Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezi per Kurbetin!!!

Shko poshtë

Poezi per Kurbetin!!!

Mesazh nga Shpejtim_De prej Sun Jul 11, 2010 1:46 pm

MERGIMTARI,,,,,,

PREJ VENDLINJES U LARGOVA,
MORE UDHET E GJATA!
KURRE NUK U GEZOVE,
AS NGA DITA AS NGA NATA!

SI SKLLAV TY TE TRAJTUAN,
KUDO QE TI JETOVE!
CDO TE DREJTE TA MOHUAN,
POR PRAPE TI REZISTOVE!

EMIGRANT EMRIN E PATE,
NE TOK TE HUAJ KU ISHE!
REHAT SBERE AS NE GJUME NATE,
SE MENDJEN NE VENDLINDJE E KISHE!

NE ATDHE ME MALL TE PRISNIN,
NENA JOTE THE BABAI!
ME SY DONIN TE SHIHNIN,
MOTRA E VOGEL DHE VELLAI!

NE ATDHE TE PRISNIN SHOKET,
DHE SHOQET QE PATE LANE!
ATJE TE PRISTE VAJZA,
QE FJALEN I PATE DHANE!

NGA DREJTIMI QE PATE IKUR,
TE GJITHE SYTE SHPESH I DREJTONIN!
ME MENDIMIN QE MJAFTE ,TE KISHIN PRITUR,
DHE SE SHPEJTI DO TE SHIKONIN !!!...
-----------------------------------------------------------

PRINDERIT...

SA SHUM DO TE DOJA ,
QE UNE SOT TI KISHA PRANE.
ME TE SHTRENJTIT E JETES,
NENEN DHE BABANE.

sikur ti kisha prane,
e bashke me ta te jetoja.
qe edhe une i mjeri ,
jeten sadopak te shijoja!

por ky fati im i zi!
NJE GJE TE TILLE SMA LEJON!
ME LEN KTU LARG NE VETMI,
KU ZEMRA VETEM VAJTON!

VUAN PA MASE KY SHPIRTI IM,
E LOTET PA PUSHIM PIKOJNE!
PER PRINDERIT E MI TE SHTREJTE,
QE KAQ SHUM PO ME MUNGOJNE!

LARG PRINDERVE KUR JETOJ,
NDJEHEM SIKUR JETIM!
PLAGET NE ZEMER VEC ME SHTOHEN,
E NUK KAN AS PAK SHERIM!

KUR PRINDERIT SI KAM PRANE,
AS PARATE SKANE MA VLERE!
PA TA ME DUKET VETJA,
SIKUR JETOJ NE SKETERRE!

PA NENEN DHE BABANE,
SPO MUNDEM TE JETOJ !
ATA JANE TE VETMIT NE BOTE,
QE SHPRESAT E JETES MI SHTOJNE...
---------------------------------------------------------------
avatar
Shpejtim_De
Antar
Antar

Numri i postimeve : 40
PIKE : 52
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 11/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi per Kurbetin!!!

Mesazh nga Shpejtim_De prej Sun Jul 11, 2010 1:46 pm

E Lash Vendliindjen Time,
Larg Saj Emigrova.
Zemra Qe Mbushur Plot Kujtime,
Qe Kurre Nuk I Harrova.

Rruget Me Kalldrem,
Ambientin Plot Hijeshi.
Shoket Qe Atje Kam Lane,
Cdo Dite Ne Mendje Me Rrine.

Tani Jam Ne Shtet Te Huaj,
Ndaj Merzitem Shume!
E Ndjej Mungesen Tuaj,
Edhe Kur Jam Ne Gjume.

Me Ju Shoke Qe U Njoha.
Qe Kur Isha Ende Femi.
Me Ju Qe Une Krijova,
Me Te Miren Shoqeri.

Shpesh,me Kujtohen Ditet,
Kur Sebashku Qendronim.
Po Ashtu Edhe Netet,
Qe Pa Gjume I Kalonim.

Sa Vende Te Bukura,
Me Ju Kam Vizituar ?!
Sa Vesta E Ditelindje,
Me Ju I Kam Festuar ?!

Te Gjitha Kto Kujtime,
I Ruaj Me Shume Mall,
Ndaj Nuk Do Ti Harroj,
Sa Kohe Qe Te Jem Gjalle,

Porsi Zogu Qe Shtegton,
E Se Harron Folene E Vet,
Ashtu Edhe Zemra Ime Ju Kujton,
E Sdo Tju Harroj Perjet.

Besomeni O Shoke,
Se Nje Dit Do Te Kthehem.
Ne Krahet E Shoqerise Tuaj,
Perseri Me Deshire Do Te Prehem.

Kur Mendoj Diten E Kthimit,
Zemra Sa Nuk Me Pelcet.
Ndaj Papushim I Lutem Zotit,
Qe Kete Dite Ta Beje Realitet.

Por Edhe Ne Qofte Se Nuk Kthehem,
Ju Lutem O Shok Me Besoni!
Pergjigjes Per Kete,do Te Jete Fati,
I Cili Larg Jush Me Hodhi !!!....
avatar
Shpejtim_De
Antar
Antar

Numri i postimeve : 40
PIKE : 52
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 11/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi per Kurbetin!!!

Mesazh nga Shpejtim_De prej Sun Jul 11, 2010 1:46 pm

Tere Keto Vite ,qe Qendrova,
Larg Vendlinjes,i Merguar,
Jetes As Gja Nuk I Shijova
Se Zemren E Kisha Te Plagosur,

Qenkan Plage Shum Te Renda,
Te Cilat I Shkakton Vetmia
Kurre Sme Kishte Shkuar Mendja
Se Do Te Me Kalonte Keshtu Rinia,

Rinia Pjesa Ma E Bukur E Jetes
Aq E Shtrenjte Per Cdo Njeri,
Mu Vyshk Si Lulja Ne Stinen E Vjeshtes,
Me Kaloi Vetem E Me Shume Merzi.

Sa Shume Mua Me Munduan
Vitet E Erreta Te Kurbetit
Rinine Time Ma Copetuan
Pa Meshire Mua Te Shkretit,

Nje Rini Te Vetme Qe Pata
Si Cdo Kush Ne Kete Bote
Me Kaloi Neper Rruge Te Gjata
Ku E Lava Me Shume Lot.

Medaljonin E Kesaje Jete
Ma Rrembeu I Ziu Mergim
Me Iken Me Te Bukurat Vite
Qe Per Mua Skane Ma Kthim.

Mallkuar Qoft Kjo Vetmia
Qe Rinine Mua Ma Treti
Mallkuar Qofte Edhe Jeta
Neper Keto Rruge Kurbeti.
avatar
Shpejtim_De
Antar
Antar

Numri i postimeve : 40
PIKE : 52
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 11/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi per Kurbetin!!!

Mesazh nga Shpejtim_De prej Sun Jul 11, 2010 1:46 pm

Ktu Ne The Te Huaj,
E Mora Un Nje Leter,
Qe Ma Kishte Cuar,
Miku Ik I Vjeter.

Letra Vinte Nga Larg,
Ktu Ne Doren Time,
E Brenda Mbante Varge,
Plot Te Bukura Kujtime.

Me Shum Mall,
Letren E Lexova,
Dhe Kurbeti Qe Na Ndav,
Me Shpirt Une E Mallkova.

Ktu Larg Ku Jam,
Me Mungon Ajo Miqesi,
Mallin Qe Per Ta E Kam,
Se Shuaj Dot As Me Raki.

Miqesia Jone E Vjeter,
Kurr Nuk Mund Te Tretet,
Se Zenvendeson Gje Tjeter,
E Tille Perjet Do Te Mbetet.
---------------------------------------------------
avatar
Shpejtim_De
Antar
Antar

Numri i postimeve : 40
PIKE : 52
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 11/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi per Kurbetin!!!

Mesazh nga Shpejtim_De prej Sun Jul 11, 2010 1:47 pm

Qe Kur Mora Rruget E Kurbetit,
Vazdoj Te Jetoj I Vetmuar,
Ikin Muajt Njari Pas Tjetrit,
E Une Rri Duke I Numeruar.

Valla Sa Muaj Kan Kaluar,
Qe Sjam Kthyer Ne Shtepi,
Kush E Din Edhe Sa Do Shkojne,
Por Per Kte Sjam Ne Dijeni.

Nje Dit Ktu Ne Kurbet,
Me Duket Sa Nje Muaj,
Malli Per Vendlindjen Po Me Tret,
E Largesia Me Ban Te Vuaj.

Kur Muaji Kalon,
Them Se Shkoj Nje Vit,
Loti Pa Pushim Pikon,
E Sme Thahen Nga Syte.

Sa Her Si Me Shkon Mendja,
Atje Ne Vendlindjen Time,
Per Plot Me Mbushet Zemra,
Me Plage E Hidherime.

Sikur Te Kishte Zemra Krahe,
Si Nje Zog Do Te Fluturonte,
Do Te Me Braktiste Sa Me Pare,
E Ne Vendlindje Do Te Ndalonte....
-------------------------------------------------------
^Malsore^ nuk është në linjë
avatar
Shpejtim_De
Antar
Antar

Numri i postimeve : 40
PIKE : 52
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 11/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi per Kurbetin!!!

Mesazh nga Shpejtim_De prej Sun Jul 11, 2010 1:47 pm

Mpikun Lotet Ntok Me Rane,
Mos Harro Ate Dite Moj Nane,
Ndit Gezimit Mora Rrugen E Mergimit,


Sot Kam Gezim As Nuk Kam Gaz,
As Prej Mallit Smund Te Flas,
Prandaj Jam Ule E Po Shkruj,
Uladi Yt Prej Ndhe Te Huj,


Te Tregoj Nane Pernimen,
As Gje Sasht Si En Vendin Tem,
Qysh Kam Ardh Ketu Mallkoj Vehten,
Merzija Ma Shkatrroj Jeten,

Ketu Hana Rrin E Fshehte,
Ketu Qielli Esht I Errte,
As Dielli Nuk Jep Ndricim,
Sasht Si Dielli Ne Vendin Tim,


Ketu Luleve Su Vjen Era,
Ketu Ska Vjesht As Ska Pranvera,
Ka Vec Dimen E Vap Te Shrete,
Mos Me Mujte Nje Nate Me Fjete,


Tash Nen Shum Nuk Po Te Shkruj,
Tfala U Baj Prej Ndhe Te Huj ,
Sa Her Te Duash Mem Kujtua Mua,
Puthe Dheun Qe Mka Rrit Mua...
avatar
Shpejtim_De
Antar
Antar

Numri i postimeve : 40
PIKE : 52
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 11/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi per Kurbetin!!!

Mesazh nga Shpejtim_De prej Sun Jul 11, 2010 1:47 pm

PRINDERIT...

SA SHUM DO TE DOJA ,
QE UNE SOT TI KISHA PRANE.
ME TE SHTRENJTIT E JETES,
NENEN DHE BABANE.

sikur ti kisha prane,
e bashke me ta te jetoja.
qe edhe une i mjeri ,
jeten sadopak te shijoja!

por ky fati im i zi!
NJE GJE TE TILLE SMA LEJON!
ME LEN KTU LARG NE VETMI,
KU ZEMRA VETEM VAJTON!

VUAN PA MASE KY SHPIRTI IM,
E LOTET PA PUSHIM PIKOJNE!
PER PRINDERIT E MI TE SHTREJTE,
QE KAQ SHUM PO ME MUNGOJNE!

LARG PRINDERVE KUR JETOJ,
NDJEHEM SIKUR JETIM!
PLAGET NE ZEMER VEC ME SHTOHEN,
E NUK KAN AS PAK SHERIM!

KUR PRINDERIT SI KAM PRANE,
AS PARATE SKANE MA VLERE!
PA TA ME DUKET VETJA,
SIKUR JETOJ NE SKETERRE!

PA NENEN DHE BABANE,
SPO MUNDEM TE JETOJ !
ATA JANE TE VETMIT NE BOTE,
QE SHPRESAT E JETES MI SHTOJNE
avatar
Shpejtim_De
Antar
Antar

Numri i postimeve : 40
PIKE : 52
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 11/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi per Kurbetin!!!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi