Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Faqja 3 e 16 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next

Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:15 am

Ah sikur të isha përkthyes i dashurisë
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------

ah sikur të isha përkthyes i dashurisë
sikur të isha un vet gjuha dhe ndjenja e sajë magjike
sikur të njihja të gjitha gjuhët e gjithsisë
sikur të isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbërthim'analitike
--------------

ndoshta do të flisja me formim subjektin e ndjenjave të dashurisë
sikur të kisha në qdo mikrondjenjë nji det
dhe vet zanafillen e botkuptimit të sajë të para'nismërisë
dashurinë që e nisi ajo paranismëria qëllim nyja vet
-----------
ndoshta qëllimit të sajë njerzorë përkthyeshëm gjuhë qiellorisht di ti kisha ofru zbërthim
me kët gjuhë e ndjenjë laboratore të kuptimsisë
me miliona gjuhë'ndjenja në secilen germë përceptim e shkrim
ndoshta ! e kisha thënë analitikisht fjalëndjenjen e dashurisë
------------
po ku ta marrr kët gjuhë'pasuri mbi'qiellore
kët zanafillë magjike të para nismërisë
ku ësht ky material i syve i zemrave krijim nismëtore
e ndjenjat që jan nisë përshpirtshëm ato i kan mbjellë para foljoret' qëllim mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellë mbiqiellorët destinim për dashurinë paranismëritë mahnitore

-------

në secilen paranismëri mbiqiellore të ndjenjë dashurisë
në secilen mikrondjenjë gjuhë fenomen zemre qudi destination spjegim
paraqiellori quhet kjo mahni gjuhë zemer shpirti që flet e para'gjithsisë
spjegim ndjenjë mahnitore që u mbjell dashurueshëm si vlim
në paragjith'sinë e paranismërisë dedikuar shpirtrisht për njerzim

---------
mahni shpirtë shkncoro shpirt laboratoro zemre e ndjeshmërisë
që ësht nisë në gjakun ndjenjave të përsosura mjeshtri e para gjithsisë
ndjeshmëri gjuhë mikrondjenjë në të qdo miliardten qelizë
qehreshprehje shpirtzuese shartim gjuhë komponent fenomen habitse ësht dashuria në analizë
sikur te isha përkthyes mbi qiellorë i ksajë gjuhë shpirtse dashuri
kti art kuptimsi margaritarë i shpirtbukurisë
ah sikur të isha përkthyes gjuhtarë qehrezeme qehreshpirtë fjalorë mbiqiellorë i dashurisë
shkencë të re të përsosur për dashuri do të kisha nisë
-------------

por ku të gjendet kjo materialo filozofi shpirtroe zbërthimsi sherr'ëmbël'nisje nisje ëmbëltare
që nxiti të gjitha flakë zjarmtaro ndenjë'ndezëse që magjik qiellorisht flet
me të padukshmet mbrendësi spjegime vullnet formë nismëtare
paranismëri në qdo mikropikë shpirtzim ndjenjë nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria para shpirtsi zjarmtare e para zjarmtare
para toksore para ujore para nismë para tokë e det
ishte nisma ishte dashuria definimi i shpirtësisë vet
---------

ku ta gjejë në ndihmë galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme të perendisë
ku ta gjejë gjuhë fenomene gjuhtare'ndjenjë galaktiken
që dashurinë në mbi qiell e ka nisë
kur paranisma nisi shpirtë dashurinë fenomen'istiken
ather edhe dashuria shpirtrisht e filozofikisht nga matejra ësht nisë
---------

dhe vetëm me ah e ohen shpirtrore gjuhë nuk mund të bëhem përkthyes dashurije
kur nuk kam asgjë informim emocion të paranismërisë
se kjo ësht mahni e forcë laborator perëndije
që din kso qudirash si opium si dehje fantazie e jetsorje e realje e shpirtprekje me nisë
--------

e si mud të jem un përkthyes kur në qdo ndjenjë të sajë
ësht një qudi që mister që shpirtisht gjuhë zemre flet
kur asnjë sekret toksorë zemërisisht si dry s' ka fuqi ta mbajë
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhë zemer e vaj
e lotët hidhrim gzim sa nji det
----------

si të behem un përkthyes i sajë njeri toksorë fjalorë varfanjak gjuhtarë
kur të thellësishmen paransimëri nuk e njoh gjuhë as pak fare
si të jem un gjuha e interpretit për dashurinë kët farë
qe zbritë ka nga para'qiejt me drita rrezetare
------------

Xhelal Ferizi mërgimtarë nga Mitrovica e Kosoves
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:16 am

Atdhe
————
Autori xhelal ferizi
————–
atdhe ësht kur punohet me ndergjegje e përkushtim
atëdhe ësht kur bëhesh shpirtrisht njish me dhe
atdhe ësht loti i sinqerti i dhimbjes për vend tim
atdheu ësht ma e bukura fe
—————
atdhe ësht kur vdekjen e bën si me le
atdhe ësht kur vdes për atdhe e ringjallesh përsëri
e vdes prap e ringjallesh po të jet nevoja mbi dhe
atdhe ësht kur atdheun e quan dashuri
——————-
atdhe ësht kur sakrificë për te ndjehesh
atdheu ësht kur ri’vdes për te me mija her
atdhe ësht kur nga bukuria e tij dehesh
atdhe ësht kur e ndjenë se i yti ësht e i ti je përher
—————-
atdhe ësht kur ti ai bëhesh e ai ti
kur ndjeheni nji mish e gjak
kur dhimbjet e ndjenjat i keni nji
kur vdes duke e dashur në mbrojtje e prak
—————
atdhe ësht më e bukura dashuri shejtëria
atdhe ësht ushqimi ma shpirtërorë
atdhe nuk ësht demagogjija
e aktrimi me fjalë o të gjorë
———-
atdhe ësht vetëm puna veper
por jo vajtimi qyqarë
atdheu nuk ësht leckë as leter
puno për atdhe o shqiptarë
—————–
Autori xhelal ferizi
liriku shqiptarë kosovarë në mërgim me mallë të atdheut
————————-
lexoni lexues të nderuar
lexoni me koncentirm dhe vemendje secilin varg
të autorit nga kosova iliro dardano shqiptare
ndjehuni në varg
dhe tregoni shoqes shokut për vargjet
se ku mund të lexohen

mbani ndershmeri rrespekt drejtesi dhe konsideratë
nda j vargjeve shqiptare ju falenderoj per rrespektin
ne fund te fundit njerz jemi dhe rrespekti na mbanë gjallë
pa rrespekt e drejtesi jeta nuk
do te ekzistonte mbi dhe
-----------------------------
autori i lexuesve shqiptarë liriku
rrespekt për lexuesit bashkattdhetarët e mi të dashur
shqiptarë motra dhe vllezer të nji gjaku vllezer shqiptarë malsorë të malsisë
-------------------------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga RihHana prej Sun Jul 11, 2010 11:16 am

NëSE MALLë PëR MUA KENI
----------------------------
Auori xhelal ferizi në mërgim liriku
-----------------------------
nëse mallë për mua keni
e mbi dhe nëse m’ kërkoni
n’ karajfil mua do t’ më’ gjeni
e në brushë bari kur ta lmoni
----------
nëse për mua ju joshë loti
a ndoj stinë e bukurisë
më gjeni n’kujtime në palcë moti
mu në kalanë e dashurisë
----------
më kërkoni në za t’bilbilit
o nën hije të qetines
o në driten e kandilit
o në shpirtë nota t’ violines
--------
edhe në shekuj më kërkoni
edhe n’ për glob nëpër humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t’ lira
´-------
ose më gjeni në gji t’ kurbetit
dënes’shëm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhë si gurra t’detit
vargje të bardha në rimë lirike
-----------
un jam tretë nëse m’ kërkoni
un po shkrihem kudo t’ m’ gjeni
kur sa i qiell të dashuroni
aty jam me varg refreni
--------
nëse e thoni at fjalë goje
emrin tim dikund me mallë
më kërkoni nëpër hoje
bletët art t’ shijes m’ kan shpallë
---------
Më kërkoni në gji të ylberit
në art të fjalës mu në pendë
mu n ‘lulkuqe e në fije t’ fjerit
bashk me yjet në kuvend
-------
më kërkoni nëpër vlime
a’ ku rrin palca e mahnisë
në art të mallit plot kujtime
Në mbretrinë e dashurisë
------------
autori xhelal ferizi në mërgim
liriku nëpër vite me vargje shqiptare
-------------------------------
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:56 am

Por se dije moj malsi
------------
Autori xhelal ferizi
----------------
dije mirë mori malsi
si e kërkon rrezja zambakun
ashtu ndjenja plot mirsi
kah damari e kërkon gjakun
------
porsi gurrat me vi e va
që i bashkojnë kullimet në valë
ashtu vllau gjith kërkon vlla
gurra e shpirtit i buron n' fjalë
----------
si damartë shpernda kur lidhen
në nji cak që quhet zemer
edhe shqiptart t' nji gjaku mblidhen
nji shqipni ta kenë me emer
..............
e kosova e bija e qendreses
kërkon ndjenjen kah shpirtsija
nëpër male e shkrepa të beses
i rrah zemra kah malsija
---------
jan dy motra dy krahina
shqip e kan nji gjak e fe
porsi të rreptat gjeraqina
shkojnë me krah ku i thonë atdhe
---------
ato bashk jan si dy rrfe
kur shkreptijnë po kah armiku
në flakë të barotit ato jan le
në betejë s' ju luen qerpiku
-----------
jan stermbesa te kastriotit
kan gjak zhari e gjak trimnije
hanë qelik e flakë t' barotit
jan dy bija të nji etnije
---------
që të dyja qysh në djep
na i ka rritë po shqipni nana
porsi zana në mal e shkrep
i shndritë prore dielli e hana
-----------
ato jan bija shqiptare
gjakun t' kuq e kan të agronit
të teutes legjendare
jan dy bija të nji drangonit
-----------
babë e nanë i kan shqipni
fis e farë e gjak e degë
e kan gjakun plot liri
porsi e ka e kuqja shegë
---------
të dy të ëmbla jan kah besa
e kah kullimi e per kah ndera
si në dy lule ku rrin vesa
ju rrin shpirti si pranvera
------
të dyja jan dy kanarina
që i kndojn tokes e lirisë
ju ka kndue huta e martina
neper shekuj t' historisë
--------
jan dy motra jan dy deje
si dy aorta në nji zemer
që nuk ndahen shpirti as feje
nji shqipni e mbajnë me emer
--------------
Autori xhelal ferizi
liriku në mërgim
--------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:57 am

Në mes tuaj
--------------------

Emitim i Naimit
----------------
Shkruan xhelal ferizi
-----------------
krijues vargjesh mergimtarë

-----------------------------
në mes tuaj tash qëndroj
shkrihem germave e në shpresa vloj
në mes tuaj kur më shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallë në jetë
nëpër vleren e vërtetë
kur t' ndëgjoni se jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekë
un dua majen lart me e prekë
un dua brezit me i ligjru
si bilbil në bli e ftu
un jam qiri që po shkrihem
në mes tuaj dua të ndihem
dua dritë me qenë për ju
dua n' shkrirje me u fliju
që ju të shihni pakëz shpresë
penda ime të mos vdesë
në mes tuaj jam i gjallë
jam me shkrirje jam me mallë
jam në udhen e vërtetë
jam vet germa fletë më fletë
në mes tuaj jam i uruar
jam i etshëm e i përvluar
që tu jap un ndonjë pikë
varg të dilleit mbledhë në etikë
qe tu jap un pakëz ujë
qe t' kuptoni dheun e huej
që tu jap un saldim n' pika
mbledhë n' për yje n' galaktika
në mes tuaj jam me shpirtë
jam si balli i qliellit t' dlirtë
jam nji varg që bashkoj fe
bashkoj lule gurë e dhe
në mes tuaj jam uratë
jam me mendje dit a natë
veq për ju me cak në varg
jam me vlim qe u nxejë nga larg
në mes tuaj jam si vlla
për ju mote un kam tha
me at pendë un kam shterrë shkollë
që ju të jeni n' pip si mollë
në mes tuaj jam jet'mirë
jam krijues me varg të lirë
në mes tuaj jam ngjyrë prore
për me u shkri mbi tokë arbnore
në mes tuaj jam vet jeta
jam gjithmonë fjalë e vërteta
jam në dije jam në udhë
në mes hallesh rrudhë për rrudhë
në mes tuaj jam germë shekull
jam si hanë që rrethoj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ju jap varg e art prej rime
nuk do të shterret ngjyra ime
e ju thrras me komb e fe
që tua duani gurë edhe
shqip të rrini e kuvendoni
pendë e pushkë që ti bashkoni
ju thrras në vargje gjithkombtare
që të duani gjuhë amtare
dhe e gurë e tokë të etnisë
trashgimi të ja leni fmisë
brez pas brezi djep pas djepi
duani lug e maje shkrepi
rrafsh e fusha e ledina
shqip ku enden moti e stina
në mes tuaj jam një dritë
që me gaz un ju kam pritë
jam i gjallë sot me pendë n' dorë
jam i bardhë si e bardha borë
në me s 'tuaj jam kullim
Jam jehonë e jam kushtrim
me varg timin hijelehtë
jam poeti i vërtetë
jam në jetë e do të mbahem
un prej jush nuk do të ndahem
jam idhtarë i qdo progresi
jam si rrezja n' buzë mëngjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
në mes tuaj jam varg me rrke
në mes tuaj kam me qëndruar
varg e strofa duke shkruar
do të shkrihem si kandili
me kangë vargu e art bilbili
do të jem për troje arbnore
por si vlera oratore
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:57 am

do të marr fjalë prej shege e blini
do të marrë valë prej ibri e drini
do të marr erë prej lule thane
do të jem sy për kokë dardane
do të jem ballë ku e don etnija
do t ë jem shpirtë ku rrnon shqipnija
do të jem art për shtojzovalle
do të jem rrymë për gurë e zalle
do të jem shpresë për lot e halle
në mes tuaj i qëndruar
do të jem i përvëluar
do të kndoj mbi dhe t' syrgjynit
që tua kpus prangat e drynit
që tu lidhi zemr m' zemer
kahdo i thonë shqipni me emer
do të jem një jetë për jetë
me art t' vargut të vërtetë
do të jem nji dritë e re
në mes tuaj un bëhem rrfe
gjuaj armikun rend me rendë
her me fakt e her rme pendë
në mes tuaj un mërgimtari
rri me pendë e vargje e ari
në mes tuaj un e nxis stinen
për me e gzue t' krsitalt zallinen
në mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalë prej karajfili
që del flete e shtrihet qeshë
un me vargje kem me u veshë
në me tuaj do të mbihem
në mes tuaj un do të shkrihem
do të jem liri e fjales
do të jem curril i vales
do t'kërkoj si e vyeshmja bleta
lulë më lulë ku shtrihet n' fleta
kado në vargje e rimë nektare
me ua guzue zemrat shqiptare
me ju nxitë kah unitieti
me l'vizë ndjenjash toka e deti
ma hjeshinë at vargatare
me ndezë zemra atdhetare


do t ë jem qiri e dyllë
do të shkrihem do t' jem yllë
që ju udhen ta keni n' dritë
jam n' mes jushë e ju kam pritë
bashk me penden mendjehollë
do të kndohem shkollë më shkollë
sa të jen shekujt e lirisë
do të jem qiri i përjetsisë
për at dritë e për me shkri
art e varg e bukuri
në mes tuaj për me mbetë
si nji qiri i vërtetë
kahdo udhët për ti shkruar
germa ime shkollë e shtruar.
në mes tuaj jam për jetë
kur t' ndëgjoni se jam tretë
mos pandehni s e kam humbë
un për ju do bëhem shkumbë
nji shkumbardhë me la qdo mni
me i mbajtë paqet bardh me pi
kur t' ndëgjoni se jam tretë
jam n' mes tuaj dikund në jetë
jam ba fletë e jam ba bli
jam bë art e jam bë fli
për tu shtrue për ju si shteg
t' ju shartoj gjakun me shegë
kur t' ndëgjoni se po vuaj
jam i gjallë në dheun e huaj
pyetni fllanxa e dallëndyshe
pyte kohen që u bë ndryshe
pyetni zogj e dallëndyshe
ato e dijn kah kam shtegtue
ma varg malli tu ligjrue
per atdhe e ato troje
si gurgllima neper prroje
kam gurgllue me rima shpirti
që të jem billbil ma i dlirti
pytnen lotin e saksisë
pytne penden që pi sisë
nëpër vargje t' nostalgjisë
se qdo kund un jam në jetë
me pend n' dorë duke mbushë fletë
jam n' mes tuaj ja me ju
jam si diell që s' ka prendu
jam si hanë qe rrin me yje
jam si kru që rrjeedh në pyje
si valbardhe nder ujvare
që kulloj me rimë shqiptare
por si qehre e trandafilit
porsi qelja e kamomilit
porsi harku i yber qiellit
si të argjendat rreze t' diellit
porsi e bukura e bardhë vizllima
su sjell vargun rima rima
nëgjuh zemre e pendë poeti
si gjersia qielli e deti
ju sjell ndjenjen neper vlera
si harlisjen kah pranvera
që e shplaosin lulet n bari
ashtu un me varg shqiptari
porsi elhta ajo puhiza
ju a lmoj artiun n' për qeliza
që të ndjehni syth e pip
porsi shegë në degët shqip

Kur t' ndegjoni s e' kam kja
un për ju jam duke u tha
që të shihni ditë të mirë
që të jeni pipa t' lirë
që të jeni gjith në jetë
vet lririja e vërtetë
Kur të shihni se jam larg
do të mbajmë shpirtin me varg
kur t' ndëgjoni se jam tretë
qels jam ba për ju në jetë
që në pranga turrem n' vrap
me ju a qelë shekujt me hap
kur t' ndëgjoni se jam vyshkur
un për ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam në jetë
jam poeti i vërrtetë
jam si palca e mërgimit
shkrihem n' varg prej përmallimit
bëhem qiri për atdhe
jam në mes tuaj si dritë e fe
jam nji varg që lidhë etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarë që pikë saldimit
jam për paqe kundër krimit
jam n' mes tuej tue pikë me vlim
per me e mbajtë shqipninë n' bashkim
me gjihë shqipe rrezanike
me e përti shqipninë etnike
----------------------------------
autori xhelal ferizi liriku në mërgim
-------------------------------------
popullit tim të shumvuajtur shqiptarë në të gjitha kontinentet
ku jeton
i bëj të fala
dhe kërkoj kontakt me lidhje të ndryshme
shqiptare
organaizata e shoqata shqiptare
kërkoj
kontakt me lidhjen shqiptare nëpër botë
dhe poashtu me
milionerët shqiptarë
ka kohë që kam paraqitë kët dëshirë publikisht
dhe nuk ju ka hije të më lënë në balt
se nuk e meritoj
kërkoj sponzor dhe përkrahje shqiptare
sidomos jam i intresuar të kem lidhje kontakte me zotri
Ekrem Bardhen pasanik i njohur në Amerikë
Në amerikë poashtu me Hajdar Hari Bajraktarin - nga kosova

dhe miljonerë tjerë shqiptarë
sepse kërkoj krah për të fluturuar
pa krah nuk fluturohet
vetem po ndjehem o dobt dhe i pa fuqishem
prandaj shqiptari shqiptarit duhet me ja dhanë krahun
kush mundet te me ndihmoj në kët qëllim nderon veten
dhe qështjen kombtare.
pa unitetitn e shqiptarit me shqiptarin ne do te jemi te humbur dhe te neperkembur nga secili pushtues
të kota jan britmat dhe lotët e qdo gjë
vetëm bashkimi fuqija dhe duke ja dhën krahun njeri tjetrit
mund të shpëtojmë nga kulqedrat qe duan të na asgjësojnë
ne nuk duhet te na karakterizoj egoizmi dhe ndjenja vetiake
si vetiak ne do te shuhemi do te dhunohemi do te matretohemi do
të qajmë të pa fuqishëm rrugve të botes
shqiptar rruges tënde duke ecë mos prito her mbas here duke qit në kalanë kombtare
nga nji kontribut dhe perkrahje
se gurër gurë bëhet murë e nëse nuk qet hiq nuk bëhet asgjë mendoj se neper shekuj
nuk kemiqen sa duhet unik siaps asaj qe kam pa dhe kam lexuar nga historia kombtare
sikur te kishik kenë unik dhe te organizuar e ma pran njeri tjetrit
as gjasat ma te vogla nuk do ti kishin armiqt te na kantandisin kshtu ne ket gjendje
siq jemi sot vetem me pak perpjekje te gjith ngapak dhe pa u ndalur te kontribojmë ne shpetojmë dhe sigruojm trojet tona etnike dhe jeten tonë tokat tona sigurojm pozicionet tona zhvillimin tonë
te shpartalluar nuk ja arrijm kurrë ky ësht iluzon dhe britma zhurmë kot
pa punë konkrete nuk do te ja arrijmë shpetimit dhe bashkimit kombtarë
se paku ngapak nji kontribur dhe nji vetedije ma e lartë qe te ja jep krahun shqiptari shqiptarit sa me te fort shqiptart aq ma mir aq ma i fort esht edhe personi qe jeton ne e mesine tyre pra secili puna pra vetem puna ndersa mos puna do te na shuaj vertet do te na shuaj te gjithve
ATDHEU DHE JETA IDENTIFIKOHEN ME PUNEN dhe bashkimin si qdo dit qe shkon ne punë ne fabriukë ashtu esht edhe atdheu atdheu esht puna kur punon ke atdhe kur nuk punon enuk bashkohesh me asken nuk ke atdhe as familje
pra vet zoti e la q enjeriu te mvaret nga njeriu e te gjith ne se bashku te mvaremi nga faktort tjer e nga vet perendija te mos tregohemiaq mendjemdhej e kryeneq se do te humbemi thjeshtesia esht ma vyrtyt se mendjemadhsia
arsimimi dhe ngritja evetedijes jan si buka te nevojshme

------------------------------------------------------------
dëshiroj të më organizohet nji pritje në amerikë nga bashkatdhtarët me rastin e ndoj përvjetori manifestimi
ku do te organizoj në grup recitimin e vargjeve të mia qpiko lirike
frymzuese atdhetare qe i ruaj
extra per raste te tilla ku mund te lexojn rreth njizet e ma teper recitues
ne nji mbremje percjellur me muzikë kombtare
manifestim ky qe do te ishte shum madheshtorë
fyrmzimi atdhetarie e ndjenje ju lutem për mirkuptim
-----------------------------------------------------
me rrespekt per dashuri per atdhe e bashkim kombtarë
dhe bashkatdhetar shjqiptarë kahdo ku jetojn e punioojnë
ne epr boten e mergimit dhe ne atdhe falemniderit ju uroj mirsi
kontakti
me autorin e vargjeve shqiptare
integro_fat@hotmail.com
sa per dijeni te lexuesit un i mbaj e ruaj me kujdes rreth dy miljon vargje
te pabotuara qe nuk i kam qit ne forume
mendoj se dy miljon vargje perbejnë nji rekord botrorë te shkrimit
prandaj shqiptar duhet te vetdijsohen e te me afrohen ma teper
per bashkpunim
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:57 am

pikrisht për këto shkaqe nuk më erdhi mirë që u injrova nga zotri behgjet pacolli
edhe pse i kam pas shkruar leter per kontakt
mandej kam kekruar kontakt me zotri veton surroin
me zotri remzi ejupin me zotri gjon berishen me zotri isuf ademaj
nuk me edhi mirë nga sjellja e ktyre milionerve qe asnjiher nuk ju pergjegjen letrave te mia dhe e nënqmuan potincialin tim
dhe nuk mi kthyen letrat qe ua kam shkruar nder sa zotri gjon berisha me premtoi
ne biseden telefonike se do te organizoj takimin me mua por ky mbeti vetem premtim
zotri gjon berisha esht ne gjermani njeri i fuqishem i biznesit dhe ndertimit ndersa lidhja shqiptare bisedoj vetem njiher me mua por nuk organizoj takim edhe pse u muarem vesh se do te takohemi
nuk i kutpj dsia sjellje e mentalitete e lënje pas dore e nenqmime

habitem dhe mbetem pa tekst kur bëhen perpjekje te na shuajn te na asgjësojn
me këmngulje si ësht e mundur që shqiptari të mos gjednet fuqishem pran shqiptarit si nji shpirtë si nji trup si nji bashkim per mbijetesen dhe jeten tonë
nuk edi por un me fjalen adteh e nenkuptoj punen e perbashkt tjera gjasa nuk ka me pas atdhe e me ekzistu
atdheu nuk mbahet me premtime të kota e me nënqmime të njerzve
por me punë precize dhe duke i përkrah vlerat dhe pun en duke qenë serioz secili ne punen e ti
gur gur behet kalaja thonë te vjetrit
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:57 am

Me keqardhje e them se ne shqiptart kemi mentalitet ngapak anarkist dhe i lëmë shum gjërat pas dore ndersa njeriut tonë nuk ja dijmë vleren aspak
mbas vdekjes pastaj e lavdrojmë e shkojmë e qajmë te vorri por kjo nuk esht e drejt ndersa popujt tjer sa esht gjall e mbajnë te vetin afer
ne e dijm se sa shum njerz me vlera jan perbuzur te shqiptart njeri mbas tjetrit
kujtojm nji nder ta Uksihin Hotin e madh në kosovë se si e me qfar injromi u la ne duar te serbve që ta zhdukun ata pa gjurmë
nji gjeni i mendjes teorcient i famshëm askush nuk mendonte se si ta shpetonin at njeri
gjenial dhe elan ne mjerimin ma te madh kso rastesh te perbuzjeve e mohimeve i kemi me qindra
ka humb edhe rrespekti dhe si dukuri e ves i keq ne shoqerinë shqiptare
po ka aq shum pasoja vetvrasje zhgenjime e ikje te intelektualve te trurit t ekombit
qe po ikun ku syt këmbët ikje nga vetvetja dhe nga kombi i vet me plot zhgenjime
mos unitetit do te na shuaj kot jan te gjitha te tjerat nese mungon uniteti dhe perkrahja ne mes te shqiptarve
UN NUK KAM KURFAR QELLIMI TE NENQMOJ DIKEND APO TE DISKREDITOJ
ndoshta ktyre zotrive ju jam dukë i vogel picimul qe te me takojn ë mua por megjithat
nuk duhej te silelshin ashtu aq injorueshëm sepse pasuria nuk ësht ajo që përbë të gjitha vlerat ka edhe veti e vyrtyte tjera qe perbejn njeriun
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:57 am

Do gjak mbi borë

----------------------
shkruan xhelal ferizi
------------------
kuq mbi ngjyren e bardhë
edhe mbi borë
gjak
sa shum gjak shqiptari mbi borë
thue se shekulli i zi,i gjaksorit
gjak të pa fajshëm nuk u ngop
mbi dheun e lashtë arbrorë
mbi gurë e dhe e zalle
europa vallzonte bashk me sllavt gjakpisr gjarprorë
si gjithmonë
zonja kozmetike
tallej
me rracen e lashtë
iliro antike
per hater te klyshve të rusisë
troli i shqipes ne shkruimb digjej kallej
kahdo tokë e bekuar e dardanisë
mishi gjithkah gjymtyrë të këputur në copë
kahdo kuq
vazhdo dallu europë
rri si qyqe germuq
rrri e bën sehire
si qyqja ne mal
ti nuk je europë
as per liri e talentuar
as per drejtesi e moral
kur lejon mori virane
ne trullin tend pansllaviant kanibal
me gri e me pre me lanë pasoja mentale e njerz te trishtuar
gjithkah mbi dheun autokton
ne te drejten shekullore te trashguar
ne shekuj kur rrin brez pas brezi shqiptari i jonë
ne token e vet i pa djallzuar
ti pazare sharton me demon
me dhe e njerz engjuj te martirizuar
gojen eke plot liri
por je e shum e djallzuar
me sllav krushqinë e don
iliranes gjak i ke derdhë aq shum sa deti
kahdo ,bi dheun tonë
gjak u mbushen prrorjet malet fusha e bereqeti
gjak
disa të varë të hjedhur njëri mbi tjetrin
neper prroje e logore
kahdo masakruar poshtruar pa faj
rraca etnija arbnore
në token e vet
të ndjekur
dyrt me therr te mshelura
toka e mbetur shkret
të vrarë të djegur te pjekur
sa morali intrigues per liri e demokraci po pllet
sa intrigë
sa thurje e perthurje e spiunime neper kontinenete
sa punë e plan i ligë
nga kush pra u nen shkrue
shqiptarët në masë te madhe
mbi fusha ara e livadhe
nga cila shtrigë
u planifikue
që të therren aq mizorisht
barbar jan barbar
le te dihet botrisht
civilizimi ka dështue
pikrisht në bosnje e në kosovë
qfar vrasjesh si ne thertore
me mija njerz grumbuj e truq
lakuriq te dhunuar
babë e nus e nanë vlla moter e bi bi gërmuq
me fyt të prerë
sa skenë e trishtuar
etni shqiptare e mjerë
kahdo gjaku arbrorë
derdhej i kuq
në radhë për pushkatim duke pritë njeri tjetrin
vasha e gra në radhë per tu shnjerzure
dridheshin
ushkureve pastaj poshtrohehsin
shkyheshin zgjidheshin
per tu nda nga nanat prinderit nuk donin
rënkonin gjëmonin
edhe gurët nga dhimbjet ngriheshin
barbaret po prishinin në zemer etnike shqipërinë
kahdo njerz te lebetitur
britma shqiptare
njerz te lafitur
te uritur
qanin me gjuhë shqiptare
zogjt iknin te trushtuar
bota vallzonte barbare

edhe fëmijë të mitur
prisheshin
gjithkah gjamë secili duke bertitur
barbari shkja
trimri duke shitur
me foshnje me djepa egra
o zot sa i lig ky mbi dhe
sa i ndyrë i pa fism i pa fe

fishnjeve në djep u prishnin virgjrinë
syt ju dilnin nave nga trishtimi
foshnjet meshirë kerkonin
europa lakuriqe vallzonte
frizurat neper sallone i ndrronte
gjaku i arbrit derdhej
gjaku i tyre prishej
dhunohej nga pansllaviani
poshtrime kah do shqiptarja dhunohej gjvishej

sa i shprishur i prekur ne dnerë kahdo ilriiani
shqiptari sa i shprishur gjëmonte
kahdo nga shekullorë
armiku
nga shekullorë mizori sllaviani
qe tremdhjet shekuj kaspahane
duke u mbrehë në ne qeliku
o tokë e lashtë albaniane
kosovë e lashtë ilire
ëngjëllushë e pa faj
antike
me të gjera fusha të pa ana
me plot gjak e lot e vaj
e tokë e lashtë idilike
sa e urtë je engjëllore
sa shu ke mbi fusha e rrafshina e male bilbila
sa shum je rrethue ne pranga shekollore
nga qakaj e ujq e krokodila
perjetove llahatare
gjithkah oj nanë
oj tokë e bekuar shqiptare
edhe neper fusha e male
e lugina e ara e fusha
të jan dhunua vasha te reja beqare
të dashuruara me ëndrra ëngjëllusha

edhe neper prroje dhunë e krim
akt makaber mizorë
e thekshme ku do bërtimë
bërtet e dhunuar vashë e mjerë
nuse grue e fmi
e trollit atnorë
ndërsy prindve të shtrira
me nga tridhjet qetnik permbi
nanat flok duke nxjerr
te luajtru mendsh bertisnin
djepa gjithkah e fmi
rusia gajasej caristja pansllave
europe ne lozhe moral shiste me buzë te eterzgjatura llastiku
intriga te thurura ku do bizare
sa i ndyrë antishqiptari armiku
tallej me rracen shqiptare
vasgha busja qante
ne radhë priste per dhunim
duke pa pas dhunimit masaker
fsioshnjen e mshefte ne gji
priste qetnikt e qartur
me thika sopata e sater
ata qe ka trembdhjet shekuj kshtu mbi ne veprojnë
o vasha mejerë
e gjakur arbrorë
shpirttrat gati po lshojnë
zemrat ma nuk mund ti shtrengojnë
kohë vampirash llahtare
ferrr i vertet mbi tokë
e dridhej vasha shqiptare
gjevshej mandej per ne shokë
poshtrim ndersy prindve ne qiell bertima
shuante edhe yjet ndriqimtare
shkjau me gjak duke mos u ngopë
vazhdonte metodat barbare
e gjakut derdfhej iliro arbrorë
a mendoni o botë s e kjo do te harrohet
jo jo asnjiher
a skurr ne hostorikun e toksorë kohorë
jo kurren e kurres jo
hakmarrje do ket hakmarrje
botë kurr mos harro
sa keq ndihej trishtia
vajtonin nanate të humbura
dikush qmendurisht vraponte
djepiat permbys vajtonin

shqip ndihej thekshmëria
rrënqethen toka me dhe
e
qielli
gjaku kahdo rrëke
shqip bertiste kosova shqip me ket gjuh te parve siq ka vajtuar e renkuar gjithmonë
ne gjak elot shqipen e ka kalitur
ket gjuh nuk e lshon jo
yj e dete oqeane pa u shterrë
shqip ka bertitë kur ësht trashgue shqip ka vajtue
shqip ka bërtitë kur ësht gri e pre e therrë
dënesnin trishtoheshin hana e dielli
gjithkah masakra mbi dhe
por vritet po therret dardania arbëria
në lugje e ne secilen pllëmbë në dheun e lashtë atnorë
gjak kahdo lot britma
gjymtyrë të prerë arbnorë
dardanisë ,gjak e lot duke i derdhë
të bardhë
ndoj fat e ndoj ditë
të mjeres mos me i lanë
për mos me e lanë
nga derdhja e gjakut
askund bardh
askund në gjelbrim
as në gzim
përveq në gjamë vaj dënesje
llahtare masakra
e rënkim
djepa deri ne qiell me zërin stërmekë
vasha nen duar nanash duke u dhunuar e vdekë
nder kthetrat e mizorit shkja paramilitarë
gjaku kuq kahdo mbi dardanë
po derdhej mbi dhe si ujvarë

tash edhe ngjyrë e kuqe mbi dardanë
më shqetson
edhe bukuri ku ka me ngjyrë të kuqe
edhe lulet me at ngjyrë
me dridhin
se gjaku gjithkah i derdhur
neper shekuj
më la me rremë të rrënqethur
se
në gjenocid me mishin e shqiptarit e shkaperderdhur
kahdo shpernda mbi dhe
e tash
tash
edhe lulja burbuqe
edhe
lulkuqja
e qkado kuq
mbi dhe
më tmerron

----------------------

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare
tridhjet vjet larg atdheut në mërgim
------------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:58 am

I nderuari Lirik me te thane te verteten qenke poet profesionist.
Shpresoi se deshira juaj do te plotesohet qe te vish ne Amerike ne ndoni feste kombetare
sic ashte 28 nendori dita e pavarsise se Shqiperis.
I lexova vjerrshat tua shume te bukura, gjithashtu i lexova tekstet qe i ke shkrua me poshte.Ju lutem forumistave malesore lexoni vjershat e bukura qe ka shkrua ky poet inteligjent deri sote ndoshta tek na malesoret i pa njoftur.Shpresoi se shoqata Malesia e Malle ne Micigan dhe Levizja na bashkon ne Njujork do te ndegjoj per deshiren e malle te ketij poetit te mrrekullueshem i cili kerkon sponzor dhe perkrahje nga shqiptaret me siguri per ti qit ne drite vjershat e tij shume te bukura.


LIRIKU
ME keqardhje e them se ne shqiptart kemi mentalitet ngapak anarkist dhe i lëmë shum gjërat pas dore ndersa njeriut tonë nuk ja dijmë vleren aspak
mbas vdekjes pastaj e lavdrojmë e shkojmë e qajmë te vorri por kjo nuk esht e drejt ndersa popujt tjer sa esht gjall e mbajnë te vetin afer
ne e dijm se sa shum njerz me vlera jan perbuzur te shqiptart njeri mbas tjetrit
kujtojm nji nder ta Uksihin Hotin e madh në kosovë se si e me qfar injromi u la ne duar te serbve që ta zhdukun ata pa gjurmë
nji gjeni i mendjes teorcient i famshëm askush nuk mendonte se si ta shpetonin at njeri
gjenial dhe elan ne mjerimin ma te madh kso rastesh te perbuzjeve e mohimeve i kemi me qindra
ka humb edhe rrespekti dhe si dukuri e ves i keq ne shoqerinë shqiptare
po ka aq shum pasoja vetvrasje zhgenjime e ikje te intelektualve te trurit t ekombit
qe po ikun ku syt këmbët ikje nga vetvetja dhe nga kombi i vet me plot zhgenjime
mos unitetit do te na shuaj kot jan te gjitha te tjerat nese mungon uniteti dhe perkrahja ne mes te shqiptarve
UN NUK KAM KURFAR QELLIMI TE NENQMOJ DIKEND APO TE DISKREDITOJ
ndoshta ktyre zotrive ju jam dukë i vogel picimul qe te me takojn ë mua por megjithat
nuk duhej te silelshin ashtu aq injorueshëm sepse pasuria nuk ësht ajo që përbë të gjitha vlerat ka edhe veti e vyrtyte tjera qe perbejn njeriun.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:58 am

GJERGJ FISHTA
-------------------------------
shkruan xhelal ferizi autori i vargjeve shqitare në mërgim
kushtuar at gjergj fishtes homerit shqiptarë

liriku me mallë të trojeve etnike e bashkimit kombtarë
--------------------------------
për Gjergj fishten s 'mjafton fjala
as dukati me argjend
as e detit ajo vala
as me i mbledhë yjet n' kuvend
---------------
Ma ja gjetë fjalen që duhet
si me e shprehë e si me i thanë
edhe qielli them se druhet
s' mund t' ja gjejnë as diell e hanë

-------------
Nuk ja gjen as gjeniali
as gurë qmue sa jan me emer
as ai fllad që lmon gji mali
as ai det qe ka t' gjerë zemer
------------
o nuk gjejnë shprehje dritmiret
as vizlimë margaritari
as biluret e as safiret
as fjalorë s 'ka n' gjuhë shqiptari

------------
jo nuk ka askund su gjet
shprehje e bukur fjalë madhore
at gjergj fishtes per me me i mbetë
dhuratë vepres madheshtore
---------
ku ta gjejmë at fjalë lavdije
ku ta gjejmë ne nder poet
ku ta gjejmë nder art e dije
vulë lahutes per me i mbetë

----------
ku ta gjeJmë nji fjalë sa qielli
ku ta gjeJmë nji fjalë sa deti
që gjergj fishtes se të nxenë dielli
me ja shkrue si kurorë mbreti
-----------

ku ta gjejmë shprehjen të aftësisë
nJi ikonë që Rrin mbi maja
nji si vulë n' lahutë t' malsisë
porsi shkëmb që rrin mbi pllaja
--------
ah ku ta gjejmë nder orë e zana
e ta vulosim në veper të artit
a në sharm ku lshon sy hana
kah kalaja e rozafatit
----------

ku ta gjejmë për fishten kolos
nji fjalë vulë që te rrijë nder mote
ah nder yje e ndër kosmos
e ta shtrojmë n' tokë kastriote
-------------

Në ballë të vepres te oso kuka
ne lavdinë e gerni giles
a në barot ku hahej buka
a në grykë te karajfiles
-------------

ku ta gjejmë a në ballë t' mejdanit
aty te ura te rrzhanica
e në guci n' teh t' jataganit
ku u përzien ksula e kapica
---------
ku ta gjejmë a në gjeverdare
a në mirditë a kah merturi
a në lahutë me kang shqiptare
a në valbardhë që del prej guri
-----------

ku ta gjejmë a te ali pasha
e qel shabani e jakup feri
a nder malsorë me vetulla t' trasha
në ata sy porsi skyfteri
--------
ku te gjeJmë a te ciceroni
e në at at bli te ai bilbili
a e ka kund ky dhe i joni
që ta shkruajm me fjalë currili
----------
a ta kërkojmë n' majë vizitori
a mbi majat në luboten
a në sutjeskë a në majë qakori
a n' kuvendë n' t' bukrin prizren

xhelal ferizi kushtuar at Gjergj Fishtes
L-I-R-:I-K-U-
--------------------

--------------------------------------------------------------------------------

lirik28-01-08, 12:23
--------------------------------------------------------------------------------

GJERGJ FISHTA

shkruan xhelal ferizi autori i vargjeve shqitare ne mergim
kushtuar at gjergj fishtes homerit shqiptarë

per gjergj fishten s 'mjafton fjala
as dukati me argjend
as e detit ajo vala
as me i mbledhë yjet n' kuvend

Ma ja gjetë fjalen që duhet
si me e shprehë e si me i thanë
edhe qielli them se druhet
s' mund t' ja gjejnë as diell e hanë

Nuk ja gjen as gjeniali
as gurë qmue sa jan me emer
as ai fllad që lmon gji mali
as ai det qe ka t' gjerë zemer

o nuk gjejn shprehje dritmiret
as vizlimë margaritari
as biluret e as safiret
as fjalorë s 'ka n' gjuhë shqiptari


jo nuk ka askund su gjet
shprehje e bukur fjalë madhore
at gjergj fishtes per me me i mbetë
dhuratë vepres madheshtore

ku ta gjejmë at fjalë lavdije
ku ta gjejmë ne nder poet
ku ta gjejm nder art e dije
vulë lahutes per me i mbetë

ku ta gjejmë nji fjalë sa qielli
ku ta gjejmë nji fjalë sa deti
që gjergj fishtes sa t' nxenë dielli
me ja shkrue si kurorë mbreti

ku ta gjejmë shprehjen të aftësisë
nji ikonë që rrin mbi maja
nji si vulë n' lahutë t' malsisë
porsi shkamb që rrin mbi pllaja

ah ku ta gjejmë nder orë e zana
e ta murosim në veper të atit
a në sharm ku lshon sy hana
kah kalaja e rozafatit

ku ta gjejmë për fishten kolos
nji fjalë vulë qe të rrijë nder mote
ah nder yje e nder kosmos
e ta shtrojmë n' tokë kastriote

Në ballë te vepres te oso kuka
ne lavdinë e gerni giles
a në barot ku hahej buka
a ne grykë të karajfiles

ku ta gjejmë a në ballë t' mejdanit
aty te ura te rrzhanica
e ne guci n' teh t' jataganit
ku u perzien ksula e kapica

ku ta gjejmë a n' gjeverdare
a në mirditë a kah merturi
a ne lahutë me kangë shqiptare
a në valbardh që del prej guri

ku ta gjejmë a te ali pasha
e qel shabani e jakup feri
a nder malsorë me vetulla t' trasha
ne ata sy porsi skyfteri

ku te gjeJmë a te ciceroni
e te ai bli te ai bilbili
a e ka kund ky dhe i joni
qe ta shkruajm me fjalë currili

a ta kerkojmë n' majë vizitori
a mbi majat në luboten
a në sutjeskë a në majë qakori
a n' kuvend n 't' bukrin prizren

xhelal ferizi kushtuar at gjergj fishtes
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:58 am

LEXUES Të NDERUAR
vargjet kushtuar të madhit
at Gjergj fishtes ne pjesen e parë jan ne rregull
pjesa e dytë ka gabime domethanë ka dal rastesisht e postuar sepse nga
e perparshmja qe e kam shkruar e kam pas me gabime te pa korigjuar
kam shum telashe ku aq shum punime kam akoma te pa korigjuara
qe i kam shkruar per gurtë dhe shum qka duhet te korigjoj
nese i them lexuesit se sa kam te pa korigjuara
nuk do te me besoni ma mirë nuk po ju tregoj
por gjithsesi lexojeni te korgjuaren ajo esht e korigjuar e para pra
me falni lexues te nderuar
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:58 am

të jam shum mirnjohs per paraqitjen tënde shembullore


me fjalë shum të mira ku shquhesh per mirsi dhe qellim human
artdashës e atdhetarë
e di se ne amerikë ka djem te zot
e burra te fortë shqiptarija jonë qe jan deshmuar neper kohra
si te vlefshem
ka pasë gjith burra shqiptarija nuk dyshoj ktu
të jam shum mirnjohs për konsideraten
dhe rrespektin qe keni ndaj meje dhe vargjeve

po qe se keni mundsi te organizoheni ne pritjen time
do te ju sjell materiale
te lexohen para popullit
ku mbi dy orë rreth njizet lexues mund te lexojn me radhë
ma vazhdime
vargje te mia kreshnike
lahute nderi dhimbje lufte patriotizmi
kam te shkurta te gjata si te don publiku
lexuesi dhe vullneti
e thash deshira ime esht te njihem edhe me njerz te fuqishem te biznesit
e me njerz atdhetarë te peshes burrnis e fjales
per qellime kombtare
dhe te bashkpunimit
dhe q e te afrohemi
per bashkim
nese perkrahni nji poet
nuk do te pendoheni
do te shihni s e keni punuar me vend
un kam vargje motive edhe nga luftrat
betejat e nga shum motive intresante
se qfar vargjesh ka ne dosjet e mia te shkruara
do ta deshmoj koha
por ne rastin tim u bë nji gabim
e thash pra
shqiptarit nuk i mbush sy kollaj
se e ka per ves ket
e sheh njejriun nga nji far pozite tjeter disi dhe i ngatrron njerzit
ne vlersime
disi nga kendveshtrimi i vet i shikon por edhe ne disa raste gabohet
nuk esht dikushi vetem ai qe shfrytzon situata
edhe njerzt qe kan hehstur e kan pritur gjat
mund te tregojn kualitete shkaqet dhe te kaluaren
shqiptarit
q e nuk ja mbush mendjen
ehst vshtirë sepse e ka natyren te tillë
te popujt tjer esht ndryshe kta kan tjera botkuptime
ndersa ne shpeshher e kemi perkrahur te gabuarin
sepse ne natyren tonë ka vese te tilla
ndersa at qe meriton dhe ka aftesi e kemi shkelë ktu qendron e keqja
katastrofa te ne
por njeriun nuk duhet nenqmue
un kam heshtur gjat rreth tridhjet vjet
jan heshtur veprat e mia
fillova nji bashkpunim me zotri Avdyl gervallen
vlalun e heroit Jusuf gervalles

deshta te bashkpunoj me gazeten bota sot
per vargjet e mia ka para disa vitesh kjo punë
vetem pas disa punimeve qe u botuan aty
per qudi u nderpre bashkpunimi me at gazetë


E kerkova nga gazeta nji kand timin
ku mund te tregoj vlerat e mia vargun talentin

artistik
dhe vleren e vargut
pasi u planifikua nga stafi i gazetes
per qudi
dikush e anuloi
kush dhe pse e bëri kët veprim jet sekret qe nuk dihet deri me sot

Beso i nderuar malsori kam qeshur vet me vete
jo per diqka
por gjithmonë në jetë kshtu disi ne sillemi
njeri me tjetrin kshtu quditshem

jemi shum intresant njerz ne shqiptart
per kah disa sjellje
qe shpesher nuk i kuptoj

ne jeten time nga pervoja jetsore e kam nji pervojë

un ne vitin 1981
kam ken organizatorë i demostratave te ati viti dhe i denuar politik per ngjarjet e mitrovices dhe rrethines
kam ken i denuar me burg kam ndejt 8 vjet ne burg
bashk me grupin tim
te gjith ishim te denuar
per kto ngjarje
kam vrejt diqka aty
ne at qytet jam i lindur dhe njoh shum njerz
aty
disa njerz qe kam menduar s e jan luana
nuk me dualen ashtu
gjat demostratave te atij viti
ndersa
per disa qe isha pre ne qafë se dalin te tillë
e hypin mbi tanke me flamur kombtarë në dorë
e nuk dijn se qka ësht ika
nuk kisha besuar
pra qe nga ather i shoh njerzit me tjeter sy
dhe ne tjera kendveshtrime
dhe jam shum i kujdesshëm
sepse pikrisht disa njerz qe nuk te mbushin shum sy
aty po dilshin qudirat
flas nga praktika ime jetsore
faleminderit i nderuar malsori
ju jam shum mirnjohs për të gjitha kto vlersime dhe fjalë të mira dashamirsije
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:58 am

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

HALLA E MADHE
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------

Po si me e ditë oj halla e madhe
kur mua mshefë m' kan diell e hana
e dallëndyshet mbi livadhe
por edhe zogjt e fllanza e zana
-------------
edhe bjeshkt ah dikur motit
s 'ka tregue i qiellit qerpiku
gurë e dhe as toka e zotit
se mua mshefë m' kan nga armiku
---------
e mbas dore mua më lan fiset
hiq ma shum se tridhjet vjet
tash për mua vargu po niset
por si lum si gurrë e det
-----------
mua mbas dore më la vatani
mua mbas dore më la pushteti
kahdo ndjekë më ka satani
lot kam derdhë ma shum se deti
-------------
veq tue vuajt nëpër mërgime
edhe në errsira n' burg të namur
tridhjet vjet tue mshefë un shkrime
tue e perkundë varfrinë e s'kamur

IK N' NJI SKUTë E IK Në NJI TJETER
kombi kurr pa me que kund t' fala
HER NëN KTHETRA E NëN LUGETER
kahdo në gjamë ku m'SHTYNTE VALA
---------
PASHë AT ZOT Që MBANë SHUM FE
edhe globe e caqe t' jetes
m' thuej ti mua kush m' ka bre
e m' ka mbajtë aq larg t 'vertetes

PO MUA MSHEFë M'KAN zogjt e malit
manushaqet me ato fletë
por un vargje djal pas djalit
do të ju jap tash n' t' bukuren jetë

-----------
MUA M 'KA MSHEF EDHE PASANIKU
injoranti e pushtetari
por un tash porsi lang fiku
kam me rrJedhë me gjuhë shqiptari
----------

tridhjet vjet ah kan kalue
kan ecë yjet ato e kan ditë
kur bilbilat S'kan tregue
tridhjet vjet mua m 'kan pritë
----------

TRIDHJET VJET SHPIRTI I VATANIT
e ka pritë vargun t' poetit
TRIDHJET VJET N' PRANGA T' SATANIT
KAM QENë LIDHUR ANDEJ DETIT
-----------

tridhjet vjet më ka kja nana
stin't jan tha për kang't e mia
tridhjet vjet ka pritë dardana
tridhjet vjet ka kja sharkija
-----------
tridhjet vjet m' kan mshefë dobiqet
hile e kurtha e shkurtabiqet
tridhjet vjet m' kan qitë jasht hisje
teridhjet vjet në katandisje
-----------
m' kan mohue mua tokë e dhe
m' kan mohue mua edhe qetinat
tirdhjet vjet un pa atdhe
veq me pendë tu i ndrrue gurinat
-----------

porsi qyqja shteg më shteg
për pak buk përbuzë pa' zare
tridhjet vjet me i zjarrë që m' djeg
m'kan mohue trojet shqiptare
-----------
tridhjet vjet m' ka mohue stina
lisa gurë e dushk e fleta
ah e bung qarre e qetina
me varg loti m' ka shkue jeta
-----------

pashë at zot që u ka krijue
a ju tash ndër mendë ju ra
mbas kaq kohe me m' kujtue
kur mua loti tash ,m' ësht tha
---------
po ju a tash ju ra ndër mendë
o pashë at shpirt të karajfilit
me mi pa vargjet me mendë
tue cicrue si za i bilbilit
------------
a mos ësht vonë vyshkë jam i mjeri
mosha e vuajtja tash m 'kan tha
tridhjet vjet m' rrin loti e vneri
n' për mërgime pa ja nda
---------------

a thue vonë mori etni
si gjithonë jeni kujtue
vargut tim artin me i pi
mbasi i her m' keni harrue
----------
ju harroni un e di
kshtu përbuzë keni naimin
edhe tjerë po varg e vi
shiptarë t' mjerë që lshuan kushtrimin
-----------

TE GJITH ME RADHë PëRBUZë I KENI
pse ju mendja u rrin n' harresë
N' vargjet tona s' ju VLOJ GJENI
në gji tuajin kurr sa i vesë
-----------

se ju msue jeni n' tallava
e jo ne vargje artistike
ma shum joshë ju ka bakllava
se n' poet n' vargjet lirike
----------

PRANDAJ VUANI TASH E RRINI
SE UN VYSHKë JAM TRIDHJET VJET
NDOSHTA Të FRESkT MA NUK ME KINI
AS N' PARTI AS DEPUTET
--------------

AS ME VARG S' JAM SI N' RINI
KUR VULLKANET I KAM VLUE
KUR KAM ZBRITë SHUM DASHURI
NGA ATO YJET TUE LODRUE
-----------

E HER TJERA KUR Të JEN GJASAT
për me i pa ju krijmtar't
mirë me kohë ti merrni masat
jo me i hudhë n 'pleh vargatart
-----------
NDOSHTA TASH EDHE PAK M' KA MBETë
NDOJ GURRë DETI Në SHPIRTë Të VLIMIT
VARGJE E ART ME JU MBJELLë N' JETë
N' METEOR ME I PA T' VIZLLIMIT
-----------

TJETER HER JU KURR MOS PSHTYNI
MOS PëRBUZNI KANGATARë
AS ME BRRYLA MOS I SHTYNI
ME I LANë T 'MJERë SI MERGIMTARë

---------------
LE TA DIJ KëT MIRë PUSHTETI
QEVERIJA E SHTRESAT TJERA
LA TA DIN MIRë DEPUTETI
SE NE KEQ KTU NA U THA VERA
------------

Në DHE Të HUAJ JEMI VYSHKë GJAKUT
SHTY PREJ JUSH'ë ATJE KRYELARTë
LIDHë ME PRANKA E KURTHA Të LAKUT
FORT PëRBUZë JAN MëRGIMTART
-----------

SE KSHTU MSUE ëSHT GJITH SHQIPTARI
ARTIN Të VET ME E LANë MBA' S DORE
NE JEM VEGEL TAKSIDARI
E JO LULE Të TOK' S' ARBNORE
----------------

SHKRUAR NGA AUTORI Në MëRGIM
--
XHELAL FERIZI LIRIKU TRIDHJET VJET VARGJE SHQIPTARE
--------------------------------------------------------------
I NDEERUAR MALSORI
NE NJE TEMë NJIHER ME KUJTOHET ISHTE HAPUR NJI TEMë KU SHKRUANTE QFAR MENDIMI KEN PER POETIN LIRIK
NDER ATA MENDIMTAR DEL NJI GRUA E MOSHUAR SHQIPTARE QE KISHTE PASION LEXIMIN
QUHEJ HALLA E MADHE E THOT
NUK PASKAM NDEGJAUR PER KET NJERI QE PASKA PRIRJE T E TILLA ARTISTIKE TE KRIJIMTARISë
Të the te drejten malsori un nuk po shprehem ktu se si ndodhi q e mbeta kshtu´
i heshtur kaq shum vite
por ja qe i till ishte fati
un nuk pata raste te volitshme te dal ne siperfaqe
sepse asnjiher nuk e pata perkrahjen
me mungoi shum perkrahja
ne vargjet qe i shkruajta mandej ja spjegova ksaj halles s e madhe
nepermes vargjeve
pse e si kshtu kam mbetur
dhe ajo pastaj u knaq poashtu nga vargjet artistike

ne kto vargje artistike i shihni se si i jam pergjegjur

recitimin ekisha porirje edhe nga klasat fillore
ket e dijn shum njerz ne qytetitn tonë ne vendlindje edhe porofesort qe me kan dhanë msim ata qysh ather ne klasat fillore me thonin je njeri i quditshem dhe kur ju thosha pse
edhe ata me shikonin me habi
per kohen kur un recitoja ather kishte akoma gjëra qe nuk ishin pjekur per kohen ather
dhe arsimtart befasoheshehin
me pyesnin se si arrrrij ti krijoj kto lloj vargjesh kshtu
per te ua deshmuar klases e arsimtarit dilsha ne tabele dhe ja filloja aty per aty duke ua pershkruar te gjithve karakteristikat ne vargje qeshte arsimtarie nxënsat dhe me thonin si ka mundsi kshtu merr shkumsin shkruan ne tabele aty per aty drejt per drejt
per secilin prej nesh i thosha i nderuar msues po ja ju keni porirje per lënden tuaj secili ka prirje per diqka
pra sa per dijeni per lexuesin prirjen nuk mund ta kem fituar tash por ësht e lindur nga e buron nga koha e fminisë
pra vargje kam recituar gjithmonë edhe ne shkollen fillore gjat festave shkollore ne qytetitn tim kur isha edhe si fëmi por un mandej u ndoqa shum nji jet shtepia sa e s a her me esht bastis jam arrestuar dhe ka kaluar jet gjysm ilegale mandej jam burgosur eprej burgut ne mergim kshtu qe jeta ime ishte e veshtiir ka pas raste kur kam dasht me heq dor prej vargjeve krejt por pastaj i jam kthyer prap pra kshtu zhvilloheshin t e un rrrethanat
sa per dijeni qe te jet ma i informuar lexuesi
me rrespekt per lexuesin liriku
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:59 am

Parelia
-------------
Autori xhelal ferizi në mërgim
-----------------
parelia rrin mbi kalë
nëpër mjegull tue vrapue
ai lakminë kurrë nuk e ndalë
veq për pare jargt tu i vlue
---------------
por ai tjeter diell s' sheh vlere
as ndoj varg prej gjevahiri
për para ai hapë kratere
nuk qanë kokë për dhe iliri
---------------
errsirë me ra n' tokë e vullkane
ai veq paren e njeh si dritë
as s' njeh diell e as dritë hane
për nji lek vret perenditë
---------------
atijë kurrë s' ja sheh qerpikun
tu i lotue për atdhe
zot e ka ai metelikun
i falet pares thue se ësht fe
--------------
parelia s' njeh altarë
kishë gjami e njeh paranë
për para ai shet shqiptarë
gurë e druj në dysh i ndanë
---------------
për para ai s' len mbi dhe
ndjenjë as art as varg poeti
për para ai derdhë lot rrke
don para sa ka ujë deti
----------
veq paraja veq paraja
ësht parajsa e parelisë
i tij armik ësht fukaraja
ai para i thot lirisë
----------
babë e nënë paranë e din
edhe i thot pares djalë e bi
varg as ndjenjë ai kurr nuk pin
s' njehë lirikë as poezi
-------------
ai si sheh as gurë e dhe
ai mendon se edhe sytë e ballit
me para mundet me i ble
tokë e dhe e kokrra t' zallit
------------
ai mendon se edhe qielli
me para mbahet e hana
ai mendon se yjë e dielli
jan para he e shitoftë zana
----------
ai mendon se sukë e koder
edhe bregu e bajraku
nuk jan tjeter veq nji loder
se n' para atij i ecë gjaku
-----------
parelija parelija
nuk njeh mik as nuk njeh vlla
atij pare i bëhet hieja
nënë e babë i quan para
------------
teze s- njeh as dajë as nipa
para i quan ai gurë e dru
edhe rrema degë e pipa
ndoj ndjejnjë tjeter s' ka në tru
-----------
PARE LIJA NUK NJEH LOT
SE PëR LOT E PëR QERPIK
TEJETER S' NJEH AS N'STINë AS N' MOT
VEQ PARANë ME METELIK
-------------
sa për libër ai se njeh fare
varg roman as ndoj lirikë
ai mendon se i blenë me pare
fe e kod ndjenJë e etikë
------------
por me pare etika s 'blehet
as ajo ndjenja e thellsisë
akuj as det me pare s' kthehet
veq me varg të dashurisë
--------------
se me pare s' blehet kultura
as e pasura dituria
shpirti me varg i lidhë shum ura
e jo paraja e koprracija
----------------
autori xhelal ferizi në mërgim
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:59 am

KAM MENDU SE DO Të Më MBROJNë
-------------
Autori xhelal ferizi ne mergim
--------------------
Kam mendue se do të jem prore
në nji mbrojtje ombrellë kombtare
ku do t' m' mbajnë zemrat arbnore
në mbrojtje mbshtjellë n' roje rreztare
--------
kam mendue e i kam thanë qerpikut
o mos kjani o lott t' mia
se mua vargjet n' dorë të armikut
nuk mi len e jona etnija
--------
kam mendue se zemër bardhë
ësht shqiperia e jonë etnike
kam mendue se dita ësht ardhë
mos me m' lanë n'kthetra armike
------------
kam mendue oj shqipni loke
se ti djalë e quan lirikun
kam mendue se ai gji toke
nuk m 'len ngri porsi arktikun
------------
kam mendue se nuk jan akull
ato zemra të mdha shqiptare
se nuk më lanë kurr me ra shakull
bashk me vargjet argjentare
---------
kam mendue e i kam thanë qiellit
jo kurr mua s' m tradhton shqipnija
gjith kah jan rrezet e diellit
i kam la me lot të mia
---------
i kam la me shpresa malli
i kam la n' vargje pa hile
nuk ka ndJenjë n' kullim kah zalli
ku s' kam dhanë lot karajfile
-----------
tridhjet vjet mirë e din suka
edhe malet si kam mendue
se la pasardhs ai oso kuka
zemra t' mdha që s' m' harrojn mue
----------
tirdhjet vjet qanë vargu i arit
mbshtjellë në gji me amanete
pa i dhanë ndihmë dora e shqiptarit
se q' po dnesen ujë e dete
----------
kahdo rrrin n' male shqipnija
në kambë jan que ara e ledina
po i kërkojnë vargjet e mia
shum bilbila e kanarina
----------
e qajnë bankat kahdo shkollore
edhe brezat e ndjenja e lotit
kahdo qajnë trojet arbnore
stinë e të ardhme kohra t' motit
--------------
e ësht tu ju thirrë zoti i gjithsisë
e kahdo ka ëngjuj qiellorë
për qdo varg të letërsisë
por ju rrini si të gjorë
-------
rrini e shihni hani e pini
mbushne barkun mish e ujë
tridhjet vjet ju mirë e dini
se m' kurthoj mua dheu u huaj
---------
qka ti them tash indeve sot
kah do i ka ndjenjat hapsira
që për ju la i kam me lot
me fjalë t' bardha ma të mira
----------
me ato germa nxjerrë me fije
nga e argjendta zemra e kronit
e prej s' mahnitshmes bukurije
me at rimë s i t' ciceronit
----------
qka të ju them un tash mahnive
edhe Ylberave në qiell të huaj
un për ju në art t' bukurive
përjetsu u kam n 'shekuj muaj
-------------
qka të ju them un' se' shqiptari
tridhjet vjet më ndjek si hije
her n' forume n' fyerje barbari
her me thikë e brisk tradhtije
------------
mbi gjasht her më kan sulmue
mbi tri her therr m' kan therrë me thikë
tinza krahve m' kan përvlue
tue përdorë rrenë e taktikë
------------
her ne burgje e her në jetë
se i ndëresente gospodari
hiq ma shum s e tridihjet vjet
hije m' jan ba gjithfar tradhtari
----------
as kurr nji her s' m' uruan suksese
as kurr nji her s ' lan ku ësht vendi
m' jan servilë për interese
por nji her su mbajt kuvendi
---------
as nuk foli aksionari
e zemër'vogli biznesmeni
as su gjet kund birë shqiptari
që e ka zemren si bedeni
---------
a thu s' paske zemër bujare
a thue trim s' ka mbetë mbi dhe
përmbi tokë të lashtë shqiptare
që ma jep nji shpresë të re
-----------
pse a veq keq duhet lirkut
cunga e kurtha me i vu nën rrota
kur ky heret i doli armikut
me stërnipa kastriota
---------
veq për ju per të juaj fëmi
për gra tuaja e për ata breza
veq se ju me pasë liri
mbi armik mërinë e ndeza
----------
pse a kshtu ju mirnjohje keni
m' veni lak n' sh'ndet dritë e lkurë
gjithmonë shpresen të ma theni
kur e mbajta në burg si gurë
---------
kahdo dal m' dalin sarhosha
kahdo më ndjekun mij t 'sigurimit
ujq qakaj edhe kaposha
gjuajn me helm e fjalë t' pelimit
-------
tridhjet vJet po kjo praktikë
tridhjet vjet luftë me tradhtarë
tridhjet vjet me metelik
se q'po blenë hasmi shqiptarë
--------

e ma ktheu shpinen qeveria
e biznesmeni e deputeti
tre miljon qajnë vargje t' mia
që si yj shndrijnë qiell e deti
-----------
hani pini trashni gjakun
trashni barkun me bakllava
me jevgjit perziej bajrakun
lakuriq rri me tallava
----------
jepe paren kah harami
vidhe ngope cullen derre
he ju marrt mbi dhe t 'sunami
paski lindë për hile e sherre
----------

tre miljon vargje shqiptare
qe i kërkon shkolla e urtsija
që n' për breza si rrjedhë ujvare
kan me ecë kah shkolla e dija
--------
Autori xhelal ferizi në mërgim
----------------------------
Xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare
një jetë me mundime pa përkrahje
--------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:59 am

--------------------------------------------------------------------------------

Populli im
---------------
autori xhelal ferizi
-----------------
l-i-r-i-k-u- në mërgim
--------------
Populli im më mjegull i mbuluar
me shi të përgjakshëm
zemra nëpër shekuj sa her i ësht përvëluar
spjegimi ësht i pakapshëm
------------
nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonjë isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese
-----------
ky ësht popull për dhimbjet e të cilit nuk gjenden fjalë
bora ju skuq me gjak
driten e diellit demonët ia kan ndalë
gjarpijt ja kan mbshtjellë rreth fyti si lak
---------
për popullin tim nuk gjej fjalë as dënesje
edhe sikur të marr shprehje mu në burim lot
nuk gjej për ndalesa askund pikë as presje
përjetimet mund të ja përshkruaj vetëm i madhi zot
--------------

tërmetet i ranë në shpinë e peshat e tokes
peshat e mundimeve e të robërisë

me gjak e lot ja përzien gjinin e lokes
me gjak ja lanë kahdo dheun e etnisë
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
autori xhelal ferizi në mërgim
-------------------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:59 am

--------------------------------------------------------------------------------

SA DO Të SHKRUAJ
---------------
Autori xhelal ferizi vargje shqiptare
--------------
sa do të shkruaj e të njerrë nga dija
vargje të thella nga' shpirti i lirisë
nuk po shterren shpirtdetrat t' mia
q'ësht ky art i enigm'sisë
------------
sa ma shum shpirti po shkruan
aq ma thell hyn kureshtare
sa në pa fund që hulumtuan
nëpër shpirtë kto fjalë shqiptare
--------------
un mahnitem si nuk shterren
si prodhojnë aq shum pa u ndalë
zot i madh sa shum po nxjerren
thua se jan ndoj det me fjalë
--------------
thua se jan po ndoj liqe
thua se jan magjik burim
thue gjithsisë un jam tu i ble
kah do rrijnë në pafundsim
----------------
pse nuk shterren penda e brumi
i vargut të shpirtit kah burohet
thue se ësht ujvarë nga lumi
përjetsisht që nuk shterrohet
------------------
shkruar nga xhelal ferizi në mërgim
------------------------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:59 am

Më THUANI
--------------
Autori xhelal ferizi
----------
ah më thuani o vise të mia
ah më thuani o ju hoje
më thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhë o magji goje
---------
më thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imgjinate
pse në etni kur erdh i huaj
mbolli në degë aq qyqe nate
----------
pse ka mbjellë aq shum tradhtarë
lirë tu i ble e lirë tu i shitë
pse aq shum bleu mercenarë
mos me e lanë kund t' bardh ndoj ditë
-----------
më thuaj o art ti i bukurisë
pse shëmtimi mbinë mbi ne
ku jan zemrat e lirisë
që mbi ta nuk bien si rrfe
------------
më thuaj o ti e famshmja e lashtë trimnija
pse po heshtë pushka e shqiptarit
pse s' goditet ajo flliqsija
mu në ballë me i ra tradhtarit
----------
më thuaj o zot që mbanë planete
ti që mbanë gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone
---------
më thuaj o shtet qeveritarë
më thuaj o ligj që rrin mbi leter
pse po mbijnë kaq shum tradhtarë
që vallzojnë bashk me lugeter
---------------
tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besë
kur do të humbë me farë tradhtija
që un i qetë me pendë të vdes
----------
humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje më ndihmoni
ju tradhtinë mos e përligjni
thani rrënjë ku mbjellë demoni
----------
më thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet përmbi dhe
pse tradhtisë koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe
------------
xhelal ferizi autori shqiptarë nga mitrovica e kosves
------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 3:59 am

E Po Gjuha ësht Me Tule
------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
E Po Gjuha ësht Me Tule
Kah Ti Jep Kahje Kritiku
Ka Ti Je Jep Po At Mish Vule
E Kah Të Don E Qon Armiku
---------------
Edhe Miku Si T' Ja Don N 'hater
Qejfi E Gara E Shpirti I Valë
Disa Tjerë Dalin Me Sater
Turrin Vargut Me Ja Ndalë
------------
E Po Mishi Kah Mbrendsija
Ka Gjithfare Helme Toksike
Ne Sa Kahje E Shtynë Mërija
Edhe Gjuha Elastike
------------
E Gjuha Mbanë Edhe Dashuri
Porsi Palca E Mjaltes Në Hoje
E I Mbjellë Fjalët N' Bukuri
Kur I Nxjerrë Nga Shpirtë Goje
-----------
Po Gjuha Ka Edhe Katran Ferri
Ka Shum Të Idhta E Plot Bela
Ajo Nga I Her Esht Nji Tul Sherri
Që Rrënon Kshtjella E Kala
---------------
Autori Xhelal Ferizi Në Mërgim
-------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:00 am

---------------------------------

Mua Zoti më jep ide
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
Mua Zoti më jep ide
ai mi qon në bukuri
ai më nxitë me vargun rrke
art në zemra gjith me shkri
--------
që arti im të shkrinë mahni
e gjak lulesh aromtare
për të bukuren at etni
me e harlisë me gjuhë shqiptare
--------------
e ku do gjuha shqip e rimes
që aq bukur tingull kthen
si melosi i kanarines
në fluturim mbi erë kah vjen
-----
kjo lmon zemra si sherbeti
dehë si ylberin kah kullimi
lmon aq leht si ndoj valë deti
që e lmon era kah kaltrimi
------
ashtu shqipja të dehë mahnije
kjo është gjuhë e karajfilit
që buron prej bukurije
si cicrima n' sqep't'bilbilit
----------
porsi të larmet ato shtroje
plot me lule përmbi fusha
ashtu shqipja si mjaltë n'hoje
leht rimon si ëngjëllusha
-------
ajo shkon kah rima e vales
porsi tingujt ndër ujvare
ndahet leht si art prej fjales
kur tingllon me kangë shqiptare
-------
prandaj duajeni sa të jet jeta
mbajeni qelë si tulipane
e si e këndshmja ajo erlehta
le t 'lmoj shpirtë me erë dardane
--------
e le t'këndoj si zogu i veres
kahdo i shkrue me krah me lara
le ta gzoj prillin t' pranveres
se në europë ësht gjuhë ma e para
------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:00 am

--------------------------------------------------------------------------------

Pse rri me vesh në tokë

--------------------------------------------------------------------------------

autori xhelal ferizi shkruan titullin
në mergim pse rri me vesh ne tokë

me vesh në tokë rri
për informime
përgjoj
rri kujdestarë pa pagesë
për përgjime
shpesh her veshin e vë në tokë
dhe rri me pritje ankthe gjak-ngrime
o miq e shokë
*ndoshta nuk më besoni
*por toka nji minë ësht me sahat
*pres kurë do të kërset në copa e thërrime
*pres dit e nat
*se pse sa shum demoni
-po e ndezë me barot
*rusi serbiani pansllaviani
*si dje si sot
*e tjerë prishsa të paqes
*që na dhurojnë lot
*dhimbjet e hilet mbi dhe e nën dhe
*toka e të madhit zot
*nuk po i duron
*besoni
*prandaj kjo minë me sahat glob
*te gjith qielllort më than
*apelo
*ndryshoni ndryshoni ndryshoni
*thuaj njerzisë me pendë
*demonësitë largo
*në të gjitha anë
*kështu methan kodet etike
*yje diell e hanë
*se te gjith se bashku me dhe me det e gurë e kob
*do të eksplodoni
*e për ju ma as diell as dritë as hanë
*nuk do te ket
* besoni
*kështu thonë
*alarmnoni kuptoni
*merrni masa
*o glob i jonë
*vesht e mi që përgjojnë
*prandaj akceptoni
*kështu kohrat ju apelojnë
*kështu me thanë ata
*ishte penda ime e gjorë
*dëshmitare
*dhe ja tash po dëshmon me shkrim në dorë
*në gjuhen e lashtë shqiptare
*le të flet vet
*se edhe etnija kombtare e jonë
*mbi planet
*edhe kjo për mirë duhet të ndryshon
*përndryshe toka
*mina me sahat
*per të gjtih tha
*eksplodim jam
*jam po jam
*ma mirë
*ndryshoni ndryshoni
*dhe si nji termet
-nga mbrendia po buqet
*keni fat qe un me vesh në nji gjuhë që e msova
*ne nji kur shekujsh
*pervojë tash
e ndegjova se si flet
'dhe nuk gabova
'qe e msova kët gjuhë që ndër ju nuk thrret
*ju nuk e kuptoni
*kjo me ju nuk flet
*por pendes time i tregova
un ja perktheva

ajo tash me majen e vet
ju perkthen ju e shihni
mina me sahat qenka globi
qenka planeti
toka e dheu me det
mbledhni mend hiqnu qdo kobi
se jeta ësht bukuria vet
largoni raketa e flakë demoni
paqja paqja paqja
nga lëmshi i dheut te hiqet atomi
paqe o milet
paqe o popuj paqe pse vloni
ne luftra ne gjak e siklet
nga zemtra e shpirti demont largoni
se dheu globi i juaj ju vret
ma mirë eht shekujt ti menquroni
q ju duhen lotet si deti
gjaku i derdhur dhunimet
paqja ju duhet paqja
jo krimet
ajo ne secilin shtet
mbi dhe ajo le te rrij neper shekuj ndegjoni
ajo le te jet mbret mbi mbret

autori xhelal ferizi ne mergim
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:00 am

Nëse ndëgjoni se shekujt i kam vra-

*autori i vargjeve shqiptare
*xhelal ferizi ne mergim

*nëse ndëgjoni se shekujt i kam vra
*mos më leni fajtorë
*në vetmbrotje në vetmbrojtje
*vrasës kohorë
*ndoshta bëhem
*sepse ata
*nuk më vrasin me plumb as me lak
*por me kan vra
*pa ndrojtje
*në perjetsi në gjak
*ose do te zhbëhem
*e do te rinisem
*në nji tjeter ri inkarnim jetsorë
*ose ata do te me mbajnë pengë perjetsie
*me pranga dënimesh te pa afat
*kta mizorë
*un dua te jem pjestarë lirie pjestarë dashurie
*pse rob te jem i gjorë
*keta duan per mua denim të gjatë
*në kshtjellen time hynë nëpërmes tradhtie
kur ora ime nuk ishte quar fjeti nji natë
e nji dit me diell mbeti pa dije
nese un do ti vras me nji pushkë te gjatë
mos me quani ma poet
as paqsorë
me quani shekull pushkgjatë
qe vret shekuj mizorë
nuk dua te jem rob nuk dua
ata me kan nxanë te gjallë me dorë
kur nji dit ora ime u ligshtua
diellin ma ngrinë me borë
perjetsiht enigmatisht duke me pushtua
shekujt po me shtyjnë
vet ata po me nxisin
qe nji dit me nji pushkë e vulë ne dorë
ti vras pr vrases nuk jam percaktua
por ne vetmbrojtje me nji armë
detyrimisht do ti vras
qe un te shpetoj perseri
lirinë ta fitoj e yjet plot sharm
te me qeshin me ardhmeri
un mandej nga pas
ti shkoj kujdesshem fatit te quajtur dashuri
me dehirë e me gas
por pa shekujt armiq
pa kuaj trojesh shekuj
qe mbijnë mbi dhe me tradhti
se ata do ti vras
tjer shekuj do te ndertoj
me kusht do te jen ata
qe lirisht te ju shkojn nga pas
besa e emri njeri
besomni se do ti vras
qe te shpetoj dashuri
mos me quani vrasës
por n' vetmbrojtje më quani mirsi

AUTORI I KTYRE VARGJEVE xhelal ferizi
ne mergim

********************************
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:00 am

Sa e vogel fjala

--------------------------------------------------------------------------------

-Sa e vogel fjala

autori xhelal ferizi

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe neveprim
konferenca botrore lëvizë
*merreni mend
*ajo del nga nji e vogel goje
*nga nji e vogel maje pendë
*nganjiher del si me dalë ndonjë loje
*por ajo me fuqinë e vet
*vulosë ploje
**Shterrë lot edhe sikur të kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ëmbel ësht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosë luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birë në mish që gojë quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisë anije lufte tanke ushtri e raketë
*ajo shembë pushtet
*dhe ësht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulë urdhruese
*ardhmeritë i vret
lisat i shkulë
*përdredhet si njala
her esht e valë her ngrihet
*kur esht e lirë
*ësht zbukuruese
*kur ësht e urdhruar e lidhur ne zingjirë
kur bëhet diktaturë vulë
*nxjerr shkumbë nga goja
*dhë behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashë ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajë ajo mund te rrëzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytë në djep
*jeten e ben loder
*dhe shembë
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushë e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrënon kala e dhëmb për dhëmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurë e shkëmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrë, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajë
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirë esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnë në vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitë
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajë ma nuk rrrihet
*mos të thirrtë as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajë nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjë
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*që nuk pihet
*bëhet vula e sajë e hidhur
*dhe gjak nëper prrenj
*derdhë
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ësht ndryshme
*ashtu siq ësht e pa dukshme
*ashtu pervidhet në veprime
*din me qenë e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshëm nëpër shekuj
*din me ra në marrveshje
*me krime e përvlime
*por edhe me shegë me narë
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirë si per keq
*tërthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarë
*edhe me paqsorë
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirë e veshë
*ma mjeshtrisht
*mizorë paqsorë a puthadorë
*mercenarë tradhtarë a vizionarë
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra në gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarë
*me diell nënshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritë
*a her menquritë i ndala
*per te ja zberthye veqoritë
*ajo kur del pertej dhembve te sajë euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisë e prishet fara
*e tillë eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ësht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnë me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i këputë
*e i lidhë
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinë
*ajo shekujt kur don i zbutë
*dhe e ndezë në yje e mbi dhe dashurinë
*dhe ju nuk besoni
*për forcen e sajë
*prej sajë kan ikë ëngjulli e demoni
*dhe jan joshë prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALë DHE E NISë NE HAP
*ajo globin e bën me vajë
*ajo then shpresa e besë
*ësht e vogel
*ajo me forcen e sajë
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomëe ta thajë
*shekujt mund ti ndajë
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*në dysh
* disa në qakaj
*e disa si dallendyshë
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajë
*ndoshta do të më thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*që ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ësht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajë
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gëzime motive
*ju jeni për mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa që kam me vlu
*vlova e do t ë vloj
*deri sa mbi dhe të jenë fusha e ara e shtroja
*e të qiellit yje duke ndriqu

*sae vogel fjala shkruar nga autori xhelal ferizi
*ne mergim
***************************************
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 4:01 am

--------------------------------------------------------------------------------

Me dashuri arrihen tëgjitha

---------------------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------------
me dashuri arrihen të gjitha
edhe ujin e shëndrron në curril
ma dashuri zbuten edhe therra e hitha
dhe bëhen si fletë n' karajfil
------------
me dashuri zbutet edhe bisha mizore
me dashuri kaltersoset qielli
me dashuri urtësohen edhe stinët kohore
e gazin në qiell na e falë dielli
-----------
me dashuri edhe yjet mund të nxiten në valle
me dashuri edhe lulet harlisen
me dashuri edhe gurë e zalle
në jetë e buzqeshje nisen
------
edhe hana me dashru ecë në shtigje
e neper prroje uji në lugina
e flladi del neper brigje
me lmue brushat mbi ledina
--------
me dashuri edhe zemra e nis gjakun
edhe kërcyelli i lules me fletë
pyetne lulkuqen zambakun
aty dashurija jep jetë
---------
me dashuri buzët shkrihen
gjaku bëhet sheqer
dhe dejet përqojnë gëzim e kurr nuk ngrihen
ndjenjat dashurueshëm i bëjnë pranverë
------------
me dashuri arrihet në maja
me dashuri shijohet lirija
para saj shtrohen kodra e pllaja
flladi e rrezet e hieja
-------------
me dashuri ligjëron secila zogzë kuqe
secila zogzë larme e brush´tare
secila e ngjyr sharm burbuqe
qelet me erë aromtare
---------
dashuria ësht qelsi i diellit
i qehres së vet zambakut
i shpirtit e kaltrisë së qiellit
i zemres i shpirtit i gjakut
--------------

autori xhelal ferizi
----------------------------
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 16 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi