Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Përse hoxhallarët / imamët...?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:54 pm

E pse atehere Muhamedi a.s nuk e lejoj Aliun me e perdore shpaten kur hyne ne Meke!??
Apo rasti kur para Allahut dalin nje mesuses feje, nje besimtar qe pjesen me te madhe te kohes e kishte kalu duke bere Namaz dhe nje e Perdale (nje grua ) dhe prej te treve Xhenetin e kishte fituar vetem kjo e Perdala????
Edhe kjo eshte ceshtje e interpretimit!!!!??
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:55 pm

Disa mundohen te na shesin shume mend, paraqiten si njohes te islamit dhe bejne jo vetem intepretime por edhe krahasime qesharake. Per vete, keto njerez i nderoj per nga mosha qe kane, por jo edhe kulturen e tyre. Kane 45 vjet ende nuk munden me dalluar kripen nga shqeri. Islami nuk identifikohet vetem me namzain dhe as me jeten e nje perdale. Eshte thelbesore te futemi ne nje debat me transparent, ngase po shihet se ende jeni te vegjel (edhe pse jeni ne moshen e 40) dhe nuk keni mundesi ti trajtoni problemin ne fjale ashtu sic duhet.

Besoj se ky koment nuk do fshihet- se kohes se fundit po shohe qe mendimet e mija dikujt i pengojne dhe po i fshine...e kisha lut ate moderator qe mos te luaje rolin e Stalinit ne forum
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:55 pm

Edhe une ndaj mendimin me juve por jo ne ate pjesen e dhenjes mesim te tjereve dhe per rrespektin e pa mbulese -vetem per shkak moshe.
Tere kohen ne po kerkojme njohes ,jo vetem te Islamit, por edhe te kultures se debatit!
Dhe ,binduni,se nje debat i mirefillt nuk i pengon askujt por me kusht qe injoranca dhe mosdija mos te zavendesohen me fyerje ,sharje e nivel te ult cfare nuk i ka hije as Forumit eedhe me hiq debateve ne tema te tilla!
Urdheroni dhe na tregoni se me cfar identifikohet Islami nese jo me gjykimet e me siperme qe sipas mendimit tim kan nje domethenje dhe nje porosi qe i bene nder Islamit!!
As rasti i pare e as i dyti nuk jan karamela qe mirren e hahen por jan momente qe kerkojn interpretim te thelle dhe nxjerrjen e porosise qe keto momente bartin me vete deri ne ditet tona.Deri sot, kur ne ,ne emer te Islamit marrim te drejten e perdorimit jo te shpates por te luftrave te pergjakeshme.P.sh rasti i luftes ne mes Iranit dhe Irakut!???
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:55 pm

Ok, ceshtja duhet te shtrohet ne menyre te konceptit : te kuptosh. Qe ne kohen e zbritjes e deri me sot dijetaret jane munduar te bejne komentimin e Kuranit. Ajo qe duhet mare ne konsiderat eshte fakti historik qe nuk duhet te tejkalohet, ngase me Kuranin ne horizont u shfaq drita, udhezimi per njeriun, qe eshte shenje hyjnore, eshte fjale e Krijuesit. Nga ketu ndahen mendimet dhe disa mbyllen ne arkivin e harreses :njeriu per njeriun nuk eshte ujk. Kete Kurani e lufton, ashtu sic lufton cdo gje qe eshte e demshme per jeten e njeriut, ashtu edhe per te mirat materiale. Sot ne ballafaqohemi me shume ngjarje qe nuk duhet me i gjykuar pa pasur argumente. Momenti i shpalljes eshte ne nje kohe ku primitivizmi ariti kulmin. Kurani erdhi dhe ne vete permban mesazhe dhe ligje hyjnore i lindur ne horizontin e njeriut duke zbritur nga lartesia e lartesive ne masen e vlerave të njeriut, duke pasur parasysh unitetin trup-mendje-shpirt te tij! Te gjithe njerezit nuk jane te njejte, dallohemi jo vetem nga pamja por edhe nga intelegjenca. Kjo paraqet edhe nje lidhje tjeter, njeriu sa perfiton nga te mirat materiale, qe paraqet edhe nje lidhje. Lidhje e tokes me qiellin dhe qiellit me token, e njeriu mekembes ne toke, Kurani duke mos filluar me urdherin e adhurimit, ne braktisjen e idhujve dhe putave, vajtimin e injorances dhe dokeve e zakoneve te tij, por shpallja fillon me fjalen “Ikre”( LEXO), gje qe stimulon ne dituri dhe kerkim te se vertetes. Kur njeriu fillon te lexoje, do kuptoje dimensionet qe funksionon Kurani- gje qe nuk mund te jete e kuptuar nga te gjithe njejte. Si funksionon kjo logjike? Njerezit nuk mendojn njejte, nuk kane mendime te njejta mbi nje problematik, varet nga cili kend shqyrtohet ceshtja. Duke u nisur nga kjo logjike, konsiderojm se eshte e e natyrshme te kuptojm 3 dimensionet: te mbrendshmin, te jashtmin dhe te lartesuarin qe mban Kurani ne vete. Lidhja e ketyre dimensioneve nuk kuptohet njejte: dimensioni i pare i referohet mendjes, i dyti veprimtarin dhe i treti fokusohet ne pranin e Zotit ne gjithesi. Parimi qe duhet mbeshtetur ne kete rast eshte se njeriu, apo predikuesit fetar, dallojne nga njeri tjetri nga kendveshtrimi. E problemin duhet kerkuar tek predikuesit e jo tek Kurani, ngase qendroj forte ne mendimin se Kurani permban shume gjera te natyrave te ndryshme: si nga aspekti shkencor ashtu edhe nga aspekti i besimit. Nga ketu del ne shesh nevoja e grumbullimit te shume shkenctareve per komentimin e nje citati te vetem Kuranor. Per te studiuar kaptinen qe mban emrin e bletes duhet bere bashke mjekun qe te flas per mjaltin si ilac dhe biologun per te fol per bleten si planifikon dhe organizohet, si dhe nje i trete per te treguar pse rrjeti eshte gjashtekendesh e jo me i madh apo me i vogel- kjo me siguri nuk eshte pune e nje hoxhe ...
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga AvaTar-Ks prej Mon Jul 12, 2010 3:55 pm

Debati, ketu ,as nuk eshte i lehte e as i thjeshte sado qe dikujt i duket .Edhe atehere kur gjuha e perdorur len shume per te deshiru.
Ne rend te pare.
Konteksti Historik nuk ka te beje me kohen e Shpalljes se Kuranit por me kohen e Interpretimit te tij!!
Ne rend te dyte.
Ne kete mes nuk ka vend per nje Trinitet te ri te mbeshtjelle me nje dekor pak me ndryshe se ne Besimin Krishtetr e as me Tri dimensione sepse vet Lartesia e Lartesive e perjashton kete mundesi.
Dhe ne rend te trete.
Ne njeren ane Shpallje e Ligjeve Hyjnore dhe ne anen tjeter interprteime te ndryshme nuk eshte dicka qe mund te pajtohen ne mes vedi.
Dhe hapesja e temes nuk po kerkon as me shume e as me pak se kete PSE !??
E tera kjo tregon njohjen e paket dhe mundesin e vogel qe na e jep kjo njohje ne interpretimin e gjerave dhe arsyetimin e bazuar se :pikrisht kjo mos njohje eshte burim i interpretimeve te ndryshme.
avatar
AvaTar-Ks
Master
Master

Numri i postimeve : 505
PIKE : 548
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 02/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi