Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Faqja 1 e 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Shko poshtë

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:04 am

Të nderuar antarë të këti forumi e nderuara deqani-ks
së shpejti do të keni vargjet nga autori në mërgim,poeti i ndaluar dhe i persekturuar një jetë i mohuar mohohet edhe sot nuk përkrahet -
ju urojmë lexim të këndshëm dhe argtim të dashur lexues
ndersa per secilin titull të vjershes së poetit mund të jepni komentin apo opinionin tuaj mendimet tuaja per vargjet dhe gjendjen e pergjithshme të poetit do te permbledhen ne nji anketë për lexuesin e ndoshta ne nji liber te veqant prandaj nese jepni mendimin duhet ta jepni paster kjartë kujdeshëm
të logjikshëm dhe të gjerë mendimi i opinionint ësht i rëndsishëm
ju lutem pa fyerje pa mendje të madhe por realisht
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:04 am

Bukurija
Shkruan xhelal ferizi

n, penden time ka,hy gjithsija
kan hy ,yje e bukurija
kan hy fusha e bregore
male brigje ,e,lugje e rrmore,
vrrija e bjeshkë ,e,kodrinore

penda ime i kndon zallines
i,kndon zog,e,kanarines
shekuj muajve vit,e stines
e kto bashk tash jan vargisë
me i thurë artin bukurisë

bukuri,ah,m,thuej kush je
si u shartove n' kombee fe
a, thue dielli t' lshoj ,mbi dhe
a thue ne yll,kur u mbjell mahnija
a ne ylber,kur ra shejtnija

a ;n curril kur ,shndriti ingjija
kush t, krijoj ty n' dritë kristali
,a,thue,zanat,n' maja mali
qe ai yll artin ua fali
a thue arti a piktura

a vetull hana n 'hark ,a ura,
ura e ylberit ,kthye n' kupë,t'qiellit
a karajfil,i flladit t' prillit
a ndoj sharm qe bjen,me fije
mbi safire e dritë larmije
kush t' krijoj moj bukuri

meteort ,thonë kur jan shkri
udhve te rrezes,n; tokë kan mbrri
a thue bashk jan ba shum dete
a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete

t' kan ba cak,e lakmi jete
qe sot bota,turren n, vrap
kush n,materje s' mbahet zap
kur ti tok s' e shtron at hap
bukuri ,a' thue magjija

t ka,dhanë,brum,nga melodija
qe ti n, t' folun e ,dehë hanen
qe me ballë , e joshë rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndritë,mbi shend refleksin
bukuri,kush;t pagzoj ne emer

diell e hana ,t ndertuan zemer
po at gjak qe t'rrjedhë prej ari
që t'lakmojn lulet mbi bari
kush ta shkriu,me rrjedhë nder vena
a thue yjet me pes krena
sot ne glob ti je vet skena

ti je skena ,e je hjeshija
ti dridhë fllad per kah lehtsija
ti je shejt ku bien njerzija
kush t' krijoj mos gurë të detit
me ngjyrë arti n' pendë t'poetit
kush t' krijoj ballin me lkurë
kan bashkue safiret nurë

lidh i kan rrezet si urë
lidh i kan lulet me fletë
ty t' kan dhanë shndritjen n' ket jetë
sot mbretreshë mbi dhe ke mbetë
ke mbet cak per vargje e art
ke mbetë joshje e diellit t' zjarrtë

ke mbetë joshje per sy t' qiellit
per qdo erë e lule t' prillit
ti je vet ne cak ma e'para
a thue gjak t' dha shega a nara
a qerrshija qe pjekë e para
ta ka dhan gjakun t' pranveres

e aromen lulja e veres
e'ata sy kush ti dha ballit
e ato faqe a lulja e allit
ti ndertoj anash si fletë
glob e qiellit me i dhanë jetë
cak njerzije ti me mbetë

tash nuk ka nder kombe e fe
as nder fise permbi dhe
qe nuk, t'lshon sy e lakminë
qe nuk vdes per bukurinë
edhe shtegtarë edhe poet
pendë qe shterrin ngjyrë si det
edhe ligj kod e adet

t' gjith te shtrohen edhe gjyqtarë
tagrambledhs e taksidarë
kokrra e ullirit ,me gjith farë
gjyqet dridhen para teje
zgjidhen nyje e zgjidhen,neje
kur ti del,n'kordele,kreje

lidh per floku si zambaku
para teje ndizet gjaku
para teje kputet laku
arma liget e penda shkrihet
dielli e hana,e qielli krihet

edhe shiu lshohet me pikë
yll dritsije s' don me u fikë
edhe mesnata kur t 'ket ikë
t' gjith kah ka mbi dhe gjahtarë
kombe e fise fe e farë
profesor e dijetarë

edhe mosha e t' gjith si rrke
lshojnë per ty lakmi e'be
thue aromen e ke pre
ashtu lshojnë lakmi trupore
si ajo hana nder bregore
kur lshon naten drit lakore

qe n, lakmi me u pa me gurra
kalon re e male n' turra
kalon fjerë e gllija e,shkurra
ashtu njerzit,n' bukuri
art e mund edhe lakmi
shkojnë me joshje n' ty me i,shkri
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:04 am

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

NUK E DINI
************
shkruan xhelal ferizi
*****************
Ju nuk e dini at q ë un e di
e kam pa duke lidhë shekuj e muaj
ka lidhë edhe kohrat epokat varg e vi
kur e kujtoj sa shum vuaj
------

un e kam pa me sytë e zemres time
e kam prekë me damarë
të gjitha pjesët e sajë ishin përvlime
ajo ka lidhë në shekuj shqiptarë
------

ajo ka lidhë shum njerz e fe e fjalë
edhe diturisë gojen ia ka mbyllë
ajo djajve mësimet gjithmonë ua ka falë
ate nuk e don as dhe as qiell as yllë
---------
mua më duket aq e keqe e njoh afersisht
nuk quhet dashuri
ësht ma e zezë se bisha edhe pse s' ka bisht
emrin e ka robëri
--------------

kush e pagëzoJ nuk e di
por emër nuk ka ma katran
edhe shekujt qajnë sa her e kan pi
mbarsohet me satan
******************

shkruar nga autori në mërgim
Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves
-------------------------------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:05 am

Ah sikur të isha përkthyes i dashurisë
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------

ah sikur të isha përkthyes i dashurisë
sikur të isha un vet gjuha dhe ndjenja sajë magjike
sikur të njihja te gjitha gjuhët e gjithsisë
sikur të isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbërthim'analitike
--------------

ndoshta do të flisja me formim subjektin e ndjenjave të dashurisë
sikur të kisha në qdo mikrondjenjë nji det
dhe vet zanafillen e botkuptoimit të paranismërisë
dashurinë që e nisi ajo vet
-----------
ndoshta qëllimit njerzorë di ti kisha ofru zbërthim
me kët gjuhë e ndjenjë laborator te kuptimsisë
me miliona gjuhë'ndjenja në secilen germë e shkrim
ndoshta e kisha thënë fjalëndjenjen e dashurisë
------------
po ku ta marrr kët gjuhë'pasuri mbi'qiellore
kët zanafillë të para nismërisë
ku ësht ky material i syve i zemrave krijim nismëtore
e ndjenjat që jan nisë i kan mbjellë para foljoret'mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellë mbiqiellorë paranismëritë mahnitore

-------

në secilen paranismëri mbiqiellore të ndjenjë dashurisë
në secilen mikrondjenjë gjuhë fenomen qudi spjegim
paraqiellori quhet kjo gjuhë që flet e para'gjithsisë
spjegim ndjenjë mahnitore që u mbjell si vlim
në paragjith'sinë e paranismërisë dedikuar për njerzim

---------
mahni shkncoro laboratoro zemre e ndjeshmërisë
që ësht nisë në gjakun e para gjithsisë
ndjeshmëri gjuhë mikrondjenjë në të qdo miliardten qelizë
qehreshprehje shartim gjuhë komponent fenomen habitse ësht analizë
sikur te isha perkthyes mbi qiellorë i ksajë dashuri kuptimsisë
ah sikur te isha perkthyes gjuhtarë mbiqiellorë i dashurisë
shkencë të re të përssour për dashuri do të kisha nisë
-------------

por ku të gjendet kjo materialo filozofi sherr'ëmbëlnisje nisje ëmbëltare
që nxiti te gjitha flakë zjarmtaro ndenjë'ndezese që qiellorisht flet
me të padukshmet spjegime vullnet formë nismëtare
paranismëri në qdo mikropikë ndjenjë nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria para zjarmtare
para toksore para ujore para det
ishte nisma ishte dashuria vet
---------

ku ta gjejë në ndihmë galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme të perendisë
ku ta gjejë gjuhë fenomene gjuhtare'ndjenjë galaktiken
që dashurinë në mbi qiell e ka nisë
kur paranisma nisi fenomen'istiken
ather edhe dashuria ësht nisë
---------

dhe vetëm me ah e oh nuk mund të behem përkthyes dashurije
kur nuk kam asgjë të paranismërisë
se kjo esht mahni e forcë perëndije
qe din kso qudirash me nisë
--------

e si mud të jem un përkthyes kur në qdo ndjenjë të sajë
ësht një qudi që mister që gjuhë zemre flet
kur asnjë sekret toksorë zemërissht si dry s' ka fuqi ta mbajë
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhë e vaj
e lotët hidhrim gzim sa nji det
----------

si të behem un përkthyes i sajë njeri varfanjak gjuhtarë
kur të thellsishmen paransimëri nuk e njoh gjuhë as fare
si të jem un gjuha e intepretit për dashurinë kët farë
qe zbritë ka nga para'qiejt me drita rrezetare
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:05 am

Vargje nga mërgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fëmiu
--------------
qante ai ...loti i tij të gjitha qastet i dërmonte
shekulli në zemër nga loti i tijë dridhej
ai nënën në kolonen e vdekjes po e kërkonte
ai dënesshm në kolonë vajtueshëm kruspull mblidhej
---------
përkdheljet e të tjerve nuk e ndihmonin
secila kokërr dhe pëshpëriste e atdheut në mjerim
gurët e kosoves anë e mbanë gjëmonin
në eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fëmiu për nënën qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona për dhunim
nëna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur në pushkatim
---------
kosovë e tmerrit të luftes o tokë me magjike vlerë
tokë stërgjyshore e trashguar me gjak
sa të përgjakshme e të dhimbshme e ndjenë secilen pranverë
për gjuhë shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur në kolonë
tytat të drejtuara që villnin vdekje
po ecte kokëulur i gjysëm vdekur kombi i jonë
me vdekjen pran e të vyshkur të stërmekur
-----------
urinë lodhjen mundimin shok të pa ndarë
rraskapitjen piknik të dhunshëm hise
po qanin disa heshtur gra e fëmi shqiptarë
të mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtë po ja lenin
ecnin turpërueshëm të fyer të poshtruar kah adriatiku
---------
vaji përzihej nga një her
vajzat e dhunuara kobshëm gjëmonin
qanin edhe fëmijtë e mjerë
gurët e dheu i kosovës rënkonin
-----------
qdo buzë e gjithqkaje në vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhë ma nuk kishte
se vdekja e rrëmbente e halli
---------
vaji i një fëmiu po këpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dënesshëm heshtur edhe një bijë shqiptari
se për ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot të ndryshme kishte
dikush për nënë qante e dikush për të humburin nderë
loti e dhimbja kahdo mbi tokë ishte
i përzier kahdo me gjak e vnerë
----------
fëmijtë nuk pajtoheshin dot
qanin të mjerë jetimat
aty nuk kishte ma mëshirë as zot
përveq qarjeve maakrave e gjëmimet
---------
të lagur të mjeruar të trishtuar ecnin
fëmiu kërkonte nënë e moter
disa të vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletët kahdo të malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degë e përlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
këmbët gjysëm vdekshëm po i tërheqnin të ikurit zvarrë
e mjerë kokë ulur kolona
secili ishte bë i gjallë vyshkje e varr
i të mjerave viseve tona
---------
një fëmi qante pa ndërpre
nënën kërkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Përshkrim i të ikurve në kolonen e mjerë
të stërvuajtur gjat luftes në kosovë
------------------
gjat bombardimeve të natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Të drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pëlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem´rin ne secilen poezi
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:05 am

Nëse un kam gjuajt me dashuri
------------------------------

Shkruan Xhelal Ferizi
------------------------------

nëse un kam gjuajt me dashuri o tokë e gurë e dhe
dhe për ju o muza kam pi
ideale që shtrejtë shum shtrejtë i kam ble
e ju më keni shkri
si dyell në të huaja fe
----

nëse un kam gjuajt me fjalen fiq e shegë
dhe langbardhin menqurak sheqer e fryte kam mbjellë
nëse un kam gëzuar qdo bilbil në degë
përse ju më mbyllët në të ftoften shpellë
-----

nëse të gjith shekujt plot dëshira ëmbëlsore
ua kam shpërnda si faren e ugarit
dhe yjet ua kam sjellë ndër troje për dore
për të shëndritë me pend'bardhen e arit
------

përse ju më mbuluat me dofar mohimesh
kur un plot dashuri ua kam mbushë hambaret
dhe ju shoh akoma me dofar pendimesh
thue se u kam borgj përqindjet a kaparet
-----

nëse un kam gjuajtur me mjaltë e butësi
me të ëmbla stinë shpresëtare
me vlime sherbetesh për secilen kuptimsi
përse ju me lat në trotoare
------

Autori Xhelal Ferizi
nga mërgimi me vargje shqiptare
-----------------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:05 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nëse nuk lindë
------

Shkruan Xhelal Ferizi
-------
*************************
nëse nuk lindë ajo që të lindë duhet
që nuk po mund të lindë as nuk shkruhet
nëse nuk lindë e dështohet
qielli e dheu do të tjetërsohet
nëse nuk lindë ajo gjithqka do të shuhet
qe sa shekuj don të lindë nuk po lindë po druhet
nëse nuk lindë jeta do të quhet kob
e' nëse fare nuk lindë
vaj halli për ju o shekuj
o kombe o fe e glob
--------------------------------
**************************

Shkruar nga mërgimtari Xhelal Ferizi
----------------------------------
LEXONI FALAS VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOQES SHOKUT
----------------------------------
Të drejtat e autorit :
ndalohet postimi ne forume tjera pa pëlqimin e autorit

----------------------------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:05 am

Dashurija
**********
Kurorë E Skuqur Mbi Kokë
Bukuri që vret
Lule Me Fletë Magjike Mbi Tokë
Një Shpirtë i Diellit që flet
********
Një magjepsëse lidhse për zemra
një art që dehë qdo gjak
një shpirtë që lidhë dy emra
një ndezëse ekuqe flakë
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Në valbardhë Që Rrëshqet
ëndje e Dehur me Aromë në karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritërreze me Sharm bimëshartuese
Me Zemer Të Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Në Vetull Të Sajë Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Këndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Që Në PIKA qeliza Të Reja Ndërton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit të Hirit
Që Vyshkjet me Ringjallje i Gjallëron
*****************
Je Si Ajo Dritëzemra E Margaritarit
Që lmon gjak'ecësinë në damarë
Ti Je si Lmim Hane Nëpër Udhë Të Damarit
Ti Je aromë Lulesh me Lang si Ujvarë
********

Ti Je Si Stërkala që lanë Sytë E Gurit
Qdo Mëngjes si Vesa mbi Fletë
Ti Je si ujëzalli në Shkëlqim Të Bilurit
Qëi I Jep me Pi cakun motivit;që Mbjellë Jetë


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:06 am

Dashurija
**********
Kurorë E Skuqur Mbi Kokë
Bukuri që vret
Lule Me Fletë Magjike Mbi Tokë
Një Shpirtë i Diellit që flet
********
Një magjepsëse lidhse për zemra
një art që dehë qdo gjak
një shpirtë që lidhë dy emra
një ndezëse ekuqe flakë
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Në valbardhë Që Rrëshqet
ëndje e Dehur me Aromë në karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritërreze me Sharm bimëshartuese
Me Zemer Të Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Në Vetull Të Sajë Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Këndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Që Në PIKA qeliza Të Reja Ndërton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit të Hirit
Që Vyshkjet me Ringjallje i Gjallëron
*****************
Je Si Ajo Dritëzemra E Margaritarit
Që lmon gjak'ecësinë në damarë
Ti Je si Lmim Hane Nëpër Udhë Të Damarit
Ti Je aromë Lulesh me Lang si Ujvarë
********

Ti Je Si Stërkala që lanë Sytë E Gurit
Qdo Mëngjes si Vesa mbi Fletë
Ti Je si ujëzalli në Shkëlqim Të Bilurit
Qëi I Jep me Pi cakun motivit;që Mbjellë Jetë


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
-----------------------------

Lirik, e ke shkrue nje poezi mjaft shkelqyese!
Ne vargjet me poshte e ke pershkrue aq bukur te madherishmen DASHURI.

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Në valbardhë Që Rrëshqet
ëndje e Dehur me Aromë në karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det.

Fjalet tua ne kete strofe me vijne si fluturat me ngjyrat me te bukura ,qe burojne nga shpirti i poetit dhe leshohen lirshem nga dora e tij!Leshohen per te mbete te perjetshme!

Kam mendimin qe disa njerez nuk mund t`i kapin disa abstraktime tuat.PO ky s`eshte problem i yti,eshte problem i tyre.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:06 am

Dikurë Motit Në Trotoare
--------------
xhelal ferizi autorë
----------------
Fort Kam qa Për Gjuhë Shqiptare
Sjellu Poshtë Sjellu Përpjetë
Zymt Tu u Tha Nëpër Gyrbet

-----------------------
fort kam qa e kam rënkue
deri në diell d'nesja m' ka shkue
dënesja e loti më kan ra në zemer
nanë kosovë tue thirrë me emer
------------
i kam thye sa stinë me lotin
mu në palcë e kam thye motin
e kam dënesë mendjen ilire
për kosoven gjevahire
---------
veq nji her të ja shoh lirinë
kam lut qiell e perëndinë
i kam shpalosë të dhimbshmet halle
e shpirtzue i kam dhe e zalle
--------
e shpirtzue i kam qetinat
shum bilbila e gjeraqinat
në fluturim kam nxitë dëshirat
fjalë lirike ma të mirat
-----------
për kosovë kam nisë për fusha
emërmirat ëngjëllusha
përkushtimet në dritë safiri
varg e rimë prej gjevahiri
--------
e i kam thanë oj nanë dardane
i kam shkrue me qehre hane
me fjalë dielli e rreze ari
me gjuhë të lashtë që ma la i pari
--------
i kam thanë me zemer loti
ty të kndofshin stina e moti
e nga e mërguara dhimbshuria
ja kam falë vargjet e mia
---------
i kam kndue për ato kroje
i kam shkrua me ngjyra hoje
që del mjaltes prej antike
e kam quajt shqipni etnike
--------
e të dua un i kam thanë
e kam thirrë kosovë oj nanë
në rrezani e kam qëndisë
dhuratë diellin ja kam nisë
---------
ja kam falë un moshen lule
rrnofsh i thash që su përkule
i kam thanë ti je qelike
ti je vet toka magjike
-------
ja kam nisë seciles fije
kahdo i rrijnë bari me hije
ledhatimet e mallëngjimit
ndjenjen shqip të përmallimit
--------
e qendisë i kam kurorë
sa ylbera ngjyrë harkorë
edhe shprehjet e bilurit
ja kam falë për fushë t' flamurit
---------
e urue e kam me yje
i kam kndue për fusha e pyje
me aq ngjyrë sa faqja e detit
ia kam falë shpirtin t' poetit
-------
ia kam falë edhe dashurinë
edhe të majave bukurinë
në maje të artit ku rrin vlera
i kam falë gaz si pranvera
---------
i kam falë un vargje e rimë
porsi zogu me cicërimë
këngë e lavde i kam thurë
i kam kndue për dhe e gurë
-----------
i kam k'ndue për abetare
për liri e gjuhë shqiptare
për kallijt e bereqetit
i kam kndue me mallë t' kurbetit
-----------
I KAM KNDUE GJITHMONë ME ZEMER
e kam quajtë mahni me emer
kosovë nanë i thash magjike
më kan kja vargjet elegjike
--------
më kan kja e më kan dënesë
me kullimin lot si vesë
porsi ujrat mbi ujvare
e kam ujitë me kangë shqiptare
------------
Autori kënges artistike lirike shqiptare
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:06 am

Unë dhe fjala
--------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim
----------------------
bashk kemi qenë të lidhur në pranga
bashk kemi vuajtur,të lidhur në fyt
në dënsje me mallë lirije ndër shtranga
e thundërshkelsa kuaj trojesh të ndytë
-----------

kur shqelmat na binin,shekullvrasës ballit
patkoj,mizorë me thumba dinak
un dhe ti gjithmonë në pikë të hallit
me joshjen e ,t vërrtetës,në gjak
------------
ti rob e un rob lirinë,ëndrrim ideal urë ,zemre
bashkvuajtës,të pa shpërblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri në sublim
----------
ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim ,për lirinë
të dy ,prej nji tuli prej një gjuhe jemi
e urrejmë pa masë robërinë
------------
un dhe ti për gjuhe të lidhur,me lak,e leqe
kur zgjidheshim,na rrihnin me zharë
me nyje gordiane,t' padronit, sa e,keqe
kjo prangë enigme e paparë
----------

autori i kësaj poezije me titull
unë dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica autori në mërgim
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:06 am

Rracë njerzore
------------------------


autori xhelal ferizi
------------------------


rracë njerzore,e prirë për dukje e zhdukje!

rracë njerzore me prirje për q'nukje

rracë njerzore që shkelë përmbi dhe

që shkelë ,parime e globin don me e,pre

rracë njerzore që shkelë mbi parimin

që e don egon,që e don,ngatrrimin

që mbështjellë koken me do paragjykime

që vret,diell,e shekuj,në menyrë t 'përkryme

që len gjurmë e krim para e mbas bryme

rracë që për kob tëndin mendjen ke t' përsosur

rracë që mendja jote do të shtrij t' plandosur

ah rraca njerzore kafken me rradake

e përdorë me tru n' boten rrumbullake

edhe për mëri edhe për shum leqe

për gjak e për luftra e për kohë të keqe

për lot e për gjamë shum her je shkaktare

që paqen e vret me flakë e me zhare

e kputë qdo rreze e damarë e nurë

kahdo lidhen n' zemra me paqe si urë

e ndezë edhe fjalen kohes i lagë qerpikun

e mbrehë për pushtime tehun e qelikun

më duket nga njiher për kob menqurohesh

a thue në cak vrapi n' lakmi do t' deshtohesh

se në shekuj vrapi e në shekuj gare

nuk po mbanë drejtsi po dredhon kandare

sillet edhe mbshtillet filli yt me mund

caku yt e hapi,do të sjellin fund

mendja jote e sherrit që prinë për djallzi

diellin ka me e gjveshë hanen ka me e shkri

globin me e mbushë zjarre,me e përzie me ujë

truri yt me prirje që i don shekujt n' rrmujë
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:07 am

ATA

-----------------------
-----------------------------------
autori xhelal ferizi nëpër vite me vargje shqiptare

****************************************


ata pra vetëm ata

detin në tug e shëndrruan

ata

helmet nëpër shpirtra i vërshuan

ata pra vetëm ata

me ushqime lopësh të qmendura njerzinë e ushqyen

ata

dhe vetëm ata tregtarë pufa'gji

ata njerzimin e thyen

ata jan fajdegji

ata pra vetëm ata

jan maskat që globin e duan si orgji

ata jan ma të zi se kopilat

ata dhe vetëm ata

ata i helmojnë karajfilat

si ata mbi dhe nuk ka

ata i nxisin pedofilat

ata

dhe vetëm ata

i formojnë mbi dhe servilat

ata prodhojnë gjithqka që ësht zhgjyre

ata shesin myk e katran

ata nuk kan kurfar fytyre

ata duan ta martojnë njeriun me satan

ata lejojnë kurorë burrë me burrë

ata shartojnë gjithqka me dobiq

ata nuk duan të lënë të pastër asnjë gurrë

bota nga ata vdiq

ata burrat i duan shtatzanë

lesbeje i duan gratë

ata nuk duan që të kemi diell as hanë

por errsirë e glob të zi e të thatë

normat ata i gjveshin

ata sjellin homo sekse perverse e bizare

ata ushqejnë me ushqime të kemikalizuara boten e qeshin

dhe sjellin moden barbare

ju i njhni i dini i shihni

edhe fytyren e kan si të njeriut

ju i shikoni dhe indiferentisht rrini

kur ata luajn me ju lojen e miut

qfar bote si e hipnotizuar

sa leht ju nënshtrojnë

nuk mbet kund shpirtë i ndoj trimi i revolucionarizuar

të gjith për ata këndojnë

ata jan faqja e zezë e ksaj toke

ata e dredhin zingjirin

ata e prishin qenjen njerzore ja fillojn prej koke

e martojnë e shartojnë me vampirin

ata pra ata vet ata

her na dalin ekspert për qështje teorike

her ekspert për qështje marrdhënjesh të përgjithshme

her me do far ekspertizmash të përziera taktike

shpikje homoseksesh shfrytzim të njeriut mbi njeriun e disa teori të bezdisshme

me do far llomotitjesh të mërzitshme

e gjithfar emrash të ri me gjithfar lloj degjenerim laboratore

ata po e shesin edhe mishin e bardhë

poe ndertojnë sistemin feudalo moderno skllavopronarë

prova me trurin njerzorë po bëjnë e klonime

përvetsojnë ma shum rrogtarë

rrisin të artkujve e të naftes e benzines qmime

ata jan pervers bizarë

ata jan modern barbar

ata jan antinjerzorë jan trutharë

ata jan degjenerik

burokratik armik munafik

moderno mashtrues ekonomik

ata jan tradhtarë

rrijn me nji modern kamgjik

me mashtrim kushtetutarë

dirigjues digitalistik

ata secilin edukim të shëndetshëm e kan lënë pas dore

bizarinë e duan në fron bote me ardhë

ata i nxjerrin të gjitha modat

ata i kan mediat në dorë

ata i praktikojnë të gjitha metodat

transplation zemrash funksionale provojnë me akull e zhgjyr e borë

ata pra mbysin shpirtin e revolucionarit

e të demokracisë së vërtetë

ata i kan frejt e devizave e të dollarit

ata jan zhgjyri vet

ata i kan kazinot e nates i kan laboratoret

ata i kan në dorë të gjitha timonet me flliqsi

ata i projektojnë idetë e reja e horroret

njeriun e duan homoseks lesbej lpisagji

ata ja mshefin shkëlqimin jetes

vleres e kahdo moralit

ata tjeter maskë i japin të vërtetes

ata jan shartim demonësh të mbarsuar me qakajt e malit

boten ata kshtu e duan

me plot farë të flliqur nëpër trotoare

jeten e nates plot kondoma e zhgjyre

e paraqitje me kravata neper sallone

ata vet ata jan shoqëria demone

urreni ata urreni

ata jan mizorë

ata secila mirsi i urrenë

ata asnji ndergjegje nuk i brenë

ata ekan shpikë mashtrimin aktrimin

ata e shpiken degjenerimin

ata e shpiken skllavrinë

sundimin enjeriut nga njeriu

ata e shpiken

ata në buzqeshje mbajnë maskë e pas shpine thiken

ata e shpiken shfrytzimin

e shpiken klonimin

ata jan spermagjie zhgjyragji

që edhe me të afërm bien në orgji

ata duan rrogtarë

nji glob e duan në shërbim

një glob plot me fise e farë

e duan për të ndytin të tyre qëllim

urreni largoni ata o ndërkombtarë

ata i duan kazinot me zare

e boten e duan pa kurfar fytyre

atyre ju konvenon bigjozi e rruleta

atyre ju konvenat e nates kurvria

atyre ju shkon për shtat plot para krimi kuleta

dhe froni mbi dhe e hajdutria

atyre mbi krim ju rrin kravata

e nën kravatë gjarpri thika

buzqeshja me shartim kurvrie

dhe llafet esterholluara të gjata

me caqet drejt orgjije

ata dhe vetëm ata jan përgjegjs pse bota në kët dit erdhi

ku gruan për pak para në shtëpi publike e qojnë shum kush

në kët botë ky soj vampiri të gjitha kto zhgjyre i derdhi

ma mirë të digjet planeti në flakë e prush

se ata detyruan kushtzuan që njeriu për para të shes voter

fis e vlla e të kaloj në hile

të shes babë e nanë e moter

ata i shkkatuan kto hata me hilet e tyre kopile

ata pra ata

ata mizorë

në dorë të tyre mos mbetët kurr rendi botrorë

në dorë të tyre mos mbett kurr rrisku i njeriut

ata jan të qeshur por jan shum mizorë

ata jan soji origjinal i delengjiut

ata jan kaqep pule e turi derri

që hundet i fusin në secilen skrrajë e pleh e mandej flasin

kur lahen me parfume degjenrimi mashtrimi

ata për një far mode që na qon në humnerë bërtasin

ata jan pjellë bastarde mashtrimi e degjenerimi

-------------------------------------------------

autori xhelal ferizi nëpër vite me vargje shqiptare
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:07 am

O shpirti im i dashur Mitrovicë
--------------------------------
Shkruan xhelal ferizi autori në mërgim
--------------------------------
un ty të kam puthur në secilen kokërr dhe e kore
fluskat e bardha borë e shi e kahdo ti kam l'mue
un ty të kam ndje në secilen pore
kur bashk jemi përqafue
-------------------
un kam notuar ibrit në secilen valë
shkumbardhave që hjeshonin bardhsisht
un jam i dikurshmi i yti djalë
kur flisnim bashk rrezanisht
------------------
un ty naten të kam përshkruar
në vargun tim bashk me hanen
kur nata ishte yjzuar
larmisht tue shëndritë dardanen
-----------------
un jam biri yt i djegur larg
vargjet mi ka lidhë varfrija e zingjiri
un për ty jam bë varg
fletë e paanë e qiri
------------------
un ty ti kam lmue lulet në secilen fletë
rrugët ti kam bekue
por tash me fjalën penden i huaj kam mbetë
hapin n' mërgim tu e lakue
---------------------
un me lot ta kam la arin
nëntoken e begatinë
per ty në shpirtqiellin tim do ta ruaj ditarin
e qelizave' e si det dashurinë
---------------
ti je ëndrra ime
gjandarët më lan pa ty
un nuk të ndahem me shkrime
yjet kah ti kam me i kthy
......................................
xhelal ferizi në mërgim në dhe të huaj shkruan
autori nëpër vite me vargje shqiptare
kushtuar vendlindjes Mitrovicë
.........................................
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:07 am

Un u bëra ti
---------
se un u bëra ti e ke ditë
un damarët i bëra me gjak shege dashuri mahnitarë
nëpër ta dashurinë e përqoja me dritë
qarkullonin me mahni dashuritë si margaritarë
------------
bilur arti mu në palcë të qdo qelize
për ty përkushtueshëm i thura në secilin ind
sa yjet i deha me romansa puhize
për ty yllësisht sa her jam rilindë
-----------
që ti të jeshë e imja lule magjike
u shkriva në shpirtë me artin ma madhorë
u bëra shpirtë lulje e rimë melankolike
tingull-zemer me shartim shpirtrore
---------
ylliin e shpirtzova për ty
rimë fyelli e bëra ritmin zemrorë
ndjenjave lumturuese ju qela sy
e gjakut ëmbël gaz sherbet'sorë
-------
damarët me ty i binjakzova u bëra me ty nji trup
fluturueshëm ndjenjave ju dhash krah mbi mahni
e gjakun dashuri me ty e bëra nji grup
flakrueeshëm dashuroja në secilen shkendi
---------
edhe frymët me ty i bashkova si një erë
cicrimen e nxirrnim bashk nga një sqep
beharit i thash ty të quaj pranverë
e un të këndoj për ty në qdo shkrep
-------
gjithqka me ty shartova me besë
u bëra nji ritëm nji zemer
u bëra me ty nji lule nji vesë
dashuri u quajtëm me emer
---------
të dy si një rreze flisnim për ardhmërinë
te dy u bashkuam me nji gjak shege
un e kam ftue gjithkah cicërueshëm bukurinë
si zogu të kam kdnue n' majë dege
----------
gurgullimes artin ia mora për rimë
afsh'zemres e përqova me ëndje stil
gjithkah lumturisht ushtoja me bërtimë
i shpalosnim qehret si nji karajfil
-----
buzqeshjet tona s a lulet kan harlisë
pranverave u kan nxitë shkëlqimisi
jan joshë sa hojet e ëmbla drejt lakmisë
si në gurra etjet dashuri me pi
----------
ne ishim shembulli i bashkimit në njësim
si dy fletë në nji kërcyell
un dhe ti u bëmë nji ylber n'ngjasim
si zogu me zog në pyllë
---------
më dridhej fjala e arti në zemer
si purteka- në breg të kullimit
dashuri kur dehesha duke thirrë me emer
me piken ma të lartë në valë të përkushtimit
--------------
autori xhelal ferizi
l-i-r-i-k-u- në mërgim
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:07 am

Ju që keni shkelë mbi lule
-------------
autori xhelal ferizi
-------------
ju që keni shkelë mbi lule
keni vyshkë sa ngjyra
edhe kur lulja ju tha mos se rrënjët mi shkule
juve nuk ju luajti as qehreja as fytyra
-------
kush jeni ju me kët akull zemer
që lule nuk leni mbi dhe
qakaj krokodila si quheni me emer
a keni kund besë a fe
--------
dhe kur ylberat të gjith u lakuan me lot në sy
kur luteshin që lulet të mos vyshken
ju prap keni vazhduar zemra lulesh me thy
ju nuk u ndalët edhe kur thirrjet u shterren e u vyshken
--------
qfar lloji jeni ju shkelsa të arteve të natyres me dhunti
si ju mbajnë shekujt e toka me dhe
kush jeni ju o lukuni
qe nuk leni kund diell as yllë as hanë me nxe
-----
si të ju quaj o ngrënsa e shkelsa lule flete
qfar emri keni ju në gjak
ju qenkeni kudër zotit kunder bimëve e jete
nuk leni kund mbi dhe karajfil as zambak
-----------
un nuk di qfar lloji jeni ju në qelizë
por shekujt nga ju ankohen
ju nuk leni askund përkdhelse ndoj puhizë
mbi lule - me fletë të lëmohen
----------
ju edhe fjalët plot qmenduri i keni
ju shkelni edhe mbi varg e poet
prandaj ju o ! yje në qiell nuk shkëlqeni
krokodila kur shihni mbi tokë e mbi det
-------------
edhe dielli nga fryma shpeshehre ndalet habtishëm
as rrezet nuk guxojnë në tokë lirë me ra
nga shkelsit lulet në dro flasin pëshpërtshëm
sa bima e bukurisë nga ju shkelsit u tha
----------
Autori xhelal ferizi
liriku nga mërgimi përshëndetë vllezrit shqiptarë
nga malsija
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:08 am

Si u bëra un vet dashuria
---------
Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
--------------------
un u bëra vet dashuri
vetprodhues i dashurisë
u bëra i shtyrë nga idealet e mia
duke nektarizuar kahdo mirësisë
-------
kam shkuar lule më lule kahdo e hoje
ëmbëlsirat në arsye i kam gjetë
kahdo ku rrin bukurija mbi troje
ku lulet larmojnë mbi fletë
---------
mandej dardhave qershijave e në bli e ftue
në shekuj'ndjenjat e shpirtzimeve me vlera
un kam pritë shegen derisa ka lulzue
e shijet aromtare kur i ka përhapë era
----------
e kam pritë artin deri sa u zbërthye
nga secila mirësi në gjen
e nga fluturimet zogu deri sa u kthye
cicrueshëm me këngë kah vjen
----------
kahdo jam mbushur me kto ideale
kahdo në kroje e gurra
currrilve prrojeve nëpër ligje e male
kam folë me dushk e shkurra
----------
mandej kah ka zana ku lahen nëpër kullime
në virgjri të maleve andej kah biluri
nektarizonte gjithkah në dashuri penda ime
si vala zbardhueshëm mbi guri
---------
andaj un vet u bëra dashuria
shpirtat duke i shartuar me currila
sa her jam bë dritë që të shndrisë ndjenjësia
nji shpirtë cicrimtarë u bëra me bilbila
-----------
u bëra dashuria se yjt më vinin vet
zabeleve kur un shkoja me pendë shpirtrore në dorë
secila dashuri dontë të bëhej det
në mua e penden të moas na lënë të gjorë
---------------
dashuria vet në bëheje hoje
e un e sajë bëhesha bletë
nga shpirti në shpirtë e nër art goje
u bëra dashuria vet
-----------------
autori xhelal ferizi -liriku shqiptarë
kosovarë
nga e lashta dardania antike
nji nder djepat e lashtë të etnisë ilire
përshëndetje kombit tim në trojet etnike dhe në mbarë boten
-----------------------------------------
lirik nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:08 am

Qe prej qiellit tash jam nisë
----------------

autori xhelal ferizi
---------------------
qe prej qiellit tash jam nisë
sa po zbardhi moti e stina
në varg me rreze me të qëndisë
që ti yllë t' dukesh elina
-----------
e kam marrë një të bardhë me veti
re qiellore prej kaltrije
po bie në ara bereqeti
me ta zgjedhë një lulë lirije
---------
kahdo të duash mbi tokë dardane
veq le të jet me fletë e erë
e të uroj shqip me gjuhë nane
qofsh gjithmonë lule me vlerë
------------
e i kam ftue shum kanarina
e bilbilat me larmi
me cicërue për ty elina
në emocion me t'ndezë knaqsi
------------
e në zbritje në dhe të parve
të gjetsha zogzë un tue këndue
në pamvarsi mbi dhe t' shqiptarve
si zymbyl tue ligjërue
----------
e ta dhurofsha i shpresë behare
si i dhuron dielli ndoj bime
të qelur fije rrezatare
varg poeti në ndjenja rime
---------
që ti në shekuj si shqiptare
fort ta ruash porsi miqsija
porsi kangen magjistare
për me e mbajt si e don mirsija
---------------
se i don malli e kujtimi
i miqsisë kur mosha vyshket
le të rrij ky art i imi
neper shekuj të mos ndryshket
--------------
Autori xhelal ferizi kushtuar miqsisht
KRIJIMTARI ARTISTIKE POETIKE
GJITHMONë artistikisht miqsisht
vllazrisht
ne funksion te mjeshtris se artit te krijimtarisë
vashave shqiptare
përshëndetje nga liriku i popullit
që i krijon brezave shtresave popullore
vargje lirkike artistike shqiptare
---------------------
lexoni nga autori shqiptarë
vargje të lira artistike
tregoni shoqes shokut
-------------------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:08 am

--------------------------------------------------------------------------------

O Në Qoftë se Ka Dikund Buzqeshje

Nga Autori Xhelal Ferizi
*********************
Si E Dielit Në Argjend Veshje
Porsi E Gazit T' Qehlibarit
Esht Elina Me Gaz Të Arit
-------
Në Qoftë Se Ka Dikund Si Hana
Si Rreze'ari E Kullim Rana
Porsi Në Sqep Vet Kanarina
Ashtu E Qelë Sharmin Elina

-----------
Nëse Vetull Ka Ylbere
Si Kah Qielli E Kah Diell Vere
Ato vetulla I Ka Elina
Porsi Harku N' Rozmarina
-----------
Porsi Kthina E Hanes Të Re
Në Natë T' Ktjhjellur Në Art Tue Nxe
Kur Shkon Në Gurra E Kah Larmija
Ashtu Elina I Ka Kto Vija
---
Te Dy Vija N' Mjedis Balli
Si Dy Rreze Mbi Ujë Zalli
Kur Me Rrathë Si Ari I Vleres
Luajn Mbi Ujë Me Frymë Të Eres
--------
Oh Kët Sharm E Ka Bekue
Drita E Qiellit Tue Vetue
E Bekoj N' Refleks Rubini
Kur E Pau Kët Lule Blini
-------
Kur E Pau Veshja E Beharit
Veshja E Sharmit t' Qehlibarit
I Tha Zemres Së Qiell E Detit
Se Elina ësht Lulja E Mbretit
---------
Se Elina ësht Vet Kurora
Nga Vet Sharmi Në Varg e Nxora
Nga Ai Sharm Që e Mbanë Mahnija
Dritë Me Shkri Ndër Vargje t' mia
------------------
autori xhelal ferizi
Mikeshes Time Te Mirë Elines Me Pershendetje I
Uroj Mirsi Me Vargje Artistike
Dhe Pershendetje
Liriku I Vargjeve Popullore Artistike Shqiptare
Ju Ron Vashave Shqiptare Mirsi E Fat Ne Jeten E Bukur Ne Trojet Shqiptare Ene Mergime
---------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:08 am

Ndjefsha mirë mori malsi
----------------
autori xhelal ferizi
------------------
ndjefsha mirë mori malsi
kahdo i ke ti mal e vrri
lugje kodra e të larta maja
bjeshkë e suka brija e pllaja
--------
ndjefsha mirë për ato kroje
n' gurgullimë që t' ndahen n' prroje
kahdo në fllade e qiparisa
kahdo zogj t' kndofshin mbi lisa
---------
t'lmofshin ernat nëpër brusha
tu gjelbrofshin suka e fusha
vala vala shkumbardhtë n' prroje
tu shkumbzofshin hjeshëm n' troje
--------
t' rrnofshin t' bukura ato zana
edhe djemt që i ke azgana
karajfilat t' qelshin fletë
t' rrnofshin plisi me gjubletë
--------
e ajo zemra shkamb graniti
të pastë hije stalaktiti
që pikon mbi mbi borë qetine
ti je e bukur në art t' qdo stine
-------
të lulzoft hana me shum rreze
dritë e jetë në mosha e breze
në shend e gaz i trashgofsh prore
t' shndritishin yjet mbi bregore
-------
tu bëftë jeta rrezatare
qofsh mbi dhe gjithmonë shqiptare
të rrnoft trimnija fjala e huta
në bjeshkë e male sqepekrruta
-----------
qofsh e bardha nderë mbi faqe
në bukuri si manushaqe
si gjerdan me brilantina
tu lulzofshin moti e stina
-------
tokë e dhe të ndejshin prore
tu u lulzue me gjuhë arbnore
në ato lugje e livadhe
ushtoftë zani i malsisë t' madhe
---------
e tu gzoft zemra shqiptare
t' kndofshin brezat në behare
larg jehoftë gjith fama jote
porsi shpata kastriote
----------
ndjenjat tua aq burrnore
mi mbajë lidhë me tokë arbnore
si i mbanë t' drejta rrrezet hana
mi mbajë fijet kah dardana
-------
edhe kthej dy sy kah fusha
kah kosova ëngjëllusha
që mi ka bukuritë valle
kahdo i shndrisin gurë e zalle
---------
e kah shqipnija andej kah votra
se ju jeni bija e motra
vllezer t' gjakut si biluri
gjith kaf flet shqip dheu e guri
----------
ti me famë je nder ma të mirat
ti kndoj zanat zemermirat
ju t' shqipnisë jeni dy bija
nji kosova e nji malsija
----------
autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
kangë bukurije artistike per trojet etnike shqitare
-------------------------------------------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:09 am

Mu në shpirtë të karajfilit
--------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------
do të kërkoj aromë lirie
e në ma të bukuren cicrimë t' bilbilit
e në ma të flladshmet kroje e hije
-------
do të kërkoj fjalen t'kullimit
n ' diamant valë me gurgullime
mu në palcë të përmllimit
e në varg ma të bukurin rime
-------
do të kërkoj edhe në krah zane
e në shpirtë shege qehre'kuqe
mu në shend e në dritë hane
do ta gdhendi emrin buqe
---------
edhe në valë të bukurisë
edhe në shtresat mahnitore
mu në qerdhen e ardhmërisë
e n' për harqet ylberore
-------
do ta gdhendi kët dardane
emri i të ciles dehë melosin
mu në vargjet iliriane
për ta shndritë me sharm eposin
-------
për ta shndritë shqip edhe liriken
do ta gdhendi kët ylbere
se gjak lulje e ka etiken
porsi fllanza në hymn pranvere
---------
do ta gdhendi nder visare
do ta gdhendi në piktura
edhe në dritë margaritare
do ta lidhi me shpirtë ura
---------
do ta lidhi me të sheges fleten
edhe me fleten e ftonit e blinit
porsi zemra që e lidhë jeten
do ta lidhi në vesë t' kullimit
---------
do ta ia i a shkruaj qerpikt n' currila
do ta bëj si shpresë me nxe
porsi driten mbi kandila
do ta mbajë simbol mbi dhe
-----------
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarë në stinët e mërgimit
------------------------------
lirik nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:09 am

Natyres
Mikeshes Time Shqiptare Dardane
--------------

Autori Xhelal Ferizi
------------
Si Ai Za I Zemres Të Violines
Porsi E Shpirtit Ajo Cicrima
Porsi Zani I Kanarines
Po I Rendisi Un Kto Rima
----------
Me Ja Lidhë Me Varg Qiellori
Të Atij Yllit Që Shndritë Ballin
Vargjet Në Gaz Porsi Zemrori
Si Curril Që Rimon Zallin
------------

Si Ai I Bardhi Stalaktiti
Qe Pikon Nën Strehë Shqiptare
Do Ti Shkruaj Kti Koloriti
Me Larmi N' Vargje Ujvare
-------------

Porsi Rrjedha E Dukatit
Që Bjen Lmueshëm Tue Shkëlqye
Do Ti Shkruaj Un Germa T' Fatit
Fjalë Ylltare Tue Zbërthye
---------------------

Do Ti Shkruaj Për Jetë Mikshes
Ku Kam Kja Halle Shqiptare
Porsi Kraht E Sokoleshes
Kam Me I Haap' Mbi Fletë Kombtare
--------------------------

Rrnofsh Moj Zanë Sa Gjeraqina
Treqind Vjet Mbi Të Bukura Kreshta
Porsi Zog Me Kanarina
Kndofsh Dardanes N' T Bukura Vneshta
-------------------------------

Edhe Fati Të Priftë E Ma I Pari
Kahdo Të Shkojn' Ty Kraht E Eres
Tue Ligjrue Me Gjuhë Shqiptari
Si Ai Zog Bardhi I Pranveres
--------------------------------

Autori Xhelal Ferizi

---------------------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:09 am

Un jam i biri i heshtjes që flet
---------------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
un jam i biri i fjales që heshtë
un jam i biri i fjales jetë
un jam për armikun heshtë
--------------
un jam në heshtjen fjalë
në fjalen jam vulë
un jam për hasmin valë
për mikun jam fletë e lulë
---------
un jam për heshtjen armik
dhe mik jam për fjalen e mirë
un jam si pendë me qerpik
kur shoh kah fjala e lirë
----
heshtjen un nuk e dua
fjalen e dua burim
un shprehjen e dua si krua
tregoju o vargu im
------
un heshtjen e quaj qyqare
heshtet vetëm mbi varr
as qyqja nuk heshtë mbi qarre
ma mirë me zë se me barrë
---------
heshtjen e dua ather
kur fjala vdes e shuhet
e vlerë nuk ka asnjiher
e kur vlerë me dalë ajo druhet
--------
por heshtjen duhet thye
drejtsia ësht fjalë fitimtare
ajo ka me ngadhnjye
por jo qyqaria heshttare
-----
autori xhelal ferizi
liriku i mërgimit
------------------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:09 am

Miqsija e dikurshme
-----------------------
autori xhelal ferizi
liriku
----------------
un damarët ty në imagjinaten time ti kam tjerrë si degë
gjithkah prej pejzave të diellit e në yje
nga ma të ëmblat shije ti kam dhurua si shegë
nga ma të pastrat fresiki nëpër pyje
---------
se deshta në ty me rrëshqitë damarve miqsija
ti shum her më ke quajt si vlla
a thua u venit vllazrore dashuria
pse fjalët magjike të jan tha
---------------
un vet imagjinueshëm ti kam lidhë damarët
të gjith i emrova vllazrorë
deshta të rrëshqasin kah gjaku besatarët
tinguj të vargut tim arbrorë
--------
por ty tu vyshk fjala tu vyshk rreze shpirtësia
udhët tu ngatrruan nëpër borë
nuk di pse në gjak të ka ngri ftoftësia
nuk pin ma curril vllazrorë
--------------
uratë pyete penden time qka i kam thanë për ty
pyete fleten time të gjerë sa nji qiell
shikoje qerpikun që dridhet në sy
nuk duket ma si rrezet në diell
---------
se kohrat ikën disi perendue
se iku edhe i pa pa prajshmi bilbili
se sqepi u ndal e ma nuk ka cicrue
tash lotin e fshinë mindili
----------
e kohrat ecin e kujtojnë shum vija
germa të kthyera kah zemra
kur dikurë vlonte në varg bukurija
me të bukur të vargisur emra
---
qdo dit yjet dilnin me u mbushë me mahni
në vargje e merrnin nektarin
e hana dilte me plot art e lavdi
lavdronte lirik mërgimtarin
---------
e vargu rrjedhte porsi mjalta e arit
krojet kullonin me rima
kur gjuha e ëmbël e të lashtë shqiptarit
zbardhonte n' për gurgullima
-------------
a thua aq shpejt harrove at zemer
që art e kishte burimin
shqipninë etnike e tihirrte me emer
e ngjallte kahdo mallëngjimin
--------
a thua damarët koha ti kputi
ylltarë ma nuk jan me gjak
as shpirti qiellorë nuk ësht ma ma i buti
nuk dukesh si dikurë zambak
----------
pse nuk rrëshqet ma aty bukuria
e fjales në damarë yjzërie
dikurë ka pas ardhë ndër ne vet mahnija
e sot venitja bën hije
----------
germat e arit ku jan të ati moti
shpirtin ku e la të argjendit
i arit te rridhte gjithmon fjala e loti
ke qenë vet lulja e kuvendit
----------

pse kshtu u kthye gjithqka kah harrimi
a thua nuk jam ma mirsia
sa mallë po ka për at kohë vargu i imi
sa shum i dridhet shpirtsia
--------
nuk di ndoshta kohrat kshtu qenkan me plagë
ah zemer sa shum durove
qerpik pse n'për mote gjither kshtu m' rrin lagë
SA QASTIN ME MALL ë MA KUJTOVE
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:09 am

Un u mshefa nga ti por me gjete
-------------
Autori xhelal ferizi
----------------
un u mshefa ne mbreterinë e kaltrisë
me artin e quajtur jetë
ku ne mengjese gjeneronte aroma e bukurisë
mbi gjersinë e quajtur fletë
--------
un gudilisja lulet emebelsore
nganjiher aromat me dërgonin në qiell
me embelsi mbi yjzëritë e ndjenjat qilim fluturore
rrezitesha jetë mirsisht në diell
----------
dhe mu në fletë rrija kur vinte puhija
para e pas currilave rrija zbukurueshem me besë
aty me njomsonte e magjikshmja dashuria
e lulja e mengjesit me vesë
----------
ylberat i prisja kur delnin me pi
krojet me bekonim me kullime
seclila lule që dilte me mbi
më fliste aromësisht me përgzime
----------
vala e prronit më lmonte me melankoli
e arti i flladit në zemer
më larmonte ylberi me plot bukuri
e lumturia e argjendit me emer
---
edhe aty erdhe ti shëmti djallzore
edhe në at mshefje më gjete
mi rrënove motet magjike rrezatore
vullkan me solle e trazim dete
-----
mallkuar qofsh oj furtunë
sa shum solle pelime
të pafsha neper rrmore rrokullisë me dhunë
rrugët i paq mjegullime
-----------
autori xhelal ferizi
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi