Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:29 pm

Viti, 6 qershor - Bashkëjetesa e simboleve kombëtare përkrah atyre fetare në mure të brendshme të xhamisë së fshatit Vërban, nuk kanë gjetur mirëkuptim.
Disa Shqiponja të pikturuara në mure të brendshme të xhamisë që nga viti 1988, tashmë janë fshirë. Kryetari i fshatit Vërban, Bajram Bajrami, thotë se ky akt është i papranueshëm dhe për këtë fajëson imamin e ri të xhamisë.
“Shqiponjat kanë qenë aty të vizatuara si simbol kombëtar dhe askënd nuk e kanë penguar, sepse qysh atëherë Hoxha e ka paraparë dhe ka thënë që simboli kombëtar asgjë nuk pengon të jetë në objektin fetar, por tash si duket dikën e ka pengu kjo gjë që unë për veti dhe pjesa dërrmuese e fshatarëve ndihen keq” është shprehur Bajrami. Ai po ashtu ankohet se kjo xhami është ndërtuar me kontributin e fshatarëve dhe nuk mund të bëhen veprime pa u pyetur ata dhe këshilli i xhamisë. “Është këshilli i Xhamisë por të njoftohet edhe opinioni, fshatarët se a janë të pajtimit ata të fshihen simbolet kombëtare, e jo të qohet dikush edhe ta bëj krye në veti” ka potencuar Bajram. Mirëpo imami i xhamisë Hajrullah Aliu arsyetohet se simbolet janë larguar për arsye fetare.“Nuk është çështja te shqiponjat është çështja pse krijesa, figura piktura që kanë shpirt. Se nuk është se unë jam kundër, zoti mos e bëftë, se unë vet jam shqiptar, vet kam shqiponja. Ne mundemi nëpër shtëpia tona t’i mbajmë simbolet kombëtare” deklaroi imami Aliu. Sipas tij heqja e simboleve nuk është bërë nga ai dhe se vendimet merren në bashkëpunim të plotë me këshillin e xhamisë.
“Me vendimin e këshillit, se unë nuk i kam fshi ato Shqiponja, i ka fshi mixha Ragip, pra ata janë përgjegjës anëtarë të këshillit xhamisë” thotë imami. Po të njëjtën gjë e konfirmon edhe kryeimami i Bashkësisë Islame të Vitisë, Feim Abazi. “Imami na ka pyetur neve, më ka tregu se si është rasti. Domethënë është këshilluar me ne. E kemi sugjerua imamin që në bashkëpunim me fshatarët dhe këshilltarët e xhamisë, ta blejnë një ngjyrë që së paku t’i largojnë prej vendit në mimber ku kanë qenë të vendosura, se një gjë e tillë është e ndaluar. Ne jemi për simbole kombëtare, ne i ruajmë me gjithë kënaqësi, por vendin nuk e kanë në xhami” ka deklaruar kryemami komunal, Fehmi Abazi. Simbolet kombëtare në xhaminë e fshatit Vërban ishin pikturuar nga piktori i mirënjohur Demir Behluli, më 1988, në kohën kur xhamia ishte rindërtuar.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:29 pm

Ne Xhami(e ne pergjithesi) nuk lejohen pikturat qe pershkruajn krijesen ne formen e saj (posaqerisht syt) ne pergjithesi, per kete nuk lejohet nje gje e tille edhe per shqiponjen , se po te ishte e lejuar neve do e piktoronim deri tani Muhammedin alejhiselam dhe do e varnim foton e tij ne cdo Xhami!!

Kupton shoq misionare, Islami nuk eshte e bazuar ne piktura dhe skulptuar!!

Aty ku duhej te ishte u largua e sqave koken fare as ti e as pseudopatriotpallesit ,as ketu e as ne media , flas per vulen e L.Prizerenit. Ike tash nese je patriot shko liroje Mitrovicen e mos ... posht e larte ketej.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:29 pm

Hasan,

edhe une e kam ditur sikur ti,por gjat shetitjeve neper Anadoll,kam has
xhamia me figura te kafsheve (shpend ) e sheh ketu shqiponjen..! (art-i gdhendese guri )

S'po them kurrgjo,...veqe,edhe pa e thon se,qysh dhe pse e kan lejuar at
ustah "ne at kohe" ti gdhend kete shqiponje dhe "falcon"
(m'falni se nuk e di si i thojn shqip ) ne xhami ?

Xhamia Divrigi -Sivas (1228 -1229 )
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:29 pm

avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:29 pm

http://www.divrigim.com/ulucamiiresi...mgoster&rid=40

Duke klikuar kete link,mund ti shihni shum foto kesaj xhamie fenomenale,
qe e ka mar nenmbrojtje dhe UNESCO-ja ...
__________________
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:30 pm

Shqiptare ne Turqi
Keto qe i ke sjellur jane monumente historike apo trashegimi kulturore, te mbrojtura nga UNESCO. Shikoje datën e ngritjes se kesaj xhamie, qe dikur ka qene kishë.Ne vitin 1228 s'ka pasur as turq e as muslimanë atypari
Njesoj eshte edhe me xhamine "Aja Sofia" ne Stamboll. Ketu ka edhe ikona e afreska te ndryshme bizantine.
Ashtu edhe ne Spanje ka raste kur xhamijat jane shnderruar ne kisha, ku minaret dhe arkitektura islame ruhen me xhelozi nga spanjollet (katolikë).

Ky që ka hapë këtë temë ka pasur synim provokimin. Asgjë tjetër.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:30 pm

Shqiptare ne Turqi
Keto qe i ke sjellur jane monumente historike apo trashegimi kulturore, te mbrojtura nga UNESCO. Shikoje datën e ngritjes se kesaj xhamie, qe dikur ka qene kishë.Ne vitin 1228 s'ka pasur as turq e as muslimanë atypari
Njesoj eshte edhe me xhamine "Aja Sofia" ne Stamboll. Ketu ka edhe ikona e afreska te ndryshme bizantine.
Ashtu edhe ne Spanje ka raste kur xhamijat jane shnderruar ne kisha, ku minaret dhe arkitektura islame ruhen me xhelozi nga spanjollet (katolikë).

Ky që ka hapë këtë temë ka pasur synim provokimin. Asgjë tjetër.


***4peace,

Pjesa dermuese e historianve pranojn se,fiset Turke ne Azi,nga vitet 751 ne saje te lidhjeve tregtare me shtetet Islame,dhe me hovshem kan pranuar fene islame. Pra kur filluan ta pushtojn dhe hyren ne Anadolle (1071 ) ato fise Turke,ishen Islam,por shumica alevi. Mos po ju pengon qikjo...??

Ka pasur edhe Turq edhe muslimane mu aty ..!

Pse mos me e ceke historia Turke dhe per kete xhami nese ka qene kishe,,!? Sikur qe i ceke kishat tjera qe Jan shenderrua ne xhami ..!

Sa per kurriozitet,po ua sjelli dhe xhamiat qe kan qene kisha ...

Ayasofya 29 mayıs 1453'de İstanbul'a giren Fatih Sultan Mehmed Ayasofya'yı camiye çevirdi. Cuma namazını burada kıldı. Minarelerden ilkini yaptırdı. İkinci minareyi Beyazıt II., birincinin yerine yenisini Selim II., diğer iki minareyi Murad III. yaptırmıştır. Minber, mihrab, mahfiller, levhalar eklenmiştir. Güneydoğusunda padişah ve yakınlarının türbeleri vardır. Mahmut I. döneminde külliye olmuştur. Abdülmecit döneminde Kazasker Mustafa Efendi hattıyla Allah, Muhammed, Ali, Ömer, Osman, Ebubekir, Hasan, Hüseyin levhaları asılmış, dış duvarlar sarı kırmızıya boyanmıştır. 1 Şubat 1935'de müze olmuştur.
Koca Mustafa Paşa Camii-Aya Andrea Enti Krisi Cerrahpaşa. Fatih dönemi.
Fethiye Camii-Pammakaristos Çarşamba'daki kilise, Murat III. devrinde cami oldu. 1938'de müze iken, 1960'da cami olmuştur.
Fenari İsa Camii-Lips Manastırı Vatan caddesinde Fındıkzade'deki kilise Beyazıt II. döneminde camiye çevrildi.
Eski İmaret Camii-Pantepoptes Manastırı Fatih'de. Fatih döneminde cami oldu.
Zeyrek Camii-Pantokratoros
Atik Mustafa Paşa Camii-Petros ve Markos K. Ayvansaray. Beyazıt II. zamanında camiye çevrildi.
Vefa Kilise Camii-Ayios Teodoros Fatih döneminde cami yapılmıştır.
Gül Camii-Ayia Teodosia Ayakapı'daki cami 1499'da kiliseden dönüştürülmüştür.
Kariye Camii-Kora Hristos Sofiras Edirnekapı'daki kilise Beyazıt II. döneminde cami oldu. 1948'de müze.
Kalenderhane Camii- Vezneciler. Fatih dönemi.
İmrahor Camii-Ayios Vapististo Studio Samatya'da. Beyazıt II. dönemi.
Küçük Ayasofya Camii-Aya Sergios ve Bakos Kadırga. Beyazıt II. dönemi.
İsakapısı Mescidi.
Kefeli Mescidi-Manuel/Aya Nikola
Sancaktar Mescidi
Manastır Mescidi
Bodrum Camii-Mireleon Laleli. Murat III. dönemi.
Arap Camii-Saint Pol/San Dominiko Perşembepazarı'nda. 1475'de cami oldu.
__________________
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:30 pm

Ayasofya 29 mayıs 1453'de İstanbul'a giren Fatih Sultan Mehmed Ayasofya'yı camiye çevirdi. Cuma namazını burada kıldı. Minarelerden ilkini yaptırdı. İkinci minareyi Beyazıt II., birincinin yerine yenisini Selim II., diğer iki minareyi Murad III. yaptırmıştır. Minber, mihrab, mahfiller, levhalar eklenmiştir. Güneydoğusunda padişah ve yakınlarının türbeleri vardır. Mahmut I. döneminde külliye olmuştur. Abdülmecit döneminde Kazasker Mustafa Efendi hattıyla Allah, Muhammed, Ali, Ömer, Osman, Ebubekir, Hasan, Hüseyin levhaları asılmış, dış duvarlar sarı kırmızıya boyanmıştır. 1 Şubat 1935'de müze olmuştur.
Koca Mustafa Paşa Camii-Aya Andrea Enti Krisi Cerrahpaşa. Fatih dönemi.
Fethiye Camii-Pammakaristos Çarşamba'daki kilise, Murat III. devrinde cami oldu. 1938'de müze iken, 1960'da cami olmuştur.
Fenari İsa Camii-Lips Manastırı Vatan caddesinde Fındıkzade'deki kilise Beyazıt II. döneminde camiye çevrildi.
Eski İmaret Camii-Pantepoptes Manastırı Fatih'de. Fatih döneminde cami oldu.
Zeyrek Camii-Pantokratoros
Atik Mustafa Paşa Camii-Petros ve Markos K. Ayvansaray. Beyazıt II. zamanında camiye çevrildi.
Vefa Kilise Camii-Ayios Teodoros Fatih döneminde cami yapılmıştır.
Gül Camii-Ayia Teodosia Ayakapı'daki cami 1499'da kiliseden dönüştürülmüştür.
Kariye Camii-Kora Hristos Sofiras Edirnekapı'daki kilise Beyazıt II. döneminde cami oldu. 1948'de müze.
Kalenderhane Camii- Vezneciler. Fatih dönemi.
İmrahor Camii-Ayios Vapististo Studio Samatya'da. Beyazıt II. dönemi.
Küçük Ayasofya Camii-Aya Sergios ve Bakos Kadırga. Beyazıt II. dönemi.
İsakapısı Mescidi.
Kefeli Mescidi-Manuel/Aya Nikola
Sancaktar Mescidi
Manastır Mescidi
Bodrum Camii-Mireleon Laleli. Murat III. dönemi.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:31 pm

Ne Xhami(e ne pergjithesi) nuk lejohen pikturat qe pershkruajn krijesen ne formen e saj (posaqerisht syt) ne pergjithesi, per kete nuk lejohet nje gje e tille edhe per shqiponjen , se po te ishte e lejuar neve do e piktoronim deri tani Muhammedin alejhiselam dhe do e varnim foton e tij ne cdo Xhami!!

Kupton shoq misionare, Islami nuk eshte e bazuar ne piktura dhe skulptuar!!

Aty ku duhej te ishte u largua e sqave koken fare as ti e as pseudopatriotpallesit ,as ketu e as ne media , flas per vulen e L.Prizerenit. Ike tash nese je patriot shko liroje Mitrovicen e mos ... posht e larte ketej. (H.Mehmeti)

Kurse kete reagim te Hasanit e shoh te nxituar dhe te pa peshuar mire.
Edhe nese ka te drejt ,prap se prap Bashkesise Islame te Kosoves po i qet nje hije jo te mire sepse kjo Xhami nuk eshte ndertu ne shekullin e XII por tash kur Kosova e kishte BIK dhe shume ,shume kuadro te shkolluar dhe te pergaditur shume mire ne kete ceshtje.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:31 pm

E nderuara Shqiptare
Mua nuk më pengoi asgjë nga shkrimi yt i meparshem.
Une s'iu besoj shume historianeve, as taneve, e lere me turqve.
Eshte e mundur te jet edhe ashtu.
Aq sa e di/njoh une historine,e di qe ca fise turke kane qene te njohur si luftetare te shkathte. Per kete arsye jane ftuar ne Bagdad (Irak) ne kohen e nje dinastie kur kane sunduar. Pra, keta kane qene ushtarak (ushtare te paguar). Me vone, me kalimin e kohes, e pranojne islamin. Pastaj e marrin edhe pushtetin ne Bagdad. Keshtu fillon historia e krijimit te Perandorise Osmane (apo Otomane). Pastaj fillojne zgjerimet si drejt perendimit (deri ne Vjene) ashtu edhe drejt lindjes (deri ne Gadishullin Arabik). Me sa e di une, Perandoria Osmane ka sunduar afro 500 vite, pra 5 shekuj. Sot kemi shekullin 21, ia heqim 6 shekuj, na mbesin 15. Dmth. shekulli i 14 (fundi) apo shekulli 15 (fillimi). Nuk besoj qe ka pasur aq shume muslimane ne shekullin e 10, 11, deri 13 sa qe te ngrisin aq shume xhami neper rajonet e Turqise se sotme.
Ja, p.sh. edhe per tek ne thuhet se ka pasur njerez qe e kane pranuar islamin para se te vije Perandoria Osmane ketu. Kjo eshte e vertete, ama s'ka qene ne asofare permasash, ashtuqe te ngrisnin xhamia aq te shtrenjta e te medha...


Keshtu mendova une. S'me pengoi as te qenit alivi (edhe sot ne Turqi me se shumti ka alivi apo alevitë).
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:31 pm

Jam historian dhe kam besim te shkenca e jo te disa studiues qe mundohen argumentet shkencore ti fusin ne these per me i varros. Roli i xhamise ne shoqeri, pa mare parasyshe a behet fjale per popujt e lindjes apo per shqiptaret, ka qene i madh. Mirepo, kjo nuk eshte teme e diskutimit tone, ne kete teme.
Nese ndonjeri ka lexuar mbi historin e artit do te bindet se disa ketu gabohen ne ate se:
1. kinse ne histori paska qene e lejuar piktura e kafsheve neper muret e xhamise
2. Arti qenka i vjedhur
__________________
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:31 pm

Shqiponja e zezë dykrenare, është simboli kombëtar i popullit shqiptar. Është e shenjtë për shqiptarët.

Edhe qajo xhami, duhet me u dijtë që është në Kosovë, edhe se në të është babë e falet Shqiptari, e jo thiu, as shkau as magjupi i arabisë.

Nëse keni diçka kundër kësaj, shkoni konsultohuni me bashkëmendimtarët tuaj, me popat e shumadisë e të rusisë, ose nëse ua vrasin sytë simbolet shqiptare, shkoni faleni namazin në patrikanat e qetnikëve në stamboll.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:32 pm

Pershendetje Shqiptare nga Turqia,

Te theme te drejten une kur e vlersoj qeshtjen(sidomos ketu ne kete pjese te forumit) e kulloj nga ana me e kulluar qe egziston Kurani dhe Sunneti dhe asnjeher nuk e marre nje shembull, objekt, send,apo dukuri tjeter natyrore apo fenomen shoqeror si primat dhe mandej te theme: shif kete ..., pse kjo ben apo spo ben.

Mendimi i 4peace mbi ate xhami mu duke i drejte duke shiquar rrjedhen historike.

Por mendoj se nuk ben te shiqohet nje xhami e ajo te merret si primat krahasimi qe metutje xhamit tjera te behen objekte krahasimi, se nese eshte ashtu atehere te gjitha te drejtat do i takonin xhamis se Pejgamberit alejhiselam ne Medine e ne baze te saj te krahasohen tjerat.

Une nuk shof gje te keqe qe eshte larguar ajo sorre apo shqiponje nga aty, une vete do e kisha larguar , dhe kjo nuk ma ule ndergjegjien e atij qe ne moment te duhur ishte ne vend te duhur,per qka edhe ndjej knaqesi.

Ka vend te mjaftueshem per te gjitha keto dukuri ne vendin tone, me rendesi eshte kur vendi i kerkon atehere te gjitha te bashkohene e ti dalin ne ndihme atij.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:32 pm

Me 1988 me rastin e rindertimit te xhamise Hoxha ka parapare qe simbolet kombetare asgje nuk pengojn te jene ne objektin fetar.
Imami i xhamise Hajrullah Aliu largon ato simbole kombetare apo ate "sorre" sic e quan hasanmehmeti.
A kane qene te ndaluara simbolet kombetare neper xhamija edhe me 1988 apo ato ndalohen vetem pas 1999, apo ndoshta hoxha me 1988 ka qene i detyruar nga pushteti serb qe te lejoj pikturime ne xhami?
Apo ndoshta ne baze te planit te Ahtisarit ne Kosove cdo gje qe eshte kombetare duhet gradualisht te zhduket, dhe z. Aliu duhet te zbatoj kete plan???????
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:32 pm

Ajo shqiponje ka origjinen nga bizanci, dega pagane e krishterizmit por qe me kohe eshte harruar edhe origjina e saj dhe vetem sot, ne shekullin 21 e dim se c'eshte shqiponja dy krenare qe eshte e ngjashme me ate ruse, serbe dhe mos me replikoni me ironit e juaja se asgje te re s'po ju mesoj.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:32 pm

avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:33 pm

avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:33 pm

avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:33 pm

Un jam dakord qe shqiponja te ruhet si simbol i bashkimit kombtar, por ky simbol nuk duhet keqperdorur nga asnje fe. Xhamit dhe kishat s'jan te shqiptareve, ato jan te besimtareve të të gjitha nacioneve dhe racave te botes.

Un jam i sigurt qe sikur t'ju pyesja se cila nga keto shqiponja eshte ajo shqiptare, shumica nga ju nuk do te ishit te aft te me pergjigjeshit.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:33 pm

Mire mengjes !
Inderuari Makreshi ,pajtohem me ju dhe keni te drejte kur thoni se nuk duhet ngatrru simbolet komtare dhe ato fetare.Secila ne vend te vet dhe me rrespektin qe meriton.
Kjo do te ishte ideale sikur te arrinim te gjykonim drejt ne cdo situate.
Ketu qendron nje gabim qe nga disa nuk po vihet re sa duhet ose me qellim ,ne menyre perfide, po i fryhet zjarrit te fyerjeve dhe urrejtjes.
Ne momentin kur i jep te drejte vetes te tallesh dhe te perdhosesh simbolet kombtare, duhet te pergaditesh per ate qe do te pasoj .Dhe vetem ne momentin kur ai tjetri .kinse ne shenje hakmarrje ,te thot dicka e sheh se sa e veshtire eshte te perballesh me fyerjen .

Nuk duhet harru se te gjithe popujt e botes kan simbolet identifikuaese kombtare dhe zakonisht ato vijn nga lashtesia dhe nuk kan te bejne asgje me besimet monoteiste .
Edhe kryqi ,edhe hena ,edhe Dielli ,edhe ylli edhe lisi ,edhe SHQIPONJA (jo sorra) edhe ....edhe....!
Shqiponja si TOTEM eshte shume me e vjeter se sa P.Bizantine ! Kete e gjejm edhe te Faraonet kurse arsyet dihen .
Shqiponja eshte shpendi me fisnik dhe qe arrin lartesite me te mdha ne fluturim .Jeton si mbretereshe ne majat me te larta .
Por duhet dite dhe rrespektu dicka .
Ne rastin konkret SHQIPONJA eshte simboli i Kombit Shqiptar dhe ai qe nuk gjen pak rrespekt ,pa dashje hyne ne radhen e atyre qe kete simbol e quajn Cavkata,dhe krijojn enciklopedi per te perdhose edhe simbolin e edhe Ty si Komb!!

Kur diken e gjaun me "gure" mos prit qe ai do te pergjigjet me "perqafim"!!
Kurse, kercnimet qe po i lexoj here pas here ketu ,jan fminore dhe nuk i bejne nder kurrkujt e me se paku nje besimtari te devotshem.
Populli ,me filozofin e tij ,moti e ka tregu vendin e ketyre "Fjaleve te mdha"!!
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:34 pm

O lëri këta o bac.
Po shyqyr që janë pak, se ktyne s'ua len me kurgjë, dhe a e di pse ?!
Sepse këta në jetën e tyre nuk kan parë gjë tjetër përveq xhamis dhe haxhinjëve. duke qenë kështu këta nuk duan, apo i largohen qëllimisht "fërkimit me Civilizimet", nga kjo edhe rrjedhë që këta gj<ykojn vetëm me "peshore t'veten" (t'prisht).
Pra botën sot e banojn disa miliarda njerz, me besime e idelogji të ndryshme, mirpor ka një karakterisitik shumë interesante. Pikërishtë ato vendet religjioze i kanë kufijt më të ngurt mes vete dhe bëjnë luftëra të vazhdueshme fqinjësore.
Derisa shtetet "Kombe", jetojn në fqinjësi të mirë dhe të hapur mes vete.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:34 pm

Mirmengjesi edhe per ju, e tek ju.

Me mir se un e dini, qe te gjithe antaret qe jan ketu, flasin ne emer te tyre personal, e jo ne emer te nje bashkie, nje feje apo nje kombi. Ndodhe qe besimtaret dhe jo-besimtaret te mospajtohen, por ndodhe qe edhe besimtaret mes tyre te mospajtohen. Un s'jam qe ti fryhet zjarri, kjo tem s'ka pik kuptimi. Sepse aty ku jan larguar simbolet kombtare, nuk ishte Guri i Madhe qe shprehi revolten e tij, po as per flamurin kur e ndrruan e le me per emblemen e LP. Kur hapen kesi lloj temash nga hipokrit te till, zakonisht nuk duhet prit ndonje debat te mirefillt.

Un mendoj qe jan dy lloj mendimesh, e se kush e ka me mir kjo i takon te gjykoj gjithesecili personalisht. Shembull ne maje te nje minare ne Gjilan, ne vend te gjysmehenes eshte Shqiponja dy krenare. Un jam kunder te dyjave, kunder shqiponjes dhe gjysme henes qe vendosen neper maje te minares, ndodhe qe nesra ne zvicerr te ndertohet nje xhami, dhe ne maje te kupoles (sepse minare s'ka me) impunojn simbolin e tyre nacional, a do ti konvenonte pershembull Kryçi ?..
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:34 pm

Nuk eshte fe(tar) ajo(ai) qe e zhveshe njeriun nga identiteti i vet.

Para ca kohe, kam qene une ai, i cili i ka kritikuar ata pjesetare te fese qe fene e kuptojne si klub...
"Hajt te behem musliman per inati te kryqalive" apo "Hajt te behem barcelonas per inati te Real Madridit" apo, "Hajt te behem LDD-ist per inati te PDK-istave".

Pastaj nuk eshte e thene qe te thuash dicka "une jam" sa per ta deshmuar vetveten.
Me se miri ndodhin gjerat kur punon (duke mos menduar cka je) dhe, pa e permendur dot, behesh fetar i mire, atdhetar i mire...Per fat te keq, per njerez te tille nuk degjojme, sepse nuk jane te pranishem neper medie, keshtuqe edhe nuk i cmojme (as perafersisht) sa duhet.

Pra, puna, e jo fjala(mania) eshte ajo qe vlene. Llafet e masdarkes s'kane dobi...
...te nesermen i perpine dheu.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:35 pm

Mirë që po e pranonë , ky eshte sukses, mirëpo kur njëriu hyn ne paragjykimin e peshores se dikujt menjëherë duhet ta kuptoj se aty e ka futë të marrë pjesë edhe peshorja e tij!!!,tash besoj se do e kuptosh me mirë sa perfshinë fjala jote mbi peshoren time.

Pse ky reagimë?

Pyetje shume e lezetqme, sidomos kur po behet seleksionimi Ju dhe BIK.

Neve te themi ty , nese te ka mesuar gje libri i sociologjis , se gjerat kane Prioritete te caktuara qe sipas mundesis veprohen!!
Neve ishim aty ku e kërkoj vendi gjatë gjithë historisë!!!

Pjesën tjetër të pergjigjiesë ndaj pyetjes që është sqaruar me shumë në shkrimin tënd të kaluarë ta jep niveli intelektual i ç'do antari këtej!!

Një dukuri qe ushtrohet mbi një popullë me shekujë nuk largohet për 1 apo 10 vite. Ç'do dukurie i vjen momenti te pastrohet nëse është e nevojshme gjithëmonë duke pasur parasyshë prioritetet dhe mundësit që ofrohen.

Radha një ditë me lejen e Zotit do i vije edhe varrezave qe janë bërë nëpër oborre të Xhamive, duke i larguar per tek vendi i tyre.(parapërgaditje për ty...)

Krejt këtë do e kuptosh ti dhe secili kur ta kuptoni Islamin apo më detaisht thene Besimin e pastër në Një Zotë të Vetëm.

Islamin merre si një Hartë, ç'do gjë ka vendin e duhur , nëse të teket te vendosësh diqka pa vend aty nuk do të lejohet se ajo është e kompletuar (shif suren Maide ajeti 3),njëkohësisht të bëj me dije se ajo Hartë nuk është as e Rugovës,Thaqit apo Ahtisarit por e All-llahut të Madhëruar. E vërtetë se kohët bëjn që tulifare pakurrizori që ka pushtet do mundohet ta ndryshojë atë, por përpjekjet do jenë kot dhe këtë e ka treguar koha dhe do e tregoj në vazhdimë ngase Krijuesi i saj(kohës) e ka marrë mbi Vete mbrojtjen e asaj Harte.

Kaq me këtë shkrimë që pak e zgjata por dëshirojë qe të mbetet tek ti dhe lexuesi si përkujtimë ,ngase sot shpesh mund t'u bije te ballafaqohet me divergjenca të tilla.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:35 pm

Makresh vllau, a po ma spjegon kete gje. Meqe simbolet kombetare duhet te ruhen, dhe nuk kane asgje te bejne me fene, keto bustet qe i kan qiten neper qytete, te heronjeve te luftes, a eshte gjynah qe i kane qiten? apo kishte me qene mekat qe s'jau dijtem per nder, e mos me i pas maru hiq? Po te pyes per kete, sepse shumica e fetareve ndihen krenar per keto buste dhe simbole te heronjve, kurse feja e ndalon figuren...Apo keto buste jane ndertuar per njerez qe nuk e praktikojne fene, dhe fetaret qe i adhurojne keto simbole nuk bene mire aspak. Mos me thuaj se keto simbole jane jashte xhamise, se kur te vjen koha te falesh, kthehesh kah kibla, para figures edhe falesh pa asnje pengese.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi