Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lajme nga bota Islame

Faqja 3 e 23 Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 23  Next

Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:15 pm

Allahu e meshirofte hoxhen e Nderuar me xhennet firdeus , Allahu e pranoft ne rradhet e Shehideve ...

Nje korrigjim i nderuar , shkaku kohes se shkurter per ardhjen e disa muftinive nga Gjermania dhe disa Koloegeve dhe dashamireve te hoxhes nga diaspora , varrimi do te behet ne kohen e namazit te Ikindise . InshaAllah une ket lajm e sjell me vone se ti qe ke marr lajmin edhe nuk hasim ne ngaterresa.

Edhe njeher , Allahu e meshiroft hoxhen tone Jakup ef. Asipin dhe e pranoft ne rradhet e Shehideve.

Selam Alejkum we Rahmetullahi te'Ala we Bereketuhu .
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:15 pm

subhanallah!!!

Duart me dridhen dhe me lote po shkruaj dhe lus Allahun ta meshiroje dhe gradoje me xhen-net.Trupi te renqethet kur nderrojne jete personat e vyeshem sic eshte Mr.Jakup Hasipi..

Vertete ka luajtur nje rol te rendesishem,ka kryer emanetin e Allhut,ka dhene kontribut te madh ne ndertimin e nje shoqerie Islame,ka per tu thene shume,Allahu e shperblefte me shperblimin me te madh,Xhennetin.
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:16 pm

Avokati i Popullit,

Dobjani: Simbolet fetare pa leje duhet te prishen
http://www.balkanweb.com/shqiperi/lajm50.html

Ora 08:35
Nga Gazeta Shqiptare


TIRANE (13 Janar) - Simbolet fetare te ngritura pa leje
duhet te prishen”. Ne vorbullen e shqetesimit te ngritur
pas rrezimit pak dite me pare te nje kryqi ne komunen e
Bushatit, Avokati I Popullit Ermir Dobjani nuk ka zgjedhur
vetem fjalet qetesuese dhe inkurajuese per ruajtjen e
tolerances por ka prekur nje nga pikat qe kohet e fundit po
nxit problemet mes feve ne Shqiperi.
“Policia Ndertimore duhet te zbatoje pa hezitim ligji dhe
te prishe cdo symbol fetar te ngritur pa leje, qofte ne
Shkoder, Sarande, Elbasan apo gjetke”, ka deklaruar dje
Dobjani duke permendur pikerisht ato zona ku jane shfaqur
probleme te ketij lloji. I ndergjegjshem per natyren
delikate te ceshtjes ai jo me kot “I rekomandon edhe
drejtuesve fetare te bashkepunojne me policine ndertimore”
per prishjen e cdo simboli te vendosur pa leje.

Ndryshimi I ligjit
Avokati I Popullit nuk ka mbetur vetem ne propozimin e
kesaj forme e cila do te mund te tingellonte “radikale” per
ndonjeren prej besimeve fetare, por ka propozuar
rregullimin e kesaj gjendjeje duke ndryshuar ligjet te
cilat te drejten e dhenies se lejeve ia njohin pushtetit
vendor. Situate nga e cila ne te vertete kane gjeneruar
konfliktet, pasi eshte shume e lehte qe nje komune
katolike, fqinje me nje tjeter musulmane t’I jape te
drejten vetes te ndertoje nje kryq ne maje te nje kodre,
apo anasjelltas fshati musulman te vendos nje simbol te
vetin.
Per te shmangur pikerisht nje situate te tille Dobjani
shpjegon se pak dite me pare ka vene ne dijeni
kryeministrin per nje rekomandim te tijin per nxjerrjen e
nje ligji te ri ose plotesimin e atij ekzistues per dhenien
e lejeve te ndertimit per objektet fetare. “Procedura e
dhenies se lejes per ndertime te tilla, dokumentacioni qe
duhet te plotesohet dhe organi qe duhet te jete competent
per miratimin e lejes se ndertimit duhet te jete Keshilli I
Rregullimit te Territorit te Republikes pasi te kete marre
dhe mendimin e Komitetit te Kulteve”, rekomandon Dobjani I
cili e bazon ate ne nje nga nenet e Kushtetutes.
Sipas tij, “pasojat e aktit te denueshem” te rrezimit te
kryqit “behen me te renda po te kemi parasysh faktin se
incidente te tilla po shenojne perseritje te
kohepaskoheshme”.

Polemikat
Ne te vertete polemikat per ceshtje te tilla kane ngritur
krye ne menyre te perseritur. Edhe ne reagimin e tij kreu I
Kishes Katolike imzot Rrok Mirdita, megjithese me tone qe
synonin te ulnin gjakrat, nuk harroi te kujtonte se per
Kryqin ne Bushat para se te rrezohej kishte dale me nje
deklarate publike

Myftinia e Shkodres.
Ashtu sikurse kreu I Komunitetit Musulman, I cili e denoi
aktin, nuk la per permendur edhe nje here se “nuk ishte e
arsyeshme rivendosja e kryqit”, nderkohe qe I beri thirrje
myftinive ne rrethe qe megjithate, ne cdo rast te mos
reagonin me ashpersi por te zbusnin situaten.
Ne keto kushte, kur deklaratat e solidaritetit dhe thirrjet
per harmoni nuk e kane peshen e duhur pasi ndodh nje
incident, propozimi I Avokatit te Popullit duket me I
arsyeshmi per te evituar perseritjen e ngjarjeve te tilla
dhe me pas rikujtesat per bashkejetesen mes feve.
(BalkanWeb)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:16 pm

Në Bangladesh dënohet me 15 vjet burg një pjesëtar i një grupi islamik për një seri sulmesh me bombë

Daka, 16 janar – Një gjykatë në Bangladesh ia ka shqiptuar dënimin me 15 vjet burg një pjesëtari të një grupi të jashtëligjshëm islamik për pjesëmarrje në një seri sulmesh me bombë në vend në gusht të vitit të kaluar, ka bërë të ditur sot (e hënë) një zyrtar i policisë, njofton Rojter. Dy persona qenë vrarë dhe rreth 100 të tjerë qenë plagosur në një seri prej 500 bombash në mbarë vendin më 17 gusht. Për vënien e këtyre bombave qe akuzuar një grup militant islamik që synon të shndërrojë Bangladeshin nga një vend demokratik me shumicë myslimane në një vend që sundon sheriati islamik. Ky është dënimi i parë i një militanti, kurse janë arrestuar rreth 800 militantë të këtij grup.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:16 pm

Kleriku katolik në Itali duhet të dëshmoj para gjygjit se ‘Isusi’ me të vërtet ka ekzistuarGjykatësi italian urdhëroi klerikun katolik Enrico Righin që të paraqitet në gjykatë dhe të dëshmoj se vërtet ‘Isusi’ ka ekzistuar. Padinë kundër tij e ka bërë Luigi Cascioli i cili më heret ka studiuar për t’u bërë prift, ndërsa tani është bërë një ateist militant.Ai, klerikun në fjalë e ka paditur sepse ky e kishte sulmuar në meshën e të dieles për shkak të librit të cilin e kishte shkruar. Ai këtë ia ktheu me anë të procesit gjygjësor ku në mes tjerash thotë, krahas Bibles e cila është vetëm pjesë e besimit njerëzor, nuk ekziston kurfar dëshmie se ‘Isusi’ vërtet ka jetuar dhe ka vdekur në Palestinë në shekullin e parë. Pasi që kështu qëndron fakti, nuk ekziston kurfar baze as për fenë krishtere sepse nuk ekzistojnë fakte të vërteta, thotë ai.Muslimanët besojnë se Isai a.s. (Isusi) ka ekzistuar, por nuk besojnë në thënjet e Bibles të cilat e teprojnë dhe ia mbështesin faktet e pavërteta rreth cilësive hyjnore. Muslimanët nuk besojnë se ai ka qenë diçka tjetër pos njeriut. Muslimanët gjithashtu besojnë se Isai a.s. (Isusi) ka qenë pejgamber i Zotit dhe se nuk ka vdekur në kurfar kryqi, por atë Zoti e ngriti. Isai a.s. (Isusi) do të kthehet për ta shkatërruar mesiun e pavërtetë dhe do të rikthej drejtësinë në tokë. Muslimanët nuk i besojnë Bibles dhe për Isain a.s. (Isusin) besojnë veqanarisht nga tregimet kur’anore dhe hadithet pejgamberike të Muhammedit s.a.v.s.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:16 pm

Ebu Musab el-Zarkavi, militanti Islamik jordanez , njeriu më i kërkuar në Irak, është gjallë, mirë dhe po kërkon aleancës në mesin e entitetit suni të cilët janë kundër forcave të udhëhequra amerikane në Irak, raportoi gazeta britaneze Sunday Times.

Duke cituar liderin e grupës së rezistencës sunite i cili tha se rishtazi kishte kaluar kohë me Zarkavin, gazeta tha se lideri i rebelëve e bartte rripin (me eksploziv) e operacioneve shehide tërë kohën-derisa edhe në gjumë.

"Ai më tha mua: Më parë do ta eksplodoi vetën time dhe do të vdes si shehid-dhe ti mbys disa Amerikan gjatë procesit-se sa të poshtërohem prej tyre," tregoi udhëheqësi i grupës Xheish el Taifa el Mansura (Ushtria e Grupës Fitimtare) Sheih Ebu Omer el-Ansari.

Thuhet se kontakti i Ansarit me Zarkavin ndodhi gjatë një takimi dy ditorësh për të biseduar për bashkëpunim ndërmjet el-Kaidës dhe grupeve opozitare brenda Irakut.

Gazeta tha se Zarkavi i cili besohet të jetë lideri i el Kaidës në Irak, jo vetëm që ju ndihmoj mysafirëve që të marrin abdes para namazit dhe i kalon 5 orë në ditë duke e studiuar Kuranin, por ai gjithashtu ju shërbej me ujë - me një rol të shërbëtorit.

U tha se pjatat me oriz, pulë dhe copa të mishit u servuan derisa liderët e tubuar u ulën në shtresat prej pambukut të vendosura Në tokë, dhe u përshkruan skena të Zarkavit duke qajtur gjatë namazit.

Gjithashtu u cek se Zarkavi u ul mbrapa gjatë mbledhjes.

Ai nuk e dominoi takimin dhe refuzoi që ti imponoi pikëpamjet e tija, gazeta e citoi Ansarin duke treguar për këtë. Ai tha se Zarkavi 39 vjeqarë iu tha të vjetërve: "Unë jam më i ri se ju dhe më pak dituri dhe status."

Zyrtarët Amerikan kan thënë në të kaluarën se është besuar se Zarkavi të ketë humbur njërën këmbë. Por Ansari tha se Zarkavi kishte dy këmbët dhe ecte me vendosmëri dhe drejtpeshim.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:16 pm

Audio deklarata e Sheih Usame Bin Ladinit e 19 janarit , 2006

Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirbërësit

Paqja dhe shpëtimi qoft mbi ata të cilët e pasojn udhëzimin.

"Mesazhi im tek ju është për luftërat në Irak dhe Afghanistan dhe mënyra se si të përfundojnë ato", u tha në fillim të mesazhit.

"Nuk ka qenë qëllimi i im që të flas për këtë temë, për arsye se për neve është e zakonshme; gjaku për gjak, dhe të gjitha falenderimet i takojn Allahut, situata jonë po bëhet mirë dhe më mirë derisa situata juaj është e kundërt.

Qka më shtyri mua që të flas janë gënjeshtrat e përsëritura të shpikura nga kryetari Bush i cili i komentoi rezultatet e votimeve tuaja të cilat tregojn se shumica e juve kanë dëshirë që ti tërheqin forcat amerikane prej Irakut. Por ai (Bushi) e ka refuzuar këtë dëshirë dhe tha se tërheqja e forcave i jep mesazh të kundërt kundërshtarëve, dhe se më mirë është që ti luftojmë ata (Muslimanët) në vendet e tyre se sa ata të na luftojn neve (Amerikanëve) në tokën tonë.

Përgjigja ime ndaj këtyre gënjeshtrave të mëdha është kjo. Unë them se lufta në Irak po zihet pa fund dhe operacionet në Afganistan po shkojn në favor tonin, të gjitha falenderimet i takojn Allahut. Deklarata e Pentagonit tregon për rritjen e të vrarëve dhe të plagosurëve, duke mos i cekur humbjet e mëdha materiale dhe humbjet mentale të ushtarëve dhe numrin e madhë të vetëvrasjeve prej mesit të tyre. Pra ju mund ta imagjinoni gjendjen e thyeshme psikologjike e cila e ka përfshi ushtarin kur ai i mbledh copat e shokit të tij pasi që ai kishte shkelur në minën e këmbësorisë e cila e kishte coptuar atë. Pas kësaj situate, ushtari bie në grack ndërmjet dy zgjedhjeve të vështira. Ai ose refuzon që të dal prej bazës ushtarake të tij i cili denohet prej Kasapëve Vietnamez (Ushtris Amerikane) apo ai shkatrrohet prej minave. Kjo i bënë atij presion psikologjik, frikë dhe poshtrim ndërsa populli i tij e injoron atë. Ushtarit nuk i mbetet tjetër zgjidhje përveq se të bëjë vetëvrasje. Dhe ajo është një mesazh i fuqishëm për juve, e shkruar me shpirtin, gjakun dhe dhembjen e tij që të shpëtohet çka mund të shpëtohet prej këtij xhehnemi. Zgjidhja është në duart tuaja nëse këta ushtarë kanë ndonjë rëndësi për ju.

Sidoqoft, lajmet për vëllezërit tanë Muxhahid janë plotësisht të kundërta prej asaj se si Pentagoni i publikon. Çka publikohet në media nuk është e vërteta, apo realiteti në terren. Çka bënë që të dyshohet edhe më shumë është rrejdhja e informatave për qëllimin e administratës të Shtëpis së Bardhë që ti vëjë në shënjestër stacionet e mediave të cilat po përpiqen që të publikojn një pjesë të së vërtetës. Rishtazi dokumentet kanë dalë në shesh se si kasapi i liris (Bushi) ka patur për qëllim që ti bombardoi zyrat e El Xhezirës në Katar pasi që ti bombardoj zyrat e tyre në Afganistan dhe Bagdad.

Në anën tjetër, xhihadi po vazhdon, falenderimi i takon Allahut, përkundër të gjitha krimeve të luftës të bëra prej ushtris Amerikane dhe agjentave të saj; deri në atë shkallë sa që nuk ka ndonjë dallim ndërmjet krimeve të tyre dhe atyre të Sadamit. Krimet e tyre kan arritur shkallën e dhunimit të grave dhe marrjen e tyre robëresha në vend të burrave të tyre. Ndërsa sa për torturimin e burrave, ata kanë përdorur thartin djegëse kimike dhe turjela (makin shpuese) në nyjet e tyre. Dhe kur ata nuk mund të nxirrnin prej tyre informata, nganjëherë ata i përdornin turjelat (i shpojn, birojn) në kokat e tyre derisa ata të vdisnin. Lexo, nëse dëshiron, raportin e organazitas për të drejtat e njeriut (Human Rights Watch) për tmerret në burgjet e Abu Gharibit, Guatenamos dhe Bagremit (Kabul, Afganistan.).

Me lejo të themë, se edhe përkundër përdorimit të të gjitha metodave të ç'frenuara, ata nuk patën mundësi që ta thejn tehun e mprehtë të rrezistencës apo muxhahidëve, të gjitha falenderimet i takojn Allahut. Përkundrazi rrezistenca po ngritet edhe më e fuqishme. Të gjitha raportet tregojnë për humbjen dhe dështimin e madh të katërshit të mallkuar të Bushit, Qejnit, Ramsfeldit dhe Volfiqit. Që ata ta deklarojnë këtë humbje është vetëm pyetje e kohës, në bazë të asaj se sa janë të vetëdijshëm populli Amerikan për madhësin e mizërisë së tyre.

I mençuri prej juve e dinë se Bushi nuk ka ndonjë planë për ta arritur fitoren e tij të pretenduar në Irak. Nëse ti i krahason numrin e vogël të të vrarëve kur Bushi e lajmëroj deklaratën e tij të rrejshme në krye të aeroplanit transportues, eleminimt të operacioneve tokësore, me një numër të 10-fishuar të të vrarëve dhe të plagosurëve të cilët ishin mbytur në operacione të vogla, atëherë ti e din të vërtetën e asaj se çka ai thotë. Kjo është për arsye se Bushi dhe administrata e tij nuk kanë dëshirë apo mundësi që të dalin prej Irakut për arsyet e tyre të dyshimta private.

Kjo më kthen mua tek tema origjinale, unë them se rezultatet i bëjnë të kënaqur ata të cilët janë të ndjeshëm, dhe kundërshtimi i Bushit për ata është një gabim. Realiteti tregon se lufta kundër Amerikës dhe aleatëve të saj nuk është e përqendruar vetëm në Irak ashtu siq (Bushi) pohon. Iraki është bërë pik tërheqëse dhe rikthyese e energjisë sonë. Në të njëjtën kohë , muxhahidët, , falënderimi i takon Allahut, kanë arritur që vazhdimisht ti tejkalojnë të gjitha masat e sigurimit të ndërmarrura prej shteteve shtypse aleate. Fakt për këtë janë eksplodimet të cilat ju i keni parë në kryeqytetet e popullit Evropian të cilët janë në këtë koalicion të agresionit.

Dhe sa për vonimin e operacioneve të ngjashme në Amerikë, nuk janë për arsye se nuk kemi pasur mundësi ti tejkalojmë masat e sigurimit tuaj. Operacionet janë në përgatitje dhe ju së shpejti do ti shihni në vendlindjen tuaj posa të jenë të gatshme, në dashtë Allahu.

Gënjeshtra e Bushit është zbuluar. Sidoqoftë, një gjë e cila i kaloj nëpër kokën e tij, e cila është në zemrën e zgjedhjeve e cila bënë thirrje për tërheqjen e trupave është kjo: "Është më mirë që ne (Amerikanët) mos ti luftojmë Muslimanët në vendet e tyre dhe se ata mos të na luftojnë neve në vendet tona."

"Ne nuk kemi asgjë kundër asaj që të ju ofrojmë juve armëpushim afatgjatë me kushte te drejta në mënyrë që (të dy palët ) ti përmbahemi. Ne jemi popull që Zoti na e ka ndaluar që të gënjejmë dhe të tradhtojmë. Nuk ka ndonjë turp në këtë zgjidhje e cila e pengon humbjen e miliarda dollarëve, të cilat kanë shkuar tek ata që kanë ndikim dhe tek mercenarët e luftës në Amerikë të cilët e kanë përkrahur fushatën e zgjedhjeve të Bushit me miliarda dollarë e cila e bënë të qartë këmbënguljen e Bushit dhe gangsterëve të tij për vazhdimin e luftës.

Nëse ju (Amerikanët) jeni të sinqertë në dëshirën tuaj për paqe dhe siguri, ne ju kemi përgjigjur juve. Dhe nëse Bushi vendos që të vazhdoj me gënjeshtrat dhe shtypjen e tij, atëherë do të ishte e dobishme për ju që ta lexoni librin "Rogue State" (Shteti Mashtrues), ku në hyrjen e tij thuhet: "Po të isha unë kryetarë, do ti ndalja sulmet ndaj Amerikës: S'pari do të kërkoja falje ndaj të gjitha të vejave dhe jetimëve dhe ndaj atyre që u torturuan. Pastaj do të lajmëroja se përzierja e Amerikës në popujt e botës ka marr fund njëherë e përgjithmonë."
Përfundimisht, unë ju them se fitorja në këtë luftë ose është e jona ose e juaja. Nëse është e jona, ju do të jeni të poshtëruar, dhe në këtë drejtim po shkohet, të gjitha falënderimet i qofshin Allahut. Dhe nëse është e dyta, atëherë lexoni historinë dhe ju do ta dini se ne nuk jemi një popull i cili fle në disfatë, dhe se ne do të kërkojmë hakmarrje përgjithmonë, dhe nuk do të kalojnë ditët dhe netët përderisa ne mos të hakmerremi, sikurse që e bëmë më 11 Shtatorë, në dashtë Allahu. Dhe ju do të vazhdoni që të jetoni të poshtëruar dhe me frikë dhe në fund do të jeni të mundur.

Dhe sa për neve ne nuk kemi asgjë për të humbur. Ai i cili jeton në oqean nuk ia ka frikën shiut. Ju i keni okupuar vendet tona, ju e keni sulmuar nderin dhe dinjitetin tonë, ju e keni derdhur gjakun tonë, e keni vjedhur pasurin tonë, i keni shkatërruar shtëpitë tona dhe ju e keni coptuar sigurinë tonë. Dhe do të ju japim juve të njëjtin tretman.

Ju jeni përpjekur që të na pengoni neve nga të jetuarit me dinjitet, por ju nuk do të keni mundësi që të na pengoni neve nga të vdekurit me dinjitet. Të ulesh dhe ta lësh xhihadin mbrapa është një mëkat i madh në fenë tonë të cilit ia kemi frikën. Dhe vdekja nen hijen e shpatave është gjëja më e mirë që ne e dëshirojmë. Mos të ju mashtroi fuqia dhe armatimi juaj, mund të ju bëjë që vetëm ta fitoni ndonjë betejë por ju do ta humbni luftën. Durimi dhe të qëndruarit e paluhatshëm janë më të mira se sa ajo qe e keni ju, dhe është vija e fundit të cilën ju duhet ta shikoni.

Ne ishim të durueshëm në luftimin e Bashkimit Sovjetik me disa armë të vogla modeste për dhjet vite dhe ne e harxhuam ekonomin e tyre derisa u zhdukën, të gjitha falënderimet i takojnë Allahu. Ju duhet të merrni mësim prej asaj, ne do të jemi të durueshëm në luftimin tuaj, në dashtë Allahu, derisa njëri prej neve të vdes. Ne asnjëherë nuk do të ikim nga të luftuarit tuaj deri në fund.

Unë betohem se nuk do të vdes ndryshe përveç se i lirë... edhe përkundër shijes së hidhur të vdekjes.

Paqja dhe shpëtimi qoftë mbi ata të cilët e pasojnë udhëzimin.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:16 pm

Islami dhe Terrori. Nje argument tjeter....

Të paktën tre të vrarë nga sulmet me makina bombë ndaj kishave në Irak

29-01-2006Policia irakiane thotë se sulmet me makina bombë ndaj kishave në Bagdad dhe Kirkuk shkaktuan vdekjen e të paktën tre personave dhe plagosjen e disa të tjerëve.

Policia thotë se makinat bombë shpërthyen njëkohësisht para dy kishave në Kirkuk dhe katër të tjerave në Bagdad.

Shpërthimet ndodhën pak pasi autoritetet irakiane e ndërprenë gjyqin e Saddam Husseinit, duke e shtyrë deri të paktën të mërkurën. Sadami, disa të pandehur të tjerë dhe avokatët e tij dolën sot nga salla e gjyqit, pasi kryegjykatësi i ri përzuri vëllain e Sadamit, Barzan al-Tikriti, edhe ai një nga të pandehurit.

Ish-udhëheqësi irakian dhe shtatë të pandehur të tjerë akuzohen për vrasjen e 148 personave në qytetin e Dujailit, pas një atentati të dështuar ndaj Sadamit në vitin 1982.

Po sot, katër ushtarë irakianë gjetën vdekjen si pasojë e një sulmi vetëvrasës me makinë bombë pranë qytetit të lindjes së Sadamit, Tikrit. 10 persona të tjerë gjetën vdekjen në jug të Bagdadit nga një sulm i kryengritësve.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:17 pm

Rriten protestat kundër karrikaturave të Muhamedit


Protestat në vendet myslimane kundër karikaturave të profetit Muhamed të publikuara në një gazetë daneze sa vjen e bëhen më masive.

Ministria e jashtme në Kopenhagen i paralajmëroi shtetasit e vet në Lindjen e Afërme të kenë kujdes të veçantë ndaj sulmeve. Libia paralajmëroi mbylljen e ambasadës së saj në Kopenhagen. Në të njëjtën kohë ajo kërcënoi me masa hakmarrëse ekonomike. Në shumë shtete arabe janë thirrur në takime ambasadorët danezë, në shumë vende janë bojkotuar mallrat daneze. Ministria e jashtme siriane kërkoi të dënohen ata që janë përgjegjës për karikaturat e Muhamedit. Në Rripin e Gazës palestinezë të armatosur zaptuan një zyrë të Bashkimit Evropian.
/ 30 01 2006/V.H.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:17 pm

Arabia Saudite bojkoton produktet e qumështit nga Danimarka

Deri më tani të gjithë kemi dëgjuar se gazeta ditore e Danimarkës Jyllands-Posten botoi vizatimet apo më mirë të themi karikaturat e Pejgamberit tonë, alejhi selam. Në këtë mënyrë “danezët” deshiruan ta tregojnë demokracinë e tyre dhe lirinë e mediave.Për fatë të keq kjo formë e demokracisë dhe liri e mediave testohet mbi ndjenjat e pakicave në vendet evropiane dhe ato perëndimore.Në anën e kundërt shohim një numër shumë të madh të gazetarëve musliman në burgje për shkak të botimit të teksteve, intervistave dhe artikujve të cilat të ashtuquajturat vende perëndimore i konsiderojnë të pamatura. Përveç kësaj, vetëm para një viti në vendin fqinjë të skandinavisë kanë mbyllur serverin e firmes lokale vetëm për shkak se mbante ‘web sajtin’ e agjensisë informative Çeçene, Kavkazcenter.com.Atëherë nuk ishin në fuqi argumentet e demokracisë dhe liria e mediave sepse rusët protestonin dhe dihet fort mirë se ajo posedon bombën atomike prandaj nuk bëhet shaka me demokracinë. Pasi që muslimanët nuk kanë argumente aq të forta, mbi ata ushtrohet demokracia dhe liria e shtypit.Pas botimeve të karikaturave të përmendura inkriminuese, ministrët nga 12 shtete islamike kërkuan që Danimarka dhe kryeministri i tyre Anders Fogh Rasmussen të kërkojnë falje, por këtë nuk e dëgjuan nga ata. Atyre u është thënë se nëse kanë diçka kundër, për këtë mund të flasin vetëm në gjykatë. Sot, disa muaj më vonë, Arabia Saudite tërheqi ambasadorin e saj nga Danimarka.Por, pas gjithë kësaj më 26.01.2006. ndodhi diçka që opinioni danez u ngrit në këmbë. Të gjitha shitoret në mbarë Arabinë Saudite shumicën e produkteve të qumështit të importuara nga Danimarka i larguan nga raftet e tyre. Është me rëndësi të përmendet se prodhuesit danez si Arla Foods A/S prodhues i djathit feta, The Tree Cows (të cilin ndonjëri prej nesh e njeh nga koha e luftës) në vendet arabe në vit eksporton mallë në vlerë prej 657 milion euro, 411 milion euro vetëm Arabisë Saudite, kështu që bojkoti i prodhimeve të tyre do të ndihet në masë të madhe në këtë vend skandinav.Danimarka ka gjithashtu edhe prodhime tjera të cilat eksportohen në Arabinë Saudite, të cilat, ndoshta, gjithashtu do të bojkotohen.Pasi që Arla Foods A/S, gjithashtu eksporton mallë edhe në vendet tjera islamike, pasojnë testime tjera të demokracisë daneze dhe liria e mediave sepse pritet që edhe vendet tjera t’i bashkangjiten këti bojkoti.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:17 pm

Sulmi ne xhematin Suni ne Bagdad pas faljes se drekes te Premten ne xhamine Iskan al-Shaabi


Nje veture me eksploziv vrau 8 besimtare para nje xhamie te sektes islame Suni dhe pas kesaj persona te armatosur rrembyen me dhune hoxhen e xhamise.
Esplozioni i vetures shkaktoi deme te medha materiale ne lagjen ku ndodhi ky rast, lendoi 21 persona dhe vrau 8 persona, qe po dilnin prej xhamise, pas faljes se drekes.

Nje ore me vone persona te armatosur, me vetura arriten tek vendi i ngjarjes dhe duke bertitur "Allahu Akbar" filluan te shtiejne me arme zjarri drejt te pranishemve ne vendin e ngjarjes. Tre persona jane vrare me kete rast, ne mesin e tyre nje grua.

Konsiderohet se ky sulm eshte kryer ne hakmarrje drejt besimatreve muslimane te sektes suni, te cilet disa here rradhazi ne lagjen ku gjindet xhamia Iskan al-Shaabi, kane vrare pjesetare muslimane te sektes shiite.
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:17 pm

Fyerje ne emer te liris se shprehurit

Derisa ne Evrope ka filluar te behet trend martesa mes homoseksualeve,lakuriqsija rrugeve,pornografia,dhe perdorimi zyrtare i droges,Danezet,si krijues te ketyre veprave amorale shkuan aq large sa qe njollosen fytyren e shenjte te Muhamed a.s.dhe Muslimanet nepergjithsi.Qe nga viti 2001 Evropa ne menyra me te shemtuara mundohet te krijoje imazhin e keq ndaj muslimaneve,mjerisht ehde ketu ne mesin tone kemi keqberes te paguar nga qarqe te njohura antiislame.
Joserioziteti ndaj njemiliarde muslimaneve ne bote dhe islamofobia qe ka kaplu popullaten Evropiane te krishtere i ngjane me shume Holokaustit Hitlerian.Paraqitja e Muhamed a.s si nje person prej te cilit shperthen dhuna ka shkaktuar reagime te medha dhe te ashpra ne boten muslimane si ne lindje ashtu edhe ne Evrope dhe Amerike.
Elementi i pare qe u verejt eshte niveli i paragjykimeve me te cilat Evropjanet i shohin muslimanet nepergjithsi.
Nje segment tjeter qe muslimanet me shume te drejte e shtruan keto dite,se pse Evropianet nuk tallen me holokaustin ndaj evrejve,apo zezakeve kohe te fundit por ne emer te shprehjes se lire tallen me figuren e profetit Muhamed a.s gje qe nuk ka ndodhe ne gazeta apo revista islame te fyhet dhe te njolloset apo te tallen me Profetin Isa /Jezu Krishti.
Duke marre si shembull ngjarjen e diteve te fundit dhe analiza te mirefillta,edhe ketu kemi pas raste ku antare te caktuar kan njollos fytyren e shenjte te Muhamed a.s,dhe me kete deshmojen qarte se duan me cdo kusht te sjellin telashe brenda per brenda besimatreve shqiptare.
Ftoje te gjithe besimtaret e ndershem muslim dhe te krishtere shqiptare, qe te mos bien pre provokatoreve,dhe te u ikin sa me large tyre duke i lene te vetmuar te flasin me veteveten,e jo ne emer te fjales lire te njollosin Kombin dhe besimtaret te kujte do cofte besimi,sepse vetem si bisemtare dhe atdhetare te flakte do te mbrojem tolerancen shekullore fetare brendashqiptare.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:17 pm

Ne nuk do të lejojmë që ky agresion i hapur kundër sunive të kaloj pa përgjigje


Përgjigja jonë do të jetë si një valë tronditëse dhe shkatrruese, me fuqin e Allahut
Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirbërësit
O Allah! Bën që gjuajtjet tona ta qëllojnë cakun e menduar dhe na i përforco këmbët tona fuqishëm për tokë. Të gjitha falenderimet i takojn Allahut, Mëshiruesit dhe Furnizuesit të botrave. Paqja dhe shpëtimi qoft mbi pejgamberin tonë, Muhamedin, familjen e tij, dhe mbi shokët e tij.
Në ndodhit e fundit në Samara në të cilat njëri prej idhujve të Rafidave (Shiave) është vënë në shënjestër, ku ka sjellur një reakcion zingjiror që hapi syt e muslimanëve në tërë botën që ti shohin planet (që gjenden) prapa skenave kundër Ahli Sunetit (njerëzit që i përmbahen praktikës së Pejgamberit a.s.). Qka ju ka ndodhur Ahli Sunetit ditëve të fundit ka qenë e zier prej qeveris felëshuese të El-Xhaferit dhe prej të gjitha forcave tradhtare (militantëve etj.) me një koordinim të plotë dhe pjesmarrje aktive nga aleatët e tyre në Iran. Qëllimi i rregullimit të kësaj ndodhie ka qenë që të mbulohen dhe të largohet vëmendja prej krimeve ditore të tmerrshme të cilat po kryhen prej Shiave kundër Ahli Sunetit.Qëllimi ka qenë që kriminelët të shihen si të pafajshëm dhe të shtypur. Qëllimi i tyre i gjerë është që ta marrin (nën sundim) Bagdadin dhe ta vendosin Akiden e tyre të ligë mbi popullin e Irakut. Por ata po ëndërrojnë, kjo kurr nuk do të ndodhë, me mirësin e Allahut.
Prandaj, ne, Shura Konsultuese e Muxhahidëve dëshirojmë që ta bëjmë me dije çdonjërin se nuk do të lejojmë që ky agresion të kaloj pa u vrejtur dhe përgjigja jonë do të jetë e shpejtë, si goditje e valëve, dhe dërrmuese për agresorin, me mirësin e Allahut. Ne ju bëjmë thirrje të gjithë muslimanëve në Irak që të lidhen së bashku sikurse një njeri që ti vejnë fundin këtyre masakrave para se kjo të del jashtë kontrollës.
Ndërsa e tërë krenaria i takon All-llahut, të dërguarit të Tij dhe besimtarëve, por hipokritët këtë nuk e dinë. (63:8)
Allahu Ekber...Allahu Ekber...Allahu Ekber!Lavdërimi i takon Allahut, Pejgamberit të Tij, dhe Muxhahidëve.


Departamenti i mediave
Shura Kosultative e Muxhahidëve
26 Muharrem 1427
24 Februar, 2006
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:18 pm

DEKLARATË E MYFTINISË SHKODËR

NË LIDHJE ME VENDOSJEN E BUSTIT TË SHENJTORES KATOLIKE
NËNË TEREZA NË AMBIENTET PUBLIKE NË SHKODËR

Myftinia Shkodër del sot me këtë deklaratë për median pas
kërkesave dhe peticioneve që i janë drejtuar asaj nga
besimtarët myslimanë dhe në veçanti nga një bashkësi
qytetare të lagjes Xhabije për mos vendosjen e bustit të
Shenjtores Nënë Tereza në pronat publike apo në Xhabije, si
dhe për të dhënë qëndrimin zyrtar të Institucionit tonë.

Nga ana tjetër habitemi nga disa komente dhe interpretime
tendencioze të disa mediave ndaj deklaratës të dalur para
disa ditëve nga shoqatat Islame.

Ne pa mëdyshje nderojmë dhe respektojmë figurat kombëtare
dhe humane. Gjithashtu vlerësojmë çmimet, shërbimet dhe
kontributin e Nënë Terezës për të varfërit, jetimët dhe të
sëmurët. Në thelb figura e saj është fetare dhe si e tillë
thelbi i misionit që ajo ka luajtur ka qenë propogandimi i
katolicizmit.

Ndërkaq, informojmë ata që nuk e dinë se Nënë Tereza është
shenjtëruar nga Papa Gjon Pali i II për kontributin e saj
si misionare katolike për propogandimin e misionit fetar.
Po ashtu ai që lexon literaturën mbi jetën, veprimtarinë
dhe biografinë e Nënë Terezës vëren në thelb misionin e saj
fetar.

Nënë Tereza duke sqaruar përkatësinë e saj thotë: “Përsa i
përket fesë jam murgeshë katolike, sipas thirrjes i përkas
botës, por zemra ime i përket plotësisht Jezu Krishtit”.
Ndërsa Dom Ndoc Nogaj në kryeshkrimin e botuar në revistën
“Mbas Teje” të muajit tetor 2003, duke vlerësuar figurën e
saj ndër të tjera thotë se: ajo është Lavdi e kishës
katolike botërore, krenari e kombit shqiptar.

Është e padrejtë që figura e saj të vlerësohet në mënyrë të
njëanshme dhe të harrohet me qëllim apo paqëllim misioni i
saj fetar për të cilin ajo shkriu jetën.

Prandaj mendojmë se cënohet tolerance fetare në Shkodër në
rast të vendosjes së bustit të saj në pronat publike apo në
lagjen Xhabije.

Emërimeve masive të padrejta të pjesës katolike në postet
kyçe në pushtetin lokal apo kryqeve të paligjshme të
vendosura ne vende publike i bëjmë thirrje anëtarëve të
Këshillit Bashkiak të mos i shtojnë një provokim tjetër
i cili cënon tolerancën ndërfetare në Shkodër.

Për këto arsye kërkojmë nga anëtarët e organit vendimarrës
të këtij Këshilli të mos miratojë vendosjen e këtij busti
në pronat publike apo në lagjen Xhabije, por po qe se
vendoset, të vendoset në ambientet fetare katolike.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:18 pm


Shqipëri: 84.4% e popullsisë muslimane
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:18 pm

Edhe pse në Shqipërinë e viteve të fundit është folur shumë për identitetin fetar të shqiptarëve, studiuesit seriozë të historisë së popullit tonë e kanë pranuar vazhdimisht se shumica dërrmuese e shqiptarëve i përkasin fesë islame. Feja islame ka qënë ajo që i shpëtoi ata nga asimilimi i fqinjëve dhe i ktheu shqiptarët në sundimtarë të Ballkanit për 500 vite me radhë. Duke patur parasysh që rreth 99% e shqiptarëve që jetojnë në ditët e sotme në Kosovë dhe Maqedoni, janë muslimanë, minoritetet katolike dhe ortodokse në Republikën e Shqipërisë londineze nuk çojnë shumë peshë në balancat fetare të shqiptarëve në Ballkan. Po të përmendim këtu që një numër i mirë i ortodoksëve të Shqiptërisë janë me origjinë vllehe, maqedone, bullgare, malazeze dhe greke, numri real i shqiptarëve muslimanë edhe në vetë republikën e Shqipërisë del të jetë tepër i madh sesa deklarohet, ndërsa ai i ortodoksëve shumë më i vogël sesa pretendohet. Edhe pse disa botime tendencioze nga disa qarqe vllehe në Shqipërinë e viteve të fundit janë munduar t’i tregojnë shqiptarët muslimanë më pak sesa ata janë, dhe në këtë valle shpesh janë përzierë edhe disa qeveritarë ortodoksë, si psh, Fatos Nano që përpara disa muajsh lëshoi një sulm kundër përqindjes së shqiptarëve muslimanë në Itali; faktet dëshmojnë ndryshe.

Në rastin konkret, është enciklopedia e mirënjohur italiane De-Agostini, e cila siç duket nuk ka pranuar të marrë parasysh shantazhet e politikës ortodokse në Shqipëri për numrin e muslimanëve. Në versionin e saj më të fundit, të vitit 2005 De-Agostini shënon se muslimanët përbëjnë 84.4% të shqiptarëve, ortodoksët 8.7% dhe katolikët 6.2%. Duke patur parasysh numrin e madh të lindjeve mes muslimanëve në botë, shifra e De-Agostinit duket tepër serioze.

Megjithatë shifra e De-Agostinit duket se ka frikësuar qeveritarët ortodoksë shqiptarë, dhe mashat e tyre në mediat e shkruara të Tiranës. Botuesit e gazetës Korrieri në shkrimin e datës 6 Mars 2005 kanë lëshuar një sulm kundër Enciklopedisë italiane nëpërmjet gazetarit ortodoks Ben Andoni, i cili ka shfaqur shqetësimin e tij në lidhje me këtë saktësi shkencore të enciklopedisë italiane. Për këtë ata kanë kontaktuar edhe drejtoreshën e INSTAT-it në Tiranë, Milva Ikonomin, ku kjo e fundit ka shprehur shqetësim e saj gjithashtu. Megjithatë, rasti De-Agostini nuk është i vetmi që tregon se shqiptarët muslimanë përbëjnë shumicën në vend. Faljet masive të Bajrameve nëpër sheshet e Tiranës vit për vit apo vetëm një vështrim i shpejtë nëpër librat telefonikë të Shqipërisë, të bind se elementi musliman shqiptar përbën shumicën e shqiptarëve, edhe pse në ditët e sotme muslimanët në Shqipëri trajtohen si shtetas të dorës së dytë nga një klikë ilegjitime; minoritaro – ortodokse e Tiranës. Kjo klikë është ajo që po i mohon shqiptarëve të drejtën e ndërtimit të Xhamisë së Madhe të Tiranës, ndërsa bashkëfetarëve të saj i ka dhënë tokën më të mirë të qytetit për të ndërtuar një katedrale.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:18 pm

Me bibël në ligjërata

Prishtinë, 3 PRILL — Bill Burtness krahas literaturës së nevojshme për të studiuar bazat e mendimit politik amerikan, si alternativë ka përdorur edhe Biblën. Sipas tij, i gjithë mendimi politik i ShBA-ve bazohet në librin kishtar. Ai materialet fetare i ka shpërndarë në orë të mësimit, ndërsa studentët e mllefosur në këtë gjest që e quajtën propagandë, janë ankuar edhe në instancat më të larta të fakultetit.
Bill Burtness, profesori mysafir nga Universiteti i Kombeve i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, studentëve në sallën e mësimit u ka shpërndarë falas bibla, duke aluduar se politika amerikane bazohet në Bibël.
Express posedon një incizim me telefon ku shihet Bill Burtness gjatë ligjëratës në Fakultetin Filozofik duke shpërndarë librin e shenjtë, i ndihmuar nga përkthyesi i tij.


Kjo nuk ka kaluar pa reagime të studentëve dhe debate, më shumë në mes vete sesa me profesorin, që ata e quajnë profesori propagandues. Megjithatë studentët e pranishëm janë detyruar që të marrin nga një Bibël pa vullnetin e tyre, pa pasur shumë guxim që ta refuzojnë profesorin e lëndës.
Studentët që vijojnë studimet në Fakultetin Filozofik pranojnë të flasin për gazetë, por me një kusht. Emri dhe mbiemri i tyre të mos u bëhet publik, ngase shprehen të bindur se kjo di t’ u kushtojë shtrenjtë, ndërsa Express posedon të incizuara deklaratat e tyre.
Studenti i vitit të parë, H. D., pohon se shpërndarja e biblave gjatë ligjëratës ka shkaktuar revoltë te studentët, ndërsa pohon se deri më tash nuk kanë marrë ndonjë skript nga profesori në fjalë për lëndën e tij. “Jo, jo ai vazhdimisht i referohet Biblës. Ne kryesisht marrim shënime. Biblat është fakt që i ka shpërnda, por unë për vete nuk e kam lexuar. Unë mendoj se kjo është një propagandë fetare edhe jam i bindur se profesori është një misionar katolik”, thotë ai.
Përderisa shkon për t’i ndjekur ligjëratat në këtë lëndë, njëri nga studentët duke hyrë në sallë thekson se vetë fakti që lënda në fjalë i ka 6 kredi, atëherë shihet se dikush ka për qëllim që ligjëratat e kësaj lënde t’i ndjekin sa më shumë studentë dhe se asgjë nuk është e rastësishme. “Unë mendoj që këtu fillimisht po i zënë fillet edhe të një lufte fetare. Kjo ka nxitë shumë polemika midis krishterëve dhe studentëve të besimit islam, do me thënë kanë filluar fërkimet”, thotë H. D. Ndërsa studenti Sh. R. Tregon se pasi e ka parë profesorin duke shpërndarë bibla, e ka kundërshtuar atë.
“Unë e kam kundërshtuar për arsye se unë besimin krishterë nuk e pranoj edhe i kam arsyet e mia pse nuk e pranoj. Unë i kam dhënë arsyet e mia pse nuk e pranoi. Por më shumë e kam kundërshtuar se lënda e mban titullin ‘bazat e të menduarit politik amerikan’ edhe në krejt ligjëratën flitet për historinë e Biblës”, thotë Sh. R. i cili po ashtu është emër i njohur për redaksinë.
Studenti Sh. R. pohon se do të ishte shumë më mirë sikurse profesori Bill Burtness t’u ofronte një skript nga e cila do të mësonin, sesa t’u shpërndante bibla. Ai shprehet i bindur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk qeverisen
me Bibël.
“Është propagandë fetare, normal. Dihet misioni i tij se çfarë është”, thekson Sh. R., duke shtuar se shpreh dyshimin që profesori në fjalë vjen nga ndonjë organizatë për të thirrur në fenë e krishtere nëpër vendet e banuara me qytetarë të besimit Islam. Sh. R. kujton se si në tetor të vitit 2005 një grup i profesorëve kanë organizuar seminare për studentët e vitit të parë ‘se si ata duhet t’u qasen studimeve për me arrit atë që synojnë studentët’. “Ama shumë pak u fliste për këto sene, ma shumë u flitje për krishterim”, thekson ai.
Selim Daci, dekan i Fakultetit Filozofik, pohon se nëse profesori ka shpërndarë bibla në orën e mësimit, atëherë kjo është tipike propagandë fetare dhe si veprim për Dacin është i papranueshëm. Dekani thotë se ka marrë ankesë nga disa studentë pa u identifikuar për problemin e lëndës në fjalë, ndërsa është duke pritur që studentët të bëjnë të ditur emrat e tyre. Ai thekson se sikur studentët të ankohen që Bill Burtness po shpërndan bibla gjatë ligjëratave në godinën e Fakultetit Filozofik, atëherë dekani Daci do të ndërmarrë hapa për ta ndalur këtë.
“Mirë nuk kishte me qenë profesori të shpërndan bibla, ose profesori i mendimit Islam të shpërndan Kuran. Nëse kam informata të sakta, atëherë unë do të marr edhe masa. Ende nuk kam informata të sakta. Patjetër që nëse studentët ankohen dhe e konstatoj se një gjë është e dëmshme për procesin mësimor në universitet, unë e ndërpres”, deklaron Selim Daci.
Nga ana tjetër, Ibrahim Gashi, shef i Departamentit të Shkencave Politike në Fakultetin Filozofik, pohon se është në dijeni se dikush nga studentët është ankuar në dekanat. “Unë nuk besoj që ai Biblën e ka ofruar si literaturë, se sigurisht reagimi do të ishte më i gjerë i studentëve.
Ai e ka ofruar si një burim ku studentët mund të gjejnë diçka për atë që ai e ka shpjeguar”, thotë Gashi. Sipas tij, profesori e ka shpërndarë Biblën si literaturë plotësuese për ata që duan ta lexojnë dhe jo si të obliguar.
Por në syllabusin që profesori Bill Burtness u shpërndan studentëve shihet se në mesin e literaturës për këtë lëndë përveç dy librave tjera, bën pjesë edhe Bibla. Sikurse dekani Selim Daci edhe Ibrahim Gashi thotë se nëse merr ndonjë reagim nga studentët, do të ndërmarrë hapa konkretë.
“Me ligjet në fuqi që ka mbi arsimin e lartë, ndalohet çfarëdo propagande fetare e cilit do konfesion. Ndalohet që të zhvillohet në universitet. Sigurisht është e papranueshme”, pohon Gashi.
Ndryshe nga studentët, Gashi thotë se lënda në fjalë i ka pesë kredi dhe jo gjashtë. Por profesori Bill Burtness mohon se është duke bërë propagandë fetare, duke pohuar se burimi i ideve për kushteton e Amerikës dhe deklarata e pavarësisë është në Bibël.
“Jo, këtu po diskutojmë për qeverisjen dhe jo për religjion”, thotë Bill Burtness. Bill Burtness me cinizëm shtron pyetjen ‘se a mos është dashur t’u shitet Bibla’.
Bastri Demiri, kryeinspektor i përgjithshëm në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, pohon se çdo propagandë dhe ligjëratë e çdo profesori të UP-së që nuk është me plan-program të aprovuar nga Senati i Universitetit dhe Këshillit Shkencor, është e ndaluar. “Ajo është një propagandë fetare edhe mund të suspendohet profesori prej mësimi për atë çështje”, thotë Demiri, duke shtuar se biblat mund të shpërndahen nëse mungon literatura përkatëse për një lëndë të caktuar.
Sipas tij, Ligji mbi arsimin e lartë e ndalon çdo propagandë politike dhe fetare në ambientet e universitetit. Religjioni nëpër institucionet edukative, si ato të larta ashtu edhe të ulëta dhe të mesme, ka filluar të paraqitet si një problem mjaft delikat që nga përfundimi i luftës. Me ardhjen e organizatave të shumta joqeveritare që merren me propagandë të religjionit, ndonjë “rastësisht” futet edhe në sistemin e edukimit. E ministria sot e kësaj dite nuk di se si t’i parandalojë këto.

Botuar në: Gazeta “Express”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:19 pm

Nusja 4 vjecare,


pas vitesh te torturave, ne moshen 11 vjecare, arrin te ike nga shtepia e burrit!!


Pas vdekjes se babait, nena e saj u ri-martua, me c'rast njerku i saj e martoi ne moshen 4 vjecare!!! ne shtepine e burrit 30 vjecar, kjo kater vjecare ishte sherbetore e te gjitheve dhe i nenshtrohej maltretimeve te ndryshme, posaqerisht nga vjehrri.
Ne moshen 11 vjecare pas vitesh ne torture, ajo vendose te ike dhe te kekoje ndihme per te shpetuar jeten e saj.

vrraget ne trupin e 12 vjecares Afghane, Gulsoma!!!
http://us.a1.yahoofs.com/ymg/blogs/b...c0KV7Ce3Hg7S3s

http://us.a1.yahoofs.com/ymg/blogs/b...8hNV7CeEY0AsE.

Lenda e saj, eshe duke u trajtuar nga Minsitira e puneve te Grave te Afganistanit, si dhe Ministria e Puneve te Brendshme (burri dhe vjeherri i saj jane arrestuar)!!!
(http://hotzone.yahoo.com/b/hotzone/blogs2986)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:19 pm

Ne moshen 13 vjecare, nusja nga Afghanistani, kerkon shkurorezim, per te shpetuar nga torturat

Malik Muhammad, ish agjent Talinabanez 48 vjecar, pas nje mosmarrevjeshje me qiragjinjte e tij, te cilet e kishin vonuar qirane prej 80$, i detyroi qirangjinte te ia japin vajzen e tyre Pekay-n per nuse, ne moshen 9 vjecare.

Pakay, tani 13 vjecare, pas torturave fizike e psiqike nga burri i saj, tash 52 vjecar, dhe gruas se tij te pare, me ndihmen e prinderve ka kerkuar nga gjyqi Afghan te vendose per shkurezimin e saj.
Edhepse e maltertuar disa here deri ne alivanosje, Gjykata Afghane qe aplikon nje perzierje te ligjit civil me sheriatin islam, perkrah te drejtat e meshkujve, prandaj e konsideron Pekay, ende si grua legjitime te tij!!!
Babai i Pekay-t, Muhammad Omar, njeri i varfer, tani mban shprese ne vendimin e Kryetarit te Gjykates Supreme, ajo do te arrije te shkurezohet nga ky person.

Dy vite e gjysme, burri i saj Maliku, e ka mbajtur te lidhur per krevati, gruan e tij te cilen e martoi ne moshen 9 vjecare. Te bertiturat e femiut 9 vjecar jane degjuar nga te gjithe fqinjet te cilet kane degjuar ne apati, deri me tani!!!
http://www.azstarnet.com/sn/attack/48031.php
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:19 pm

Reana ketu nuk po bejm fjal per malltretime dhe probleme familjare sepse neve nuk kemi as mundesi te diskutojm mbi ato gjera.

TI NESE MENDON SE ISLAMI ESHT SHKAK PER KTO RASTE ATEHER NUK PASKE FARJE LIDHJE ME LOGJIKE, PO SI MUNDET ISLAMI TE MESOJ GJERA TE TILLA NJERZIT KJO ESHT E PA LOGJIKSHME DHE NJE MENDJE E SHENDOSH NUK MUND TE MERR KSO BINDJESH.

NESE I MARRIM GJERAT E LIGA TE MUSLIMANEVE DHE I PESHOJM ME ATO TE JO MUSLIMANEVE CKA TE MERR MENDJA CILAT DO TE PESHONIN ME SHUME?

Te lutem shiko drejtesin se 1600 dhunime vdekjeprurese ne USA ndodhin vetem per 1 dite, e mos e ben ktu Mizen Balen per raste te rralla qe i kan kry njerezit jo te shendosh ne koke, e te till ka ku te shkosh, ne lokale, ne oda, ne kisha, po edhe ne xhamia sepse tegjitha keto jan te njerzve e njerezit jan te shumllojshem.

Ashtu si thash perqindja e krimeve dhe gjerave te ndyta te Muslimanet esht shum e ulet dhe bie çdo dite e me shum, dhe kjo per arsye se njerezit ne Islam vazhdimisht ndalojn nga e keqja, ose me mir te them teologet musliman kontribojne teper ne edukimin e shoqerise dhe ndalimin nga e keqja, perkunder prifterinjve qe nuk u intereson dhe nuk kam pa ende nje teolog te krishter te therret njerezit ne gjera te mira, dhe njekohesisht te ndalojn nga e keqja, sa krime dhe sa ndytesira ndodhin ne USA per nej dite dhe askush nuk merzitet, te vetmit qe merziten jan Muslimanet, kete e ke fakt dhe pranoje, mos diskuto me shum se ska kuptim.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:19 pm

Djali i Neritan Cekes ka shume kohe qe ka pranuar Islamin.I jati per ta shperngulur nga kjo fe e shpernguli dhe nga Shqiperia duke e "internuar" ne nje shkolle gjermane.Mirepo muslimani i mire dhe atje vazhdoi ta praktikoi fene.Po keshtu dhe djali i Skender Gjinushit dhe Sali Berishes jane individe qe falen.

Ajo qe perben sensacion tjeter eshte se ne burgjet shqiptare 313, burrelit, tepelenes, peqinit etj me rradhe rinia e burgjeve ka fillluar me praktikuar namazin dhe ritet Islame.
__________________
Thotë All-llahu: "A menduan njerëzit të thonë: "Ne kemi besuar, e të mos vihen në sprovë?" (29.2)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:19 pm

Quhem Ali. Jam 29 vjecar dhe kam lindur në Meksikë.
Shpresoj se inshall-llah rrëfimi im do t’u ndihmojë njerëzve që ta kuptojnë Islamin dhe përse më ka tërhequr Islami.

Shumë njerëz kanë shfaqje të gabuar për Islamin dhe për muslimanët. Pak gjëra që i dinë, janë nga filmat dhe nga televizioni, ku përgjithësisht ai është prezentuar gabimisht.

Jeta ime më parë ishte e tmerrshme, nuk kisha kurrëfarë orientimi nga do të shkoja. Kur dështova në klasën e nëntë, atëherë fillova të bredh rrugëve. Me shokët e mi fillova të shkoj nëpër ahengje, të pi alkool, të marr edhe të shes drogë. Shumica e shokëve të mi ishin anëtarë të ndonjë bande (unë asnjëherë nuk i kam takuar nonjë bande të tillë). Ashtu sic kalonte koha,ashtu edhe unë fillovaqë sa më shumë të mar drogë më të fortë. Edhe unë kisha ëndërrat e mia, por realiteti ishte krejt ndryshe.
Sa më shumë që bija në depresion, aq më shumë bëhesha më i varrur nga droga.
Një ditë një shok më tha se e din një vend ku mund të blejë marihuanë të mirë. Kisha dëshirë ta shijoj dhe ta provoj.
Hymë në apartamentin ku ishin edhe disa njerëz tjerë. Kur shijuam drogën dhe e blemë, atëherë u nisëm për të dalë. Njëri prej atyre djemve që ishin aty brenda e thirri shokun tim që të shkojë me të në banesën e tij për t’ia dhënë një libër. Shkuam me atë djaloshin te banesa e tij dhe ai shokut tim ia dha librin dhe i tha që ta lexojë, sepse ai libër mund t’i ndihmojë që t’i zgjidh problemet e jetës.
Rrugës për në shtëpi nga shoku im kërkova që të ma tregojë librin. Ishte ky Kur’ani.

Asnjëherë më parë nuk kisha dëgjuar për Kur’anin. SHkurtimisht fillova të lexoj ca fragmente nga Kur’ani. Duke lexuar m’u bë e qartë se gjithcka që po lexoj, është e vërtëtë. Kjo ishte sikur dikush kur ta jep një shuplakë në fytyrë, si thirrje për t’u zgjuar.
Kur’ani është aq i qartë dhe i thjeshtë për t’u kuptuar. Me të vërtetë isha i impresionuar dhe dëshiroja që sa më shumë të kuptoj për Islamin dhe për muslimanët. Gjë e cuditshme është se unë nuk kërkoja kurrëfarë feje. I përqeshja njerëzit të cilët skonin në kishë dhe ngandonjëherë deklaroja se Zoti nuk ekziston, edhe pse thellë në vete e ndjeja se Ai ekziston.

Disa ditë më vonë shkova në bibliotekë dhe e huazova Kur’anin. Fillova ta lexoj. mësova për të Dërguarin e Zotit, Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], kurse e kuptova edhe të vërtetën për Isain [alejhis-selam], të birin e Merjemes.
Kur’ani thekson faktin se Zoti është Një dhe nuk ka shok e as bir. Kjo vecanërisht për mua ishte interesante, sepse asnjëherë nuk e kuptoja nocionin “trini”.
Kur’ani e përshkruan lindjen e Isait [alejhis-selam] dhe pejgamberinë e tij. Kurse sureja Merjem ( e cila e mban emrin e nënës së tij) përshkruan jetën e tij.

Qysh si fëmijë rregullisht shkoja në kishë.
Nëna ime, mua dhe motrën time për cdo javë na merrte në kishë.
Në të vërtetë, uneasnjëherë nuk kam qenë religjioz dhe kur i mbusha 14 vjet ndërpreva shkuarjen në kishë.
Asnjëherë nuk e kisha të qartë përse nëna ime ishte protestante, kurse pjesa tjetër e familjes ishin katolikë.
Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] është Pejgamberi i fundit i Zotit i dërguar për tërë njerëzimin.
Kur’ani flet për të gjithë pejgamberët e Zotit, Ademin, Nuhin, Musain, Davudin, Isain-bekimi i Zotit qoftë mbi ta- dhe për të gjithë ata flet, ashtu që cdo njeri ka mundësi që ta kuptojë Kur’anin.

Fillova të studijoj edhe historinë e Islamit. Duke studijuar historinë islame, kuptova se Spanja kishte qenë shtet musliman mbi 800 vjet dhe se muslimanët ishin dëbuar nga Spanja prej mbretit spanjoll Ferdinand dhe mbretëreshës Isabela.
Ata që kishin ikur në Meksikë kishin qenë të detyruar nga të krishterët spanjollë që ta pranojnë krishterimin.
Histosria dhe rrënjët e mia ishin islame që tani dalëngadalë më bëheshin të qarta.
Pas disa muajve hulumtimi dhe studimi, më nuk mundesha ta mohoj të vërtetën.
Megjithatë, edhe krahas kësaj, gjithëcka lash anash dhe vazhdova të jetoj jetën e deritanishme.
E dija se nëse e pranoj Islamin do të duhet të lë gjithcka që kam bërë deri tani, dhe kjo ishte ajo për cka me shumë frikohesha.

Një ditë duke lexuar Kur’anin, rrashë në gjunjë, fillova të bërtas dhe t’i falenderohem All-llahut që ma tregoi rrugën e vërtetë.
E kuptova se afër shtëpisë sime gjendet një xhami dhe një të premte vendosa të shkoj atje dhe të shoh se si falen muslimanët.
Pashë se si muslimanët gjatë hyrjes në xhami i zbathin këpucët dhe ulen në dysheme, gjë që më fascinoi pa masë.
Mjë njeri nga mesi i tyre u ngrit dhe filloi ta thirrë ezanin. Ky zë aq shumë më fascinoi, saqë sytë m’u mbushën me lot, sepse tingëllonte aq bukur.
E kuptova se Islami nuk është vetëm fe, por edhe udhërrëfyes në jetë.
Pasi që disa të premte shkoja në xhami, vendosa që ta shqiptoj shehadetin. Iu afrova hatibit dhe i thashë se dua të bëhem musliman. Të premten e ardhshme, në prani të të gjithëve shqiptova shehadetin, së pari në arabisht e pastaj edhe në anglisht.
Kur përfundova, një vëlla thirri “tekbir” dhe të gjithë zëshëm disa herë thane “All-llahu ekber”. Pastaj të gjithë vëllezërit erdhën dhe filluan të më përqafojnë dhe të më urojnë.
Asnjëherë nuk do ta haroj atë ditë, ishte një përjetim i këndshëm.

Sot ndjej rehati në shpirt dhe ndjej pastërtinë e besimit tim.
Pranimi i Islamit, jetën time e ndryshoi për të mirë, prandaj për të duhet t’i falenderohem All-llahut të Madhërishëm, i Cili ma tregoi rrugën e vërtetë.
Pata nderin të shkoj në haxhxh, në qytetin e shenjtë të Mekës. Kryerja e haxhxhit për mua ishte një përjetim i madh. Tre milion njerëz të ngjyrave dhe racave të ndryshme, nga të gjitha anët e botës, erdhën t’i luten All-llahut. Me të vërtetë gjë mahnitëse.
Në vitin 2002, duke iu falenderuar All-llahut, u martova me një besimtare nga Maroku.
Mendoj se Islami është përgjigje për të gjitha problemet e të rinjëve dhe të shoqërisë në tërësi.

Shpresoj se rrëfimi im, inshall-llah, do të tërheqë shumë latino-amerikanë dhe të tjerë nga mbarë bota që ta shohin dritën e Islamit.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:20 pm

Të rinjtë e Amerikës Veriore organizojnë kampanjën “ Njiheni Profetin”


KAIRO,3 Pril, 2006 (IslamOnline.net) – Të rinjtë e Shoqërisë së Muslimanëve të Amerikës (MAS- Muslim American Society), organizuan një kampanjë informimi për të edukuar bashkëmoshatarët e tyre jo-Musliman, rreth karakteristikave dhe meritave të Profetit Muhammed a.s.
"Ndërmjet idesë së gabuar… kjo është përpjekja aq e kërkuar për të shpalosur para audiencës kush ishte Muhammedi a.s. përmes edukimit kreativ publik," tha Amr Ahmed, organizatori i kampanjës.
Muhammedi, Jetimi i cili Adoptoi Botën është motoja e lëshuar për të pajisur Muslimanët e rinj me vegla të nevojshme për të informuar audiencën rreth Profetit.
Kampanja përfshin artikuj, posterë, fanela, libra, multimedia, shpalosje të ideve ndaj jo-Muslimanëve për Profetin.
"Kampanja do të mobilizoj të rinjtë në mënyrë produktive," tha Ayman Khafagi, një organizator tjetër i kampanjës.
Fushata u parashikua si një përgjegjje reale dhe praktike ndaj diskutimeve nacionale të karikaturave daneze, që ndezi demonstrata masive por ndonjëherë edhe violente përreth botës Muslimane.
Diskutimet gjithashtu motivuan Muslimanët minoritar në shumë shtete perendimore të organizojnë kampanjë për të ngritur vetëdijen rreth Profetit.
Në Mars, dietarët Musliman vendosën të krijojnë organizatën internacionale dhe një fond për të mbrojtur Profetin kundër sulmeve trilluese te perendimit
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:20 pm

Shkenctaret: Imazhi i krishtit te kryqezuar seshte i vertet.

Imazhi i krishtit te kryqezuar ashtu sic eshte ruajtur gjate
shekujve, munde te jet i gabuar. Sipas nje sdutimit qe do te
publikohet ne numrin e muajin prril, ne revisten britanike "Xhornal
of the Rojal Akademi of Medisine" , ajo qe kemi par nuk eshte e
sakte. Nuk eshte e sigurt nese jesusi eshte gozhduar ne kryq me
krahet e hapu dhe koken larte - thon shkenctaret, Piers Mitchell, e
Methju Mesle te fakultetit te Mjeksis "Imperial College", te
Londres. Viktimat nuk ishin gjithmon me koken larte dhe as kembet
nuk bashkoheshin nga nje gozhde e madhe ne drrasen e kryqit te
vdekjes. Sipas shkenctarve, te denuarit munde te vendoseshin me koke
poshte dhe rrethoeshin me litare ndersa gozhdat nguelshin me organe
gjenitale. "Nese viktima kishte koken larte- thon ata- poshte kembve
i vendosej nje cop drrase te qi mban peshen dhe te zgjaste agonine".
Pas zbulimit arkologjike ne Izrael u zbulua nje fakte i vetem per
menyren e kryqezimit te perdorur nga romaket: Nje gozhde 11.5 cm e
gjate u gjet ne kocken e kembes te nje te denuari. Emri i tij ishte
Jehonana ben Hagknol dhe ne duar dhe krycet e krahvee nuk u gjet
asnje gozhde.

http://news.yahoo.com/s/afp/20060330...ciencereligion

http://www1.imperial.ac.uk/medicine/....mitchell.html
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Shooter-Ks prej Wed Jul 07, 2010 4:20 pm

Perpjekje e integrimit te Muslimaneve ne shoqerine daneze

Banka kryesore e Danimarkes ka ofruar mundesi te punesimit te Muslimaneve,posaçerisht per grate e mbuluara, raportohet nga, Khaleej Times.
Kjo levizje, eshte pjese e perpjekjeve daneze te integrimit te pjeses minoritare te Muslimaneve ne shoqeri pas krizave te cilat arriten me shfaqjen e karikaturave blasfemuese nga gazeta ditore daneze Jyllands Posten.

Banka, e cila gjendet ne njeren nga fqinjesite me te medha ku jetojne shume te huaj, vetem se zgjoi interesimin e nje numri te Muslimaneve të cilet aplikuan per punesim.

Shume Musliman transferuan llogarite ne kete banke.
Jorgen Holm, menagjeri i bankes dhe Niels Ole, kryesuesi i llogarive te auditoreve ne Komunen e Kopenhagenit, tha se egziston bashkpunim i plote ndermjet menagjereve te bankes dhe autoriteteve civile per te implementuar planin e plote te asistimit te Muslimaneve ne Danimarke dhe lehtesoj integrimin e tyre ne shoqeri, per te pasur benefit nga eksperienca e punes dhe kualifikimet akademike qe posedojne.

Qe te dy besojne se ky sistem do te krijoje nje shoqeri te sigurte bazuar ne stabilitet familjar, qe nuk mund te arrihet pa stabilitet ekonomik. Plani i tyre, eshte bazuar ne kete teori.

Jane mbi 200.000 Musliman qe jetojne në Danimarke.

Javen e kaluar, qeveria daneze paralajmeroi se do te filloj me nje kampanje masive te relacioneve publike per te regulluar imazhin e saj ne boten Muslimane
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Lajme nga bota Islame

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 23 Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 23  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi