Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Teknologji e re per trajtimin e problemeve ne zemer

Shko poshtë

Teknologji e re per trajtimin e problemeve ne zemer

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 09, 2010 4:04 pm


Mjeket ne spitalet amerikane tani jane duke
perdorur nje teknologji te re per trajtimin e problemeve ne zemer. Gjate kesaj procedure, nje kamere mjaft e vogel, me rezolucion te
larte, futet ne arteret e zemres duke perftuar imazhe me te qarta se kurre me pare.

Kjo pajisje e re mund te ndihmoje pacientet me semundje ne zemer, siç eshte ky 60 vjeçar, Mak Bayley, i cili para
disa javesh pesoi nje goditje ne zemer, ka raportuar Radio Zeri i Amerikes.
Krejt pa pritur, ai ndjeu ne gjoks nje shtrengim te forte dhe pas 2 minutash u mbulua nga djerset. Ai menjehere
u dergua ne qendren spitalore te universitetit te Klevelandit, ku mjeket i vendosen nje tub pasi i çbllokuan nje prej artereve te zemres.
Per vendosjen e nje tubi te holle, mjeket u mbeshteten ne imazhet e perftuara me proceduren me ultratinguj, per te percaktuar venen e
bllokuar.

Por pajisja e re tani ofron nje pamje krejtesisht ndryshe qe quhet Optical Coherence Tomography ose OCT.
Pajisja e miratuar nga agjencia e barnave, sapo ka filluar te perdoret ne spitalet amerikane. Me ane te saj perftohen imazhe duke reflektuar
drite brenda artereve te gjakut. Kjo i mundeson mjeket te shohin 10 here me me hollesi gjendjen e brendeshme te artereve dhe te percaktojne
me saktesi se cili arter ishte bere shkak per goditje ne zemer. Pastaj mjeket vendosin ne te tubin e nevojshem per çbllokimin dhe lehtesimin e
qarkullimit te gjakut ne zemer. Percaktimi i sakte i arteries se bllokuar ka shume rendesi, sepse ne rast te kundert tubi mund te
vendoset ne nje tjeter arterie, dhe pacienti ka gjasa te pesoje nje goditje te dyte ne zemer. Ekspertet thone se megjithese pamjet e ofruara
nga kjo pajisje e re mund te jene shume te qarta, kjo lloj tomografie nuk eshte provuar si me e mire sesa ajo me ultratinguj. Por per paciente
si Mak Baylei, kjo teknologji e re mund te permiresoje trajtimin e tij ne te ardhmen.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi