Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Faqja 5 e 16 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next

Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:07 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dola ta vloj dëshiren
-----------------------
XHELAL FERIZI

dola njëher ta vloj lakmueshëm në gjak dëshiren por më përvloj lakmia
kërkova akull pastaj në gjak
por lakmues vlimi i kishte përvluar menquritë e mia
dhe mbeta i përvluari në lak
---------------
Autori Xhelal Ferizi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:08 am

Deshta ta menquroj kohen kopile
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
deshta ta menquroj kohen dikurë
i dhash këshilla me pi
ajo më bëri gurë
nuk isha i kohës gjeni
-----
deshta ta menquroj kohen kopile
un i dhash kshilla
i dhash gjithqka shpirtore
e ajo luante bishtin si skile
ajo më dha shum rrudha
un i dhash menquri pa hile
ajo u bë për mua gjarpër i fshehur nën karajfile
ajo më dha shekuj të zi të vulosur
nuk di tash nga ky ngatrrim kah ësht rrugdalja íme oj kohë katile
kah ësht e menqura shtegdalja shpëtimtare ime udha
-----------
Autori xhelal ferizi
---------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:08 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nëse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nëse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorë gjithmonë mbetet e injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospërfillse mbi shpirtin knetë
nëse vdesin shekujt fajtorë ësht makutërimi
absurdi i mykut në të të kalburen jetë
----------
nëse vdesin shekujt fajtorë jan pseudo fjalët
stilizimet e tyre mu në artin e shpirtit mashtrues të interesit
nëse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do të shemben edhe malet
planeti qenka si gryka e thesit
----------
se vetëm gryka e thesit mirnjohje quhet
vetëm joshja mbi thesarë
gryken e thesit gjithmonë hapur mbajtë duhet
në se don mirnjohje nga qenja lakmiqarë
-------
thesin hapur e grahzdin të ligut mbaja gati
urë e tij bëhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi më i mjerë më i gjati
ësht gjithmonë zhvatsi i lig
---------

nëse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do të pëlcas
edhe hana e dielli
yjet e toka e deti me gjasë
përbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nëse nga mosmirnjohja pëlcasin të gjith ëngjujt në qiell e mbi dhe
fajtorë ësht harbuti
në fise në kombe në farë e në fe
i pari nuk duhet të prijë huti
-------------
nga mosmirnjohja mund të vyshken dashuritë
bilbilat mund të mos cicërojnë
yjet mund të shuhen në dritë
gjakrat ma nuk do të vlojnë
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimë kopile të zeza
po mbjellen në trojet shqiptare
do të thajnë sa mote e breza
-----------
plast do të bien shum yje
do të vdesin shum ideale
gurgullimat do të rënkojnë nëpër pyje
lulet do të tkurren në male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do të vdes duke mallkuar
mbi dhe do të mbijë dekorata ma e ndyra
e kohë mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Përgjigju Temës
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: LEXONI VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI TREGONI SHOQES SHOKUT
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:08 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Do të vdisni nga mendjemadhësia
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
do të vdisni nga mendjemadhsia
prandaj ju poshtroj zoti
ju jeni vet harbutëria
prandaj rrëke ju shkon loti
------------
dënim qiellorë ky
shekujt për shkak të mendjemadhësisë tuaj ua kan shkruar
mëkatarë ju që diellin e keni pshty
mendjemdhej o hiqa të truar
----------
megalomania ësht ara juaj toka buka
mbi zotin sa her keni dashtë me dalë
ju që doni të dukeni ma të lartë se bjeshka kodra e suka
harroni se zoti u ka falë
----------
do të vdisni nga mendjemadhsia
loti nuk do të ju ndalet e dënimi
në qiell ësht vetëm perendia
atje nuk ka vendë vogëlsimi
------------
ndaluni ku doni
në tokë prekni o fodull mistreca
thjeshtësisht duhet të vloni
e jo mbi fron si karkaleca
----------
Autori xhelal ferizi
----------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:08 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar
-----------------
shkruan xhelal ferizi
poet nga Mitrovica
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time të etur
shterra shi qielli e re,të bardha e të,zeza
pas hapit,të pendës thellsitë mendueshëm duke i tretur
i preka thekshëm ,materjet nëpër breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekë, kohrat në,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
një ditë penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshëm,po i shkoja në secilin lotim
në secilin meditim krijim imagjinim
ma mirë thash një mollë,a shegë ta kisha mbërri
se penden që qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur të kisha fyellin,e pa brenga të dal në vrri
do të kisha ndrruar tingujt leht në fyell këndshëm e pa mund
përse të jem rob i pendes në kërkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje
nga poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
---------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:08 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mjerim
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
medet sa poshtë ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do të vuajnë fusha e kodra e mali
sa shum do të vuajn edhe detet
---------------------
besë ma nuk po ka
qka do të thoni o yje
sa qiftet për tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje

-----------------------
dhe guri do të pëlcas'
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qe i ndjekë nga pas
dhe shkurtpamsja llassa e verbria
----------------------
këto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin të vërteten
ndër njerz ndër kombe e fe
---------------------
sa keq lakmia bizare
shëmton bukuritë e jetës
tradhtia ajo daltë fare
po i prinë botës së shkretës
--------------------
autori xhelal ferizi
------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:09 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapni Rrugë

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

HAPNI RRUGë MENDJES S ë NDRITUR
TRURIT Të PRIRUR MARGARITARë
MOS LENI MENQURINë Në HIJE
DUAM Në KRYE DIJETARë
-----------
MOS MBULONI DIJEN ME AKULL
ME DHJAMIN KOKTRASHë MBI KARRIGA
MOS RRxONI ETNINë SHAKULL
MOS ShTYNI ME BRRYLA E INTRIGA
-----------
HAPNI RRUGë MENQURISë
KAHDO NE DIJE E SHKENCë
MOS ecni nga pas cektesisë
se s njihni te jetes esencë
----------
shkruar nga xhelal ferizi në mërgim
-------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:09 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po Dridhen
--------------

Shkruan Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mërgimatarë
Në Gjermani
------------------

-------------------
Po Dridhen Po Dridhen Qelizat
Po Bien Këmbanat Mbi Dhe
Po Qajnë Mbi Fletë Puhizat
Po Dridhen Kombe E Fe
---------
O Dilni O Pjesë Qiellore
Edhe Të Vogla Ju Grima
O Dhe Me Bërthamë E Kore
Dhe e Lashta Rrënja e Bima
---------
Dhe Qani Se Po Ndryshon Etika
Po Humbet Kuptimi Në Jetë
Mendja I Thot Shekujve Ika
Gjinitë Do Të Mbeten Shkret
----------
Sa Keq O Shekuj Të Zhvillimit
Po Sjellni Qthurje Ndër Ne
Yjet Po Vjellin Trazimit
Dielli Nuk Ka Me Nxe
-----------
Po Vjen Një Modë Bizare
Që Rrëxon Kuptimin Mbi Glob
Gjinitë I Bën Barbare
Do Të Sjellë Sa Lot E Kob
--------
Po Vritet Po Vritet Dashuria
Po Bien Sa Penda Poeti
Motivet Po I Vret e keqe Mendësia
Që Vjen' e po Përlotet toka e Deti

Përlotet edhe Zogu e Stina
Pranvera Nuk Don Me Adrdhë
Do Të Qajë Edhe Kanarina
Currili i Vales së Badrhë
------------
Kujtë Do Ti Dhurohen Fjalë
E Lulet e Dashurisë
Dhe Gjaku I Dehur Valë
E Ndjenja Përjetsisë
----------
Motivi Do Të Vdes O Fe
O Kombe Kahdo Mbi Zalle
Logjika Ka Nis Me u Bre
Do Të Vdes Njerzija n’ kto Halle
---------
Dhe Dita Do Të vijë e Gjykimit
Kur Në Dysh Do të Ndahen Animet
T’ Shëndetshmit Do Të Turren n' gjak t' Vlimit
Ti Vrasin Degjenerimet
-----------
A e Shihni Si Rënkon Ylberi
Kur Pin Në Mundim E Lot
Se Vyshkë Jan Shija E Nderi
Gjyko O I Madhi Zot
----------------------------------

Shkruar Nga Xhelal Ferizi Mergimtar Shumvjeqarë
-------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:09 am

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Të gjitha pse'het do ti gjykoj
-----------
Autori xhelal ferizi
---------------
të gjitha pse'het do ti gjykoj
kur të përfundoj të gjitha gjykimet e përfundimet
psehet do ti dënoj
përse psehet na i krijuan mundimet
-------
mundohu dhe përse
jeto dhe pse
vdis dhe pse
gjithqka fund dhe pse
---------
pse'het do ti analizoj
pse'het do ti shuaj
do ti ringjalli kur ti gjykoj
me pse'het gjykueshëm gjithmonë do të vuaj
--------
pse'heve fundin nuk do të ua di
as fillimin
as arsyeve të tyre që në materje kan mbi
psehet ku e kan përfundimin
------
o pse' he edhe gjykimin me pse e keni
pse në pse dhe pse ësht e juaja formula
pse në nismë e pse në hiq ësht e juaja vula
pse'ësht i juaj refreni
--------
autori xhelal ferizi
----------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:09 am

Veprimi i pa matur

Xhelal ferizi autorë
--------------------------

hapin e qet ma parë
por lotin më pas
me matë thonë ësht ma mbarë
se zemra veshet me gas
-----------
hapin e matur qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen vrite
se i matur je ma trim
--------------------
Autori xhelal ferizi
------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:09 am

Do ta mbrrijë un me varg nji dit shegen
-----------
autori xhelal ferizi
----------------------
do ta mbrrijë nji dit me varg timin un poeti shegen
ndjenjen aty do ta shegëzoj
pastaj si e shtrinë ajo kokrren e degen
me shije gjithkah gjerë si ajo ajo do të ligjrojë
---------
le të mahnitet vet ma e ëmbla shija
kur un rimë e shegëzuar me varg do të shprehem
kahdo ku shqip flet e bardhë e jonë etnija
aromësisht i shpirtëzuar shqiptarë do të ndjehem
--------
dhe do të marr shijen e sajë të sheges ngjyrëkuqe
do të shartoj kangen me vargjet e lira
me lule të atdheut karajfila e burbuqe
do të bëhem poema e shegëzuar ma e mira
--------
do të jem si shegë kahdo i thonë dheut shqip
do të bëhem lirikë me ma të ëmblen shije
kur të shijon shijen bilbili mbi pip
do të shkrijë gjith artin n' cicrimë dashurije
-------
do ta sjelli diellin me vargjet e mia
që shijet ti ndjejë ai vet përmbi dhe
do ta pres krahapur etnike shqipnija
me varg timin lidhur me i zemer n' tri fe
----------
do t' ju kndoj n' gjuhë shqipe vargu i lirikut
djepat tuej n' gjuhë t' ëmbël kan me i ninull'ue
vargu im tuej fmi ka me i lmue qerpikut
porsi zog larmije ka me ligjërue
--------
e kah do mbi dhe ku ka gjak shqiptari
neper dhe e tokë gjithkah rrijnë kurbetit
rima e lehtë lirike porsi brushë mbi bari
ka me ju shpirtzue porsi shpirti i detit
----------
e rrokjet me strofa si valë tue valzue
prej shege e shijes se saj shpirtrore shty
zemrat shqip mbi dhe peshë kahdo me i que
ka me i lmue shikimet si rrezja në sy
-----------
e kahdo i thonë e gjerë natyrë idilike
ku rrin por si arti mbi dhe bukurija
kahdo në pllëmbë dheu mbi shqipni etnike
ka me u ndje t'lirikut vargjet shegë kah shija
----------------------
autori xhelal ferizi
liriku në mërgim
------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:10 am

Un ju ftoj shqiptarë kah jeni
----------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
un ju ftoj shqiptarë kah jeni
ku mbi dhe vloni me gjak
si graniti e gurë bedeni
mbahuni fort nën nji bajrak
---------------

e mos leni as pllambë as dhe
gurë as kashtël as fije bari
mblidhuni bashk pa kqyrë për fe
mbroni tokën që u la i pari
-----------------
ah sa e ëmbel ësht ajo jeta
bashk n’ nji gjuhë kur rrin etnija
mos i lini trojet t' shkreta’
n’lot me u la gjithmonë shqipnija
--------------

e la t dij edhe palca e gurit
kisha altari e qdo minare
se shqiponja në ballë t' flamurit
do ti prij ndjenjes shqiptare
------------

Le ta dijë edhe rusija
grek e serb e tjerë gjahtarë
sa të jetë gjallë shkolla e dija
s,mbjellet ndarja ndër shqiptarë
---------

toka jonë ka mendje t'holla

e oso kuka për kah fara
do ti prejmë gjarprij e bolla
që na sulen në toka e ara
----------

mos na u sulni as kah deti
as kah dheu as kah minierat
si zagarë përla në mes veti
kush ma parë me i marrë tenderat
------------

se e dijmë mirë ne nëpër mote
nëpër shekujt që notuan n’ gjak
se u joshë toka kastriote
jo n’ miqsi por n’pazarllak
----------

kush ndoj copë kput e kush në dhe
me ia grrrye ato kristale
me i copütue shqiptart me fe
me i marr copa fusha e male
-----------
e me e zhvatë kah pasuria
si në iniera si në metale
me enenshtrue per kah skllavria
tu i marr' shpirtin dal nga dale
----------
se kshtu gjith e don i huaj
me t pi gjakun me pambuk
gjakun t' arbrit me e ba ujë
me e shtri doren per pak buk
--------
e ne shekuj me i grrye dhe
merr mineir merr pasuri
mandej n' luftra nxit me fe
le nen shkja nën mizori
---------

mos e le kur me mbajt paqe
punë as jetë as ndoj zhvillim
mbaje ne luftra ne krime e gjaqe
shtrengoj lakun me varfrim
------------
mos ja le trojet kombtare
me u bashkue e ndaj me hile
per dor gjuhen lajkatare
her luaj dhelper her luaj skile
------------------
e ja kshtu ja luajn lojen me lara
tallet prore politika
nuk e lanë me i ec e mbara
ndrrojn sa plane e ndrrojn taktika
--------
vrite prite ngreh mos kput
kpute njite e tue përthurë
mbajë gjithmonë ne terr e skutë
kputi jetë e urë
-------
edhe shpresat per jetë t' re
tue ngatrrue me armik
me ja derdh prap gjakun rrke
me barot e me qelik
--------
tue trullosë me negociata
për nën dhe tu i marrë metale
le si qyqet që errë nata
don me i shembë po suka e male
---------
mos e le me pasë prodhime
vrite vyshke kah varfrija
kahdo lidhe me pengime
kahdo shqip t 'thyhet etnija
---------

kjo ësht e zeza nderkombtare
ajo ftyrë zhgjyre politike
që i don tha trojet shqiptare
kahdo i thonë shqipni etnike
----------
prandaj ju shqiptarë kah rrini
kush do shqip që kndon e flet
hile e kurtha mos i pini
kta jan t ‘njejtit krajl e mbret
-------------

t’ njejtit jan pasardhs kta pipa
që mashtrojnë n' emer t' miqsisë
e t’ krajl sulltanve e të carit nipa
ardhë me maskë t’demokracisë
---------
e tjerë miq që na shtihohen
që na jsohin me liri
her vardisen e her largohen
her na vrasin me bukuri
---------
her na qeshin her na ngjeshin
her na mbushin me shum halle
me do shpresa kot na veshin
por na kjajnë gjith gurë e zalle
--------
se në cak e kan shfrytzimin
her zvarrije e pafundsinë
he rme ndarje e luajn aktrimin
gjith ne hall tue mbajtë etninë
-----
her na qeshin e na kan ble
porsi lecka e lkurë rrogtari
her ne gjujn me lajka e fe
her me shkndija flake e zjarri
---------
e kur te duan na e ndezin zharin
edhe luftee barotin
her e ndajn n grupe shqiptarin
ja luajn qiellin e ja ndrrojn zotin
------------

e te ju marrin duan gurë e dhe
për me i shterrë tona miniera
mercenarë gjithkah me ble
shqiptarë kukulla për tendera
----------
tjeter nuk shihet ktu teater
veq nene toka e interesa
e ma ne fund na dorzojnë n' sater
se kshtu e ka e tyre besa
------------


ju besoni gjuhes tuaj
ju besoni atdhetarve
a nuk shihni sa po vuaj
për qdo pllambë e dhe t ’shqiptarve
----------------

thirrni n' mendje e syve t' ballit
kush do shqip që qeshë e qanë
për qdo gurë e kokërr t’ zallit
qdo shqiptarë brengen ta mbanë
------------

shkruar nga mërgimtari shqiptarë nga kosova
xhelal ferizi
------------------------------------------
xhelal ferizi
lirik nuk është në linjë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:10 am

E thekshmja bërtimë
------------------------
shkruan nga autori
xhelal ferizi
nga mitrovica
-----------------------
shqip ajo e thekshmja bërtimë
ka rrënqethë në,damarë qdo ,gurë e bimë
ka shpua përtej, qdo kohë e stinë
ka prekë,në sy ,të e në mendje të diellit
në dhembje ,të kafkes,në,kapak,të qiellit,
kur bërtima ,e thirrja,për të shpëtu nderin,
ka prekë,ah,thekshëm,detit tu i lue vnerin
ka rrënue fijet që lidhin,ylberin
ka vra zogun ,n,gushë,tu kndue kangë për nanen
ka tha n' dritë shkëqlimin,që po e mbante dardanen
ka thye driten të arit që po e mbante hanen
ka pre n,për,damarë,shekujt,e,ngazllimit
ka tha,mu,n'kullim,ujrat,e burimit
ka prekë dhimbjen n, palcë,yllit shkëlqimtarë
ka dalë lot qerpikut,qiellit me i mbetë varë
ka kalue caqe,ka lanë gjurmë ,n'ndërgjegje
ka shkue,përtej caqesh,përtej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nën dhunë e nën shkja
që femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete,
ia ,ka, nda shpresat që i ka lidhë për jete
i , ka, nxi shikimet,për,të,ardhmen,vlerë
për ëndrrat,t,dashurisë,të,mbjellura me erë
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,tue therrë kromozome
tu therrë n'për ,qeliza,qdo,gjen të lirisë
birtma shum e thekshme ,e vashës,t'dardanisë
britma shum e thekshme ka prekë ,thell në yllë
i ka thye skeletet e drujve n' ,qdo pyllë
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat,që i kan burue detet
britma e qik's shqiptare,që ka mbetë nën shkja
hanen,e ,ka vyshkë e diellin e ka tha
se ,e ka shhpue damarve ,n, dhimbje n *qdo curril
se,ka,prekë,me,dnesje,boten n, karajfil,
bota e karajfilit,që lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prekë ,n,pore,feje
neper pore feje neper pore dini
neper,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik s, shqiptare ka thye amerikë
ka ,shpue pëlhurë drite yjet i ka fikë
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisë
për me prekë shum stina,e zemra t, njerzisë
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prekë,nëpër gjuhë ka prekë n 'për qdo fe
ka me prekë me shekuj ,ka,me thirrë.n' qdo vesh
deri sa të del gjyqi i zotit n'ë shesh
deri sa të, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitë,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pasë shqipnija as n ,gurë e as n' dhe
hajmali të djajve,token që i kan pre
mos me pasë kosova britma t' ,thekshme n' gjak
mos me u dhunue vasha n 'shkje e n' karadak
-------------------
xhelal ferizi liriku
------------------
poeti xhelal ferizi nga mitrovica
përshkruan britmat e vashave te dhunuara
nga hordhitë barbare serbiane ne vititn 1998- 199
gjat luftes në kosovë
dhe bombardimit të aviacionit natos
-----------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:10 am

VRAPONI Në HIMARë

Shkruan xhelal ferizi
--------------------

vraponi në himarë o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarë si lisa
armiku po vjen me turra
----------

vraponi o të bijt e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
stërnipt e kastriotit
----------

gurët atje ju thrrassin
e vales ndjeshmëria
dhe bjeshkët po pëlcasin
ka hy në palcë trinitrija
-----------

shqiptarë kahdo me gjak
të fisit e fares së vjeter
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur greker
-------------

dhe dilni të gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptarë të granitit ma të fortë se guri
vdis o shqiptarë për token tande
-----------

himara si sytë e ballit
si drita q ë vjen shejtni
po o qajnë damaret e zallit
e guri po thrret për shqipni
----------

shqiptarë a jeni në jetë
a thue Jeni për t’ gjall vdekë
ku jini o trima me fletë
himares mësyni në shtek
----------

kahdo shqiptarë që rrezet
ju bijnë në sy të qerpikut
mos leni shqiptare brezet
në pranga t’ përjetshme t’ armikut
-----------

DHE THUANI Të PAFUNDMIT QIELL
E Të VULLKANSHMIT ZJARRë NëN DHE
Të ZJARTIT Të SHNDRITSHMIT DIELL
SE JETë NUK KA PA ATDHE
------------

VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NëPëR MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
Në KTHERA ME RA SI NJI TJEGULL
-----------

SE TJEGULL NUK ëSHT HIMARA
NDOJ SPIRRë E GURIT a FJERë
POR ëSHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERë MBI VLERë
------------

TOKA O BURRA TOKA
E Të PARVE ëSHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA
-----------

UJVARAT NA I DUAN E GURëT E DETTIT
VATRAT E LASHTA STëRGJYSHORE
BUZEN E BREGUT e FUSHAT BEREQETIT
HIMAREN MA Të BUKUREN ARBNORE
-----------

JO JO JU NUK E LëSHONI o arbnorë HIMAREN
ATJE UJI ëSHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHT ILIRE
----------

ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE TE GJATA
-------------

KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARë
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALë HELEN E BARBARë
-------------

SHQIPTARë VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI Të HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE
-----------
MOS LENI AS SHEGEN E PJEKë
ME GJAK Të KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKë
AS UJIN ME VLERë SI ARI
----------

MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Të PAPëRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKë ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA
---------

SE VALA ATJE ESHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ESHT SHPIRTë JETE
SE TOKA E LASHTë ILIRIKE
ESHT ëNDJE MA E BUKUR JETE
----------------

O JU SHQIPTARë MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISë Në MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT
------------
vraponi pashë zotin kah lirija
vraponi kah fushat e shkrepat
kah malet që i ka malsija
shqipnisë më ja rritni djepat
-------------

shkruar nga xhelal ferizi në mërgim
-------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:10 am

Hajn dhe pseudo patriot
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
Hajn dhe patriot pseudopatriot
mashtrues quhet ky o populli im
mos i besoni as dje as ne të ardhmen as sot
ky ësht demagog i shartuar me krim
-----------
ky buken e han me rrenacakëri
ky qumshtin e pin nga gjiri i lavireve plot zhgjyr
ky ësht palaqo e nuk ka asnjë pikë burrëri
ku nuk ka besë as fytyrë
------------
ky e tradhton gruan fëmijtë gjirin familjarë
shkon në shtëpija publike
ky nuk e ka asnji pikë gjak shqiptarë
ky ësht si bushtra lpisagjike
---------------
hajn uffffffff hajn sa titull katran
sa titull qelb i zi
hajn uffffff .....qfar rrënqethje ky titull mjeran
demagog i mbarsuar me kopilo satan i pa burrëri
-----------
kohë vajto nxjerri flokt
hajnat po bëjnë kërrdi
natyrë nxjerri karajfilat nxjerri borzilokt
flokt nxjerri me elegji
-----------
ufffff hajn a ka kund titull ma pleh
vjedhës i popullit hajdut
hajn ma mirë qenë që lehë
ma mirë qyqe a hut
---------
hajn vjedhacak
më mirë i ha gjujt e mi se kët titull pis
ufffffff hajn q'po rrënqethem në mish e gjak
qajë e vajto o plis
---------
sa shum paska pas hajna medet o shqiptarë
u ndërtuan aq shum hotele e pompa me benzina
u gjendet paratë e vjedhura edhe në gjibraltarë
qani o zogj e kanarina
---------
ufffffffff hajn sa titull i zi
qfar soji ky pjellë bastarde e të mjerë miletit
ky vjedh atdhe nënë babë e shtëpi
qajë o vala e detit
---------
hajn hajdut vjedhacarë
ti ndalohet të jet pjestarë i kombit ndër ne
ti merret e drejta e etnisë këta nuk jan shqiptarë
o diell mos dil hajdutët me i nxe
-----------
uffffffff hajn mashtrues q' po rënqethem nga ky titull bizarë
paratë edhe nga posta u vodhen edhe nga elektrika
u gjenden paratë e vjedhura në banka në gjibraltarë
po qanë mbi dhe etika
--------------
hajn titulli ma i poshtër mbi dhe
shyqyr që nuk më lindi hajn nëna ime
ma mirë ha mishin tënd o njeri e pije gjakund tënd rrë ke
se hajn me tituj hajn të jesh me mashtrime
--------------
uffffffff hajn sa shum hajna dolen me mbi
u vodh edhe enti social
u gjet hajni me nga tridhjet rroga duke i përbi
vajto atdhe qajë o fushë e mal
--------------
hajn uffffff q'po rrënqethem nga ky titull mizer
ky ësht ma i zi ma i ndyrë se ujrat e zeza
ky nuk ka as besë as ftyrë as nderë
qani vajtoni o breza
------------
demagog dhe hajn mandej pseudopatriot
llafazani e perzier ma hajni
qajë o atdhe qajë me lot
se hajni po bën kërdi
-----------
hajndi po del me atdhetare fjalë
pasi ësht ngopur duke zhvatë me hajdutëri
qani o të lumit valë
ndaj hajnit mbani mëri
-------------
hajni në burg e ka vendin në qelija

e jo në lartsi me kravatë
kuvendë të udheqë hajdutëria
qajë o shekull i gjatë
------------
hajduti na mbyti me llafe
na mbyti me mashtrim
duke pi raki e kafe
nga kolltulu pasurohet me krim
------------
hajn pshtyni mbi hajna përbuzne at qelb
ikni se se mos ju prekun e ju ndyjnë
hajni ësht krym në thelb
ata vjedhin edhe at që pshtyjnë
-------------
hajduti nuk ka karakter
qajë o bilbil mbi fole
qajë mbi shqipni etnike oj pranverë
se hajnat si këpurdhat kan mbi
----------------
pasi ngopen haram ! mbi bina dalin e na shesin mendë
edhe kur vjedhin dalin mashtrueshëm me folë për etikë
qajë o poetit e pendë
deri sa ngjyra shtershëm të ikë
---------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
në këto vargje qëllim ësht që të përshkruhet hajni
ku do si qenje njerzore
kto vargje të këti titulli jan shkruar
para disa vitesh por jan qit pak vonë në forum
jan kombinuar
hajni përshkruhet si qenje e keqe jo vetem ne atdhe por
qdo kund në nejrzim dhe në boten njerzore
autori xhelal ferizi
--------------------------
--------------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:11 am

Me lot
kushtuar te vuajturit anonim
-----------------
---------
autori xhelal ferizi
-----------------
me lot do ta mbushi pa shterrsinë
dhe dhe gropen në zemer sa një deti
për të përkujtuar të dikurshmen dashurinë
që më bën të flas vet me veti
-------
mo lot do ta ia tregoj e dënesje e vrragë
shpirtit - e do të pikturoj dhimbjet në shpirtkohë
secilen vi do ta kthej si plagë
do ti thrras pasthirrmat me oh
-------
dashurinë do ta quaj edhe mallengjim
e kohë që më dridhë nostalgji
përse të quhem dënestarë në ankim
e në vargje poemë me elegji
--------
koha qenka mizore
kohen duhet ndalë
koha sjell hendeqe llogore
e prita me kurtha e fjalë
----------
koha sa e ndryshueshme armike
qe sjell te papritura në kthina
dashuri a thua ike
e bashk me ty edhe stina
-------
oh pasthirrma pse ti je e pandashmja ime
dua ta pushtoj në gji zbraztiren
kohen do ta bëja copa e thërrime
që ma sjell në gji errsiren
------
dashuri pse vjen e ikë e vret
përse shekujt i len përjetsisht në kujtesë
ti qenke magjia vet
që lindë e ik ë rrëqitshëm si një vesë
-----------

autori xhelal ferizi
liriku në mërgim
-------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:11 am

--------------------------------------------------------------------------------

Liria
*************
"""""""""""""""""""""""""""""""""""

shkruan xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
====================================
---------------------------------------------------


ma t' bukur nuk thurë qielli as dielli s' qëndisë
je ,pikturë ma e bukura ndërtue prej perendisë
të kan qëndisë ylberat me at bukuri
të kan la me drita ,yjet që jan shkri
të ka ndertua dielli e hana t' ka qendisë
ta ka dhanë ylberi ngjyren t' bukurisë
edhe lulja e fletes të ka qelë në fleta
py ty oj mahni nuk qeshë shpirti as jeta
mbi ty kan ndërtua shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur që njomson n' për male
ti je erë magjike që freskon qdo fletë
ti je gjak i diellit globit që i jep jetë
ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli për ty bëhem fli
për ty ka folë ari ka folë karajfili
ka ligjrue zogu ka ligjru bilbili
edhe qehre e arit ka shkri sharm për ty
sa her jan gzue yjet kur t' kan pa me sy
edhe vet puhizat jan shtrue para teje
gjaku pa erë tënde kuq nuk ecë në deje
ty të duan shum zemra e të thurin lavdinë
hana nëpër shtigje e yjet kur shndrijnë
ëngjuj ,e heroj dëshmorë e qëndrestarë
ti je cak i drites diellit rrezatarë
gjithmonë n' qendër t' fjales , e para në agjendë
ti je gjak i arit që kullon n' argjend
ti je vlerë madhore ,ma e përsosur n' qiell
ti je vlerë kurore ,që rrin përmbi diell
ti je një mbretreshë mbi glob e mbi dhe
një magji e dashur në kombe e në fe
ty të don dheu globi të don deti e fusha
të dojnë engjuj t' qiellit; edhe ëngjëllusha
je ma, e bukura lule që lmon me aromë
pa ty shekujt, vitet mbeten si kufomë
pa ty ara e pylli lisi me ato degë
pa ty qanë qershija qanë molla me shegë
pa ty nuk qeshë qielli qehre s' jepë natyra
gazi nuk shkrinë fushes dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitë meteor
i nxitë nëpër valle lidhur dorë për dorë
re të bardha qiellore e shpirta mbi dhe
kombe n' tokë mbi kore që ecin si rrke
ti je bukurija që i jepë cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita në ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri që nuk prekesh me dorë as me lkurë
por prekesh me ëndrra e gjallron qdo gurë
ti që je liri shpirti t' prekë në emer
pa ty damarë dheu nuk lidhet me zemer
as nuk lidhen dejet e qiellit as t' detit
as damari i gzimit as shpresa e vullnetit
ti je si shpirt'shega të ndjenë dashuria
ti je ndjenjë ma e bukura që të prekë njerzia
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,që flet përmbi dhe
-------------------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve liria
******************************
/xhela i mitrovices/
*****************
l i r i k u në mërgim
*************************
------------------------------------------
dashuria ësht e shtrejtë
por atdheu ësht dashuria ma e shtrejtë
e të gjitha dashurive
------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:11 am

Nga Xhelal Ferizi
-----------------

Ta gëzoni pamvarsinë
sa të ket jetë dielli e hana
Ta gëzoni të shtrejtë lirinë
e sovrane t'jetoj dardana
------------
Mos harroni ato flijime
as martir e as dëshmorë
që jan ra për token trime
që luftuan në shi e n'borë

-------------
Mos harroni ata luftarë
as viktima e dhunime
mbani atdhe o ju shqiptarë
sa t'ket toka zjarrë e vlime
-------------

Ah punoni me djersë të ballit
e mos rrini varfanjak
as n 'varfri as n' pikë të hallit
punë e nderë t' ju vlojnë në gjak
-----------

kahdo nxitni ju n'sektore
punen në vlim porsi vullkane
e në lavdi toka arbnore
ti gzoj diell e at dritë hane
---------

U qoftë për hajr prej mërgimtarit
te gjthve ju e shtrejt pamvarsia
prej ma te voglit djep t' shqiptarit
deri te vjetri plak me thija
---------
e gëzofshi ne shekuj por me mend
e me vlera e unitet
me flamur e fjalë n'kuvend
të lirë e të lumtur qofshi n'jetë
--------

Mos ju shkelt këmba e tradhtarit
mos ju shkelt ma kurr armiku
mos u pjekshi në ves t'bizarit
nderi u rrnoftë porsi qeliku
-----

E mos paqit kurr vllavrasje
as ndasi me klane e fe
as krahinore ndoj perplasje
paqit fat me qiell e dhe.
---------------------------

Autori xhelal ferizi
---------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:11 am

Nga Xhelal Ferizi
-----------------

Ta gëzoni pamvarsinë
sa të ket jetë dielli e hana
Ta gëzoni të shtrejtë lirinë
e sovrane t'jetoj dardana
------------
Mos harroni ato flijime
as martir e as dëshmorë
që jan ra për token trime
që luftuan në shi e n'borë

-------------
Mos harroni ata luftarë
as viktima e dhunime
mbani atdhe o ju shqiptarë
sa t'ket toka zjarrë e vlime
-------------

gjith punoni me djersë t' ballit
e mos rrini varfanjak
as n 'mjerim as n' pikë të hallit
punë e nderë t' ju vlojnë në gjak
-----------

kahdo nxitni ju n'sektore
punen në vlim porsi vullkane
e në lavdi toka arbnore
ti gzoj diell e at dritë hane
---------

u qoftë për hajr prej mërgimtarit
të gjthve ju e shtrejtë pamvarsia
prej ma të voglit djep t' shqiptarit
deri te i vjetri plak me thija
---------
e gëzofshi në shekuj por me mendë
e me vlera e unitet
me flamur e fjalë n'kuvend'
të lirë e të lumtur qofshi n'jetë
--------

mos ju shkeltë këmba e tradhtarit
mos ju shkeltë ma kurr' armiku
mos u pjekshi në ves t'bizarit
nderi u rrnoftë porsi qeliku
-----

e mos paqit kurr' vllavrasje
as ndasi me klane e fe
as krahinore ndoj përplasje
paqit fat me qiell e dhe.
---------------------------

Autori xhelal ferizi
---------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:12 am

Më BESONI
**********
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

Më besoni se diellin vet poetikisht e kam shkri
me vargje e kam përkdhelë ndjenjë'sisht hanen
nëpër dhimbjet kohore nëpër shkrumb e hi
kam vrapuar shqip për lirinë e dardanen
---------------

më besoni se me dashurinë lulë'tarisht'kam folë vet
aromë'tarisht lumturi'sht si i dehur me të sajë secilen fije
më besoni nuk jam gjeni as mbret
por jam shpirtë'ndjenjë i gjerë poezije
-----------

më besoni se pendë'tarisht vet i kam zbritë engjujt qiellorë
në prehrin tim kan qeshë
secilin e kam përgëdhelë me dorë
me vargje vet i kam veshë
-------------

un nuk jam ai që vetëm i kam shikuar kalimthi
trupat e lirë qiellorë
apo vetimthi nëpër jetë egon' n' brryl vrap
apo indiferentisht kalimthi në formalitetin kohorë

--------------
jo jo un vet shpirtrisht i kam zbritë
yjet shpirtë rrezanisht i kam sjellë mbi dhe
kam folë në zbërthim me secilen dritë
ata magjikshëm mahnitshëm më kan ndje
----------------

Autori Xhelal Ferizi në mërgim
---------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:12 am

Un të kam shpirtë shqipëri etnike
---------------
autori xhelal ferizi
----------------------
un të kam shpirtë shqipëri etnike
për ty gjithqka shpirtëzoj
e dashura mëma ime antike
un ty shenjtërisht të adhuroj
---------
un flas me fushat tua
në qdo ndjenjë timen edhe në ëndërr
un aq shum ty të dua
të lmoj përkushtueshëm diellorisht në zhgjëndërr
--------
un me barin tënd nga larg shpirtërisht me secilen fije
flas me gjuhë zemre e dëshire
për ty o dheu im simbol bukurije
damarë i bëj në zemer lashtësitë ilire
-----------
ti je mbi dhe ma e shejta toka
yn ty ta puthi me mallë kahdo të bardhë lirinë
shqiponjen kastriote me dy krah e dy koka
e dheun në qdo pllëmbë shqip ku e mbanë etninë
---------------
e zemres time ja lidhi shum ylbere
nga feja në fe shqip me paqe
un për ty bëhem si nji zog pranvere
cicëroj si bylbyl mali ndër gongje e manushaqe
---------
un kndoj për ty se un ty të dua
të kam shpirtë më të shndritshmin prej safiri
un bëhem për ty pendë e ngjyrë si krua
e arti me varg ma i miri
----------
bëhem i pashterrshëm si vet rreze dielli
bëhem shpirtsi poetike e pa anë
për ty bëhem shpirtë bëhem pranverë prilli
të bëhem pendë me rreze porsi diell e hanë
---------
të bëhem si ylberi që pin pa pikë hile
e ta hjeshoj qiellin në vargje poetike
për ty bëhem erë aromë karajfile
o nënë e dashur antike
-----------
e kahdo i shpërndajë prej zemre dashuritë
në degët tua me pip
ti veshi si rreze kahdo bukuritë
me gjuhen amtare shqip
---------
un të ndjejë kahdo i ke dhe e ranë
kahdo ma ke tokë e detin
un të ndjejë shqipni se të kam time nanë
mos harro o mëmë birin tënd poetin
---------

autori xhelal ferizi
---------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:12 am

Pendes time
------------------
xhelal ferizi liriku në mërgim
-----------------------------

*I kam dhanė shekuj me pi
*dritė e fjalė të diellit prej goje
*i kam falė oh sa shum dashuri
*i kam treguar për djeg je' e ploje
********************************

*un penden time e dua i kam dhanė'


*te gjitha llojet e luleve dhuratė
*edhe aromat më të bukura me shije
*i kam dhanė perkdhelje mirsi e uratė
*i kam dhanė palcė të veshur me art dashurije

---------------
*un i kam dhanė pendes time të gjitha fshehtsitė
*e laboratoreve në materje
*kahdo që kam ditė e më kan pëshpëritė
*disciplinat e shkences në kritere
---------------

*un pendes time i kam dhanė art që kam nxanė
*në punimet e hanes në varg
*kahdo qė ajo endu'r n' shartim art ka lanė
*pasqyrave dhe detrave në për ecje larg
----------

*un pendes time i kam dhanė shpirtë poeti
*i kam dhanė shumqka që kam ndëgju
*i kam dhanė ankimet sa lumi e deti
*edhe të gjitha letrat q ë yjet mi kan shkru
------------

*un kam qenë kasnec i sajë nëpër maje
*edhe tregimtarė vesh më vesh
*kahdo të botes ngjarje në mes e n' skaje
*sa her penda ime ka qa e ka qeshė

*un i kam dhanė asaj veshjet më të bukura
*modat e larmisė e reklamimet
*e kam marrė me vete nëpër fjalė të urta
*nga unė i ka ndikimet
***********

*penda ime e dashur akoma nuk ësht thye
*ajo ushqehet me fjalė
*i kam dhanė sa vargje n' për botė me i përkthye
*i kam dhanë currila e shkumbardha e stërkalë

*ajo penda ime harkohet thellohet
*kur mi pin me ëndje mendimet
*ajo n' për kërkime nga un pasionohet
*me pi kur ia jap bukur shkrimet
******************************
AUTORI I TITULLIT TE VARGJEVE SHQIPTARE
PENDES TIME
ëSHT
XHELAL FERIZI
NGA Mitrovica
POET I HARRUAR DHE I LANUIN POAS DORE
- Në MëRGIM
I PA ASNJI PëRKRAHJE DERI Më SOT NGA ASKSUSH

************************************
Të nderuar lexues

lexoni autorin e harruar ish i burgosur politik
i ndaluar me vi të të kuqe ne shkollim ne punsim
i ndaluar si poet
i perndjeur si fis si brez me traditë të brezit e fisit
treqind vjet të përndjekur brez ps brezi
nga pushtuesi
komplet familja dhe vllezrit e babai i poetit ishin të burgosur politik

dhe të përndjekur nga regjimi serboqetnik
te kater vllezrit dhe baba
poashtu gjysh e stergjysh që nga koha e sundimit
turk që mbanë në mend historia
e kti fisi
burimi i fisit ferizi ësht nga katundi
Mikushnicë
e Drenices së kuqe siq i kan thanë neper shekuj asaj krahine
katundi esht quajtur
Mikelaj
siq quhej katundi shum heret Mikushnica
në mesjeten e hershme
sipas te gjitha gojdhanave që flasin dëshmitë e fshatit
sipas dëshmive të hershme të gojdhanave popullore flitet s e kan ken
shum vllezer shqiptarë me duket se 9 vlelzer
pra katundi Prekaz Obri Galica Ternafci Mikushnica
jan nga origjina e kuqit jan berishë e kuqe
jan me kuqin
jan fise te kuqit
që burojnë nga kuqi
dhe jan quajtur kuq nepr shekuj
pra direkt të ndarë nga votra e kuqit
Pekazi vjen nga emri
Prekaj Ndersa Mikushnica nga Mikelajt
dhe mbahen në mendë njimmdhjet breza ne katund
mbahet ne mend dhe permendet shum nji far kurt gjergjaj
qe edhe sot nji lug i madh i fhsatit quhet lugu i kurt gjergjit
por thonë se ai ka qen rreth njimbdhjjet breza larg
siq tregonin pleqt e vejeter neper oda
mandej njihet emri
ara e nikes
livadhi i mikelit
që shum vonë mandej u qujt livadhi i madh
por pleqt e mbajn ne mend si livadhi i mikelit shum ma heret
ku mendohet se ka
ken
edhe zemra dhe nisma e fshatit
Vllau i madh i ktyre fiseve
Arbri
Arbri - e madnej Preka ose Prenga dhe Mikeli e Gali e Mikeli e Lushi
jan nda neper troje
mikeli e lushi ishin dy vllezrit e vegjel te kti fisi që
kishin hise e prona
por flitet se gjithmonë
pronat kndej i kan pasur
edhe ma parë neper shekuj
siq kam mundur te ndegjoj nga gojdhanat e hershme
ata i jan shmangur shum her kishes sllavo ortodokse
te rashkes dhe ma andej kishes s e deviqit
per te mos u asimiluar
dhe kan ken te nji dege me kuqin e mbi shkodres
e kuqin e malit të zi
dhe me kolshin e brinaken
kolshi dhe brinakajt ne n trysninë
e madhe te serbve
te rashkes ne mesjetë
kolshajt kuqi dhe palabardhajt bjelopavliqt brinakajt e cerajt
ceroviqt e cernojeviqt
shkreli që ma vonë u bënë shkreljeviq si dhe manajt mandiq mekulajt mikulloviq
smakajt smakiq
pjetrushët petroviq pra cernojeviq që ishin dikur kryezinjt shqiptarë
dhe kuqi i malit te zi
si fise shqiptare
jan asimiluar jan shkri ne serbo malazez
kolshajt jan kolashini i sotem nji pjesë jan ne serbi nji pjes ne mal të zi
ndersa kuqi në
Obri në Prekaz Galicë Mikushnicë Lushtë
nuk u aimiluan shpetuan nga trsynia e rashkes dhe nga fati s ekisha e deviqit nuk ishte shum e fuqishme si ksiha s rashkes e cila ne fiset malsore te kolshit e kuqit andej ndikoj perfundimisht
Igjith kombi ishte ne rrrzik nga trsynia e kishave serbo ortodokse me qka deshmohet s embi 77 kisha katolike ne qiqavicë te drenices gjinden nen germadha sot ndersa kisha e fiset devaj u serbizua ishte kishë katolike dhe gjindet sot ne katundin llaushë te drenices
per shkak se kisha e deviqit ne nji kohë kishte meshen ne shqip edhe pse ne ortodoks
ajo shum pak shtriu ndikimin ne drenicë sepse ne kishen e deviqit ishin kryesisht priftrinjt shqiptarë e nuk shtrinë shum ndikimin në fiset shqiptare në drenicë
ata arriten ti kthejn disa fise ne mbiemra ne srbizim si dobrajt vojvodet cakiqet
pra gashin e katundit dardhë perndryshe kryeshefci i drnices qe serbet e quanin krushevc ata arriten te ua ndrrojnmbiemrat disa fiseve me mashtrime e trysni kjo ndodhte ne kohene sundimit te car dushanit e te brankoviqit kur ishte ne sundim ne drenicë princ millosh kopiliqi
ather shum fise shqiptare me trysni tentonin ti aimilonin por ata neper kulla shqip flisnin
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:13 am

Ky asimilim qe bëhej vazhdmiisht ne disa vende ishte fatal ku perfundimisht fiset shqiptare hynin ne kishen serbe drejtoria e se ciles ishte rashka
ndersa filialat e veta i kishte neper graqanicë e manastire ne deqan ndersa e deviqit ishte shum e vogel dhe perbehej ma teper nga shqiptart se sa nga serbt
ku siq flitej prifti i rashkes shum intresohej per asimilimine fiseve te ktyre anve
por ndikim ma te madh ka pas kah mitrovic dhe zveqani ku esht quajtur kisha e dhimitrit por flitet se dhimtitri ose dimitrije ka ka kenë i biri i gjonit shqiptarë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:13 am

Ne ne kosovë kemi shum gjurmë te emrave shqip qe ishin nis ne asimilim e siper
sepse kisha a rashkes ishte shum aktive ajo erdhi me qender ne rashkë mq qellim q ete ju afrohet qendrave te fuqishme shqiptare prizrenit te lashtë dhe shkodres te dyj kto
djep te fuiqshem te civilizimit të lasht iliro shqiptarë dhe pikrisht car dushani arrin ta pushtoj prizrenin dhe nji vendi aty te ja ven emrin dushanova
që edhe sot ekziston si fshat por tash u bë lagje afer prizrenit
qellimi i serbve ishte qe pas rashkes e prizrenit te vendoste kisha tjera mundsisht mbrenda ne malsi e në mirditë ata periqeshin me qdo kusht te asimilonin mirditen e dukagjinin dhe kelmendasit pra zenren e fiseve shqiptare
bënin qmos dhe falcifikonin dikumente kishtare duke u munduar ti quanin klimentoviq
e gjukanoviq e miriditi miriditoviq ndersa durrsin mundoheshin ta quanin draq edhe pse ky ne historinë shum para ardhjes s e serbosllaveve ne ballkan quhej durrahium
por syrin kishin vu edhe ne shkoder ku ishte nji seli e fuqishme e kultures dhe identitetit te shqiptarizmit
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:13 am

Drenica si regjion shqiptarë i ka shpetuar tendencave te mdha te asimilimit dhe trysnive serbe sigurisht ndoshta fati q e ndikimi kishtarë kuturor saerb ishte ma i vogel
dhe kishte shum kisha katolike shqiptare ne at vend dhe nuk ja arriten serbt ti ndryshojnë fiset shqiptare as me dhun a sme mashtrim qe ti fusin ne aty
per tu lutur ne gjuhen serbe e per te zhvilluar ceremoni fetare ne at gjuhë
se serbet ishin mashtrues nga natyra dhe mjshter te rrenave ata qdo kund neper fshatra me priftrijt e tyre perhapnin rrenat se serbishtja sllavishtja esht gjuhë e zotit
dhe kush vjen ne kishë e te lutet ne ket gjuhë do t e ket bekimin e priftit serb dhe ne ket menyrë kan mashtruar mjaft fshatarë me kto lloj propagandash
e habitshme esht se sa te zellshem ishin ne perhapjen e fesë ortdokse aq sa siq tregojn te vjetrit sipas gojdhanave priftrijt serb bertisnin nga kali rrugve te fshatrave
se kush vjen ne kish ortodokse do ta bekoj zoti doti japin edhe tokë e pasuri e privilegje do ta bejn vojvodë do ti japin pasuri etj ndersa ne kohen e car dushanit esht perdor edhe dhuna per ket qellim ju jan pre vesht e gjuha shqiptarve katolik n emenyr q ete mos arrijn teluten ne menyrene vet ne fe te veten e te shkojn ne kishene vet
per dhunë te tillë njihet ne mesjeten e hershme kisha e deqanit por edhe ne vitin 1913
ku u therren shum njerz ne bajoneta qe te serbizohen
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 5 e 16 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi