Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Faqja 15 e 16 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next

Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:13 am

A thua o zot
--------
autori xhelal ferizi
------------
a thua o zot o perendi
që krijove bukuri
fushen malin e gjelbrimin
bregun suken malin vrrinin
edhe te bukurat bregore
bjeshkë e maja kodrinore
kur krijove kët shqipni
pse si le ma shum liri
edhe ma teper unitet
n'troje etnike te jet zot vet
por pse keshtu ma ke shpernda
dy shqiptarë dielli s' po i ka
ne sy te tij dikund me i pa
kah rrijn bashk e ne nje fe
me qa hall per te lashtin dhe

si malsorë si preshevarë
qam shkodran e kosovarë
pik e pesë na jan shpernda
thue shqipnija djem s' po ka
nuk u gjet kund forcë bujare
me i bashkue fiset shqiptare

si andej kah qameria
kah presheva e kah malsija
te gjith shqiptarët kah jan tretë
te lidhin besen per nje shtet

ta kenë shqipen gjuhë amtare
te nisin fillet gjithkombtare
kahdo ka shqiptarë etnik
te bashkojmë gjakun ilirik

te nisim zemres në rrugë t' damarit
e siq nxenë ai dielli i arit

le te nxenë shpresa shqiptare
per bashkim e gjuhë amtare

jo me ndejt kshtu tretur ne fise
shkaperderdhur neper vise
shpartakllue kah bregu i detit
si ne atdhe si n' tokë t' kurbetit
andej qanë e mjerë qameria
kendej vyshket e jonë malsia

mbetë vetmue preshevë lugina
e këndej tuzi e vranina
pa ju dhanë kush gjak t' vullnetit
per me i shty si vala e detit
kah bashkimi e kah lirija
si nji diell me nxe shqipnija

shqip si ari ne troje te veta
ne nji flamur e shqipe te lehta
bashk ti ket te bardhat zana
sa te jen yj e diell e hana

sa te jen dritat ato qiellore
me ndrique toka arbnore

kahdo shqip ku flitet ne troje
te rrijn shqiptart rreth nji mburoje
nji mburojë pra gjithkombtare
me nji stemë e abetare
shqip te kndoj pra fmija i djepit
porsi shqipja ne maje te shkrepit


autori xhelal ferizi ne mergim
duke thirrë kahdo shqiptarë ku jan qe te punojnë pa hile
per bashkim e qeshtje kombtare
------------
-------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:13 am

Këndoni o shqipe këngë shqiptare
nga autori xhelal ferizi
ne qdo festë e përvejtore
me ato vargje argjentare
per liri e tokë arbnore

të gjith shqiptarët e arbërisë
le te fostojnë festen t' nendorit
diten e bardhë te shtrejtë lirisë
porsi drita e meteorit

por si drita e bukurisë
e ju shqiptarë në amerikë
e kahdo tjerë te shqiptarisë
e ju shqipe te dheut etnik

te gjith sa jeni o shqipe mali
te festoni o gjeraqina
e shqipnija djalë pas djali
te jet e lirë n' per mote e stina

rrnoftë flamuri qe u ngrit ne vlorë
që e ka ngritë Ismail Qemali
mu ne shesh ku e mbante ne dorë
ta mbajnë shqipet djalë pas djali

le ta mbanë me nderë etnija
kahdo shqipja fluturon
se nji dit n' bashkim shqipnija
shekujt prore do ti gzon
---
Autori shqiptarë kosovarë ne mergim
xhelal ferizi

te fala te gjith mergimtarve dhe lexoni vargjet e autorit xhelal ferizi ne festa dhe pervjetore ne menyrë qe te forcohen zemrat e shpresat shqiptare qe filizat te brumosen me dashuri per atdhe neper breza
te fala nga autori ne mergim te gjith bashkombave dhe poashtu
atyre qe mbrledhen neper festa e pervjetore per te fstuar diten e flamurit
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:13 am

Ti jevgjit i zi qe erdhe nga forumi dardania dhe te njoh nga ai forum ty dhe wehab tjere e taliban tjere te feregjes dhe disa jevgjitet tjere
forumit shqiptzar.com qe esht nji forum i ortodoksve grek e i thot vetes forum shqiptarë qe ne te vertet esht forumi i ortodoksve grekofon qe e quajn veten vorio epir jan te gjith vegla te prishta te bollanos ndersa ne forumin dardania ka plot wehab gjihad talibanist qe ata mbrohen nga stafi ndrsa patriotet shqiptarë shkelen sulmohen le te din gjith bota mbare se shum forume jan mbushe tradhtarë.
Ndersa ti o kopil analfabet ketu je ne malsi qe esht identiteti i i vertet i shqiptarve dhe mos llomotit pa lidhje sepse un e kam prejardhjen me fise e fare te lashtesise nga rrënjët e lashta te malsorve te fiseve te kuqit pra identitet i shqiptarizmit te gjakut ilir .
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:13 am

Ti peja boy a ke sy me pa qe un kam krijuar vargun e nuk bej poshtersira te tilla dhe ne varg ekam kjartesuar se jan si motra i dua si motra dhe vargu ka per qellim funksionin artistik pra nuk jam degjenerik ne te menduar si ti dhe si shum jevgjit-
por kultura dhe penda ime lufton per emancipim dhe kulture civilizuese
jemi njerz nga familja qe kemi urryer gjithnji konzervatizmat fanatike dhe primitivizmat barabare e te menduarit e ult jevgjit te zjgjyreve antikulturore kemi pasur shum miqsi e lidhje por kemi qendruar ne kulturen e vjeter ilire
duke u sjellur sipas rregullave te saj qe na e lan te paret pra nuk mendojm me keqkuptime as me qellime si ti qe ei jep kahje te kqija jevgjite te menduarit banal antikultuturorë ku per ty dhe disa barbar tjeter qe jeni aty ne at forum
e qe jeni edukuar me mentalitet te ushkurit sa te folni me femren
e me disa tjera importe te kultures te huaja si dhe me ligje e mentalitete

ne te menduar si disa njerz te shkretirave te largta jasht europiane

pastaj si disa tjerë qe kan filluar kohet e fundit te degjenerohen
te shfaqen ne trojet shqiptare duke u degjeneruar dhe kan te menduarit e zi kur flasin me femren mendojnë
vetem rreth ushkurit e nuk ësht asgje me rëndësi tjeter për veq të menduarit me
poshtersi un nuk jam i tille sepse jam deshmuar gjith jeten e nuk kam qka deshmohem ma nes e keto poshtersira nuk ka m bë ne rini tash ne pleqeri hiq se hiq
nuk mund te ket te menduar te tille por si gjithnji te menduar siq e pata gjith jeten te menduar te paster dhe njerzore kulturore te menduar edukativ shoqerore te pa djallzuar siq e dijn te gjith q eme njhohin ne shoqeri burra e gra

pra merre vesh tash ti jevgjit peja boy ndoshta ne at lagjen tuaj te gabelve behen kso far marrzirash e pislleqesh e nuk dihen kopilat kush i kujt esht te ne pasardhsit e vertet te ilirve nuk ndodhe kjo te emndojme keshtu nuk kemi te tilla zakone
ne shqiptart e vertet qka nuk jemi gabel ne kemi trashgimi e kulture tjeter
pamvarsisht se u munduan pushtuesit te ena e sakatosin por nuk arriten
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:14 am

Tokë e dhe
-------
autori xhelal ferizi
--------------
tokë e dhe e druj e gurë
do te flasin ata nje ditë
kur malsia at flamur
ne hot e grudë prap ka me e ngritë
-----
edhe malet do t' jehojnë
lugje e fusha e ato prroje
kahdo zogj ne degë do t' kndojnë
kur t' bashkohen te lashtat troje

------
le ta dijnë pra edhe yjet
dritat n' qiell e meteore
se shqiponjat në fusha e pyjet
do t' flutrojnë mbi tokë arbnore
----
e nuk bjen jo kurrë malsia
ajkë shqiptare iliriane
se nuk thot kurr perendija
me u shtrue malet te asaj ane

se atje ka shum fole
ku rrijnë zanat ne maja t' malit
djem sokola por si rrfe
rrnoftë malsija djal pas djalit

neper mote e neper stinë
neper shekuj me ata shkrepa
me dy krah si gjeraqinë
tue' perkundë nder shekuj djepa
...........
shqip perkunden djepat n' troje
jo nuk bien per dhe ata lisa
gjuha shqipe si mjaltë n' hoje
ka me u kndue nga djemt me plisa

edhe nga vashat qe jan malsore
qe i kan pamjet t'karajfilit
do të kndohen këngë arbnore
por si i kndon gjuha e bilbilit

prandaj rrnoftë e qoftë malsija
me traditen që e ka të parëve
por si e yjve bukuria
le t' shëndritë mbi dhe t' shqiptarve
---------
Nga autori dardano ilirian shqiptarë nga Mitrovica e kosoves

xhelal ferizi ne merim neper vite me penden shqiptare
----------------------------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:14 am

Medet qajë kosovë arbnore

Medet qajë kosovë arbnore

autori xhelal ferizi

se te ka mblue ty anarkija

me premtime puthadore

po te vjen demagogjija
———-

nisin zgjdhjet me fjalë t’ mdha

kush kah vjen edhe nga rusia

kso premtimesh kund s’ jan pa

qka nuk pjellë demagogjija

——-
luhen vallet e mashtrimit

kush ma fort me grupue klane

kahdo tokes se mjerimit

po vallzojnë hijet satane

——–
ta kan bë ty gjakun ujë

moj kosovë oj nanë e pa hile

per me te vyshkë urdhron i huaj

mos me qelë si karajfile

——–

se ne dorë frejt- i mbanë trumpeta

qe lshon te rrejshme gjith kushtrime

i lshon shqiptari trojet t’ veta

se jan mbushë stinet mashtrime
—-

jan mbushë lugjet porsi dete

plot me rrena e s’ duron toka

po vijnë thundrat si termete

me ja shkelë shqipes dy koka

—————

por se dije o i lashti dhe

se partitë i ke te mjera

jan do kukulla q e jan ble

si ato qyqet neper fjera

——-

si do qyqe degë më degë

qe kurr hajri nuk ju shihet

dheun nen kambë kan me ta djegë

njeni të rrenë e tjetri lpihet–
……

por se i kan do llafe boshe
do premtime te mjera e t’ kota

me do lojra fort sarhoshe
per mashtrim qe po i mson bota

———
se prap do te rrin ty anarkija

kosovë loke tokë e shkrumbur

ka me te ndejt mbi krye varfrija

e atdhetari zog i humbur
———

patriotin s’ do e kesh pran

veq do te thyer pehlivana

penda ime per ty qanë

edhe qielli e dielli e hana

——–
se mashtruesi e bigjozgjija

prap pa punë do ti lënë viset

ne ty rruleta e dajregjija

me mashtrim do ti mbajnë fiset-

———
e me do hile e opiume

e do te ikun djemt kurbetit

a do te kesh ndoj ditë te lume

a do te jesh mish per qen t’ detit
—–
se padroni nuk t’ lshon gangrene

mbytu ne lum e mbytu n’ det

gjith tue t’ tallë kohrat legene

me ti lanë pranverat shkret -

——-

po me thuaj cila parti

ti dardanë me fusha e bari

kush esht ai qe mirë te ka pri

veq zhgenjimit rreth mullari

——–
nuk ke tjeter veq premtime
nji surrat te gjith po e kan
qanë per ty gjith penda ime

se u vyshk gjaku ilirian

———
ty dit te bardhë nuk te lënë me pa

me varfri e me bojkote

her ne geto e her nen shkja

po te shkon n’ gjamë ty kohë e jote

———
e qka jan partitë e tua

nje e ke dhelper e nje qakalle

nje e ke skile e nji langua

ti grryjen’ n’ hile gurë e zalle

——–
se parti nuk ka shqiptare

per veq cakut per biznese

qe i kan qjejrrjet mashtrimtare

neper pare e interese
—–

zot i tyre esht kuleta
veq dihaten kah dollari
me mashtrim n ‘per vise t’ veta
i lpijnë thojt kah gospodari
———-

veq per vete luftojnë klikat

mendje cekti e demagogu

per me i msy gjithmonë karrigat

per me u nxe ka strofullogu-

——–
me e nxe egon e pa fre

me i nxe gjepat ne metelik

atdheut rriten me ja pre

me i nda planet me armik
——–

me nxe fis e klan te vet

e per popull s’ qanë kush koken

nuk u gjet kund deputet

qe e don fort te mjerë nën loken

——-

ket nën loke tokë dardane
ne lot e gjak qe i ka shkue jeta

nuk po ka parti as klane
qe s’ kan cak veq kah kuleta
——-

e per te shtrejtin dhe atnorë
ndonji i beses su gjet kurrë

prandaj qajë o pendë e gjorë

me at ngjyrë me lot si gurrë

———————
nen dritë dielli e nen dritë hane

ka me me ushtue vargu i xhelalit

penda e dhimbjeve feriziane

me u lexue djal pas djalit
——

autori xhelal ferizi
———————–
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:14 am

Medet qajë kosovë arbnore

Medet qajë kosovë arbnore

autori xhelal ferizi

se te ka mblue ty anarkija

me premtime puthadore

po te vjen demagogjija
———-

nisin zgjdhjet me fjalë t’ mdha

kush kah vjen edhe nga rusia

kso premtimesh kund s’ jan pa

qka nuk pjellë demagogjija

——-
luhen vallet e mashtrimit

kush ma fort me grupue klane

kahdo tokes se mjerimit

po vallzojnë hijet satane

——–
ta kan bë ty gjakun ujë

moj kosovë oj nanë e pa hile

per me te vyshkë urdhron i huaj

mos me qelë si karajfile

——–

se ne dorë frejt- i mbanë trumpeta

qe lshon te rrejshme gjith kushtrime

i lshon shqiptari trojet t’ veta

se jan mbushë stinet mashtrime
—-

jan mbushë lugjet porsi dete

plot me rrena e s’ duron toka

po vijnë thundrat si termete

me ja shkelë shqipes dy koka

—————

por se dije o i lashti dhe

se partitë i ke te mjera

jan do kukulla q e jan ble

si ato qyqet neper fjera

——-

si do qyqe degë më degë

qe kurr hajri nuk ju shihet

dheun nen kambë kan me ta djegë

njeni të rrenë e tjetri lpihet–
……

por se i kan do llafe boshe
do premtime te mjera e t’ kota

me do lojra fort sarhoshe
per mashtrim qe po i mson bota

———
se prap do te rrin ty anarkija

kosovë loke tokë e shkrumbur

ka me te ndejt mbi krye varfrija

e atdhetari zog i humbur
———

patriotin s’ do e kesh pran

veq do te thyer pehlivana

penda ime per ty qanë

edhe qielli e dielli e hana

——–
se mashtruesi e bigjozgjija

prap pa punë do ti lënë viset

ne ty rruleta e dajregjija

me mashtrim do ti mbajnë fiset-

———
e me do hile e opiume

e do te ikun djemt kurbetit

a do te kesh ndoj ditë te lume

a do te jesh mish per qen t’ detit
—–
se padroni nuk t’ lshon gangrene

mbytu ne lum e mbytu n’ det

gjith tue t’ tallë kohrat legene

me ti lanë pranverat shkret -

——-

po me thuaj cila parti

ti dardanë me fusha e bari

kush esht ai qe mirë te ka pri

veq zhgenjimit rreth mullari

——–
nuk ke tjeter veq premtime
nji surrat te gjith po e kan
qanë per ty gjith penda ime

se u vyshk gjaku ilirian

———
ty dit te bardhë nuk te lënë me pa

me varfri e me bojkote

her ne geto e her nen shkja

po te shkon n’ gjamë ty kohë e jote

———
e qka jan partitë e tua

nje e ke dhelper e nje qakalle

nje e ke skile e nji langua

ti grryjen’ n’ hile gurë e zalle

——–
se parti nuk ka shqiptare

per veq cakut per biznese

qe i kan qjejrrjet mashtrimtare

neper pare e interese
—–

zot i tyre esht kuleta
veq dihaten kah dollari
me mashtrim n ‘per vise t’ veta
i lpijnë thojt kah gospodari
———-

veq per vete luftojnë klikat

mendje cekti e demagogu

per me i msy gjithmonë karrigat

per me u nxe ka strofullogu-

——–
me e nxe egon e pa fre

me i nxe gjepat ne metelik

atdheut rriten me ja pre

me i nda planet me armik
——–

me nxe fis e klan te vet

e per popull s’ qanë kush koken

nuk u gjet kund deputet

qe e don fort te mjerë nën loken

——-

ket nën loke tokë dardane
ne lot e gjak qe i ka shkue jeta

nuk po ka parti as klane
qe s’ kan cak veq kah kuleta
——-

e per te shtrejtin dhe atnorë
ndonji i beses su gjet kurrë

prandaj qajë o pendë e gjorë

me at ngjyrë me lot si gurrë

———————
nen dritë dielli e nen dritë hane

ka me me ushtue vargu i xhelalit

penda e dhimbjeve feriziane

me u lexue djal pas djalit
——

autori xhelal ferizi
———————–
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:15 am

Shqipni nanë ty mirë se të gjeta

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shqipni nanë po mirë s e të gjeta
të thot liriku tu ngjatë jeta
si bilbil në degë e pipe
po të vi me gjuhen shqipe
'''''''''''''
të gjetsha në lule e karajfile
se un të vi me varg pa hile
kahdo kndoj un degë më degë
me i bashkue toskë e gegë
''''''''''''''''''''
e porsi vet qëllimi i diellit
un me varg të vi rruges t' qiellit
me i zgjerue n' zemra do rreze
vargje të lira per ato breze
''''''''''
e kahdo i ke ata lisa
me qetina e qiparisa
ndalem rruges me pushue
male e fusha tu i kundrue
'''''''''''''''
shkoj kah drini e kah kelmendi
gjith malsi ku thirret vendi
ne kuks mirditë kah gjaku i jonë
kah shqipni vendit i thonë
'''''''''''''
vi n' flutrim un kosovari
me ato flatra shndritë prej ari
me i vrojtue malet kreshnike
me ligjrue n' vargje lirike
''''''''''''
me cicërimen shteg më shteg
ndalem n' bli ndalem në shegë
zemren shqipe me e njomsue

gjith ku të gjejë ndoj gurrë a krue
''''''''''''
e i shijoj me krah e sqep
sa bregore mal e shkrep
tue e kujtue gjithmonë trimninë
që e ka veshë n' shekuj malsinë
'''''''''''''''''''''
zemra ime kosovare
njomet ne dri neper ujvare
ne ato anë me plot idile
ku ka gongje e karajfile
''''''''''''
ku i lmon bjeshkt ajo era e malit
në Geg Hysen e n' lug t' cukalit
ku rrin zemra palcë e gurit
në iballë e majë t' merturit
'''''''''''''
ku kdnojnë zogjt me lara e sqepa
ku trimrija lindet n' djepa
andej vi kah rruga e hanes
me varg shqip ne gjuhë te nanes
'''''''''''''
prej dardane e kah janina
tue kendue si kanarina
ndalem ne male gjavahire
tue kendue me gjuhë ilire
''''''''''''
neper fusha e zabele
kahdo ka po dhi e dele
desh e qingja e cjap me zile
n eper brigjet ploti idile
''''''''''
neper fllad neper kanjone
kah shkojnë dri e ujë valbone
ku bashkohet te komani
vi me pendë e krah dardani
''''''''''''''''
deri sa stina te mahnitet
vargu im do te renditet
por si yjet e vizllimes
do i shendrit shqip me strofa t' rimes
'''''''''''''''
ne gjuhë amtare shqipe mali
siq u kndue po djalë pas djali
do ta kndoj edhe liriku
deri ne breg te adriatiku
''''''''''''''
ku shejtri ësht ai vendë ari
që na e la me gjak i pari
la me gjak e la me lot
me flakë zjarri e me barot
'''''''''''''''''
qysh se qiellit u pa shkrola
ka dhanë toka Mic Sokola
edhe vasha si ylbere
por si zana me krah ere
'''''''''''''''''''
un po nisem prej dardane
me shtat zemra iliriane
me shtat zemra e shtat krahina
me dalë n' vlorë e kah kanina
''''''''''''''
e ku rrijnë mahnitë shqiptare
bregut t' kalter n' buzë himare
atje me presin vlLezrit të gjakut
vi siq vjen qehrja e bajrakut
''''''''''''''
vi tue qeshë me zemer fushe
ne myzeqe tokë engjellushe
kah golemi e ne tokë lushnjare
vi me pendë e rimë kombtare
''''''''''''
zemren ne puls ua sjell arbnore
i lidhi aortat ylberore
prej qamerie n' malsi t' madhe
në dardanë n' fusha e livadhe

'''''''''''''''''''
e them fjalen si e do zoti
kan me u gzue po stina e moti
se ne bashkim e gjuhë amtare
ka me thirrë penda shqiptare
'''''''''''''''
siq ka thirrë penda e lirikut
e i ka plasë zemren armikut
pansllavian e pan helenit
e qendroj si gurë bedenit
'''''''''''
ka qendrue por si graniti
e sot diten ajo e priti
per me dalë mbi tokë shqiptare
në labërin at qehlibare
''''''''''''''
me i rrahë zemra kah toskria
ku rrin arti e bukuria
si piktura llogaraja
tepelena e bejshk't e mdhaja
''''''''''''''
uj't e ftoft syri i kaltrisë
kah saranda e bukurisë
e kah shkon mati e kurbini
kah patoku e kah shengjini
''''''''''''''''''
që un peng lë shpirtin tem
per qdo pip e per qdo rremë
ku rrijn zogjt qe u thonë arbnorë
porsi yjet me dekor
'''''''''''''
se un shkrihem per atdhe
per qdo lum e qdo liqe
kahdo i thonë shqipni etnike
do e përshkruaj n' vargje lirike
'''''''''''''''''''
edhe fushat drenicjane
edhe mahnitë mbi tokë dardane
at rugovë me kreshta e pllaja
ku t' mahnitë fyelli e gjuraja
''''''''''''
me ato gryka aq ma gjike
me ledina idilike
veshur bjeshka krejt me bari
ku kdnojn fllanza e zogj prej ari
''''''''''''''
deri ku bjen ujvara drinit
niset rrafshit t' dukgjinit
i thue zotit te falem nderes
kur ja ndjenë flladin e eres
''''''''''''
asaj dardanje te bukur fushe
kah lugina prej mirushe
deri ku vala me valë ndiqet
ne lum e va ku e bardhë perpiqet
''''''''''
do e pershkruaj vargu i ,lirikut
deri ne grykë te kaqanikut
kah lug bardha e mitrovices
deri ne majë te qiqavices
'''''''''''
te falemnderit oj perendi
qe na e dhe ket bukuri
durrs ket qels te art t' ballkanit
edhe krujen e ilirianit
''''''''''''''
edhe lezhen që t' shkrinë n'shpirtë
shkoder loken zemer dlirtë
korqen perlen e bukurisë
pogradecin e mahnisë

''''''''''''''''
që ma t' bukur me liqe
nuk ka kund në glob me dhe
edhe arat bukanike
kahdo i thonë shqipni etnike
''''''''''''''''''
vazhdon në pjesët tjera me vargje
nga autori i vargjeve shqiptare ne mergim
xhelal ferizi krijuesi i vargut lirik popullorë dhe poezisë shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Te dashur lexues mendimet tuaja per vargjet shqiptare
jan te mirpritura ato te gjitha do t e permbledhen ne nji
veqanti si mendime per vargun ndjenjat dhe pershtypjet tuaja
-----------------------
Lexoni autorin shqiptarë te mohuar te ciline izoluan q ë ne rini skëterra komuniste
pansllave qe synonte trojet tona shqiptare jo vetem kosoven por edhe durrs e vlorë e tiranë-lexoni tregoni shoqes shokut
------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:15 am

Un jam i hapur o miq e shokë
autori xhelal ferizi-liriku

Jam i gjerë sa qiell e tokë
Shpirti im Ka Vend Për Miq
Penda Ime ësht Si ai fiq
që e ka langun të ëmbëlsisë
Si ajo Mjalta e Bletarisë

Un Jam Kshtu Qysh S e jam le
Bashk i Dua Shqipet n' fole
si nje mjaltë t' shqiprojn tri fe

e të jen rreze amtare
por sie diell per gjuhë shqiptare

e ti lidhë vet zemra e diellit
kahdo shqipja flutron qiellit

si malsorin e kosovarin
si vlonjat e myzeqarin

ti gezojnë keto male e shkrepa
ti perkundin ne shqip kta djepa

nipate osos e te mic sokolit
te selam labit qun malsorit

te qun mules trit si zana
te zhuj slemanit ne dy tagana

e kahdo jan te bijt e shqipnis
te bec sininit e ahmet delisë
te majave te larta e bjeshk te te malit
te ded gjo lulit e t e prek calit
e shum tjerve te breg e fushes
djem te shqipnis te qarkut te pushkes


qe i ka rrit flaka e barotit
djem sternpi te kastriotit
siq ish vet me flake e zhari
drenicjan Adem jashari

pranda j vargu im lirik
me gjuhë shqipe kahdo pikë
si me pikë pikat prej ari
kur ligjeron me gjuhe shqiptari

edhe sillet neper troje
me gjuhe te embel poersi hoje

tue shetit me fjale bujare
kah do jan trojet shqiptare

si punn torja e ndershmja blete
kerkon lule per me gjet
lule shqipe neper troje
ne gjuh ammtere qe i del goje

e i kerkon po lidhje e koka
kahd shqip ku lulzon toka
----------

kerkon prore kah bashkimi

unutetit e bashkpunimi

kerkon lidhje gjithkombtare
ne vargje rime argjentare
te bashkoj shqipet ne gjuh amtare
------------
por se i dolen ne rruge do djaaj
skile e hile e qakaj
edhe doli maska e armikut

ja kan pre rruget lirikut
her me hile e her me shpate
me ja pre vargun e gjatë

gjuh e art me ja shkturte
te mos len shqip me ligjrue


por mallkue qoftë mercenari
faqeziu edhe tradhtari

që nuk la kund ai marroqi
qiell e dhe desh i perpoqi

veq me gjet dikund ndoj fjalë
me shpoti të zezë me dalë

me ja rrxue vargun liriku
ata sherbim i bëjn armikut

e jan të zi shpotitsa të mjerë
as etikë nuk kan as vlerë

caku i tyre ish strategjia
me u përbaltë vargjet e mia
e me u lanë disi ne harresë
kshtu e ka dashtë djalli i pa besë

ata gjuajn gurin se jan pjellë sherri
shpirti i tyre ësht errsirë ferri

smira zezë e gjelozija
i ushqen e zezë djallzija

ata e kan gjakun prej morri
ftyren shpirtin porsi vorri

duan qdo varg t 'shqipes me e tha
balt me hudhë gjith pa ja nda

por se u msue tash liriku
me u sulmu prej munafiku

qe sa vite e tridhjet vjet
po qendron me kta luget

se kta pisa ironik
nuk te shrojn ty o lirik

edhe pse si grek e shkja
nga etnija duan m' t 'nda

pran qenefeve jan si hitha
jan si skutha e si uritha

edhe e kan masken lavire
e kan fjalen lajkë pështire

zemra e tyre zjgjyr mbrendinë
ata pshtymen gjith e lpijnë

s 'kan princip as karakter

as nuk kan ndoj sens as nderë

as te bukur emocion
jan t 'shartuem me ndoj demon

ata jan pjellë e zilisë
jan jegvgjit të flliqarisë

ata cakun e paten ne mue
vargun tim si me shemtue

te mos dal kurr diell i imi
as ndoj rreze kah ndikimi

vargu im ne asnji zemer
te mos nxej kund shqip ndoj emer

ata jan te mjerë do kopila
qe kan shkel mbi karajfila

qe kan vyshk sa fletë e lule
qe kan mbjellë me kodoshule

me sarhosha e me kaposha
ju rrjedh truri porsi shosha

as nuk kan kund poikë aftesije
veq te zezë at blozë mërije

edhe jargët me inate
zërin të zi qyqe nate

e sa per vargun tim te lirë
kot e ka pra qdo vampir

qe mundohet gjak me i pi
por se sot po ka shqipni

sot po duket gjithqka e mirë
kot e ka servili i pshtirë

kot e ka ai plehagjija

se nuk shkkelen vargjet t mia

as refreni as ajo rima

qe kendojn si kanarina

mi kan lidhë ather dikurë

kohë rruspija me ushkurë
e tradhtari e redaktori
zhgjyri i zi sabotatori

qe me fis ete veten farë
ka sherbye si mercenarë

por se sot po ka liri
po ka sy e bukuri

po ka djem talenta të mirë
qe dallojn vargun e lirë

qe e dallojnë provokatorin
mercenarin e puthadorin

e qe e dijn se kush per dhe
e ka zemren diell me nxe

e kush e ka porsi errsira
kush i shartohet me vampira

kush kurvrohet hingirizet
kush si zhgjyre i ka kurrizet

kush e ka zemren t 'vertet
kushe don atdheun e vet

nuk ësht vshtir per me e dallue
gishtin kokes me ja vnue

duhet mendue veq nji dakik
per me e pa kush esht armik

kush don prore me dal të miren
kush e don kohen laviren

kush e don shqipen me krena
kush jan plehra e jan legena

kjo nuk esht szhum vshtir me e pa
kush ka zemren grek a shkja

e kush e ka zemret t shqiptarit
e ka gjak si lengu i arit

edhe ndjenjen vrull e rrke
qe vlon prore per atdhe

kush ja don te miren lokes
kush ja don progresin tokes

kush ja don etnisë progresin
e kush kajten e interesin

kush e don shqipen flamurin
kush e don zhgjyr e ushkurin

ksuh don kombin me e lulzue
e kush don me e sabotue

esht e lehtë o etnija ime
per me i pa sot kto dallime

se diksuh per nji ushkur
ja shet shqipes dhe e gurë

ja shet tokë e hise te parve
grek sllavianve a gospodarve

e nuk ka ndjenja a sper pes pare
as nod dhimbje per tokë tokë shqiptare

veq se del me llomotitë
me kurthue me zanë ndoj pritë

me at shpirtë qe ka si vorri
me emashtrue kund ndoj tru qorri

ndoj ahmak qe nuk sheh para
ndoj bduall kah fisi a fara

e me kryp trurin me myk
tue e lodrue si kasht a byk

tue lodrue tue kalurue
terheq hunde e lojë tu i ndrrue

tue tall prore si beleshi
gjithfar lopee dallaveshi

gjithfar skileje e gjithfar pele
me do prlala teveqele
autori xhelal ferizi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:15 am

E po qani o ju male
......................
Autori xhelal ferizi
......................
e po qani o ju male
e ju bjeshkë e uj te detit
se sot zhgjyr po qesin kohrat
per mbi fusha te bereqetit
dalin ferra e driza e hale
sa ne vend te engjujve flasin shkordhat
qysh se erdh nji kohë moqale
qe nuk la kullim as dete
veq se erdh si mjegull knete
na i mbuloj po fusha e male
kahdo ligje e adete
kahdo nderen e ka shkretue
ka nis rruget me shum leqe
burr te mirë nuk len me u shtue
ka nis koha pune te keqe
gjithqka mbrpasht thon ka lulzue
me kokë posht bjen karajfili
ne lot e gjak rroklliset shega

shtet me shteg trishtue bilbili
shkon pran qyqes ne ato dega

se thon mbpasht jan ngritë mbi dhe
pa merita shum tradhtarë

mercenarë e te pa fe
brrylagji e hileqarë

edhe toka thonë ka namur
gurë e dhe renkojn gjëmojnë

se pa buk mbet trimi i skamur
te ligj't mbi pare po vallzojnë
-----
prandaj toka ne emocione
veq po digjet mbi vullkane

kah po veshen ne medaljone
te pa merite klanet satane

qani o gure qani pran deti
edhe ne lugje e ne kodrina
se po bjen drangue kahlehti
flutron skilja neper stina

flutron sorra e huti tjera
se ky qell qeka i pa drejte
edhe qyqeje shpende e mjera
gjeraqines ja mbane frejtë

se kjo kohë solli dobiqe
gjithqfar shpendi e karkaleci
po del zogza lakuriqe
ne binë e parë ku qet misteci

---
por nuk duket gjeraqina
as nuk duken kund drangonat
se per ta nuk punon stina
veq per djaj e per demonat

xhelal ferizi autori xhelal ferizi
-----------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:15 am

Plava e Gucia
autori xhelal ferizi
------------
ndjej moj kohe kto vargje te lira
qe po dalin prej vullneti
kah po i shtyne e zjarte deshira

me vargzue si valë prej deti

per me i kndue plavë e gucisë
sot kam dalë n' lahutë dardane
per kto vise te bukurise
maja te larta iliriane

ku hjeshia si kurora
i mbanë malet aq kreshnike
neper pllaja ku rrin bora
ku madheshtojne majat alpike

ku jan fiset legjendare
ku ka vasha gjeraqina
ku bijn gurrat qehlibare
në gurgullimë neper lugina


plave guci si gurë graniti
ku i shpalosë dy krah skyfteri
ali pasha i zog petriti
shqipe mali jakup feri

atje krojet jan magjike
vashat jan si zana te malit
fole shqipesh tokë kreshnike
kndohet shqipja djal pas djalit

e do te kndohet sa te jet jeta
gjuha e lashtë e jonë amtare
do te vallzojnë tirq e xhubleta
sa të jen gjallë malet shqiptare

gjuha e jone por si mahnija
maleve tona ka me ushtue
neper shekuj plave gucija
ne valle shqipesh me vallzue

sa te jet gjalle ajo drita e diellit
sa te jen prore kohrat t' motit
ne plavë guci shqiponja e qiellit
do t' valoj n' stemë t' kastriotit
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves mergimtarë shumvjeqarë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:16 am

Un jam i hapur o miq e shokë
autori xhelal ferizi-liriku

Jam i gjerë sa qiell e tokë
Shpirti im Ka Vend Për Miq
Penda Ime ësht Si ai fiq
që e ka langun të ëmbëlsisë
Si ajo Mjalta e Bletarisë

Un Jam Kshtu Qysh S e jam le
Bashk i Dua Shqipet n' fole
si nje mjaltë t' shqiprojn tri fe

e të jen rreze amtare
por si diell per gjuhë shqiptare

e ti lidhë vet zemra e diellit
kahdo shqipja flutron qiellit

si malsorin e kosovarin
si vlonjat e myzeqarin

ti gezojnë keto male e shkrepa
ti perkundin ne shqip kta djepa

nipat e osos e te mic sokolit
te selam labit qun malsorit

te qun mules trim si zana
te zhuj slemanit ne dy tagana

e kahdo jan te bijt e shqipnis
te bec sinanit e ahmet delisë

te majave te larta e bjeshk te malit
te ded gjo lulit e t e prek calit

e shum tjerve te breg e fushes
djem te shqipnis te qarkut te pushkes


qe i ka rrit flaka e barotit
djem sternip te kastriotit
siq ish vet me flakë e zhari
drenicjan Adem jashari

prandaj vargu im lirik
me gjuhë shqipe kahdo pikë

si me pikë pikat prej ari
kur ligjeron me gjuhë shqiptari

edhe sillet neper troje
me gjuhë te embel porsi hoje

tue shetitë me fjalë bujare
kah do jan trojet shqiptare

si puntorja e ndershmja bletë
kerkon lule për me gjetë
lule shqipe neper troje
ne gjuh amtare që i del goje

e i kërkon po lidhje e koka
kahd shqip ku lulzon toka
----------

kerkon prore kah bashkimi

unuteti e bashkpunimi

kerkon lidhje gjithkombtare
ne vargje rime argjentare

te bashkoj shqipet ne gjuh amtare
------------
por se i dolen ne rruge do djaj
skile e hile e qakaj

edhe doli maska e armikut

ja kan pre rruget lirikut

her me hile e her me shpatë
me ja pre vargun e gjatë

gjuh e art me ja shkturtoe
te mos len shqip me ligjrue


por mallkue qoftë mercenari
faqeziu edhe tradhtari

që nuk la kund ai marroqi
qiell e dhe desh i perpoqi

veq me gjet dikund ndoj fjalë
me shpoti të zezë me dalë

me ja rrxue vargun lirikut
ata sherbim i bëjn armikut

e jan të zi shpotitsa të mjerë
as etikë nuk kan as vlerë

caku i tyre ish strategjia
me u përbaltë vargjet e mia

e me u lanë disi ne harresë
kshtu e ka dashtë djalli i pa besë


ata gjuajn hile se jan pjellë sherri
shpirti i tyre ësht errsirë ferri

smira zezë e gjelozija
i ushqen e zezë djallzija

ata e kan gjakun prej morri
ftyren shpirtin porsi vorri

duan qdo varg t 'shqipes me e tha
balt me hudhë gjith pa ja nda

por se u msue tash liriku
me u sulmu prej munafiku

qe sa vite e tridhjet vjet
po qendron me kta luget

se kta pisa ironik
nuk te shtrojn ty o lirik

keta punojne per grek e e shkja
nga etnija duan m' t 'nda

pran qenefeve jan si hitha
jan si skutha e si uritha

edhe e kan masken si gjevahire
e kan fjalen lajke laviree

zemra e tyre e ka zhgjyr mbrendinë
ata pshtymen gjith e lpijnë

s 'kan princip as karakter

as nuk kan ndoj besë as nderë

as te bukur emocion

jan t 'shartuem me ndoj demon

ata jan pjellë e zilisë

jan jegvgjit të flliqarisë

ata cakun e paten ne mue
vargun tim si me shemtue

te mos dal kurr diell i imi
as ndoj rreze kah ndikimi

vargu im ne asnji zemer
te mos nxej kund shqip ndoj emer

ata jan te mjerë do kopila
qe kan shkel mbi karajfila

qe kan vyshkë sa fletë e lule
kan mbjellë sherr me kodoshule

me sarhosha e me kaposha
ju rrjedh truri porsi shosha

as nuk kan kund pikë aftësije
veq të zezë at blozë mërije

edhe jargët me inate
zërin të zi si qyqe nate

e sa per vargun tim te lirë
kot e ka pra qdo vampir

qe mundohet gjak me i pi
por se sot po ka shqipni

sot po duket gjithqka e mirë
kot e ka servili i pshtirë

kot e ka ai plehagjija

se nuk shkelen vargjet t' mia

as refreni as ajo rima

qe kendojnë si kanarina

mi kan lidhë ather dikurë

kohë rruspija me ushkurë

e tradhtari e redaktori
zhgjyri i zi sabotatori

qe me fis e te veten farë
ka sherbye si mercenarë

por se sot po ka liri
po ka sy e bukuri

po ka djem talenta të mirë
qe e dallojn vargun e lirë

qe e dallojnë provokatorin
mercenarin e puthadorin

e qe e dijnë se kush per dhe
e ka zemren diell me nxe

e kush e ka porsi errsira
kush shartohet me vampira

kush kurvrohet hingirizet
kush si zhgjyre i ka kurrizet

kush e ka zemren t ' me fletë
kush e don atdheun e vet

nuk ësht vshtirë per me e dallue
gishtin kokes me ja vnue

duhet mendue veq nji dakik
per me e pa kush esht armik

kush don prore me e ndalë të miren
kush e don kohen laviren

kush e don shqipen me krena
kush jan plehra e jan legena

kjo nuk ësht shum vshtirë me e pa
kush ka zemren grek a shkja

e kush e ka zemret t' shqiptarit
e ka gjak si lengu i arit

edhe ndjenjen vrull e rrke
qe vlon prore per atdhe

kush ja don te miren lokes
kush ja don progresin tokes

kush ja don etnisë progresin
e kush kajten e interesin

kush e don shqipen flamurin
kush e don zhgjyr e ushkurin

kush don kombin me e lulzue
e kush don me e sabotue

ësht e lehtë o etnija ime
per me i pa sot kto dallime

se dikush per nji ushkurë
ja shet shqipes dhe e gurë

ja shet tokë e hise te parve
grek sllavianve e nderkombtarve

e nuk ka ndjenja a s per pes pare
as ndoj dhimbje per tokë shqiptare

veq se del me llomotitë
me kurthue me zanë ndoj pritë

me at shpirtë qe e ka si vorri
me e mashtrue kund ndoj tru qorri

ndoj ahmak qe nuk sheh para
ndoj budall kah fisi a fara

e me krypë trurin me myk
tue e lodrue si kashtë a byk

tue lodrue tue kalirue
terheq hunde e lojë tu i ndrrue

tue tallë prore si beleshi
gjithfar lope e dallaveshi

gjithfar skileje e gjithfar pele
me do prlala teveqele
autori xhelal ferizi
lirik nuk është në linjë Përgjigju Me Kuotë
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:16 am

Te mos ju gabojnë kohrat te mos ju gabojnë motet

autori xhelal ferizi

armët besnike per me i lanë mbas dore
se vjen armiku e ua derdhë lotet
tu ua poshtru fiset e votrat arbnore
-------

lene ju pashë zotin se qka thot mashtrimi
e llafet premtuese kurtha qe ju qesin
se grek e shkja jan dy djaj prej krimi
nuset ua gjveshin e kokat ua presin
-------
prandaj veq pushka per te tillë mizorë
qe askund ne cep shpirti nuk kan trohë njerzie
ruaje te shejtë pushken o i lashti arbrorë
te mos tallet hasmi me vasha shqipnije
---
prandaj te shkurtë ne mendje te mos jeni
por gjat te mendoni e per armë besnike
votrat pa armë as kurr mos i leni
se pushka ja mbronë nderin shqiperisë etnike

-------
pse ju vet po e shifni qfar kohrash kan ardhë
pansllav te rusië qe karpatet i kaluan
shqipnisë ndoj ditë nuk ja lanë te bardhë

ne dhunë tremij vjet arberia vuan

-------
moter e nuse e vasha kan poshtrue
por se pushka esht vet shejtri qiellore
kur ajo me krisma te nisë me jehue
ikun si pa krye ato hordhitë mizore
----
prandaj armen fshije e mbaje gati gjithmonë
kurr mos ja trego tradhtarit e armikut
ruaje e puthe se kur te vjen ndoj kohë zezonë
do ta shpetoj votren plumbi i qelikut
------
ma mirë e vdekur se vashat e perlye me kja
zvarras te terhequra nga shkjau si te mjera
këputur ushkurësh duke qa nen shkja
përshkye e perlye e duke ju ndy ndera
------
por kur jehon krisma e te shejtes martinë
e ja shpon armikut mjedisin e ballit
fluturon krenare shqipja gjeraqinë
e toka mëmë ua bekon ujt e zallit
---
e u a bekon gjirin kahdo mëmë shqipnija
kur armiku bie plandosur per dhe
kur shqiptarja zanë si vet bukuria
e paprekur lule nuk vyshket nen shkje
-----
prandaj te gjith pushken ta njihni qe ne djep
ta luani te sajë qarkun ne emer te zotit
mos qani gjithmonë si qyqet ne shkrep
o bijt e bijat trime te kastriotit

se loti veq per qyqe esht e jo per gjeraqina

perse armiku i lig te na dhunoj prore
le ta ket pra fjalen e shejta martina

qe nderin e mbrne e trojet arbnore

vargje mergimtare shqiptare
nga autori xhelal ferizi ne mergim
--------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:16 am

Sot shqipnija ësht mbushë me halle
nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
sot shqipnija ësht mbushë me halle
e po i qajnë sa gurë e zalle
me lot te dhimbshme po qanë jeta
qanë shqiptari ne troje te veta

se kan hy serbiane hile
permbi token karajfile
ne toke shqiptare te bukurisë
thone me bre serbi ka nisë

me bre hekur e qelikun
e ka msy adriatukun

edhe malet e ,malsisë
kahdo perlat e shqipnisë

qani o rreze qani o yje
fusha e mala ara e pyje

renko tokë e kastriotit
po ku esht pushka e barotit

po ku jan djemt si vetima
ku jan gra e burra e trima

se ne ne mal ne fusha e koder
ka hy shkjau n' malsi e shkoder

o po i sillet rreth bregdetit
mbare shqipnise s e bereqetit

ku i thone tokes magjistare
gjith ku i thonë shqipni shaqiptare

gjith ku i thonë shqipni etnike
thone ka hy hilja armike

po blenë vasha e po blenë gra
mbarë shqipninë po don me e tha

e po qanë shqip prrue e gurrë
thue nuk mbet as trim as burrë
po qajnë lugje e suka e prroje
kahdo shqip po qajnë kto troje

se serbiani i biri i shkines
thonë ka msy drejt gjeraqines

ka msy shqipet neper male
po shkon loti si rrrke vale
kahdo i te mjerit patriotit

permbi tokë te kastriotit

qajnë kala e qajnë bedena
kan hy sllav porsi hijena

ne tokë shqiptare strategjike
per ta shue mbi dhe etnike

mos me lanë kund qikë malsore
per pa e nisë drejt cernogore

e kah bjen andej serbia
kah belgradi e pansllavia

na i vranë shpresat atdhetare
bashk me klanet mercenare

q po gjemon thone mali e toka
q po e shkreton shqipninë gzim gjoka

e do tjerë neper pazare
per me i shit ë vashat shqiptare

se ne toke mediterane
ka msy parja pansllaviane

vraje o zot kah do shkrumboe
ne hi serbianin ti shendrroe

mos i le gjurmë as tradhtarit
ndermjetsuesit e mashtrimtarit
qe pazare bën me shkje

me i shitë t'shqipes gurë e dhe
farë fis e soj e fe


me i sjellë akull siberie
me e mbulue at tokë shqipnije

me re te zeza kahdo shkinpre
bukurine kahdo arbnore

mos me i lanë qiellit me nxe
diell kund shqip mbi det e dhe

as ne ajrie e ne hapsira

as me u rrit lulet e lira

ne tokë shqiptare e vasha te reja
se vershue ka shkjau si rrfeja

kahdo me pare e me hile
me marr goca karajfile

me martue me do pleq shkje
mos me pasë shqipni mbi dhe
......
qani o ara e ju bashtina
bjeshke vrrije alpe e rrpina

kahdo maja e bregore
se kan msy hilet mizore

andej deti e prej shum ane
ka msy parja pansllaviane
me marrë nderin e me ndrrue farë
lirë tue ble shqipninë n dinarë

se shqipnia po esht nji treg
se kah do tradhtija e djeg

se iriqat kan marr frej
ne ballë po dalin shum lakej

shum harbut e e do satana
tue joshë kndej shum qorr jovana

kah thone tokes etnike
me ja prishë mburojnë qelike

ku esht pushka e adem jasharit
thrraasin malet e shqiptarit

brija e lugje kodra e rrmore
kahdo thrret toka arbnore

se ky pleh ma nuk durohet
a nuk ndjeni si gjë mohet
ndjene dheun se si renkohet

ndjeni zallet e currrilat
si lotijn ne shqip bilbilat

jan palgosur gjeeraqinat
edhe ndryshk na jan martinat
prandaj msy kan shkje e shkinat

mbi te shejta te parve troje
si gjarpijt kan msy mbi hoje

ne vasha te bukura por si hana
mbi malsi mbi ato zana

e po duan me na qitë fare
thue shqipnia esht tokë pazare
vasha e gra po per me ble
per me i shit nen nen sllav e shkje

e zgerdheshet shkjau kercuni
prej belgradi e prej zemuni

i ka bën gati do gërgjoja
shkje t' skerqeun sie don loja
loja e zhgjyrit pansllaviane
per me i nisë n'malsi shkodrane

me dinarë tu i veshë rusia
kan msy shtigjet kah malsia

mbush dinarë e metelik
ua kan msy shqipnisë per mik

pin raki pjekun n ferlik

me ato meze plot me zgjyre
i pa nderë e i pa pikë ftyre

siq din shkjau ai n' per gosti
me shit lojë e servili

fjalen dhelper ndjenjen skile
per me e kuptu ndoj karajfile

qikë malsore por si zana

e me e nisë kah pansllaviana

me e que nuse si mbas planit
nisë nga kurtha e pansllavianit

per me e marr kalanë shqiptare
por si treg tue ble me pare
.......................
nga autori ne mergim xhelal ferizi
neper vite me penden shqiptare
vargjete ksaj lahute te re shqiptare vazhdojne
ne pjeset tjera
lexoni te dashur lexues dhe secili shqiptar
të bëj diqka per veten famijene tij dhe per vatan
gur gur behet kalaja por pa unitet nuk ka atdhe
mbrojeni kombin tuaj nga rrrzieqet e mdha
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:16 am

vargje shqiptare

megjithat ne forume shqiptare nuk dihet nese ka njerz apo jo nese lexon dikush apo jo
njeriu as nuk gjene pergjegje e as komente dhe as nuk dihet nese dikush lexon apo jo
ne kohrat ne te cilat po jetojne shqiptarët nuk e di a lexon kush dhe a ja vlenë me shkru,
nuk mund te din njeriu nese ka ndonje njeri neper rubrika e forume apo jo

dhe se a ja vlene te shkruhet dëm kohorë i merr njeriut koha por shtrohet pyetja per ken dhe per se kur shqiptarët nuk vlersojnë a s nuk lexojnë
Ado te vjen dita kur krijuesit te kuptojn se nga vargu dhe poezia nuk jetohet sepse nuk ka lexues shqiptart gjithnji e ma pak lexojn ,
dhe poetet duhet ti mnrrojn profesionet si duket i gjith kombi do te behet tregtarë nga detyrimi i jetes qe paraqet koha dhe sistemi i pamshirshem qe detyron njerzt te vrapojn vetem pas interesit te kafshates
per te mos njohur as baben ,
Ky sistem i qthuri njerzt i shendrrojn njerzt ne qenje tjera dhe i varfroj nga ana sociale e shpirtrore duke eshendrruar njeriun ne nje qenje krejt tjeter sisitem i rrezikshem per njerzimit qe duhet te ndrrohet urgjentisht
,duhet ndertuar sistemein e idealeve njerzore dhe humane
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:17 am

Hyrje
shënime për autorin xhelal ferizi

sot shqipnija ësht mbushë me halle
Sot shqipnija ësht mbushë me halle
nga autori xhelal ferizi
”””””””””””””””””””””””””
sot shqipnija ësht mbushë me halle
e po i qajnë sa gurë e zalle
me lot te dhimbshme po qanë jeta
qanë shqiptari n’ troje te veta
se kan hy serbiane hile
thell ne token karajfile
ne toke shqiptare te bukurisë
thone me bre serbi ka nisë

me bre hekur e qelikun
e ka msy adriatikun

edhe malet e ,malsisë
kahdo perlat e shqipnisë

qani o rreze qani o yje
fusha e mala ara e pyje

renko tokë e kastriotit
po ku esht pushka e barotit

po ku jan djemt si vetima
ku jan gra e burra e trima

se ne ne mal ne fusha e koder
ka hy shkjau n’ malsi e shkoder

o po i sillet rreth bregdetit
mbare shqipnisë s e bereqetit

ku i thone tokes magjistare
gjith ku i thonë shqipni shaqiptare

gjith ku i thonë shqipni etnike
thone ka hy hilja armike

po blenë vasha e po blenë gra
mbarë shqipninë po don me e tha

e po qanë shqip prrue e gurrë
thue nuk mbet as trim as burrë
po qajnë lugje e suka e prroje
kahdo shqip po qajnë kto troje

se serbiani i biri i shkines
thonë ka msy drejt gjeraqines

ka msy shqipet neper male
po shkon loti si rrrke vale
kahdo i te mjerit patriotit

permbi tokë te kastriotit

qajnë kala e qajnë bedena
kan hy sllav porsi hijena

ne tokë shqiptare strategjike
per ta shue mbi dhe etnike

mos me lanë kund qikë malsore
per pa e nisë drejt cernogore

e kah bjen andej serbia
kah belgradi e pansllavia

na i vranë shpresat atdhetare
bashk me klanet mercenare

q’ po gjemon thone mali e toka
q ‘po e shkreton shqipninë gzim gjoka

e do tjerë neper pazare
per me i shit ë vashat shqiptare

se ne tokë mediterane
ka msy parja pansllaviane

vraje o zot kah do shkrumboe
ne hi serbianin ti shendrroe

mos i le gjurmë as tradhtarit
ndermjetsuesit e mashtrimtarit
qe pazare bën me shkje

me i shitë t’shqipes gurë e dhe

farë fis e soj e fe
me i sjellë akull siberie
me e mbulue at tokë shqipnije

me re te zeza kahdo shkinore
bukurinë kahdo arbnore

mos me i lanë qiellit me nxe
diell kund shqip mbi det e dhe

as ne ajrie e ne hapsira

as me u rrit lulet e lira

ne tokë shqiptare e vasha te reja
se vershue ka shkjau si rrfeja

kahdo me pare e me hile
me marr goca karajfile

me i martue me do pleq shkje
mos me pasë shqipni mbi dhe
……
qani o ara e ju bashtina
bjeshkë vrrije alpe e rrpina

kahdo maja e bregore
se kan msy hilet mizore

andej deti e prej shum ane
ka msy parja pansllaviane
me marrë nderin e me ndrrue farë
lirë tue ble shqipninë n ‘dinarë

se shqipnia po esht nji treg
se kah do tradhtija e djeg

se iriqat kan marr frej
ne ballë po dalin shum lakej

shum harbut e do satana
tue joshë kndej shum qorr jovana

kah i thonë tokes etnike
me ja prishë mburojnë qelike

ku ësht pushka e Adem Jasharit
thrrasin malet e shqiptarit

brija e lugje kodra e rrmore
kahdo thrret toka arbnore

se ky pleh ma nuk durohet
a nuk ndjeni si gjë mohet
ndjene dheun se si renkohet

ndjeni zallet e currrilat
si lotojnë ne shqip bilbilat

jan plagosur gjeraqinat
edhe ndryshk na jan martinat
prandaj msy kan shkje e shkinat

mbi te shejta te parve troje
si gjarpijt kan msy mbi hoje

ne vasha te bukura por si hana
mbi malsi mbi ato zana

e po duan me na qitë fare
thue shqipnia ësht tokë pazare
vasha e gra po per me ble
per me i shit nen nen sllav e shkje

e zgerdheshet shkjau kercuni
prej belgradi e prej zemuni

i ka bën gati do gërgjoja
shkje t’ sterkqun si e don loja
loja e zhgjyrit pansllaviane
per me i nisë n’malsi shkodrane

me dinarë tu i veshë rusia
kan msy shtigjet kah malsia

mbushë dinarë e metelik
ua kan msy shqipnisë për mik

pijnë raki pjekun n’ ferlik

me ato meze plot me zhgjyre
i pa nderë e i pa pikë f’tyre

siq din shkjau ai n’ për gosti
me shitë lojë e servili

fjalen dhelper ndjenjen skile
per me e kputë ndoj karajfile

qikë malsore por si zana

e me e nisë kah pansllaviana

me e que nuse si mbas planit
nisë nga kurtha e pansllavianit

per me e marrë kalanë shqiptare
por si treg tue ble me pare

per me shkri kahdo shqipninë
tue shartue me pansllavinë
se per pare luhet loja
per me ra ne kto troje ploja
mos me pasë shqiptarë mbi dhe
perve q rus e grek e shkje
me i na marrë vashat robina
si e don shkjau qe e polli shkina
këmbt e shkjaut me i lpi rrogtare
vashë malsore e tok’ s shqiptare
per me elpi deri në thua
ne yu tube jan dëshmue
jan deshmuee jan tregue
edhe aty vashat jan pa
shkajut te shkines këmbt tu i la
tu i puthë këmbët tu u përulë
pse oj vashë kur ishe lulë
ne at masli tu u rritë krenare
ne ato male legjendare
pse aq poshte oj zanë me ra
per me e lpi zhgjyrin nen shkja
kjo nuk te jep as jetë s nderë
por te len robinë te mjerë
dilni e shihni te verteten
shkjau i shkines si u nxinë jeten
ne zemun shkon sqepekrruta
per me u shitë nder prostituta
si e poshtron shkjau me at zhgjyr
oh medet sa e pa fytyrë
ajo familje qe e msitnon
qe nen shkje vashen e qon
zanen te bukur te bukurisë
e shemton tue katandisë
ne at dhe ne ne hije vampire
i dergon vashat ilire
ne jet te jetve qoftë mallkue
ai qe vashat ka mashtrue
tu i genjye me do ide
se i shkon jeta mirë nen shkje
por nen shkje jo nuk shkon jeta
ndryshe esht krejt e verteta
aty jeta ësht zezonë
merre vesh o vasha e jonë
mos lejo mashtrime naive
per me hy n’ katarre t’ thive
ku i thonë jetes aq mizore
mos turpro trojet arbnore
por se rri si gjeraqina
hiqu shkjaut qe e polli shkina
edhe te tjerve belaqorë
qe e kan msy ket dhe arbnorë
me qellime shum tradhtare
kahdo msy e kan me pare
si me i tha si me e shemtue
si me me marrë e me coptue
kahdo faren me i poshtrue
—————
Vazhdon ne pjeset tjera
nga autori xhelal ferizi
…………………..
nga autori ne mergim xhelal ferizi
neper vite me penden shqiptare
vargjete ksaj lahute te re shqiptare vazhdojne
ne pjeset tjera
lexoni te dashur lexues dhe secili shqiptar
të bëj diqka per veten famijene tij dhe per vatan
gur gur behet kalaja por pa unitet nuk ka atdhe
mbrojeni kombin tuaj dhe secili vetveten e familjen
nga rrezieqet e mdha te kohrave vampire te kohrave te pa mshira shkatrruese per njeriun te kohrave grabitse te sistemeve te gjungles se pa ideale dhe pa kurfar humanizmash
gjithnji e ma teper njeriu esht ne rrezik qe te gjveshet nga ndjenjat njerzore per shkak te sistemeve te rrezikshme antinjerzore dhe edukimit t e gabuar te shoqerisë
lirik nuk është në linjë deqani-ks
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:17 am

vazhdojne vargjet shqiptare
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:17 am

Por se koha s' sheh liri
autori xhelal ferizi
se po vuan shqipnija e mjerë
duan ta qesin me krye në hi
për ti zhdukë qdo të mirë e nderë

për të ja vra vlerat mbi dhe
në këmbë jan ngritur ustallarë
po e përqajnë me klane e fe
me parti e mercenarë

shpirta të shitur e sadist
të pa ndjenja per atdhe
sabotues e socialist
diell te jet's si lënë me nxe

por se duan ta rrokullisin
e ta hanë po mish te gjallë
e shqiptarët ti degdisin
e ti thajnë si peshq mbi zallë

prandaj shum o mëmë shqipëri
un i gjori sa pa vuaj
se kan dalë sa shum kurvëri
gjakun tënd duan ta bëjnë ujë

kan dalë shum fytyra lavire
qe po shtiren patriot
duan të djegun o tokë ilire
me varfri e me barot

ne emer të fesë në emer të atdheut
në emer të mjeres shqiperisë
duan të ja djegun mëmëdheut
gurë e dhe të bukurisë

dikush p'llet e dikush nget
kush si lopë kush si gomarë
duan shqipërinë për ta lënë shkret
përmbi dhe t' mos ket shqiptarë

rrejnë me maska aq kopile
mashtrojnë hënë e mashtrojnë diell

t'ë vyshkë duan token karajfile

në gjamë ia duan po dhe e qiell
---

të gjith bastard jan keta kopila
prej të cilve qanë edhe mali
fusha të gjera e karajfila
mallkua qofshin djalë pas djali

edi rama e gjinushi
e shum të tjerë që i polli shkina
e sa vandal që jan kurkushi
përqajnë shqipet me krahina


se po i nxitë ai hasmi i zi
që nuk don shqipni mbi dhe
per te ja vra qdo ardhmeri
gjak e lot me ja derdhë rrke

me i vra arat te bereqetit
fusha e brigje bjeshkë e male
po duan mish për qenë të detit
per ta vyshkë shqipninë ngadale

per ta shterrur per së gjalli
per ta djegë e për ta tha
ti rënkojnë gjith dheu e zalli
veq pse duan kshtu grek e shkja
...........
autori xhelal ferizi
............................
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:17 am

Nuk po ndalet jo cetina
autori xhelal ferizi
Nuk po ndalet jo cetina
por si cubat kah vranina
që dikurë u lshuan në bajraqe
për ngatrresa sherre e gjaqe
pë me msy të bukuren shqipni
kahdo i ka kjo mal e vrri
...
fusha të gjera e kah bregdeti
neper ara bereqeti
veq pse knjazi i malit t' zi
ju dha dorë ju dha liri
ne at kohë e dikurë motit
me e msy token te kastriotit
ju dha armë e ju dha pare
per me msy mbi tokë shqiptare
---
ashtu sot jan lshue mbi troje-
se q' gjëmojnë lugina e prroje
edhe degë qeina e lisa
kah do ka shqiptarë me plisa
por se sot me i tjeter lojë
gjuhen shqip po e duan rrënojë
---
kahdo token po shkretojnë
gjuhen shqipe se q' po e ndrrojnë
nuk po duan për farë mbi dhe
germë shqiptare as për be
as per farë as gjuhë amtare
as fletore as abetare
---
po i shuajn gjurmët kulturore
gjith ku i thonë ndo'j shenj arbnore
për qëllimet pansllaviane
qerdhja ruse e cetinjane
se q' po lshon plane cetina
se q'po turren shkje e shkina
kahdo ne troje argjentare
per me shue fise shqiptare
---
flenë europa si gjithmonë
pansllaviani kur shkreton
trojet tona gjithkombtare
deri kurë vuajtje e kalvare
deri kurë asimilime
deri kurë t' vuan toka ime
...
deri kur të vuajnë kto troje
deri kurë shkrumbime e ploje
deri kurë po lot e ndjekje
deri kurë grabitje e vdekje
deri kurë në troje të veta
me zullume të shkon jeta
...
veq pse jem nje bimë shqiptare
rrethue n' bisha zullumqare
me skenare e kombinime
e kan zbrazur malsinë trime
plavë guci e podgoricë
deri n' vraninë e qakavicë
...
me shëmtime e me sa akte
sa marveshje e sa traktate
ne periudha sa kohore
e lan shkret token arbnora
me sa letra e sa sekrete
me marrë ara e bereqete
pansllaviane i bejn tapia
kan vu synin kah shqipnija
---
ne troje te blerta e argjentare
kahdo ka lugje eujvare
kahdo ka te bukura male
per me i zbrazë trojet ngadale
---
kendojn qyqet n' qiparisa
pak jan mbetë shqiptarë me plisa-
eh at'her para sa vjete
sa avione e sa tragete
kan kaluar po permbi dete
edhe tash ne kohë te vona
shum kan ikur fiset tona
para shpates pansllaviane
me dy teha cetiniane
---
ne emer falc si mysliman
sa shqiptarë kan lënë vatan
sa kan dalë si tjerë me vulë
rrënj't shqiptarve për t' ua shkulë
---
se kshtu e desht belgrade shkina
me mbet qyqet mbi qetina
kahd n' t' bukura trojet tona
për me qa do qyqe t' vona

vend banime me pasë t' shkreta
t' mos ket shqipe n' troje t'veta
------
por se të ikun të zbrazen trojet
që ti mblojnë po driza e plojet
---
të mos valoj përmbi qatija
ai flamur qe e ka shqipnija
---
as nder lugje as nder shkembore
te mos ket kund farë arbnore
kshtu e desht kjo cernagore
.....
se prej moska vula e carit
kshtu u nis at'her pazarit
me europë e pat pleqnue
trojet knjazit me ja lshue
---
edhe sot kjo lojë po luhet
sot malsia thue po shuhet
edhe hoti e troje tjera
mbetë jan gurëve qyqet t' mjera
se ësht zbrazë ka mbetë pa qika
siq e desht ai cari e nika
---
per me mbetë pa djem e vasha
në at kohë kur ali pasha
prej gucie i tha berlinit
ingilizit e latinit
...
edhe shkjeve të rusisë
se si lshoj trojet t' shqipnisë
edhe sot kjo lojë po luhet
thua se hoti krejt po shuhet
edhe plava e gucija
e pa djem thue mbet malsija
-----
mbet pa djalë e mbet pa qikë
te gjith kan msy në amerikë
-----
se ne kalvare ne kohra te gjata
cetinjane i ndoq shpata
---
u mori trojet me tapija
iken vashat e djelmnia

sot kan mbetë dinoshë e tuz
hot e grudë me vajë në buzë
se per troje po kan mallë
per dhe te parve gurë e zallë
---
pertej deti larg kan ikë
deri n' kanadë e amerikë
kaluan male e kodrinore
se i përndoq kjo cernogore
.......
magjen miellin ua ndali
s ju la fjerë as ndoj dushk mali
pa e përgjakë kjo zullumqare
tu u sulmue fiset shqiptare
---
per nje plan per nje qellim
msyu me dhunë e msyu me krim
per ti zbrazur trojet shqipe
kah do jan me degë e pipe -
mbarim i pjese se parë te kenges shqiptare
me titull nuk po ndalet jo cetina
nga autori xhelal ferizi shqiptari ne mergim
i harruar qe ridhjet vjet me penden shqiptare ne sherbim te atdheut
te kombit t e trojeve etnike -
vazhdon ne pjeset tjera ne vargje kenge e lahute te kohes
me vargje shqiptare -
Ju pershendete autori xhelal ferizi nga mergimi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:17 am

Forumi shqiptar.com e ka diskriminuar autorin xhelal ferizi me menyra qe as serbi ndoshta deri aty nuk do te shkonte aq larg dhe ne forumin shqiptarë .com -
ishte pseudonimi delirium tremens qe ishte bisha ma psikopate ma antinjerzore-
e sjelljes s e shfrenuar manjake -ndaj autorit qe bente gjtihfar lloj poshtersirash ne forum -falcifikme dhe fyerje nga me te ultat qnjerzore rrena e dezinformime -
poshtersite e tilla te tij i lejonte albo administratori fiori darius si dhe komplet stafi i forumit.
Ne sjelljete tyre shifeh kafshëria e vertetë e diskriminimit tradhtarë të zi satanik.
Albo administrator8i i forumit jo vetem qe nuk esht shqiptar por esht nji antishqiptarë i zi qe ma shume don janullatosin se babain e vet njeri fanatik i terbuar antishqiptarë qe e karakterizon urrejtja per veriun e shqiperise dhe shqiptarët se bashku me delirium tremens vampirin ma te pergjakshem te te gjitha kohrave te urrejtjes makbabre kriminel i zi psikopat i degjenruar qe rrall mund te shifet ne forumet shqiptare te internettit ose ne te gjith hapsiren nj e djallë i zi e i poshter i pa vlera e i pa karakter si ai -
Ne vitin 2005 pas daljes se shum adhuruesve te autorit xhelal ferizi ne forum zhvillohej drama e vertet ne mes te shqiptarve dhe grekofilve te administrates-
Administrata grekofile e forumit shqiptar .com gjitn naten fshinte komentet me te mira te njerzve dashamire te artit dhe kultures dhe lejonte vetem fyrjet shtazarake te
personit kriminal njeriut me te ndyre qe ka pa ndojnjeher interneti delirum tremens -
pas tij vini grekofon te tjerë te zi ne at forum qe fyenin pa nderpre kriminela te zi antiveriorë dhe antikosoovarë e ne pergjithsi antishqiptarë te terbuar me nje urrejtje te shfrenuar te paparë bandideske te shpirtit krim krim i zi qe e kishin.
Jam i bindur se ata do te benin ma zi se vampirja liza hogja qe piu gjakun e lek qokut ne vlorë ku njerzit masakroheshin me sopata nga urrejtja e tervuar karrieriste te grekofilve te shitur.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:18 am

Se mund të ekzistojnë disa shpirta kaq makabër
provokatorë në forumin shqiptarë.com te cilet vazhdimisht i mbronte administrata
ata gojë qakaj
- kaq egërsira provoaktoerësh të pa karakter kaq të pa karakter
-
shizofen te pa fre kur far freni ata nuk kishin -
kaq diskrimnues kriminel qe jan ne gjendje te shqyejn gjithqka mish nga urrejtja

dhe zilija smira armike e pa fre shizofrene -

Ne pordhet e tyre pshtillej nji far pseudonimi qe quhej zanor -

Keta panhelen grekofilne at forum te cilet urrejne kosoven
dhe qdo gjë shqiptare e kombtare -

kaq gjeloz të sëmurë me logjikë të errt vrasese -

kaq diskreditues kaq njerz të ult pa cipë e te pa fytyr

qe ta hanë hakun hane mish patriotin shqiptar
-
kriminel te pa vlera te fisnikri -

te pa burreri e dinak të pa besë pa kutlurë bastard gjaprij kaq te helmuar te urrejtjes-
njerzore -

Kjo mund te shifet vetem te kriminelët barbar serb qka deshmon se vertet

disa grekofil të zi ne at forum ishin vertet vampir te zi te pa shembullt

te shpirtit t e keq e sterkeq-

simbol i se keqes dhe pabesisë e thikes dinake pas shpine .

Ata nuk kan asgjë të përbashkët me artin e njerzoren ata jan te pa fre

ata jan te dirigjuar nga greket-

dhe kan hapur at forum per qellime te tyre


per qeillime te grekve ndersa ata urrejn krahina te kombit -

dhe jan aq te poshter sa qe nuk ka kandar qe i matë ata dhe poshtrsinë e tyre

flliqsira te papara -

Poshtersia e tyre shkon deri ne absurd shpirti i tyre qet aq shum zgjyr e zdral

dhe ësht ne gjendje te shkoj ne urrejtje te pa fund sa oqeane me zhgjyr shpirti

do te derdheshin nga ata te mallkuar sa qe te befason kjo sterkeqsi e tyre bizare -

Nje urrejtje e till qe shkon aq larg ësht barbare primitive kriminale -

pervojat ne at forum kan treguar se nje urrejtje e till esht per tu habitur -

Ne forumin shqiptar.com jan regjistruar shum shqiptarë duke menduar se ai esht nje forum

shqiptar e duke mos e ditur se administrata dhe moderatoret

ne at forum esht kryesisht e disa melezve pjella te zeza sherbtore te grekut -

minoritar e perzierje kopilash dinak te pa burrni e te pa fytyrë te pa besë e te poshter sa s ka kufij poshtersia-

Ne forum ne vitin 2005 dilnin numer shum i madh i lexuesve qe ishin ne anen e autorit xhelal ferizi
dhe shkruanin mendimet ma pozitive te mundshme per autorin

-me pastaj u shfaqen numer i madh i te interesuarve lexues te sinqert
ne at forum

per ta mbrojtur autorin xhelal ferizin nga qakajt e poshter grekofil e serbofil


dhe për ta pritur në nje pritje të organizuar në masë të hapur në nje sallë ne nje mbrëmje letrare per ta ndihmuar -
por administrata progreke grekofile e zezë e forumit shqiptar .com dhe moderatoret armiq te kombit shqiptar

-te gjitha mendimet pozitive te lexuesve dhe deshiren e lexuesve e komentet pozitive i fshinte
me harbuteri armiqsi sepse ishin armiq jetik te kombit shqiptar-

-dhe lente ne forum vetem provokimet fjalet fyese te bandave greke
ne forumin shqiptar .com aty -

Fjalet ma te zeza e te pista te kryemanjakut psikopatit
- delirium tremens-
dhe te tjerve grekofil te forumit qe ishin nji numer i caktuar
që ishin jo numer i vogel provokatoresh-

Forumi shqiptar .com u formua nga nje bandë grekofile antishqiptare
ortodoksë ne amerikë -per ti hedhur hi sy shqiptarve ne fakt u formua per qellime qe do te dihet ma vone per se sepse shifej dhe puna e tyre per se -

ata disa nga ata ishin nje bandë armiqësh e agjentesh aty veprimtarë te zi
te anti shqiptarit
nikolas geixh -
dhe administrata e moderatorët jan ortodoks fanatik kryesisht antikombtarë

adhurues të armikut të kombit shqiptar ë vasil bollano s-

kryeshef i organizates panhelene omonia

qe vepron ne rrenimin e themeleve shqiptare ne shqiperi -

ATA ADMINISTRATA E ATIJ FORUMI JAN MANJAK

adhurues te flakt te bollanos-

ne krye me psikopatin delirium tremens dhe tjetrin psikopat ne at forum

me me psuedonimin delirium tremens krye kriminelin -

zanor ----- pastaj anxhi ---angelina g2 --- infinity --- pink --
shkelqesia e tij---xhuxhu ------ dhe psikopata te tjer te omonias
provokatorë kriminal te pa fytyrë -

Te gjith keta ne krye me delirium tremens i cili esht nje tradhtarë i madh

i kombit shqiptarë - ndersa pseudonimi shkelqesia e tij ---

poashtu nji zgjyr i ndyrë nga berati i shqiperisë -

i cili ësht nji nder sponzorizuesit e omonias -

nga ortodoksia antikombtare ai ësht bandit nga berati
-
urrejts i terbuar e qdo gjëje shqiptare -

si dhe antarë të omonias bandë panhelene organizatë e spiunimit

dhe veprimtarise antrishqiptare-

për qëllime që vetëm ata grekët e dijn pse -

Nga zhgënjimi në at forum me mijra shqiptarë patriot atdhetar e kan braktisur
qe ndjeheshin shqiptar te vertet e kan braktisur forumin shqiptar.com -

dhe e kan pa masken e ti se kush jan ekush e ka formuar-
se si e nga kush u krijua forumi -

ata jan larguar nga ajo faqe e zezë grekofilie-

forumi shqiptarë.com u krijua nga grekofilia ket duhet te dij kombi pa kurfar dyshimi-
ate me ndihmen e kombit e te shtetit shqiptar -
duhet ta marrin me forcë ne dorë forcat patriotike shqiptare
dhe te perndiqen te gjith grekofilet nga aty nga ai forum edhe administrata grekofile e moderatoret vetem ather mund te jet e te quhet forum shqipta r
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:18 am

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:19 am

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:20 am

keto dhe shum gjera te tjera vet te Deqani-Ks.
http://deqani-ks.all-up.com/
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:20 am

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 15 e 16 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi