Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Përse hoxhallarët / imamët...?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:48 pm

1) Përse, nëse Kur'ani, libër i shenjtë, nuk interpretohet njejtë nga gjithë hoxhallarët edhe imamët?

2) Përse, hoxhallarët e imamët tanë, nëse janë caktuar si mësues, udhërrëfyes dhe këshilltarë, nëse kanë lexuar të njëjtin libër, nuk janë në vijën e njejtë te udhërrëfimit, mësimit dhe këshillimit. A është problemi tek mungesa e interpretimit të tij, apo ata vetë vendosin të lakojnë interpretimin e tij sipas dëshirës së tyre?

3) Nëse ata hoxhallarë / imamë kanë lexuar, studiuar, magjistruar këtë libër, dhe pas një kohe fillojnë edhe të ndiejnë veten si personazh të kësaj libre, dhe keqpërdorin këtë dijeni për qështje të tyre personale, duke qenë me vetëdije të plotë se Ai nuk lejon keqpërdorimin, nëse aq shumë i besojnë fjalës së All'ahut, përse e vazhdojnë këtë rrugë (keqintepretimin e Kur'anit dhe keqpërdorimin e tij për të paraqitur veten më të plotëfuqishëm ndaj të tjerëve)?

4) A nuk i frigohen ata Fuqisë së All'ahut, edhe pse janë të vetëdijshëm për Xhehnemin? Apo besojnë se e kanë fituar Xhehnetin prej atëherë kur ata e kanë arritur nivelin e besueshmërisë nga të tjerët dhe besojnë në fuqinë e tyre urdhëruese ndaj njerëzve të tjerë.

5) A mendoni se keqinterpretimi i Kur'anit ka hamendur njerëzit duke mos ditur kujt t'i besojnë, e cila ndikoi në shumë njerëz dhe dekurajon besimin fetar, meqenëse në raste të mospajtimit, ti kurrë nuk e fiton debatin para një imami, edhe pse sipas Kur'anit ti ke të drejtë, por nuk e ke fuqinë ta bindësh sepse këta hoxhallarë donë që ti të besosh atë qfarë ata thuan, e jo qfarë thotë libri?


-Po e bëj këtë pyetje sepse çdo ditë hasi në rrëfime të ndryshme në lidhje me këtë.
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:48 pm

pergjegjet e di qe prap do te vine nga kendeveshtimet e ndryshme te antareve ashtu si jane shjegimet e ndryshme nga hoxhallaret rreth fese ..( varesishte nga ngritja e tyre intelektuale )
p.s.
arsyeja qe u inkuadrova ne kete teme ke entuziazmi ( pasi tek reputacioni nuk kisha qasje )
eshte kjo teme dhe postimi me kapital qe deri me sot ka ditur te plasoj roadruuner
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:49 pm

avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:49 pm

1) Përse, nëse Kur'ani, libër i shenjtë, nuk interpretohet njejtë nga gjithë hoxhallarët edhe imamët?
S’ka mundesi te interpretohet njesoj. Sejcili njeri (edhe hoxhallaret jane njerez) kupton dicka tjeter nga tjetri. Me tutje, Kur’ani ka shume kuptime, rrjedhimisht edhe shume interpretime. Mirepo, shume interpretime nuk jane doemos kunderthenese… „te gjitha rruget cojne“ apo „te gjitha interpretimet cojne tek i njejti cak“. Me kusht qe te mos rrjedhin nga keqkuptimet apo gabim kuptimet.

Citim:
2) Përse, hoxhallarët e imamët tanë, nëse janë caktuar si mësues, udhërrëfyes dhe këshilltarë, nëse kanë lexuar të njëjtin libër, nuk janë në vijën e njejtë te udhërrëfimit, mësimit dhe këshillimit. A është problemi tek mungesa e interpretimit të tij, apo ata vetë vendosin të lakojnë interpretimin e tij sipas dëshirës së tyre?

Kjo pyetje eshte identike me pytjen nr. 1.
Mirepo, sa i perket interpretimit te Kur’anit, ne te shumten e rasteve, udhezohet (nga vet ligjeruesit e tyre) komentimi sipas nje komentuesi te caktuar (Ibn Tjemije, nese nuk ia kam gabuar emrin).

Citim:
3) Nëse ata hoxhallarë / imamë kanë lexuar, studiuar, magjistruar këtë libër, dhe pas një kohe fillojnë edhe të ndiejnë veten si personazh të kësaj libre, dhe keqpërdorin këtë dijeni për qështje të tyre personale, duke qenë me vetëdije të plotë se Ai nuk lejon keqpërdorimin, nëse aq shumë i besojnë fjalës së All'ahut, përse e vazhdojnë këtë rrugë (keqintepretimin e Kur'anit dhe keqpërdorimin e tij për të paraqitur veten më të plotëfuqishëm ndaj të tjerëve)?

Nuk besoj se kete e bejne me qellim. Une mendoj (dhe jam i bindur ne kete) se shumica nuk e bejne me qellim por e bejne nga frika, te cilen frike e keqperdorin ne menyre te pavetedijshme. Sepse, sic e dijme te gjithe ne, kur frigohemi nuk jemi ne gjendje te veprojme ashtu sic duhet. Frika ben pjese ne fushen (rrafshin) e emocioneve. Kurse emocionet jane iluzion. Iluzioni eshte mjegull. Eshte veloja qe e mbulon te verteten.

Citim:
4) A nuk i frigohen ata Fuqisë së All'ahut, edhe pse janë të vetëdijshëm për Xhehnemin? Apo besojnë se e kanë fituar Xhehnetin prej atëherë kur ata e kanë arritur nivelin e besueshmërisë nga të tjerët dhe besojnë në fuqinë e tyre urdhëruese ndaj njerëzve të tjerë.

Kush i thot vetit musliman i arritur, musliman i vertete, njeri qe e ka arritur/siguruar xhennetin/parajsen… posa ta ket kryer nje shkolle, posa te ket bere shehadetin dhe ka filluar t’i permbahet urdheresave…ai nuk eshte asgje. Gjerat arrihen gradualisht. Besimi rritet gradualisht, dalengadale…Njohja e Krijuesit arrihet gjithashtu ne menyre graduale.
S’eshte pune e „sot e kreva… dhe ube/kry“. Duhet pune ne kete drejtim… deri ne frymemarrjen e fundit. Dhe prapseprap ende nuk je musliman i persosur 100%. Por vetem ke arritur per disa shkalle me lart…

Citim:
5) A mendoni se keqinterpretimi i Kur'anit ka hamendur njerëzit duke mos ditur kujt t'i besojnë, e cila ndikoi në shumë njerëz dhe dekurajon besimin fetar, meqenëse në raste të mospajtimit, ti kurrë nuk e fiton debatin para një imami, edhe pse sipas Kur'anit ti ke të drejtë, por nuk e ke fuqinë ta bindësh sepse këta hoxhallarë donë që ti të besosh atë qfarë ata thuan, e jo qfarë thotë libri?

Une do te perqendrohem me kete rast tek hamendja.
Kete do ta ilustroj me nje shembull ne jeten e perditshme gjermane. Ne Gjermani ka aq shume shenja te komunikacionit sa qe vozitesi normal nuk mund t’iu permbahet te gjithave, nuk mund t’ia regjistroje te gjitha truri, ashtuqe nuk mund t’iu permbahet ne asnje menyre te gjithave…Kurse, sic kane konstatuar ekspertet, se pakut 2/3 (66,66%) jane shenja te panevojshme.
Keshtu eshte edhe gjendja ne religjion. Jane percaktuar aq shume rregulla, rregullativa, ligje, obligime… sa qe besimtari i thjeshte, thjesht, nuk din nga t’ia mbaje. Nuk din/s’eshte ne gjendje ta beje as nje hap ne menyre te pavarur, pra, pa e pyetur ndokend „a ben keshtu?“. „a ben ashtu?“. Por, kur ai (besimtari i thjeshte) duhet te ndermarre dicka vetvetiu (pa ndihmen e tjetrit), per fat te keq, mbetet i hamendur (i pavendosur, i mungon vendosmeria). Ketu, me se shumti vuajne ata qe jane analfabete (s’dijne shkrim/lexim).
Te gjitha keto rregulla/-tiva, ligje e obligime te teperta, per fat te keq, jane percaktuar nga njeriu. Kurse, nga ana tjeter, te gjitha keto rregulla kane te bejne me detaje te panevojshme, duke e harruar ate me kryesoren: arritjen e vetedijes hyjnore, qe do te thote ngritje ne shkalle me te larte e te qenit musliman, ne kuptimin e vertete te fjales musliman.
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:49 pm

Mendoj se mungon Hapsira e interpretimit , pasandej njerzit folin nga kandet te ndryshe apo edhe nga Interneti edhe japin pergjigjeje te ndryshme sa qe edhe keqkuptohet..

Une shikoja ne youtube një Canades se si ka pranu Islamin edhe ai tregon se pergjigjejen e pare nga një Imam per fen islame ka qen Kurani, Imami vet i ka than nese don njohuri per Islamin ateher lexo Kurani..! keshtu qe ketu ki një link per keqkuptim per Islam edhe per interpretimin e Hoxhollarve..!
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:49 pm

avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:50 pm

Kurani nuk tregohet forma te ndryshme, Nuk është Bibel mu nderru disa her nga Ateistet apo protestantet..!
Autori i temes nuk ka cek se cilen xhami ka ndegju se një imam ka interpretu Kuranin ndryshe ndaj te tjerve,
Ky thesht ka tregu se ka ndegju rrefime, po ato rrefime i ka ndegju ne internet, jo mysliman, apo persona qe nuk kan dihuri per fen Islame..

Tema nuk ka te bej fare me mesimet nga Kurani , ky debat është debat i lirë..!


https://www.youtube.com/watch?v=jbRWmsO1R4U&feature=PlayList&p=BA50A8E8552 6FABC&playnext=1&playnext_from=PL&index=91
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:50 pm

Jo vetem ne Xhami por edhe ne eliten e dijetareve Islam ka mospajtime ,ka interpretime te ndryshme .
1. Rreth mbuleses se femres????
2. Rreth asaj se a eshte gjithecka e shkrueme qe te ndodhe !????
Edhe shume e shume tjera .Mvarsesisht se nga cili Universitet apo cila Shkolle vije interpretuesi.Kuptohet edhe nga pergaditja profesionale e interpretuesit .
Duhet thene edhe nje te vertetet tjeter.Ne interpretimin e Kuranit ka ndikim shume te madh eshe shkenca
P.sh .Tek neve shume vone eshte pranu se Toka ka forme te rrumbullaket dhe se ajo levize ,rrotullohet!!
Se Hena eshte nje trup qiellore si edhe vet Toka e cila nuk bene drite( por e reflekton driten)!!
Edhe shume e shume interpretime te gabuara e edhe mospajtime diametralisht te kunderta!!
Kurani eshte nje burim ku mundet secili te mesoj dicka sepse edhe urdher ne Kuran eshte mesimi.
E kur meson edhe nese gabon ndonjehere (kuptohet pa qellim ) te falet.
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:50 pm

dani , ka qene nje shok i klases ne shkollen fillore .Ai ka pase siklet te madh me i kuptue mesimet .Sa here i vinte radha me lexue i merdhezeshin veshet , syte iu lageshin ndersa faqet i ngjanin koftorit (stufes) .Mezi i lidhte shkronjat ,asnje note me te madhe se dysh ,perveq sportit nuk e ka pase .Sot eshte hoxhe ne rrethin e Llapit ,ta intepreton kuranin te mbushet mendja vet e ka shkrue .
Rrusta nje shok tjeter i imi deri vone teper i ngushte , nuk ka lene gje te zeze pa ba , sot eshte Haxhi , ta interpreton kuranin, te mbushet mendja qe "cd" je ka ndegjon .Nuk ka pyetje qe nuk e din .Ma te dobet ne shkolle te rrallet kane qene .......
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:51 pm

Krejt asht ne rregull çka ka shkrue Guri.
Veç deshta me plotesue fjaline e Tokes dhe rrumbullakesine e saj:
Ai qe ka pohuar se toka eshte errubmullaket dhe leviz, ka qene katolik dhe e ka pague me koke(kisha katolike e ka djeg per se gjalli) te kete thene kete herezi; kurani eshte tregue gjithemone me i moderuar se libri tjeter i shenjte.
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:51 pm

Ky eshte Islam. Njeriu injorant, zakonisht pasi ti perundoj studimet, merr nje diplom dhe nuk e lodhe me koken te lexoj e te mesoj me shum, sepse per te, eshte arritur qellimi : diploma. Kurse ti konfirmon qe ata s'kan ditur asgje ne shkoll, dhe tani jan te gatshem qe ta recitojn kur'anin permendesh ! Te jesh besimtar, e ke farz, obligim, leximin, kerkimin e dituris ! Njesoj eshte edhe me hoxhollaret, pasi ata ti ken perfunduar mesimet e tyre teologjike, nuk mund te ndalen me kaq ! Aq me shum qe e lexosh kur'anin, aq me shum do te mesosh, dhe do te duket vetja qe s'je duke ditur asgje ! Ky libër eshte i shkruar per te gjitha epoket, dhe i pergjigjet çdo periudhe kohore !
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:51 pm

Edhe dicka , ndoshta ju ndihmon pak a shume ne sqarimin e mjegulinave .
Kurre ma shume xhamia ne Llap se sot s´ka pase ,kurre ma shume xhemate nuk i kane vizitue xhamiat se sot , kurre ma shume njerez nuk jane fale se sot .Kurre ma shume se sot nuk eshte interpretue Kurani .Mirepo ,kurre ma shume se sot nuk kemi pase njerez dollovergji , rrenca , hajna , pisa , dhunues , grabitesa , kurva , shtriga se sot .
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:51 pm

Edhe dicka se dikush munde te me keqkuptoj .Llapi prape me e krahasue me pjeset tjera te Kosoves eshte LULE .
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:52 pm

Po Makresh, krejt ne rregull eshte. Na kemi lexu shume libra, por kuptimin po e japim gati se te njejte. Ka ndodh, psh, ne shkolle, kur na u ka ndrru profesori, ai per nje teme, ka dhene spjegim te ndryshem, dhe kur i kemi thene s'eshte ashtu, profesori tjeter na ka than se kjo eshte ndryshe, profesori i ri na u ka pergjegj me: Qka thot ai, si e ka kuptuar ai, eshte pune e tij, une jam tjeter ai eshte tjeter, une e kuptoj keshtu, e ai si te doje le ta kuptoje, dhe ta spjegoje si ti konvenon atij. Por, ne kete rast po flasim jo per nje liber te biologjise/ekonomise/matematikes qe jane shkruar nga vete njeriu, por po flasim per nje liber te shenjte, i derguar per te gjithe ne, per te interpretuar ne nje menyre, qe te mbajme nje rruge, rrugen e drejte....pse kjo nuk po aplikohet. Jam e vetdijshme edhe per njerezit dhe interpretimet e ndryshme, se nuk munden te gjithe te kuptojne njejte nje gje, por ky eshte nje liber i shenjte i derguar, i perfeksionuar, ateher perse nuk spjegohet perfekt? Bile bile nga udheheqesit tane?
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:52 pm

Dallimët nuk jan kaq te medhaja saqe po i egzagjerojm ketu. Per ti par dallimet e prijeseve fetar, duhesh me qen teper i mirnjohur ne teologji. Perndryshe s'ke shanc qe ta shohesh dallimin nga predikimet e hoxhes se Llapit me ate te Gjakoves, Kabulit, Xhakartes apo t'Nju Jorkut ! Xhematit i flitet njesoj ne cilen xhami qe te shkosh, ka njerez qe din shum, e ka qe s'din, prandaj edhe qendrohen mbi temat esenciale duke e mbajt nje msatare, sepse te degjosh nje imam duke debatuar mbi tema problematike ku kerkohet nje dituri e fell teologjike, kete s'mund ta degjosh ne asnje xhami ! ne snje predikim !
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:52 pm

M'ka ndodh tri kater her me shku te dajt edhe me i ndegju llafet e burrave se qysh po gabon imami. Ia kam zakon me ju hy ne oda, edhe keto tri kater raste kam ndegju se si imami gjat dersit ka fol per jeten e tij private, ka perdor fjal te ndyta, bile bile dy tri here ish pas dal xhemati jasht, po Bashkesia Islame sjau ka var veshin katundit kur kan shkru ankesa, me arsyetim se aj eshte imami dhe keni me ndegju qkado qe folin. Tash a koka katundi kejt budall (ku ne mesin e tij ke intelektual te njoftun e spo ti permendi, qe imami ska as libra ne koke sa ata kan lexu libra, por kan zgjedh profesion tjeter) apo imami te koka shume i meqem me e keqperdor dijen e tij qe e ka marr prej libres se shenjte. Na kem mundesi edhe mos me degju hiq, se e kem borxh me e lexu librin vet edhe me e kuptu, por perse nuk te lejohet mbrojtja e librit para nje Imami "kapadahi"...
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:52 pm

Per te mos ndodhe nje keqinterpretim dhe keqkuptim me duhet te shstoj dicka.
Se, toka ka formen e rrumbullaket ,si ide ,e gjejme te shtruar qe ne Filozofine Antike Greke e ndoshta edhe me heret!
Kete e gjejme edhe ne Ajetin Kuranor e edhe ne shume studime tjera.
Ketu fjala eshte per keqinterpretimin dhe arsyet pse ndodhin keto e jo kush e tha i pari apo i fundit dhe kush me cka e pagoj!
Edhe sot denohen ,jo me dijegeje ne turre te druve por me gjujtje me gure,ata apo ato qe kinse -kan thy rregullat e Besimit apo Sheriatit- dhe, ate, ne mes te stadionit...!!
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:52 pm

Kur'ani fisnik eshte ''NJE'' nuk zhduket , nuk nderyshohet , fitorja dhe fundi i takojn vetëm Allahut .
Kete duhet te fusim ne kokë... Imami eshte thjesht vetëm si krijues dhe njohim si drejtues i fejës muslimane, ndersa neve na takon vet të lexojmë Kur'anin qe të mos kemi ngatresa mes fjaleve qe dergohen nga veshi en vesh.
- Megjithse besimtaret e vetedijshem kane per detyre te lidhen me namaz si shprehi obligimi (borxh) per hir të Allahut , e jo nga friga e imamateve.
-Njerëz jemi te gjithe , dhe mund te gabojmë sikurse me panjohuri gabojne edhe imamet (apo hoxhallaret) per kete arsye sygjerimi me e pershtatshme eshte leximi i Kur'anit.
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:53 pm

Mir, po ti ç'ke be per ta permirsu kete imazh t'Islamit ne trojet shqiptare ?
Un them qe si shumica, s'ke be asgje ! Ke prit n'hazer ...[/quote]


Mir e ke Makresh nese flet per ket imazhin e avatarit tond, ne trojet Shqiptare duhet urgjent mu permirsu, ne vend te tirqive dhe veshjes normale duhet fustanat-maskat ose pantollonat 3fertal, ne vend te nje fytyre te pastert(te rruar) duhet mjekrrat e palame, ne vend te makines duhet ti hypim deves ...
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:53 pm

Po t'pergjigjem me te mire edhe kesaj rradhe

Imazhi i shqiptarit eshte i pa-ndashem me imazhin e muslimanit ! Pa te, s'jemi shqiptar !
Te mirat nuk vien nga ky lloj shqiptari qe lufton per materializem, por vie nga besimtari i cili punon, beson dhe jep nga ajo qe Zoti e furnizon ! Nuk eshte puna te jetojm si "jevg apo evropjan", por te jetojm si njerez qe u preokupuan jo vetem per veten, por edhe per vellaun e fqinjin e tij ! Kurse xhamia eshte shkoll, universitet qe ti jep bazat e mirësis se besimtarit, dhe i lir ai te vepron e ta vazhdon rrugen e zhvillimit !

Un them qe Kosova ka pak xhami, bile s'ka aspak sa duhet qe te ket ! 3oo xhamia kan qen teresisht te rrenuara, sa jan ndertuar nga ato ? E di qe shum pak, pra duhet min. mbrenda 10 viteve te ndertohen edhe 1'000 mexhlise vetem ne Kosove !
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:53 pm

Ne vend qe femrat te hecin si qenie qe respektohen, duhet te çveshen dhe ti eksitojn adoleshentet deri sa ti krejn ato aktet para-martesore, njesoj si n'avatarin tend.

Kjo eshte edukat shembullore !

O Skyfter, jo mjekrra, po edhe kembt e mia jan me te pasterta se fytyra jote ! Mjekrren e pastroi min. 7 her ne dite, kembet 5 her ne dite ! N'aspektin e higjienit, ju mund te fshiheni lirisht !
______
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:53 pm

Cili do autoritet qe do ta urdheronte kete, s'do te kishte vler !
Ne qe synojm ameriken si model te demokracis, duhet ditur qe nje praktik e till, pak me moderne, do te ishte e mirpritur ne mes te Tiranes, Shkupit dhe Prishtines ! Dhe kete jo ne emer te Kuranit, por ne emer te nje ideologjie iluzioniste !


A meritojn te jetojn zullumqaret e mdhenj ? Logjikisht JO ! Por perderisa nuk kemi perjetuar zullum nga kriminelet e ndyt, jemi me sensibel ndaj ketyre denimeve te ashpra ! Prandaj edhe eshte e kuptueshme replika juaj.
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:54 pm

Ketu pajtohem plotesisht me ty, sepse Islami i pastert i jep me shume drejta femres, sesa qe gjeneratat tona te vjetra (per gjinine femerore e kam fjalen) kane mund me pas. E tash qe u jane jap shume liri, kjo liri keqperdoret dhe perfundon fatalisht me deshtim.
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:54 pm

O jo edhe 1000 ,por secilit ndërtoja nga një xhami se nuk do të ndikoj as një gram në përmirësimin e standartit jetësor .Xhemati ka nevojë me i shkundë kapak si dardhat e egra .Kot shkojnë nëpër xhamia e falen 5 minuta ,ndersa hala pa e krye mire ja fillojne "m'i hupi manchesteri 200 , i shtina për Arsenalin 400 ,Bajerni ka me me nxjere prej krize"....
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:54 pm

Përse hoxhallarët /...29-03-10 09:00po cfar te drejtash ka femra ne islam pash ni zot??me bo synet deri sa esht femi, me martu me 9-10vjet-,mos me guxu me tregu fytyren etj etj.....mos i perkrah wehabet se nuk te bjen mir as ty as popullit! ...Nuk jam perkrahese e wahabisteve, por jam perkrahese e Islamit te paster ku te gjithe i kane te drejtat e barabarta dhe vlera e femres eshte e larte, edhe kjo eshte feja ime, edhe e dua. Ne fene Islame per me marr nje femer per grua, duhesh me i bind se ke punu per mu ba burre, ta kqyr pasurine, e sot te na veq a po e merr nje femer per grua, mundesh edhe me qu ne deti e me quajt ate darsem , e pastaj i bon 3-4 femi pa e dit se a eshte i afte me i rrit. E une kam le me kete fe edhe nuk me pelqen kur dikush kqyr me ia humb vleren qe e ka.Ti zotri qfar feje ke? Apo ske fe hiq? Sepse ata qe kan fe dhe besojne ne te, se paku din mos te paragjykojne pa patur fakte. Po eshte e vertete se Islami jep ma shume te drejta per gjinine femrore sesa qe ia jane jap gjeneratave tona te vjetra. Kete po e them duke filluar nga shkollimi. Pse zoteri, mos valle gjyshja jote na u paska vesh si keto policet e avatarit te Skyfterit ne kohen e saj?
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi