Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Qëndroi përgjithmonë i ri dhe na fali ëndrrën

Shko poshtë

Qëndroi përgjithmonë i ri dhe na fali ëndrrën

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jul 12, 2010 9:32 pm


Vdekja do të rinjtë? Të talentuarit dhe të bukurit?Apo kur të rinjtë i kanë të gjitha këto elemente, synojnë të takohen me të sa më shpejt. Dhe në qoftë se ora e kohës ndalon… papritur, duke krijuar përreth tyre mjegullën e mitit? Ne mbetemi pas duke “ngulitur” dyshimin tonë si shenjë protestimi se pse ata ikën të rinj e të bukur. Ndërkohë që të rrudhur nga stuhia e kohës krijojmë “diodën” për të kaluar në anën tjetër të rrugës e për të qenë të përpiktë në takimin tonë me PERSEFONIN.


24 vjeçari Xhejms Din vendosi të kalonte në përjetësi. Si mbret i valës së ndryshimeve që përplaset furishëm

në brigjet e jetës shkëmbore dhe si personifikues i guximit, revolucionit dhe thyrjes së rutinës, iku pa përshëndetur askënd, hipi mbi re dhe u shndërrua në ylber shumëngjyrësh…

Simbol i pavarësisë

Rebel Without a Cause, i bëri Amerikanët e asaj kohe të bënin endoskopi në jetën e fëmijëve të tyre. Hoqën nga zonjushat e reja të kohës dorashkat dhe kapelet prej tyli. Xhejms Din ishte padyshim një ndër aktorët më të preferuar të Hollivudit. Shuarja e një ylli që ndriçonte anembanë botës gjakosi ëndrrat dhe shpresën për vazhdim…

Rinia reagoi si të ishte prerë filli i jetës se tyre. Si të ishte ndalur bobina e filmit në sallën e errët të kinematografisë…

Bashkëshortet dhe shtëpiaket i pamë të rendnin drejt universiteteve, të kërkonin një vend në rrethin e tyre shoqëror, dhe fundet të flakeshin në erë nën ritmin e muzikës rock. Rebeli pa shkak, luajti rol përfundimtar në zgjimin e rinisë së djegur gjatë viteve 50, 60 dhe 70, ku të rinjtë ishin të etur për modele të reja personalitetesh. Dhomat e adoleshentëve u pushtuan nga posterat e idhujve të tyre si: Xhejms Din, Xhon Baez etj. Të gjithë këta si një buqetë lulesh simbolizonin pavarësinë përballë prindërve dhe mësuesve. Kështu vdekja, u bë mit dhe Xhejms Din nga Fermundi i Indiana shkroi me shkronja të arta emrin e tij në asfaltin e Holam të Kalifornisë, më 30 shtator 1955. Buletini policor atë ditë shkruante “përplasje vdekjeprurese për shkak rrëshqitjeje në rrugë nga shiu dhe shpejtësia e jashtëzakonshme”. Porshja e re ngjyrë argjendi e Xhemjs Din ishte prerë në dy pjesë kur u përplas me automjetin e një studenti. Ishte vetëm 24 vjeç dhe rrugët drejt suksesit ishin hapur gjeresisht për të. Në dëgjimin e lajmit tragjik, zemrat ngrinë kallkan dhe reagimi i njerëzve para shpërthimit të madh ra në HESHTJE.
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi