Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Faqja 13 e 16 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16  Next

Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:00 am

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
që je robëruesja e gjakut tim
ti je fajtore që më joshë kahdo nëpër bukuri
mbas vrapit tënd në përshkrim
---
ti po më nxitë nëpër maja
nëpër gurra e shtojzovalle
në brigje e male e pllaja
në valë e gurë e zalle
---
fajtore je ti robëruesja ime
më ke lidhë për globeve me dhe
ti më nxitë me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndër kombe e fe
---
ti me at ngjyren tënde që nuk shterret
shekuj'tërisht më robron
me fjalen tënde që nuk djerret
joshë'sisht më hipnotizon
---
ti më nxitë të vrapoj pas detit
pas luleve e artit të jetes
ti më merr kudo pas vetit
në cak të vrapoj pas t'vërtetes
---
ti më ke lidhë me zingjirët e lakmisë
pas vrapimeve tua të pa fund
un jam rob i yti që vdes pas dashurisë
pas fjales që e fitoj nga ti me djers e mund
---
Të dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robëri
vrapi pas teje nëpër djersë më mbyti
her në gaz her në gjykime e mëri
---
un të dua e her në ty zemrohem
se dua të jem zog i lirë
sa bukurisht nganjiher nga ti robërohem
o penda ime e mirë
---
se ti më ke nxitë pas dielli e hane
të vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip më ke joshë me at gjuhë të lashtë nane
ta mbjelli mu në dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjëllusha
që më fluturon ngazllyeshëm gjithkah
---
të dua robërisht me kët bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do të jem si nji zog vere
me cicërima kahdo poetike
---
e duam njëri tjetrin të dy jemi të beses
e di se e mbajmë të dy fjalen
sa he më ke shëndrruar lot bardhë të veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales më tërheq më dirigjon
më tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kërkimet më dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
më menquron kur un nganjëher dua të rri në cektësi
ti më zhyt thell në kërkime
në secilin detal në secilin detal ne secilen imtsi
më jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:00 am

Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''
Nuk më keni lënë të mbijë
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nuk më keni lënë të mbijë
në asnjë shekull me qelë
por si lule me fletë do të vijë
nuk dua ma luleshkelsit me më shkelë
---
do të mbijë bukurisht me petale
natyren do ta kem mëmë e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim
---
nuk mundem bukurinë pa e shpalosë
nuk mundem pa dalë mbi ledinë
do të kërkoj ujë se shum jam plagosë
me vuajtje e mallë në qdo stinë
---
do të vijë me varg me qel art e ngjyrë
do të vijë me mbi përsëri
lulediellit dua ti ngjajë në fytyrë
mos më mbani për kët hap mëri
---
më leni të mbijë pa djallzi
më leni mbi token time të parëve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
---
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:00 am

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nën hijen e akullit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nën hijen e akullit ju keni lënë një diell
përmbi i keni vu një të ngirë shtresë
ju nuk e vendosni përsëri diellin në qiell
por e leni të ngrirë në akull të vdes
---
dielli nuk e ka vendin nën akull
ai kërkon shekujt me i nxe
ju po e leni si shakull
gjithmonë rrëzuar mbi dhe
---
nën akull rënkon ai me rreze
në zemra të stinve don kthim
kërkon me nxe nder breze
pranverat e kombit tim
---
prandaj pse e leni
mos e leni nën akull prore
kurorë të ngrirë pse i veni
pse në gjuhë nuk e mbani arbnore
---
as psehen nuk po e dini për kët shkak
as vdekjeve s' ju kërkoni arsye
diellin pse e leni të ngrihet në gjak
ngricat akujt kan me ju thye
---
largoni akujt e zi
mos leni ngrica në të diellit gjak
e diellit jepni me pi
sherbetin e fjales shqip pa lak
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi liriku në mërgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:01 am

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Shteg vetëm për në vdekje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Vetëm për në vdekje të lënë shteg
kohrat e maskat e regjimeve të pa emocion
ose këngë vet me vete këndo si qyqja breg më breg
të thot sot toka e pa ndejnja e jonë
-----------
udhët kah do të pëqeshin
individualiste ësht gjith'qkaja
egot vetëm për vete teshat e bukura i veshin
të shkelin kaho brrylat e shputat e mëdhaja
-----------
nëse gjenë ndonjë zgjedhje prap koha tjetër të përbuzë
këto mohime kufij të qesin në zemer
shtegun e ke hapur në shkrumb e në shpuzë
se garat vrapojnë secila për emer
------------
sa vdekje kohore e pa vlerë
sa shteg i detyrueshëm i pa burrni
koha nuk të len as të vdesësh me nderë
lavire ësht koha të qet me krye n' hi
-----
o kohë e blozë e namur
sa indiferente e pa gojë
sa e ftoft je për skamnorin e skamur
të varfrin e ven në lojë

shtigjet ti tregojnë me gisht në vetvarje
me një mimikë lëvizëse të ftoft robotike
emocionet e poetve dënesin në qarje
o dielli ynë ku ike
------
eh koha e toka ime
përse gjith ky akull vallë
garat i mbushe me krime e pelime
poetët të vdesin me mallë
----------------
Nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:01 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kthimi
---------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nji i gjorë pas nji shekulli i kthyer në atdhe
po ecte i heshtur në trotoare
numronte vitet nëpër rrudhat me kalvare mbi dhe
ecte duke pi lot zhgënjimesh nëpër token shqiptare
---------------
gjithqka i dukej e huaj në kët hapsirë
por edhe e vetja për qudi
enigmat sikur e mbanin të lidhur në zingjirë
dhe ecte mallëngjime duke pi
--------
ecte her në nji far ringjallje e her në vdekje për së gjalli
reklamat e qytetit i ndrronin larmitë
në kohë ndjenjë si shkëndi nga i her i shkrepte malli
hapin pendueshëm duke e qitë
----------
ai ecte e ecte neper tregje me mbijetesa
egot vraponin pazarit
ndjenjat i bëheshin udhkryqe e ngatrresa
sa i ftoftë ky dheu i të parit
---------
pragu i kishte mbetur shkret
shkrumb e hi edhe toka
koha me gojë nuk flet
shqiponjat nuk shiheshin ma me dy koka
----------
mbetur kishte i vetmuar jetim
si filste ma ndonjë ringjallje
koha ishte bë biznes e zhgënjim
e ky te varret kërkonte q'mallje
----------
dashuri askund nuk kishte as për ilaqë as me ble
se le ma rasad ndjenje ndër shqiptarë
qielli i ftoft e akull mbi dhe
shpirtë diell askund s' kishte mbetur për farë
-------------
paraja ishte zot e fe
heshtja e foftësia e varrit ndrikull e kumarë
mikpirt's në krye të vendit sytë e ftoft të pa nxe
varfria shikimi i parë

------------

shpirtrat pendues prishur me shikime de'forme
servilia urrejtshëm varfër luante me bisht
qka qenka o zezonë kjo far reforme
qfar kohe e shekull i prisht

njerzit si atëherë nuk ishin ma
as këta të gjallët nuk jan si dikurë
filloj i kthyeri si nji qyqe me qa
e loti i piku mbi gurë
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:01 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mërgimtari Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
''''''''''''''''''''''''''''''''
----------------------------
Sikur të kisha
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autorë
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ah sikur të kisha 'gjithqkajen dhe absoluten
dhe përtej absolutes gjithqkajen
me absoluten nëpër gjithqkajat të futem
të arrijë të panjohurat duke hulumtuar ,absoluten majen
'''''''''''''''''''''''''''''
por mbi gjithqkajen prap me absoluten do të ndeshem
ne absoluten me mbi absolute që s' mbaron
me mendjen e pendëve të pafundme do të veshem
oj dije mbi gjithqkajen mbi absoluten pse më qon
''''''''''''''''''''''''''''''''''

nëse me gjithqkajen më kufizon
të jam mirnjohs o pendë
nës e përtej nisjes qe s' ka nisje as nuk përfundon
o gjithqkaje e mbi menqur me mendë
'''''''''''''''''
duke menduar dikurë mbi gjithqkajen vlerë
meterjen o pa fundme gjithqkaja
me mendjen time e penden gjithherë
po i ndjekë absolutet e mëdhaja
'''''''''''''''''''''''''
po e ndjeku absoluten e mbi absoluten
dhe përtej gjithqkajes qka ka
e fundin mbas fundit e kot po ngutem
gjithqkaja as fund as nisje nuk ka
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Xhelal Ferizi Autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:01 am

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
E nëse dua dikund ndoj fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
kushtuar gjuhes shqipe
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
------------------
E në se dua dikund ndoj fe
që njeh zot e dashuri
e dua shqipen të bukuren rrke
ku buron ku i thonë shqipni
''''''''''''''''''''''''
ku buron mbi gurë e dhe
që i lmon zemrat fushë e malit
ajo ësht ma e bukura fe
tue cicërue shkoftë djal pas djalit
'''''''''''''''''''
e dua të kthjellur porsi qielli
në kaltërsi kur qelet motit
ate e duan edhe hana e dielli
ësht dhuratë e shejtë e zotit
'''''''''''''''''''''''''
i thonë shqipe asaj feje
kahdo rrin ajo me dy krena
porsi gjaku që rrejdh n' deje
ajo mua më rrejdhë ndër vena
''''''''''''''''''''''''
e mos e shkruaj o i madhi zot
ndoj bizarë me ma shëmtue
e ma ruaj nder jetë e mot
porsi zogun tue ligjrue
''''''''''''''''''''''''''''
se ma e bukura ësht ballkanit
se ma e bukura ësht n' hapsira
që buroj prej ilirianit
zogzë në europë që kndon ma e mira
'''''''''''''''''''''''
e na e mbanë gjallë sqepekrruta
ajo ësht si rrfeja e motit
e ka folë me zjarrë teuta
edhe donika e kastriotit
'''''''''''''''''''''''''
prandaj fort ia dua hjeshinë

se e ka folë ai skenderbe
ajo e joshë vet perendinë
kur ligjron ëmbël mbi dhe
'''''''''''''''''''''''''''''''
veq për te mua m' derdhet loti
e nuk vdes per tjetër fe
eh ma ruajshin stina e moti
sa të ket diell e qiell e dhe
''''''''''''''''''''''''
edhe kur shqip më dënesë damari
ka hjeshi ndenja shqiptare
se ma nxjerrë lotin prej ari
ma bën zemren gurrë kombtare
''''''''''''''''''
e sa të jet mbi dhe qeliku
që vringllon e ai baroti
nëpër kambë se merr armiku
se ësht ma e bukura fe prej zoti
'''''''''''''''''''
prandaj thuani fe shqiptare
ajo qoftë gjithmonë bekue
e si'q kndojnë zogjt n' për behare
i shkoftë moti tue ligjrue
'''''''''''''''''''''''
kahdo e para ajo nder yje
porsi e arit rrezanija
porsi ushtima e ndoj stuhije
e shtynë detin si duhija
''''''''''''''''''''
ajo ushtue ka nder beteja
si vullkanet me termete
kjo ësht e shejta e imja feja
që i ka dridhur tokë e dete
''''''''''''''''''''''
ësht e bukur karajfile
si magjike ta lmon jeten
desht me e tha koha kopile
mu ne zemer me i ngulë zhgjeten
'''''''''''''''''''''
ah ma ruaj zot kët ikonë
siq ja ruajte kastriotit
të jet kushtrim i tokes tonë
sa të jen prore stin't e motit
--------
e kahdo në secilen rreze
porsi ndahen ato degë
damarë shqipje fe nder breze
rrjedhe nder deje si lang n' shegë
''''''''''''''''
kahdo shkofsh tue ëmbëlsue
ndjenjë të bardhë të lashtë prej t' parit
fe shejtnore në gjak tue lmue
për atdhe ndjenjat t' shqiptarit
------------
kahdo mi lidhsh ti toskë e gegë
mu bëfsh farë në shpirtë shqiptari
për ty zogjt kndofshin mbi degë
e mos të shkeltë mbi dhe tradhtari
'''''''''''''''''''''''
se si gjamë je e atij deti
kur hidhrim të qet armiku
nuk të ka shtrue krajli as mbreti
e mos të shtroftë kurr meteliku
''''''''''''''''''
ti je vulë per kah lashtsia
ti je e para e shejta fe
kur mbi dhe u nis njerzia
para diellit ti je le
''''''''''''''''
prandaj tjeter nuk e due
edhe zoti m' ndigjon n' hater
e mbarë etnija me ma rue
t' mos ja qet hasmi kryet n'sater
------------
se n' kët gjuhë që e buroj qielli
edhe ai dielli rrezatarë
ka me u njoftë bota kah filli
me kreni tue kenë shqiptarë
--------
ruane o fise ju shqiptare
siq ruan yjet stina e moti
neper kohra të rrin krenare
porsi drita në at ag zoti
----------
e mos e lenii kurrë me u tha
si ndoj krande a shkarpë pylli
rrini në gaz gjith pa ja nda
si i rrin shëndritshëm hanes ylli

prandaj hatrin t'ë ati zoti
pse o shqiptarë me e turbullue
mbajë kët gjuhë si dritë ag' moti
n' kangë shejtrie tue ligjrue
---------
e trashigoja fmiut të djepit
e deri sa t' enden ndjenjat prore
le të ju shkrepë si rrfeja shkrepit
për liri të tok's arbnore
---------
e në gjuhë tjera s 'ësht nevoja
si lypsari me lakmue
se as ma te bukurat të botes shtroja
s' dijnë si shqipja me vizllue
--------
prandaj kndoja trashgimtarit
se muzikë kjo ësht për yje
e kah dheu e toka e t' parit
do t' jehoj nder lugje e pyje
'''''''''''''''''''
e ma e bukur nuk do t' kndohet
damarë yjesh me que peshë
as mbi dhe kshtu s' do t' ligjrohet
porsi diell si kjo me u veshë
'''''''''''''''''''''
prandaj rrnoftë gjuha shqiptare
zemrat trime që i ndezë n' mote
porsi e qiellit rrfe zhgjetare
porsi shpata kastriote
'''''''''''''''''''
e i mbajtë famen perendija
me te i lidhtë zemrat shqiptare
kahdo etnike shndrittë shqipnija
u bëft fe e dritë kombtare
--------------
vargje lirike artistike shqiptare
nga autori xhelal ferizi
liriku i harruar shqiptarë në mërgim - penda shqiptare
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:02 am

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
-liriku i këngëve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves në kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tënjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijveTitulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Trojet tona gjithkombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u- n-ë- m-ë-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''
trojet tona gjithkombtare
përmbi dhe ku vlon shqip jeta
do i bashkojmë e n' gjuhë shqiptare
do t' vloj shqipja n' troje t' veta
do të ket shqipni etnike
sa të ken shekujt ecje para
e pathyeshme si qelike
do të rrin shqipni e mbara
në mes europe një lule prilli
qelur n' fletë me sharm mahnije
mbarë shqipnisë do i niset fillli
në za do të jet për punë e dije
nami i sajë edhe jehona
në fise e fe do t' jet sa i qiellit
kahdo shqip mbi trojet tona
ka me nxe n' gzim rrezja e diellit
kan me vlue dijet shkencore
e flamujt me i mbajtë hjeshija
përmbi dheun e tok's arbnore
ka me shndritë n' shekuj liria
kan me vlue shum abetare
në gjuhen shqip do t' kndojnë filizat
gjuha e jonë si qehlibare
ka me i joshë fllade e puhizat
e shqipnija e lashtë etnike
ka me vlue si vala e detit
gruri i sajë mbi tokë antike
përmbi ara t'bereqetit
kahdo tokes karajfilat
kan me qelë edhe në degë shum pipe
kan me kndue gjithkah bilbilat
kahdo flitet gjuha shqipe
ka me lue shtati i kallirit
kahdo shtrihet bereqeti
shtati i sajë bija e ilirit
me tri fe n' nji aortë shteti
me tri fe do të ket nji zemer
si kah deti e si kah toka
nji shqipri me t' bukurin emer
me shqiponjen me dy koka
me lavdi ndër fise e fe
do t'permendet si dukati
porsi zonjë do t' rrin mbi dhe
do ti shndrisin puna e fati
do ti vloj gjuha magjike
nder ma t' vjetrat vlerë e motit
lart mbi fron do të rrin etnike
si ma i bukuri yllë i zotit
edhe kohrat do e bekojnë
kahdo dheut e kah zallinat
mbi qiell t' sjaë gjith do t' flutrojnë
me dy krena gjeraqinat
do i permendet sqepekrruta
sa të jet kanga e fjala e shkrola
do ti kndoj per jetë lahuta
për skendera e mic sokola

mbi ato male bjeshkë e suka
do t'permendet edhe vranina
mbi barot ai oso kuka
ku la nam edhe martina
edhe tjerë por si skyfteri
do t' përmenden kah trimnija
selam labi e jakup feri
do ti kndoj gjithmonë sharkija
por edhe trimin legjendarin
me shtat zemra prej qeliku
trim si rrfe adem jasharin
që se trembi kurr armiku
--
e shqipni do të ket mbi dhe
sa te ket diell e hanë e yje
nji etni që i mbanë tri fe
me kreshnike kreshta e pyje
e me të bukura ato lulzime
me plot drita ato qytete
do te kndoj shqipnia trime
n' za do t' jet nder kombe e shtete
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Autori xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
-liriku i këngëve tona shqiptare trojet tona Shqiptare qe gjinden jashte kufijve Shqiptar... Camerija,trojet ne kufijte e Malit te Zi (Ulqini, Tivari,Podgorica, Plava e Gucia), Lugina e Presheves në kufijt e Serbise(Presheva, Bujanoci dhe Medvegja), trojet ne kufijte e Maqedonise ( Shkupi, Gostivari, Kumanova, Tetova, Struga)... " tënjohim-trojet-tona-shqiptare-jashte-kufijve-shqiptarë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarë i këngve shqiptare
në mërgim
gjithmonë i harruar nëpër vite
dhe i lënun në harresë
nga populli i vet
nga disa shqipfolsa edhe i përbuzur
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
-
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:02 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Në cilen fe
---------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------
në cilen fe në cilen pëjetësi do të jem
kur as zoti nuk ka më mirkuptim për njerzinë
cilen fe ideale ta kem
kur bota po shkelë mbi dashurinë
---------------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
në cilen fe të lutem të bie në gjunj për dhe
në cilen fe të pi mëshirë
kur qielli dorë nuk na jep ne
e koha gjithnji po del ma e p'shtirë
-------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
në cilen fe të kërkoj uratë
në cilen fe të bëj vrap
kur koha sot u bë shpatë
e brryl i përgjashkshëm për zap
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
në cilen fe kur ti nji jetë rroptesh mbi tokë
vrapon për popull e atdhe
e rrota e hiles të shkelë përmbi kokë
të len si shakull mbi dhe
---------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
në cilen fe të lutem
kur feja fesë i nxjerrë sytë
nga cila mekë a' romë kah të ngutem !
kur maskat duan me na mbytë
-----'''''''''''''''''''''''''''''
në cilen fe të kërkoj ndoj dritë
kush zemrat do i mbushë me vlerë
kur bota në vrap si ujq me grabitë
po turren sot si të mjerë
-------------
Nga Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:02 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo që kam shkuar

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kahdo q ë kam ecë kahdo që kam shkuar
kam,dashtë që emocionin ta shëndrroj në varg
kullimin e valës,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt nga larg
---
kahdo që kam shkuar,kam dashtë që ylberit
me i lidhë vargje,në shtat
kahdo që kam shkuar i kam kënduar nderit
në vargun tim të gjatë
---
kahdo që kam shkuar kahdo që jam tretë
me vargun tim në gji
me varg krahëhapur mbi qdo dhe kam mbetë
poeti i huaj kalmegji
---

lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo përmbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n' ,gjuhë të nanës
me shqipen, e ,lashtë ,plot larmi
---
kah do, q ë, kam shkruar kahdo që, kam shkuar
kam dashtë me e njoftë thellimin
me do vargje e germa n, qdo gjë i përkushtuar
me e njoftë, fundin e filimin

kahdo q ë,kam ecë me të drojshmin hap
edhe me hapin e lirë
poet i ,mjerë gjithkah turr e vrap,
me nxjerrë,përkushtim me hirë e pahirë

me nxjerrë kuptimin me nxjerrë mahninë
që e ka lulja në fletë
me e nxjerrë at vrull që e shtynë rininë
me u sjellë rreth globit në jetë

me e,njoftë xixëllonjën me e njoftë nektarin
e bletes cakun ,ëmbëlsinë
me e njoftë,të huajin me e njoftë shqiptarin
me e njoftë ma thell dashurinë

me e njoftë sa ma shum me e,shëndrru në varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhë helm e jargë
e bollen në trup kur lidhet

me i njoftë deshta caqet e cakun të prillit
që shtynë pranverat me ardhë
me e njoftë edhe,artin,t' materjes t' zanafillit
e diten,qe lindi e bardhë

deshta me i njoftë vallet e ligjet fenomenet
e nyjet që jan gordiane
deshta me i njoftë kahjet që i kan nisë gjenet
me i shëndrru në varg,me gjuhë albaniane

o deshta me njoftë hijet që e,e mbulojnë token
deshta m i shëndrru në stil
në vargjet e mia që ma mbulojnë koken
e vargun ta bëj bilbil

deshta dhe deshta shumqka deshta
mbasi me shpirtë i kam pa
me kriju vargje si rrushi nëpër vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtrydhi deri në të,fundit pikë
kur një ditë, e pashë vajtueshëm,me lak
hanen e diellin tue ikë

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa në ag

vrap me vargjet e mija andej e këndej
gjithqka në varg me i,shëndrru
kahdo nëpër globe,deshta ti zbërthej
maniret që në mote jan ndrru


në gjithsecilen fjalë në gjithsecilin cak
deshta me mbjellë vargje,tjera
kërkoja spjegimet në qeliza e gjak
në qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoftë gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterrë shum penda si det

vrapova kahdo që ka qenësore
që bën hije mbi dhe
me pendë e me varg e m e shkronja dore
vrapova ndë r ,kombe e fe


vrapova me qjerrë maska e vampira
shtihues lëpirsa mbi sahana
vrapova me varg të shëndrroj, n'satira
në naten kur ikte hana

vrapova mbas rimave të operes të muzikes
mbas tingujve që i kan,aq mahni mister
notat e zërin që,nxjerret,mahnitës
qe dehë të mrekullueshmen pranverë


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,të luftrave mizore
me hy në thelbin me varg ,në fenomen
në qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare në refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokurorë
mbas kohes së qoroditur ,në për muaj e mot
me lapsin e leter në dorë

deshta me njoftë qenjen e njeriut përbërjen e strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftë holl fijen e lidhjen e uren
përse e duan kët mallkim


deshta thell kah dijet me ecë ma të shpejtë hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,për,mite u kapa,
n ,për shkencat varg e vi


vrap me njoftë bilbilin
vrap me e njoftë,edhe vesen
vrap me e njoftë,currilin
me vrap me e njoftë,mëlmesen

vrap me kthye në varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,me shegë
vrap me e shnëdrru vargun ,bibil degë më degë
vrap me pa kaltrinë si sharton me re
nisa vargje t' bardha nëpër qiell pa fre

kahdo vargje t' mija vrapuan nëpër pipa
kahdo n' për murrrane kahdo n' për tufane
nëpër skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nëpër shum humnera ,kam shartu n' gjuhë nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n', hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh nëpër cak t', qdo stine
si nji zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un që jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo që vrapoj,kah do hap mbas hapi
nëpër skuta t' botes n' qdo arqipelarg


deshta të jem vargu i vargut me fletë
deshta të njoh ,streset,e maskat, në jetë
deshta të njoh motet ,përse,stinve vijnë
në varg t, shëndrroj,motet,n' fjalë kur n'ë ne rrijnë

deshta ti bëj dasmat varg e rresht poeti
deshta të bëj,gzimet si nji poemë deti
deshta të bëj lotin curril,prej kaltrije
deshta të shkruaj,yllin në pika mahnije

deshta të shndrroj hanen në secilin varg
dritqiell që flet shndritshëm ,nga lartsitë aq larg
deshta qdo pikë shiu që bjen me ,la, fletë
në varg lulesh t, langut ,me,e bë varg e jetë

deshta me e bë vargun vargjet që jan t' mija
gjithqka që ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisë
me e bë varg poeti,simbol të knaqsisë


deshta me i marrë qiellit pikat n' diell , t .kuqrremë
deshta me shkru vargun nëpër degë n' ,qdo pemë
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta ta shkrijë vargun kahdo q ë,shkon udha

deshta me shkri vargje me një mendje t' hollë
deshta me e shartue vargun me qdo shkollë
deshta me shartu vargun me shejtri
deshta me e pi globin e në art me e shkri

ti je vet mahnija o varg që hyn n' pore
kahdo n' fenomene ,n 'materje botrore
ti nxjerrë e shëndrron qdo gjë n, varg e fjalë
ti je varg që n' ,vargje kurr nuk din me u ndalë

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetër dije ,e germë as fjalë të eksponimit
me ja nxjerrë materjes palcen e kuptimit


shkruar nga poeti xhelal ferizi
nga Mitrovica
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:02 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Kalova neper kohen kur te shkelte githqkaja-
.......................................
nga autori xhelal ferizi
........................
kalova neper kohen ku te shkelte gjithqkaja
te shkelte edhe kërmilli
ne kohen ku shkelen artet e mdhaja
e ne kohrat ku nuk gjendej filli

------------------
kalova neper kohrat me thija
ne kohrat me shoshë e me sitë
neper ditet ku mbi dhe kish ra zija
ne errisra pa diell e pa dritë-
--------
neper plumba kalova neper tanke me rrotë

ne per gjak e lot e ne demostrata

neper dhimbje eca kah do i ka kjo botë

poet i vuajtjeve te gjata

------------
kalova neper ferr me ura e mbi ura te holla
neper shum absurde qe nuk kan spjegime
jeta qenka msim por si dija e shkolla
e kurtha e leksione qenka e pa mbarim-

----------
kalova neper pllaja neper borë e brigje
neper shum furtuna akuj e acare
neper mund e djersë e ne te ftofta shtigje
me hap tue msy ne cak te lirisë kombtare-
----------
autori xhelal ferizi
------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:02 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nëse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nëse vdesin shekujt nga mosmirnjohja 'fajtorë gjithmonë mbetet injorimi
errsira niveli i ndërgjegjes mjegulla mospërfillse mbi shpirtin knetë
nëse vdesin shekujt fajtorë ësht makutërimi
absurdi i mykut në të të kalburen jetë
----------
nëse vdesin shekujt fajtorë jan pseudo fjalët
stilizimet e tyre mu në artin e shpirtit mashtrues të interesit
nëse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do të shemben edhe malet
planeti qenka si gryka e thesit
----------
se vetëm gryka e thesit mirnjohje quhet
vetëm joshja mbi thesarë
gryken e thesit gjithmonë hapur mbajtë duhet
në se don mirnjohje nga qenja lakmiqarë
-------
thesin hapur e grahzdin të ligut mbaja gati
urë e tij bëhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi më i mjerë më i gjati
ësht gjithmonë zhvatsi i lig
---------

nëse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do të pëlcas
edhe hana e dielli
yjet e toka e deti me gjasë
përbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nëse nga mosmirnjohja pëlcasin të gjith engjujt në qiell e mbi dhe
fajtorë ësht harbuti
në fise në kombe në farë e në fe
i pari nuk duhet të prijë huti
-------------
nga mosmirnjohja mund të vyshken dashuritë
bilbilat mund të mos cicërojnë
yjet mund të shuhen në dritë
gjak'rat ma nuk do të vlojnë
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimë kopile të zeza
po mbjellen në trojet shqiptare
do të thajnë sa mote e breza
-----------
plast do të bien shum yje
do të vdesin shum ideale
gurgullimat do të rënkojnë nëpër pyje
lulet do të tkurren në male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do të vdes duke mallkuar
mbi dhe do të mbijë dekorata ma e ndyra
e kohë mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
l-i-r-i-k-u- mërgimtarë
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Përgjigju Temës
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------


''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mesazh: lexoni vargjet e autorit në mërgim
tregoni ndonji shoku shoqje peerr vargjet
e lira poetike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
--------------------------------------
arti qanë si buka kur shkelet nga injorimi
vlera qanë kur pshtyhet nga mohimi
autori ne mergim liriku i pendes shqiptare ne per vargje te lira poetike
shqiptare
lexoni vargjet e autorit ne mergim duke i treguar shoqerisë
se ku mund te lexohen jepni kontributin tuaj per
informim
atdheu mbi te gjitha dhe puna per atdhe jan shejteria mbi dhe
punoni punini dhe vetem punoni
qe lumturinë nji dit me sy ta shikoni
-----------------------------------------------------
Herën e fundit është Redaktuar nga lirik : Dje në 09:41.
lirik nuk është në linjë
lirik
Shiko Profilin Publik
Dërgo një mesazh privat tek lirik
Gjej më shumë postime nga lirik
Vjetër Dje, 22:16
lirik

Vargje nga autori Xhelal Ferizi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:03 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Mos i thuaj kohes te dua
----------------
mos i thuaj kohes te dua
nga autori xhelal ferizi ne mergim neper vite me penen shqiptare ne dorë
autori ish i burgosur politik
-----------
mos i thuaj kohes te dua
se të përqeshin të sotit gjithqkajat
e merr kahdo në thua
si dijet kan ra nga majat-

------------
gjithqka ësht rrokullisë
edhe shekulli ma i madh me arsye
edhe vet arti i dashurisë
vlerat neper kurtha jan thye

----------
autori xhelal ferizi
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
shqiptari ne mergim
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:03 am

Ah gjenialitet i mendjes
----------
autori xhelal ferizi
---------------
ah gjeniliatet i mendjes
q'të duhet ty a pa fundmja dituria
e filozofia neper kohra te ngarendjes
kur vulen e ka djallëzia
---------
vulen nuk e mbanë ma shkolla
por mendja e globit qorre
krymba kerkon ky planet si molla
e gjak e lot e vorre
---------
nuk i duhet kuj gjenialiateti
se grabitja esht gjeniale e para
dije mund te kesh sa deti
por humbet neper brryla gara
-------------

autori xhelal ferizi
.................................
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:03 am

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Ah sikur të isha përtkthyes i dashurisë
________________________________________
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

------------------------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

Ah sikur të isha përkthyes i dashurisë
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

ah sikur të isha përkthyes i dashurisë
sikur të isha un vet gjuha dhe ndjenja e sajë magjike
sikur të njihja te gjitha gjuhët e gjithsisë
sikur të isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbërthim'analitike
--------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

ndoshta do të flisja me formim subjektin e ndjenjave të dashurisë
sikur të kisha në qdo mikrondjenjë nji det
dhe vet zanafillen e botkuptoimit të paranismërisë
dashurinë që e nisi ajo vet
-----------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ndoshta qëllimit njerzorë di ti kisha ofru zbërthim
me kët gjuhë e ndjenjë laborator te kuptimsisë
me miliona gjuhë'ndjenja në secilen germë e shkrim
ndoshta e kisha thënë fjalëndjenjen e dashurisë
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
po ku ta marrr kët gjuhë'pasuri mbi'qiellore
kët zanafillë të para nismërisë
ku ësht ky material i syve i zemrave krijim nismëtore
e ndjenjat që jan nisë i kan mbjellë para foljoret'mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellë mbiqiellorë paranismëritë mahnitore

-------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

në secilen paranismëri mbiqiellore të ndjenjë dashurisë
në secilen mikrondjenjë gjuhë fenomen qudi spjegim
paraqiellori quhet kjo gjuhë që flet e para'gjithsisë
spjegim ndjenjë mahnitore që u mbjell si vlim
në paragjith'sinë e paranismërisë dedikuar për njerzim

---------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
mahni shkencoro laboratoro zemre e ndjeshmërisë
që ësht nisë në gjakun e para gjithsisë
ndjeshmëri gjuhë mikrondjenjë në të qdo miliardten qelizë
qehreshprehje shartim gjuhë komponent fenomen habitse ësht analizë
sikur të isha përkthyes mbi qiellorë i kësajë dashuri kuptimsisë
ah sikur te isha përkthyes gjuhtarë mbiqiellorë i dashurisë
shkencë të re të përsosur për dashuri do të kisha nisë
-------------

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
por ku të gjendet kjo materialo filozofi sherr'ëmbël'nisje nisje ëmbëltare
që nxiti të gjitha flakë zjarmtaro ndenjë'ndezese që qiellorisht flet
me të padukshmet spjegime vullnet formë nismëtare
paranismëri në qdo mikropikë ndjenjë nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria para zjarmtare
para toksore para ujore para det
ishte nisma ishte dashuria vet
---------

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
ku ta gjejë në ndihmë galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme të perendisë
ku ta gjejë gjuhë fenomene gjuhtare'ndjenjë galaktiken
që dashurinë në mbi qiell e ka nisë
kur paranisma nisi fenomen'istiken
ather edhe dashuria ësht nisë
---------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

dhe vetëm me ah e oh nuk mund të bëhem përkthyes dashurije
kur nuk kam zbërthimin të para'nismërisë
se kjo ësht mahni e forcë perëndije
që din kso qudirash me nisë
--------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e si mud të jem un përkthyes kur në qdo ndjenjë të sajë
ësht një qudi si mister që gjuhë zemre flet
kur asnjë sekret toksorë zemërsisht si dry s' ka fuqi ta mbajë
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhë e vaj
e lotët hidhrim'gzim sa nji det
----------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

si të bëhem un përkthyes i sajë kur jam njeri i varfër - gjuhtarë
kur të thellsishmen para'nismëri nuk e njoh fare
si të jem un gjuha e intepretit për dashurinë për kët farë
që zbritë ka nga para'qiejt me drita rrezetare
------------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Xhelal Ferizi mërgimtarë nga Mitrovica e Kosoves
autorë i vargjeve shqiptare jeton në mërgim

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:03 am

lirik
21-01-09, 17:05
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sikur të isha përkthyes qehresh
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori në mërgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

sikur të isha përkthyes qehresh i materjeve enigmatike
të rrudhave të tyre të thella në fenomene e fytyrë
sikur të isha pasqyrë fenomen fantastike
sikur të isha e shekuj-menqurve mënyrë e detyrë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
do të punoja analitikisht'zbërthimsiht për qerdhen e dheut e të hanes
do të punoja në zbërthim të enigmave me fjalë e pa fjalë
do ti shërbeja zbërthim qëllimit të veshur mu në kult të dijes
aty ku nuk mundi ndonjë pasqyrë gjeniale n'ë përkthim me dalë

do ta përktheja currilin e qehren e zallit në kullim
e qehren e dielli e të yjve me dritë hanë
do ta zbërtheja në' at pasqyrë secilen qehre n' definim
paraqitjen e qehres së tyre e të thelbit ku e kan
''''''''''''''''''''''''''''''
e qehren e tokes pastaj mbi dhe
të kokrrave të sajë e grimcave që duken si mistere
që sot me asnji gjuhë përkthimi as me gjeniale fe
nuk dihen qehre shprehjet e kësajë vlere
''''''''''''''''''''''''''''''

un si përkthyes qehresh për secilen të materjeve fytyrë
shekullmendje e shekuj'nisjeve të tyre me zbërthim
për të gjitha shekukj'mendjet shprehje qehre do të isha detyrë
për gjeni'nismen do bëhesha konstatim
do të shkruija gjith qrt menqurin tim në at gjeniale përkthyese pasqyrë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
sepse cakun e shprehjen e ndertimin emenqur të zotit
nuk paska pasqyrë mendje gjeniale as art i motit
që ta zbërthen eperlthen as e pa para laborator gjeniale mënyrë
as shekujt nuk paskan në shekujmendje në pasqyrë
''''''''''''''''''''''''''''''''''

prandaj them sikur të isha përkthyes pasqyra imagjinare
e të ekzistuares materje gjithqkajes mendërisht në para fillim
edhe sikur të kisha diagnozë miliarda gjuhë zbërthimtare
secilen të aft për veqori e për dallim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
kush do të ishte përkthyes pastaj si un qehresh magjike
kush për veq shekuj trurit tim
kush do të ishte zbërthimtari i paranismave galaktike
përveq gjenialitetit tim me përkthim
.........
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
nga autori mërgimtarë
Xhelal Ferizi poet krijues jasht atdheut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
L-I-R-I-K-U- O- I -D-A-SH-U-R -M-ë-M-ë-DH-E
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lexoni vargjet e autorit në mërgim
tregoni shoqes shokut bashkadthetarit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Përshëndetje vllazrore kombit tim Shqiptarë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik
21-01-09, 17:05
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mërgimtari Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
''''''''''''''''''''''''''''''''
----------------------------
Sikur të kisha
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autorë
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ah sikur të kisha 'gjithqkajen dhe absoluten
dhe përtej absolutes gjithqkajen
me absoluten nëpër gjithqkajat të futem
të arrijë të panjohurat duke hulumtuar ,absoluten majen
'''''''''''''''''''''''''''''
por mbi gjithqkajen prap me absoluten do të ndeshem
ne absoluten me mbi absolute që s' mbaron
me mendjen e pendëve të pafundme do të veshem
oj dije mbi gjithqkajen mbi absoluten pse më qon
''''''''''''''''''''''''''''''''''

nëse me gjithqkajen më kufizon
të jam mirnjohs o pendë
nës e përtej nisjes qe s' ka nisje as nuk përfundon
o gjithqkaje e mbi menqur me mendë
'''''''''''''''''
duke menduar dikurë mbi gjithqkajen vlerë
meterjen o pa fundme gjithqkaja
me mendjen time e penden gjithherë
po i ndjekë absolutet e mëdhaja
'''''''''''''''''''''''''
po e ndjeku absoluten e mbi absoluten
dhe përtej gjithqkajes qka ka
e fundin mbas fundit e kot po ngutem
gjithqkaja as fund as nisje nuk ka
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Xhelal Ferizi Autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:03 am

------------------------------
lirik
21-01-09, 17:12
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

l
Luanim me lojë
''''''''''''''''''''''''''''

Xhelal Ferizi autorë
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Luanim un me lojë të detyruar
duke ruajtur mirë e pastër mbrendinë
ata me lojë të tyre
un paraqitja mjeshtrinë
e ata me gjithfar lloj fytyre
të dy palët vështronim un isha i mërguar
ata hulumtonin në mua msheftësinë
e unë në qdo pjesë fytyre
psonisja padjallzinë
ata me qakërdisje
nga njiher të bukura
e me shëmtim
me plot djallzi e kombinim
''''''''''''''

me kombinime të vjedhura nëpër endacakeri
me dhelpra e lëkura qakajsh në shpinë
me bënin nji far vardisje
gati vdekatare
qfar kuisje
'''''''''''
ata me hunguri
e lehje gjithfare
un me besnikri e qendresë shqiptare
e gjith kjo ishte lojtari
topi her andej her kendej binte
neper dy fusha te dyja palët armike shekullore
njëra dhelper e ardhur nga larg
ndërsa un zemer vendase arbnore
u mësova edhe un taktikë
ashtu siq imponohej loja
me thika e buzqeshje cinike
her hapur her te mshefura pas dore
lasstik na ishte goja
buzqeshnim me levizje provizore
''''''''''''''
e un me të rrejshmen psonisje dashuri
detyrim i zi
të ju qeshësh derrave e te ju thuash dajë
fjalë e lashtë popullore
isha gati nga qeshja e lustruar
te shpertheja ne vaj
qfar kohe ezezë mizore
dhelpra iriqa te ngrirë te ardhur nga larg me qakaj
te dy palët po,luanim
lojë s e jo mahi
un i lidhur në rrol detyrueshëm
dhunshëm artist a mund ta quaj kët dhunti
të dy palët po e përshkruanim
e aktronim
atmosferen
ata me ves bizari
e un '''''''''''
me at fatkeqsi të mjeren
si gjithmonë un i mjerë shqiptari
mendueshëm
po e ruaja nderen
të mbështjellur në thellsi
dhe tremebesha
nga rentgeni i tyre barbar
i mbrehti zbulimtari sy
dhe veshesha
me zgërdheshjen bukuri
në rrugen e cakut për të mos u thy
mashtrimet po ecnin
por mbrenditë gjëmonin
në të dy gjuhët
ata në gjuhen e pushtimit e krimit
në të në menduarit masakër qe as nuk mund me fjalë të thuhet
e un i pmbrojturi i biri i ankimit
me at ndjenjë që nuk mund të përshkruhet
po e luaja lojen e aktrimit
të dy palët të etur
un për liri e shpëtim nga kthetrat e djajve të uritur
ata me uri për sa ma shum shqiptarë të vdekur
dhe me masken e krimit
o zot sikur po na shihte qielli qfar loje
akrobacion elastik reth rrotuillimit
diplomaci kozmetika
rrudhat ne fytyrë nuk na dukeshin
lekura ishte bë elastike
qfar loje armiqsh
fund ekrye taktike
rreth lojes me kurtha te mashtrimit
te dy palet armiq
un dhe ata gjoja të dashuruar
po luanim me fiq
në teatrin e maskuar
thikat mshefura prapa buzqeshjeve
tmerr o tmerr lojë e detyruar
qfar rrethanash
nuk ju besohej as syve te kti teatri
kah po e shihnim
sa e pafundme
lojë intrige
ne njeren anë engjulli shqiptarë per te mbrojtur jeten
pafajsinë
ne te anen tjeter bij e stan shtrige
nga ngricat te ardhur ne ballkan
loja po ecte
edhe kënga pseudomiqsore
në fyt më ngecte
nëpër ato vdekuri mizore
rracë e mallkuar
akull ferri
ku loja më rrëshqiste nganjiheri
po si mund të luaja un lojen
lojen e demonit a mund ta luaj mirsia
a mund të behet delja skile
që kur gojen e hap kafshria
ajo te luaj për shpëtim me hile
dhe mbasi mbaronte shtihimi i të dy palve
fillonte beteja
un që kisha pi ujë të bekuar nga shejtria
të bëhem si rrufeja
të bëhem therrë ferri
edhe pse isha karajfile
te shëndrrohem në brum të kanibalve
nga e detyrueshmja domosdoshmëri
nga dhuna imponimet
nga kohrat kopile
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:04 am

'''''''''''''''''''''''
lirik
21-01-09, 17:17
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
që je robëruesja e gjakut tim
ti je fajtore që më joshë kahdo nëpër bukuri
mbas vrapit tënd në përshkrim
---
ti po më nxitë nëpër maja
nëpër gurra e shtojzovalle
në brigje e male e pllaja
në valë e gurë e zalle
---
fajtore je ti robëruesja ime
më ke lidhë për globeve me dhe
ti më nxitë me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndër kombe e fe
---
ti me at ngjyren tënde që nuk shterret
shekuj'tërisht më robron
me fjalen tënde që nuk djerret
joshë'sisht më hipnotizon
---
ti më nxitë të vrapoj pas detit
pas luleve e artit të jetes
ti më merr kudo pas vetit
në cak të vrapoj pas t'vërtetes
---
ti më ke lidhë me zingjirët e lakmisë
pas vrapimeve tua të pa fund
un jam rob i yti që vdes pas dashurisë
pas fjales që e fitoj nga ti me djers e mund
---
Të dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robëri
vrapi pas teje nëpër djersë më mbyti
her në gaz her në gjykime e mëri
---
un të dua e her në ty zemrohem
se dua të jem zog i lirë
sa bukurisht nganjiher nga ti robërohem
o penda ime e mirë
---
se ti më ke nxitë pas dielli e hane
të vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip më ke joshë me at gjuhë të lashtë nane
ta mbjelli mu në dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjëllusha
që më fluturon ngazllyeshëm gjithkah
---
të dua robërisht me kët bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do të jem si nji zog vere
me cicërima kahdo poetike
---
e duam njëri tjetrin të dy jemi të beses
e di se e mbajmë të dy fjalen
sa he më ke shëndrruar lot bardhë të veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales më tërheq më dirigjon
më tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kërkimet më dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
më menquron kur un nganjëher dua të rri në cektësi
ti më zhyt thell në kërkime
në secilin detal në secilin detal ne secilen imtsi
më jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:04 am

lirik
21-01-09, 17:18
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kur qaja si fëmi
.............................
Autori Xhelal Ferizi
...................................
kur qaja si fëmi vaji ishte për gji
për qumsht e për bibron
kur u rrita vaji mu bë elegji
për dheun e të parve tonë
---
kur qaja si fëmi vaji ishte nga lagshtija
ose nga barku i thatë
kur u rrita qaja se më mungonte lirija
qaja nga robërija nëpër shekujt e gjatë
---
kur isha fëmi kam qa për djep
kam qa për nënen kur s' më rrinte pran
kur u rrita kam qa për gurë e dhe e shkrep
për shqipni etnike të dashurin vatan
----------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
::::::::::::::::::::::::::::::::
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:04 am

lirik
21-01-09, 17:21
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Eh ti më thuaj oj era e malit
---------------------------

Autori xhelal ferizi

------
eh ti më thuaj o era e malit
ku ësht sot penda e xhelalit
ku ësht penda e lirikut
qe sa vite prej armikut
ndejt rrethue e ju mor fjala
mos me ecë si lumi e vala
mos me rrjedhë mos me ligjrue
shqip si zog mos me cicrue
ja pat ndalë zërin sllaviani
mercenari edhe dushmani
nuk e lan kund me shpërnda
dritë lirike e as me kja
me vajtue as shqip me qeshë
në ndoj festë ajo me u veshë
as me dalë kund mbi ndoj binë
por ma mbajten si robinë
tridhjet vjet në errsirë ma mbshtollen
tridhjet ja ndalen shkollen
tridhjet vjet ma kan mohue
tridhjet vjet se lan me kndue
tridhjet vjet hasmi i shqiptarit
ma ndaloi penden e arit
tue ndry n'burgje e në zingjirë
nuk ja lan fjalen e lirë
e sot me u derdhë siq derdhet deti
nuk po e len tash hijaneti
zemërziu e blozagjia
ah klanori e dilingjija
krahinori e vese' sëmuri
m'ja kan ndry fjalën në guri
edhe pse kjajnë hana e dielli
edhe pse pranvera e prilli
edhe stinë shum argjentare
po e kërkojnë me gjamë shqiptare
por se sot s' po ka shqipni
veq klanorë e fajdegji
as për shqipe kush nuk qanë
as s' përfillë kush diell as hanë
as nuk ka zemer as mendë
as nuk ndjejnë për fjalë e pendë
veq për të s'mura xhelozi
për grupime e për orgji
me pasë venë me pasë liker
kush nuk kjanë për karakter
as për fjalen atdhetare
as për rimë n' vargje shqiptare
as për penden e lirikut
ma vleft ka fjala e armikut
e ndoj huti e ndoj kodoshi
batakqiu a ndoj sarhoshi
e ndoj zhgjyri në rruspihane
se kjo penda feriziane
se tash keq na zu mallkimi
dual kamata e përfitimi
doli hilja e interesi
nuk të thot kush mirmëngjesi
pa e pa ftyren e dollarit
pa u zgerdhi me ves t' tradhtarit
e jan sëmurë zemrat shqiptare
jan ngushtue jan ba tinzare
e nuk duken ma arbnore
veq provinca e krahinore
e gajaset biznesmeni
e mbi fron duket legeni
lart ka hypë taksa e mashtrimi
fjalë po mbanë degjenerimi
e ka fjalen edhe rruspija
vdiq etnike shqipërija
i vdiq fjala e burrnija
i vdiq nami u kurthue
ka nisë burri me u bë grue
nuk i vlon si dikurë gjaku
nuk i mbet besë as mustaku
nuk i mbet kund fjala vulë
as sa i kashtel kund me u ngulë
as sa i fije sa do e hollë
thue se qyqja ate e poll
e jo e lashta gjeraqina
prandaj qajnë tash moti e stina
edhe penda e lirikut
se tash loja e metelikut
e ka shtrue për dhe shqipninë
aj s' ësht ma gjeraqinë
ajo s'ësht ma tash bujare
ta shet gjakun për dy pare
ta shet fmiun ja shet organet
i shet gradat e nishanet
i shet tokë e gurë e dhe
e ka paren kult e fe
s' ka vyrtyt ma kastriot
sot paraja i rrin si zot
edhe i kjajnë zallina e deti
sot ma i ligu bëhet mbreti
quhet mbret ai mbrenda nate
rrin mbi fe e tarikate
rrin mbi post e rrin mbi shtet
dje rrogtarë sot bëhet mbret
veq pse i vjen koha bizare
i sjell kuroren fitimtare
edhe e bën ma trimin t' logut
por ky pjellë e demagogut
ësht e tjeter s' ka vyrtyt
veq një maskë e do gjak t' ndytë
prandaj penda ime sot
ma shum lshon kjo gjamë e lot
se rrethue ësht përsëri
me klanorë e tarikgji
kush m' ja din ksajë dhimbje e hallin
se kjo qanë për dheun e zallin
se kjo qanë e don me nxe
për tokë t' parve e për atdhe
-------
Nga autori xhelal ferizi fund i pjese së parë
të vargjeve me titull eh ti më thuaj oj era e malit
pjesa e dyt vazhdon percjelleni lexues
-----------------------------------------
lexoni vargjet e xhelal ferizit lirkut mergimtarë
dikurë poet i ndaluar nga regjimi shovensit jugosllav
ish i izoluar i burgosur politik me vite
emigrant i ikur ne pas burgut pas vuajtjes se denimit ne azil politik ne
gjermani
------------------------------------------------------------------
lexoni shqip tregoni shokut dhe shoqes
------------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:04 am

lirik
21-01-09, 17:24
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nëse vdes ndonjëhere
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nëse vdes ndonjëherë do të vdes nga zëri yt nga melankolia
do të vdes nga arti më i lartë i bukurisë
nëse vdes ndonjëher do të vdes nga butësia
që e ka shpirti yt i magjisë

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mund të vdes nga miliarda thënjet e syve tu të pa djallzuar
ata flasin gjuhët më të shquara
mund të shkrihem të vdes kërkimsisht kureshtarë duke kërkuar
domethënjet shikimtare të qasjeve të tyre të shpirtzuara
'''''''''''''''''''''''''''''

Mund të vdes duke u shkri nga ato shikime
që i ndjejë nëpër aortat shpirtrore thell duke më lëmuar
nëse vdes i dehur nga ato ëngjëllore sy shprehurat depërtime
mund të vdes nga përkdhelja syve tu i dashuruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Aty ka shekuj ka me mija shpirtzime
në ata sy ka metaforë ka magnetikë kureshtare
në sytë e tu shihet bota jote e urtë e me lutje ankime
un mund të vdes i dehur nga lutjet e tyre shikimtare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Nëse vdes nga vyrtytet tua që lexohen në ata sy
do të vdes i shkrirë si qiri
të gjith shekujt e mi virtual aty kan me u thy
aty mburoja ime ka me u shkri
'''''''''''''''''''''''''''''''''

Aty shihen liqejt ma të kthejllt të fjales së qetë
aty sikur flet vet piktura e detit
aty nga aty sy ku bukuria flet
ata sy mund të ja shkrijnë gjithqkajen poetit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Prandaj mund të vdes nga ajo pasqyrë diamantore
nga afshi i tyre pushtues
mund të më thyhen të gjitha armët kohore
e të bie mbi dhe nga shkrirja si përkushtues
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

Autori Xhelal Ferizi :-l-i-r-i-k-u
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:05 am

lirik
21-01-09, 17:28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

I thash gjembave e prangave
----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
I thash gjembave mos më përgjakni në mish mos më shkyeni
i thash prangave mos më lidhni atdheun duar e këmbë
ju thash këtyre reobëruese lidhse mizore mos më thyeni
token mos ma robëroni në qdo pllëmbë
------------
ju thash këtyre sadisteve prangave metale
mos më lidhni se për liri jam le
mos mi lidhni trojet e fusha e male
mos më lidhni të dashurin atdhe
--------
ato nuk patën mëshirë
shekuj mi përgjakën fletët e qdo degë
kokërr dheu kund nuk na e lan të lirë
as dalje liri as shteg
--------
ato na e lidhen qdo bimë
na e lidhen qdo kokerr zalli
la e lidhën qdo fije bari e grimë
prangat e robëria rob të saj na shpalli
-------

ah pranga prej hekuri të ftofta shtrënguese
e ju gjemba tel që u ngulët në mish të pa faj
pse jeni kaq dhimbje shkaktuese
shekujt na i dridhët dënesshëm në vaj
--------
ah ju pranga të zeza shekullore
gjuhen na e lidhët lirinë e qdo ide
nëpër shekuj mbi token arbnore
diellin nuk e lat me nxe
---------
edhe yjet na i lidhët me hekur
me të ftoftit tela nëpër breza moti
as gjallë nuk na lat as vdekur
rrëke na shkoj gjaku e loti
----------
në robëri na u lidh edhe hana
qiellin na e mbuluat me prush e me zjarre
sa shum u dogj antike dardana
shqipëri mëmë etnike sa shum qele varre
------
të robruan edhe votren e trollin e prona
me pranga i lidhen edhe germat arbrore
sa shum u lidh në gjemba tokë e lashtë e jona
nga telat e prangat mizore
-----------
edhe un biri yt e shum bij e bija
i kemi thënë mjaft robërisë e prangave t'metalit
e lirë të lulzoj etnike shqipërije
me punë e liri djal pas djalit
-------
Autori xhelal ferizi
---------------------
L---I---R---I---K---U---I---SH---Q---P---E---R---I---S --- E---T---N---I---K--E-(kosova)
M---I---T---R---O---V---I---C---A---D---A---R---D---A---N---E---
lirik
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:05 am

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

I thash gjembave e prangave
----------
Autori xhelal ferizi
-------------------
I thash gjembave mos më përgjakni në mish mos më shkyeni
i thash prangave mos më lidhni atdheun duar e këmbë
ju thash këtyre reobëruese lidhse mizore mos më thyeni
token mos ma robëroni në qdo pllëmbë
------------
ju thash këtyre sadisteve prangave metale
mos më lidhni se për liri jam le
mos mi lidhni trojet e fusha e male
mos më lidhni të dashurin atdhe
--------
ato nuk patën mëshirë
shekuj mi përgjakën fletët e qdo degë
kokërr dheu kund nuk na e lan të lirë
as dalje liri as shteg
--------
ato na e lidhen qdo bimë
na e lidhen qdo kokerr zalli
la e lidhën qdo fije bari e grimë
prangat e robëria rob të saj na shpalli
-------

ah pranga prej hekuri të ftofta shtrënguese
e ju gjemba tel që u ngulët në mish të pa faj
pse jeni kaq dhimbje shkaktuese
shekujt na i dridhët dënesshëm në vaj
--------
ah ju pranga të zeza shekullore
gjuhen na e lidhët lirinë e qdo ide
nëpër shekuj mbi token arbnore
diellin nuk e lat me nxe
---------
edhe yjet na i lidhët me hekur
me të ftoftit tela nëpër breza moti
as gjallë nuk na lat as vdekur
rrëke na shkoj gjaku e loti
----------
në robëri na u lidh edhe hana
qiellin na e mbuluat me prush e me zjarre
sa shum u dogj antike dardana
shqipëri mëmë etnike sa shum qele varre
------
të robruan edhe votren e trollin e prona
me pranga i lidhen edhe germat arbrore
sa shum u lidh në gjemba tokë e lashtë e jona
nga telat e prangat mizore
-----------
edhe un biri yt e shum bij e bija
i kemi thënë mjaft robërisë e prangave t'metalit
e lirë të lulzoj etnike shqipërije
me punë e liri djal pas djalit
-------
Autori xhelal ferizi
---------------------
L---I---R---I---K---U---I---SH---Q--I---P---E---R---I---S --- E---T---N---I---K--E --(kosova)
M---I---T---R---O---V---I---C---A---D---A---R---D---A---N---E---
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:05 am

21-01-09, 17:37
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Në Mes Tuaj
.........................

(emitim i naimit)
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
krijues vargjesh mergimtarë

në mes tuaj tash qëndroj
shkrihem germave e në shpresa vloj
në mes tuaj kur më shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallë në jetë
nëpër vleren e vertetë
kur t' ndëgjoni se jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekë
un dua majen lart me e prekë
un dua brezit me i ligjru
si bilbil në bli e ftu
un jam qiri që po shkrihem
në mes tuaj dua të ndihem
dua dritë me qenë për ju
dua n' shkrije me u fliju
që ju te shihni pakëz shpresë
penda ime të mos vdesë
në mes tuaj jam i gjallë
jam me shkrirje jam me mallë
jam në udhen e vërtetë
jam vet germa fletë më fletë
në mes tuaj jam i uruar
jam i etshëm i përvluar
që tu jap un ndonjë pikë
varg te diellit mbledhë në etikë
që tu jap un pakëz ujë
që t' kuptoni dheun e huej
kti mërgimi sa po vuaj
që tu jap un saldim n' pika
mbledhë n' për yje n' galaktika
në mes tuaj un jam me shpirtë
jam si balli i qiellit t' dlirtë
jam nji varg që bashkoj fe
bashkoj lule gurë e dhe
në mes tuaj jam uratë
jam me mendje dit e natë
veq për ju me cak në varg
jam nji vlim që u nxejë nga larg
jam i gjerë me varg sa i qiell
në mes tuaj do shndrijë si diell
në mes tuaj jam si vlla
penda ime s' ka me u tha
do të jet prore në detyrë
për dhe të parve në varg e ngjyrë
me at pendë un kam shterrë shkollë
që ju të jeni n' pip si mollë
në mes tuaj un jam jetë'mirë
jam krijues me varg të lirë
në mes tuaj jam ngjyrë prore
për tu shkri mbi tokë arbnore
në mes tuaj un jam vet jeta
jam gjithmonë fjalë e vërteta
në mes tuaj un jam një zemer
jam shqiptarë gjithmonë me emer
në mes tuaj jam si bilbili
jam si gongjja e karajfili
jam qershi me të bardha fleta
në mes tuaj më duhet jeta
dua të jem në mesin tuaj
në dhe t'mërgimit të mos vuaj
dua të bëhem gjak damari
që të rrrejdhi por si ari
në varg e dije e rimë shqiptari
në mes tuaj un jam si deti
koha larg mua më treti
jam në dije jam në udhë
ne mes hallesh rrudhë për rrudhë
ndjejë shum halle e kam lot rrke
për etni un jam tu u bre
më qanë penda në lot e pika
për shum shkolal e fabrika
më qanë penda më qan mbrendija
për qdo pllëmbë në vise të mia
për qdo fis e për qdo fe
kah shqipnisë i thonë atdhe
i kam lotët dramatike
se dua të lirë shqipninë etnike
e dua të bardhë me zemer mali
të jet e bukur djal pas djali
adua në punı e dua në progrese
lidhur shpirti e lidhur bese
porsi fleten karajfile
ja dua fushat plot idile
ja dua lisat ja dua malet
penda ime nuk do ndalet
kahdo në suka në kodra e brinja
kahdo shpirtin do ta shtrinja
kahdo shihet bukuria
kahdo shqip ku flet etnija
kahdo lúleet jan laryshe
ku ka zgoj e dallëndyshe
ku e shoh bujkun lavërtarin
ku e shoh faren e ugarin
ku e shoh shqipen me dy krena
gurë kalaje me bedena
ku shoh ara me grunaja
ku shoh grigje e kodra e pllaja
ku bjen fyelli e gjuraja
ku bjen lart mbi gurë ujvara
ku e lidhë kokrren shega e nara
ku e qelë ngjyren mjedrra e ftoni
ku flet n qehre dhe i joni
neper degë e neper pipe
kahdo rrijnë ato shpendë shqipe
kahdo kndojn kahdo cicërojnë
kahdo shqipen ma ligjrojnë
kahdo zemren mua ma joshin
kur shoh qengjin sy laroshin
dele e qingja me blegrima
më shkrihen vargjet me gjith rima
e kullimin që e ka zalli
ndrrim ku me mallë ku lshon kavalli
kahdo flladit në kroje pylli
ku e ngjallë ndjenjen kënga e fyelli
në mes tuaj un jam germë shekull
jam si hanë që rrethoj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ju qes artin kah etnija
me një zemër t' kndoj shqipnija
në mes tuaj un jam një dritë
që me gaz un ju kam pritë
jam i gjallë sot me pendë n' dorë
jam i bardhë si e bardha borë
në mes 'tuaj jam kullim
Jam jehonë e jam kushtrim
me varg timin hijelehtë
jam shqiptari i vërtetë
jam në jetë e do të mbahem
un prej nuk dua t' ndahem
jam idhtarë i qdo progresi
jam si rrezja n' buzë mëngjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
në mes tuaj jam varg me rrke
në mes tuaj kam me qëndruar
varg e strofa duke shkruar
do të marr fjalë prej shege e blini
do të marrë valë prej ibri e drini
do të marr erë prej lule thane
do t' jem sy për kokë dardane
do të jem ballë ku e don etnija
do të jem shpirtë ku rrnon shqipnija
do të jem art për shtojzovalle
do të jem rrymë për gurë e zalle
do të jem shpresë për lot e halle
në mes tuaj i qëndruar
do të jem i përvëluar
që tu shprehu ndjenjen të valë
që ta dij qdo vajzë e djalë
se mua vlimi për dhe timin
ma përvlon at përmallimin
do të jem jem varg për tuaja jetë
me art kënge të vërtetë
do të jem nji dritë e re
në mes tuaj me shpresë me nxe
do të jem si plum e zhgjetë
për armikun e vertetë
fjala ime si e vullkanit
do i nxitë shpirtrat peshë vatanit
për ta piritur bashk armikun
do elidh vargun si qelikun
kahdo në zemra gjithkombtare
per armiq do t ë jet batare
vargu im që thirrë degë m'degë
me i bashkue toskë e gegë
vargu im si shiu i motit
do i thrret t' bijt e kastriotit
si nji grusht t 'palces t' granitit
t' skenderbeut e t' arianitit
do i thrret nipat e agronit
të mic sokolit e osë drangonit
të shotë e azemit legjendarit
të trimit të madh adem jasharit
e të gjendave kahdo tjera
të jakup ferrrit porsi fjera
të selam labit e të qerqizit
do i thret penda e xhelal ferizit
do ti thrret penda e lirkut
me u bashkue kunder armikut
rrnofsh lirike ti moj pendë
gjuaj armikun rend me rendë
her me fakt e her me dije
ngjyra shqipe të ka hije
ne mes tuaj un mërgimtari
rri me pendë e vargje ari
në mes tuaj e nxis stinen
për ta e gzu t' krsitalt zallinen
në mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalë prej karajfili
që del flete e shtrihet qeshë
un me vargje kam me u veshë
në mes tuaj do të mbihem
në mes tuaj do të shkrihem
do të jem liri e fjales
do të jem curril i vales
do t ë jem qiri e dyllë
do të shkrihem do të jem yllë
qe ju udhen ta keni n' dritë
jam n' mes jushë e ju kam pritë
bashk me penden mendjehollë
do t' kndohem shkollë më shkollë
sa të jen shekujt e lirisë
do të jem qiri i përjetsisë
për pak dritë e për të shkri
art e varg e bukuri
në mes tuaj për të mbetë
si nji qiri i vërtetë
kahdo udhët për ti shkruar
germa ime shkollë e shtruar.
në mes tuaj jam për jetë
kur t' ndëgjoni s e jam tretë
mos pandehni se kam vdekë
për etni un kërkoj shtek
kërkoj shtigje në mote e erë
kërkoj punë e kekroj nderë
kërkoj driten per etni
kërkoj nderë e dashuri
mos pandehni mos pandehni
prandaj lapsin te me mprehni
të më gjeni të bardha fletë
varg e rimë tu jap në jetë
mos pandehni s e kam humbë
un për ju do bëhem shkumbë
nji shkumbardhë me la qdo mni
me i mbajtë paqet bardh me pi
kur t' ndegjoni s e jam tretë
jam n' mes tuja dikund në jetë
jam bë fletë e jam bë bli
jam bë udhë ja bë fli
për tu sh'ndrrua për ju si shteg
t' ju shartoj gjakun me shegë
kur t' ndëgjoni s e po vuaj
jam i gjallë në dheun e huaj
pyetni fllanza e dallëndyshe
pyetne kohen që u bë ndryshe
pyetne lotin e saksisë
pytne penden që pi sisë
nëpër vargje t' nostalgjisë
por dikund un jam në jetë
me pend n' dorë duke mbushë fletë
jam për driten e vërtetë
jam për të bardha tuaja mote
jam me mallë n' mërgim me lote
jam si lulja e dashuria
që një kopsht të jet shqipnia
që të mbillet gjithmonë paqe
pa ngatrresa e pa gjaqe
pa pushtime e pa varfri
pa përqarje epa mëri
pa vajtue kudn qyqe n' shkrep
të rritet lirë fëmija n' djep
të mos ket etnija dhunë
por të gzohet n' gzim e punë
në bukuri e shend e verë
ta ujitë paqen me nderë
jam n' mes tuaj jam me ju
jam si diell qe s' ka prendu
Kur t' ndegjoni s e' kam qa
un për ju jam duke u tha
që të shihni ditë të mirë
që të jeni pipa t' lirë
që të jeni gjith në jetë
vet lririja e vërtetë
Kur të shihni se jam larg
do të mbajë shpirtin me varg
kur t' ndëgjoni s e jam tretë
qels jam bë për ju në jetë
që në pranga turrem n' vrap
me ju qelë shekujt me hap
kur t' ndëgjoni se jam vyshkur
un për ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam në jetë
jam poeti i vërtetë
jam si palca e mërgimit
shkrihem n' varg prej përmallimit
bëhem qiri për atdhe
jam n' mes tuaj si dritë e fe
jam nji varg që lidhë etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarë që pikë saldimit
jam për paqe kundër krimit
jam n' mes tuej tue pikë me vlim
për me e thurë shqipninë n' bashkim
--------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''

Popullit tim të shumvuajtur të fala nga mërgimtari
xhelal ferizi i larguar nga atdheu që nga vitit 1981
jeton në mërgim
larg atdheut me penden ne dorë neper vargje shqiptare
duke shkruar
---------------
lexoni dhe tregoni shoqes shokut
---------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:05 am

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vargu i lotit
--------------------
Shkruan Xhelal Ferizi,
------------------------


Vargu im shkon degë më degë
pikë mbi toskë e pikë mbi gegë
kahdo n,lot si curril ari
prekë,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,n' per,krena,e,n' per,ndergjegje,
rrokllisë,lotin,,gurë prej,megje,
kerkon,dritë,e,kerkon,shtegje
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisë,
n'gjuhë,amtare,te lashtsisë,
nji themel,të ri,me e,nisë
me besë hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i lshon,qielli,
me,erë,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokë
t' mbesin vllezer miq e shokë
e, t mos,kputet,gaku,e,fija,
as, aortë,që,lidhë,shqipnija,
rrugë,e,zemres,n fise t,mija,
lidhnu,prore, n fjalë,t,qelikut,
n,besë,e,shend,t'adriatikut,
si ai diell qe lidhë ,bregore
n' rreze,e,drit,qe,i,mbanë,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
që lidhë,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritë,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegë
lidhni pipat degë me degë
jo shqipnin per t gjall, me e djegë
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgëgë'gegë,lidhjet per vlla
t' gjith damartë,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhë shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetë
sa,nji,gogel,per,,me,mbetë,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetë,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrë shege sa nji det
ti mbajmë bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnë,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajë,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanë,adriatiku,
na,kjanë,dheu,,e,na,kjanë,shkolla
na,shkretohen,shegë,e,mollla,
na,lidhë,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinë,ditet ,që,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegë,me,flakë,,baroti,
kur,njiherë,n,copë,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijë,me,grek,e shkja,
kur ne zemer ,trinitrinë
te na e ngulë,,e,t' therrë,shqipninë,
me shtizë,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskë,e,gegë
gjaku juaj qe vlon n,dy degë
prej nji nane e nji rremë,mishi
besen tuaj vallë,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetë nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujë qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhë ,n,gjuhë ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinë me dy kokë,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikë po flet me fletë
tue mbledh ngjyrë nder hoje e bletë
don shqipninë me e kthye ne jetë
gegë e toskë me i ëmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrë vash e tue thirrë grue
tu marr,ari gurrë me gurrë
tue prekë gjakut djalë burrë
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitë ngjyra porsi shegë
sharton ëmbel toskë e gegë
pajton fmijt,t nji nane djegë
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanë era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllë dritëvere
qe thrret shqipet,në cak,ndere
n,lidhje e punë,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshë si vala e detit
nanë shqipnisë me i mbajtë at dinë
kryq e fe edhe krahinë
mbaj karrshi sllav e latinë
toskë e gegë se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinë e per krahinë
leni pllumba e kanarinë
le te këndojnë ne gjuhë te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonë e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakë
e mos ndigjoni fjalë turrece
kah shperdajnë shtrigat kasnece
anë e mbanë me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerë te helenisë
rus e vlleh te trinitrisë
mbani,n' cak krent e shqipnisë
mbani thumbin mirë në sy
hasmi n' tokë,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanë shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanë
sa...! t ket lulja qelë mbi thanë
ngjyren t' bardhë,e gjaku i ftonit
forcë e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskë kurrë s' kan me u tha
sa te jet gjallë,moti me dhe
gurë e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanë mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegë e toskë kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanë e n mollë te kuqe
kan me i lidhë moza e burbuqe
kan me lidhë ara e ledina
fletë nder sheg lisa e qetina
kan me lidhë po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballë,qe u shndritë si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farë
gegë e toskë qe jan shqiptarë
qam dardan edhe malsorë
kan me i lidhë n' damarë arbnorë
siq lidhë besa gjak e dorë
ka me u lidhë e fortë etnija
n' det e tokë ku rrin shqipnija
--------------------------

Autori Xhelal Ferizi
*******************
###################

l---i---r---i---k---u--------i---l--i ---i---a---n sh---q---i---p---t---a---r---ë---
n---g---a--- M---i---t---r---o---v--i---c--a---
B---U--K ---R---O---SH---E--- ---SH---Q---I---P---T---A---R---E---
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 13 e 16 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi