Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Faqja 14 e 16 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next

Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:06 am

Hot e grudë plavë e guci
..................
liriku shqiptarë xhelal ferizi
jan shqiptare të etnisë fise

krajë ulqin edhe malsi

kahdo jan te bardha vise
------
jan shqipni e do te jenë

neper shkrepa e qiparisa

ne at kala me shum beden

do te ket shqipni me plisa
---
kan me u dridhë po shum tupana

ka ma pasë shqiptare valle

kan me u gzue edhe dielli e hana

kur te bashkohen dhe e zalle

------
e të bëhet nji shqipnija

me ato fusha me blerime

me e bekue vet perendija

ne mes te europes toka trime
---
do ti kndoj penda e lirikut

edhe detit e tivarit


porsi zogu i pashtrikut

n' t' larme pendë me varg t' shqiptarit
--------
porsi i larmi në gushë bilbili

me at sqep të padjallzi

ka me qelë si karajfili

vargu i rimes n' bukuri

----------
do ti kndoj po malit t' hotit

te bardhit shkrel e traboinit


rrnofsh malsi flaka e barotit

prej ku t' nisë bregu prej drinit


bashk malsija alpinike

me te bardha maja te gurit

ka me ndejt n shqipni etnike

ne krenari me ballë t flamurit

do te rrin gjithmonë shqiptare

sa te jen yjet me ato drita

me at gjuhë t bukur amtare

me ato zogza e djem petrita

autori xhelal ferizi
pershendetë malet kreshnike shqiptare
malsinë kreshnike gjithmonë me rrespket dhe dashuri te madhe per
vllezrit tanë
malsorë trima


----------
autori xhelal ferizi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:06 am

Deshta ne kohen e mallengjimit

nga autori xhelal ferizi në mërgim


deshta nje fjalë në kopshtin tënd ta mbjelli si lule

që të kujtohet përher miqsija

se zemren margaritarit te dashurisë ja shkule

se paku miq te jemi

qe qehren kur ta shoh magjike

vullkanet e mia te dhimbjeve ti qetsoj

dua te kem mike

qe artin ma te lartë te qehres kohore te mos e harroj

por arti im ndoshta tash më ësht vyshkur

nuk po i buron ma bukuria

dhe penda ndoshta më ësht ndryshkur

o e mjera kohore nostalgjija

o mallë perse keshtu kaq pamshirshëm të jem rob i yt vule


përse të më vuaj kaq shum shpirtësia

përse o e kaluar kohë për se kaq shum më përkule

përse kaq shum më vrau e pa djallzuara dashuria

un gjeth jam i vjeshtes që po thahet


për kohen e shkuar le të flas magjija

o kohë që aq pa mshirshëm u shkule

ku mbet e dikurshmja harmonia

për se vuaj kaq shum o kroje që më bëheni shekuj te pashtershem të mallit

per se më dënesin te gjitha zemrat e secilit ind

e sytë e të gjitha ndjenjave më thahen

nga malli i kohes me shpirt'si

emocionet në kujtime me shpërndahen

un thua se jam vet malli

për secilen qehre të natyres

dhe kokrrat e dikurshme të zallit

që un puthë i kam me aq dashuri

për flokun e sajë magjik të kthyer si puhizë

kur era e shperndante me qudira


që as fjala e vet hyjnorë ylberit

nuk delte ma e përsosura ma e mira

per thënjen kur ajo më dukej mahni

me qeshjet e saja të dlira


e sa her hareshëm jam rilindë

tash më jan bë kohrat si pika të hallit

un nuk jam ma i dashurisë gjeni

nuk di pse koha bëhet gjind

kur kishte plot qaste me adhurim'ësi

kur jam lëshuar me zemren plot art e pa hile

pas krahrorëve të belholles në vrap

natyres së virgjer idile


e frejt e emocionit nuk i bëja zap


vet koha ishte magjike me krah

puhija shquhej per artin ma te lartë fllad


e dielli ishte si ma i kulluari ari

kalliri levizte plot sharm atleti natyral ne puhi

nuk kishte ather ne boten tonë magjike smirzi aty afer nomad

qe te na shikonin me katarne zili

per veq yjeve të pa djjallzuara

e i mahnitshmi behari

që na shpirtzonte me bukuri

un vrapoja si me krah

mbas sajë neper te dehuren e embel lumturi

thue se me dehte brusha ma e bukur e e pranveres e bari

e koha me art perkdhelje e plot magji

------
e zemren ma lmonte viti ma ma mgjik ma argjentari

e qastet diamante emocion

me dukej vetja se isha magjiku ma i pari


kah do ku bilbili kendon

edhe vet lulet te gjitha me larmi

secila leht qeshej me me nje urtesi mahnitse

thua se te gjitha kolorizez kohes i kishin lulëzuar

e un me fjalen e lehtë si era peshperitse

me romansa poetike te dashuren duke e ledhatuar

te gjitha yjet zbrioten ne afersi nga kjo qehre kohore

qe yjet me u mbush emocion i kishte detyruar

qfar kohe aq e bukur quditse

enigmat thua se i ksihte gjallruar

e un vrap neper zallina

her bregut her gjelbrimit

pas belit te saj e qeshte edhe moti e stina

e un me me artin tim te emocionit

si ndenja ne mes te drites e vibrimit

qe dridhet nga amocion lunturia

edhe un prapa saj kah udha e perendimit


vrapoja me krah hapur me endrrat e mia


kur flutrave prapa i kam vrapu

dredhave te tyre lozonjare krahshkruara

e kam qeshë me karajfile

kur kam qeshë me boten e pa fre te zemres time ne rini

oh un jam arti ma i quditshëm që emocionin e kam bindë

kam qeshur e kam qa gjithmonë pa hile

se koha pak e shkurt ka pasur dashuri

se jeta ësht vetem nje e shkurtë kalim mashtruese urë

nji film mashtrimi i pa mshirë

ne qafë pastaj q ë te varë nji gurë

si fund i teatrit vizllues

pastaj të bëhet fund e qivurë


varr përjetsie me zingjirë


me gurët e dhe të zi

driten e ndrron me errsirë

pasi të gjith mallin enigmatik ta kesh pi

e rrudhat të quajn pleqëri

ti nuk je ma zog i lirë

por mallë kohorë shpirtësi

eh poeti i mjerë

ti vuan duke ri mbjellë ne emocoin të kaluarat

emocion jan kopshtijet tua

iluzione kohore qe ma nuk kthehen

e ty dashuritë e kaluara

si endrat ne krahrorë te dehen--------

un jam etja e vet mallit më të ndjeshëm të shekujve

qe pendat i ngopi me afinitete

subjektet i bëj emocion romaneku detet mallendgjyese me plot shprehje emocion zemre


fjalen e thurin te lirë

kujtime te lidhura per jete

jetë o maskë e pshtirë

sa shpejt kohrat na i trete

a mund të jemi tash miq

kur koha po ndrron adete

në kopshtet kohore të dikurshme

të mbjellim kujtim kohorë

q' jan këto shpirtë fenomene sekrete

që un poeti i gjorë

i flas e i zbërthej vet me vete

o koha e kaluar ku mbete

ish dashuria a mund të shendrrohet në miqsi

ajo ka trandë sa emocion deteqë kohen e shëndrroj në ndjenjësi

e pena ime në dorë

vargun në fjalë duke e shkri

deshti të mbjellë lule jete

që dhimbjen e mallit tash ta bëj miqsi

a thua ma ndonjëher o kohë me ankth'ësi


dashuria e dikurshme përseri do të rilindë

apo do t ë kemi vetëm vetmashtrim për miqsi

e muajve e kujtimeve e lot stërmekujve

do ti dhurojm stërvuajteri

nuk mund et jo nuk mundet

dashuria të behet miqsi

do të ju flas me të vuajturen pa shterrsi

o e kaluar kohë


sa shum më kujton nostalgji

-------------------

nga autori xhelöal ferizi
liriku ne mergim
--------------------------------
lirik është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:06 am

Nuk po e qoj vargun shum gjat
------------------
autori xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves
-------------
veq se rrnofsh mori shoqatë
moj shoqata e shqiptarisë
që ma mbanë emrin t' malsisë
të fala ke prej kosovarit
nji poet me gjak t' shqiptarit
që lëngon prej përmallimi
ju qoj të fala si kullimi
porsi të bardha valë e gurra
gjith sa jeni gra e burra
pa dallim n' gjini e fe
gjith shqiptarë me gjak mbi dhe
gjith kah rrini me gjuhë amtare
ju qoj të fala argjentare
ju si yjet në galaktikë
kahdo rrini në amerikë
paskit bë mirë e punë t' mbarë
gjith kah jeni atdhetarë
ju mos kqyrni tjetër fe
veq shqipni le të ket mbi dhe
t' gjith shqiptarë jeni me gjak
prandaj mbani nji bajrak
e kush kah shkon në at botë
kurr mos kqyrni në as nji mot
por shikoni për etni
për dheun shqip me rrezani
mbi kët tokë ku shihet jeta
të gjith me msy per troje t' veta
sa të jem gjallë mbi dhe me bari
nji atdhe ta ket shqiptari
le ti gzoj kto bimë e shkurra
le ti gzoj kto troje e gurra
si matjani e elbasani
si shkodrani e si dardani
si malsori ai zog arbnori
si vlonjati e mirditori
si etnija në toskë e gegë
të rrijnë bashk si shija n' shegë
me at të ëmblen gjuhë amtare
e t' vlojnë punë me ndjenjë shqiptare
sa të jem n' jetë n'kët t' bukuren tokë
të jemi vllezer miq e shokë
e të luftojmë për një liri
të bijtë e arbrit varg e vi
si kosovë e si tetovë
si malsi e si kuqovë
kahdo në mal n' fushë n' myzeqe
shqip kah flasin gurë e dhe
se mua më thonë poeti i mallit
m 'njohin druj e gurë't ë zallit
kahdo un shqip ju kam këndue
kah kam thirrë kah kam ushtue
porsi zogu në krah plagese
me do lot si kullim vese
kam que vargje kah'do dheut
jam stërnip i skenderbeut
atij në botë i vringlloj shpata
mua m' vrngllojnë vargjet e gjata
thrras me varg e rimë lirike
per ato troje albanike
si kah nemc'ja e kah inglizi
e mua m' thonë xhelal ferizi
jam poet e vargatarë
e kam penden si ujvarë
që e nxenë dielli shqip i motit
ja kam dhanë besen e zotit
se pa u shterrë shum oqeane
s' ka me u shterrë kjo pendë dardane
gjithkah kombet ka me i thirrë
që shqipnija të jet e lirë
në djepa të tyre penda ime
ka me kndue me vargje rime
kahdo ka kombe me fe
do të ushtoj si vrull mbi dhe
se për t' gjallë sa ta ket ngjyren
porsi yll do e kryjë detyren
s' ka me lanë në mot e stinë
as franqez e as latin
as europë e amerikë
për pa i ftue me varg n' lirikë
porsi rrfe që shkon përthye
kah shqipnija sytë me i kthye
s' kam me i lanë askund të qetë
kam me u derdhë ngjyra si det
n' parlamente e në kuvend
me ua qitë shqipninë ndër mendë
as kund të qetë nuk ka me i lanë
do t'ua ndali diell e hanë
do ti lutem gjithmonë zotit
me at kullim si kokrra e lotit
që kto kombe të mos jen t' qeta
sa të jet stina moti e jeta
deri sa bashk t' mos jet shqipnija
do t' ligjrojnë vargjet e mia
nuk ua la t' qeta libra as shkolla
sa të jet e gjallë pendë holla
do ti vras nëpër ndergjegje
t' mos gabojnë me prekë gurë megje
kahdo i thonë mbi dhe shqipni
kahdo ylberat shqip kan pi
kahdo qelin ato burbuqe
deri ne nishë te molla e kuqe
e ku nisë andej tivari
e kah ka token preshevari
ku rrin e artë ajo lugina
qameria e bardhë janina
edhe malsia argjenatare
që i ka malet aq krenare
pashë at zot njiher m' kujtoni
penden time ma ndëgjoni
merrni vargjet cep më cep
e tua kndoni fmijve n' djep
kahdo rriten ata carroka
ti kthjnë sytë te e shejta toka
e në këngë të bardha ninullare
të ju kndojnë nanat shqiptare
e ti rrisin në ndjenjë e fe
shqip me e dashtë jeten mbi dhe
zemra e tyre arteriale
ti kujtoj kto fusha e male
ku e qon motin gjeraqina
ku kndon zogu nder lugina
ku i ecë drinit e semanit
vala shqip e ilirianit
si kah buna e ibri e mati
ku e lakon ylberin shtati
kahdo pijnë me pi me lara
kahdo shndrijnë yjet mbi ara
le të ua msojnë kta unitetin
të mbajnë bashk kta dheun e detin
shqi p me i fe ta mbajnë adetin
kahdo ësht hise e shqipnisë
që në djep të i a kndojnë fmisë
amanet me vargje t' mia
le të ju mbjellet dashuria
që kur të rriten por si fjera
kahdo jan nder dhena tjera
të mos harrojnë token e t' parit
t 'ndezen shqip si shkndija e zharit
për gjuhë të ëmbël shqip qiellore
porsi ngjyra ylberore
që e lmon qiellin me hjeshi
që larmon dritat me shi
që ndriqon ata currila
që gzon n' zemer sa bilbila
kshtu nder breza o gra e motra
kado rrnoni ju te votra
edhe tokes të huaj t' mërgimit
msonju vargun ninullimit
qysh në djep sa të nisë me qeshë
gjuhen shqip në gjak me ja veshë
se ajo ësht si melodija
e ka sjellë vet perendia
përmbi dhe si hanë si diell
që s 'ka shoqe n 'tokë e qiell

liriku i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
-------------------------
Autori xhelal ferizi
e len amanet per se gjalli
që kto vargje secila familje shqiptare
ti kndojn e ti trashgojnë brez pas brezi
neper breza te atdhedashurisë shqiptare e unitetit
kombtarë pa dallim krahine e feje
vetem te bashkuar mbi dhe rrnon shqipnija e paster dhe e bukur etnike
secili pastaj ne adetine vet ne fe te vet ne shqipen gjuh të vet
ne te drejten e vet ne shqipnin e bashkuar dmokratike te vet
ne pasurin e pronen e vet pa u nguc e hatrue pa u idhnue kurr shqiptari me shqiptarin
veq hises ti rrij te gjith gati e zakone ve te veta demokracia e barazia le te jet zemra e shpirti i tyre ne jet t ejetve dhe puna e edukimi e shqipnija e lirë si te ua don zemra vet shqiptarve pa ngatresa e keqkuptime
----------------------------------------------------------------------------------------


-------------------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:06 am

Më kan bë fe dhunë gjak e lot e e dhe -
---------

------
nga autori xhelal ferizi
-----------------------
njiher më kan bë dhe -

pastaj ujë me gjak

e gjakun ujë

djersë e lot

më kan larmuar me shum fe

më kan ndrruar sa her bajrak

na knë bërë her grek e her shkje

na kan djegur flakë

e kurthuar me njiqnd fe

me kan djegë ne flakë e barot

kam kaluar neper njiqnd fe

her ne grek e ne shkja

duke u nda

si viktimë e pre

me fis e me vlla

sa her jam shitë e jam ble

qfar kombi jam un

fisi nga fisi me u nda

karshi me ndejt si armik

q paskam qenë un qfar fisi qfar kombi

o botë

sa shum kohrat me kan ble me metelik

më kan bë ma shum se bishë

secili ardhacak armik

me shqelmo her ne gjami e her ne kishë

me koken ne duar neper shekuj duke ikë

hajde agai e pashai me kamish

e shndero shqiptarit grua e nënë e qikë

e greku e romaku me thikë

epokat duke na i kryquar shum fish

ogjaqet me gjak na i kan fikë

kokat ne prroje na i lan

korbat kan ngrënë shum mish

na vranë e na shanë

oh un i mjeri kush jam

q'komb q'kuptim jam mbi dhe

cila gjuhë jam cili fis

se kohrat shum shpresa më kan pre

gjak u pa i derdhur sa shum përmbi plis

përgjkur jan gurë e dhe

kombin token ma ndanë

as diell as buzqeshje nuk lan kund per ne

sa shpirtrat mbi dhe na i thanë

na i përgjaken token prrojet luginat

arat e brigjet

prrojet livadhet eledinat

na i mbyllen neper shekuj shtigjet

na i dogjen stanet e briogjet

bagti kahdo e bujqsi

shtepijat e trojet e hiset

na dogjen themelet ne etni

na shkelen mbi te lashta ligjet

etikë mbi kod e nderë

na erdhen ne hiset tona

na lan si rrenojë e pa vlerë

dogjen ne shkrumb e ne hi

na preken ne erz e nderë

sa vuajtjem i keki pi

sa zi na mbollen ne qdo pranverë

nuk na lan asnjiher te lirë

me tanke e qizme na shtypen

kuaj trojet patkoj azie

sa rrenat e mashtrimet na i krypen

na ndanë ne qdo zemer etnije
neper shum fe e fise na ndanë

na i kan përgjakur mote epokate stinat

dikuj i t han turk e dikuj latin

dikuj i than me vdekë

sa shum vuajte i gjorë kombi im

dikuj i t han serb e grek

mbi dhe shqiptari sa i lashtë e jetim

sa shum neper kohra ndejte vyshkë stermekë

i te uqajn o kombi im

se her je ringjallë e ke vdekë

dhe prap je ringjallur mbi hi

sa her ke mbetur jetim

oh renkimi i kohrave

ma thuaj psehen ma thuaj

se paku me nje arsyetim


-----
nuk di as kush jam un i pseheve neper shekuj

as qka jam

i biri i kujt jam

per se jetoj me shum fe

per se eci mbi dhe

me zingjirë roberie neper syrgjyne

kazamatave neper azi e ballkan

europes e botes shpernda

si i pafarë e i pa fole

thua se vetem grek e shkja

per ket diell paska n le

e shqiptari diell nuk paska

as yje

o kohra te mallkuara maska e laraska

per se as puhiza as fllade as pyje

nuk na i keni lënë pa lot e gjak te lulzojnë

sa shum kyn vajtue kavalle e fyell

sa shum motet e shejujt i kujtojnë

her fashist e her komunist


me gjithfar lloj ide

kohrat her na perqajnë e her na ndergjegjsojnë

kush jem ne te vertet ne

sa shum na blejnë e na shatrtojnë
her ne at ide e her ne ket ide

sa shum e moda na i ndrrojnë

sa shum ne besë na kan pre

shekuj t sa shum renkojnë


kush vallë kush jemi ne

na thuaj o i lashti gjen

na thuaj

ti qe ne gjirmet e rrenimeve ne kala rrinisi beden

perse neper shekuj i huaj

aq leht si kashtel na then

e na perqanë

na thuaj sa her kush do vjen

per se po na shkellë i huaj

per se kaq leht na ndersen

e vllaun me vllaë e largon

e shendrron ne qka te don

her ne tiran e shebtorë

her ne demon

her ne puthadorë

e si te don e aktron

token tonë e faren tonë te gjorë


e kahdo shqioptarin e kthenher me sllavian e her me roman

e her me orgji e demagog te pist

her me at fe e her me ket fe


sa i lashtë ky fis qe duket si i pa atdhe

sa kohrat na luajten t'fist

sa fati na ka braktisë

e shqip nuk u gjet ndonje fe

sa kodra per ne ësht nisë

sa gremina pa fund e pa fre

ne jemi gjamë e madhe e historisë

sa shun na kan gri e pre

sa shum na kan shit na kan ble

sa shum mallkim i tradhtisë

sa shum ka vuajt shqip ajo fytyrë hane

e dielli i arit magjik

sa loti e gjaku ësht derdhur rrëke

sa shum jan shkyer ilire fustane

përdhuar virgjina nder ne

sa dhuna ka ra mbi ne

sa britma ësht dëgjuar në ato kohra mjerane

sa shpirti per se gjalli esht bre

sa shum ka vajtuar toka shqperi dardane

e shqipnia etnike me fe

sa kohrat me hile e me klane

sa gjaku e loti na shkoj rrëke

o nënë e lashtë iliriane

se her rrejshëm detyrueshem kemi bë be

të kthyer dhunshem kah zgerdheshjet

e duartrokitjet aktore

her ne ideologji

her ne fe


e her ne parti


nga kohrate zeza mizore


sa llojet e maskave na kan bre

sa kurva kohë e rruspi


kaloj duke shkelë mbi ne

ne lloj lloj duartrokitjesh rrejshëm jemi nxe

e her me opium e plot hipokrizi

me shtizë të shpuar e me shpatë

sa her je veshur ne te zi

shqipni e pa uratë

me sa e sa imponime

diktaturë gjelat e diktat

sa shum kohra na mbuluan me krime

të mjerë e të gjorë shqipëtarët krahthatë

ku ishe ti o koha ime

që kurrë nuk na u bëre uratë

na le nëpër gjymtime e lëndime

si krande të thata mbi dhe

në emcione të shum llojshme e rënkime

na thure me të ndryshme fe

sa lot kemi pi e pelime

kush pra kush jemi ne

o toka e dashur e ime

për se kaq pa mshirshëm për se

edhe sot e deri dje

për se na mbolle si bimë me rënkime

përse nuk na lan

përse

nuk na lënë të lirë


shqiptarë me fe për mbi dhe
---------
nga autori xhelal ferizi autori në mërgim

--------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:07 am

Në qoftë se ka dikund damarë
--------
autori xhelal ferizi
------------
ne qoftë se ka dikund damarë
ku ecë gjaku shqip që ndjenë
permbi dhe kah ka shqiptarë
kah malsija sytë ti kthen
---
si andej kah mali i o hotit
si kah gruda e kah gucia

kur rridh dhe e toka e zotit
shqip ku shtroj vet perendia

---
tuz dinoshë kojë triesh e ulqin
krajë e male e fusha te gjera
qdo mal e sukë e qdo luginë
shqip ku e brushë flladin pranvera

gjith andej kahdo theksohet
gjuha shqipe si jehona
e gjith vemednja ti kushtohet
per malsi e viset tona-
---
prandaj te gjith ju o shqiptarë
kush ka ndjenjë ai sa do pak
shqip qe i rrjedhë gjaku n' damarë
te mos harrojmë vllezrit me i gjak
------
as nji pllëmbë e asnji shpi
asnji fshat lagje e as fis
ne trojet tona varg e vi
ku rrin bardh i lashti plis

--------
ku rrin gjuha dhuratë qielli
qe na e fali perendija
shqip ku nxenë i arti dielli
ne mal e sukë ku shndritë malsija
----
e kah deti e kah tivari
e kah i lashti i famshmi ulqini
kah liqeni e virpazarai
ne ne dinoshë kah maja e vrrini
------
ne tuz te bukur me plot degë
ku bilbilat kendojnë shqip
ne tokë shqiptare te lashten shegë
ku lvizë ëmbel fleta n' pip


-----
e kahdo rrijn shqiptar't mbi dhe
si ne shoqata e djem puntorë
kush ka gjak qe mbanë tue nxe
ti kthej syt kah dheu arbnorë
-----
kahdo jan trojet kombtare
fshat me shat lagje - e persona
duart shtrengoni ato bujare
me malsi e viset tona

-----
qe shqiptart me i besë te motit
kahdo jan mbi glob ku rrijnë
ketu ne troje te kastriotit
kontributin le ta shkrijnë-

........
e kto trpje qe jan prej ari
te mos lihen kurrë pas dore
le te dredhet kahdo dollari
per secilen pllëmbë arbnore

--------
e te flasim hapur me vlla e me moter
kahdo jan fiset me plisa
ta mbajmë prore te lashten voter
me malsorë shtatgjatë si lisa
-----
e kah bregu i tivarit
ta forcojmë gjuhen amtare
ku ligjroj gjith koha e te parit
ne krenari me gjuhë shqiptare
-------
e ju shqiptare qeveri
edhe ministra e deputet
ktheni syt pak ne at malsi
e kah tivari ne at bregdet

-------
kah ato male e lugje shkrepa
ne ato vrrije te bukurisë
ku perkundë malsija djepa
ku i thonë shqip shqipja e etnisë
------
me vrap arti e dashurie
le te ecë edhe deputi
per qdo dhe e gurë etnije
deri ne ujë e dhe kah deti
-----
por se kurr s' duhet harrue
as rozhajë e as sangjak
plavë guci as lug as prrue
hot as grudë qe jan la n gjak-
----
se ato jan po viset tona
ku vlon gjaku i kuq nder deje
sot o kurrë t' ndjehet jehona
pa dallim krahine e feje

......
se ju o shqiptarë ju buzqeshë jeta
kur ju qelet bujaria
sot mbi dhe per troje te veta
kahdo ne glob lufton njerzia
-----
edhe ju dallimë mos ndani
as per fise e as per fe
por ne shqip te ushtoj vatani
kahdo rrijnë mbi te lashtin dhe

--------
edhe guri ne tokë antike
le ta din se zemra e gjakut
mbi shqipni ku rrehë etnike
do te rrahë per ngjyrë t' bajrakut
------
per ato lule karajfile
per gjuhë te bukur te embelsisë
kan me qelë lulet pa hile
ne fusha te gjera te etnisë
-----
gjith ku i thonë nje tokë shqiptare
me nji komb me nji qendrim
do te ket rreze atdhetare
qe i mbanë bashk shqiptar't me gzim
-----
se o vllezer sot esht modernia
cak esht shteti e ligji e rendi
prandaj duhet menquria
me ju thirrë per kah kuvendi
----
qe te gjith n zemra bujare
me i bashkue lulet e motit
me ligjrue m,e i gjuhë shqiptare
ne nji tokë te kastriotit
------
bash pa ngucë me klan as fe
as me lagje as me krahinë
e rrept shqipbnija te jet si rrfe
ne punë e luftë si gjeraqinë-
------
prandaj te gjith me i moderni
mendje te ndritur e te gjerë
te bashkoheni per liri
ne punë e vrap per te shejten vlerë
-------
e ku do vrapin ta keni
me qellim kah ajo vetedija
prapa kurr ngatrresë mos leni
si nji diel le te nxejë shqipnia-

-------------
nga autori xhelal ferizi
ne mergim-----------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:07 am

xhelal ferizi vargje shqiptare neper vite me penden ne dorë per komb e atdhe me vargje shqiptare autori xhelal ferizi tri her i denuar politik-
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:07 am

Nuk po e qoj vargun shum gjat
------------------
autori xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves
-------------
veq se rrnofsh mori shoqatë
moj shoqata e shqiptarisë
që ma mbanë emrin t' malsisë

të fala ke prej kosovarit
nji poet me gjak t' shqiptarit
që lëngon prej përmallimi
ju qoj të fala si kullimi
nga europa e diaspora
lidhne besen dora dora

të fala shqipe nga kjo zemer
te gjith kah jan shqiptarë me emer


porsi të bardha valë e gurra
gjith sa jeni gra e burra
pa dallim n' gjini e fe
gjith shqiptarë me gjak mbi dhe


gjith kah rrini me gjuhë amtare
ju qoj të fala argjentare

ju si yjet në galaktikë
kahdo rrini në amerikë

paskit bë mirë e punë t' mbarë
gjith kah jeni atdhetarë

ju mos kqyrni tjetër fe
veq shqipni le të ket mbi dhe
--
t' gjith shqiptarë jeni me gjak
prandaj mbani nji bajrak

e ne parajsë e e ferr ne at botë

kurr mos kqyrni në as nji mot

se kush shkon me kryq a dinë

por se mbajeni ju shqipninë

si qelike mbi ket dhe
se ma e shejta kjo esht kjo fe

te jet e fortë por si qelike
gjith ku i thonë shqipni etnike-


pra shikoni për etni
për dheun shqip me rrezani

jeta ka ma bukuri

kur shqiptar't e kastriotit
te mbahen bashk me besë te zotit

me nji gjak qe e kan te agronit
por si gjaku i panteonit

plot me dritë e ngjyrë te kuqe
si aroma nder burbuqe

e mbi kët tokë ku shihet jeta
të gjith me msy per troje t' veta

sa të jem gjallë mbi dhe me bari
nji atdhe ta ket shqiptari

le ti gzoj kto bimë e shkurra
le ti gzoj kto troje e gurra

si matjani e elbasani
si shkodrani e si dardani
si malsori ai zog arbnori
si vlonjati e mirditori

mbarë etnija në toskë e gegë
të rrijnë bashk si shija n' shegë


si e sheg's ngjyra me hjeshi
zemrat shqipe varg e vi

e me at të ëmblen gjuhë amtare
t'ë vlojnë punë me ndjenjë kombtare

sa të jemë n' jetë n'kët t' bukuren tokë
të jemi vllezer miq e shokë

e të luftojmë për nje liri
të bijt e arbrit varg e vi

si kosovë e si tetovë
si malsi e si kuqovë

kahdo në mal n' fush n' myzeqe
shqip kah flasin gurë e dhe

se mua më thonë poeti i mallit
m 'njohin druj e gurë't e zallit

kahdo un shqip ju kam këndue
kah kam thirrë kah kam ushtue
me nji besë ju me u bashkue
---
porsi zogjt e fluturimit
me fjalë shqipe prej kullimit

porsi degë qetina e lisa
ashtu shqip ju me ata plisa

me gjubletë e me gajtana
si i pat tirqit iliriana

e gjubleta ne kohë t' teutes

lidhnu o t. bijtë e sqepekrrutes

bashk se te njejta i keni doket
si te shqiponjes ne maje boket

bashk i keni ato tradita

veshje te lashta por si drita

veshje te shejta gjithkombtare
gjuhen shqipe argjentare

---

ju kam shkrue n' varg kah do dheut

ju o sternip te skenderbeut

atij në botë i vringlloj shpata
mua m' vringllojnë vargjet e arta

thrras me varg e rimë lirike
per ato troje albanike

le te dij bota e inglizi
se mua m' thonë xhelal ferizi

jam poet e vargatarë
e kam penden si ujvarë

që e nxenë dielli shqip n 'stinë t' motit
ja kam dhanë besen e zotit

se pa u shterrë shum oqeane
s' ka me u shterrë kjo pendë dardane

tu u kndue trojeve iliriane
do ti kndoj edhe malsisë
e kahdo tokes t' t' shqipnisë

neper shekuj n' vargjet rrke
do ti kndoj shqipnisë mbi dhe


gjithkah kombet kam me i thirrë
që shqipnija të jet e lirë

në djepa të tyre penda ime

ka me kndue me vargje rime

kahdo ka kombe me fe
do të ushtoj si vrull mbi dhe

se për t' gjallë sa ta ket ngjyren
porsi yllë do e kryjë detyren

penda shqipe e xhelalit
shqip me kndue djal pas djalit


per me i kndue te bukures malsi
plaves hotit me guci

per dardanë e qameri
per te bukuren nanë shqipni

per dhe te parve me jehue
ne varg lirik tue cicerue

s' kam me lanë në mot e stinë
as franqez e as latin

as europë e amerikë
për pa i ftue me varg n' lirikë

porsi rrfe që shkon përthye
kah shqipnija sytë me i kthye

s' kam me i lanë askund të qetë
kam me u derdhë ngjyra si det

n' parlamente e në kuvend
me ua qitë shqipninë ndër mendë

as kund të qetë nuk ka me i lanë
do t'ua ndali diell e hanë

do ti lutem gjithmonë zotit
me at kullim si kokrra e lotit

qe i nxjerrë zemre vargu im
kahdo shqip me cicerim-

që kto kombe të mos jen t' qeta
sa të jet stina moti e jeta

deri sa bashk t' mos jet shqipnija

do t' ligjrojnë vargjet e mia


por edhe bashk ajo kur te jet
vargu im gjithmonë do te thrret

per vllazri e unitet

të bashkoheni o shqiptarë
kahdo ne botë ku rrini mbarë

se e la fishta amanet

nji trashgues n' etni me u gjetë

qe i ligjron vargjet shqiptare
që ligjron me gjuhë amtare

per bashkim e per shqipni
pa kqyrë kishë pa kqyrë gjami


amanet e la naimi
gurakuqi e boletini

oso kuka n' flakë te barotit

që s' harrohet stinëve t' motit

amanetin kta e kan lanë

sa t' ket yje e diell e hanë
pa poet t' mos mbes etnija

pa varg t: lirë te mos mbes shqipnija

prandaj un dola ne vrrije

kahdo ne shkrepa ne rreze e hije

ku do ka maja e fole

t' kndoj si zogu per atdhe


amanetin ta nderoni
ju lirikun ta ndegjoni


se qe besa ne ket jetë

komb mbi dhe nuk do te lë t' qetë

pa i nxitë mendjen e at shpirtë
tue kendue me varg te dlirtës' ua lë t' qeta libra as shkolla
sa të jet e gjallë pendë holla

per shqiPëRI


per shqiperi qe kndon etnike
ne varg e rimë e kenge lirike


do ti vras nëpër ndergjegje
t' mos gabojnë me prekë gurë megje

kahdo i thonë mbi dhe shqipni
kahdo ylberat shqip kan pi

kahdo qelin ato burbuqe
deri ne nishë te molla e kuqe

e ku nisë andej tivari
e kah ka token preshevari

ku rrin e artë ajo lugina
qameria e bardhë janina

edhe malsia argjenatare
që i ka malet aq krenare

pashë at zot njiher m' kujtoni
penden time ma ndëgjoni
merrni vargjet cep më cep

e tua kndoni fmijve n' djep

kahdo rriten ata carroka
ti kthjnë sytë te e shejta toka

e në vargje te bardha ninullare
të ju kndojnë nanat shqiptare

qe ta kenë zemren t'qelikut

me i qendrue gjithmonë armikut

e ti rrisin në ndjenjë e fe
shqip me e dashtë jeten mbi dhe
-----

zemra e tyre arteriale
ti kujtoj kto fusha e male


ku e qon motin gjeraqina
ku kndon zogu nder lugina

ku i ecë drinit e semanit
vala shqip e ilirianit

si kah buna e ibri e mati
ku e lakon ylberin shtati

kahdo dalin me pi me lara
kahdo shndrijnë yjet mbi ara

edhe ylberat ne rrathë magjik
kah pinë ujë ne dheun etnik-

msonju fmijve unitetin
të mbajnë bashk kta dheun e detin

shqip me i fe ta mbajnë adetin

kahdo ësht hise e shqipnisë
që në djep të i a kndojnë fmisë


amanet me vargje t' mia
le të ju mbjellet dashuria

që kur të rriten por si fjera
kahdo jan nder dhena tjera

të mos harrojnë token e t' parit
t 'ndezen shqip si shkndija e zharit

për gjuhë të ëmbël shqip qiellore
porsi ngjyra ylberore

që e lmon qiellin me hjeshi
që i larmon dritat me shi

që ndriqon ata currila
që gzon n' zemer sa bilbila

kshtu nder breza o gra e motra
kahdo rrnoni ju te votra


edhe tokes të huaj t' mërgimit
msonju vargun te ninullimit

qysh në djep sa të nisë me qeshë
gjuhen shqip n' gjak me ja veshë

edhe ne zemer te njomë arbnore
me ket gjuhë te lashtë shejtnore

gjuhë e shejtë si melodija
e ka sjellë vet perendia


përmbi dhe si hanë sie diell
që s 'ka shoqe n 'tokë e qiell

e sa te ket dhe gurë e rrmore

ka me kndue per tokë arbnore


liriku i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
-------------------------


Autori xhelal ferizi
e len amanet per se gjalli

që kto vargje secila familje shqiptare
ti kndojn e ti trashgojnë brez pas brezi


neper breza te atdhedashurisë shqiptare e unitetit


kombtarë


pa dallim krahine e feje e regjioni por si gjak e gjuhë amtare ti sherbejm basgkimit kombtarë

vetem te bashkuar mbi dhe rrnon shqipnija e paster dhe e bukur etnike


secili pastaj ne adetin e vet ne fe te vet


ne shqipen gjuhë të vet pa u penguar le te jet ne radhë te parë shqiptarë
kombtarë atdhetarë

ne te drejten e vet

ne shqipninë e bashkuar dmokratike ne token e vet


ne pasurinë e pronen e vet pa u ngucë as pa hatrue vlla me vlla kurr pa u hidhrue

pa u hidhruar kurr shqiptari me shqiptarin


veq hises ti te drejtes se tij
ti rrij te gjith gati per drejtesi kombtare

e zakone te drejta lirije e vlera demokracia

e barazia le te jet zemra e shpirti shejteria e shqiptarve

e drejta e shejt e tyre në jetë t ë jetve


dhe puna e edukimi


e shqipnija e lirë si te ua don zemra vet shqiptarve pa ngatresa e keqkuptime-
te jetojnë ne nji shqipni etnike te bashkuar pa hidhrime te vllaut me vlla

se i bashkuar duhet te jet shqiptari e ne hisen e tijë i lirë te qojnë jeten ne shekuj e mote ka thënë i madhi zot i qiellit qe i bekon shqiptarët
e bashkuar te atdheut te cilet perpqie per liri e bashkim pa ndasi
----------------------------------------------------------------------------------------
ju pershendetë liriku i këgve shqiptare nga gjermania
ku jetoj ne mergim qe njizet vjet -
te gjith shqiptarë kahdo qe jeni dhe ju lutem e vargjet e mia te lexohen tash me rastin e 28 nendorit
festes kombtare por te ceket autori
vargjet duhet ti lexojn dy apo tre persona sepse vetem nji person nuk bën por tre ose ma teper me pushime ku vazhdon tjetri por te lexohen mirë

e paster qe tani jan te permirsuara
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:07 am

Nuk po e qoj vargun shum gjat
------------------
autori xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves
-------------
veq se rrnofsh mori shoqatë
moj shoqata e shqiptarisë
që ma mbanë emrin t' malsisë
të fala ke prej kosovarit
nji poet me gjak t' shqiptarit
që lëngon prej përmallimi
ju qoj të fala si kullimi
porsi të bardha valë e gurra
gjith sa jeni gra e burra
pa dallim n' gjini e fe
gjith shqiptarë me gjak mbi dhe
gjith kah rrini me gjuhë amtare
ju qoj të fala argjentare
ju si yjet në galaktikë
kahdo rrini në amerikë
paskit bë mirë e punë t' mbarë
gjith kah jeni atdhetarë
ju mos kqyrni tjetër fe
veq shqipni le të ket mbi dhe
t' gjith shqiptarë jeni me gjak
prandaj mbani nji bajrak
e kush kah shkon në at botë
kurr mos kqyrni në as nji mot
por shikoni për etni
për dheun shqip me rrezani
mbi kët tokë ku shihet jeta
të gjith me msy per troje t' veta
sa të jem gjallë mbi dhe me bari
nji atdhe ta ket shqiptari
le ti gzoj kto bimë e shkurra
le ti gzoj kto troje e gurra
si matjani e elbasani
si shkodrani e si dardani
si malsori ai zog arbnori
si vlonjati e mirditori
si etnija në toskë e gegë
të rrijnë bashk si shija n' shegë
me at të ëmblen gjuhë amtare
e t' vlojnë punë me ndjenjë shqiptare
sa të jem n' jetë n'kët t' bukuren tokë
të jemi vllezer miq e shokë
e të luftojmë për një liri
të bijtë e arbrit varg e vi
si kosovë e si tetovë
si malsi e si kuqovë
kahdo në mal n' fushë n' myzeqe
shqip kah flasin gurë e dhe
se mua më thonë poeti i mallit
m 'njohin druj e gurë't ë zallit
kahdo un shqip ju kam këndue
kah kam thirrë kah kam ushtue
porsi zogu në krah plagese
me do lot si kullim vese
kam que vargje kah'do dheut
jam stërnip i skenderbeut
atij në botë i vringlloj shpata
mua m' vrngllojnë vargjet e gjata
thrras me varg e rimë lirike
per ato troje albanike
si kah nemc'ja e kah inglizi
e mua m' thonë xhelal ferizi
jam poet e vargatarë
e kam penden si ujvarë
që e nxenë dielli shqip i motit
ja kam dhanë besen e zotit
se pa u shterrë shum oqeane
s' ka me u shterrë kjo pendë dardane
gjithkah kombet ka me i thirrë
që shqipnija të jet e lirë
në djepa të tyre penda ime
ka me kndue me vargje rime
kahdo ka kombe me fe
do të ushtoj si vrull mbi dhe
se për t' gjallë sa ta ket ngjyren
porsi yll do e kryjë detyren
s' ka me lanë në mot e stinë
as franqez e as latin
as europë e amerikë
për pa i ftue me varg n' lirikë
porsi rrfe që shkon përthye
kah shqipnija sytë me i kthye
s' kam me i lanë askund të qetë
kam me u derdhë ngjyra si det
n' parlamente e në kuvend
me ua qitë shqipninë ndër mendë
as kund të qetë nuk ka me i lanë
do t'ua ndali diell e hanë
do ti lutem gjithmonë zotit
me at kullim si kokrra e lotit
që kto kombe të mos jen t' qeta
sa të jet stina moti e jeta
deri sa bashk t' mos jet shqipnija
do t' ligjrojnë vargjet e mia
nuk ua la t' qeta libra as shkolla
sa të jet e gjallë pendë holla
do ti vras nëpër ndergjegje
t' mos gabojnë me prekë gurë megje
kahdo i thonë mbi dhe shqipni
kahdo ylberat shqip kan pi
kahdo qelin ato burbuqe
deri ne nishë te molla e kuqe
e ku nisë andej tivari
e kah ka token preshevari
ku rrin e artë ajo lugina
qameria e bardhë janina
edhe malsia argjenatare
që i ka malet aq krenare
pashë at zot njiher m' kujtoni
penden time ma ndëgjoni
merrni vargjet cep më cep
e tua kndoni fmijve n' djep
kahdo rriten ata carroka
ti kthjnë sytë te e shejta toka
e në këngë të bardha ninullare
të ju kndojnë nanat shqiptare
e ti rrisin në ndjenjë e fe
shqip me e dashtë jeten mbi dhe
zemra e tyre arteriale
ti kujtoj kto fusha e male
ku e qon motin gjeraqina
ku kndon zogu nder lugina
ku i ecë drinit e semanit
vala shqip e ilirianit
si kah buna e ibri e mati
ku e lakon ylberin shtati
kahdo pijnë me pi me lara
kahdo shndrijnë yjet mbi ara
le të ua msojnë kta unitetin
të mbajnë bashk kta dheun e detin
shqi p me i fe ta mbajnë adetin
kahdo ësht hise e shqipnisë
që në djep të i a kndojnë fmisë
amanet me vargje t' mia
le të ju mbjellet dashuria
që kur të rriten por si fjera
kahdo jan nder dhena tjera
të mos harrojnë token e t' parit
t 'ndezen shqip si shkndija e zharit
për gjuhë të ëmbël shqip qiellore
porsi ngjyra ylberore
që e lmon qiellin me hjeshi
që larmon dritat me shi
që ndriqon ata currila
që gzon n' zemer sa bilbila
kshtu nder breza o gra e motra
kado rrnoni ju te votra
edhe tokes të huaj t' mërgimit
msonju vargun ninullimit
qysh në djep sa të nisë me qeshë
gjuhen shqip në gjak me ja veshë
se ajo ësht si melodija
e ka sjellë vet perendia
përmbi dhe si hanë si diell
që s 'ka shoqe n 'tokë e qiell

liriku i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
-------------------------
Autori xhelal ferizi
e len amanet per se gjalli
që kto vargje secila familje shqiptare
ti kndojn e ti trashgojnë brez pas brezi
neper breza te atdhedashurisë shqiptare e unitetit
kombtarë pa dallim krahine e feje
vetem te bashkuar mbi dhe rrnon shqipnija e paster dhe e bukur etnike
secili pastaj ne adetine vet ne fe te vet ne shqipen gjuh të vet
ne te drejten e vet ne shqipnin e bashkuar dmokratike te vet
ne pasurin e pronen e vet pa u nguc e hatrue pa u idhnue kurr shqiptari me shqiptarin
veq hises ti rrij te gjith gati e zakone ve te veta demokracia e barazia le te jet zemra e shpirti i tyre ne jet t ejetve dhe puna e edukimi e shqipnija e lirë si te ua don zemra vet shqiptarve pa ngatresa e keqkuptime
----------------------------------------------------------------------------------------


varianti tjeter i shkruar ne dy variante kjo kenge shqiptare nga autori xhelal ferizi le ta kndojnë brezat ne festa e pervjetore
--------------------------
lirik nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:08 am

Do të nisem neper maja
autori xhelal ferizi
neper lugje e brinja e pllaja
neper shkurre e neper prroje
si bilbili me sqep goje

ne vargje shqipe tue ligjrue
porsi zog tue cicerue

do te dal ne fusha t' gjera
kahdo shqip shtrihet pranvera

neper lule rosmarine
degë më degë ahu e qetine

me kenge shqipe do te ndalem
e kah qielli do te falem

e kah toka me at dhe
kah ai diell që del me nxe

do t' ju lutem me zemer shqip
me ja ruajt shqipnisë qdo pip
te gjith shejtnorve qe i ka qielli
ku shqipnisë i niset filli
ku ajo niset ne te paren fije
ne bari fletë a dushke hije
me ja ruajt me ja bashkue
bashk ket tokë me mbajtë bekue

per me e mbajtë pra bashk ket dhe
jo me e nda me lkryq e fe
as me dinë as me myderriza
por te ja ruaj djepa e filiza

shqipes tonë te lasht ilirane
te mos e thej shqipninë si krabde

veq pse duan disa fetarë
do sherbtorë e mercenarë

prandaj zot bekoe etnike

na i ruaj tokat albanike

edhe plavë edhe gucinë

hot e grudë edhe malsinë

at preshevë te lashtë kah lugina
tremij vjet shqip ku flet stina

qamerinë kahdo krahlehta
ma bashko per sa te jet jeta

me shqipninë e nanë shqiptare
kahdo jan trojet kombtare

ruaja o zot qdo pemë e hije

qdo fllad shqip e erë puhije

ta mbajnë zemren prej shqipnije


ruaj qetina e qiparisa
kahdo rrin toka me plisa


ruaj qdo bari e dru e degë
pemë e lule mollë e shegë

qdo burim qdo va e krue
hasmi i huaj mos me e zaptue

mos me i kputë ndoj copë magjike
ku i thonë shqipni etnike

e ne shekuj te perjetsisë
me i lulzue ndera shqipnisë

e bardha e bukura ajo liria

bashk ne nji trup me ndejtë shqipnia

te mos mbetet nje pllëmbë dhe
nga te huajt n' shekuj me u bre

ne roberi shkelur nder mote
me vuajt toka kastriote

jo as plava as gucija
ne shkrepa e male e lashtë malsija

traboin as tuzi as hoti
ne thunder t' huaj per me i shkue moti

as preshevë e dibra e madhe
ku i gjelbrojnë t' bukurat livadhe

ku i lshon dielli vet mahnitë
e toka e qielli bukuritë

si kah plava gruda e mali
shqip qe flasin djalë pas djali

prandaj un do te dal me pendë
ne qdo anë e ne qdo vendë

kah ulqini e kah tivari
kah peshteri e kah pazari

ku do trojet na i la i pari

qe nga mali deri ne det
shqip me dhe e amanet

edhe t -kullueme ato gurra
qe e dhan jeten gra e burra

sa fatosa e sokola
shqip me u shrkue po libri e shkrola

per me pasë shqipni etnike
porsi shpatë e mbreht qelike

e tash ne pendë un dal shqiptare
per kto troje qehlibare

per nje zemer e per nje fe
shqip me rrnue shqiptart mbi dhe

ne nje shqipni por si shkëmb mali
te jet e fortë kjo djalë pas djali

sa te jen yjet tue ndrique
drita e sajë kurr mos me u shue

drita shqipe patriote
kahdo tokes kastriote

e dykrenorja e me flutrue
mal më mal shqip tue vrojtue

per gjuhë shqipe e tokë e dhe

jo per klane e per fe

por per te bardhë nje shqipni prore
kahdo i thonë e lashtë arbnore

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
-------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:08 am

Por se e bardhë te vie nje ditë
nga autori xhelal ferizi
me te bardhen shqipe dritë
kur shqiptart t' gjith me tri fe
kan me u gzue te bardhë mbi dhe
kan me e pasë edhe vullnetin
porsi vala qe e shtynë detin
kan me qeshë si diell me zemer
kahdo i thonë shqipni me emer
e do te vloj puna ne ara
e ne bujqsi do te hidhet fara
e si ujt qe rrin ne dete
do t' ket t' lashta e bereqete
te gjith shqiptart si nji qelik
kan me e mbajt atdheun etnik
shpinen kurr s' kan me ja kthye
as për t' gjallë kurr s'kan me u thye
e bashk me yjet qe lart hjeshojnë
ata jeten do ta gzojnë
si ne shkenca akademike
si ne artet estetike
si ne vlera e ne krijime
ka me shndritë shqipnija trime
si ne ne parcela e ne agrare
do te lulzoj toka shqiptare
kahdo e bukur me kutija
ka me shtrue n bekim bujqsia
dritë mbi dhe do t' jet shqipnia
aq se ylberat te mahniten
shqip filizat kur te rriten
shkencat tjera e dituria
ka me i shndritë fiset e mia

e liria do t e jet mbretreshë
diell e hanë gjith kan me i qeshë

e qdo pllëmbë ne tokë etnike
do te ket ara bukanike

do te jet bujqsia deti
si vullkan me u shtue vullneti

e ne punë do te dal shqiptari
por si q del sharmi prej ari

qelë e qeshur me vegla dore
me e lulzue token arbnore
deri sa vet zogu i hjeshisë
ka me u dehë prej bukurisë
kur ti sheh trojet shqiptare
si vizllimat argjentare

e te joshë kureshtjen te diellit
toka shqipe e sytë e qiellit
e per dije e mend te holla
do te j a ndjej zerin stambolla
shqipes tonë qe i ka dy krena
do ja ndjej parisi e vjena
zerin prore te shqiptarit
ne punë e shkollë ne troje te parit
uashingtoni e edhe londona
edhe berlini e lisabona
deri ne moskë e ne pekin
e kah bjen dielli nder latin
e del matan ë oqeanie
drjet koreje e tasmanie
se duar te vyeshme kan me dalë
mbani ne mend po ju kto fjalë

ka me nxjerrë gjeni shqipnija
ka me u pa mbi dhe qudija

e do te dal talenti i sajë
se shqiptarin s mund ta mbajë

jo as pranga as vargoni
as satani po as demoni

gospodari e as padroni

e per te gjallë me lojë te vjeter
me e shti n' valle nder lugeter

se do te vie nje ditë e motit
ne drit do te del drejtsia e zotit

e kan me me ra shum djaj te zi
shpata e zotit ka me i gri

e shipnia me shpetue
ne gurë edhe ka me u bashkue

gjaku i sajë si shega e kuqe
ka me qelë gjithmonë burbuqe

shqip nder shekuj me shndritë shkrola
do te ket prore sokola

edhe vasha gjeraqina
gjith sa te enden moti e stina

ka me u njoftë e bardhë shqipnija
per kah sharmi e bukuria

me e shperblye e mira e zotit
ket tokë te lasht te kastriotit

se esht shpirt e dritë ilire
i ka fiset gjevahire

por se i ka t' bukura tri fe
shqip do t 'kndojn gjithmonë mbi dhe

Nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:08 am

Pushken duajeni shqiptarë
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pushken shqiptarë mbajeni gjith nën krye
duajeni pushken me shpirtë e me zemer
ashtu si penden e punen se armkiu mund et me ju thye
kur te ua ven kemben ne fyt thundrene dhunen
''''''''''''''''
a e dini shqiptarë sa i lig ësht armiku
kur pushken te ja drejton në kokë
ai thyhet e bëhet si pula e lagur po ju tregon ju liriku
ndegjoni o miq e shokë
'''''''''''
ai vetem me ndoj djep a fmi a cucë që e gjenë të pa armatosur t ë pa faj në autoktonen voter
se me burra nuk guxon me luftue
a sa ta sheh pushken i jep nanë e bi e moter
vetem vet si i lig që ësht me shpëtue
'''''''''''
mos ju dorzoni kurr armikut
duajeni pushken atdhetare prore
barotin mbajeni gjthmonë pran qelikut
e flaken e luftes arbnore
'''''''''''''''''
gjithmonë per dheun tuaj qendroni
shqiponja ju ka etnike shqipnija
armikun si te lig ta mendoni
ju ju ka lindur trimnija
'''''''''''''''''
dhe kurr mos u hamendni e me u ligshtue per me vdekë
vdekja ësht jetë e re
mos lejoni erz e nderë as kush me u prekë
as turpin mos e pini mbi dhe
'''''''''''''''
këshillat ndigjoni të lirikut
se mirë ju bjen qe besa
me shtat zemra qendroni armikut
mos lpini qyqari e interesa
''''''''''''
por gati rrini si burrat e motit
me e shkrepë mbi armikun barotin
e flakë le te skuqet edhe qielli i zotit
qyqen mos e duani as lotin
''''''''''''''''''
se pushka ka hjeshi në mes të krismave për liri
ma e bukura rimë ësht mbi dhe
e mos ju nenshtroni poshtrimit t ë zi
zemrat me flakë shqiptare duhet nxe
''''''''''''''''
e bëhuni si ajo rrufe vetimë shkrepta
armikut suljuni me turra
ne beteja bini me kushtrime te rrepta
se shqipnija etnike gjithmonë ka pasë burra
''''''''''''''''''
mos leni kurr permbi dhe tuajin armikun
o bijtë te famshmit skenderbeut
se baroti ju kurrë nuk ua trembë qerpikun
sokola ju jeni të atdheut
'''''''''''''''''
as grek as shkja nuk matet kurr me trimrinë tuaj
se ju jeni skyftera
se gjak keni e gurra ma shum se toka ujë
nder ju ka shum jakup fera
'''''''''''''
ka shum te idht e te mbreht si tagani
si e mbrehta shpatë e qelikut
ka si Oso Kuka e si Zhuj Selmani
qe turrin ja ndalin armikut
'''''''''''''''''''
se ne gjakun tuaj rrin gjithmonë baroti
se per shqipni etnike te lashtë kapedane
porsi ajo rrufeja kur bën furtunë moti
bien djemt e tu qe jan trima zane
''''''''''''''''''
e bertasin ne beteja porsi urragani
shkja e grek tu i qitë para
ju vringllon batarja pushka e tagani
mbi armik kur hidhen permbi fusha e ara
.................
ather si duhija bertima e shqiptarit
vullkanet e luan ne det
kur i bie hasmit shkelsit grabitqarit
e turret ne beteja per t' shtrejtin dheun e vet
'''''''''''''''''''''''
qe as vullkani i tokes si zemra e shqiptarit
zjarrin nuk e nxjerr me aq vlim
porsi llava e flakes e ai turri i zharit
kur bie ne sulm me kushtirm
''''''''''''''''''''''
edhe gurë e dhe deri ne qeill qohen
kur shqipet bien si vetima
edhe toka e qielli bashk te trubullohen
nuk jan si shqiptart me bertima
''''''''''''''''''''''
ather armiku nis e kthen shpinen
gjithkah me aq lemeri
shqiptari permbrapa tue ja vu martinen
bertet per të shejten liri
'''''''''''
e themra ne vesh i prekë tue ikë armikut
kur bien si me ra termeti
shqiptart me shtat zemra e qëndresë të qelikut
thue se jan que bashk vulkani e deti
'''''''''''''
sikur bien shtërgatat me re të zeza qielli
si me ra ndoj qiell me barot e rrufe
si me u shembë mbi dhe ai i zajrrti dielli
shqiptart ashtue bien me duhi për atdhe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nga autori ne mergim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:08 am

Te mos ju gabojnë kohrat te mos ju gabojnë motet
autori xhelal ferizi
armët besnike per me i lanë mbas dore
se vjen armiku e ua derdhë lotet
tu ua poshtru fiset e votrat arbnore
-------

lene ju pashë zotin se qka thot mashtrimi
e llafet premtuese kurtha qe ju qesin
se grek e shkja jan dy djaj prej krimi
nuset ua gjveshin e kokat ua presin
-------
prandaj veq pushka per te tillë mizorë
qe askund ne cep shpirti nuk kan trohë njerzie
ruaje te shejtë pushken o i lashti arbrorë
te mos tallet hasmi me vasha shqipnije
---
prandaj te shkurtë ne mendje te mos jeni
por gjat te mendoni e per armë besnike
votrat pa armë as kurr mos i leni
se pushka ja mbronë nderin shqiperisë etnike

-------
pse ju vet po e shifni qfar kohrash kan ardhë
pansllav te rusië qe karpatet i kaluan
shqipnisë ndoj ditë nuk ja lanë te bardhë

ne dhunë tremij vjet arberia vuan

-------
motra e nuse e vasha i kan poshtrue
por se pushka esht vet shejtri qiellore
kur ajo kerset e te nisë me jehue
ikun si pa krye vet hordhitë mizore
----
prandaj fshije e mbaje pushken gjithmonë
ne shekuj kurr mos ja trego armikut
ruaje e puthe se kur te vjen ndoj zezonë
do ta shpetoj votren plumbi i qelikut
------
ma mirë ne varr vdekur se vashat me kja
zvarras te terhequra si robina te mjera
këputur ushkurësh duke qa nen shkja
përshkye e perlye e duke ju ndy ndera
------
por kur jehon krisma e te shejtes martinë
e ja shpon armikut mjedisin e ballit
fluturon krenare shqipja gjeraqinë
e toka mëmë ua bekon ujt e zallit
---
e u a bekon gjirin kahdo mëmë shqipnija
kur armiku bie plandosur per dhe
kur shqiptarja zanë si vet bukuria
e paprekur lule nuk vyshket nen shkje
-----
prandaj te gjith pushken ta njihni qe ne djep
ta luani te sajë qarkun ne emer te zotit
mos qani gjithmonë si qyqet ne shkrep
o bijt e bijat e kastriotit


vargje mergimtare shqiptare
nga autori xhelal ferizi ne mergim
--------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:09 am

Te mos ju gabojnë kohrat te mos ju gabojnë motet
autori xhelal ferizi
armët besnike per me i lanë mbas dore
se vjen armiku e ua derdhë lotet
tu ua poshtru fiset e votrat arbnore
-------

lene ju pashë zotin se qka thot mashtrimi
e llafet premtuese kurtha qe ju qesin
se grek e shkja jan dy djaj prej krimi
nuset ua gjveshin e kokat ua presin
-------
prandaj veq pushka per te tillë mizorë
qe askund ne cep shpirti nuk kan trohë njerzie
ruaje te shejtë pushken o i lashti arbrorë
te mos tallet hasmi me vasha ahqipnije
---
prandaj te shkurtë ne mendje te mos jeni
por gjat te mendoni e per armë besnike
votrat pa armë as kurr mos i leni
se pushka ja mbronë nderin shqiperisë etnike

-------
pse ju vet po e shifni qfar kohrash kan ardhë
pansllav te rusië qe karpatet i kaluan
shqipnisë ndoj ditë nuk ja lanë te bardhë

ne dhunë tremij vjet arberia vuan

-------
motr e nuse e vasha kan poshtrue
por se pushka esht vet shejtri qiellore
kur ajo jehonë e te nisë me jehue
ikun si pa krye ato hordhitë mizore
----
prandaj fshije e mbaje gjithmonë
kurr mos ja trego armikut
ruaje e puthe se kur te vjen ndoj zezonë
do ta shpetoj votren plumbi i qelikut
------
ma mirë e vdekur se vashat me kja
zvarras te terhequra si te mjera
këputur ushkurësh duke qa nen shkja
përshkye e perlye e duke ju ndy ndera
------
por kur jehon krisma e te shejtes martinë
e ja shpon armikut mjedisin e ballit
fluturon krenare shqipja gjeraqinë
e toka mëmë ua bekon ujt e zallit
---
e u a bekon gjirin kahdo mëmë shqipnija
kur armiku bie plandosur per dhe
kur shqiptarja zanë si vet bukuria
e paprekur lule nu vyshket nen shkje
-----
prandaj te gjith pushken ta njihni qe ne djep
ta luani te sajë qarkun ne emer te zotit
mos qani gjithmonë si qyqet ne shkrep
o bijt e bijat e kastriotit


vargje mergimtare shqiptare
nga autori xhelal ferizi ne mergim
--------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:09 am

Nëse ikë vargu im me lot ne sy

autori xhelal ferizi

fajtore jan errsirat e trurit të nates -

fajtore jan mohimet kohore

un dhe vargu nuk do të jem ma o kohë pendë per ty

as brengë e as memore

do te eci larg neper emocione kujtimesh

me penden time per dore

me lot te dhimbjeve ne sy

neper disa shkretira jetimore

koken nga shekulli i egjres pa e kthy


nuk do te jem ma i biri i urates

do te eci gjithkah shkretirave vetmallkimesh

pse isha i linduri i dates

ku shumqka ishte arenë zhgenjimesh

kuaj troje

melmesa demagogjike helmimesh

shpirti im gurrë ne te cilin kan pi

djajt e mallkuar

e djajt e zi

ne keto te mjera hoje

secili ma me djallzi

un nuk jam lindur ne tuaja troje

jam lindur per egnjuj e poezi

kohë ti je fajtore

vargun e jeten qe ma ke nxi

ti je mizore

ti me hile fatin a ke pi

me prangat tua gjaksore

me skenrin tend plot roberi


vargu im mund të ikë

pertej shum humbtiravekoken nga shekulli i zi pa e kthy


ai neper vende tjera dikund do te pikë

ne secilien zemer tjeter duke hy

nuk dua te rri ne kohen me dy teha thikë

te ngulem kahdo neper kurtha e pa besi


vargu im kerkon me ik

se jeten hilet mohimet ja kan nxido te jem rob vuajtjesh e mendimesh

larg duke pi shekuj shprese të tjerë

të artit që ju nuk do ta ndjeni

dhe nëse ikë vargu i m i mjerë

ju koken kah loti i ti a do ta ktheni

ndoshta jo se nuk keni pi emocion me vlerë

ndoshta vargun tim -

neper kembet e shekullit nuk do ta gjeni

ju do te rrini ne shpirtin e nates si perher

por nji dit

ne ndergjegje do te ju godas i vargut refreni -

nga autori xhelal ferizi
--------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:09 am

Un u bëra ti
---------
xhelal ferizi autori
-------------------
se un u bëra ti për dashuri ti kët ne secilen qelizë e ke ditë
un damarët i bëra me gjak shege për dashuri mahnitarë
nëpër ta dashurinë e përqoja me të mahnitshme ndejnjë plot me dritë
qarkullonte ne zemer e damarë me mahni dashuria e jonë si margaritarë
------------
bilur arti u bëra për dashuri mu në palcë të qdo qelize
për ty përkushtueshëm i thura artet me te bukura në secilin ind
sa yjet i deha me romansa e dashuri puhize
për ty yllësisht sa her jam rilindë
-----------
që ti të jeshë e imja lule magjike
u shkriva në shpirtë me artin ma madhorë
u bëra shpirtë lulje e rimë melankolike
tingull-zemer me shartim shpirtrorë
---------
yllin ne qdo damar՞ e ndjenjë e shpirtëzova për ty
rimë fyelli e bëra ritmin tim si ylber zemrorë
ndjenjave lumturuese ju qela magjik fenomen te dashurisë sy
e gjakun si shegë e bëra të ëmbël si gaz magjik sherbet' ëmbëlsorë
-------
damarët ne nje dashuri me ty i binjakzova u bëra me ty nji trup
fluturueshëm ndjenjave ju dhash krah magjik mbi mahni
e gjakun e bëra shpirtëzim qiellorë e me ty e bëra nji grup
flakrueeshëm dashuroja në secilen te mahnitshmen shkëndi
---------
edhe frymët shpirtë magjike me ty i bashkova si një puhizë erë
cicërimen e nxirrnim bashk nga një sqep
beharit i thash ty të quaj pranverë
e un zog të këndoj për ty në qdo shkrep
-------
gjithqka me ty shartova me nje te kristalt besë
u bëra nji ritëm nje diamantore zemer
u bëra me ty nji lule nji shpirtërore vesë
dashuri magjike u quajtëm me emer
---------
të dy si një rreze flisnim për ardhmërinë
te dy u bashkuam me nji gjak shege
un e kam ftue gjithkah cicërueshëm bukurinë
si zogu të kam kdnue n' majë dege
----------
gurgullimes ma të bukur shpirtërore artin ia mora për rimë
afsh'zemres time e përqova me ëndje te veqant e stil
gjithkah lumturisht magjikshëm ushtoja me bërtimë
i shpalosnim qehret si nji karajfil
-----
buzqeshjet tona s a lulet i kan harlisë
pranverave ju kan nxitë shkëlqimsi
jan joshë sa hojet e ëmbla drejt lakmisë
si në gurra etjet dashuri me pi
----------
ne ishim shembulli i bashkimit në njësim
si dy fletë mahnitse në nji kërcyell
un dhe ti u bëmë nji ylber në'ngjasim
si zogu me zogun në pyllë
---------
më dridhej fjala e arti mu në zemer
si purteka- në bregun me gurra të kullimit
dashuri kur dehesha duke thirrë me emer
me piken ma të lartë në valë të përkushtimit
--------------
autori xhelal ferizi
l-i-r-i-k-u- në mërgim
----------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:09 am

vargjet nuk bën të postohen askund pa emrin dhe mbiemrin e autorit perndryshe mund te ket padi gjygjsore
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:09 am

Nuk e dini
************
shkruan xhelal ferizi
*****************
Ju nuk e dini at q ë un e di
e kam pa shpirtërisht duke lidhë në pranga pamshirshëm shekuj e muaj
ka lidhë edhe kohrat edhe epokat varg e vi
kur e kujtoj neper shekuj sa shum vuaj
------

un e kam pa me sytë e shekujve e t e zemres time
e kam prekë edhe vet me te te mi te pervuajtur damarë
të gjitha pjesët e sajë ishin përvlime
ajo ka lidhë në shekuj shqiptarë
------

ajo ka lidhë shum njerz e fe e fjalë
edhe diturisë gojen ia ka mbyllë
ajo djajve mësimet gjithmonë ua ka falë
ate nuk e don as dheu as qiell as yllë
---------
mua më duket aq e keqe e njoh afersisht
ajo nuk quhet dashuri
ësht më e zezë se bisha edhe pse s' ka bisht
emrin e ka robëri
--------------

kush e pagëzoj gjat shekujve nuk e di
por emër nuk ka ma katran
edhe shekujt qajnë sa her e kan pi
mbarsohet me te ziun me satan
******************

shkruar nga autori në mërgim
Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves
-------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:10 am

Ju që keni shkelë mbi lule
-------------
autori xhelal ferizi
-------------
ju që keni shkelë pamshirshëm mbi lule
keni vyshkë sa e sa te pafajshme ngjyra
edhe lulja ma magjike liria ju mosni
se rrënjët o i pa mëshirë robërues mi shkule
juve shkelsve nuk ju luajti as qehreja as fytyra

-------
kush jeni ju me kët indiferente akull zemer
që lule pa shkleur nuk po leni mbi dhe
qakaj krokodila a si quheni ju me emer
a keni kund besë a fe
--------
dhe kur ylberat të gjith u lakuan me lot në sy
kur ata luteshin që lulet të mos shkelen te mos vyshken
ju prap keni vazhduar zemra lulesh me thy
ju nuk u ndalët edhe kur thirrjet u shterren e u ndryshken
--------
qfar lloji qenjesh jeni ju shkelsa të arteve të natyres me dhunti
si ju mbajnë shekujt përmbi e toka me dhe
kush jeni ju o ngrënëseshkelëse lukuni
qe nuk leni kund diell as yllë as hënë me nxe
-----
si të ju quaj o ngrënsa e shkelsa lule flete
qfar emri keni ju në të pamëshirshmin gjak
ju qenkeni kudër zotit kunder bimëve e jete
nuk leni kund mbi dhe karajfil as zambak
-----------
un nuk di qfar lloji jeni ju në qelizë
por shekujt prore nga ju po ankohen
ju nuk leni askund përkdhelse ndonjë puhizë
mbi lule - me fletë në paqe të lëmohen
----------
ju edhe fjalët plot qmenduri i keni
ju shkelni edhe mbi varg të kulluar e poet
prandaj! ju o yje! në qiell nuk shkëlqeni
krokodila kur shihni mbi tokë e mbi det
-------------
edhe dielli nga fryma shpeshere ndalet habitshëm
as rrezet e tij nuk guxojnë në tokë lirë me ra
nga shkelsit lulet në dro flasin pëshpërtshëm
sa bima e bukurisë nga ju shkelsit u tha
----------
Autori xhelal ferizi
liriku nga mërgimi përshëndetë vllezrit shqiptarë
nga malsija
-----------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:10 am

Veprimi i pa matur

Xhelal ferizi autorë
--------------------------

hapine pa matur nëse e qet ma parë
loti i pendimit do të pasoj më pas
me matë thonë ësht ma mbarë
se zemra veshet me gas
-----------
hapin e matur o njeri qite
e jo me turr e vlim
kur matesh shenjen ma matur vrite
se i matur je ma trim
--------------------
Autori xhelal ferizi
------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:11 am

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

l
Luanim me lojë
''''''''''''''''''''''''''''

Xhelal Ferizi autorë
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Luanim un me lojë të detyruar
duke ruajtur mirë e pastër të paprekshme mbrendinë
ata me lojën dinake të tyre
un paraqitja diplomate mjeshtrinë
e ata me gjithfar lloj zgjyri maskues e fytyre
të dy palët vështronim ne shteg
por un isha i robëruar e mërguar
ata hulumtonin në mua msheftësinë
e unë në qdo pjesë fytyre
her duke aktruar
e her po bëja padjallzinë
ata me qakërdisje
nga njiher të bukura
e me shëmtim
e si kafshë te karpateve me format plot kercnim
me plot djallëzi pansllave e e te djallzuar kombinim
''''''''''''''

ata me kombinime të vjedhura kahdo nëpër endacakeri
kahdo ku ishin neper zaptime
me dhelpra e lëkura qakajsh në shpinë
me bënin nji far mashtruese vardisje
gati vdekatare
qfar qenësh stepash e karpatian qfar barbarie e kuisje
'''''''''''
ata me dredhi hunguri
e lehje taktike gjithfare
un me besnikri e qendresë shqiptare
e gjith kjo ishte lojtari
topi her andej her kendej binte
qfar diplomacie pozicionare
atdheu im diku larg ather rrinte
as qe kishte kund vezhgime shqiptare
---
neper dy fusha plot mina diplomatike
të dyja palët armike shekullore
ne mbrendi njeri tjetrin do e shkyenim
por joja e kerkonte taktike
kujdeseshim qe taktin te mos e thyenim
por te dy palet ksishim ne mbrendi
urrejtje te mdha etnike

njëra ishte taktizuesja pansllave dhelper
dhelper e ardhur nga siberia ne ballkan
kishte ardhur nga atje këtu sa larg
ndërsa un zemer shqipje vendase arbnore
poeti i ndaluar me varg
i lanun nga të gjith pas dore
pa mbrojtje kurfare pa shtizë shigjetë e pa hark
ne mshiren e absurdeve kohore
------
u mësova edhe un taktikë
ashtu siq imponohej loja
me thika e buzqeshje cinike
her hapur her te mshefura thikat buzqeshse pas dore
lastik na ishte bë e hasmuara diplomatike goja
buzqeshnim me levizje provizore
ata na donin të pa gjurmë mbi dhe ma plojë se troja
per ti sllavizuar trojet iliro arbrore
''''''''''''''
e un me të rrejshmen lojë me pseudo dashuri
detyrim i mallkuar i zi
pasi prangat ket lojë ma impononin
armiku mendonte se un kam ne mbrendi
sa do pak per ata e lojrat e tyre konsideratë
nuk e dinin ata pervers te lindur ne bizari
se un sytë e tyre i lexoja
me ndihmen e qielit qe bizarët i demaskonte
nuk e dinin se un akoma pa e hapur ata gojen i demaskoja
por loja me aktrime vazhdonte
dy armiqt jetik shekullorë te ulur ballë per ballë ne nje tavolinë
poeti kohrat i mallkonte
armiqt si ujq poeti ilir si nje kanarinë
loja me ujq po vazhdonte
qfar skene po ku ishe ti at'her o dykrenore gjeraqinë
kur poeti ne keto kthetra lojrash po renkonte
ku ishe ti o dhe i botes i ndarë ne kombe fise e fe e copë
ku ishte ti ku ishe zonjë gjithmonë kozmetike europë
-----
pansllavianin nuk mund ta mbajë ty gjith kurrizi i ilirianit
e ti ne lozhet tua te krehesh
me gjithfar kremerash te lyhesh kur flakët i shkonin ballkanit
nji dit nga zjarri i ksaj loje e djegur e penduar e goditur keq do kthehesh
nese keshillat nuk i ndegjon te autokton albanit
me shkje e rus kur te mos mbarsohesh e ndersehesh
esht kshilla ma ebukur e kohes
me beso o tokë indiferente e europianit
---
qfar loje ne roberi me kujtohet ather
ne kthetra isha te armikut
të ju qeshësh derrave e të ju thuash dajë
ata duke mbrehur thiken e qelikut
te gatshem per te gri ilir e per te therrë
e un qeshja me maskë ne mbrendi plot vajë
por jasht fytyren e aktroja perballë armikut


isha gati që nga qeshja e tepert e lustruar
te shpertheja nga kjo lojë e pa deshiruar ne shpirtin tim
te shpertheja shqip në vaj

qfar kohe e zezë mizore
imopnime prore per shqiptarë
qfar kohore zezona
ku ishit ju o nderkombtarë
kur qanin ne n keto renkime trojet tona
e lojen e luante vrasesi i pergjakur barbar
me diplomaci siq e mesoj nënë demona

me pre e me gri e me u tallë aktrueshem me shqiptarë
ma e zezë si ka me qenë zezona
kur te vret e te qeshë i njejti barbar
------
dhelpra iriqa te ngrirë te ardhur nga larg me qakaj
lojen po e vazhdonin
te dy palët me buzqeshje armike po,luanim
lojë s e jo mahi
trojet shqiptare kahdo renkonim
dikush duej te qeshte ne ket absurdësi
lpjen diplomatike po e vazhdonim

un i lidhur në rrol diplomat me thikë te maskuar ne fyt
detyrueshëm si shkollarë
dhunshëm i buzqeshur artist
a mund ta quaj kët dhunti
të dy palët po e përshkruanim
e aktronim po e luanim lojen secili ne shahun e vet kombtarë
po flsinim gjoja per vleren
por lojen po e luanim
sikur te na vinin rastet armet te dy palët do i kapnim
e gjaku do te derdhej nga adriatiku deri ne kamqatkë
oqen do te behej mbi gjak per notim
aq e madhe urrejtja ishte
por duhej kohorë nji aktrim
duhej luajtur ket film
se koha i pa kohë ishte
un isha i pa mbrojtur jetim
ne mes te uqjve i vetmuar
rob i zanun largg nga kombi im

por ruaja ne mbrendi nderen
po e njihja sa ma thell armikun

po e aktroja atmosferen
shpatat kohore binin pa mshirshëm mbi poet lirikun
ata me ves bizari
e un '''''''''''
me mjeshtrinë qe ma la i pari

me at fatkeqsi lojë të mjeren
si gjithmonë un i mjerë shqiptari
mendueshëm
po e ruaja nderen
aktreushem duhej luajtur loja

fjalë te zgjedhura pseudo miqsije mashtruese
duhej nxjerrur nga goja

të mbështjellura taktike në shpirtë thellsi
qe hasmi te mos i lexonte

dhe tremebesha
nga rentgeni i tyre barbar

i mbrehti zbulimtari sy
dhe veshesha

me zgërdheshjen aktuese plot me bukuri
qfar teatri armiqsh
në rrugen e cakut për të mos u thy

mashtrimet po ecnin
dukeshim nganjiher si kokrra fiqsh

e ishim ne fakt thika armiqsore

por mbrenditë tona gjëmonin
në të dy gjuhët
edhe pse koha sa do pak per masakra kishte ardhur
gersheret pansllave aty ktu
prenin koka shqiptare
por ende luahej loja e msheft dinake
e bashkim vllazrimit
sa lojë e ndyrë barbare

ata në gjuhen e pushtimit e krimit
në të në menduarit prore ne masakër
qe as nuk mund me fjalë të thuhet
se sa me urrejtje ushqeheshin ata te bijt e krimit
qe edhe ma i forti mbi dhe ju druhet


e un i pmbrojturi i biri i ankimit
nuk kisha shteg as armë tjeter
per veq shtegut e lojes se aktrimit
prandaj po luanim me fjalë diplomate
po qeshnim armiqsisht me mjeshtri
te dy palët
nepermes dy nisahnve shekullorë po shifeshim
por nepermes buzqeshjeve te shtirura
fysheket e urrejtjes nuk i mbanim ne grykë
i mshefnim te dy palët nganjeher
se e kerkonin lojrat e prirura
armike ishte koha e mjerë
luanim me lojra
me ndjenja që nuk mund të përshkruhen
po e luaja lojen e aktrimit

të dy palët shpërthim të etur

un për liri e shpëtim nga kthetrat e djajve të uritur

ata me uri per zaptime te reja
për sa ma shum shqiptarë të vdekur
dhe me masken e krimit
sa mirë po e maskonin
e un lojë viktima
shpirti i sulmuar
---
o zot sikur po na shihte qielli qfar loje
lojë ne rrethana e detyruar

akrobacion elastik diplomat reth rrotuillimit
diplomaci armiqsore kozmetike
rrudhat nga njeher ne fytyrë nuk na dukeshin
lekura ishte bë elastike
qfar loje armiqsh
fund ekrye taktike
dhe prsinim kohen
kur te vinte dita e armve
qe ne njerii tjetrin te shenonim
ne lule te ballit cili ma parë me armiqsi etnike
me ne mes te ballit njeri tjetrin do e qëllonim
loja diplomatike ne gjendje gjysem lufte
e gjysem bashkim vllazrimi po vazhdonte

me nji far mashtruesi teater
secili ma mirë se tjeteri qellimet i tij i maskonte
njeri me pendë ne dorë
e tjetri me kokë prerse sater
qe rasti kur te vjen shqiptarë sa ma shum me pre
ky ishte armiku
ne duar te tilla ishte poeti me penden e tij plot gjak e rreke
ne keto lojra satrash ishte poet liriku

rreth lojes me kurtha te mashtrimit
te dy palet te perjetshem armiq
un dhe ata gjoja të dashuruar
po luanim me lojen gjoja si te bashkim vllazrimit fiq
në teatrin e mallkuar te maskuar
por miqsi nuk kishim aspak hiq
pansllav e ilir te armiqsuar

thikat e mshefura prore prapa buzqeshjeve
tmerr o tmerr sa lojë e detyruar
qfar kohore rrethanash
nuk ju besohej as syve te kti teatri
kah po e shihnim
sa e pafundme
lojë te imopnuara kohrash me intrige
ne njeren anë engjulli shqiptarë per te mbrojtur jeten
pafajsinë drejtesinë lirinë
ne anen tjeter bij e satan shtrigash
nga ngricat e stepave te ardhur ne ballkan
me aktrime shtirjesh e intrigash

loja po ecte
ne dy armiqsore anë
mu ne mes kohrave te ligash
po qendronte poeti ilirian

edhe kënga nganjiher aktrohej pseudomiqsore
por në fyt ajo më ngecte
nëpër ato roberi kohrash pansllave mizore
sa her kam namur e kam thënë
qofshi rracë e mallkuar
akull ferri
o karpatian pansllavian
ju jeni simbol terri
në ju linden e rriten djaj e satan
ju jeni ne botë kopila sherri
bota nga ju do te shuhet

per shkak tuajin dielli nuk do te nxejë ma njerzinë
edhe drita e yjve do te shuhet
se ju e keni sjellur mbi dhe dinakrinë
edhe djalli nga ju druhet
ju ua merrni kombeve lirinë
rendi botrorë nga ju po permbyset
ju jeni me mashtriminme dredhinë
qe kurr te sinqert nuk ishit mbi dhe

u polli a namura e stepave shkinë
nga ju do përmbysen globe e fise e e fe
-----

kur loja më rrëshqiste nga programi im nganjiheri
shprehhesha ne fund te mërisë
nga urrejtja nga mbrenda q eme vlonte

po si mund të luaja un lojen
i biri i poezisë
i biri i paqes
i biri i meshdeut i kilmes kontinentale
i biri i diellit
i biri i dashurisë
oh si nuk shembeshin fusha e male
mbo ujqit e ardhur te pansllavisë
sa shum vuajta sa shum ne prangat e akullta
sa shum kam vuajtur larg time dardanisë
i roberuar larg ne mes te armiqve
ne mes te qakajve te pansllavisë

lojen e demonit a mund ta luaj mirsia
a mund të behet delja skile

që kur gojen e hap kafshria
ajo te luaj për shpëtim me hile

dhe mbasi mbaronte teatri i të dy palve
fillonte perseri diplomatike beteja
un që kisha pi ujë të bekuar nga shejtria

të bëhem pastaj si rrufeja

të bëhem therrë ferri

edhe pse isha karajfile

te shëndrrohem në brum të kanibalve

nga e detyrueshmja domosdoshmëri

nga dhuna imponimet
nga kohrat e e zeza te imponuara kopile
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:11 am

E thekshmja bertimë

shkruan nga autori xhelal ferizi nga mitrovica

ka rrëqethë ne,damarë qdo ,gurë e bimë
ka shpu pertej, qdo kohë e stinë
ka prekë,ne sy ,te e ne mendje te diellit
ne dhembje ,te kafkes,ne,kapak,te qiellit,
kur bertima ,e thirrja,per te shpetu nderin,
ka prekë,ah,thekshm,detit tu i lue vnerin
ka rrenue fijet qe lidhin,ylberin,
ka vra zogun ,n,gushë,tu kndue kangë për nanen
ka tha n' dritë shkeqlimin,qe po e mbante hanen
ka pre n,per,damarë,shekujt,e,ngazllimit
ka tha,mu,n'kullim,ujrat,e burimit,
ka prekë dhimbjen n, palcë,yllit shkelqimtarë
ka dal lot qerpikut,qiellit me i mbet varë
ka kalue caqe,ka lanë gjurmë ,n'ndergjegje
ka shkue,pertej caqesh,pertej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nen dhunë e nën shkja
qe femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete,
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidh per jete
i , ka, nxi shikimet,per,te,ardhmen,vlerë
per endrrat,t,dashuris,t,mbjellura me nderë
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome,
e thekshmja,britma,tue therrë kromozome
tu therrë n,per ,qeliza,qdo,gjen te lirisë
birtma shum e thekshme ,e vashes,t,dardanisë
britma shum e thekshme ka prek ,thell ne yll,
i ka thye skeletet e drujve n ,qdo pyll,
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjeltsinat,qe i kan burue detet
britma e qik s shqiptare,që ka mbetë nen shkja
hanen,e ,ka vyshkë e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n, dhimbje n ,qdo curril
se,ka,prekë,me,dnesje,boten n, karajfil,
bota e karajfilit,qe lidhet n' shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prek ,n,pore,feje
neper pore feje neper pore dini,
neper,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik s, shqiptare ka thye amerikë
ka ,shpue pelhurë drite yjet i ka fikë
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisë
per me prekë shum stina,e zemra t, njerzis
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prek,nëper gjuhë ka prek n per qdo fe
ka me prekë me shekuj ,ka,me thirr.n qdo vesh
deri sa te del gjyqi i zotit n' shesh
deri sa te, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitë,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pas shqipnija as n ,gur e as n, dhe
hajmali te djajve,token qe i kan pre
mos me pas kosova britma t ,thekshme n. gjak
mos me u dhunue vasha n ,shkje e,n karadak

poeti xhelal ferizi nga mitrovica
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:12 am

Dhe digjuni tash

shkruan autori xhelal ferizi

Dhe digjuni tash vet e keni zgjedhur
sëmundjen neper te mbrendshmen oqeanike tuajen botë shpirtrore
qe te rreshqisni nga norma me ket virus duke bredhur
me shum lugë satanike

hani rrasni haram virusarë kunder vullnetit t e zotit
dikush smirzi e dikush grabitqarë
nuk i gzoni jo ditet as kohrat e motit
dikush taksidarë smirtarë kurvarë barbar ziliqarë

në masken e madhe oqeanike te shpirtit
mbeshtjellë joshjet e mjera
vrapin mbas ushkurve mbas tradhtive e striptiz flirtit
mbas lavireve e te ligave tjera

kerkojn pastaj drejtesi e ndihmë zoti qe ta gzojnë tokë e qiellin
kerkojn te gezojnë botaniken bimore
dhe mendojnë ta shijojnë driten hanen yjet e diellin
me haramin e mshehur nen masken lekurore

me vjen me qeshë per ata shkurtpamsa mizerana
qe gruan e genjejnë me kurorë
dhe duan qe te ju sherbej qielli e bukura hana
kerkojn qe te gzohen kta te gjorë

nuk dijnë se ne gjygjin e qiellit shkruhen
secili detal i veprimit
dhe qjerren mandej kur ne denime shuhen
sarhosht makaber te krimit

e sikur te ishte pa gjygj gjithsija
nuk do te ersohej kurr qielli
por edhe ai denohet per lakmitë e tija
kur e mbulojn retë kur idhtas i ikë dielli

se qdo gjë ne kupen qiellore shkruhet
ne fleten e pafundme te perendisë
mendojn hramgjijt se asgja nuk paguhet
kur thithin te huaja gjijt

ata kurorë vrasin ata vrasin ligje
qe qielli i ka shkruar me dorë
ata kerkojnë hile neper caqe e shtigje
dhe fundin e pijnë mizorë

dinake e kan secilen fije
hilet i kan zota
dhe sherrin e msojnë si shkollë e dije
dhe jan te pandalshem si rrota

sillen mbi mekate duke i perseritur
semundjen e kan te pa fund
dhe nuk ngopen harame sa te qoroditur
e duan te huajen pa mund

pa e ditë se secila mikropikë
qe ne si ajr na duket
esht gjygj qe na ndjekë prapa shenon neper kronikë
shenim qe kurr nuk zhduket

te gjith mbledhsit jan me ngjyrë si ajri nuk shihen
por secilin hap në jetë
aq im e shenojn dhe fare nuk ndihen
sa leht e shkruajn sa nji det


mandej gjykimet e holla ne detale
ia dergojnë per gjygj perendisë
radhtarve ju vjen pastaj dale ngadale
dita e mjerë e gjygjsisë

dhe ja pse kta kan marrë kto lakmi bizare
e mbjellë i kan neper klane
se mashtrimet synimet idetëtradhtare
u behen si smundje mjerane

dhe ata jan ajo shtresa
qe gjykimi i pret
qe nuk dijn qka esht besa
pabesija i vret

ata jan te pangopur mbas te zezave llaskucerisë
i joshë ushkuri i huej
ata jan si moda e shitur flliqsisë
qeflij qe ne sy nuk kan ujë

dhe nuk edijn te gjoret se e huaja e tyre
nuk behen as sot as kurrë ne epoka
ne secilen pore lekure e fytyre
te shkruar e kan denimin sa toka


dhe mndej idegjon duke qarë
kur vuajn ne mes te qejfit nganjihere
sikur ti ndegjosh nganjiher kta tradhtarë
te habisin me lajka thue se jan palcë vlere

dhe prap ne mbrojtje armë ekan mashtrimin
dhe thonë qka të bana o zot
por sa lot kan dedh pa e perfill gjykimin
harruan kta qejfli qe paguajn me lot

harruan se grua kan tradhtuar
se denesja e saj ka dridhë dhe
harruan se te huajen kan dashtë për ta shijuar
qe zoti e gjykon me ligje e me fe

kan vjedhur harruan djersen e huaj
grabitë kan fonde e pare
dhe ne diten e gjykimit thot o zot pse vuaj
se veprat nuk i njeh tradhtare


sa keq kjo shtres e pa fisme pa etikë
qe nuk dijn per fundin e vet
ne secilen qender ku i thon galaktikë
ditari shkruhet e flet

dhe nuk mundet askush me ikë nga shenimi
as ma i vogli veprim
se gjithqka qe levizë e ka perfshi shkrimi
per secilin haram mendim

dhe digjuni tash digjuni taksidarë
digjuni hajna e kaposha
digjuni edhe ju vrases e tradhtarë

se si ju erdhi sita e shosha

ligsija ju ka nxitur me derdh lot te mjera
fajde mashtrime genjeshtare
ju ka pa qiellore e levizshmja era
kronikat e juaja barbare

dhe ju keni genjye zemra keni tha
mekate e keni plot thesin
keni prekur erzin shpirta keni nda
paguane lakminë tash e interesin


dhe digjuni per keto vese
qe i mshehni nen masken tuaj
ju jeni simbol ngatrrese
mbi dhe mbi qiell e mbi ujë

ju jeni neper qdo damarë
neper secilen ndjenj te pa ngopur
ju jeni veretet mekatarë
te tjerëqë keni perlotur

dhe digjuni tash se ankimet
jan mbushë ne defteret qiellore
tinzritë e juaja e krimet
ju dalin ne gjykatore
nga autori xhelal ferizi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:12 am

Mbledhni Këshilla

Autori në mërgim
----------------
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare


----------me titull vargjesh mbledhni kshilla

mbjellni vreshta e monopaten
spec e purri e mbjellni sallaten
kahdo n' brigje e n ' shpatije
n'lugje e kodra e dhe etnije
ne qdo pllambë e ne qdo pip
kahdo etnisë ku flitet shqip


mbledhni kshillë prekni rradaken
mbjellni spec embjellni laken
se ua ven armiku flaken
edhe shkendijen gacë e zharin
kahdo te gjallë e djegë shqiptarin

e len te gjorë e pa vatan

me varfri e me tradhti
e len djerrë e pa bujqsi
uj si jep per t' gjallë me pi

e len te mjerë te varfer e thanë


e thanë prore me varfri
e len te mjerë e ne papunsi


si n' shqipni si n 'tokë dardane
si len fat as rreze hane


ia prishë dheun e at gjuhë nane


prandaj ne punë o turr e vrap
kush ma i parë t' mos'mbahet zap


mbledhni ushqim gjithkah shqiptarë
mbanu n 'fis e mbanu në farë
neper shekuj solidarë


njeri tjetrit e rodit t' vet

ti ndohmoni gjith ne jetë


që mbi dhe te mos mbesni shkret

por se te lidheni dora dore


kahdo fise jeni arbnore

mos u bëni mish për det
trojet tuja tu i lanë shkret


mos me gjet as cak as shteg
qyqet me t kja prore mbi degë
Me u tha n' gjak e ëmbla shegë


mos me pasë as dardha as molla
zbrazt me mbetur bankat në shkolla


ti o shqipe mbajë mend t' holla

mos u bë mish per krokodila


qelni bashk si karajfila

lidhuni shqip per gjakue bese

te gjith shqiptart neper suksese

prandaj kurr as mos lejo
jeten dore mos e lsho

njeriun tend mos e largo


e as trollin qe te la i pari
gërmo në kopsht e gërmo në ari


e neëeuropë ti dil ma i pari


por me punë vetem me punë
se armiqt te lajnë n' gjak e dhunë


në qoftë se ti i varfer mbetë
permbi glob nuk do t' kesh jetë
kan me të tha ne mal e n'shkrep

grek e shkja e tjera kryqe


kan me te lanë pa atdhe si qyqe

edhe bilbili do t' thahet n' sqep
tue vajtue shkrep me shkrep

kahdo shkon ne degë e pip

ku do flitet gjuha shqip


prandaj mbledhni fllad e hije
e nisi caqet në shkollë e dije


vrapit kurr mos me ju ndalë
gjithmonë hapin mbaje të valë


bashk me zemren e qelikut
deri ne breg t e adriatikut


ku te rrijnë viset ty etnike
mos lot gjithmonë n' qerpike


se kshtuu e don skilja armikety me te tha per t'gjallë si loder
me ti djerrë po fushë e koder


me ta nxanë lotin ne grykë
shkolla e dije me ti mykë


edhe shpresat me ti varë n' lak
me ti la trojet me gjak


nderë a s ujë n'sy mos me t' lanë
me ti pshty don diell e hanë

me ta tha te lashtë shqipni nanë

kahdo te bukuren albanike

kahdo i thonë e lashtë etnike


me të msue me shitë mish njeri
me harrue se qka ësht nderi
edhe kultura e etika
me ti prishë don djem e qika


prandaj ti o i ëmbli dhe
o shqipnija me tri fe

mos e bën ti gjakun ujë

per me te shkelë gjithmonë i huej
kazmen merre me grebujë
merre pra shaten e lopaten
e jo qyqen dit e naten

me te mbulue papunsia

me krye ne hi me ra shqipnija


se ju bën gjamë qizmja e huej


neper shekuj vjet e muaj


edhe lot ju shkojnë si shi
kahdo ka qerpik n' etni

buk punë s ju len mbi dhe

leht shqiptarë kah te don me ble

per pak lecka e per pak pare

vyshkë etninë kahdo shqiptar e

prandaj te gjith shqip duart bashkoni

per dhe tuajin te punoni

dilni shqipe kah bujqsija
aman sot ju thrret vetedija

dheu i lashtë e bashkkombsia

gjuha e te parve e vet ndera


per me me msy kah puna e ndera

qe s akohë besa u ka thirrë
por se edhe vonë esht edhe tash mirë


lene vesin e rrini te lirë


ne bisedë me njeri tjerin
rrespektoni te ri e te vjetrin


qelni ara e bëni ugare
folni leht me gjuhë shqiptare


ta nderoni shqpni loken
kahdo nepllambë ta mbjellni token


mbjellni dardhë mbjellni qershi
trupa te bukur varge vi


ne qdo meter kuadraturë
hiqni driza e therra gurë


hiqni inate e hiqmni murë


at murë te keq me fanati
hiqne vet at gjelozi


qe s' ua len shpirtin me pi


rreze te reja per te bukur jetë
afer ferrri m' jeni tretë


buk pa ngranë e ujë pa pi
tu u sjell rrotes mbi varfri


kahdo dhe ku i thonë shqipni

edhe tretë me jeni kah bota

nda ne per fe e me shum zota

kush sundue prej gospodari

kush sherben si mercenari

prishur fiset e fat e fe

kund shqiptarë s'po jet mbi dhe

veq pse ju kot mbi at kore
mbi rradake ne memore
kot ju dha nji rrugë mizore


keni zgjedh një rrugë pa krye
ju kan pshty e ju kan thye


veq pse ju ne unitet
nuk u lidhet ne tokë e det


per me mbajt te lashtë kulturë
per me e mbajtë besen si gurë


punen bashk e lidhun mirë
zemer m 'zemer me deshirë
stinë e mote me u ecë mirë


neper shekuj në gaz e punë
mos me pasë lot krim as dhunë


as mbi troje gjamë e kob
me ju shkye qakajt mbi glob


gjithmon leht tu ju perqa
rus e tjerë me grek e shkja


me u pshty po dhe e gurin
me u shkel mbi tokë flamurin


me ua thye me copa shtizen
mos me u lanë fllad as puhizen


me ra kurr n' tuaja qepalla
as mbi dhe det e fusha e zalla

veq pse ju spo jepni dorë


me u bashkue kah jan arbrorë

se armiku esht satan

kund dy gurë s len ilirian

bashk me ndejt ata mbi dhe

e i perqan me treqind fe

veq pse u kënda atyre demon
me gjemue gjith toka e jonë


mos me u quajt kurr karajfile
veq m e u mbjellë me gjak e hile


por se ju duhet ta dini
bashk shqipnin ju te gjith e kini
ju shqiptarë qe ju duan t' mjerë
si me dinë e si t' krishterë
e mos leni kurvarë ne voter
se u korisin nanë e moter

qelni sytë tash permbi dhe
te mos ju ndajnë me klan e fe


se shqipnija ësht nji atdhe
si kah jugu e si n' veri
me tri fe ku i thonë e tni


aman shqipe me kujdes
gjallë ta mbani të mos vdes
ket atdhe me bukuri

mbajeni ne punë e e ne liri


se demoni e nderkombtari
duan per te gjallë me vdekë shqiptari


per me vdekë per kah kultura
mos me pasë kund fije as ura


që e mbajnë lidhë as kund ndoj vlla
veq me grek me rus e shkja


me ja pi ata pak gjak
me mbajt lidh me vnerë e lak

mos me i lan dy te mirë shqiptarë


veq pague si mercenarë


mos me lanë bujqsi as shkollë
mos me pas qershi as mollë


mos me u dukë kund shega a s nara
as bujqsi mbi fusha e ara


mos me lanë shqiptarë t vertetë


veq te mjerë ne dhe te huaj me u tretë

e per të bë shqipninë kolone

me i shkri fiset autoktone

prandaj dilni ju njiher
në vegla pune o te mjerë


mbill bujqsi e punë e nderë

puntorë bëhu o shqiptarë

te bashkuar dilni ne arë


neper ara e neper troje

bashk ne punë si blettë n' per hoje


s e me punë hasmin e mbytë
se me gjasë ty te jan mbyllë sytë


nuk po sheh se moti e stina
keq po te nxisin kah gremina


se nuk mbahesh mirë me vlla
prandaj vera esht tue t' tha


ësht tue t' tha ty e mjerë varfria
veq pse qels s' po gjenë shqipnija

as shqiptarë s po ka me emer

qe i bashkon shqipnisë nje zemer

qe ti ket me fise e fe

ne zemer shqipe ne nje dhe

te bashkuar te e lashtë toka

djemt e shqipes me dy koka


per me ra n, bashkim etnija

si kah puna e vllazeria

ne nji front me dalë shqipnija


porsi shpata ajo qelike


per me qenë e mbrej ht etnike


si me qel zemren e madhe


bashk me ra n' fusha e livadhe


nder kopshtije e nder ahije
me punue tri fe shqipnije


per te miren te ksaj etnije


se u nndryshe si esht jeta
perveq punes e troje t veta


tjeter s' shoh ktu dalje a shteg
qdo rrug tjeter fatin t' djeg

prandaj prore te lulzoj shpresa

me u bashkue shqiptart kah besa


me kult te punes ne djers kombtare
e bashkimit me gjuh shqiptare


prandaj mblidhni fise e fe
e me punë te msyjm mbi dhe


kahdo bini si nje rr'ke


ta lulzojmë token shqiptare
te mos vuajm n' varfri kombtare


t 'mos biem pre permbi pazare


kush ma i parë vjen kndej n' qef t' vet
interesat kah na i shet


thue se ato po jan nje leter
shit demon e shit lugeter


prandaj dilni o fise te mia
mbjellni token kah shqipnija


e punoni ne pllëmbë e dhe
mos u derdhni botes rrke


se ajo toka e jonë engjëllusha
buk na jep mbi ara e fusha


mbjellni spec e mbjellni laken
prekne mendjen e at rradaken


se varfria na e ven flaken


e mos pritni dorë te huaj
se shqiptari gjith do t ' vuaj


nga e padukshmja dorë djallzore
do t'na qajnë fusha e bregore


te djerra tokat rrijnë arbrore

mund te na kputen shpresa eura

nga te huaja agjentura


mendej helm t' jep grek e shkja
kur bujqisinë ty ta ken tha


ta ken vyshkë e ta ken zbehë
e kur të shesin helm e pleh


edhe tallava e prralla goje
e ta mblojnë token me ploje


siq e dini e keni pa
qe sa shekuj keni qa


edhe tue qa jeni edhe sot
e do te qani neper mot


nes e doren gjithkombtare
nuk e lidhni ne besë shqiptare


me iu lutë zotit për mirë
bashk me ndejtë etnija e lirë


ku i ka troje e megja te veta
mos me me i lanë arat e shkreta


por me i mbjellë me ato perime
aman dil etnija ime


nëse ke kund qiell e zot
dil mbi ara e fusha sot


e mos merr perimen te huej
qe ta bën po gjakun ujë


por s e m,bjell shqiptare agrume
ne qoft s e don ndoj dit t e lume


se shega jonë i ka do shije
qe t' flutron si zog mbi hije


kur ta shkrijsh te emblen ne gojë
prandaj te huejen s' ke nevojë


as me e shitë e as me e ble
shihe at diell qe gjith tue nxe


po i rrin gati tok's shqiptare
me ju lshue rreze vlimtare


rrezja e tij kur hyn n' shalqin
te gjallë e ka thonë nji ndikim


që nuk ka nder kombe tjera
qe nuk ka nder tjera vera


qe nuk ka kund nder milete
as ne tjera dhe e dete

si produkti i tokes tonë

kahdo globit dhe ku i thon


prandaj ju mbjellne shalqinin
pjepen rrushin e purrinin


se edhe dielli ësht me ju
yje e hana kan me u gzu


mbjellni bli e mbjellni ftu


e mos leni pllëmbë mbi dhe
toka buke në jetë të re


për pa qelë kopshte e bashtina
s e ju gzohen moti stina


s e ju gzohet ardhmeria
fiset kombi edhe rinija


kahdo shqip ku flet shqipnija
se pa punë jo ore vlla


nuk të len hasmi dit me pa


ata te shtrojnë e te perthurin
e ta pshtyjnë gjithmonë flamurin


ta msyjnë qthurjen e dhe ushkurin


neper motra e neper nana
me te perqeshë nën kombe t' tana


me vulë turpi te bien ne jetë
ara e troje ti lënë shkret


nuk të lënë kund kopsht as fletë


t' mos ket zogu ku bën hije
t' mos ket ara me kopshtije
te mos ket kund zarzavate
per veq te mjera qye nate


shpi publike e me shitë femer
mos me pasë shqipnija emer


as te mirë imazh as nderë
veq me u pshty gjithmon e mjerë


he atyre ju pshtyftë gjithmonë
toka e tyre nën demon


se q' kërkuan ktu n' token tonë
gjith për të gjallë e me na tha


me na nd a po vllaun me vlla
he r me kryq e her me fe

kund ndoj bimë s' na e lan mbi dhe


qohuni në këmbë ju u ndoihmoftë zoti

o shqiptar komb kastrioti
gjith ju ect e mbara e moti

merni vegla te bujqsisë
merni dijen te zgjuarsisë


edhe te gjith bashk si nji zemer
le te jet shqipnia n' emer

e kahdo ne bashtina e ara


le te mbjellet bima e fara


si kutija te ket parcela

e mos rrini ne pranga e tela

e kahdo me at varfri

me ju tall armiku i zi

edhe ndertoni anë e mbanë
jeten tuaj nën diell e hanë


me bregore e me fabrika
me ujitje e kah teknika
mbi bujqsi at me e ujitë
që të shohim te bardhë ndoj ditë


mbjellni kudo se me bojkot
ju kan mbyt n' shekuj e mot


me varfri ua kan vu flaken
prandaj mbjellni spec e laken


pllambë per pllambë e permbi dhe
lidhni mendjet per atdhe


kordinata e ingjinjera
e te na ecin stina e vera


si i ka hije e te ecë moti
se ne punë na ndihmon zoti


mos u ngucni kurr me fe
shqip me gjak mbroni atdhe


drejt kah rruga e damarit
me nji gjuhë e komb t shqiptarit


merrni vegla merrni dije
e punoni si i ka hije


nji t' bashkuari komb etnije


farë e vjeter ne mes t' ballkanit


kahdo te bijt e ilirianit


te jeni nji shpirtë ne mes europe
se ju ndajn po grime e cope


e kund s' ju jet ju fmi pa kja
nanë e bi po kan me i nda


tu i dhunue po grek e shkja


te varfer prore kur te ju mbajnë
shekuj stinet do të ju thajnë


kan me mbetë djepat me vaje
sikur qyqet permbi maje


gjithkah dheut kan me u perbuzë
kur ju t' bjerni n' shkrumb e shpuzë


mosni aman se kshtu s'thot zoti
se jeni gjak ju kastrioti
jeni fis ee farë e vjeter
e mos rrini nën lugeter

te gjith shqiptarë ju bijë e bija


kahdo u ka ju nanë shqipnija

mos se qe besa s' ju ka hije
me qeshë kombe qytetnije


me ju të varfer e te pa puntorë
si lypsarë me u dukë te gjorë


me shit moter per pak pare
kshtu s e thot ndera shqiptare


kshtu nuk thot jeta mbi dhe
ma mir vdekë se kshtu n' ket fe
mos aman shqiptar i vjeter
puna puna rrugë s' ka tjeter


mbjellni pemë mbjellni hardhi
vneshta e ara n' bukuri


edhe mbjellni ato domate
mbjellni fusha e lugje e shpate


mbjellni pjeshka e zerdelia
mbjellni kumbulla e bojlia


rrush të ëmbel permbi vneshta
vojsa e dardha neper kreshta kreshta


edhe kumbulla mbi bregore
shum kultura e bimë frutore


poshtë ne ara drejt me pe
mbjellni qepë ju permbi dhe
drejt le duket mbarë shqipnija
per kah pema e bukurija
autoktone te jet bujqsia
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:12 am

le te lulzoj po lule shega
me qreshi po ftoni e dega


zogu te ket po ku me kndue
karajfili ku me u lmue


kah knaqsia e bukuria
le te jetoj n' paqe shqipnija

si me punë e me tri fe
lumturuesdhem ne gurë e dhe

le te ket edhe fabrika
e punsim per djem e qikaposhtë varfrija poshtë varfrijapermbi dhe qe e mbuell tradhtijamos e leni mos e lenigjith me varg ju thrret refreni

të mos ju shkelë gjithfar legeni


punes ju kurr mos ju ndani
le t' pelcas hasmi e ballkani


edhe kushdo ne europë armik
mos u blej per metelik


o shqiptarë kthe krenarinë
mesoe punen e bujqsinë
largoj duart nga krimi i zi
ktheu kah ndera ne ardhmeri


e mos msyni n' mergim me dalë

mos shqiptar mos ikni n valë
mos i mbytni qik e djalë
sa ne ujë e sa ne det
e me i lanë po votrat shkret

neper det qe vjen trazue
mish per qen gjithmon me blue


per qen toke e per qen deti
kshtu se thot ndera e adeti


se nuk ësht mishi i shqiptarit
per qenë deti e punë t 'rrogtarit


Mosni motra e vllazen n' fise
Se shum t' mirë e keni n' hise


At shqipni buzë artë prej deti
Plot grunaja bereqeti


Edhe fusha ah të paana
E ato vasha i keni zana


Per kah nuri e bukurija
Qe i shartoj po perendija


Me gjak shege i ka kullue
Me ylbera i ka lulzue


Edhe ngjyrë ju dha prej ari
Gjuhë bibil e zë shqiptari


Me ato flok lidhun n' kordele
Në at shqipni që ësht nje skele


E ballkanit plot me ari
Qe ligjron ne gjuhë shqiptari


Edhe gjijtë me fllad qdo flete
i levizin n' puhizë jete


mos i leni ato qetina
zogza t' arit kanarina


qe e kndojnë kangen n' mes t' beharit
tue lmue flatrat n' fije t barit


mos i leni n'dorë t'barbarit

mos i leni ne rrugë bizare
veq per tregje e per pazare


si te don bota nderkombtare
me shfry epsh si ne shpi publike


kto jan vasha ilirike


arti i tyre e mbrrinë diellin
po kto ne sharm mahnisin qiellin


per kah sharmi e bukurija
jo me u shit po kto perrija


s e ju vret ju perendija


e mos e thasht kurr qielli ne pendë
as me u shkrue kund n kokë a s n' mendë


per me mbetë zogza e shqiptarit
neper kthetra t' nderkombtarit


ma parë u shofshin ato fise
kund n' per glob mos mbetshin hise


edhe u shoftë fara n' dhe e kore
gjithkah n' glob rrruzull toksore


ne qoftë se shitet vashë arbnore


ose duket ne trotoare
tue shit nderen per pak pare


veq pse duart tona mbi dhe
permbi punë s' bien si rrufe


dhasht i lumi e i madhi zot
ne per shekuj muaj e mot
me lulzue ndera shqiptare


ne unitet e abetare


abetarja e alfabetit
le te jet gjuha e unitetit


ne fron me msy kah puna e ndera
nder sektorë zhvillime tjera


pend a ime po ju thrret
hiq ma pak s e tridhjet vjet


por ju kokë s jeni tue kthye
m' duket ma fort ësht tu u pelqye


per me u vyshkë e per me u thye


prandaj kund ju as ndermendë
nuk e keni timen pendë


qe ju thrret ju o shqiptarë
me germue mbi shkollë e arë


mos me u shtru nën nderkombtarë


as me ble perime t' huaj
as varfri ne vjet e muaj
as nuk shihni sa po vuaj


veq nji her t' ju shoh n' bashkim


kah po msyni me lulzim
permbi punë e ardhmëri
kah punoni varg e vi


kah lufoni qdo shemtim
kah i shmangni të zeza e krim


edhe perlyerjen e flliqsi tjera
mos me i lanë me u rrasë te dera


as te dera e shqipnisë
qofshin larg globit t' njerzisë


un me pendë tash tridhjet vjet
lot e ngjyr tue derdhë si det


tu ju thirrë bashkonu mbarë
biznesmen e aksionarë
kahdo jeni ju shqiptarë


edhe ju tjer pasanik
me u radhit porsi qerpik


mbi at sy permbi qepallë
ne tokë etnije ne gurë e zallë


permbi fusha e ara e dhe
si nji diell n' bashkim me nxe


e mos bleni mallra te huej
qe na e shtruen jeten n' rremujë


ku e shet greku e ai shkja
groshen qumshtin pa ja nda

per shum fishine dolalrin


shum ma shtrejt ja shet shqiptarit

ndoshta helme edhe permbanë

qe sa vjet shqiptart thajnë

me produkte helmatike

gjith ku i thonë shqipni etnike

shum ma shtrejt e njiqind fish
edhe helme ne tul e mish


mandej u shesin kafshë bizare
qe i i ushqejnë me helmatare

kemikale e e do tjera

prishen prore kafsht e mjera

qe nuk jan ma as per djaj

as per ujq as per qakaj

por si ia japin gjith shqiptarve

se kshtu e don urdhri i barbarve

edhe loja e mercenarve

me shit prore e me ble


ushqim te hasmit per tri fe

qe i shperndahet etnisë tonë

me sa trena e kamion

edhe tjera artificiale


duke e vyshkë etninë ngadale

me do eshtra blue prej qeni
sa shum kombe ajo q e i qmeni


qe i kan rrit me injeksione
me do helm,e ngjyrë demone


por shqipni etnija jonë
i ka bjeshket gjallë ku i lulzon


bio era e malsisë
plot me ende je te bukurisë


me u ushqye aty bagtija
mish ma te mir nuk ka njerzija


le ta din mirë qytetnija


atje toka e damarit
ka strukturë e shpirtë t e arit


art i ka fijet e barit
po atje vet ësht mahnija


atje gjallë rrijnë era e shija

art mbi art ësht bjeshka e vrrija
atje arra pjeshka e vrrini

e ju s' po dini se ai shalqini


edhe pjeshka ne buzë drini


ne but´z ë deti edhe qershija
dardha e mani e lajthija


shum me te mira i ka shqipnija


se ne tjeter qdo etni

si ne aromë e si ne mahni

dardha e ftoni me qershi


edhe laken e spec me e aromë
lule shegë e lule fton


edhe agrumet e limoni
qe i nxjerr dhe e det i joni


andej berati ësht ulliri
ne kosovë gruri e kalliri


si valë deti e myzeqeja
dua ti shoh te ri e te reja


tue mbjellë n' vargje e fidane
tue kendue me shqip gjuhë nane


e jo me gisht tue ba kah ne

kush ma e vjeter kombe e fe


tue ne rrxue erzin per dhe


tue ble rrugve qikë shqiptare
neper zhgjyre e trotoare


veq pse ajo s po i ka do pare

per me ngranë e per me pi
dil e shih o kob i zi


se qfar name ra ne etni


se qfar name na kan sjellë
kombe te hueja sherr kan mbjellë


me qllim ket zi e kan ndjellë


me bë gisht n' drejtim kah ne
me poshtrim simbol nder fe


e nuk mbjellen ndoj bimë tjeter
ndoj miqsi per veq lugeter


e jo bujqsi mbi fusha e ara
he lugatit i humbt fara


qe s' na len me ecë nga e mbara


po na i prishi ato fabrika
me na ra ma poshtë etika


papunsia me na lidhë
e varfria me na dridhë


fat mbi ne ma mos me u zgjidhë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:13 am

me na quajt bisha me bisht


veq me ndejt kah ne me gisht


tue ba bota e qytetnija
e me ne me u tallë varfria


thue s e duar s po ka shqiptari
me germua n bujqsi e ari


neper te veta ato miniera
thue se s' din q' ësht puna e ndera
thue s e s' din q' ësht bukuria
thue se s din q esht qytetnija
qka ësht puna e dashuria
po ai vet kto nisë i ka
por s e tjert duan me ja tha


po ja thajnë po ja shkelmojnë
vashat fort po ja shemtojnë
edhe jeten ne bojkot
tremij vjet n' shekuj e mot


prish bujqsi e dinjitet
prish fabrik e kan lanë shkret


por s e un duart i thrras shqiptare
me u bashkue mbi tokë kombtare
te vyeshme i thrras me gjuh amtare
e ju bëj be me diell e hanë
kshtu etninë ma mos me e lanë
mos me e lanë kshtu me u ligshtue
se mua dielli fjalë m' ka que
me pendë timen gjith me shkrue
mi ka falë rrezet n' germë shqipe
per me qa per bimë e pipe
me ju prekë ne deje e gjak
per t' ju nisë mbi punë e cak


kshtu m' ka dhanë edhe ngjyrë ajo hana
per me thirrë nder ato zana
nder ato vasha gjeraqina
mos te ju thanë po moti e stina


mos t e ju rrej mendja e juej
per me u nisë kah dhe i huej


ju krahnorin e keni vi
si ai balli n' krenari


balli i hanes që shendritë
mos gaboni me u koritë


ndera juaj e puna n' voter
do t e ju mbanë shqipe oj moter


tjeter shteg zoti nuk la
perveq punes kshtu e tha


edhe e shkroi si kushtetutë
mbi dhe e ne ballë te qiellit t butë


merre oj shqipja sqepekrrutë


msoje prore ne shekujstinë
merre oj shqipe q gjeraqinë


punen punen ndershmërinë


te ka hije puna me at shtat
me at vetull e flok te gjatë


neper ara kur t e luan era
shum ma emebel ësht ajo ndera


me pak buk e djath shqiptare
s e n' skllavri n'per trotoare


me t' perlye qdo zhgjyr i huaj
un per ju motra po vuaj


e ju askush q e tridhjet vjet
n' penden time i fjalë s e qet


per me i vu pak veshin asajë
tridhjet vjet me lot po e lajë


tridhjet vjet më mbeti në vaj
tridhjet vjet e mshefi armiku


tridhjet vjet tu i kja qerpiku


tridhjet vjet thue s ' ësht mbí dhe
tue perbuzë që n' moshë të re


por s' përbuzet penda ime
ajo lshon rreze me shkrime


dije mirë etnija ime


se rrugë tjeter ti nuk ke
kshillë prej pendes per pa ble


os e falë merre e mbas sajë
rruges t' menqur mos ju ndajë
ose rrin gjith nën qakaj
ne Qoqftë s e kshillë nuk don me ble
n' qoftë s e djalë ti mua nuk m' ke
ma mir vonë ktheu dinjitetit
se me u pshty po dheut e detit
gjithfar sojit e miletit
veq pse punes don me i ikë
e me i shit don djalë e qikë
me fitue leht metelik
nuk esht leht mori etni
shum ma mirë eSht me bujqsi
me teknikë e me fabrika
edukoj ti djem e qika
dikush punë dikush zanatë
te gjith n nji front t hyjm n' shekuj t' gjatë


e ta gjejmë nji shteg a vulë
e ta gjejmë po nji formulë
e te ja dalim bashk ne krye
shum ma mirë s e ligsht me u thye
fati mbrapsht po me na u kthye


me na ra qdo krenari
me na mbet toka n 'varfri
me shum zhgjyre e me fundrrina
me u ushqye po moti e stina


me na mbetë tha bereqeti
me vajtuer po toka e deti


veq ps e punë nuk don shqiptari
në tokë mbi dhe ku e la i pari


ku i tha nana nina nina
me kja qyqja mbi djerrina


toka jonë e shkretë me ferra
me lodruue uritha e derra


mos me pas kund bimë e serra


as bujqsi a s moderni
me u pa arat si kuti
pe r me u pa të bukura gra
me ato duar si q' dijnë me i nda


fijet e bukura te bujqsisë
kahdo frytet e bimësisë
tu i herrë barit t' bukurisë


kan me shndritë po gurëe zzalle
kur ti shohin me hall halle
me duar te bardha si engjulltare


ne per produkte prodhimtare
tue vlue ne punë bijat shqiptare

dikush fushes e dikush shpatit


por si vlera e dukatit

tue vlue punes kah rrafshina

neper mote e neper stina

gjith kah jan tokat pjellore


gjith ku u thonë troje arbnore


bashk i dua bashk i dua
e ju mandej me ftoni mua


mos e me leni ktu t e mjerë
si bilbil mbi t' huajen verë


e po deshtet mos me ftoni
të më shof mua dhe i joni


më leni kshtu si m keni tha
gjall etnije siq jam nda


sa per vete un s' kam brengtare
tjeter brengë veq breng's shqiptare


s' dua t' shoh vasha n' trotoare

tue shitë nderin per pak pare


a s me turp me e pa etninë
mirë ia dua mot e sitnë


mirë ia dua ato fidane
mirë ia dua ato plane


mirë ia dua rrezet ne buzë
e jo bota tue perbuzë


kur kjo art e ka hjeshinë
kund ma te bukur s ´sheh etninë
as nder kombe as nder fe
kah shkojnë diell e hanë tue nxe
veq me kenë ah mos me u shitë
per pak pare a ndoj mëditë
ndoj mëditje te zotnisë
te qifligarit t qytetnisë
qe ia mbanë krahun rrospisë
kohë rruspije q e don nder ne
me i perzie kopilt mbi dhe
e t ven veprim moden e ti
si t' ja don epshi n' raki
me poshtrue e jet me nxi
se ja dashka qejfi i vet
kahdo caku atij ja qet
kahdo i ndizet epshi i vet
kahdo i ndizet ajo djallzija
ne kurth mos bini o fise te mia
veq pse kshtu u don epshegjija
as ne kurtha te mercenarit
te zotnisë as t 'gospodarit
bini shtrue mbi punë n'djers t' ballit
se ju bjen po pika e hallit
ju mshel shteg e ju mshel udhë
mbi nji pleh rrota ju hudhë
ne kosh plehu historija
me u permend s' don qytetnija
vjellë kush N' Mend dikund ju qet
ikun kombet e mbetni shkret
nuk jo don kush fise arbnore
as per kosh a s nevojtore
kshtu e kan cakun grek e shkja
per te gjallë ju me ju tha
e me fe duke ju nda
me u shkretu neper rremuj
me ju tha toka pa ujë
e me qa gjith fusha e male
mos me pasë hidrocentrale
vera ne gjamë per me ju ikë
pa ndoj dritë pa elektrikë


pa bujqsi e pa punsim
me mbetë prore me rrethim
me rrethim te varfrisë e viza
djerrë mbi ara e shkret mbi driza
ku a s qyqet ma s' do t e rrijnë
ku as shpresat ma s do t e mbijnë


ku as iriqat s do te gjejnë pronë
ku s do te rrin fjallë as demon
veq do t e ikun si pa krye
kush kah mundet n' shpresa kthye


po qeveri e pushtetarë
a lexoni germë per farë
te ksaj pende gjithkombtare
a thue u shkon mendja n' dritare
te ksaj faqje ju me u gjetë
sa do pak me shplue ndoj fletë
sa do pak nji varg me lot
qe po e shkruej n kto ftyra sot
ftyra hane te ktij forumi
dikund embel si agrumi
dikund lang qe vuan pelimi
dikund germa e kshilla shkrimi
po ju andej o deputet
qe ju thrras q e tridhjet vjet
her rme gojë e her m e shkrim
a ju ndezet ne gjak ndoj vlim
per me e kythe koken shqiptare
kah kto vargje gjithkombtare
a ju thrret ndoj brengë kah caku
a ju nxehet shpirti a gjaku
apo akull jeni n 'strukturë
apo n' zemer keni gurë
E jo gjak q e din me rrjedhë
a thue ndejat ju kan tredhë
qejfet tua me sefa
e nuk dini per babë e vlla


as per moter a s per atdhe
as per komb per fat e fe


ndoshta dini por nuk doni
se ma shum andej anoni
kah shemtimi e kah demoni
por s e jo kah dhe i joni
as kah fisi e as kah fara
kah progresi e kah e mbara
veq s e te hujat ju kan vu para
e nuk d el kund birë shqiptari
jo me i thanë qdo nderkombtari
jo nuk shes un gurë e dhe
nuk ka ari q e m' ka ble
se jam djalë i kastriotit
nuk e shes shqipninë e zotit
as te bijve shqipëtarë
per pa u shue globi me farë

nuk i thot kush jo mbi dhe
mjaft ma o i huej mjaft na ke pre
na ke pre ne besë e tha
na ke nda po vllaun me vlla
jo nuk doli kush me dridhë tokë
jo q e besa o miq e shokë
as me dridh ë kund ah ndoj binë
ndoj sirtarë a tavolinë
grusht me i ra n kombe t bashkueme
ku ato mbledhjet shkojn fatlume
pa probleme me ata kravata
ne per llafe e fjalë te gjata
per me thanë mjaft ma satan
se jam gjaku ilirian
nuk jam ktu me u shit me u ble
veq pse doni gjakun rrke
gjithfar kombesh e fise e ngjyra
me i shkue n turp po etnisë ftyra
kush ma i pari kah na djeg
se shqipnija nuk esht treg
por esht komb esht nji etni
kerkon fjalen ne qytetni
po kerkon gjithmonë drejtesi
po e kerkron lirinë e vet
po i don copat q e i lan shkret
ne trup te saj per me i bashkue
e jo ne pushtime me u shkretue
neper shekuj tu u varfrue
ne pushtime e papunsi
ndajë kosovë e ndajë qamëri
tu i nda fiset varg e vi
dikujt thuej se ti j e grek
dikujt tjeter je zejbek
ngrit nji kish e ngrit nji fe
e bujqsinë mbas dore le
le te ikun djalë e qikë le te ikë truri ne amerikë
le te shperndahen varg e vi
le te pijnë lot e varfri
thue s e kshtu shekujt po duan
qe shqiptari gjith të vuan
qe ti qajnë po fise e troje
qe ti qajnë po bletë e hoje
qe ti qajnë mrizat pa dhi
ti qajnë trojet me varfri
pa ndoj dele e kang me fyje
pa u gjallrue po fusha e pyje
askah stabnet e as bagtija
as kah vatha e blegtoria
te mos i shihet kund qobani
te mos i shihet vathi as stani
te mos i shihet bukuria
veq do therra e do gllija
veq n' merzi me u pa djerrina
pa u pa kund ara e bashtina
as kopshtije e as zhvillimi
perveq loti e shkolla krimi
shitje femrash shitje fmi
prish kultur e qytetni
thue s kem komb as qeveri
thue nuk ka kund ligj as shtet
thue nuk ka kund deputet
thue nuk kjanë kund ndoj qerpik
thue nuk ka akademik
thue nuk ka kund ndoj ndergjegje
thue mbi dhe nuk ka pergjegje
pse ky turp me ra nder ne
per me prishë traditë mbi dhe
kjo s 'ësht rruga e qytetnisë
nji rrug tjeter duhet nisë
aman turp mos ' len kori
në qoftë se ti oj qeveri
veq pak mendje e mbanë kreje
mi shiko kto thurje e neje
se etnija po del feje


pe r pak buk thonë shitet moter
per pak kryp me pasë ne voter


qe zakon s e pat shqiptari
q e per nderë ka ra mbi zhari
i ka flakrue shpata n' beteja
thonë ka msy ma rrept se rrfeja


kur iu prek sedra e ai nderë
fort ka ra si shqipe n' erë


me piskamë e me rropamë
esht shkurtue krenash me gjamë


gri e pre ne fushë e koder
gjaku e lufta i esht dukë loder
veq me mbrojtë moter e nanë
me mbrojtë vashen por si zanë
t' gjallë ne dorë po mos me e lanë
e pse u ligshtue tash n' ket ditë t' sotit
thue s jan te bijt e kastriotit


e spo i joshë a s puna a s shkolla
po vjen kobi per okolla


nuk po u shihet largpamsija
puna a s shkenca e a s bujqsia
nuk po mbjellet as kertolla
nuk po mbin kund pip a s molla
nuk po shihen plane te holla


te holla plane as kund mend
nuk po shihet n' ndoj kuvend
as kombtar as ne nivel
kund shqiptar mbi dhe spo del
me pri ndoj djal i skenderbegut
per me e que shqpininë drejt shtegut
gjith kah esht ajo etnike
mos me e shkelë ploja armike
me e shitë lirë ne treg me e ble
dorë mbas dore nder shkerbe
tu ia prishë makineritë
neper shekuj tue koritë
e ju atje t biznesit ku jini
a thua tash ku hani e pini
ne hotele ne shilte te buta
kur sot shqipja sqepekrruta
nuk po len pllambë as udhkryqe
pe r pa e kja me lot si qyqe
mblue e ka medet vafrija
e shkretoj ah papunsia
kund si shihet as bujqsia
po ju kurr me ato pare
nuk u dukt mbi tokë shqiptare
te gjith kah jeni pasanik
keni mbetë ne at qiflik
në at guacen tuaj mizore
kurr su lidht per bese e dore
per me i dhanë tokes arbnore
tjeter qehre per mbi dhe
kah progresi kund me nxe
per me nisë ndonji fabrikë
nejri tjetrit gjith tue ikë
tu ju shmangë gjith njeri tjetrit
thue s e u ndjekun kund lugetrit
ikni vllaut mshehnu nën lkurë
thue s e e keni zemren gurë
ndonje copë thue ne mish si akull
kur etnija ka ra shakull
e varfrija e ka mbulue
nuk punon as qikë a sgrue
djal as burrë askund n dy kambë
ta lulzoj etninë n' qdo pllambë


e po i qajnë ato fusha e male
ka mbetë ne tym me do lokale
ku perdridhen kamariere
e kuzhinat me tengjere


per me rrasë ne luks e lojë
me u gajasë padront me gojë
kur etnija shkret e ne plojë

rrin pa punë n' fukarallak
ku jan prishë zakonet n' gjak


se nuk ësht jeta veq hotele
por po i duam rrush e bizele
po e duam groshen neper ara
rrush hardhi po duam e nara
laken spec po duam patate
e jo klane tarikate


po ku esht akademiku
profesori e mekaniku
ingjinjeri e tekniku
arkitekti e tjerë me plane
pse nuk qajnë per fat t' ksaj nane

per fat shqipje te ksaj etnike


qe ju thye zemra qelike

qe e kan shitë e qe e kan ble

qe po i djgeun gurë e dhe

pse s' bashkohen biznismenat
qe ti ngrisim lart bedenat
edhe themelet shtet e kala
te mos na shkelin grek e shkja

por se e fortë te dal shqipnija


si kah shkenca e kah bujqsia

pse kshtu strukë jan t 'gjith pasiv
thue kan mbetë per ndoj arkiv

nuk po ka shqiptarë aktiv


si muze si nji gurë heshtë
pse nuk niset serrë a s vneshtë


as ne vrrije e as ne kreshtë
pse nuk niset industrija
me u punsue e mbarë shqipnija
gjith ku i thonë e lashta etnike

ne viset tona te lashta antike


autori i vargjeve shqiptare me titull
mledhni keshilla esht xhelal ferizi krijuesi i miliona vargjeve shqiptare ne mergim
qe nga viti 1981 dri ne vitin 1988 ne burg e dri me sot ne mergim

kontakti me autorin
kekroni ne ket adresë qe shkruhet imeil adresë elektronike
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 14 e 16 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi