Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Histroria e Google!--Gjigandi i Internetit

Shko poshtë

Histroria e Google!--Gjigandi i Internetit

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 09, 2010 4:36 pm

Google Inc., (Google.com) u themelua në vitin
1998 nga Larry Page dhe Sergey Brin të cilët zhvilluan pjesën
programore të motorit të tanishëm të
kërkimit Google.
Pas suksesit të madhë të arritur me motorin e kërkimit kjo korporatë
bëri globalizimin gjuhësorë të programit të vetë si dhe filloi ofrimin
e shum
shërbimeve tjera në brendi të aktivitetit kryesorë, dmth. ofrimin e
mundësisë për gjetjen e shpejtë të informatave.
Google Inc. (NASDAQ:GOOG) tani është korporata më e suksesëshme në
internet me $1.919 miliardë të paraqitura në çerekun fundit të vitit më
31 Dhjetor
2005,me një rritje prej 86% krahasuar me çerekun e njejtë të vitit
2004.[
Kjo korporatë ka përdorur shum me sukses elementet e marketing miksit
duke bër konkurente nga Microsoft Inc. e cila për një kohë të gjatë
merrej si
një monopol natyral dhe thuajse i pa thyeshëm.
Në tetor të vitit 2006 Google e bleu video portalin YouTube për 1,6 milliardë dollarë amerikan.

Historia
Google ka filluar në janar 1996, si një hulumtim nga Larry Page, i cili
u bashkua me shpejt nga Sergey Brin, kur ata të dy ishin Ph.D.
studentët në
Universitetin e Stanford në Kaliforni. Ata supozuan se një motor
kërkimi që ka analizuar marrëdhëniet midis faqet e internetit do të
prodhojë
rezultate të rangut më të mirë se teknikat ekzistuese, e cila u rendit
rezultatet sipas numrit të herë fjalë të shfaqur në një faqe. Motor
kërkimi i
tyre ishte fillimisht me nofkën "BackRub" për shkak se sistemi i
zgjedhur backlinks për të vlerësuar rëndësinë e një faqe interneti. Një
vogël motor
kërkimi që quhet Rankdex eksploron tashmë ishte një strategji të
ngjashme.
I bindur se faqet me më shumë lidhje të tjera nga ato tepër të
rëndësishme duhet të jetë e web faqet më të rëndësishme të lidhura me
faqet e kërkimit,
Page dhe Brin testuar teza e tyre si pjesë e studimeve të tyre, dhe
hodhi themelin e tyre për motor kërkimi. Fillimisht, motorit të
kërkimeve të
përdorura e Stanford University website me domain google.stanford.edu.
Vendi google.com ishte regjistruar në 15 shtator 1997, dhe kompania
ishte
inkorporuar si Google Inc më 4 shtator 1998 në një mik të garazh në
Menlo Park, California. Total të investimeve fillestare të ngritura për
kompaninë
e re arriti në gati 1.1 milion US $, duke përfshirë një US $ 100,000
kontrolluar nga Andy Bechtolsheim, një nga themeluesit e Sun
Microsystems.
Në mars 1999, kompania u zhvendos në zyrat në Palo Alto, shtëpia e vuri
në dukje disa të tjera silic Luginën teknologjisë startups. Pas rritjes
më të
shpejtë se dy zona të tjera, kompania me qira një kompleks ndërtesash
në Mountain View në 1600 Amfiteatri Parkway Grafika nga silic (SGI) në
vitin
2003. Kompania ka mbetur në ndonjëherë që nga ky vend, dhe që atëherë
ka ardhur komplekse të jetë e njohur si Googleplex (luajë në një fjalë
googolplex). Në vitin 2006, Google e bleu pronën nga SGI për US $ 319
milion.
Google search engine tërhoqi një besnikë pas midis rritjen e numrit të
përdoruesve të internetit, i cili i pëlqente saj design të thjeshtë dhe
më e
dobishme rezultate. Në vitin 2000, filloi të
[Censored]t reklama Google e nderlidhura me kërko
fjalë kyçe. Të reklama teksti-u në
bazë të mbajtur një uncluttered faqe design faqe dhe për të
maksimalizuar loading shpejtësia. Fjalë kyçe janë shitur bazuar në një
kombinim të çmimit
të ofertës dhe clickthroughs, me fillimin e ofertave në US $ ,05 per
klik. [6] Ky model e shitjes fjalen reklamat u pioneered nga Goto.com
(më vonë
riemëruar uverturë Services, para se të blihet nga Yahoo! rebranded dhe
si Yahoo! Search Marketing). Goto.com ishte një Idealab spin off
krijuar nga
Bill Gross, dhe ishte i kompania për të parë japin një sukses të
paguajë për vendosje kërko shërbimit. Shërbimet uverturë më vonë
paditet Google
dyshuar mbi shkeljet e uverturë e paguaj-per-klikim dhe ofertave nga
patenta e Google AdWords shërbimit. Ky rast ishte vendosur nga gjykata,
me Google
duke rënë dakord të lëshojë aksione të përbashkëta stock to Yahoo! në
këmbim të një licence pandërprerë. Kështu, ndërkohë që shumë i saj dot
com-rivalët dështuar në tregun e ri të internetit, Google qetësisht u
rrit në lartësi ndërsa gjenerimin e të ardhurave.
Emri "Google" origjinën nga një gabim i përbashkët fjalën "googol", e
cila i referohet 10100, e përfaqësuar nga një numër 1 të pasuar nga
njëqind
zero. Duke gjetur rrugën e saj gjithnjë e më shumë në gjuhën e
përditshme, e folje "google", u shtua në studentor Merriam Webster
Dictionary dhe
Oxford English Dictionary në vitin 2006, që do të thotë "për të
përdorur Google motor kërkimi për të marrë informacion në Internet."
Një pjesë e patent përshkruar Google rangut mekanizëm (PageRank) i
është dhënë më 4 shtator 2001. [24] e patent zyrtarisht ishte caktuar
në Stanford
University dhe listat Lorens Page si shpikës.

Financimi fillestar publik

E para për financimin e Google si një kompani ishte siguruar në gusht
1998, në formën e një US $ 100,000 kontribut nga Andy Bechtolsheim,
bashkë-themelues i Sun Microsystems, për të dhënë një korporate të
cilat nuk ekzistojnë ende.
Më 7 qershor, 1999 një raund të fondeve prej $ 25 milion u njoftua, me
të madhe duke u investitorët rivale sipërmarrje kapitale firmat Kleiner
Perkins
Caufield & Byers dhe Sequoia Capital.
Google IPO u zhvillua më 19 gusht 2004. 19605052 aksioneve u ofrohen në
një çmim prej US $ 85 për aksion. Nga këto, 14.142.135 (një tjetër
matematikore si referencë √ 2 ≈ 1.4142135) u hedhur nga Google, dhe
pjesa e mbetur 5462917 u ofruan nga stockholders ekzistuese. Shitja e
US $ 1.67 miliard Google dha një kapitalizim tregu prej më shumë se 23
miliard US $. Shumica e 271 milion aksione mbetur nën kontrollin e
Google.
Shumë Google punonjës i menjëhershëm u bë letër milionerësh. Yahoo!,
Një konkurrent të Google-it, gjithashtu përfitoi nga IPO sepse kjo
pronësi 8,4
milion aksionet e Google si të 9 gusht 2004, dhjetë ditë para se të IPO.
I bursës punėn e saj të parë pas Google IPO nisë ka shkuar mirë, me
aksione goditur US $ 700 për herë të parë në 31 tetor 2007, për shkak

shitjes dhe të ardhurave të fortë në tregun e reklamës, si dhe lirimin
e tipare të reja të tilla si desktop kërko funksionin e saj dhe të
personalizuar iGoogle home page. E në rritje e çmimeve të aksioneve
është ushqyer kryesisht nga investitorët individuale, për dallim të
madh të
investitorëve dhe institucionale reciprok fondeve.
Kompania është e listuara në bursën NASDAQ nën teleshkrues simbol GOOG dhe nën bursën e Londrës nën teleshkrues simbol GGEA.

Rritjes

Ndërkohë që interes primar biznesit është në arenën web content, Google
ka filluar eksperimente me tregjet e tjera, të tilla si radio dhe
botimet e
shtypura. Më 17 janar 2006, njoftoi se Google saj blerjen e një radio
reklamave kompanisë "dMarc", e cila ofron një sistem të automatizuar që
lejon
kompanitë për të reklamuar në radio. Kjo do të lejojë të Google për të
kombinuar dy kamare reklamat e mediave në Internet dhe radio-me Google
laser-aftësinë për të përqëndrohet në shijeve të konsumatorëve. Google
gjithashtu ka filluar një eksperiment në shitjen e reklamave nga
reklamuesit e
saj në gazeta dhe revista offline, me reklama të përzgjidhni në Chicago
Sun-Times. Ata janë, duhet të plotësojë pashitur hapësirë në gazetë që
do të
përdoren normalisht për të qenë në shtëpi - reklama.
Blerjet Shih gjithashtu: Lista e Google blerjet
Që nga viti 2001, Google e ka blerë disa vogël fillimin e aktivitetit kompanive.
Në vitin 2004, Google blerë një kompani të quajtur vrimë e çelësit,
Inc, i cili ka zhvilluar një produkti të quajtur Earth Viewer e cila
ishte
riemëruar në 2005 për të Google Earth [citim nevojshme].
Në shkurt 2006, software kompani Adaptive Path shitur Harta Masa, një
weblog statistikat aplikimit, të Google. Regjistrimi në shërbimin që
atëherë ka
qënë përkohësisht të paaftë. Update e fundit lidhur me të ardhmen e
Masa Harta u bë më 6 prill 2006 dhe paraqiti shumë e njohur çështjet e
shërbimit.
Në fund të vitit 2006, Google e bleu online video site YouTube SHBA për
$ 1.65 miliard në magazinë. Pak pas, më 31 tetor 2006, Google njoftoi
gjithashtu se kishte fituar JotSpot, zhvillues të një wiki të
teknologjisë për bashkëpunuese Web sites.
Më 13 prill 2007, Google arritur një marrëveshje për të marrë
DoubleClick. Google ranë dakord për të blerë kompaninë për 3.1 miliard
US $.
Më 2 korrik 2007, GrandCentral Google blerë. Google ranë dakord për të blerë kompaninë për US $ 50 milion.
Më 9 korrik 2007, Google njoftoi se kishte nënshkruar një marrëveshje
definitive për të blerë ndërmarrje mesazhimit kompani të sigurimit dhe

pajtueshmërisë Postini.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Histroria e Google!--Gjigandi i Internetit

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 09, 2010 4:37 pm

Partneritetet
Në vitin 2005, Google ka hyrë në partneritet me kompani të tjera dhe
agjensitë qeveritare për përmirësimin e prodhimit dhe shërbimeve.
Google njoftoi
një partneritet me NASA Ames Research Center për të ndërtuar 1000000
katrore feet (93.000 m2) e zyrave dhe të punojnë në projekte kërkimore
që kanë të
bëjnë në shkallë të gjerë të menaxhimit të dhënave, nanoteknologjinë,
shpërndahet informatikë, sipërmarrës dhe hapësirë industrisë.
gjithashtu ka hyrë
në Google në një partneritet me Sun Microsystems në tetor për të
ndihmuar në shpërndarjen e aksioneve dhe teknologjitë e njëri-tjetrit.
Kompania ka
hyrë në një partneritet me AOL të Time qortues, për të rritur e
njëri-tjetrit video kërko shërbimeve.
Në të njëjtin vit, u bë një kompani të mëdha financiare të
investitorëve të reja. Mobi domain të nivelit të lartë për pajisje të
lëvizshme, në
bashkëpunim me disa kompani të tjera, duke përfshirë Microsoft, Nokia,
Ericsson dhe ndër të tjera. Në shtator 2007, filloi Google , "për
Adsense
Mobile", një shërbim për partnerët e saj botuese e cila siguron
mundësinë për të monedhë e tyre mobile nëpër faqet e internetit të
synuar vendosjen e
mobile reklama tekstuale, dhe fituar social networking site celular,
Zingku.mobi, për të "njerëzve të sigurojë në mbarë botën me qasje
direkte të
Google aplikacionet, dhe përfundimisht të informacionit që ata duan dhe
kanë nevojë, e drejta e tyre nga pajisjet mobile. "
Në vitin 2006, dhe Google e Fox Interactive Media News Corp ka hyrë në
një US $ 900 milion kërko marrëveshje dhe për të ofruar në reklamat
popullore
social networking site, MySpace.
Google ka krijuar një partneritet me GeoEye për të nisur një satelit
sigurimin e Google me rezolucion të lartë (0.41m zezë dhe e bardhë,
ngjyra 1.65m)
shëmbëlltyrë për Google Earth. Sateliti u nisur nga Vandenberg bazë të
forcave ajrore, më 6 shtator 2008.
Në 2008, Google njoftoi se ishte duke pritur një arkiv i revistës Jeta
e fotografive, si pjesë e një përpjekje e përbashkët. Disa nga imazhet
në arkiv
qenë asnjëherë të botuar në revistë.
Shërbimet

Google është një motor kërkimi qe pëpunon rrjetin dhe mund te gjejë
pamje, foto, newsgroup, lajme, harta dhe video dhe mund të mbajë një
kopje të të
gjithe faqeve qe ajo njeh. Nëpërmjet google ju mund të konvertoni
valutë me të gjitha paratë e botës. Gjithashtu google kryen dhe veprime
matematike.
Për të bërë një kërkim ne google mjafton të shkruani në kuadratin
kërkimit disa fjale te asaj që ju po kërkoni, dhe ne pak sekonda google
ju çfaq
rezultatet e kërkimit te saj. Shumë shërbime te veçanta për motorin e
kërkimit mund te gjejë në adresën labs.google.com Kur Google u krijua
shumë
webmaster filluan të shpjegonin dhe punonin për të në menyrë të tillë
që website i tyre të zinte vend ne kërkimet e Google.
Reklamim

99% të të ardhurave është i Google-it që rrjedhin nga programet e
reklamat e saj. Për vitin fiskal 2006, kompania raportoi miliard US $
10,492 në
total të ardhurat nga reklamat dhe vetëm US $ 112 milion në të ardhurat
e licensimit dhe të tjera. Google është pikërisht në gjendje të udhë e
përdoruesve të lidhur interesat nëpër faqet duke përdorur teknologji
DoubleClick dhe Google Analytics. Google's reklama kryejë një çmim më
të ulët kur
tag tyre njerëzore ad-Vlerësimi i ekipit punon e gjithë bota beson se
reklamat e përmirësuar e kompanisë user experience. Google AdWords
lejon
reklamuesit Web për të shfaqur reklama në rezultatet e kërkimit të
Google-it dhe Google Përmbajtja Network, ose nëpërmjet një
kosto-per-klikim ose
kosto-per-view skemë. [citim nevojshme] Google AdSense website pronarët
mund të shfaqin reklamat e tyre në site , dhe të fitojnë të holla çdo
kohë
reklama janë clicked. [citim nevojshme] Google filloi në mars 2009 për
të përdorur të sjelljes synojnë bazuar në përdoruesit e interesave.
Google ka qenë gjithashtu e kritikuar nga reklamuesit lidhur me
paaftësinë e saj për të luftuar klikoni mashtrim, kur një person ose
script automatik
është përdorur për të krijuar një pagesë për një shpallje të vërtetë pa
patur një interes në produkt. Industrisë në raportet e 2006 pretendojnë
se
përafërsisht 14 deri 20 përqind e të klikimeve në fakt ishin të
pavlefshme ose mashtruese.
Në qershor 2008, advertising Google arritur një marrëveshje me Yahoo!,
E cila do të kishte lejuar Yahoo! funksion të Google reklama në web
faqet e
tyre. Aleanca midis dy kompanive të asnjëherë nuk ka qenë plotësisht i
realizuar për shkak të
shqetësimeve antitrust nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë. Si rezultat, Google doli nga marrëveshja në nëntor, 2008.
Software
Google web search engine është kompania më popullor i shërbimit. Si të
gushtit 2007, Google është më e përdorur motor kërkimi në internet
53.6% me një
pjesë të tregut, përpara Yahoo! (19.9%) dhe Live Search (12.9%). Google
indekseve miliarda Web faqe, kështu që përdoruesit mund të kërkoni
informata
për ata e dëshirojnë, nëpërmjet përdorimit të fjalë kyçe dhe
operatorët, edhe pse në çdo kohë të dhënë vetëm se do të kthehen një
maksimum prej 1000
rezultate specifike për çdo kerkimi. Google gjithashtu ka të punësuar
të teknologjisë në Web Search kërkoni shërbime të tjera, duke përfshirë
Image
Search, Google News, çmimi krahasim Google Product Search site,
interaktive Usenet archive Grupet e Google, Google Maps, dhe më shumë.
Në vitin 2004, nisur Google veta falas web-bazë e-mail shërbimit, i
njohur si Gmail (Google Mail ose në disa juridiksione). Gmail features
bisedë
view, spam-filtering technology, aftësinë për të përdorur Google
teknologjinë e kërkimit të -mail. Shërbimi gjeneron të ardhura nga
reklamat dhe
lidhjet e shfaqur nga AdWords shërbimit që janë përshtatur për
zgjedhjen e përdoruesit dhe / ose përmbajtjen e mesazheve e-mail-i
shfaqur në ekran.
Në fillim të vitit 2006, kompania ka nisur Google Video, të cilat jo
vetëm që lejon përdoruesit të kerkoni dhe shikoni videot por lirisht në
dispozicion gjithashtu ofron përdoruesit e botuesve e mediave dhe
aftësinë për të publikojë përmbajtjen e tyre, duke përfshirë tregon në
televizionin
CBS, basketboll NBA lojra, muzikë dhe video.
Google gjithashtu ka zhvilluar disa aplikime desktop, duke përfshirë
Google Desktop, Picasa, dhe SketchUp Google Earth, një program
interaktiv mapping
mundësuar nga imazhet satelitore dhe ajrore që mbulon shumicën e
planetit. Shumë qytete të mëdha kanë të tillë të hollësishëm imazhet që
mund zoom në
bashkëpunim të ngushtë të mjaftueshme për të parë qartë automjeteve dhe
këmbësorëve. Rrjedhimisht, ka patur disa shqetësime lidhur me
implikimet e
sigurisë kombëtare; pohim është se softueri mund të përdoret për të
imët pranë me precision saktësinë fizike vendndodhjen e infrastrukturës
kritike,
komerciale dhe ndërtesat për banim, bazat, agjensitë qeveritare, dhe
kështu me radhë. Megjithatë, satellite images shpesh nuk janë
domosdoshmërisht të
rinovuar, dhe të gjithë ata nuk janë në dispozicion në ngarkuar
nëpërmjet edhe produktet e tjera dhe burimeve qeveritare; software e
thjeshtë e bën më
të lehtë qasjen e informatave. Një numër i shtetit indian qeveritë kanë
ngritur shqetësime në lidhje me rreziqet e sigurisë që përbëjnë
gjeografike
detajet e ofruara nga Google Earth e satelitore Imazhe.
Google ka promovuar prodhimet e tyre në mënyra të ndryshme. Në Londër,
Google Hapësirë ishte organizim në aeroportin Heathrow, showcasing disa
produkte, duke përfshirë të Gmail-it, Google Earth dhe Picasa.
Gjithashtu, një faqe të ngjashme u nisën për studentët kolegj amerikan,
nën emrin
College Life, Powered nga Google.
Në vitin 2007, disa raporte që Google u shfaqën planifikimin lirimin e
vet të telefonisë celulare, ndoshta për një konkurrenti Apple's iPhone.
Projekti, i quajtur Android, një sistemit operativ siguron një standard
të zhvillimit kit që do të lejojë asnjë "Android" telefon për të
kandiduar për
të zhvilluar softuerin Android SDK, pa marrë telefonin prodhues. Në
shtator 2008, T-Mobile lëshuar të parë drejtimin e telefonit Android
platformë, e
G1.
Google Translate (site) aka Google Language Tools (site) është një
server-side machine translation shërbimit, e cila mund të përkthehet në
35 gjuhë të
ndryshme njëri-tjetrin, duke formuar 1190 language pairs. Browser
extension tools (të tilla si Firefox extensions) lejojë lehtë për qasje
në Google
Translate nga shfletuesi. Të përdor software korpus gjuhësi nga
teknikat e përkthyer dokumente, (të tilla dokumente të Kombeve të
Bashkuara, të cilat
janë të përkthyera profesionalisht) për nxjerrjen përkthime saktë deri
në 88 për qind. Një "sugjeron një përkthim më të mirë" tipar origjinal
duket me
e tekstit në gjuhën e një pop-up text këtë fushë, duke i lejuar
përdoruesit të tregojë ku e tanishme është përkthim i pasaktë apo
tjetër në një tjetër
inferiore translation.
Më 1 shtator 2008, para-Google njoftoi e ardhshme disponibilitetin e
Google-krom, një burim të hapur-shfletues web, e cila ishte lëshuar në
2 shtator
2008.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Histroria e Google!--Gjigandi i Internetit

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 09, 2010 4:37 pm

Produkte të ndërmarrjeve

Google hyri në tregun e Ndërmarrjeve në shkurt 2002, me fillimin e saj
Google Search appliance, kërko synuar drejt sigurimin e teknologjisë më
të madh
të organizatave. Sigurimi kërko për një dokument i besuar më të vogla,
Google Mini filloi në vitin 2005.
Vonë në 2006, filloi të Google për të shitur Custom Search Business
Edition, duke siguruar konsumatorët me një reklamës pa dritare në
google.com 's
indeksi. Në 2008, Google ri-quajtur variantin e tij të ardhshëm Custom
Search Business Edition si Google Search Site.
Në vitin 2007, nisur Google Google Apps Kryeministri Edition, një
version të Google Apps synuan kryesisht në biznesin e përdoruesit. Ajo
përfshin të
tilla si ekstra diskun më shumë hapësirë për e-mail, API qasje, dhe
premium mbështetje, për një çmim prej US $ 50 per përdorues në vit. Një
zbatim i
madh me Google Apps 38000 përdoruesit është në Lakehead University në
Thunder Bay, Ontario, Canada.
Gjithashtu në 2007, Google fituar Postini dhe të vazhdueshme për të shitur e blerë teknologji si Google Shërbimeve të Sigurisë.

Platforma

Google shkon shërbimet e saj në disa fermave të serverit, secili i
përbërë nga mijëra e me kosto të ulët mall computers running hoqi-down
versionet e
Linux. Ndërsa kompania divulges nuk detajet e saj hardware, një
vlerësim 2006 përmend 450000 servers, "racked deri në grupe në të
dhënat e qendrave të
gjithë botën." Kompania ka rreth 24 ferma server e gjithë bota e
ndryshme konfigurimin. E fermës në Dalles, Oregon është mundësuar nga
hydroelectricity në rreth 50 megavat.

Mjetet dhe efikasiteti

Google përdor rreth 450.000 kompjuterë GNU/Linux për t'iu përgjigjur
kërkesave dhe për të përpunuar rrjetin. Falë kësaj fuqie në kryerjen e
veprimeve,
Google është në gjendje të bëjë një kërkim në miliona faqe interneti në
pak milisekonda dhe gjithashtu të bëjë shumë pasqyra në shumë serverë.
Për
këtë të fundit Google është një nga faqet më të përdorura edhe pse
numri i kërkesave nga shumë përdorues rritet kjo aspak nuk ndikon në
uljen
shpejtësisë për kryerjen e veprimeve.
Google disponon një numër të madh serverësh ku ka kërkime në çdo
moment. Përpunimi i të dhënave bëhet nga një program i njohur si
googlebot që përdor
kopje të reja të çdo faqeje të re që njeh. Lidhjet në këtë faqe
përpunohen dhe analizohen për të zbuluar faqe të reja dhe për të shtuar
në bazën e të
dhënave, e cila vetëm renditja (cash), zë një hapsirë prej miliona
terabajt. Shumë organizata akuzuan Google për sa i përket të drejtës së
autorit[.
Google hoqi menjëhere nga kërkimi ato faqe interneti që cenuan të
drejtën e autorit. Në vitin 2006 shumë universitete amerikane i kërkuan
Google të
bllokojë nga kërkimi të gjitha faqet e internetit që shisnin ese dhe
detyra të gatshme pasi shumë studentë i blinin ato duke i kërkuar
nëpërmjet
motorit të këkimit të kësaj kompanie, dhe kjo e fundit ju përgjigj
pozitivisht kërkeses së tyre. I vetmi motor kërkimi evropian që kërkon

konkurroje Google është Accoona.

Punët e korporatës dhe kultura

Google është i njohur për kulturë korporative informal, e cila lojcak
variacionet e tij më vete logon korporative janë një tregues. Në vitin
2007 dhe
2008, Fortune Magazine Google vendosur në krye të listës së saj më të
mira e qindra vende të punës. Google's corporate philosophy embodies
rastësor
parime të tilla si "ju mund të bëni paratë pa bërë keq," "mund të jenë
serioze pa një kostum, "dhe" punës duhet të jenë të vështira dhe duhet
të jetë
sfida më zbavitëse. "
Google është kritikuar për pasjen e meposhtme rrogat industrisë
standardeve. Për shembull, disa administratorëve sistemit fiton jo më
shumë se US $
35000 ne vit - konsiderohen të jenë mjaft të ulëta për Bay Area tregun
e punës. Megjithatë, Google's stock performance pas IPO saj u ka
mundësuar
shumë herët për të punonjësve të kompensohen nga competitively
pjesëmarrjen në korporatën e shquar ekuiteteve rritje.
Pas e kompanisë IPO në gusht 2004, u raportua që themeluesit Sergey
Brin dhe Larry Page, dhe CEO Eric Schmidt, kërkuar që paga e tyre bazë

shkurtohet në US $ 1,000 Pas ofron nga kompania për të rritur pagat e
tyre janë kthyer poshtë, për shkak se në radhë të parë, "kompensimin e
tyre
kryesor vazhdon të vijë nga kthimet e pronesise mbi aksionet e tyre në
Google. Si të rëndësishme stockholders, pasurisë personale të tyre
është i
lidhur direkt në vlerësimin e çmimeve të aksioneve të qëndrueshme dhe
të performancës, e cila parashikon të drejtpërdrejta me shtrirjes
zotërues
aksionesh interesave." Para vitit 2004, Schmidt u bën US $ 250,000 ne
vit, dhe çdo Page dhe Brin fituar një pagë të US $ 150,000.
Ata kanë refuzuar të gjitha ofertat e fundit bonuse dhe rrit në
kompensim nga Google i bordit të drejtorëve. 2007 Në një raport të
Shteteve të
Bashkuara 'pasur njerëz, Forbes raportoi se Sergey Brin dhe Larry Page
ishin të lidhura për # 5 neto me një vlerë prej 18,5 miliardë dollarë
secili.
Në vitin 2007 dhe deri në fillim të 2008, Google e ka parë largimin e
disa drejtuesve të lartë. Justin Rosenshtajn, produkt menaxher i
Google, ka
mbetur në qershor 2007. Menjëherë pas kësaj, Gideon YU, ish shefi i
oficer YouTube financiare, një njësi e Google, u bashkuan Facebook së
bashku me
Benjamin këlysh, një inxhinier i rangut të lartë, i cili u largua në
tetor 2007. [87] Në mars 2008, dy udhëheqësve të lartë të Google
njoftoi dëshirën
e tyre për të ndjekur mundësitë tjera. Sheryl Sandburg, ish-VP globale
online e shitjes dhe të operacioneve të saj filloi si pozitë gugatje e
Facebook
ndërsa hiri ElDifrawi, ish kreu i markës advertising, la të bëhet CMO e
Netshops Inc
Google këmbëngulës i cookie dhe informacione të tjera të mbledhjes së
praktika kanë çuar në shqetësime rreth përdoruesve. Që nga 11 dhjetor
2007,
Google, si Microsoft search engine, dyqanet "informatave personale për
18 muaj" dhe nga krahasimi, Yahoo! dhe AOL (Time qortues) "mbajë kërko
kërkesa
për 13 muaj."
SHBA Gjykatës së Qarkut Louis Stanton, më 1 korrik, 2008 Google
urdhëroi të japin të dhëna YouTube user / log të Viacom për të
mbështetur arsyetimin e
saj në një miliard dollarësh copyright padi kundër Google-it. Google
dhe Viacom, megjithatë, në korrik 14, 2008, u ra dakord në kompromis
për të
mbrojtur YouTube përdoruesit e të dhënave personale në 1 miliard
dollarë (£ 497 milion) copyright padi. Google ranë dakord se do të bëjë
përdorues dhe
informacion në internet protokollit nga adresat e saj YouTube akteve
anonime para dorëzimit të të dhënave të Viacom. E intimitetit
marrëveshje të
tjera për të aplikuar edhe litigants përfshirë fa Kryeministri i
Lidhjes, e Rodgers & Hammerstein Organizatës dhe skocezë
Kryeministri i Lidhjes.
Marrëveshja megjithatë nuk zgjasë anonimitetit të punonjësve, që nga
Viacom Google do të provojnë se janë të stafit në dijeni të materialit
ngarkimi i
paligjshëm në vend. Partitë prandaj do të takohen të mëtejshëm mbi këtë
çështje se mos të të dhënave të jenë në dispozicion të gjykatës.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Histroria e Google!--Gjigandi i Internetit

Mesazh nga Linddt prej Fri Jul 09, 2010 4:37 pm

Googleplex

Google's seli në Mountain View, California, është referuar si
"Googleplex" të luajë në një fjalë; një googolplex duke u 1010100, ose
një nga një pasoi
një googol e zero, dhe duke u HQ një kompleks të ndërtesave (cf. i
shumëfishtë, cineplex, etj). The lobi është zbukuruar me një piano,
lavë LLAMPAT,
server grupimeve vjetër, dhe një projeksion të kërkimit pyetje në mur.
Të hallways janë plot me ushtrimin balls dhe bicycles. Çdo punonjës ka
qasje të
korporatave klub. Rekreative amenities janë të shpërndara gjatë gjithë
kampus dhe përfshijnë një dhomë me weights stërvitje dhe vozitje
machines,
dollap me kyç dhoma, washers dhe tharëse, një masazh dhomë, assorted
video games, foosball, një fëmijë piano, një pishinë tryezë, dhe ping
pong.
Përveç kësaj në dhomë REC, ka stocked rostiçeri dhoma të ndryshme me
ushqime dhe pije.
Në vitin 2006, hyri në Google 311000 katrore feet (28.900 m2) e
hapësirë në qytetin e Nju Jorkut, në Tetë 111 Ave. në Manhatan. Zyra
ishte posaçërisht
i projektuar dhe i ndërtuar shtëpi dhe për Google reklamat e saj më të
mëdha të shitjeve të ekipit, i cili ka qenë i rëndësishëm në sigurimin
e
partneriteteve të madhe, më së fundi të bëjë me MySpace dhe AOL. Në
vitin 2003, shtoi se një inxhinieri personelit në qytetin e Nju Jorkut,
e cila ka
qenë përgjegjëse për më shumë se 100 projekte inxhinierike, duke
përfshirë Google Maps, Google Spreadsheets, dhe të tjerët. Është
vlerësuar që kostot
e ndërtimit Google US $ 10 milionë në vit dhe të marrësh me qira është
e ngjashme në hartimin dhe funksionalitetin e saj në selinë e Mountain
View,
duke përfshirë foosball, hokej ajrore, dhe pingpong tavolinat, si dhe
një video-lojë zonë. Në nëntor 2006, u hap zyra në Google Carnegie
Mellon i
kampusit në Pitsburg. Nga fundi i 2006, Google gjithashtu ngriti një
zyrave të reja për ndarjen e saj në AdWords Ann Arbor, Michigan.
Google është duke ndërmarrë hapa për të siguruar që veprimet e tyre
janë ekologjikisht të shëndosha. Në tetor 2006, kompania njoftoi planet
për të
instaluar mijra panele diellore për të siguruar deri në 1.6 megavat
energji elektrike, e mjaftueshme për të kënaqur rreth 30% e kampusit
'ka nevojë
për energji. Ky sistem do të jetë më e madhe e sistemit të energjisë
diellore ndërtohet mbi SHBA një kampus korporatave dhe një nga më të
mëdhatë në
ndonjë faqe të korporatave në botë. Google është përballur me akuza në
Harper's Magazine për të qenë tejet i tepruar me përdorimin e tyre të
energjisë, dhe ishin të akuzuar për punësimin e tyre "Mos u keqes
"Motoja e tyre, si dhe shumë të kursimit të energjisë fushatat publike
si mjet për
përpjekjen për të fshehur apo për të përbëjnë masiv sasi të energjisë
në fakt kërkojnë serverat e tyre.
Inovacioni Time stat

Si një teknikë interesante motivimi (zakonisht i quajtur Innovation
Time Off), inxhinierët e Google të gjitha janë të inkurajuar të
shpenzojnë 20% e
punës së tyre kohë (një ditë në javë) në projektet që interesin e tyre.
Disa nga shërbimet më të reja të Google-it, të tilla si Gmail, Google
News,
Orkut, AdSense dhe origjinën e pavarur nga ana e këtyre përpjekjeve. Në
një bisedoni në Stanford University, Marissa Mayer, Google's Vice
President of
Search Përdorues Produkte dhe Përvoja, deklaroi se analizat e saj
treguan se gjysma e prodhim të ri nis origjinën nga 20% të kohës.
Vezët e Pashkëve dhe prill imagjinar Dita shaka
Google ka një traditë të krijimit prill imagjinar Dita shaka-të tilla
si MentalPlex Google, e cila dyshohet se paraqiti përdorimin e
energjisë mendore
te kerkoni ne web. Në vitin 2002, ata pretenduan se u pigeons sekrete
prapa tyre në rritje search engine. Në vitin 2004, ata shfaqën Google
Lunar
(funksion i cili pretendoi për punë në hënë), dhe në vitin 2005, një
fiktive të trurit-rritjen e pini, e quajti Google fyt u lajmërua. Në
vitin 2006,
ata dolën me Google Romance, një takim hipotetik online shërbimit. Në
vitin 2007, njoftoi Google dy produktet shaka. I pari ishte një shërbim
falas
wireless internet quajtur TiSP (WC Internet Service Provider) në të
cilën një një lidhje të marra nga një flushing fund të një kablli fibër
optik-down
tyre banjë dhe duke pritur vetëm një orë për një "Plumbing Hardware
dispeçer ( PhD) "do të lidhë atë në Internet. Përveç kësaj, Gmail
Google faqe
shfaqet një njoftimi për Gmail letre, e cila i lejon përdoruesit e tyre
të lirë-mail shërbimit të ketë mesazhe email shtypura dhe të
transportoheshin
një kërmill mail adresa.
Google e shërbimeve të përmbajnë një numër të Pashkëve vezë; për
shembull, Language Tools faqe ofron kërko interfejsit në suedisht
kryekuzhinier e
"Bork bork bork," Pig Latin, "Haker" (në fakt leetspeak), Elmer Fud,
dhe Klingon. Përveç kësaj, search engine kalkulatriçe siguron Përgjigje
të Life,
e Universi, dhe çdo send nga Douglas Adams' The Guide Hitchhiker e të
Kashta e Kumtrit. Si kutia e kërkimit të Google-it mund të përdoret si
një njësi
converter (si edhe një kalkulatriçe), disa jo-standarde janë ndërtuar
në njësi, të tilla si Smoot. Google gjithashtu në mënyrë rutinore e saj
modifikon logo të ndryshme në përputhje me pushime ose veprimtari të
posaçme gjatë tërë vitit, siç janë Krishtlindjet, Dita e Nënë,
ditëlindje ose e
individëve të ndryshëm të dukshëm.

IPO dhe kultura

Shumë njerëz spekuluar se Google IPO në mënyrë të pashmangshme do të
çojë në ndryshime në kulturën e kompanisë, për shkak të presionit
aksionist për
zvogëlimin e numrit të përfitonte punonjësi dhe afat-shkurtër
përparime, ose për shkak se një numër i madh i punonjësve të kompanisë
do të bëhet
papritmas milionerësh në letër. Në një raport të dhënë për të
investitorëve të mundshëm, bashkë-themeluesit Sergey Brin dhe Larry
Page IPO premtoi se
nuk do të ndryshojë kultura e kompanisë. Më pas z. Page tha: "Ne
mendojmë se një shumë rreth asaj se si të mbajë kulturën tonë dhe
zbavitje
elementeve. Ne shpenzuar shumë kohë duke marrë zyrat tona të drejtë. Ne
mendojmë se është e rëndësishme që të ketë një dendësi të lartë të
njerëzve.
Njerëzit janë të mbushura së bashku kudo. Ne të gjithë pjesën e zyrave.
Ne si ky grup i ndërtesave sepse kjo është më shumë si një dendur
mbushur
universitet se një kampus tipike zyra park periferik. " Google është
përballur me akuzat e sexism dhe ageism nga ish të punësuarve.
Megjithatë, shumë analistë. Janë gjetur se si rritet Google, kompania
është duke u bërë më shumë "korporatave". Në vitin 2005, artikuj në The
New York
Times dhe burime të tjera filluan që sugjerojnë se Google kishin humbur
e saj anti-korporatave, filozofia nuk ka të keqe. Në një përpjekje për

mbajtur të kompanisë unike kulturës, Google e ka caktuar një Shefi i
Kulturës Zyrtar në 2006, i cili shërben gjithashtu si Drejtor i
Burimeve
Njerëzore. Qëllimi i Shefit Zyrtar i kulturës është të zhvillojë dhe të
mbajë kulturën dhe punojnë në mënyrat për të mbajtur të vërtetë të
vlerave
thelbësore të kompanisë që u themelua në fillim në një
banesë-organizatë me një mjedis bashkëpunues.
Filantropi
Në vitin 2004, për të formuar një Google-profit filantropik krahut,
Google.org, me fillimin e aktivitetit një fond prej 1 miliard US $. e
shprehin
Misioni i organizatës është të krijojë ndërgjegjësimin në lidhje me
ndryshimin e klimës, globale të shëndetit publik, dhe globale
varfërisë. Një nga
projektet e saj të parë është i zbatueshëm për të zhvilluar një plug-in
e automjeteve hibride elektrike që mund të arrijnë 100 MPG. Të
themelues dhe
drejtor aktual është Dr Larry Brilliant.
Në 2008 Google njoftoi saj "projektit 10 ^ 100", i cili pranoi se si
idetë për shëndet të komunitetit dhe pastaj do të lejojë google
përdoruesit për
të votuar mbi preferuarat e tyre.

Neutraliteti Network

Google është vërejtur një mbështetës i rrjetit të paanshmërisë. Sipas Google's Guide të Net Neutraliteti:
"Rrjeti i neutralitetit është parimi që përdoruesve të internetit duhet
të jetë në kontrollin e përmbajtjes çka ata e shohin dhe ata e përdorin
atë që
aplikacionet në Internet. Interneti ka vepruar në bazë të këtij parimi
neutralitetin e saj që nga ditët e hershme ... fondamentalisht, neto
rreth
neutraliteti është e barabartë qasje në internet. Në pikëpamje tonë, e
transportuesit broadband nuk duhet të lejohen të përdorin pushtetin e
tyre të
tregut për të diskriminuar kundër konkurruese aplikimet ose
përmbajtjen. Ashtu si telefonike nuk janë të lejuara për të të treguar
konsumatorëve që
ata mund të telefononi ose të asaj që ata mund të themi, broadband
transportuesit nuk duhet të lejohen të përdorin pushtetin e tyre të
tregut për të
kontrolluar Aktiviteti online. "
Më 7 shkurt, 2006, Vinton Cerf, bashkë-zbulues i Internet Protokollit
(IP), dhe aktuale Vice President dhe "Shefi Internet evangjelist" në
Google, në
dëshminë përpara Kongresit, tha se, "duke lejuar broadband
transportuesit për të kontrolluar atë që njerëzit të shohin dhe do të
bëjë online
rrënjësisht të dëmtojë parimet që e kanë bërë të tilla në internet një
sukses. "
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Histroria e Google!--Gjigandi i Internetit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi