Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Thalia: një fenomen nga Meksika

Shko poshtë

Thalia: një fenomen nga Meksika

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jul 12, 2010 9:31 pm


E lindur si Ariadna Thalia Miranda Sodit dhe e njohur gjerësisht si Thalia është këngëtarja, aktorja, producentja, kompozitorja dhe bukuroshja meksikane e cila revolucionarizoi zemrat e botës.

Thalia lindi më 26 gusht 1971 në Mexico City.

E filloi karierën e saj muzikore qysh në moshën nëntë vjeçare, fillimisht me pjesëmarrjen e saj aktive në banda të ndryshme muzikore dhe më pas duke luajtur role të vegjël në telenovela të njohura të kohës. Viti 1990 do të jetë viti i saj pasi sukseset e njëpasnjëshme që shënon do të pushtojnë faqet e gazetave dhe revistave më të njohura ndërkombëtare. Është pikërisht viti kur shkëlqimi i Thalia si protagoniste e telenovelave më të ndjekura në botë do të rrezatojë gjithandej. Telenovelat në të cilat ajo protagonistoi unikisht (Marimar, Maria e lagjes dhe Rozalinda) u ndoqën dhe u dubluan në më shumë se 180 vende të botës. Telenovelat shtjellonin histori të thjeshta të cilat të gjitha bazoheshin tek historia më e dashur e historisë njerëzore, Hirushja. Ku personazhi kryesor i historisë lind i varfër i cili më vonë takon rastësisht një burrë të pasur e pastaj pas një sere peripecish dhe intrigash martohen dhe jetojnë të lumtur… Janë ato historitë e mrekullueshme që na emocionojnë, na trupzojnë me karakterin kryesor, dhe pasi kemi derdhur lotë të tërë agonie na japin fundin që të gjithë do të dëshironim të kishin. Filmat e ndihmuan Thalia të progresohej në fenomenin më të rëndësishëm televiziv të viteve 90-të, fakt i cili më vonë do ta kurorëzonte me titullin MBRETËRESHA E TELENOVELAVE. Vlerësohet se telenovelat e Thalia i kanë ndjekur më shumë se 1.5 miliard njerëz në mbarë botën, duke e shndërruar kështu në fenomenin më të njohur e te dashur televiziv. Niveli i zërit të saj është mezzo sopran. Albumi i saj i pare që qarkulloi ndërkombëtarisht ishte En extasis (1995), ndërsa albumi më i suksesshëm dhe komercial i saj ishte Amor a la Mexicana (1997). Është fituese e shumë çmimeve Grammy dhe Billboard prandaj dhe nga shumëkush është quajtur mbretëresha latine e muzikës pop për shkak të suksesit të madh që ka njohur në këtë lloj muzike gjatë dy dekadave të fundit. Për sa i përket jetës së saj private ia vlen të përmendet se është e martuar me pronarin e shtëpisë diskografike Tommy Motolla me të cilin ka një
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi