Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:36 pm

Sigurisht qe eshte mekat, sidomos ne kohen e pasluftes i kan mbjellur bustet si ne kohen e komunizmit !
Ne cka i nderojn ato figura ?
Ti perkujtojm ?
Ti falenderojm ?
Ti adhurojm ?
Ti hajm ?
Te na hajn ?
Ti mbajm gjall ?
Te na mbajn gjall ?
Cfar roli kan ?
As franca pas luftes se dyt botrore s'ka ndertuar busta aq sa ka ndertuar Kosova !

Sikur te mos i kishim ndertuar ato kukulla rrugeve te qyteteve, sot nuk do kishte asnje njeri i pastrehuar ne Kosove !
Per mua ky do te ishte nderi me i madhe qe e meritojn te flijuarit e lirise, e jo bustet e qelikut qe pas nje shiu i bie ndryshku !
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:36 pm

Sigurisht qe eshte mekat, sidomos ne kohen e pasluftes i kan mbjellur bustet si ne kohen e komunizmit !
Ne cka i nderojn ato figura ?
Ti perkujtojm ?
Ti falenderojm ?
Ti adhurojm ?
Ti hajm ?
Te na hajn ?
Ti mbajm gjall ?
Te na mbajn gjall ?
Cfar roli kan ?
As franca pas luftes se dyt botrore s'ka ndertuar busta aq sa ka ndertuar Kosova !

Sikur te mos i kishim ndertuar ato kukulla rrugeve te qyteteve, sot nuk do kishte asnje njeri i pastrehuar ne Kosove !
Per mua ky do te ishte nderi me i madhe qe e meritojn te flijuarit e lirise, e jo bustet e qelikut qe pas nje shiu i bie ndryshku !
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:36 pm

Magjupt nuk kanë as komb, as atdhe as simbole kombëtare.

Bash qysh po e lypin qita mutlimant e forumit.

Veq me i kqyrë niher qysh i katandisë Zoti n'tana anët për faqe t'zezë, boll asht.

Fatkeqësia e kombit shqiptar, që ka mbetë mbrapa kombeve të përparuara të botës, janë bash qita.

Paj me kanë t'hajrit a na kishin mbetë neve n'derë këto maskarallëqe a? Jo kurrë. Senet e mira moti i kanë marrë për veti e i kanë përvetësu ata të fortët. Këta le të cofin e le të eksplodohen nëpër shkretëtirat e allahut.

Shumë mirë që i kanë hjekë edhe ato simbole prej xhamisë. Le të dihet që janë mish i egër në trojet shqiptare, e nuk kanë kurrfar lidhje me popullin shqiptar, bash si kishat e shkijve.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:36 pm

Magjupt nuk kanë as komb, as atdhe as simbole kombëtare.

Bash qysh po e lypin qita mutlimant e forumit.

Veq me i kqyrë niher qysh i katandisë Zoti n'tana anët për faqe t'zezë, boll asht.

Fatkeqësia e kombit shqiptar, që ka mbetë mbrapa kombeve të përparuara të botës, janë bash qita.

Paj me kanë t'hajrit a na kishin mbetë neve n'derë këto maskarallëqe a? Jo kurrë. Senet e mira moti i kanë marrë për veti e i kanë përvetësu ata të fortët. Këta le të cofin e le të eksplodohen nëpër shkretëtirat e allahut.

Shumë mirë që i kanë hjekë edhe ato simbole prej xhamisë. Le të dihet që janë mish i egër në trojet shqiptare, e nuk kanë kurrfar lidhje me popullin shqiptar, bash si kishat e shkijve.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:36 pm

po thojn se ne xhami jen te ndalume simbolet kombtare


une isha ne nji xhami te turqve ne gjermani aty esht flamuri turk edhe fotografia e kemal pash ataturkut


po aty esht edhe nji sallon frizer per mashkuj ,i hjeka qyto dy kime flok qe i pata 6 €


po ndoshta xhamia nuk mundet me i bajt simbolet kombtare shqiptare
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:37 pm

Peshoret tona ndryshojne ,ne rend te pare, tek Shqiponja dhe sorra(qavkata) dhe per kete jam shume i lumtur.
Kurse, per prioritetet dhe vendin e duhur ne histori ,edhe ne kemi mesu dicka!
E sotmja tregon edhe per te djeshmen!
Ata qe dje ishin ne vendin e duhur sot e sundojn boten!
Gjithesesi, me deshiren e Allahut!!
Nese jo ...thuaje!!
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:37 pm

98% e shqiptarëve, në të gjithë botën, janë jobesimtarë. Thjeshtë ndaj fesë reagojnë deklarativisht, por realisht as nuk e rrujnë bile për kisha e për xhamia. Ok, mohoje ti këtë. Punë për ty.

Sa për xhamia dhe ndalim të simboleve shqiptare në to, Personalisht mund të ju them: Faleminderit.
Shërbim të madh po i bëni trojeve shqiptare. Më në fund po vetshporreni andej prej nga keni ardhë.

Këtu, në këto troje, prifti, popi, hoxha, xhamia, kisha... janë shumë p*rdhë e ftoft.
Shumë, shumë, tepër ma e ftoftë sesa diskutimet n'qit forum. Maroni xhamiat e katedralet krejt t'dukatit nëse doni, veq sa do të turpëroheni edhe më tepër. Shiheni prej aeroplanit çfarë gjytyryma e çfarë tipa asocial jeni, qata pak që jeni, veq sa ngjallni neveri tek njerëzit normal.

Në të vërtetë aq të pavlerë dhe të padenjë jeni për njerëzinë, dhe për vet Zotin... saqë nuk ia vlejnë as këta rreshta...
...po nejse, wochenende Smile
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:37 pm

Po Xhamiat e shqiptareve e Kishat e shqiptarve a kan dicka te perbashket???
Une po e permendi vetem nje te perbashket ,ate me kryesoren,TROLLIN !
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:37 pm

A thua u rrenua tempulli i diturise shkolla "Xhevdet Doda"per te ngre tempullin e gabeleve Xhami?
Si nuk e the nje fjale te mire se keto ketu dhen gjithcku ku ne vend te tempullit arsimit dhe dijes u ngrit po nje tempull per mua me shume me pak vlere po te quaje te pakten tempull gabelesh kure per ty fete qenkan gabeliste?!
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:38 pm

Avatari i Gentiani

Anëtarësuar: 27-06-04
Vendndodhja: Ne Luginen e EU-se !
Gjinia: Mashkull
Postime: 3,335
Gentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëmGentiani i pazëvëndësueshëm

Gabim Titulli: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë
pernime bash pisa qita qe po i fshijne simbolet kumtare

ne vend se me ja nisen me i vendosen ka te munden:

Ne midis te asfalltit me vizatue shqiponjen, ne midis te avtubanit njerin krahen ne tre kolona, e tjetrin ne tre kolonat tjera e bishti me i merri te tunelli i kallama(shit)rave , llanecin e dukatit edhe shqiponja me merri hamene deri te gjunjte, pastaj ne kulm te shtepise, ne tavan, te dhoma fjetjes me vizatue ne midis te zidit me u ndreqen aty atmosfere shkyerje -çarjesh, pastaj ne bisht te sakices, nje tatoo me shqiponje te zu.a jo te dera e tualetes....jo ne letra te tualetes me nji fjale ka te shkojne njeriu me e kallezue se pa simbole kumtare nuk mund te rrime.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:38 pm

Veprim shume me vend. Cka na duhen simbolet kombtare ne objektet fetare?!,as kombit si duhen simbolet fetare. Po te ishim shtet Islamik,do duhet nje shenje kombtare ,sa per tu u dallu qe jemi Shqiptar Islamist,po meq s'jemi,s'na duhet gje.... kryesorja simboli kombtar i atij kombi,nga na erdh feja islame esht ne majat e minaretave...mjafton; gjysem hana me yll .......( e keta qe po krrokasin se simbolet kombtare nuk e kan vendin ne objekte fetare ket fenomen nuk po e vrejkan,apo esht simboli i kombit turk e ai nuk na pengon?!!)
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:38 pm

Duke pare vleren e kesaj dunjaje tek All-llahu sipas kendeveshtrimit Islam , të themë se sundimi por edhe ndoj begati tjeter i ipet atyre(njerezve) per ti ven ne sprove. Deshira e All-llahut nuk eshte dhunimi i njerezve nga pushtuesi , por nese njerezit kane arrit ate deregje dhe kerkojne nje sundues te tille , atehere pasi ata e kerkuan All-llahu ua cakton, ngase ky ishte vullneti i tyre sidomos tash kur ata i japin voten, tash a jane te vetedishem a jo per ate qe bejne kjo i mbetet atyre qe mandej tu bejne balle konsekuencave. Mendoj se duhet ti kesh me te kjarta termet e Dashuris dhe Caktimit te Zotit!!

Sa i perket Navigacionit , te theme se nuk jame vonu , por mendoj se nganjher njeriu i fute hundet ne profesionin e huaj pa e dite qka thote(kjo ndodhe ne te shumten e herave), pasi Navigacioni nuk eshte gje tjeter pos nje Harte digjitale, esenca i mbetet gjithenje. Hotel Grandin e ke tek vendi si ne Harte si ne Navigacion, teknike hesapi.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:38 pm

Kam vizituar disa kisha ne Itali dhe nuk kam pare gjekundi simbole kombetare italiane, perkundrazi gjenden simbole fetare ne shume institucione publike. Fenomeni i fundit ndodh ne Kosove me figura fetare te shkembyera per kombetare. Kur ceshtja eshte te respektohet liria fetare e nje vajze, sillen pretekste nga me te ndryshmet: sikur liria fetare dhe ushtrimi i saj rezikon institucionin laik, per rrjedhoje kombin.
Tani qe flitet per nje institucion te mirefillte fetare, "laiket" tentojne te japin leksione te etikes nacionaliste dhe te imponojne simbole brenda institucionit. Jane te njejtet persona qe shkruajne kunder nje te drejte kushtetutese te sanksionuar nga konventat nderkombetare. Nuk mjafton qe shkolla te mos kete muslimane, por duhet qe edhe xhamia t'i nenshtrohet ideologjive te tjera!

Ne vend qe te falenderohet ai komunitet, ato njerez, te cilet, me pranimin e simbologjise joislame ne nje objekt islam, tentuan te ndihmonin popullin shqiptare duke i hapur dyert nje simboli te identitetit kombetare, te penguar nga sunduesi serb, kritikohen. Simbolet kombetare ne objekte kulti kane motivacion politik dhe 1988 ishte nje periudhe ku populli kishte nevoje per hapersira ne te cilat mund te shprehte identitetin jo vetem fetare. Sot kete mundesi e ka, qe prej 10 vitesh. Simbologjia jofetare ne xhami e ka kryer funksionin e sja. Kjo simbologjji jeton e lire ne institucionet publike te Kosoves, ne sheshe dhe ne te gjitha sferat individuale ose shteterore. Xhamia dhe Kisha kane simbologjine dhe sferen e tyre. Ne momente te caktuara i kane sherbyer kombit dhe i sherbejne ne menyra te ndryshme, madje edhe duke bere perjashtime juridike sheriatike ose kanonike, sic eshte rasti i shqiponjave ne xhami. Sot eshte shteti i Kosoves qe kryen kete mision me institucionet e tija. Simbologjjia e nje feje tjeter nuk ka kuptim ne nje objekt kulti te nje feje te ndryshme me te paren. Eshte e pranueshme ne momente perkujtimore, ne caste kritike apo mbijetese, ne kushte normale secili ka sferen dhe fizionomine e vet.

Objektet e kultit nuk jane te detyruara te marrin persiper asnje rol jashte sferes te ngushte fetare. Cdo tentative per t'i obliguar ose kritikuar ne kete drejtim nuk ka baze ligjore, etike dhe logjike. Kosova eshte shtet laik, simbologjia se bashku me detyrat e institucioneve shteterore dhe fetare jane te ndara. Sikur ne Kryeminstri te fillonin mbledhjet pas leximit te nje faqeje Kuran ose pas nje Ati i Yne (keto mbase edhe ndodhin, por nuk ka rregullore qe e obligon, madje ka normativa qe e pengojne), mbase ne objektet e kultit do te kishin vend, per hire te barazvlefshmerise hipotetike (pasi fetarisht nuk eshte e mundur), flamuj e figura kombetare.

Secili nga ne eshte rezultat i nderveprimit te identiteteve te cilat kriojne individualitetin tone. Teorikisht duke qene shqiptar, me nje identitet specifik, nuk kam perse te mbaj nje sibologji tjeter kombetare pervec asaj qe me karakterizon identitetin tim kombetare. Disa, me lart, shprehen se objekti i kultit (idividualitet specifik) meqenese ndodhet ne Kosove duhet te mbulohet me simbole te nje identiteti tjeter, pra une, qe jetoj ne Itali, duhet te dal me flamur italian, te nderroj emer, te mos shfaq asgje nga individualiteti im. Ose me thjeshte, une quhem X dhe per t'i bere qefin dikujt duhet te quhem edhe Y. Nese e bej eshte duhet te jete zgjedhja ime dhe perfituesi/t duhet te falenderojne per aq kohe sa kam vendosur te bashkejetoj me nje individualitet tjeter.

Tema me duket tendencioze, aq me teper kur moralistet jane ato qe kritikojne shprehjen e lirive fetare ne objekte publike. Kane harruar se, ne kete teme, nuk po kerkojne te shprehen liri te penguara brenda objekteve te kultit - pasi askujt nuk i pengohet identiteti kombetare ne keto objekte - por kerkojne te imponohen me simbologji, ate cka besimet fetare nuk po e bejne (nuk u lejohet) ne institucionet laike te shtetit kosovar. Pa hyre ne tema te tilla do te ishte koherente qe secili te lexonte shkrimet e veta ne tema te tjera. Jo per gje, por keshtu do mund te mbrohej nga etiketa e inkoherences, njeanshmerise, fallsitetit, pseudolaicizmit dhe pseudorespektuesit te te gjitha besimeve fetare, pra hipokrizise.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:39 pm

Tema me duket tendencioze, aq me teper kur moralistet jane ato qe kritikojne shprehjen e lirive fetare ne objekte publike. Kane harruar se, ne kete teme, nuk po kerkojne te shprehen liri te penguara brenda objekteve te kultit - pasi askujt nuk i pengohet identiteti kombetare ne keto objekte - por kerkojne te imponohen me simbologji, ate cka besimet fetare nuk po e bejne (nuk u lejohet) ne institucionet laike te shtetit kosovar. Pa hyre ne tema te tilla do te ishte koherente qe secili te lexonte shkrimet e veta ne tema te tjera. Jo per gje, por keshtu do mund te mbrohej nga etiketa e inkoherences, njeanshmerise, fallsitetit, pseudolaicizmit dhe pseudorespektit te te gjitha besimeve fetare, pra hipokrizise.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:39 pm

Gabim e ki, sllavët (sidomos shkijet) edhe grekët, janë kombe ortodokse.
...të gjitha krimet dhe projektet gjenocidiale të tyre ndaj kombeve tjera, janë gatu edhe kanë dalë prej kishave.
... sikur tash që po bëhen e po dalin krejt poshtërsitë prej xhamiave.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:39 pm

Gabim e ki, sllavët (sidomos shkijet) edhe grekët, janë kombe ortodokse.
...të gjitha krimet dhe projektet gjenocidiale të tyre ndaj kombeve tjera, janë gatu edhe kanë dalë prej kishave.
... sikur tash që po bëhen e po dalin krejt poshtërsitë prej xhamiave.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:39 pm

Cili krim dul prej xhamis ? Te vrau kush tye ? Gjat luftes se kosoves nuk ishte zuza jote dhe ajo e murgeshes qe dulen ne lufte, po pikerisht zuza e ketyre hoxhollareve "mjekerr-capa" qe i quani ju, buk permyz, vertet qe se keni meritu lirin !
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:40 pm

Send a message via Skype to hasanmehmeti

Gabim Titulli: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë
Citim:
Postimi origjinal është bërë nga GURI SYLAJ
Aferim per profesionin.
Por po e fute biseden dikund ku nuk e ka vendin!!
Une vetem te pyta pse u lejun atehere qe te hiqen tash .
Sinqerisht ,mendova mos ne vend te SHQIPONJES do i vizatoni kta gjasht Yllat !
Por ,edhe me sinqerisht ,nje perdhosje te tille te simbolit kombtar me se paku e kam prite nga ju!!

Njeriu mund te mendoj ,sinqerisht apo jo sinqerisht , pak ka rendesi perderisa dihet qka mendon dhe mendimet e tij nuk perkojne me kauzen.
Edhe une te jame pergjigjur per ate qe ke pyetur besoj se me pak intuit kuptohet e gjitha.
Shtoj sa te duash sinqeritetit tend te "paster" , por une nuk perdhosa aspak dhe asgje nga ato simbole,thjesht po ua tregoj vendin shpezve!!

Edhe nje gje po e verej tek ti se medomos kerkon ta gjuash topin ne fushen e huje , edhe pse ai ka vendin ne fushen tende, me duket koheve te fundit je duke shiquar shume WM ne Afrike !!!
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:40 pm

Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

edhe prej xhamise Mogilles, thane i kishin larguar sot ... po pisa u sosen tu hjeken simbola kumtare prej xhamijave

Ama kryesoren jane duke e harruar se simbolet kumtare, eshte po ky shteti i ri i tu Kosoves, qe me kushtetute tu Kosoves e ka fshire, hequr e larguar nga te gjitha tapite insitucionale edhe ate ne menyre zyrtare, e hajde qitash argumentoni ?

Ajo qe vendosen eshte teresisht private... per me shume lixoni procedurat e perdorimit te flamujve shteterore, kombetare e qishtu me rende.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:40 pm

1. Me vjen keq qe nuk je i informuar mire me kete ceshtje, me 2004 u be nje masaker ne Irak qe u akuzuan sunitet, por me vone doli (me incizime) se ajo ishte veper e ushtareve amerikan. Guri, sipas Kuranit eshte e ndaluar shkaterrimi i objekteve fetare, pa marre parasyshe se a flitet per Xhami, Kishe apo sinagoge- ne te tre keto objekte permendet emri i Zotit.


2. Ketu flitet per ceshtjen kombetare, duhet pasur ne konsiderat se objektet fetare kane luajtur rol te madh- pozitiv kur flitet per ceshtjen kombetare.

3. Deri me sot nuk kam degjuar ndonje predikues fetar- hoxhe qe te beje thirrje per shkaterrim te objekteve fetare, nuk e di nga i ke keto informacione!
__________________
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:40 pm

Sepse asnje popull nuk po vi te jetoj ne Kosove qe te marri traditat tona por ne jemi qe shkojm te popujt tjer asimilohemi dhe aty ku jeton duhet te besh vendin te ndrrosh besa edhe traditat, sikur nusja kur shkon te burri qe thon plakat bijooo po shkon n'fis t'huej ban qka t'bajn ata e shkoju per shtati.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:41 pm

Nuk ka njerz ma te eger dhe ma injorant, ma naiv, ma primitiv se njeri Fetar, a katolik, ortodoks apo musliman.

te gjith nuk kan kapacitet, dhe ato qka e kan, e burgosin me knaqsi.

posht me qdo besim, posht me besimin fetar, posht me besmin politike, Posht me ketu besime manipulative qka vetem nje qellim e kan.....per me pasunu Individa....so Hoxha..si prifti..si politikani!!

Te gjith keta jan permi kryt tona...edhe disa njerz e pranojm
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:41 pm

Veten pse ti nuk e din..nuk duhet me than se eshte keshtu.

Prej gjuhes Shqipe deri te veshje, te valle, dhe instrumente muzikes jan more nga popull tjer...

Gitarja dhe violina ka prejardhe nga iliret..

Qdo popull ne balkan i kan more instrumentat tone..si lahuta...si gajda...si pipza...si qiftelia....si edhe shum te tjer...

veshjet ton kombetare jan aq te famshen nga greket..se sod kem problem...sepse greket thojn fustani eshte nga greki...po ne te verteten fustani eshte nga tosket shqiptar.


sod jan bullgaret dhe greket krenar per fustanin..qe ka prejardhje nga shqiptaret.

Per moment disa prof. nga universiteti te vienes jan ne studime per me vertetu se gjuha shqipa i ka ndiku gjuhet tjer te ballkanit, si gjuhen greke, bullgare, maqedone..e tjer.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:41 pm

Gabim e ki Shfletues!

Na erdhën romakët na e lan "dhuratë" krishterimin!

Na erdhën turqit na e lan "dhuratë" muslimanizmin!

Shkiet gjithashtu na erdhën me "dhurata"!

Shqiptarët morën e morën prej tyre edhe pse ishin vendas!

Tash na erdhi bota me "dhurata"!

Edhe prej tyre po marrim e marrim, pa na u dhimbsë fare kultura e tradita jonë!

Ka shkojmë e kush na vjen ne jemi ata që marrim prej tyre!

Pse ne shqiptarët si asimiluam, romakët, turqit, shkiet, botën!

Jemi popull më i vjetër i Ballit të Kanit, (A JEMI?) e shumë pak na ka mbetë nga e jona ngaqë gjithmonë jemi ne ata që marrim!!!
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga RihHana prej Mon Jul 12, 2010 3:42 pm

avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 37

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fshihen simbolet kombëtare nga Xhamia e Vërbanit të Vitisë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi