Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Faqja 12 e 16 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next

Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:54 am

Gjaku i maleve

xhelal ferizi autori


Fletet e qetinave dhe fletet e lisave gjak kan pikë,nëpër male
shekujt e dhimbjeve kan qa kan dënesë
ka dënesë vet buzbardha e qdo shkumbë me gjak vale
e dridhur ka qa currili e vogla vesë

ka qa se neper male gjaku esht derdhë gjak i vajzerisë
aty në secilen lule dëshmon nji thyerje dhimbshëm tu u dridhë
aty u derdh gjak i shqipeve i virgjersisë
dhunim i vashava të dardanisë disa ne pranga lidhë

gjak shqipje motet rënkojnë
nëpër malet dardane
dhe shekujt qehren orë e qast e ndrrojnë
her qajnë her heshtesisht dënesin në gjuhë nane

gjaku i malave nëpër shum fletë
gjaku i shprishur i virgjerisë
gjaku që na then në vullnet
gjaku i maleve të etnisë


etni me me male me gjak
ne secilen kokerr te dheut ne mbrendesi
dhimbje kushtrim e cak
malet nuk duan kori

gjak neper malet tona
në damarët në druj e levore
urrejtje hakmarrje nga thellsija ju ndihet jehona
shpagim kerkon ne ne qdo palcë edhe grimca ma e vogel e tok s 'Arbnore


gjak i kuq neper male
gjak i deshmorve te lirisë
stinë te pergjakura që ecin ngadale
ringjallje e gjysem vdekura etni don me nisë


kori medet kori buqasin malet me gjak
kori e krenari edhe gjak deshmori
hakmarrje hakmarrje thrret i ri e plak
hakmarje neper shekuj do t 'kerkoj arbnori

gjaku i perzier me fletë dushku pa faj
shpernda neper barishte pylli
gajasur mbi zogza karpatiant qakaj
vdekur shpresat ne qiell te qdo ylli

malet me gjak e vra shpresash lisat
vashat te qthurura llahtari
pansllavt duke pshty duke shkelur plisat
perlye me kokë ulë grue e vashë shqiptari

sa dridhjet shpirtrore gjoksi i nji vashe
kapur per nji lisi ku floket po i nxjerrë
o zot si ka ikur nji shpend n krih larashe
kur nji vashë tjeter shnjerzu ne vaj tu u shterrë

bertima per nderin jehonte
ne palcë ne thellsi te qdo plasje mbi dhe
o zot nii gjamë tjeter njimij stinë po i shponte
e gjakosur dhune aty nji vashë e re

nji tjeter me dy sy mbuluar nji tjeter aty zogzë mjerane
hapur kembesh rrinte me thikë e detyruar
nen te mjerin shikim ne at prani nane
bertiste e shpurdhiste nga dhimbja e paduruar

vjelljet evashave gjak e tug e vnerë
bilbilat kahdo tue ikë
neper malet tona gjak po derdhej e po merrej nderë
ne nuse ne vashë e në qikë

thikat serbiane të mbrehta mizore
te ngulura në nji vashë aty pranë
nji tjeter pershkye që terheqej dore
nji tjeter me të vjellura shpirtë ah duke dhanë

bertima perzie me dhimbje e thirrje në zot
në ndihmë që nuk dukej kund
keshtu etnike shqipnija në shekuj e mot
dhunime e poshtrime të pa fund

ne nji lis tjeter qe ishte tmerrue në qehre gjysëm vdekë
medet e mbeshtetur nji vashë si ai ylli
hjeshija e saj nën dhunë ish stermekë
po qante pa shpresë në mes pylli

o zot sa piskama nënat nxirrnin flok
e lulet ishin vyshkë dardane
nuk kishte lulkuqe karajfil as borzilok
te mos qante e dëneste në gjuhë nane

autori xhelal ferizi ne mergim
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:54 am

Lidhja me dhe,
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lidhja me dhe apo,vet dheu jam
shpirti,me dhe sa ndjenjësisht lidhet
dhe oh dhe ,dheun ma dha trupi
e trupin ma dha dheu,
q ,lidhje,kshtu,
dheu nuk me do, me la jasht,
e ndoshta s ,do,te,me le,as,mbrend,
sa per dheun njqind shekuj do t kisha shkrue
por edhe njiqind shekuj dheu te shkruaj per mua,
nuk mund ti,a themi njeri tjetrit,
at qe duam,
por edhe sikur t e duam nuk,mundemi,
as dheu,as,un ,nuk,kemi,fjalor,
as nuk jemi fajtor,
ai dhe e un dhe
as gjuh as shkrim nuk ka
ah sikur te kishte fjal
e fjala te kishte dhe
q,ka,do,te kisha shkruar,
dheu per dhe
po nuk mund te shkruej
mungojn fjalet
duhen miliona alfabete
e germa,
emrime te reja
por ja qe nuk jan
nuk ka ,
jo,
edhe sikur te huazoj prej te gjitha materjeve
nuk mund te zberthehet imagjinata
prandaj ,nuk,mund te shkruaj per dheun,
as,dheu nuk mund te shkruaj per trupin,
trup e dhe
te dy ndjehemi,
por nuk shprehemi,dot,
me kaq shum te pa thena,
qe nuk thuhen,
ato thuhen ,ne,nje gjuh te papershkruar,
kur ndoshta dielli yjet toka
te krijojn alfabet te vetin
neper qdo grimc
në ne
enigma
pafundshmëri habije
enigmë e mbi fuqie
materje me dije
trupi me
dhe
aut
-------
AUTORI xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:55 am

O j botë

autori xhelal ferizi në mërgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
Un poeti ,ose ma mirë me thanë ai që po shkruaj
Se ndoshta nuk mund të jem poet i mirë e' i 'lartë
por un me lot sa deti me gjak të shterrur ,po shkruaj
edhe zemren po e shkrijë -e ngjyren po e shkruaj të artë'
për kombin tim po thrras deri n' planete me bertimë
po l'shoj zë në kupë,të qiellit gjithkah nëpër re e vransina
edhe Në shekujt e pa mëshirë- që na lan kështu gjithmonë n,shkretim
miliona vjet para e mbrapa po kthehem kah stina
e' n' qjerrje her n' lutje her n' dhimbje po thrras gurë
që heshtin ,e damarët nuk i kan si ne as si mjalta n' vojshtina
pse na i leni kështu mbi dhe me kalue hordhitë si mbi urë
me derdhë pa faj lot e gjak kombi im
---


pse oj botë nuk vulosni drejtësi njerzore
pse n' gjak e' n' lot pse pse n' përgjakje na e leni , kët flamurë
ne ju deshtëm ne ju dhuruam gjithmonë ëmbëlsina
për miqsi gjithnji si sot me ju ishim qellimmirë si qehlibarë me qellimin bilurë
ju ne shpinë na i lëshuat armiqt e ferrit mbi dhe
na keni lanë me u djegë në nënt rrathët e dante ailigerit
dhuna gjithkah gjaksore e lirë u la mbi ne
ne që u dogjëm u pjekëm jemi shkri prej vuajtjeve prej vnerit
askush nuk u dogj në nënt rrathët si ne neper ferre
humbëm gurë e dhe gjurmë e gjak fis dokë e shenj e qytetni
miliarda pllambë toke ma t' vlefshme se florini se safiri
,na, u, shndrrruan ato gjurmë lashtësije ilirike në terre
humbi trashgiminë hisen e vet i pa fajshmi antik iliri
detin e kalter valët bardhore na i vodhen n , pabesi
fitoj mbi dhe tradhtari armiku sarhoshi e i pshtiri

ku ishit ju ku ishim ne ku ishin ata -se bota paska lindë për krim
as engjuj as drejtsi nuk erdhi qiellit me zbritë për të bë gjygj të pa anë
kur të shkelë e liga o miq nuk je ma i urtë as trim
se per ne nuk punuan shekujt e tokes nën diell e hanë
fat i krah i dha pansllavianit e romakut latin
bizantit turkut fatin ia ka kan dhanë
per ne shekujt nuk lan gjurmë as fe as shkrim
sa do qe shqiptarja ilirja ishte nji zanë
mbetem siq e sheh nen thunder o njerzim
se fati i te ligut qenka e trimria e varfnjakut
keshtu qenka mbi qiell e dhe shekuj jetësia
i drejti gjithmonë me mbetë jetim
me vuajt m,bi dhe gjithmonë drejtesia
ne sa her notuam mbi lumejt e gjakut
por fitoj gjithmonë fitoj paudhsia
oj botë ma shih nji her shqipen ne mes të' bajrakut
enike perse nuk bëhet bëhet shqiperia
---
vloni njiher ne dejet tua le te vloj drejtesia vulëtare
te vloj mbi kronologjike gjygjësija
le te behet etnike e lirë e fuqishme toka shqiptare
etnike e mbi te shejtin te sajë dhe te valoj flamuri e liria
vulos pergjithmonë njiher o glob o bota flaktare
kah ne le te mbjelet meshira paqha e dashuria
se në ne gjithkah rrnojmë farë e fiset shqiptare
duam paqe duam punë duam te na zgjerohet miqsija
kahdo neper kombe paqe kerkojmë vlla e mik
kudo qe vlon me punë permbi dhe drejtsia
pansllavët e namur kahdo na ndanë me te he shpate e me thikë
e planet vrastare ne synim i mbajnë msheft e helmin e qeilikun
synin e kan ne shqiperi etnike ne secilin djalë e qikë
me mesy durrsin tiranen vloren adriatikun
me e thy bregdetin e malet e larta te bukurisë
qerdhet e lashta me i shprishë atje deri te majat e tomorrit
me ja ndjell ë gjamët e fatet me ja përthturë shqipërisë
zanat e pastra gjithkah me ja dhunua e perflliqur
mos me lënë kund vashë te virgjer as nuse ne asnji cep te etnisë
kudo me mbretrue gjaku loti e guri i vorrit
-------
as këngë as valle as aheng as gëzim mos me lënë as vlerë
mbi dhe mos me lanë bukuri veq me vajtue shqipnia
mos me pasë lehtësi ne fusshat tona as puhija me erë
e vashave gjithkah me ju marrë virgjëria
e gjuha shqipe me mbetë tue kja dësshëm e mjerë
shpërnda me mbetë neper dhena gjithkah etnija
me u tallë pansllaviani me nuse tona të bukura
me u përjargë qetnikt të derdhur kah sadizimi e rakija
me mbetë nen mjekrrat e palara qetnike të bukurat belholla flutura
me gjamë e therrur s i berre pa kokë me ra dardanë shqipëria
----
mos oj botë mos ndëgjo prrallat e qetnik artemies
e thikat e kalabiqve te milloshve me arkana
ndëgjo zogun shqip gjithkah kah cicëron përvajshëm në fletet e hijes
shifja shqipërisë ardane si i kullon gjak dheu e rana
ujvarave shkumbradha ku currilat si lot shpërndahen
shihja belhollat te bukurat vasha zana
dhe dilni e shihni varfrie lufte gjëmimeve trojet neper shekuj si po thahen
ndegjo si të thrrasin per drejtësi i dielli e qielli e hana
shqiptarët me shpirtë ndër dhëmb mezi po mbahen
rreketë e gjakut kahdo neper gurë e dhe po shperndahen
varfria e sulmet e hordhive me pushkë neper shekuj e me teh te pa meshisrë e tagana
trojet te coptueme qe sa shekuj po ndahen
sa shum qau e thekshem beritit antikja e pa fajshmja dardana
e pendat e poetve duke qa e duke thirrë neper shekujt e motit
lahuta e malsisë e sa tjerë Gjergj fishta e pashko vasë shkodrana
disa neper kisha e gjamija duke ju lutur zotit
kushtrimit disa ne beteja e kahdo ndihej piskama

shqiptart neper shekuj veq me gjak e lot po lahen
na e njih pamvarsinë tash ta festojm me tupana
---
e fjalët pansllave mos ndegjo se jan kob bote
vulë bjeri drejtësisë sa ma parë me shkrola
nenshkruaj pamvarsi le të njihet kosova dardane e pa varur nder mote
e pavarur se trima dha shum Mic sokola
nenshkruaj se ballkani barot ësht i kobit që kobshëm ndillet
këto fjalë e këshilla jam un ai liriku që me pendë ti fola
se këtu ne mes te europes vet kobi po mbillet
lakmie joshë moska ujk qakalle e pertej uralit
leshua ësht kah viset e diellit e rrotull botes po i sillet
e shqipnisë ilire te lashtë shqiptare djalë pas djalit
lakmueshem me teori lakmuese rreth trupit po i mshtillet
me ja shty megjat matanë fushes e malit
me i marrrë troje me i grabitë deri ne bregdete
kahdo armiku rreth megjave sillet
kahdo mbi tokë tonë me ato bereqete
----
mbyllja rruget moskovit e lavrovit e ujqve te qartur te sibirit
pamvarsi investime ne token tonë sjell oj e dashura botë mikeshë
pa hile pash ë zotin derdh paren mbi token e ilirit
e dua shqipninë etnike në ari me e pa veshë

se rrotull po mi rrin me armë qeliku në dorë
shkjau hasmi shekullorë e e rusi i sibirit
njihe pamvarsinë ne kosoven e lashtë dardane
njihe te pergjakuren t e lasht ten trime sokoleshë
fenikse ësht kjo e ringjallura sa e sa her e hirit
në beteja dhëmb për dhëmb me armiqt shekullorë ësht ndeshë

barot ka ngrënë në vend buke nëpër shekuj e mejdane
kosova ësht tokë e bekuar me të bukura livadhe
nëse don të keshë urimin e diellit e të bukures dritë'hane
shqipërinë e duam etnike dritbardhë
i dua ti shoh vashat dritëbardha si sorkadhe
në të bukuren fushë të gjerë martire dardane
të llira dorë për dore me djem të arjan të dukatit
të qeshura si dikurë si magjike me brusha në erë
dua të shoh faren e ilirit shtatëgjatit
e zogun e cicërimen me larmi mbi pranverë
mos na le me u dergjë me kaq shum plagë shtatit
kosova nuk ka në ballë të shkruar fat të mjerë
por të njihet si shtet egnjull me vula ndërkombtare
e të vloj kah puna e prodhimi pamvarsia
ajo ësht nje perlë nji bardhë etje vlimtare
për punë e paqe i vlon dashuria
ajo ësht e bardha martire dardane shqiptare
ajo ësht vet e bukura zemer etnike shqipëria
''''''''''''''''''''''''''''
´vazhdon ne pjesen 2 nga autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare neper mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:55 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
sa her të thirrëm ne per mirkuptim oj botë-
per drejtesi reale e gratë tona me lutje e lot dhimbje e shpresë
me djepa ne shpinë maleve neper gjak e lot
kur ne ndejkje i sulej pansllavi i pa besë
kahdo flakë e britma renkime e barot
plagë e vasha te pershkyera e gra
kur ne po na harronte edhe i madhi zot
e lutjet e ankthet perseriteshin pa ja nda
per ne nuk pat globi mirkuptim as nji vesë
mbi ne neper shekuj kur prenë grek e shkja
koka ne djepa pa meshirë kur kan pre
per ne kund shekull nuk u gjet me fe
dhuna permbi foshnje kur na ra e mbi gra
loti e gjaku i i arbrit kur derdhej rreke
sa zemrat shqiptare perm bi dhe jan tha
---pse at'her pse nuk zbriten ,te ne ,pse nuk erdhen as diell as hanë
kur na ranë armiqt që yjet na sterpiken me gjak ,
me thikë na i therren hapsirat deri n' qiell
na shkelen ne kod ne nderë e bajrak
zakonin neperkemben e na poshtyen edhe ne diell
e gjithqkah gjeten te pa fajshem vranë

jo vetem yjet po edhe qdo fije flete
e bari, kan pre ullij e hardhi
nuk kan laënë kund lule per me qelë drejt jete
nuk kan lënë kund pllëmbë per tu quajt liri
hordhi pansllave kahdo vershuan na ranë
kan pre copa mishi sa shqiptarë kan gri
me gjak tonë jan skuqur sa lumeje dete
edhe bimet shqip kahdo ne tokë na i thanë
---
etninë e lashtë kan shkrumbue e mbulue me hi
me kokat tona ne kafka kan shue etje barbari ,
kur te mbushura me gjak ne gajasje i kan pi
sa shum gjakun e ka derdhë shqiptari
qe toka te ngopet veq pak me liri
---
armiqt me gjuhë te eger kann fol gjaksorqe
,vampirt e zi kan pi gjak te pa faj
kan kaliruar neper troje tona kahdo aq hamshorqe
nuk mbet koker dheu pa denesë me vaj

ne ishim këtu në dheun e të parëve ,
në kala me gurë me gjuhen e të lashtes nanë
vulë e gjurmë shqip kah do deshmonte dheu i shqiptarve
shqipen e kan foulur dielle yj e hanë
nuk ishte asnji pllambë ketu e barbarve
ketu ballkani gadishulli quhej ilirianë
----------
ata erdhen duke bërtitë e duke u zgerdhi
barbarqe duke e drehdur thiken
shpaten e grepin e tehun e vrasjes na i pergjaken mal e vrri
fusha e ara e lugina
dhunua kan grua shqiptare vashen qupen qiken
deri sa bertima ne qiell thonë ka mbrri
jan per gjakur bli e ahishta e qetina
nuk ka fije bari qe nuk u pergjak e lukuqe
as karajfil kund as fletbardhë nuk mbet
nuk mbet manushaqe askund as lulkuqe
pa u pergjakur prore me gjakune vet
---

para syve tu oj oj botë e pa sy
vdiqen vdiqen gati po thuaj se te gjith ilirët
u nxoren me rrënjë pemë e lisa e hardhi
e ata që mbeten gjallë me shpirtë nder dhëmb
nder shkrepa t' e mjeruar te zvarritur e pa shpresë
ikjeve eksodeve kahdo pa mbarim
me lecka te pershkuara me te pergjkashme ndrresë
e perndiqte dhun a kah do popullin tim
----------

e neper shekuj te kohrave shqiptari ne troje autoktone
neper mundime ne epoka shekuj e mileniume
perndiqej nga hrodhitë barbare e demone
as natë as ditë nuk pat kurrë të lume
strukur mërdhi udhve gati, nepër buzë ,t, e humnerave me ra
ikur zbathut gjveshur neoer shkurre e shkrepa
neper shekuj pushtuesit turk e greke shkja
ne shpoinë neper ikje ngarkuar me djepa
tremij vjet te mjera me lot pa ja nda
---
që të mos dhunohet në nderë në erz ndera per te mos iu prekur
kerkonte shtigje pyje e gremina
te uritur neper male as te gjallë as te vdekur
roberia e pa ndarë neper mot e stina

ata pasardhs ilir qe kishin kod kishin kanun ligj malsori kishin gjuhë e besë
pamëshirë oj botë nën kthetra i le mizorisht me u therrë
te perqudnuar shpartallauar e ne lemeri te arratisur disa masakrua e vdekur
ikur neper pyje arat e bashtinat kopshtijet tu i lanë djerrë
kahdo neper shi e ne borë te stermekur
me dyer te mshelura kahdo me therrë
qyqja duke kendua kahdo mbi qatija
shqiptari ne ikje neper shekuj prore
sa shum ka vuajtur martire dardania
nga thika pansllave e pa meshirë e mizore
---
armiku prente grinte pa kqyrë per per kurfar moshash fare pa kqyrë per gjini asnji shtresë
shpernda fiset neper lugje e prroje ne alarmim e arrati
etnija ime la me gjak shprishur flokt e fytyra te shashtisura ilirianet belholla
perrijat te dhunuara me vrapin pa cak po ecnin

dikush kah gremina dikush vajtiemeve shpernda
ne male bjeshkve si qyqet neper vrri
disa neper pyje te uritur po ngecnin
vajtimi i nënave kahdo pa ja nda

gjithkah ne trupin ilir kafshonin karpatianët gjarpij e bolla
te trupruara po ecnin gra te dhunuara vasha e qika e nuse dardane belholla
se shkjau ne jet te jetve ato i kish thye
ato ishin tha si pipat mbi molla
ne jetë ma kurr nuk kan me shpresë me u kthye

ikni o gjarpij pertej planetit ikni ne pa kthim shkoni larg prej ksaj antike bashtine
goja juaj e pergjakun i tremb harabelat i tremb zogjt e ballkanit e kanarinat
mos mbettë o zot as këmbë barbari mbi dhe mos u duk't ma kund shkja shkine
me na i marrë dhenat arat kopshtIjet viset tona e krahinat
un po qajë me vargun tim
nuk kam asnji armë tjeter veq pendes se drites
dhe pendes se vetmuar qe e kan lanë kohrat pas dore
motet e kohrat me pluhur harrestarë mbulue
un nuk jam poet ndoshta i majave dhe elites
por shkrimin shqip me varg nuk mundem pa e shkrue
e do te ligjeroj porsi zogu i dites
dardanes time dhimshem duke i kndue
hallet me ja qa neper shekuj prore
kahdo ne varg lirik un kam me ligjerue
ne gjuhen e nanes ne ket gjuhë arbnore
botes me varg shqip kam me i apelue

po e kerkoj dritëfjalen kahdo në kontinente botorore
errsiren me qdo varg do ta gjuaj e me dritë ngjyre do të jap kushtrimtare
e faktet historike do ti shkruaj rend me rendë
o botë e padrejtë me kontradikta nderkombtare

qe sa shekuj qielli shqiperinë etnike po ta qet ndermend

e ti me sehire do far harrestare

nuk e sheh shqiperinë antike dikurë ma i lashti ma i bukuri shend

ilire vertetë nji pagane bregdetare

qe shekujt e thyen e hileqarve ju dhan hise
ne mes te bashtinave magjike pjellore
ku te lashta ishin iliret fise
e gjaku i kuq me ruza arbnore

dhe ndegjo o botë ndegjo mbaje ne mend
nuk shtrohet jo nuk shtrohet nën pansllavian kurr toka arbnore
se ktu i paten rrënjet thell te lashtat fise
le te flasin bjeshket e te argjendtat bjehket kodrinore

ligjet e ëmbla me lule shtrydhet lulkuqet dardane lulëmelisa
këtu dielli vet ka folë me secilen rrudhë te tokes arbnore
ketu gratë ilire ishin me gjubleta e burrat me plisa
akoma pa ardhur hordhitë pansllave mizore


ketu ishte i shejti i bukuri antik vend
o toka jonë me druj man e bli e ah bung e qiparisa
dardanja ishte vet mahnija me ujin nder kthjelltsina zallinore
ku vet qielli krehej në pasqyren e kullimit
dhe hana qeshet me buzqeshje e brigjet kodrinore
martinat te shkrepnin si rrufeja në zërin e bubullimit
dardanë e para bukuri mbi koren e vjeter toksore
ti je per ne vet meka e e shpresa e permallimit
arbëri shqipëri etnike ti je arti i mugullimit
ti je vet ma i bukuri dhe i shejtërimit


mbi fletet tua e kumonat e deleve ndalet lakimi i fyellit e tingllima
e shprehjendjenjave nga zemrat e mallengjimit
ti je fusha e jonë e pa anë oj gjersia mahnitore
arbëri e bija e lashtë e ilires ti je i shpata e vringllimit
dikurë nder beteja të jan ndje kushtrimet neper vrapin e trokllimit
ti je lakmi e e yjve e dritave mahnitore

te duan edhe yjet e bukuritë meteore

ti je vet refleksi i larmisë i ti je vet arti i vezullimit
pse o botë nder shekuj ti po e len mbas dore
shqiperinë etnike neper shekuj t' mallkimit
qe ja kalon artit te hjeshisë ylberore
perse ma le porre nder kthetrat e krimit
ma njih dardanen te lirë m bregore
me fusha e me male me dushk e me suka
me lot e me gjak ma te mos hahet buka

pse po me nxitë mua që yjet me i trazue
e qiellit të rrënqethurat me pendë me ja thekë
perse po e nxitë gjakun e arbrit kaq fort si vullkan me vlue
shqiptari per liri ësht gati me vdekë
barot me me flakë deri ne qiuell me shkue
flaka mbi re atje lart me prekë
sllaviant ne ajr si oso kuka me i que
te gjith shqiptart me gra e femi me vdekë

shqipninë etnike per te gjallë jo me e lshue

toka e qielli bashk me dhe pa u prekë
prndaj o botë te pavarur me njih mue
un jam dheu antik jam roberia vet
roberi e pranga shekujt me kan quajtur
ma pak as ma shum hiq se tremi vjket
nuk dua mbi dhe ma te jem i vujtur
i pavarur dua te jem komb e shtet


nuk dua ma ne pranga te lidhem
moska pa u dridhë e copash pa u shpernda
porsi oso kuka mbi barot do te hidhem
mbi rus e grek e mizorin shkja
se i gjllë ma rob per se gjalli nuk lidhem
nga tymi ballkani deri ne qiell s' ka me u pa
edhe kamqatka e qdo skutë ne barot pa u pervlue
se jo veq nanat gjithmonë tona gjithmonë me kja
por larg besa flaka ket her ka me shkue
shum copash rusija ndoshta ka me u nda
se oso kukat fort kan me u shtrengue
do te shih bota trimri e hata
se mjaft oj botë ndr shekuj kem durue
shqiptarin e ke nda edhe vllaun ma vlla
ne krahina ne thunder tu e mbajtë coptue
pse qejfi ia donte te ziut grek e shkja
me vasha e nuse tona me u argtue
por shqiptari në gjak aq shum tash ësht nxe
t' betohem në moskë hyn tue fluturue
si shpatë e mbreht do të niset me pre
kushdo pamvarsin mundohet m,e i cungue
do të bëhet si zhari me barot e rrfe
mbi armikun krena ai ka me shkurtue
do të ndihet gjëma kahdo permbi dhe
e gjaku lugjeve do te ecë porsi prrue
robria per s e gjalli nuk bjen ma mbi ne

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi ne mergim
liriku i vargjeve shqiptare neper vite e mote
----------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:55 am

Kërcyejve të luleve po u thrras vazhdoni rrituni mos u ndalni rrites
autori xhelal ferizi
edhe yjeve po u them fshijeni gjakun shekullorë e lotin shendrisni tash rendë me rendë
se këtu e keni qiellin e të parve këtu e keni dheun e kanunit e tradites
këtu vetem këtu ku flitet shqip mund te veshni zemrat me gaz e shend
---
ju që në adet e zakon keni mësu at gjuhë ilire qiellore sytë e drites të mos ju shuhen
rrini në qiell ashtu siq jeni gjithmonë të ndritshëm margaritarë dritdhënës te dites
o yj shqiptarë edhe pse syt me gjak u kan mbulue fajtorët e pa fre e kanibal të pa fe
kujdes sytë e juaj nga drita te mos shuhen ,
dielli do ju mosj si me pa ne atdhe
kullueshem nji dit do të del në spierfaqe shperblimi per ju e drejtsija
shqi mbajeni gjakune kullmin me fe
le te ju rritë si vlelzer me ujitje dashuria
etnike te bej dritë shqipnija mbi dhe
neper shekuj le te buzqeshë si qielli lirija
flamuri shqip le te valvitet nder ne

se ju për engjujt nën qiell jeni mbjellë me qetsue sytë e tyre qiellor ë
engjujt nji dit do të ankohen aq shum te perendija
shperblim per ju kan me kerku o fatbardhë arbnorë
ju qe brohoritet lirija lirija
nuk do te quheni mbi dhe ma te gjorë
per ju do te nxej proe shqip mirsi a
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:55 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Te pistat lojna
''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
nëpër sa kohra kalova Në sa vite e stina
të pistat lojna sa kam pa e të pista fytyra
si nuk iken yjet nga keto pamje shemtuese
si nuk u shua e globit kaptina
nga lojnat e pista të ndyra
sa shum kan qa moti e stina
nga shekujt me dy fytyra
-----------

sa shum i stërzgjaten nëpër talljet neper moshat tona
ata qe mbjellin sadizëm te pa fund ah ne shkrumb ua pafsha trojet
me gra e fëmij e ma zi se fatet llahtare tona
ua pafshim nëpër breza të pafundme plojet
-----------
mbi ta as shekujt mos u ngopshin me bërtima
të thekshme e gjamë pa fund u ec't loti
nëpër trupa të tyre u pafshin plumba e vrima
e kurr ndoj ditë t' bardhë mos ju dhuroftë zoti
'''''''''''''''''''
ata shkrumb pifshin o zot e gjak
ujë mos paqin me pi as me u la
he u lafshin me lot
o zot i qiellit per ne pse s' merr hak
mbi ata qe u tallen me ne neper shekuj ather edhe sot
-----------
djepat e tyre u pafshim neper udhë te mundimshme mbi shpinë
neper male neper eksode mbi akull
mbetshin porsi qyqet mbi ara e ledinë
e mbi dhe nëpër shekuj shakull
-----------
sa shum vuajtje i sollen shqiptarit
sa shum perhurje e varre te zeza
ata fisi e gjaku i zi i barbarit
u derdht neper troje te tyre neper breza
----------

pse kështu qenka bota kjo far bishe globale
shekujt me u tallë me të dobtin e me e plasë per të gjallë
le të bien vullkanet mbi fusha e male
le të digjet dheu me gurë e me zallë

----------
se në padrejtesi qenka në secilen grimë
q 'n a 'duhet ky glob mbushë me hileqarë
le të bëhet shkrumb të mos i mbetet kund bimë
nëse të lirë mbi dhe nuk mbanë të lashtë shqiptarë

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
xhelal ferizi autori ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
e shkruar ne nji rast deshpirmi neper vite e mote
te mundimeve e vuajtjeve shqiptare
lirik nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:56 am

Anëtarësuar: 09-02-07
Postime: 6,932

Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Po e marr nga qielli do ngjyrë

xhelal ferizi autori

Po marr ngjyrë me fjalë nga qeilli me besë e energji
Po i jap pastaj pendes time edhe pak lot jetike të , pa' thëna
Prej gurit po thithi heshtje domethënëse e fjala po thithë gji
Ku ësht fshehur liria pse nuk tregon hëna

2
do të shkoj penda ime deri n' palcë të gurit
për ta nxitë edhe gurin me folë e me qitë lot
penda ime e lindur n' palcë të flamurit
shekujmendje e ngjyrë me dritë hëne plot
3
kur caku i udhtimit te deshirave do të dihet në të dashurat , vija
kam me i marrë gjelbrimet kohore prej bari n' qdo fije për fije
me ditë ku e kan cakun këto vargje të mija
zot i madh sa e largët qenkan fundi e dija
4
shkallë mbi shkallë të qeillit po rendisen fletët
në qdo njerën fletë nji gjuhë joshje e pa shkrue
a thua ne nuk vdesim por na ndrrohen jetët
pse nuk na flet qielli që din me dëshmue
5
po kur e ndjekë vargu penden që shkrinë ngjyrë
edhe hapi vulë shekull që don trup me ra
kur e shikon vepren penda në pasqyrë
ju thot me shtri dorë urat mos me i vra
''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik nuk është në linjë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:56 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E di një her si gjëmonte një zog
----------------------------------

Autori xhelal ferizi
-----------------------
e di njëher si gjëmonte një zog
ciu ciu sa dhimbshëm
syri i ishte tha kishte mbetur pa strofullog
shikonte për rreth vuajtur e mundimshëm
-----
shtegtarët tjerë zogj kishin fluturuar
me krah mbi erë nëpër shtigje
ky sëmundjes i ishte nënshtruar
s' kalonte dot male e brigje
-----------
as me qa nuk kishte fuqi
i mbetur ishte ligë e tha
nuk këndonte gjëmonte me pi
etshëm për shtegtim duke qa
------------
ai donte fluturim
të kalonte male e dete
ai donte cicërim
jo në lëngim e dergjë jete
------------
as zemren nuk ja ndëgjoja duke i rrahur aspak
tik tak thua ma nuk kishte ishte stërmekë
nuk i kishte mbetur thuajse as mish as gjak
a thua thash ky mundet me vdekë
-------------
o zot leht e përkgdhelja mirësisht
flatrat i ishin tha
dhe qaja un si fëmi dënes'tarisht
nga ai nuk deshta me u nda
--------
ciu ciu ishte gjuha e tij ankimore
shikimi lutës të shtinte gjallë në dhe
un leht e lëmoja me përgdhelje dore
me lotin tim e laja zogun si rrëke
-------
e mora mandej te zjarri pran te ogjaku
sqepin ja laga me ujë
deshta që ti nxehet sa do pak shpresa e gjaku
nuk di si ta përshkruaj
--------------
e ai më shikonte shpresë'risht
i lodhur si një skelet
më fliste nga njiher ciu ciu cicërimsisht
sikur e ndjente se jam poet
-----------
nga përkdheljet e mia prehje sikur gjet
sqepin ja hapa e i kam dhënë me pi
me ujë të kulluar ja kam lagë at sqep
dhe ai ndjeu dashurinë për njeri
------------
ne ishim me përkatsi të ndryshme grupore
un njeri ai zog qenje me ndryshim
por dhimbjet na e bashkonin mirkuptimet qenësore
gjallesa me dhimbje në të natyrshmin kuptim
-------------
e kundroja dhimbshëm me gjak të syve të mi
si dridhej i tëri në vuajtëri
nëpër lot të mi shekujdhimbje ndjeja
për zogun moshë 'njomë të ri
------------
ah smundje kobzezë përse e lëngon
i thash qiellit e pastaj fola vet me vete
përse nuk e len të lirë që të fluturon
të kaloj me zogj tjerë fuisha e male e dete
------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
lexoni në vazhdim vargje nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:56 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u bëra vlla me gurin
------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
u bëra vlla me gurin se më bashkoj detyrimi
shartimi i kohes gurësisht më shartoj
trurin ma dha shqip rrezistimi
si guri tash nder shekuj qëndroj
------------------------
e zemren ma gurësoi shtytsi greminë tarë
kalitja më dha gurë me pi
rrokullisja më bëri gurë qëndrestarë
tash vllezer jemi gura'zi
------------
shekulli zemren ma transplatoi
ajo tash rrahë si gurë
si guri heshtur tash meditoj
me gurin lidhem si urë
-----------------------------
Autori xhelal ferizi --------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:56 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Emri im ësht instikt
---------------
instikt ësht emri im
emri im ësht vrap
pas barkut e kafshates në vrapim
jam emri që nuk mbahet zap
-------

emri im ësht bukngrënës lakmiqarë
lakmoj në buk e mish
emri im ësht ziliqarë
njeri lloj i veqant bishë
---------
emri im mishjngrënës ësht vrastarë
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ësht lojtarë
që luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ësht njeri
që luftrat i kam në gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bëj me lak
-------
emri im ësht grryes
un grryej në gurë e dhe
jam luftnxitës zemerthyes
belaqorë ndër kombe e fe
---------
njeri ësht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi në njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ësh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokë
jam vet kreatori i qdo nismërie
djallzia më mbinë në kokë
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajë fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri më quajn shum fe
më mirë të isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lirik nuk është në linjë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:57 am

Përse e quani nganjiher të zezen të bardhë e të bardhen të zezë
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
përse o kohë o pendë o ngjyrë
nganjiher ju e quani të zezen të bardhë të bardhen të zezë
sepse koha nganjiher ësht e pa fytyrë
e globi ësht i larëm
servil i shartuar nga brezi në brez
mashtrimi nganjiher ësht detyrë
i tillë ësht i jetes ky t' tharëm
lajka ësht lojë e ndyrë

qysh se dielli në at qiell per njerzim u u ndez
e jeta filloj mbi dhe
nder shekuj eci hilja nga brezi ne brez
zgerdheshja lulzoi si menyrë

si dje si neser si sot
pshtirosjen e quajten zot
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:57 am

Miku im

nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare i harruar neper mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Miku im moj amerikë
sa për pare e metelik
mos mi le motet me ikë
me me shkue koha me mjerime
me varfri e sabotime
papunsia neper troje
e me vuejt po per buk goje
kahdo e lashtë e mjerë shqipnija
per me e mblue mbi dhe varfria
mos mi le n' varfri kto troje
se nuk jam sa për i fjalë goje
mik me ty por me gjith mendë
thell miqsinë po e kam gdhendë
në at zemer që e kam t 'diellit
në at shpirtë po, që e kam t' qiellit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ma shtro rrrugen n 'perspektivë
mos ma shndrro gjakun n' pasiv
por mi nxejë pak ato deje
se ti s' luen po me lojë feje
je e gjerë sa e gjith gjithsija

mi vesh në ari fiset t' mija
se me fe je altruiste
mi heq blloqet sanksioniste
e mi shto fondet me pare
ta lulzoj token shqiptare
'''''''''''''''
kahdo rrin e lasht' antike
gjith ku i thonë shqipni etnike

mirë n' qdo skutë t 'm' ju shtrohet udha
m' ndihmo n' gjade e hekurudha
m' ndihmo mua n ë emer t' zotit
ndihmoj tokes t 'kastriotit
ah m 'ndihmo gjithmonë si mik
më gjejë kredi e metelik
''''''''''''''''
m' ndihmo shum me bankë botrore
që ti shtroj rrugët toksore
ti shpoj kodrat me tunele
neper malet me kordele
të më shihet kahdo rrita
neper fshtra të shoh drita
e kahdo në male pyje
të ndriqohen porsi yje
'''''''''''''
të mos me vuaj për buk fshatari
per nji euro a i rrotë dollari
per me e u tha gati me vdekë
tue mos pasë ndoj pare a lek
as me ble as buk as ujë
veq tue shkelë gjith thundra e huaj
tue shkelë qizmja koloniale
tu ia grrye po fusha e male
tue mos e lanë kah puna as ndera
tue e ja grrye ato miniera
lirë tue shitë neper tendera
''''''''''''''''''
e tue qa po i shkojnë shum mote
ka mbetë gjveshur para bote
ma ka mblue papunsia
korrupcioni e hajdutria
dikush vjerret kah litari
e dikujt i bie samari
përmbi shpinë por si rrogtarë
tue sherbye per sundimtarë
e per pak pare tue rjepë lkuren
kush tue e zgjedhë me turp ushkuren
'''''''''''''''''
tu i shit femrat prostituta
na u turprue sqepekrruta
ma nuk mbet shqiponjë krenare
por se shtrue ësht për pak pare
u mbush zhgjyr feja shqiptare
edhe toka në gurë e dhe
mercenarë gjithkush tue ble
''''''''''''''''
e tue marrë pazarin lirë
nuk lanë grua as burrë të mirë
nuk e duan me nderë mbi dhe
sa i zallotë po duan me e ble
me i sherbye padronve t' huaj
me i bë shqipes gjakun ujë
e me shtrue nder gospodarë
nder padron e aksionarë
me ja pi gjakun kamata
me mashtrime afatgjata
banka rob me e mbajtë shqiptarin
zot me e ditë gjithmonë tregtarin
euro e lekun e dollarin
tjeter zot jo kurr mbi dhe
veq mashtrim me pi si fe
''''''''''
e me u prishë shpirti i njeriut
veq per teka t' fajdegjiut
por se kshtu zoti se thot
se nuk shtyhet jeta dot
ne kto hile e ferre t' zeza
me mi tha po fis e breza
siq mi thanë peranadoritë
mi shëmtuen po bukuritë
as nuk më lanë në t' lashtin dhe
ditë te bardhë as gzim me nxe
veq me plaqkë e me hajduta
tremij vjet rrethue me huta
me robri me rjepje t' gjallë
mi kan djegur dhe e zallë
me kan varfrue neper mote
me kan sjellur n' gjithfar rrote
tallu e shkel perandorija
ne qdo pllambë mbjellur varfrija
e jo puna e progresi
per veq fajdja e interesi
''''''''''''''
ndrrou pushtues e ndrrou kolon
me shkoj jeta me demon
me pushtues e me satana
tremij vjet qanë shqipni nana
e nuk mbet kund pllambë pa u tha
tue shëmtue po grek e shkja
edhe bullgari e romaku
tremij vjet ju ka djegë gjaku
varra e shpirtit i mbet qelë
po as sot s' po ka kah del
më jep shpresë më jep kredina
se kshtu keq m' shkojnë moti e stina
mbetun shkret e tha mbi zallë
gurbetqart m' kan mbetë me mallë
për pak buk e për nji kore
kurr pa e pa token arbnore
veq se ata s' po kan ndoj pare
me mbjellë shpresë n' token shqiptare
edhe po mbrrijnë tash sa kohë larg
n' lot e mallë po vi e varg
aman zot ti moj mikeshë
pse n' fabrika nuk m,ke veshë
se po m' qanë qdo karajfil
s' po kam shtof s' po kam tekstil
e' s' po kam as kund pëlhurë
m' ka mbetë toka djerrë e gurë
as s' prodhoj pambuk as lkurë
as ndoj gjam as qelq plastikë
nuk ,m punojnë as djal as qikë
e kshtu keq po m,duket jeta
trojet djerrë po m' duken t' shkreta
as ndoj qepë kund as shalqin
as ndoj kungull as vidim
nuk po m' shihet mbejllun në arë
as kund grurë po as ugarë
as bujqsi s' po kam për farë
m' thuaj mikeshë ktu kush ka dorë
kush don djerrë kshtu me m' lanë horë
m' digjen gurë e kokrra t' zallit
kam mbetë keq po në pikë të hallit
se un shtrue jam keq n' varfri
as ndoj vid s' pordhoj me vi
as metal po as burgi
as ndoj poq jo elektrik
kot po m,shkojn plumb e qelik
edhe krom e xehe tjera
pa bujqsi po m,rrin pranvera
e po m kjajn po bari e fjerë
koha me thot shqipni e mjerë
gurë më gurë ku i thonë etni
s' mund t' kem mik me kët varfni
nuk prodhoj as llamarinë
në skamje më ecin mot e stinë
se po m' jet n' për rrugë rinija
me mbjellë vnerë e me mbjellë t' kqija
krime e drogë e me do leqe
per me u marr me punë te keqe
jo me shkolla e edukime
me jan shtue korrupt e krime
ndoshta n' shpirtë m' rrin e sterkequn
ah mos m' le kput as terhequn
'''''''''''''''''''
her me i gjuhë qe si bie dot n fije
me i vizllim luster miqsjie
mos mi le fiset pa dije
se varfrija me deformoi
mbarë vyrtytet mi shkatrroj
nuk ka mbet kund besë shqiptare
qdo princip shitet per pare
edhe vullnetet me jan tretë
pa ndoj punë e kualitet
se po me qajnë po kodra e male
e po me vyshkun dal nga dale
rrudhat ballit me do thija
e po me vyshk po papunsija
msa e popullit nuk gjen shteg
koha emoti t' gjallë po m' djeg
e me lotojnë po dhe e det
se junani m 'rrin karrshi
edhe tjerë që m',rrijn zgerdhi
serbijan e rus shergji
''''''''''''''''
që s' duen t' m' shohin as perime
për veq gjak e lot e krime
e ti mue n' qoftë se m' ke mik
pse s' m 'lshon pare e metelik
t 'mbaroj kulme t' mbaroj udhë
e ndoj farë mbi dhe me hudhë
te bujqsisë me moderni
te shtroj agrarin varg e vi
se per at qiell e per tok e dhe
m, thon shqipnija me shum fe
e un per t' keq s' po due me u pa
me bë gisht n' mue grek e shkja
''''''''''''''''''''''
edhe me qeshë po dheu me glob
mos ma le etninë n' ket kob
o m 'thuej mik si duhet thanë
o mos m' le nën diell e hanë
me jetue me kët bojkot
se kshtu s' thot i madhi zot
e kaq keq me u djerrë shqipnija
me iu tha për t',gjallë bujqsija
mbush me driza mbushë me ferra
s 'po ka tranguj s' po ka serra
as ndoj qepë as ndoj qershi
as s' po ka pjeshkë as hardhi
shihja trojet varg e vi
s' prodhon rrotë s' prodhon ingji
as ndoj serm as shndritje ari
për fisni që e kish shqiptari
''''''''''''''''''''''''
n' qoftë , se ti m' ke ardhë per mik
kurr ai diell s' ka me tu fikë
ah m' levro kredi marrshalle
mi lulzo po gurë e zalle
m' thirr zelanden m' thirr anglinë
edhe at mikun australinë
edhe miq tjer at malejzinë
arabinë at saudite
e miq tjerë që i ke prej drite
si at kuvajtin me shum tjerë
e mi shndrro n' lule bari e fjer
mos ma le atdheun e mjerë
ne papunsi ne mes europe
si mbet fshtatit as bisht lope
as bagti as dhen as dhi
me ka mbet fshati pa bujqsi
i pa gdhendur e pa plane
pa bylmet si i therrë mejane
pa ndoj pemë e pa hjeshi
nuk i duket kund gjallri
as ndogj gjade as ndoj urë
as ndoj pemë agrokulturë
as ndoj dritë n' infrastrukturë
veq po shihen trafikime
do stershtije me mashtrime
dhunë e gjake lot e krime
qesin vasha per pak pare
neper rrugë e trotoare
por n e e duam etninë n' zhvilim
po duam punë për kombin trim
''''''''''''''''''
s' po m pëlqejnë mbytjet n' për dete
mirë po dua me u lidhë për jete
me u dallue nder shum shtete
nder shum kombe kah zhvillimi
jo kah trupi e fjadja e krimi
veq kah ndera e kah puna
jo ne mashtrime e kah dhuna
me trafiqe e tarikate
gjith tue u ndje si i qyqe nate
por un po i dua do gjallrime
ke te ringjallet toka trime
me prorgrese e me zhvillime
m' jep kredi e m' jep hua
se do t' mbesim mik e vlla
se po dua puna me, m' vlue
e jo n,krime me u shëmtue
n' mafioz e n' tregje t' kqija
m' shitet nderi e m' shitet fmija
veq pse gjallë m' ka tha varfrija
e' s' po ka ma mshirë n' për mot
m' ka harrue ai i madhi zot
ah mos m' le për krim tranzit
e për mik doren ma ngjit
'''''''''''''''''''
m' gjejë do djem ku m' jan t' vërrtetë
që dojnë pun e që dojnë jetë
dojnë me shkri djersen n' kët dhe
ah n' shqipni ku i kam,tri fe
ndoshta n 'punë dojnë me m' lulzue
ndoshta mirë dojnë me m' zhvillue
e un për punë kam ma deshirë
due me qenë shqipnija e lirë
moderniste europiane
tokë e bukur albaniane
jo per krim e jo pa punë
se s' m' ka mbetë fabrik për zhgun
shtof pelhure as lesh me tjerrë
me ka mbetë etnija djerrë
toka e ndryshkur shum fabrika
n' papunsi m' rrijnë djem e qika
as për leckë e krejt jan tha
as ndoj harren kund nuk ka
se kshtu deshten grek e shkja
me mi prish fabrikat prore
me u shkretue toka arbnore
po un ty t' fala me shnet
dua turizmin n' tokë e det
edhe prodhim dua ktu n' kët dhe
me pasë mall n' vërrshim si rrke
port me port si e gjith bota
trenat t' mi t 'levizin n' rrota
ne hekrudha me elektrika
t' m' kthehet shpresa n' djem e qika
t' mbushet mall etni e jona
me transporte e me vagona
jo per kore e,per salepa
me m, kja qyqet n, gllije e shkrepa
se at'her mik besa nuk m' ke
kshtu për t' gjallë me m' lanë me u bre
sikur brehet mykut muri
si me u bre ashti nën guri
mos m' le ftoft me t 'ndejt me zemer
mos m' le poshtë me ra me emer
se mua m' thonë shqipni e vjeter
druej ma mik s' ke me gjetë tjeter
per miqsi e për dorë t 'parë
as nder sheik as n 'gospodarë
as ne indi e nder arab
as ne azi as ne pangjab
as nder kombee fis ee fe
kahdo mbahen tokë e dhe
se ti larg pak besa ke shkue
bank botrore s' m' ke levrue
edhe fort n' mend nuk t' ra për mue
un që t' zijtë hoqa t' ë ullinit
mbet si knetë për loj t' zhapinit
edhe me grrye shum krokodila
mu thanë flettë e karajfila
mu tha nderi për nji pare
e' m' jan shitë vasha shqiptare
prej varfrisë ksajë smundje t' keqe
fort m- ka ra nami n- per leqe
edhe m- ka ra turpi mbi fe
sot po m' qajnë po gurë e,dhe
edhe po m' qajnë po gurë,e zallë
e un ma s' mundem me bë ballë
me verfri që m' ka rrethue
krajl e mbret po qeshë me mue
edhe po qesh po dheu me glob
se varfrija qenka kob
e un djem kam shum t' mergimit
te gjith do i lidhi për betimit
se ata në dorë me i pasë kredinat
gzojnë bilbil e kanarinat
e me bajn shqipninë n' kopshtije
lulë parajse e bukurije
atje n 'mergim e ke nji djalë
djal shqipnije që rrin fjalë
qe po i ka po shum ide
por se shkret ka mbetë mbi dhe
e shkretue ma ka varfrija
ah rrethue n' bojkote t' kqija
ma mohoj po koha e shkretë
hiq ma pak se tridhjet vjet
po ai mi ka njimi ide
edhe mendjen ma ka rrfe
qe nuk bjen shtrue nën armik
as n' korrupt as n' metelik
por se e preu nji rrot e keqe
fort po i del rrruga me leqe
tash n' decenje vuan e tha
dritë per sy pa i lanë ai shkja
ndiq e tret neper llogore
ndiqe zbathun n' shtresa bore
mbylle n' burg e rreh n' dajak
mbylle n' mure e laje n 'gjak
lshoj agjenta si kokrrizi
po ai ësht xhelal ferizi
qe po ka ide si ari
ai kredi t' kërkon ma i pari
me ndermjetso ti ne bankë botrore
ky e luzon token arbnore
se po ka po besë e fe
kurr tradhtija s e ka ble
siq ka ble shum mercenarë
per ndoj zllotë a ndoj dinarë
por ka mbtur ne gurbet
mbasi djal shqiptarë su gjet
as ndoj burrë me gjak fisnik
me e perkrahë me metelik
me i ofrue po dorë në jetë
ai per atdhe po don me shtete
at shqipni me lidh per jete
kahdo i thonë e lashtë etnike
me e forcues porsi qelike
e jo me rrena si disa
qe jan shit nen grek e shkja
veq premtojnë do jargë tradhatre
por genjejn po ashiqare
se me kohë hasmi i ka ble
hajr etnisë si bien mbi dhe
veq bejn zhurem e kuisin
her zgerdhijnë e llomotisin
por se kurr themel nu qesin
per veq te tyre interesin
ate e kan ata atdhe
tjeter s njohin zot as fe
po ky xhelali ky liriku
tridhjet vjet ju tha q erpiku
e i ka thirr shum pasanik
te gjith kah jan ata me qiflik
agallarë te kohes te re
te gjith kah jan ku rrijn tue bre
ah at pare e tue hargjue
neper lukse botes shtrue
i ka thirr per me u bashkue
qe sa vjet e lshoj kushtrimin
e lshoj vargun e penden e shkrimin
por se te shurdhra zemrat qorre
jan shpernda si qyqe ne vorre
thue shqiptarë dy vetë s' bashkohen
prandaj shqipet po varfrohen
po varfrohen e po mjerohen
se mbi dhe kund dy shqiptarë
nuk gjen me u lidhë n' nji farë
e as n' nji punë n 'dobi te vatanit
m' jan shpernda barijt stanit
gjithkush fyellit t e vet tu i ra
per dhe t' parve hall s' po ka
as zengjini as pasaniku
per atdhe as sa i fletë fiku
qe eluen era ai nul luan
as ne kokë ndoj plan nuk bluen
veq do lukse personale
si argtimet n' karnevale
nuk po ka ma brengë mbi dhe
per tokë t' parve as per atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''
pradaj qanë me pendë liriku
nuk po i teret ai qerpiku
se armiku me shum plane
ja dodj token iliriane
me varfri kah esht etnike
ma ka shkel thundra armike
por se ky ne kushtrim po thrret
te gjith kush duan po dheun e vet
me u bashkue te gjith si ni dorë
farë e fis kush ësht arbnorë
edhe projekt me nisë n'ë atdhe
ne at shqipni ku i ka tri fe
në emer t' zotit ai po t' thrret
n 'dhe të huej nuk don me u tretë
por me qenë aktiv n 'projekt
ne troje e tnike me fabrika
me i punsue djem e qika
fort po i duhen pare e e,lekt
boll shum lutë na ia zevzekt
pasanik ka h ka kokshkretë
mednjemdhej e hund perpjetë
qe ma kishin mendjen hu
tu u sjellë botes si haru
hajr pa i pa atdheu i vet
disa duken mednjelehtë
te pa ndjenja per atdhe
thue per pare ne tokë ja n le
jo peer veper ma ma dhore
veq per luks e devizore
------------
por se ashtu s mendoj lirku
qe se deshti meteliku
edhe dollari per punë madhore
per do firma në tokë arbnore
ai gjithmonë po ka mendue
por se dorë kurr pa i ofrue
asnji bankë as ndoj zengjin
prandaj mbet me pend e shkrim
neper zalle e shkretira
sepse kohrat jan te vshtira
ka ardh koha e pa shprsë
veq per jargë e interes
besa popull more vlla
tjera ndjenja thue nuk ka
veq mashtrime e perdredhime
kohë me leqe e me krime
jargataree servile
nuk mbet kohë ma karajfile
mbaje veten o milet
ndoshta e ardhme tjeter te pret
por se i zi qde shekull po vjen
e nuk dihet s e qka bjen
por liriku ma nuk thrret
mjaft ka thirr qe tridhjet vjet
---------------
tash lirikupo e thrret miken
at turqinë e ameriken
singaporin e malejzinë
saudite arabinë
me i levrue kredinat te reja
per me i nisur puna e zeja
edhe prodhimi ne tokë shqiptare
porse parja ne dorë tradhtare
mos me i ra askund hajdutit
as koktulit e atij hutit
veq ne duar te menqurisë
qe ja don t' miren etnisë
me bankë botrore me nisë te re
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:57 am

ndoj progres a punë nder ne

kahdo i thonë shqipnie etnike
duam kredine metelike
amerikë m' ndihmo moj mike

se ne kshtu mendojm me miq
duem me mbjell limon e fiq
e buz detit portokall
duam hotele ne ujë e zall
edhe fabrika n- troje e dhe
me u kthye shqipet ku jan le
se shqipninë e kan fole
m' ja u zagjat doren mergimtarve
mos ndegjo hater t 'barbarve
qe po m' len pa shteg e udhë
edhe pa gjade e hekurudhë
pa fabrikë pa shtof pelhurë
per më 'qajnë qyqet mbi gurë
pse un e verfer n' tokë t' ballkanit
jam shqipnija e ilirianit-
----------
edhe bijt e mi ju duan o miq
dil nji her e n' ta na u,piq
si flett t' bardha mbi lulmurrizin
ah na u piq n' xhelal ferizin
amerikë moj mike e mirë
e ju tjerë miq si safir
te gjith kah jeni si zogj t lirë
drejt shqipnisë me fluture
kredi te mdha me na levrue
ta lulzojm token arbnore
na ndihmoni e bankë botrore
qe kah jeni varg e vi
m' lshoni hua m 'shtroni kredi
per do punë qe i dua madhore
jo shqipninë me e lanë mbas dore
por mi ngritni biznismenat
si kalat qe i kan bedenat
se kta jan po mergimtarë
s' jan hajdut e s' jan tradhtar
por jan miq e atdhetarë
qe po duen punen me e shkri
investim për nanë shqipni
kudo shqip ku i thonë etni
e sa për t' mjerin at bojkot
fal t' mosqofshim n' muaj e,mot
pa zhvillim s' më duhet jeta
se n' liri trojet m' rrijnë t' shkreta
ikun kodrave neper brigje
neper det se ktu s' ka ligje
as zhvillim as pasuri
m' ikun plak e m' ikë i ri
veq me e gjetë ndoj skutë n' mohim
m,mbushet vendi flakë e tim
as lirija gja s' më duhet
se per t' zi nderi po m' shkruhet
e varfrija ësht ma e keqe
se ajo lufta n' njimi leqe
djemt shperndahen per pak buk
n 'dhena t' huaja si pambuk
qe pijn helm e vnerin t 'huej
prandaj mik ti ma mos më thuej
n' qoft se tash po me shum shtete
mir me mall s' më lidhë per jete
e mis punson po djalë e qikë
ty po te thrras moj amerikë
se un jetë po due pa sherr
se n' ballkan nuk mbjeli terr
jam shqiptare veq per paqe
nuk i dua ngatrresa e gjaqe
veq projekte pun e paqe
lule t kuqe e manushaqe
mir me ecë shqipnija n' djersë
me pas nderë e me pasë besë
sa per t 'zi e për ket rrugë
un që lot po pi me lug
un shqiptari kahdo shpernda
neper shtete botë kah ka
prej varfrije
e n' qof' t' se ' m len
n 'anarki e' n 'ndihm s' me vjen
hiq ma mir ne asnji leter
mos me thuej ma mik i vjeter
se ather puna po dihet
ma mir vdekë se gjallë nuk rrrihet
ne papunsi e anarki
neper boten plot merzi
shpernda prore e na atdhe
pa punsi kah do nder ne
kur kshtu t gjall n' varfri po,m pjekun
as i gjallë,e as i vdekun
kund pa mik e pa kumarë
thue se dheu s' po m' don shqiptarë
se mi krye m 'sillet si kob
thue se mue s 'm' lindi ky glob
po un per hise ktu jam le
nuk rrenova kombe e fe
nuk rrenove diell as hanë
thue se shkret vise kam lanë
neper botë kahdo kam shkue
kshtu mua bota m' ka denue
me varfri per te gjallë tue m' tha
gjithkah dheut n' qyqe tue qa
me varfri na kabn shpernda
na kan vyshkë e bojkotue
kahdo shtigje kan bllokue
e me djegen me barot
neper luftra ne muaj emot
neper shekuj e pa ja nda
her me grek e her me shkja
e ne varfi tash e pa punë
mi lulzojn po krime dhunë
korupcion e anarki
tue m' mashtrue me pak liri
n' krime t'zeza n' shkrumb e lot
thue se s 'pau i madhi zot
po a nuk keni sy e ball
po a nuk shihni gurë e zallë
që s' ka kokerr ku n' lot gjaku
ku s' m ka kja qyqja te praku
ku s me esht djegë guri me dhe
ku s 'me ësht prekë erzi me fe
e pra ësht koha ksajë shqipnije
me i buzqeshë në kod miqsije
edhe bijt mi kthe t' mergimit
mos mi le ne udhë t' pa'kthimit
veq pse shkjau n' breza i fiku
me varfri e fjal munafiku
i burgosi e i vrau pa besë
e ua dogj kafken e kresë
edhe i rop për t 'gjallë ne lkurë
n 'dhena t 'hueja i la si gurë
tash ata n' lot kan mbetë për'buzë
n' dhena t' hueja n' shkrumb e shpuzë
askush koken se kthen n' ta a thue
ne dhe te huaj mi kan harrue
e ata djegë jan besa edhe pre
per shqipni jan se jan le
aman mike amerikë
ti je e madhe në atlantik
mbledhi miqt n' botë kah i ke
e me bën t' bukur mbi dhe
m 'jep kredina e shum fabrika
se i dua n' punë po djem e qika
i dua n' punë për edukatë
jo si qyqet dite nat
me mu mbshtjellë n' për rrugë bizare
gjith me lmoshë me krim per pare
se ktu miku shihet i mirë
kur litar e m' kputë e zingjir
e me quan me zmer aleat
nuk mi len vuajtjet ma gjat
jo me llafe e bukuri
s' m duhen miq as për mahi
dua konkrete punë kredina
le t' m' lulzojnë po moti e stina
edhe lehtsina per shqipni
ligje t 'reja varg e vi
per shqiptar investitorë
ah me u mkambë shqipnija e gjorë
se po ka shum fuakara
nuk po ka punë as para
e gjithkah po i thonë etnike
fort loton neper qerpike
pranda vetem s' duhet lanë
mos me u tha nen diell e hanë
t 'm' rrin pran detit e pa ngranë
e pran lumit e pa pi
n' tokë të vet si nji qipqi
gjith tu i mbi ma shum bizarë
krim i zi e korrupcionarë
pse varfrija qenka vdekje
vdes shqiprija n' ket stermekje
se s' po u dashka aspak lirija
kur t' lulzon krimi e varfrija
edhe turpi për mbi dhe
me t 'përbuzë kombet me fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''
Shkruar nga autori xhelal ferizi
mergimtari shumvjeqar me pendë ne dorë
neper vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:57 am

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Gurët e Heshtur
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku në mërgim
-----------------------------------------

Po heshtin kudo gurët , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa të yjeve gjithkah ju bëj të fala

a thue i ka mbytë heshtja e vet në kët mjegull

kur vargu im ,shkrinë qdo gurë e qdo tjegull

e qajnë bilbilat kudo degë më degë

në lot po shëndrrohet lëngu shegë më shegë

e un kahdo me varg i biri i shqipnisë

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisë

vargjet t' mija n' lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuhë e su gjet m'shirë shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpresë me i falë

jo su gjet kund qikë e jo su gjet kund djalë

thue se në gurë e në heshtje të gjith,më jan përsheshë

thue se me akull nëpër gjak jan veshë

se loti i vargut s' po i duhet ma kujë

ma shum po iu duhet ah ai urdhri i hujë

se mund të digjen germat që hanen e kan tha

kund su gjet një motër e kund su gjet nji vlla

me e puthë në ballë germen time të arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj bir' i shqiptarit

e kështu në gurë u kthye thonë gjithkah etnike shqipnija

gurë mbi gurë jan shtrue ah fiset e mija

për rreze'varg ma kush ,nuk shprehë ndoj gzim deh'tarë

jan dhanë përmbas vrapit të gjith si do gjahtarë

me një heshtje guri e me gjuhë që s' merret vesh

vrapojnë kush ma parë me lakmi me u ndeshë

tue shkelë përmbi vargje që po qesin gjak

kush këndon si sorrë kush,qyqe në ogjak

e ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

disa me kokë poshtë disa ecin n' qiell

por kush ndoj fjalë nuk e merr që ësht falas me e ble

disa blejnë tallava e do tjerë blejnë fe

e kush ndoj vrap t' pandalur e turrun si furija

që shkelin mbi ato lule që i ka mbjellë shqipnia

yrysh mbi ushkure e kush bjen n' litarë

disa bien si hutat me fat mbi thesarë

e turren disa tjerë me gri e me pre

pa kqyrë kund për gjak e për lot që bJen rrke

e un me varg të urtë nga i her kur ju dal para

qe i thrras me mbjellë paqe e grurë nëpër ara

me mbjellë rrush e mollë e qershi e dardhë

se dita sot shqipnisë ndoshta i ka ardhë

me qenë ma e vyeshme se kurr ndonjiherë

me i qelë ndonji gaz me mbjellë ndoj pranverë

e un kur me varg vrapoj si bilbili

ata kurr s' m dhurojnë ndoj fletë karajfili

mbi zallë as mbi dhe ´s 'm' lënë me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s' m' kan shtue

veq nxjerr' e 'tha mi kan mbi hapsirë

që un në flutrim të mos dukem i lirë

pse k'shtu o orrla që kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk dëfreni

as këngë e vargut s' ju shkrinë nëpër mote

a thue bilbil kjo s' ësht toka jote

ku me zbritë në fole nuk t' lënë gjeraqinat

për ty qajnë zymbylat e qajnë kanarinat

e sqepi yt loti që i pikë nëpër vija

biblil a thue ty pse nuk t' don shqipnija

pse qerdhes tënde ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

që këngen s' ta duan e s' ta duen as cicërimen

as vargun e lotit as të shekullit cingrrimen

që ti në qdo germë i thrrret për me u zgju

e ata në gurë tash më jan shëndrru

s' të ndëgjojnë me besë s' të ndegjojnë me hall

vargu yt po qanë përmbi gurë e zallë


e at lot tëndin po e pin zallina

germat t 'jan ba vuajtje që po ti pin stina

ik o i mjerë poet e shterr dete e dhe

se t' jan mbulua gurët e t' jan veshë me fe

dikush veshë me akull dikush veshë me hije

nuk ka mbetë mbi degë ndoj bilbil etnija

disa veshë si guri me një ftoftsi moti

disa veshë n 'dëshprime varfri halle loti

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t' zymta disa brymë rreth ftonit

disa porsi huti në zgure e në fate

disa rrijnë n'mjerime porsi qyqe nate

disa si ndoj vyshkje në rrugë akuj hije

disa mbetë si terri që s , kan dritë as dije

që nuk ju bjen dielli as rrezja e askujë

disa n' vend të gjakut tash jetojnë me ujë

a thue kshtu n' kët gjuhë don me vdekë shqipnija

se n' kët heshtje t' zymt vyshken fiset t' mija

e vargu im që d'nesë e udhë i lshon hapsira

nuk qëndiset n' stinë as te ajo ma e,mira

ikni vargje t' mija ikni merrni dhe

përtej fundit t' fundit ku s' ka kombe e fe

se edhe me qa ju me bekim të qiellit

se edhe me u veshë ju me rreze t'dielit

se udhë me sh'ndrrue ju vet n'ë shtat të ylberit

se edhe me qenë vet shejtrija e nderit

veshin ma s' ta vejnë ata të bijtë e gurit

se ti s' shkon nën dhe siq shkojnë t' bijtë e urit

se kto vargje e germa që flasin me qdo akull

ditët kur të vijnë yjt kan me ra shakull

në secilin varg kan me falë lot ari

e me i fal gjuhë shqipe që e kan nga i pari

përgzime nga qielli përgzime nga magjija

kan me falë përgzime ehde nga vet mahnija

kurr s' kan per ti falë heshtjet që u veshen me kët petk

që i kan marr kaparet e i kan marr lekt

vyshkë mbas interesi e mbas injorimi

vyshkur mbas lakmije që ua sjell mashtrimi

kthye jan në heshtje kthye jan në gurë

humben gaz e shend humben dritë e nurë

pse k'shtu u zbeh venitur mohuese shqipnija

e tash s' po ka mikpritje për vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kërcylli

as nuk i don fusha e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxenë në kta klorofila

se nuk ndjehet këngë nuk ligjrojnë bilbila

as nuk ka kund zemer ligjruese mbi dhe

nga vrapi i mashtrimit me pare jan ble

e jan ble nga marka jan ble nga dollari

jan ble nga verbimi grabitja e ari

jan ble nga shum brryla zemrat jan ngurtsue

mos qajë vargu im se ti je vet krue

ti je vet burimi shekujt që ujitë

do të njomet koha dhe pë r ty një ditë

ikni vargje t' mija shkoni n' tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

që ju mbajnë në gji qe ju duan krah,hapur

se gurët me ferr në valle jan kapur

se gjaku me ujë tash jan bë një vlla

se qeshje as qehre si dikurë nuk ka

e ksaj vallje t' vdekjes i thonë n' gjuhë të mjerë

ikni vargje t' mija gjeni bibil tjerë


se ktu n' kët fole s' flet kush për shqipni

se gzimi esht shterrë se loti ësht pi

e ju kur të shkoni kahdo n' gjamë tue kja

s' keni me gjetë motër s' keni me gjetë vlla

se n' për dhena tjera gjuha s' ju kupton

keni me u strukë n' skuta jeni lindur vonë

ah vargjet e mija pse doni me u tha

pse po u vyshkë mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nanë a nuk keni shoq

m' thueni vargje t' mija keni mbetur troq

nëpër gurë e dhena me mallë tu u vardisë

rreth hijeve t' ftofta pa ndoj gaz t' shqipnisë

e për n' fole rrugë nuk jan duke gjetë

atje s' po ka rrënj ë atje s' po ka fletë

ku ju mund të gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpresë as nuk keni fije

ku me u kapë n' ndoj kopsht a' n' ndoj trëndafil

thue se gjuhë e juaj këndon për tamil

thue se kndon për grek për shkje a indi

thue se nuk këndon për shqip e etni

mosni vargje t' mija mos shtrydhni ma lot

mos qani për mua mos qani për mot

se kur gurët prap ,t' bëhen me damarë

gjak keni me qenë e shpirtë për shqiptarë

---------------------------------------
Nga autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------------------------------
kontakti me autorin e vargjeve
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:58 am

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
-liriku i këngëve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves në kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tënjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijveTitulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Trojet tona gjithkombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u- n-ë- m-ë-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
trojet tona gjithkombtare
përmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmë e n' gjuhë shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta
do të ket shqipni etnike
sa të ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do të rrin shqipni e mbara
në mes europe një lule prilli
qelur n' fletë me sharm mahnije
mbarë shqipnisë do i niset fillli
në za do të jet për punë e dije
nami i sajë edhe jehona
në fise e fe do t' jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit
kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtë hjeshija
përmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritë n' shekuj liria
kan me vlue shum abetare
në gjuhen shqip do t' kndojnë filizat
gjuha e jonë si qehlibare
ka me i joshë fllade e puhizat
e shqipnija e lashtë etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajë mbi tokë antike
përmbi ara t'bereqetit
kahdo tokes karajfilat
kan me qelë edhe në degë shum pipe
kan me kndue gjithkah bilbilat
kahdo flitet gjuha shqipe
ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
shtati i sajë bija e ilirit
me tri fe n' nji aortë shteti
me tri fe do të ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqipri me t' bukurin emer
me shqiponjen me dy koka
me lavdi ndër fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonjë do t' rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fati
do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerë e motit
lart mbi fron do të rrin etnike
si ma i bukuri yllë i zotit
edhe kohrat do e bekojnë
kahdo dheut e kah zallinat
mbi qiell t' sjaë gjith do t' flutrojnë
me dy krena gjeraqinat
do i permendet sqepekrruta
sa të jet kanga e fjala e shkrola
do ti kndoj per jetë lahuta
për skendera e mic sokola

mbi ato male bjeshkë e suka
do t'permendet edhe vranina
mbi barot ai oso kuka
ku la nam edhe martina
edhe tjerë por si skyfteri
do t' përmenden kah trimnija
selam labi e jakup feri
do ti kndoj gjithmonë sharkija
por edhe trimin legjendarin
me shtat zemra prej qeliku
trim si rrfe adem jasharin
që se trembi kurr armiku
--
e shqipni do të ket mbi dhe
sa te ket diell e hanë e yje
nji etni që i mbanë tri fe
me kreshnike kreshta e pyje
e me të bukura ato lulzime
me plot drita ato qytete
do te kndoj shqipnia trime
n' za do t' jet nder kombe e shtete
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Autori xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
-liriku i këngëve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves në kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tënjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijve-shqiptarë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarë i këngve shqiptare
në mërgim
gjithmonë i harruar nëpër vite
dhe i lënun në harresë
nga populli i vet
nga disa shqipfolsa edhe i përbuzur
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
-shqiptarë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarë i këngve shqiptare
në mërgim
gjithmonë i harruar nëpër vite
dhe i lënun në harresë
nga populli i vet
nga disa shqipfolsa edhe i përbuzur
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:58 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sikur të isha përkthyes qehresh
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori në mërgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

sikur të isha përkthyes qehresh i materjeve enigmatike
të rrudhave të tyre të thella në fenomene e fytyrë
sikur të isha pasqyrë fenomen fantastike
sikur të isha e shekuj-menqurve mënyrë e detyrë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
do të punoja analitikisht'zbërthimsiht për qerdhen e dheut e të hanes
do të punoja në zbërthim të enigmave me fjalë e pa fjalë
do ti shërbeja zbërthim qëllimit të veshur mu në kult të dijes
aty ku nuk mundi ndonjë pasqyrë gjeniale n'ë përkthim me dalë

do ta përktheja currilin e qehren e zallit në kullim
e qehren e dielli e të yjve me dritë hanë
do ta zbërtheja në' at pasqyrë secilen qehre n' definim
paraqitjen e qehres së tyre e të thelbit ku e kan
''''''''''''''''''''''''''''''
e qehren e tokes pastaj mbi dhe
të kokrrave të sajë e grimcave që duken si mistere
që sot me asnji gjuhë përkthimi as me gjeniale fe
nuk dihen qehre shprehjet e kësajë vlere
''''''''''''''''''''''''''''''

un si përkthyes qehresh për secilen të materjeve fytyrë
shekullmendje e shekuj'nisjeve të tyre me zbërthim
për të gjitha shekukj'mendjet shprehje qehre do të isha detyrë
për gjeni'nismen do bëhesha konstatim
do të shkruija gjith qrt menqurin tim në at gjeniale përkthyese pasqyrë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
sepse cakun e shprehjen e ndertimin emenqur të zotit
nuk paska pasqyrë mendje gjeniale as art i motit
që ta zbërthen eperlthen as e pa para laborator gjeniale mënyrë
as shekujt nuk paskan në shekujmendje në pasqyrë
''''''''''''''''''''''''''''''''''

prandaj them sikur të isha përkthyes pasqyra imagjinare
e të ekzistuares materje gjithqkajes mendërisht në para fillim
edhe sikur të kisha diagnozë miliarda gjuhë zbërthimtare
secilen të aft për veqori e për dallim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
kush do të ishte përkthyes pastaj si un qehresh magjike
kush për veq shekuj trurit tim
kush do të ishte zbërthimtari i paranismave galaktike
përveq gjenialitetit tim me përkthim
.........
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
nga autori mërgimtarë
Xhelal Ferizi poet krijues jasht atdheut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
L-I-R-I-K-U- O- I -D-A-SH-U-R -M-ë-M-ë-DH-E
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lexoni vargjet e autorit në mërgim
tregoni shoqes shokut bashkadthetarit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Përshëndetje vllazrore kombit tim Shqiptarë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:58 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mërgimtari Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
''''''''''''''''''''''''''''''''
----------------------------
Sikur të kisha
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autorë
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ah sikur të kisha 'gjithqkajen dhe absoluten
dhe përtej absolutes gjithqkajen
me absoluten nëpër gjithqkajat të futem
të arrijë të panjohurat duke hulumtuar ,absoluten majen
'''''''''''''''''''''''''''''
por mbi gjithqkajen prap me absoluten do të ndeshem
ne absoluten me mbi absolute që s' mbaron
me mendjen e pendëve të pafundme do të veshem
oj dije mbi gjithqkajen mbi absoluten pse më qon
''''''''''''''''''''''''''''''''''

nëse me gjithqkajen më kufizon
të jam mirnjohs o pendë
nës e përtej nisjes qe s' ka nisje as nuk përfundon
o gjithqkaje e mbi menqur me mendë
'''''''''''''''''
duke menduar dikurë mbi gjithqkajen vlerë
meterjen o pa fundme gjithqkaja
me mendjen time e penden gjithherë
po i ndjekë absolutet e mëdhaja
'''''''''''''''''''''''''
po e ndjeku absoluten e mbi absoluten
dhe përtej gjithqkajes qka ka
e fundin mbas fundit e kot po ngutem
gjithqkaja as fund as nisje nuk ka
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Xhelal Ferizi Autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:58 am

Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

Nuk e kam ditë
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk e kam ditë se ne boten e lakmisë
nuk pihen te gjitha ujrat
o mëshira e perendisë
o forca e perendisë
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasësisë
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmë ne cak,te haramsisë
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori në mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:58 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kthimi
---------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nji i gjorë pas nji shekulli i kthyer në atdhe
po ecte i heshtur në trotoare
numronte vitet nëpër rrudhat me kalvare mbi dhe
ecte duke pi lot zhgënjimesh nëpër token shqiptare
---------------
gjithqka i dukej e huaj në kët hapsirë
por edhe e vetja për qudi
enigmat sikur e mbanin të lidhur në zingjirë
dhe ecte mallëngjime duke pi
--------
ecte her në nji far ringjallje e her në vdekje për së gjalli
reklamat e qytetit i ndrronin larmitë
në kohë ndjenjë si shkëndi nga i her i shkrepte malli
hapin pendueshëm duke e qitë
----------
ai ecte e ecte neper tregje me mbijetesa
egot vraponin pazarit
ndjenjat i bëheshin udhkryqe e ngatrresa
sa i ftoftë ky dheu i të parit
---------
pragu i kishte mbetur shkret
shkrumb e hi edhe toka
koha me gojë nuk flet
shqiponjat nuk shiheshin ma me dy koka
----------
mbetur kishte i vetmuar jetim
si filste ma ndonjë ringjallje
koha ishte bë biznes e zhgënjim
e ky te varret kërkonte q'mallje
----------
dashuri askund nuk kishte as për ilaqë as me ble
se le ma rasad ndjenje ndër shqiptarë
qielli i ftoft e akull mbi dhe
shpirtë diell askund s' kishte mbetur për farë
-------------
paraja ishte zot e fe
heshtja e foftësia e varrit ndrikull e kumarë
mikpirt's në krye të vendit sytë e ftoft të pa nxe
varfria shikimi i parë

------------

shpirtrat pendues prishur me shikime de'forme
servilia urrejtshëm varfër luante me bisht
qka qenka o zezonë kjo far reforme
qfar kohe e shekull i prisht

njerzit si atëherë nuk ishin ma
as këta të gjallët nuk jan si dikurë
filloj i kthyeri si nji qyqe me qa
e loti i piku mbi gurë
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:59 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Shteg vetëm për në vdekje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Vetëm për në vdekje të lënë shteg
kohrat e maskat e regjimeve të pa emocion
ose këngë vet me vete këndo si qyqja breg më breg
të thot sot toka e pa ndejnja e jonë
-----------
udhët kah do të pëqeshin
individualiste ësht gjith'qkaja
egot vetëm për vete teshat e bukura i veshin
të shkelin kaho brrylat e shputat e mëdhaja
-----------
nëse gjenë ndonjë zgjedhje prap koha tjetër të përbuzë
këto mohime kufij të qesin në zemer
shtegun e ke hapur në shkrumb e në shpuzë
se garat vrapojnë secila për emer
------------
sa vdekje kohore e pa vlerë
sa shteg i detyrueshëm i pa burrni
koha nuk të len as të vdesësh me nderë
lavire ësht koha të qet me krye n' hi
-----
o kohë e blozë e namur
sa indiferente e pa gojë
sa e ftoft je për skamnorin e skamur
të varfrin e ven në lojë

shtigjet ti tregojnë me gisht në vetvarje
me një mimikë lëvizëse të ftoft robotike
emocionet e poetve dënesin në qarje
o dielli ynë ku ike
------
eh koha e toka ime
përse gjith ky akull vallë
garat i mbushe me krime e pelime
poetët të vdesin me mallë
----------------
Nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:59 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nën hijen e akullit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nën hijen e akullit ju keni lënë një diell
përmbi i keni vu një të ngirë shtresë
ju nuk e vendosni përsëri diellin në qiell
por e leni të ngrirë në akull të vdes
---
dielli nuk e ka vendin nën akull
ai kërkon shekujt me i nxe
ju po e leni si shakull
gjithmonë rrëzuar mbi dhe
---
nën akull rënkon ai me rreze
në zemra të stinve don kthim
kërkon me nxe nder breze
pranverat e kombit tim
---
prandaj pse e leni
mos e leni nën akull prore
kurorë të ngrirë pse i veni
pse në gjuhë nuk e mbani arbnore
---
as psehen nuk po e dini për kët shkak
as vdekjeve s' ju kërkoni arsye
diellin pse e leni të ngrihet në gjak
ngricat akujt kan me ju thye
---
largoni akujt e zi
mos leni ngrica në të diellit gjak
e diellit jepni me pi
sherbetin e fjales shqip pa lak
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi liriku në mërgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik nuk është në linjë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:59 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Le të vdes shqip duke dashtë atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
le të vdes duke dashtë atdhe
damarve duke u dhënë infuzion shqip
le të vdes shqip me fe
për secilen degë e pip

---
le të vdes shqip duke dashuruar token
shqip duke përkdhelë barin
le të vdes shqip në etnike shqipni loken
shqip duke ligjru për shqiptarin
---
shqip e dua varrin e gurin
shqip i dua yjet
shqip le të vdes duke e puthë flamurin
arat e malet e pyjet
---
le të vdes shqip duke shijuar gurrat
dhe e baltë e zalle
majat shqip ti pushtoj suka e kodra e currat
shqip dua të vdes mbi halle
---
shqip du të vdes në tokë
shqip du të vdes me zemer
shqip o miq e shokë
shqipni ku i thonë me emer
---
le të vdes nga dashuria
shqip duke shqipzuar
amanetet shqip të mia
shqip në atdheun e bekuar
---
dhe nuk dua asnjë fe tjeter
shqip dua të jemë me mushkëri
me zemer e gjak te vjeter
shqiptarë i etnikes shqipëri
---
dhe dua shqip të ndrroj jetë
shqip duke dashur atdhe
shqip në nën dhe në varr kam me u tretë
por shqipja do t' m' rrin mbi dhe
---
---
Nga autori Xhelal Ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:59 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''Shqiptarë të bijtë e vuajtjeve

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

Xhelal ferizi autorë

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''shqiptarë të bijtë e vuajtjeve të lindur nga guri

shqiptarë të bijtë e gjamëve e dhimbjeve pa kufi

shqiptarë nëpër shekuj që laku fytin sa ngusht ua zuri

shqiptarë sa vujatjet i keni pi

''''''''''''''


o zot q' ësht ky fenomen o zot ku e ka burimin

kah vijnë kto rrisk'zeza fatale

kto mote që na shkruhen ku jeta e humbë kuptimin

e na rënkojnë fusha e dete e male

''''''''''''''''''''''''

mbytu nëpër dete mbytu nëpër lot

mbytu nëpër ikje e mërgime

si dje nëpër kohra ne shekuj edhe sot

rob të lidhur në mundime

'''''''''''''''''''

të bijtë e varfrisë të bijtë e zingjirit

të bijtë e tragjedisë

të bijtë e dramave që nga koha e ilirit

të bijtë e etnike shqipërisë

'''''''''''''''''

të bijtë e trotoareve të botes endacak

pa cak po tokë e pa dhe

te bijtë e dënesjeve në të shprishurin gjak

te bijtë e përbuzjeve nëpër kombe e fe

''''''''''''''''

të bijtë e ikjeve të bijtë e eksodit bibliktë falur mëshirave të botes

të bijtë e shërbimeve për nji metelik

nëpër duart e pa'lara të botes

o robër të planetit pa kumarë e pa mik

''''''''''''''''''

robër të kulteve robër të anarkisë

o robër të pshtjellimeve nga mjerimi të ndjekur

robër të lugetërve e të padronve të kurvrisë

o robër për së gjalli të vdekur

''''''''''''''''''shpërnda o robër të bijtë e askundit nëpër glob

pa pikë mbështetje në atdhe

o të bijtë e vuajtjes që ju prodhojnë kob

të zezat kombe të botes shum etni e fe

'''''''''''''''''

nëpër të huaja udhë me akuj e udhkryqe

nëpër kalime tunelesh me plot mërzi ftoftësije

të mbështjellur në akuj të huaj nëpër skuta qyqe

mbi rrema rrënqethës të mbuluar me akuj hije

'''''''''''''''''''''''''''''


në atdhe të mbuluar me perde të zeza

të shtruara nga maskat mizore

si dje si sot nëpër mote e breza

o të bijt e provave botrore

'''''''''''''''''''''''

mbi ju o të bijt' e eksperimenteve bizarekaluan shum intriga laboratore

o të bijtë e shqipërisë etnike shqiptare

ju mbyten nëpër valle djallzore

'''''''''''''''''''

luaj për djallin e luaj për miq të huaj

luaj për për europë e për grek

luaj për të huaj tjerë oh mëmë sa po vuaj

luaj o i biri i vuajtjes pa shtek

'''''''''''''''''''


të bijt' e vuajtjes të bijtë e lojes diktat

të bijt'ë e stërzgjatjeve të mbyllur në qark

të bijtë e kusuritjeve nga pakti në pakt

të bijt' e rrethit të mbyllur n' gjysëm hark

'''''''''''''''''''

të bijt' e europes njerkë që për treg

ju ka ,e për karta e kazino e zare

të bijt' e kontinentit që ju pjekë e ju djegë

e ju shuan me premtime n' pazare

''''''''''''''''''

Autorë Xhelal Ferizi
------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:59 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

l
Luanim me lojë
''''''''''''''''''''''''''''

Xhelal Ferizi autorë
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Luanim un me lojë të detyruar
duke ruajtur mirë e pastër mbrendinë
ata me lojë të tyre
un paraqitja mjeshtrinë
e ata me gjithfar lloj fytyre
të dy palët vështronim un isha i mërguar
ata hulumtonin në mua msheftësinë
e unë në qdo pjesë fytyre
psonisja padjallzinë
ata me qakërdisje
nga njiher të bukura
e me shëmtim
me plot djallzi e kombinim
''''''''''''''

me kombinime të vjedhura nëpër endacakeri
me dhelpra e lëkura qakajsh në shpinë
me bënin nji far vardisje
gati vdekatare
qfar kuisje
'''''''''''
ata me hunguri
e lehje gjithfare
un me besnikri e qendresë shqiptare
e gjith kjo ishte lojtari
topi her andej her kendej binte
neper dy fusha te dyja palët armike shekullore
njëra dhelper e ardhur nga larg
ndërsa un zemer vendase arbnore
u mësova edhe un taktikë
ashtu siq imponohej loja
me thika e buzqeshje cinike
her hapur her te mshefura pas dore
lasstik na ishte goja
buzqeshnim me levizje provizore
''''''''''''''
e un me të rrejshmen psonisje dashuri
detyrim i zi
të ju qeshësh derrave e te ju thuash dajë
fjalë e lashtë popullore
isha gati nga qeshja e lustruar
te shpertheja ne vaj
qfar kohe ezezë mizore
dhelpra iriqa te ngrirë te ardhur nga larg me qakaj
te dy palët po,luanim
lojë s e jo mahi
un i lidhur në rrol detyrueshëm
dhunshëm artist a mund ta quaj kët dhunti
të dy palët po e përshkruanim
e aktronim
atmosferen
ata me ves bizari
e un '''''''''''
me at fatkeqsi të mjeren
si gjithmonë un i mjerë shqiptari
mendueshëm
po e ruaja nderen
të mbështjellur në thellsi
dhe tremebesha
nga rentgeni i tyre barbar
i mbrehti zbulimtari sy
dhe veshesha
me zgërdheshjen bukuri
në rrugen e cakut për të mos u thy
mashtrimet po ecnin
por mbrenditë gjëmonin
në të dy gjuhët
ata në gjuhen e pushtimit e krimit
në të në menduarit masakër qe as nuk mund me fjalë të thuhet
e un i pmbrojturi i biri i ankimit
me at ndjenjë që nuk mund të përshkruhet
po e luaja lojen e aktrimit
të dy palët të etur
un për liri e shpëtim nga kthetrat e djajve të uritur
ata me uri për sa ma shum shqiptarë të vdekur
dhe me masken e krimit
o zot sikur po na shihte qielli qfar loje
akrobacion elastik reth rrotuillimit
diplomaci kozmetika
rrudhat ne fytyrë nuk na dukeshin
lekura ishte bë elastike
qfar loje armiqsh
fund ekrye taktike
rreth lojes me kurtha te mashtrimit
te dy palet armiq
un dhe ata gjoja të dashuruar
po luanim me fiq
në teatrin e maskuar
thikat mshefura prapa buzqeshjeve
tmerr o tmerr lojë e detyruar
qfar rrethanash
nuk ju besohej as syve te kti teatri
kah po e shihnim
sa e pafundme
lojë intrige
ne njeren anë engjulli shqiptarë per te mbrojtur jeten
pafajsinë
ne te anen tjeter bij e stan shtrige
nga ngricat te ardhur ne ballkan
loja po ecte
edhe kënga pseudomiqsore
në fyt më ngecte
nëpër ato vdekuri mizore
rracë e mallkuar
akull ferri
ku loja më rrëshqiste nganjiheri
po si mund të luaja un lojen
lojen e demonit a mund ta luaj mirsia
a mund të behet delja skile
që kur gojen e hap kafshria
ajo te luaj për shpëtim me hile
dhe mbasi mbaronte shtihimi i të dy palve
fillonte beteja
un që kisha pi ujë të bekuar nga shejtria
të bëhem si rrufeja
të bëhem therrë ferri
edhe pse isha karajfile
te shëndrrohem në brum të kanibalve
nga e detyrueshmja domosdoshmëri
nga dhuna imponimet
nga kohrat kopile
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik nuk është në linjë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:00 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala

Titulli fjala ësht shkruar nga Xhelal Ferizi
autori në mergim

Fjala nuk ecë ma
Këmbët ia mori djalli
Nuk ecë ma fjala
të drejten ia mori pseudo'ligji
mbrapa'skena
kërcnuesi me maskë demokrati
krahët ia preu koha e pa kohë

lirinë ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecë ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenerimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famë
me te u tall analfabeti
në gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencarët e përdorodhën si njala
mashtruest e shtynë ne grenmina si vala
e poshtruan dobiqët
fjala
arsyen nuk e ka në pushtet
askund nuk pritet si mbretreshë
e shkeli paraja e korrupti
e shkelen shum luget
përthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshëm gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi moda e re bizare
ajo nuk mund të ecë cullak
mbretreshë nuk ësht ma fjala
ajo nuk ecë ma as n' grada
ajo ngeci mbet
pothuajse shkret
e nëpërkëmbi koha bajate
secili nalet
mbeti fjala krahthate
paraja po bëhet mbret
nuk ecë ma fjala mbi dhe
nuk ësht ma ligj as fe
as pushtet
ajo nuk ësht ma mbret
nuk ecë ma ndër kombe e fe
fjala tash ësht paraja
aj e ka ble
fjala
nuk ësht ma ikonë kurorë
besë
fjala nuk nuk rrin ma ndër ne
hilja paraja rruleta
e rrëzuan shakull për dhe
nuk ecë ma nuk ecë ma fjala
se i ligu lirë e ka ble

Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
në mergim
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 12 e 16 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi