Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lajme nga bota Islame

Faqja 20 e 23 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23  Next

Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:19 am

Duka deportohet dhe i ndalohet hyrja në Kosovë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:20 am

Policia e Kosovës të mërkurën ka arrestuar dhe ka deportuar në Shqipëri imamin e deri para disa ditësh të xhamisë së fshatit Marinë, Xhemail Kastriot Duka. Atij i është ndaluar hyrja në territorin e Republikës së Kosovës bazuar në dispozitat ligjore të ligjit për të huajt.

Sipas komunikatës për shtyp të lëshuar nga MPB-ja, Dukajt iu shqiptua kjo masë pas vërtetimit të gjendjes faktike për shkelje të vazhdueshme të legjislacionit në fuqi si dhe cenimit në disa raste të rendit publik dhe kushtetues të Republikës së Kosovës.

“Elementet inkriminuese të vërtetuara edhe me paraqitjet publike të zotit Duka flasin për një ndërrim të arsyes dhe qëllimit për të cilin edhe i është dhënë leje qëndrimi në territorin e Republikës së Kosovës,” vazhdon komunikata.

Zoti Duka së fundmi me vendim të plotfuqishëm të Gjykatës kompetente ka qenë i shpallur fajtor për shkelje të legjislacionit në drejtim të qëndrimit të paligjshëm në Republikën e Kosovës.

Ekzistojnë arsye të besueshme dhe të vërtetuara edhe nga vet zoti Duka në paraqitjet e tij publike se qëllimi primar për të cilin ka kërkuar të qëndrojë në Republikën e Kosovë, është ndryshuar dhe ka orientim krejtësisht tjetër, thuhet në komunikatën e MPB-së.

Leje qëndrimi është lëshuar për zhvillimin e aktiviteteve humanitare e jo të aktiviteteve tjera të cilat zoti Duka ka ushtruar në territorin e Republikës së Kosovës, thekson komunikata.

Para disa ditësh, me vendim të kryetarit të Skenderajt, Sami Lushtaku, komuna e ka mbyllur xhaminë në fshatin Marinë ku Duka kishte shërbyer si imam.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:20 am

Zakonisht ne forum, cdo rast ku mund behet nje lidhje per te fajsuar fene Islame apo muslimanet, perben nje teme me vete e ndjekur me nje zhvillim propagandistik.

Eshte hipokrite kur, pasi degjon keto fjale nga nje prift, veren se replikat jane shume te pakta, madje do te thoja inekzistente, pasi mungojne ato figura te forumit te cilat ishin partizanet e komenteve islamofobe: kujtoj ketu letren qe z. Keka i kishte derguar vetes dhe guret e shahut qe u vune ne levizje per te shpikur terrorizmin. E nuk po komentoj fare rreagimin ndaj Krasniqit.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:20 am

Dallimi?

Sa kodra me fushen.

Te quhesh qen kur je fajtor eshte krejt tjeter - fushe
Kurse, te vritesh i pafajshem e te quhesh qen eshte shume keq - M*t Everest.


Nese ti ndien keqardhje po e bejme keshtu:
1.900.001
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:21 amhttps://www.youtube.com/watch?v=0HgUUOcYu2I

Ja shikone kujt ja ka ba qefin komuna e skenderajt me sami lushtakun ne krye:
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:21 am

Bashkesia Islame padrejtesisht u obligua nga ndikimi negativ qe te reagoj kunder deklarates se dr. Shefqet Krasniqit, edhe pse ishte ne te drejten e tij te fliste per jo-besimtaret musliman.

Por per kete "... sen..." kush do te flas ? Ipeshkia e kishes katolike ? Po presim,.... ne pritje,.... E lexova nje artikull ne gjuhe te huaj rreth katedrales ne Prishtin, dhe Imzoti i kishes tha : "Atë qe e kem arrit ne Shqiperi, do ta arrijm edhe me leht ne Kosove"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:21 am

Tomë Mrijaj

“Mund të them, se Imzot Kçira, është një burrë i madh e trim. Është një njeri i feshëm e i atdheshëm, pra fetar dhe atdhetar i madh. Imzot Kçira, me jetën dhe veprën e tij, e vazhdon traditën e hershme shqiptare të Pal Engjëllit, Buzukut, Budit, Bardhit, Bogdanit, Gjeçovit, Imzot Nikë Prelës e shumë e shumë burrave të famshëm të kombit tonë. Ai është gjithnjë njeri i pajtimit dhe forcimit të besimit në Zotin...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:22 am

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:23 am

Ky eshte turpi me i madh qe nje njeri mund t'i mveshe vetevetes .Pavarsisht qellimit ,idese,bindjes ,parave apo emrit ky njeri eshte larg Atdheut ,larg Kombit e edhe me larg Zotit !!
_______
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:23 am

Po janë (me siguri janë), veq tjesh i bindun qe edhe ata i kanë thonë qe paska lu prifti i k'qir...

Veq u e kam parasysh pse ti mke cituar mua, dhe çfar pret eventualisht....???
Veq u po ta thom edhe një herë, që qeky far psikopati ska lidhje me kishë kurgjo, dhe po dojka dajak te komt e te kryt.
U i bona qeto vjet, e hala njet timen skam nie kso muhabetesh nga priftrinjët. (veq mo ma merr noj shembull anonim interneti).

Veq ti mos harro edhe një gjo....se "qata njerz" dhe shumë "QASI NJERZSH" jemi nxor pikërisht me "QESI FAR MUTASH" si ky KCIRA apo ai DUKA.

E perqato po thom une, e kan thon shumë para meje....yhaaaaaa.....! që leni (kto mutsihane) kisha e xhamia, se feja e Shqiptarit është Shqiptaria.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:23 am

Ja ky prift shqipfols me zemër shkau tregon qka me t'vërtet mendojn ata që ky i përfaqson.

Ky dhe përkrahësit e tij, do t'vdesin me mallin ta shohin Kosovën veq me shkie dhe pa Shqiptar musliman.

Ata që po e mbrojn këtë shqipfolës me zemër shkau jan ma të zi se ai.

Ata që e mbrojn apo i dalin në përkrahje këti shkau , tregojn se ju mungojn shkiet në Kosovë.

Ky shka dhe përkrahësit e tij me siguri do ti kishin vrar e masakruar të gjithë Shqiptarët e Kosovës me fe Muslimane, në mënyrë që kjo pakicë e ndyrë të jeton bashk me shkie në Kosovë.

Poshtë shqipfolsit magjup me zemër shkau.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:23 am

(zaher mu ka ofru deka , se ma ka qu Zoti rahmetin e tont tu i arsyetu , qishtu me tha dikush dje kur ja pruna shpirtin te fyti tu e mbrojte e arsyetu kedo qe e sjellke biseda )

..
.....tash , shume bukur kjo qe e paske fokusu panta .. gjithe ata shqiptare katolik , zo nuk bojshin ...?


-A nuk ju jep iden qe jetojme kohe teknollogjike dhe dikush mund ta kete manipulu xhirimin dhe zerimin ..?
se hajde de , po e leme qe edhe prifti ka shkallmu se me e shajte veteveten e di qe deri aty nuk shkon kerkush , po krejte qatyre shqiptareve perreth qysh nuk ju paska rreh ai delli i gjakut te nxehte e me thone prit prak do hesape angllatismi ..

p.s.
konkludimi im . montazh hesapi .ju lutem per maturi ..lobi shqiptare ne Amerike mjafte eshte deshmu per atdhetarizem bile te kulluar pa asnje interes ..,
prandaj maturi ju lutem ....
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:24 am

(zaher mu ka ofru deka , se ma ka qu Zoti rahmetin e tont tu i arsyetu , qishtu me tha dikush dje kur ja pruna shpirtin te fyti tu e mbrojte e arsyetu kedo qe e sjellke biseda )

..
.....tash , shume bukur kjo qe e paske fokusu panta .. gjithe ata shqiptare katolik , zo nuk bojshin ...?


-A nuk ju jep iden qe jetojme kohe teknollogjike dhe dikush mund ta kete manipulu xhirimin dhe zerimin ..?
se hajde de , po e leme qe edhe prifti ka shkallmu se me e shajte veteveten e di qe deri aty nuk shkon kerkush , po krejte qatyre shqiptareve perreth qysh nuk ju paska rreh ai delli i gjakut te nxehte e me thone prit prak do hesape angllatismi ..

p.s.
konkludimi im . montazh hesapi .ju lutem per maturi ..lobi shqiptare ne Amerike mjafte eshte deshmu per atdhetarizem bile te kulluar pa asnje interes ..,
prandaj maturi ju lutem ....
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:24 am

Gjithesesi, keni te drejte. Durimi ka vend dhe lejon kohe per sjelljen e inqizimit origjinal qe jam i sigurt ,nese egziston ,do te bente qe gjerat te vijen ne vijen normale.
Perndryshe, cdo orvatje per arsytim eshte nje ecje krah per krahu me Shefqeta ,Duka e Kqira qe mos te numroj edhe do tjere!!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:24 am

Nuk ishte kurfar manipulimi zonj e nderuar, njeherit dikush doli nga ai ambient ne shenje proteste, degjohet ky prift i qelbur se si ju thonte dilni ne qoftese nuk ju pelqen mirepo fatkeqsisht 99% mbeten sepse ju pelqente.E vetmja gje qe munde te themi eshte NO COment!

Dikush me lart beri edhe nje gjynah me te madhe qe u mundua ti ve ne nje rang ket prift me hoxhen e nderuar Shefqet Krasniqi, ky eshte nje gabim shume i madhe.Fjale fyese te ketij niveli nuk munde te ndegjohen nga nje hoxhe sot e nje milion vjet e besa as prej nje njeriu te thjeshte.Kjo ngjarje e ka edhe anen pozitive sepse i zgjon njerzit nga gjumi.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:24 am

Krahasimet edhe mund te mos jen identike por ne harresen se ,para qe te behen prift ,pop e hoxhe ishin shqiptar ,jan te njejte.
Ose ndoshta une gaboj ne kete rast sepse kjo fare mund te jen e te behen gjithcka tjeter por shqiptre kurr!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:25 am

Kur t'e sheh tuj ta dhunu dikush, nuk e don më as nanën tande, e le më atdheun ose popullin.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:25 am

Nga Morina në Detroit
Pasi çështja e Marinës u përmbyll, një aferë tjetër me ngjyra religjioze plasi në Detroit të ShBA’së. Në një xhirim të para tre vjetëve prifti shqiptar Don Anton Kçira shihet duke fajësuar Milloseviçin që nuk i ka vrarë 1 milion e 900 mijë shqiptarë, siç ka vepruar edhe në Srebrenicë. I kontaktuar nga Express në Detroid të SHBA-ve ku shërben, Don Antoni i mohon ato që ka thënë tri vjet më parë.

Nga Jeton Musliu më 05.03.2010 në ora 8:05
"…Ipeshkvia e Kosovës nuk ka çfarë të thotë në lidhje me deklarimet e tij sepse ai nuk është pjesë e kishës sonë.
Albert Jakaj, sekretar i Ipeshkvisë së Kosovës
…"
Don Anton Kçira duket i zhveshur nga ndjenjat njerëzore që një predikues fetar duhet të ketë, bazuar në një xhirim të bërë në vitin 2007 në Detroid të SHBA-ve.

Fjalimi i Don Antonit, i mbajtur në maj të atij viti, është bërë objekt debati në Kosovë dhe në forume të ndryshme në internet.

“Ne s’kemi merituar lirinë nga Beogradi. Është dashur të na rrjepë ashtu siç i ka rrjepur Milosevici në Srebrenicë 260 mijë qenë. Edhe në Kosovë me i pas rrjepë 1 milion e 900 mijë qenë, kurrgjë nuk ishte bërë më keq”, thotë Don Antoni në këtë xhirim.

Kjo është vetëm një fjali e tij e thënë më 13 maj 2007, vetëm disa ditë pasi autoritetet amerikane kishin arrestuar tre vëllezërit Duka, shqiptarë nga Maqedonia, nën akuzën për përgatitje të sulmeve terroriste në bazën e ushtrisë amerikane në Ford Dix të Neë-Jerssyt.
Don Antoni, i cili shërben në Kishën e St. Paul’s në Detroid, fjalimin e ka mbajtur në një mbledhje të organizuar nga Shoqata Intelektuale e Shqiptarëve në Amerikë.

I kontaktuar të enjten nga Express, vetë Don Kçira ka mohuar në mënyrë kategorike se ka thënë fjalë të tilla, pavarësisht xhirimit të përhapur ku ai shihet dhe dëgjohet.

Ai pretendon se fjalimi i tij është i montuar nga spiunë të ish Jugosllavisë, se fjalitë ia kanë lidhur në mënyrë që të ndryshohet tërësisht konteksti i asaj çfarë ka thënë.

“Numër kaq të madh që s’mund t’i numëroj, por nuk keni faj se ne jemi e zeza e vetvetes”, nis fjalimin e tij në këtë tubim me shqiptarë Don Antoni .

“Besomëni se është tragjedi për popullin shqiptar. Amerika me këtë zemër të madhe...”, ndërpret prifti katolik shqiptar fjalimin, për t’iu tërhequr vërejtjen disa të pranishmëve.

“Atje poshtë..., nëse nuk mund të na dëgjoni, mund të dilni jashtë..., nuk iu ka pru kërkush me zor, bla, bla bla, si gratë e këqija”, u drejtohet me nervozizëm Don Antoni disa personave të cilët nuk shihen në xhirim.

Më tej ai vazhdon. “Këta njerëz që i thonë vetes shqiptarë, dihet se çfarë shqiptarësh janë. Shqiptarë me bisht, shqiptarë me rroska(fëlliqur)”, vazhdon kleriku katolik.

Ky fjalim është mbajtur disa ditë pas arrestimit të tre shqiptarëve nga Maqedonia, që në atë kohë dyshoheshin për përfshirje në planifikime të sulmeve terroriste.

Për këtë veprim të vëllezërve Dritan Duka (30), Zaim Duka (28) dhe Elvir Duka (25), të cilët më vonë janë dënuar me burgim të përjetshëm, popullit amerikan i kishte kërkuar falje babai i tyre.

Por, në fjalimin e tij, në këtë xhirim, Don Antoni, një veprim të tillë të babait të tre vëllezërve e quan të pavlerë, meqë, sipas tij, një gjë të tillë nuk e kanë bërë drejtuesit e fesë islame.

”Më vjen keq që në letrën që është bërë, e që i kërkohet falje Amerikës, i kërkon falje një plak që është në pension e që kërkush nuk e vet asgjë, e nuk kërkojnë falje ata që duhet të kërkojnë në emër të fesë islame”, thotë Don Antoni.

“Në emër të popullit shqiptar ishte dashur të reagojë më tepër populli e jo me qenë me do qyqe”, thotë më tej prifti shqiptar, duke shtuar “...ju faleminderit dhe dashtë Zoti që prej këtij simpoziumi ta bëjmë një kundërshtim jo vetëm ndaj atij grupi në Neë -Jerssy, që ka bërë këtë krim, por të gjithë atyre që rrinë pas kësaj pune, e kemi shumë, kemi shumë edhe në Detroid”.

Tri vjet pas këtij fjalimi, Don Antoni pretendon se ajo çfarë ka dashur të thotë nuk është ashtu siç duket në atë xhirim disa minutash.

“Mundeni me pa këtë kasetë që është e copëtuar copa-copa, nuk është dhënë në tërësi”, thotë Kçira për Express, duke akuzuar për këtë një person me emrin Luigj Gjoka.

“Kam një spiun shumë të madh këtu të ish Jugosllavisë që i ka marrë në qafë shumë studentë. Ai është Luigj Gjoka. Ai ka krijuar fondin Vendlindja thërret këtu në Detrorid”, shton ai, duke preferuar më shumë të flasë për ndihmën që ai i ka dhënë Kosovës pas masakrës së familjes Jashari, në mars të vitit 1998.

Ai thotë se ka qenë i irrituar me numrin e pakët të të pranishmëve që kishin shkuar në atë simpozium, edhe pse në xhirimin e përhapur Don Antoni dëgjohet të shprehet për numër të madh të pjesëmarrësve.

“Mirëpo, aty ka qenë edhe një grup malësorësh që kanë qenë t’u ngrënë dhe na kanë prishë qetësinë”, sqaron Don Antoni për Express pjesën ku ai në mes të fjalimit të tij u kërkon disa të pranishmëve “të mos bëjnë zhurmë bla, bla, bla si gratë e këqija, por të lëshojnë sallën nëse nuk duan të dëgjojnë”.

Në sqarimin e tij, Don Antoni pretendon se kur ka përmendur Srebrenicën, e ka krahasuar atë se si aty kanë shkuar (vrarë) “260 mijë njerëz si të ishin qenë, e se si sot e kësaj dite askush nuk ka dhënë ndonjë përgjigje për ata të shkretë”.

Don Anton Kçira më tej vazhdon. “Ashtu do të kishin shkuar edhe 1 milion e 900 mijë, por në emocionion tim që më nervozuan këta njerëz, kam thënë se edhe ata do të kishin shkuar si qenë. Por, kush na shpëtoi? Amerika. Ajo na ka pru deri tash”, thotë prifti shqiptar që jeton dhe punon në Detroid.

“Mirëpo, Amerika i ka pruar 20 mijë shqiptarë..., Bill Clintoni..., nga lloçi i Maqedonisë i ka pru në bazën amerikane në Neë Jeresy dhe shqiptarët me e çu në hava këtë bazë, është turp për ne”, shprehet prifti, fjalimi para tre vjetësh i të cilit konsiderohet si më i rëndi që është bërë deri më tash nga ndonjë klerik katolik.

“Besomëni se kjo ka qenë krahasimi i Srebrenicës, rruga e Kosovës që do të kishte qenë po të mos ishte Amerika. A do të kishim pas atë lirinë që e keni ju atje...?. Beogradi mundohet me na shkatërrue. Ai person e ka shpërnda (Luigj Gjoka), i ka çu hoxhës, hoxha ia ka çue presidentit të Kosovës, Myftiut Tërnava dhe pastaj në You-Tube”, vazhdo më tej Don Anton Kçira.

I pyetur nëse dikush i ka kërkuar sqarime për këtë fjalim të mbajtur në maj 2007, Don Antoni e pranon se disa herë ka dhënë shpjegimet përkatëse.

“Më ka pyetur Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Dodë Gjergji se si është situata dhe ia kam shpjeguar. Unë nuk kam dalë menç me i ba tana punët për Kosovën e më së mrami me dal më thënë me i vra si qenë”, thotë ai.

“Nuk muj n’ pikë shnoshi me i ba ata njerëz qenë. Jo vëlla..., por ishte një situatë e padrejtë që populli shqiptar duhej t’i dënonte ata terroristë”, thotë Don Antoni, i cili nuk pranon të kërkojë falje për diçka që ai thotë se nuk ka përse ta bëjë.

“Kujt me i kërku falje, se unë nuk kam bërë një krim siç ma kanë shpifë këta njerëz. Ata duhet me kërkua falje, që kanë bë këtë shpifje. Sa për Luigj Gjokën, sa ka qenë në Mal të Zi, gjithmonë ka bashkëpunua me ta (autoritetet), ka marrë në qafë shumë malësorë”, pretendon Don Anton Kçira për Express.

Duket se këtë xhirim të përhapur e kanë parë të gjithë. Të gjithë të cilët i ka kontaktuar gazeta, nuk ishte e nevojshme t’i shpjegohej situata. Madje as drejtuesve të lartë të Bashkësisë Islame të Kosovës.

Dr. Xhabir Hamiti, kryetar i Kuvendit të BIK-ut, thotë se ajo që ka thënë Don Anton Kçira në atë xhirim është skandaloze dhe jo e tolerueshme për një lider shpirtëror.

“Mirëpo, kjo nuk duhet të ndikojë në marrëdhëniet ndërfetare që kanë pasur dhe kanë shqiptarët e konfesioneve të ndryshme fetare. Një fjalim i tillë nuk guxon të ndikojë në luhatjen e tolerancës ndërfetare dhe ndërshqiptare”, thotë Hamiti për Express.

“Ne do të kërkonim nga krerët fetarë që ndaj individëve të tillë të marrin masa disiplinore sepse prijësit fetarë nuk përfaqësojnë vetëm interesat e tyre të ngushta, përderisa ata kryejnë funksione publike”, thotë profesor Xhabir Hamiti.

Por, zyrtarë të Ipeshkvisë së Kosovës nuk e ndjejnë të nevojshme ta bëjnë një gjë të tillë. Ata thonë se Don Anton Kçira nuk është pjesëtar në kuadër të autoritetetit të tyre.

“Edhe pse i njëjti ka lindur në Kosovë, bazuar në rregullat e Kishës, ai i takon Kishës Katolike të Detroidit në SHBA. Ipeshkvia e Kosovës nuk ka çfarë të thotë në lidhje me deklarimet e tij sepse ai nuk është pjesë e kishës sonë”, thotë Albert Jakaj, sekretar i Ipeshkvisë së Kosovës, për Express.

Sipas tij, Ipeshkvia e Kosovës është përgjegjëse për klerikët e saj që veprojnë vetëm në territorin e Republikës së Kosovës.

Shkaku
Tre vëllezërit nga Dibra e Maqedonisë, që komplotuan për të vrarë ushtarë amerikanë në bazën ushtarake Ford Dix, janë dënuar me burgim të përjetshëm. Dritan Duka (30), Zaim Duka (28) dhe Elvir Duka (25) kanë marrë përfundimisht dënimin pa iu dhënë mundësi për ankesë. Të tre shqiptarët, pjesë e grupit prej 5 vetash, u zunë pa arritur të kryejnë sulmin.
Ata u arrestuan para se të kryejnë sulmin. 2 persona e tjerë janë njëri nga Jordania e tjetri nga Turqia. Ata kanë mohuar akuzat. Dritan Duka kishte thënë se janë viktimë e një konspiracioni të Qeverisë amerikane. Gjatë tërë këtij procesi gjyqësor janë marrë në pyetje 50 dëshmitarë. Personat janë arrestuar në maj 2007, pas një hetimi 14 mujor të FBI-së.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:26 am

Kjo nuk eshte rrene aspak, por nje e vertet e madhe qe fatekeqesisht pjese e popullit tone.

Nese ai ne letern e tij pretendon se fjalet e tij duhet interpretuar ndryshe , atehere aty ceken edhe boshnjaket myslimane , qe tregon se ky me heret ka problem me myslimanet dhe ky argument dhe vet fjalet e tij tregojne ate qe eshte per tu thene.

Me vjen keq ata "patriotat" qe rrinin ulur dhe nuk e kundershtonte askush, sido qe te jete ky edhe Ibrahim Rugoven e pat quajtur Turk , pse ish pas shku me e bon inspekcionin e WC pas nevojes se madhe te Presidentit te ndjere , e paska pare se Ibrahimi paska marre tahret zakonisht pas asaj pune.

Tash kush merrni tahret jeni Turqi!E bajshi me shendet!

Deklarata e tij nuk mund te futet me nje fjali me rastin Duka siq kane bere disa ketu , te pakten tregon kjo nje injorance te thelle te tyre per rastin ne fjale.

Dallimi veq sa per kuriozitat eshte: sikur dikush me u mundu me ti ushqye kombin dhe bijet e saj(te njejtit besime) dhe dikush qe ndjen keqardhje per ekzistencen e atij kombi.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:26 am

i nderuar (hasanmehmeti),
nëse ka mundësi, le të lëmë anash për një çast paragjykimet fetare, bile edhe fjalimin e këtij priftit,

A nuk mendon edhe ti se, në Bosnjë çetnikët i rjepën e i maskaruan 260000 boshnjakë musliman, jo si qenë, po edhe ma zi se qentë... Apo ndoshta ti mendon se shkijet u sollan ndaj boshnjakëve njerëzisht, si me njerëz e jo si me qen!?
A nuk mendon edhe ti se, për këto maskara ndaj muslimanëve, shkijve nuk u hyri asnjë therrë në këmbë... atdheu i boshnjakëve sot është i ndarë e i maskaruar e në dorë të xhelatëve shkije? A u shpagua gjaku i atyre boshnjakëve musliman që u rjepën? A nuk mendon edhe ti që bota u soll ndaj atyre masakrave sikur me pas qenë të vrarë qenët e jo njerëzit? Pra, askush nuk dha llogari për ata njerëz të masakruar.

A nuk i thonte serbia botës se shqiptarët janë njerëz me bishta dhe të padenjë për kulturën njerëzore?

Të mos ishte William Walkeri dhe diplomacia amerikane, a nuk mendon edhe ti se sot 2 milion shqiptarë të Kosovës do të ishin duke u endur sikur qenë nëpër botë, pa atdhe... si dhe të gjithë të masakruarit e Prekazit, Deliajve, Studimes e Reqakut, bota as që do t'i kishte njoftë... aq sa njihen sot qentë që vriten rrugëve???

Trego, i nderuar, kush din diçka sot për 4500 të maskaruarit e Masakrës së Tivarit? A nuk u vranë ata ma zi se qentë? A i hyri dikujt therrë në këmbë për ata të maskaruar???

Mos të harrojmë i nderuar se, gjatë okupimit serb, në hyrje të hotel Grand-it në Prishtinë, ka qenë një mbishkrim ku shkruante "Ndalohet hyrja për qen dhe për shqiptarë"! Kaq vlerë ka pasë shqiptari i Kosovës për botën dhe për shkijet deri sa ka ndërhy Amerika.

200 vjet jemi vra si qen, e jo si njerëz, mos harro!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:26 am

PRIFTI SATANA ANTON KÇIRA DHE VIKTIMA E FESË ISLAME, KASTRIOT DUKA

Mos u habitni ju lexues të nderuar me formulimin pezhorativ “Satana” për priftin katolik, shqipfolës, të komuniteti shqiptar të Amerikës, Don Anton Kçira, sepse është krejt pak t’i thuash Satana një njeriu bastard, shqipfolës me këtë rast, që mallkon Milosheviqin për shkak se nuk i ka shfarosur 1.900.000 shqiptarë (qen) të fesë islame në Kosovë, apo që ka shfarosur vetëm rreth 400 mijë myslimanë të Bosnjës. Është e pazakonshme të fillojnë shkrimet me këtë mllef, por ishte shumë më e pazakonshme të dëgjosh në gjuhën shqipe një mallkim, të një të mallkuari kundër shqiptarëve të Kosovës, vetëm sepse këta i përkasin besimit islam.Dhe, mllefi e zemërimi trashen kur fjalët e këtij Donprifti nuk i dëgjojnë, apo shtiren sikur nuk i dëgjojnë kryeparët e Kishës katolike të Kosovës, as Bashkësia Islame e Kosovës, se lërë më Qeveria, e cila nuk merret me këto punë, por as komuniteti shqiptar i Amerikës, madje as vëllezërit tanë katolikë, të cilët me siguri se nuk pajtohen me mallkimet e këtij të mallkuari, por fakti se ata bëhen të shurdhër, ose që nuk duan të merren me fjalët publike të këtij prifti, zemërimit i jep edhe një notë më të ligë.

Prifti, Kçira, para komunitetit shqiptar, katolik të Amerikës, ka nxjerrë nga goja e vetë tërë mllefin kundër fesë islame, kundër shqiptarëve të këtij besimi, të cilët në Kosovë përbëjnë rreth 96 për qind të popullatës besimtare. Dhe shkak për atë mllef paska qenë ndonjë shqiptar i fesë islame, i cili po u konsideruaka si ithtar i Bin Ladenit. Ky prift, dhe komuniteti fetar të cilit i takon e di mjaft mirë se në armatën e Bin Ladenit ka edhe të krishterë, disa nga të cilët hiq më larg se dje u dënuan në Gjermani, por askush nuk e mallkoi kombin gjerman për këtë rast. Dihet po ashtu se në anën e talebanëve kanë luftuar edhe qytetarë amerikanë, të cilët janë dënuar me burgim të rëndë nga drejtësia amerikane.

Jemi mësuar ne shqiptarët të kalojmë mbi të këqijat duke thënë, hajt se nuk u bë nami, por nami i zi bëhet kur heshtet e keqja, sepse kur ajo heshtet, mbështetet dhe aprovohet, sepse kur ajo aprovohet si e tillë, fillon të zihet zezona, e cila doemos se një ditë edhe mund të shpërthejë me zemëratë, apo me të njëjtin kut, apo me shumëfishin.

Por, përderisa kjo blasfemi antinjerëzore e këtij ta quajmë prifti bastard po heshtet nga shtypi faqezi i Kosovës, në faqet e para të këtij shtypi keni lajmin sensacional të dëbimit nga Kosova, madje dhunshëm, me presion policor të imamit të xhamisë së fshatit Marinë, në Drenicë, i cili ishte imam i mirë për tetë vjet, derisa përmirësoi edhe nivelin ekonomik e social të banorëve skamnorë të këtij fshati, ndër më të varfrit në Drenicë, por kur filluan të shterin ndihmat e organizatës humanitare islame, atëherë Bashkësia Islame e Kosovës, përmes peticionit të qytetarëve dhe mbështetjes që i dha këtij peticioni Asambleja e komunës së Skënderajt, mori vendim për ta mbyllë xhaminë dhe për të dëbuar imamin Kastriot Duka, ashtu sikur dëbohet hajni, krimineli, plaçkitësi. Kështu ndodhi me hoxhën shqiptar me prejardhje nga Elbasani.
(Vetëm pasi heshtjen hipokrite të këtij prifti e zbuluan disa intelektualë shqiptarë në Amerikë, gazeta Ekspress, tri vjet pas deklarimeve të pop-Kçirës, boton një intervistë me këtë satana, i cili mundohet ta mjegullojë të vërtetën. Kësaj mjegullnaje i kontribuon edhe gazeta e zellshme antislame e Kosovës, Ekspress, duke i relativizuar fjalët e Kçirës, duke i konsideruar si shpërthim të një mllefi momental dhe duke bërë përpjekje ta mbyll këtë çështje, sikur të ketë qenë më shumë fushatë e Internetit, sesa fjalë publike e një kryepari të fesë, e një kleriku që bën punën e djallit, që kryen porosinë e kriminelit Milosheviq, që fyen gjakun e derdhur për liri, që shqiptarët islamë të Kosovës i quan qen. Përpjekje e EKSPRESS-it për ta tymosur Kçirën, me temjanin e pafajësisë, këtë çështje e rikthen për vazhdimin e debatit.)

Dhe ja mbi cilat paterica qëndron demokracia e mjegulluar, e brishtë dhe e hajthme, të cilën po e instalon Evropa e krishterë në Kosovë, dhe për të cilën aq shumë janë të përkushtuar shqiptarët me orientim evropian, të paktën kështu thonë ata, sepse kështu po e lyp momenti, përfitimi, favoret. Dikur, këta të dashuruarit në Evropë ishin të përkushtuar për bashkim vëllazërim dhe jugosllavizëm...

Një vit më parë, u desh vetëm një fjalë, aspak fyese e imamit Shefqet Krasniqi për “Nënë Terezën” dhe gazeta Ekspress, Koha ditore, TV-të dhe tërë shtypi i zi, i verdhë i vendit morën fushatë fyese e denigruese kundër këtij imami, vetëm pse paska thënë se Nënë Tereza e ka vendin në ferr. Ky konstatim fetar, krejtësisht i ligjshëm nga pikëpamja e besimit islam, u mor si fyerje për humanisten me origjinë shqiptare, Gonxhe Bojaxhiu. Madje, sikur ka ndodh shpeshherë në të kaluarën, këtë anatemë kundër imamit Krasniqi e mbështeti edhe një segment i mbrapshtë brenda Bashkësisë Islame të Kosovës, ai segment i politizuar që i heq rrënjët nga “drzhavni imami” të Serbisë, nga hoxhallarët me triska të LKJ-së, në kohën e Titos, nga ata që dënuan protestat shqiptare të marsit e prillit të vitit 1981 dhe nga ata, të cilëve nuk u mungoi një qime në kokë, as në kohën e regjimit kriminal të
Milosheviqit.

Shqiptarët e Kosovës, kanë arsye të brengosen me heshtjen e klerit katolik shqiptar të Kosovës, kanë arsye të kërkojnë nga kleri katolik një distancim moral nga prifti që llap... kanë arsye të kërkojnë shpjegim lidhur me mallkimet, fyerjet, sharjet e përbuzjet publike të priftit satana, Don Anton Kçira. Dhe nëse nuk ndodh kjo, atëherë nuk është për t'u habitur nëse një ditë, një ekstrem tjetër do t’ i përgjigjet ekstremit, Kçira.

Begatia jonë morale kombëtare e tolerancës fetare nuk kërkohet të përfillet vetëm nga myslimanët, për faktin se ata janë shumicë, por kjo kërkohet edhe nga pjesëtarët e minoriteteve fetare, pavarësisht numrit të besimtarëve të tyre. Toleranca nënkupton respekt reciprok, kërkon durim, maturi dhe jo fjalë fyese dhe nëpërkëmbje të dinjitetit fetar të pjesëtarit të besimit tjetër, apo të një hoxhe, vetëm sepse ky kishte shprehur rezerva në autoritetin e Bashkësisë Islame të Kosovës.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:27 am

Nga lajmët e TV KlanKosova : Posterat në rrugët e Kryeqytetit dhe mendimi i qytetarëve shqiptar ndaj Priftit Don Anton Kçira = Llaskuc !!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:28 am

Emisioni Fiks-Fare i Top-Channel-it demaskon Anton Kçirën duke shpalosur identitetin fizik te tij.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:28 am

Ilmi Veliu: Njeriu i madh Dom Anton Kçira
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:28 am

Fishta i revoltuar me shqiptarët tha atë që tha dhe përseri mbeti shqiptari më i madh i Kombit. Ne, Shoqata e Historianëve Shqiptarë, dega në Kërçovë, hedhim poshtë, me indinjatë të madhe tendencën që bëhet për të fyer prestigjin dhe respektin e madh që gëzon shërbestari i shquar i Atdheut dhe Fesë, Dom Anton Kçira. . Në kohën që kam qëndruar në USA, 2000-2003, me qëllim të hulumtimit të arhivit të Fan Nolit dhe arhivit të Baba Rexhepit, kam pasur rast ta takoj njeriun e madh- Dom Anton Kçira disaherë, dhe të bisedoj me të për shumë sende, e sidomos në lidhje me tolerancën ndërfetare të shqiptarëve në kohën e Skënderbeut, po edhe më vonë në Ballkan, të cloën temë, si disertacion doktorature e kamë mbrojtur në Universitetin e Shkupit, dhe thellë jam i bindur se materiali në video ishte i montuar, gjë që mua personalisht më shqetsoi pa masë. . Kam vërtetuar me dokumente dhe në mënyrë shkencore se në Historinë e popullit shqiptarë ka pasur konflikte në mesë të principatave shqiptare, ndërfisnore, nderkrahinore, por asnjëherë nuk ka pasur konflikt ndërfetarë. Për shqiptarët, kombi dhe gjuha kanë qenë po aqë të shenjtë sa edhe feja dhe ata vazhdimisht kanë qenë shumë të kujdesëshëm, dhe kanë pasur rrespekt të posaqëm ndaj fesë së vëllaut të tyre nga gjuha dhe gjaku. Është më se e vërtetë se shqiptarët në kohën e Skënderbeut, pas vdekjes së tij, po edhe sot, festat fetare i kanë festuar dhe i festojnë sëbashku. Armiqtë shekullorë të Shqipëtarëve, Serbia, Mali i Zi, Greqia; jënë munduar dhe edhe sot mundohen që nëpërmes të spiunëve të tyre ti përçajnë shqiptarët në baza fetare, por nuk kanë sukses, e bile në Kosovë aqë më pak. Fan Noli, Gjergj Fishta, Naimi, Hasan Tahsini e Hafiz Ali Korça në shkrimet e tyre asnjëherë nuk e cënojnë fenë e njëritjetrit, sepse vetë fetë në thelbin e tyre janë paqësore, qoftë ajo Kristiane apo Islame, rreptësisht e ndalojnë hasmërinë dhe urrejtjen ndërfetare.Unë kam hasur persona të caktuar nëpër faqet e internetit, ku shprehin urrejtje ndërfetare, por mendoj se ata jënë të pa informuar sa duhet dhe nuk kanë njohuri të duhur fetare.


Dr.sc.Ilmi Veliu, drejtor i Muzeut të Kërçovës dhe nënkryetarë i Shoqatës së Historianëve Shqiptarë, selia Shkup.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 20 e 23 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi