenmyftinite ne rrethe dhe qytete. Myftijte, e marrin emerimin ne Keshillin e Pergjithshem te BISH i cili drejtohet nga Selim Muca. "Deri tani, myftinite e tre niveleve, nuk jane teresisht te plotesuara me drejtues", pohojne zyrtarisht ne KSHK. Myftijte mungojne

Ndersa zyrtaret e BISH pohojne se ky eshte nje fakt i vertete, duke mos mohuar se problemi financiar eshte me dominues se mosgjetja e personave per t'i emeruar si myftij. Nje pjese e myftijve, financohen ende nga shoqatat islamike, por ndryshe nga disa vite me pare, numri i tyre eshte ulur shume. BISH, ka ne varesi te saj, tete medrese (shkolla te mesme) si dhe dy shkolla tete vjecare. "Personeli mesimdhenes fetar ne keto shkolla, eshte kryesisht i huaj", pohojne ne KSHK.

Te huajt

Nderkohe, ne nje statistike te KSHK, thuhet se BISH, administron 50 institucione fetare me 1 963 nxenes, ku mesuesit jane 140 shqiptare dhe 40, te huaj. Sipas KSHK, te gjitha institucionet arsimore, administrohen prej shoqatave islamike, ne bashkepunim me BISH-in. "Ky bashkepunim shtrihet ne rrafshet e programeve, perzgjedhjes e drejtimit te personelit mesimdhenes, financimit te te gjithe veprimtarise se institucionit arsimor, trajtimit te nxenesve dhe mirembajtjes se mjediseve". Sipas KSHK, per cdo institucion arsimor, jane lidhur marreveshje mes BISH dhe shoqatave perkatese. "deri me sot, veprimtaria e shoqatave ne fjale ka qene ne perputhje me ligjet ne fuqi", pohon KSHK i cili siguron se "nuk ka patur asnje rast, i cili te kete rezultuar ne kundershtim me Kodin e Procedures Penale". ed.ku

Organizatat arabe dhane qindra milione USD

Ne vendin tone ka ende edhe nje numer te vogel shoqatash islamike apo humanitare me orientim mysliman. Sipas te dhenave ne BISH aktualisht ka shtate shoqata humanitare islamike, nga te pakten 32 qe ishin deri kater vjet me pare. Kurse ne fillim te viteve '90, ishin rreth 100 te tilla. Sipas burimeve nga BISH, veprimtaria humanitare e ketyre shoqatave ka konsistuar ne financim xhamish dhe mirembajtje te tyre si dhe organizim te mesimdhenies dhe sponsorizimit te afrimit te besimtareve te rinj ne to; financim i shume projekteve ne ndihme te komunitetit, ndihma ushqimore, veshmbathje dhe financiare per shume familje te te gjitha besimeve ne vend dhe me kryesorja e cila vazhdon edhe sot, eshte financimi i disa mijerave jetimeve te te gjitha besimeve me pagesa mujore ne rreth 30 USD. Sipas burimeve nga BISH, ndihma e shoqatave fetare islamike gjate afro 15 viteve te fundit arrin ne disa qindra milione dollare amerikane por ajo eshte ulur drastikisht ne keto kater vitet e fundit, per shkak te reduktimit masiv te tyre nga "te paret me sy te keqe", nga ana e strukturave shteterore shqiptare dhe te huaja.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:14 pm

Pranga në Damask shqiptarit të dyshuar të Al Kaedës
Sirianët: Dërgoi Muxhahedinë dhe para në Irak


Të enjten e 17 nëntorit të vitit që sapo u la pas, rreth
orës 13 në një qendër biznesi, në një dyqan parfumerie në
afërsi të qendrës së Damaskut, autoritetet e shtetit sirian
kanë ndaluar për verifikim dhe më pas kanë arrestuar
shtetasin shqiptar Ilir Halili. Halilit iu kërkua që t’i
shoqëronte policët civilë në zyrën e emigracionit,
fillimisht nën kërkesën për të bërë verifikimin e
identitetit të tij.

Në momentin e parë Halili ka rezistuar.
Ai u ka thënë autoriteteve se ishte student dhe shtetas i
huaj. “Kam një vizë normale dhe të rregullt të lëshuar prej
zyrës së emigracionit dhe nuk ka pse vij me ju”, këto kanë
qenë fjalët e para të Halilit, por agjentët civilë kanë
insistuar. Kundërshtimeve të tij, policët civilë I janë
përgjigjur duke përdorur forcën. Me forcë ata e kanë
shoqëruar në stacionin e policisë dhe aty I kanë komunikuar
se ishin anëtarë të policisë sekrete që merret me çështjet
e terrorizmit dhe të besimeve fetare në Siri.


Po në stacionin e policisë, shqiptarit Halili I komunikohet
akuza dhe masa e arrestit. Pasi është dërguar në burgun e
“Sera Filistinës” në qendër të Damaskut, ai është marrë në
pyetje. Fillimisht Halili ka rezistuar duke thënë se me
siguri kishte ndonjë gabim në arrestin e tij, por
autoritetet siriane I bënë të qartë se kishin bërë të
gjitha verifikimet e mundshme ndaj tij. Sipas këtyre
verifikimeve, Halili rezultonte se nuk frekuentonte asnjë
shkollë në Siri, se ishte i martuar me një fëmijë dhe se e
shoqja ishte studente. Nga verifikimi I kryer, rezultonte
gjithashtu se ai ishte I papunë në Siri dhe se banonte në
një apartament me qera në Damask. Autoritetet u interesuan
për mjetet e jetesës së Halilit.


Burime të rezervuara të Gazetës bëjnë të ditur se mohimit
të vazhdueshëm të Halilit për të dhënë përgjigje,
autoritetet I janë përgjigjur dhe duke e marrë në pyetje në
mënyrë të sforcuar. Raportohet se ndaj Halilit, një pjesë e
dëshmisë është marrë nën torturë. Gjatë verifikimit, ka
rezultuar gjithashtu se Halili kishte marrë më qera për
disa muaj me radhë një veturë, të cilën e kishte paguar 850
dollarë në muaj. Njëherësh hetuesit sirianë i kanë bërë të
qartë Halilit se ata kishin të dhëna të sigurta se ai në
gjashtë muajt e fundit kishte udhëtuar jashtë Sirisë në
Turqi, Kuvajt, Arabi Saudite, Jemen, Emiratet e Bashkuara
Arabe, Egjipt e Jordani. Në këto vende, sipas hetuesve, ai
kishte transportuar vlera monetare në ndihmë të grupit të
Al Zarkavit në Irak. Policia siriane i ka kërkuar
shqiptarit Halili të shpjegonte sesi ishte bërë pjesë e
këtij rrjeti dhe në ç’mënyrë funksionte rekrutimi i
muxhahedinëve nga Afrika Veriore e më pas kush e
kontaktonte dhe e paguante për t’i dërguar ata në Irak.

“Lidhjet me Abu Rabbia”


Autoritetet siriane kanë insistuar gjithashtu që Halili të
shpjegonte lidhjet e tij me një tjetër shqiptar me
inicialet “A.K” dhe me pseudonimin Abu Abdullah, I cili
drejtonte një grupim të rinjsh ekstremistësh shqiptarë të
lidhur me grupin e Abu Rabbias (lider i Al Kaidas për
Europën). “A.K” kishte jetuar në Damask bashkë me grupin e
tij deri në fillim të verës të 2005 e më tej ishte zhdukur
nga Siria në drejtim të një vendi tjetër arab. Autoritetet
siriane i kanë kërkuar Halilit të tregonte se çfarë dinte
ai në lidhje me përfshirjen e “A.K” në vrasjen e një
kleriku shumë të lartë në Shqipëri në janar të 2003 dhe pse
A.K fshihej në Damask?


Autoritetet siriane po vazhdojnë hetimet në lidhje me
Halilin dhe aktivitetin e tij në një mënyrë tepër të
rezervuar duke hetuar të kaluarën e tij dhe këtë hetim po e
drejtojnë zyrtarë të lartë të 2 shërbimeve sekrete të
Sirisë, shërbimit sekret të aviacionit si dhe të
antiterrorizmit e të çështjeve fetare.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:14 pm

SHBA planifikojnë ndërtimin e një kishe të madhe në Bagdad

(e mërkurë, 8 Xhumadel Ula 1426 / 15 Qershor 2005, 8:20PM) Agjencia e lajmeve Mufekkiretul Islam (www.islammemo.cc) lajmëron: Në rrethana mjaft të rrezikshme janë duke u zbuluar qëllimet e okupatorit të huaj në Irak, gjëra të cilat të përkujtojnë me fjalët e Bushit me fillimin e luftës në Irak: “është luftë e kryqëzatave”.
Burim kompetent në ministrinë e urbanizmit të Irakut, - e caktuar nga okupatorët – vërteton se shtetet e bashkuara të Amerikës kanë marrë vendim për ndërtim të kishës më të madhe në botën arabe, në zemrën e kryeqytetit të Irakut, Bagdad, ndërtimi i të cilës duhet të zgjatë disa vite.
Gazetari i Mufekkiretul Islam – Bagdad, përcjellë nga Dr. Emxhed el-Ubejdi, drejtor gjeneral i urbanistikës rajonale në ministrinë e urbanizmit se shtetet e bashkuara kanë vendosur të ndërtojnë kishë, dhe atë me llogarinë personale të saj, e jo prej buxhetit të caktuar për “ndërtimin e Irakut”. Poashtu ka treguar se ajo do të ndërtohet në qendër të Bagdadit me madhësi për 5000 vizitorë. E gjithë kjo me pretendim të kthyerjes së të drejtave të krishterëve të Irakut, të cilat të drejta ishin nëpërkëmbë gjatë sundimit të kryetarit të mëparshëm të Irakut, Sadam Husejn –sipas tij-.
Ky burim i bëri me dije gazetarit tonë se ndërtimi i asaj kishe do të zgjasë disa vite, me financim të plotë nga shtetet e bashkuara të Amerikës. Tanimë edhe është precizuar vendi i ndërtimit të saj, ajo është zona Kereh, ku gjindet edhe varri i tabiinit të nderuar Xhunejd el-Bagdadi.
I njëjti burim na informoi se qeveria e Ibrahim el-Xha’feri e ka mirëpritur këtë ide dhe është pajtuar me të, duke e cilësuar këtë gjest si “liri e feve” dhe “bashkëjetesë dhe tolerancë mes Islamit dhe krishterizmit”.
E udhës është të përmendim se forcat e okupatorit amerikan deri në këtë moment –sipas statistikës së vakëfit të sunijve, i publikuar të shtunën e kaluar- kanë shkatërruar me tepër se 215 faltore dhe xhamia me avionat luftarak, kanë sulmuar mbi 1900 xhami, duke e nëpërkëmbë xhaminë, duke përbuzur Kur’anin me gjuajtje nëpër banjo apo duke e shkelur me këmbë. E ku më vrasja e 71 hoxhallarve, prej të cilëve 20 ishin myftilerë të ehli sunetit. Gjithë këtë e kanë bërë pasi që i kanë akuzuar se janë vehhabij. Poashtu edhe 111 hoxhallarë tjerë janë ende duke u dergjur nëpër burgjet e okupatorit.
Marrë nga:
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:14 pm

Njoftim Ndërroi jetë hoxhë Jakup ef. HasipiNjoftojmë të gjithë besimtarët se sot me 07.01 2006 rreth orës 17.oo, në një aksident komunikacioni ndërroi jetë dijetari i mirënjohur i të gjitha trevave shqipëtare hoxhë Jakup ef. Hasipi nga fsh. Sllupqan i Kumanovës. Varrimi bëhet ditën e nesërme (e dielë) me dt. 08.01 2006. pas faljes së namazit të drekës në varrezat e fshatit Sllupqan. Lusim Allahun e Madhërishëm ta mëshiroj shpirtin e tij dhe ta shpërblej me xhennetin Firdeus.
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 23 Previous  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi