Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Aktori që la epokë me bukurinë dhe interpretimet e tij madhështore

Shko poshtë

Aktori që la epokë me bukurinë dhe interpretimet e tij madhështore

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jul 12, 2010 9:33 pm

E shikon dhe manhitesh, kalimi i tij nga ekrani i vogël magnetizoi miliona vështrime admirimi në mbarë botën. Bëhet fjalë për heroin e kinematografisë Amerikane Steve Reeves, i cili lindi më 21 Janar 1926 – 1 Maj 2000, në Glasgow, Montana (SHBA). Në moshën 10- vjecare, Steve përjetoi dhimbjen më të madhe që mund të kaloj dikush në moshën më të ndjeshme të fëmijërisë, atë të largimit nga jeta të babait te tij si rezultat i një aksidenti bujqësor. Menjehere pas kesaj goditjeje fatale per familjen Reeves, e ëma e tij Goldie merr Steve-n dhe vendos të transferohet në Kaliforni. Me kalimin e kohës, Steven shfaqi nje interes të madh për sportin e bukur te bodybuilding, i cili shumë shpejt filloi të trajnohej intensivisht. Tashmë në moshën 17 vjecare struktura trupore e Steve-n ishte më e formuar se kurrë. Imazhi i parë që të shkonte ndërmend ndërkohë që e shikoje ishte ai i Herkulit…Musklaturën fantastike te Steve-n padyshim qe nuk do ta linin pa “shfrytëzuar” mjeshtërit e kinematografisë Amerikane. Me sa dukej fati sapo kishte filluar t’i buzëqeshte djaloshit simpatik, i cili me kalimin e kohës do të shndërrohej në YLL BOTEROR. Menjehere pas perfundimit te shkolles se mesme, Steven hyri ne Ushtri gjatë fundit te Luftës se Dyte Botërore dhe shërbeu ne Pacific. Dashuria e tij e madhe për bodybuilding sapo kishte filluar t’i dhuronte frytet e para të suksesit. Disa nga titujt që Steve-n kishte fituar ishin:[/color][/color]
• 1946 - Mr. Pacific Coast
• 1947 - Mr. Western America
• 1947 - Mr. America
• 1948 - Mr. World
• 1950 - Mr. Universe
Sipas burimeve të sigurta analogjitë trupore të Steve-n në kulmin e aktivitetit të tij si bodybuilder ishin:
• Gjatësi: 6 ft 1 in (1.85 cm)
• Pesha: 216 (97 kg)
• Qafë: 18 1/4″
• Gjoks: 52″
• Mesi: 29″
• Kofshët: 26″
• Pulpat: 18 1/4″

Reeves ishte i njohur për gjerësinë e shpatullave te tija, Simetria e tij strukturore ishte e pakrahasueshme, e cila rezultoi jo vetëm si rezultat stërvitjeje, por dhe si një dhunti natyrale. Adhurimi ndaj figurës së Reeves nuk njihte moshë, gjini, ngjyrë, fe dhe atdhe…Para se te hynte në botën e kinematografisë, ai shpesh bëhej objekt diskutimi për paraqitjen e tij, por pas interpretimit të roleve që lanë epokë…u vlerësua maksimalisht dhe per talentin e aktrimit. Pas perfundimit te sherbimit ushtarak, Reeves filloi ta shikonte me interes me te madh artin e aktrimit. Miqtë dhe të afërmit e tij e inkurajonin vazhdimisht, duke i thënë se një e ardhme e ndritur e priste ne Hollywood. Keshtu qe menjehere Reeves filloi te ndiqte disa leksione mbi fushen e aktrimit. Ne 1954 Reeves fitoi nje rol te shkurter ne musical-in Athena, brenda te cilit ai interpretonte rolin e te dashurit te Jane Powel. Po te njejtin vit interpretoi dhe rolin e nje polici ne filmin Jail Bait.. Filmi ne fjale perben dhe te vetmin dokument audiovizual, pas ne te gjithe filmat e tjere zeri i Reeves ishte i dubluar. Paraqitja e jashtezakonshme e Reeves ne musical-in Athena, i ra ne sy te bijes se regjizorit te famshem Italian Pietro Franciski, e cila e keshilloi te atin qe rolin protagonist te filmit Herkuli ta interpretonte Reeves. Pikerisht, kjo do te perbente dhe pikenisjen e nje sere sukseseve ne ekranin e vogel… Legjendari bodybuilder u shnderrua ne aktorin me te famshem te botes ne vitin 1958 kur interpretoi rolin e Herkulit ne filmin Italian Fatiche di Ercole, Le. Pas suksesit te korrur nga ky rol, Reeves-it iu ofruan role te njepasnjeshme nga producente te ndryshem. Edhe pse Reeves interpretoi dhjetera role ne kujtesn e publikut te gjere ai u regjistrua si burri i forte i cili luftonte me shpaten “gjigante”. Ne cdo vend qe u shfaqen filmat e tij, akoma dhe ne Shqiperi gjate viteve 70 - 80 ai u shembulluan nga te vegjel e te medhenj, te rinj e te moshuar, edhe pse degjohet e pabesueshme ne zemrat e lodhura nder vite Reeves “zgjoi” rinine e dikurshme, nepermjet roleve te tija u ridha teleshikueseve shpresen per nje “jete te re”. Tematika e larmishme e filmave te Reeves nuk linte indiferent askend, nepermjet roleve te tija publiku i gjere u njoh me mire me mitologjine e lashte greke, me mesjeten dhe jo vetem…qellimi i filmave ne fjale percillte dhe nje mesazh te rendesishem, ate te drejtesise e cila shpesh here per t’u fituar nevojitej dhe forcen trupore. Pervec nje interpretuesi te shkelqyer Reeves shquhej dhe per profesionalizmin e madh qe tregonte ne pune. Miqte e tij permendin nje rast gjate xhirimeve te filmit The Last Days of Pompeii (Ditet e fundit te Pompeit) ku Reeves u traumatizua ne sup, kur per nevojat e xhirimeve i’u desh te ngjitej mbi nje peme. Gjithesesi akoma dhe pas ketij incidenti, ai thjesht mjekoi traumen dhe vazhdoi normalisht xhirimet e metejshme. Por me sa dukej veshtiresite nuk kishin te ndalur per Reeves, po ne te njejtin film, gjate nje tjeter sekuence ai u ritraumatizua por kesaj rradhe si pasoje notimi. Neglizhenca e Reeves per seriozitetin e traumave do t’i shkaktonte probleme te mevoneshme. Popullariteti i tij solli ne drite dhe sportin e bodybuilding, i cili deri atehere ishte pothuaj i panjohur per publikun e gjere. Heroi i kinematografise u shnderrua ne burim frymezimi per shume aktore te ardhshem, si Stallone, Schwarzenegger etj. Thuhet se kur Stallone kishte ndjekur nje film te Reeves ne kinema kishte dale jashte duke brohoritur e thene se “qe nga ky cast do merrem me bodybuilding”, ndersa ky I fundit dikur kishte deklaruar se “Reeves eshte nje figure e shquar qe ka kontribuar shume per sportin e bodybuilding, gjitheshtu ishte dhe burim frymezimi per mua qe t’i kushtohesha ketij sporti kaq te bukur”. Deshira e madhe e Reeves ishte qe perkrahe interpretimeve te ndryshme qe realizonte te kishte mundesine te shkruante nje skenar filmi. Realizimi i deshires se tij erdhi ne 1968 me filmin Spaghetti western, i cili ishte dhe bashkeautor i skenarit. Ky film perberi dhe stacionin e fundit te karieres se Reeves. Fundi i pjesemarrjes se Reeves neper filma ishte nje zgjedhje personale. Reeves ne kulmin e karieres se vet ishte nje nder aktoret me te paguar te Europes. Shfaqja e fundit televizive e Reeves ishte ne vitin 2000. Interpretimet e Reeves kane qene te panumerta, gjithesesi me poshte paraqiten vetem disa nga filmat me ne ze brenda te cileve ai protagonistoi.
• Athena (1954) an MGM musical starring Debbie Reynolds, and Edmund Purdom
• Jail Bait (1954) directed by Edward D. Wood Jr.
• Hercules(1958) aka The Labors of Hercules
• Hercules Unchained(1959) aka Hercules and the Queen of Lydia
• The Giant of Marathon (1959) aka The Battle of Marathon
• Goliath and the Barbarians (1959) aka Terror of the Barbarians
• The Last Days of Pompeii (1959)
• The White Warrior (1959) directed by Riccardo Freda
• Morgan, the Pirate(1960)
• The Thief of Bagdad (1960)
• Duel of the Titans (1961) aka Romulus and Remus
• The Trojan Horse (1961) aka The Trojan War
• The Avenger (1962) aka The Last Glory of Troy
• The Slave (1962) aka Son of Spartacus
• Sandokan The Great (1964) directed by Umberto Lenzi
• Pirates of Malasya (1964) aka Pirates of the Seven Seas
• A Long Ride From Hell (1967) spaghetti western

[color=#333333]Gjithemone publiku ka deshire te mesoje sa me shume per idhujt e vet. Fatkeqsisht, ne lidhje me jeten private te legjendarit Reeves, te dhenat jane te perkufizuara. Deri diku kontriboi dhe ai vete ne mbajtjen larg te atyre casteve aq te vecanta per cilindo. Ai deshironte qe publiku ta donte e ta vleresonte per talentin e tij dhe jo per “bemat” personale. Duke qene nje njeri shume serioz, nuk u dha kurre shkak gazetave dhe revistave te kohes per thashetheme te mundshme. Figura e tij e respektuar u ruajt deri ne ditet e fundit te jetes se tij. Thuhet se Reeves perjetoi dy martesa, te paren me Sandra Smith, nje martese mjaft e shkurter, e cila nuk zgjati me shume se nje vit (1955 – 1956). Ndersa martesen e dyte e kishte me bukuroshen bjonde Aline Czartjarwicz , shume e konsideruan si gruan stacion ne jeten e aktorit Reeves, me te cilen jetuan bashke qe nga (1963 – 1989) ku ajo nderroi jete. Vitet qe vijuan pas vdekjes se Aline, thuhet se per Reeves ishin nder me te veshtirat, gjithesesi per asnje cast nuk mendoi te rimartohej, perkundrazi preferoi te jetonte me kujtimet e Aline-s ne fermen e tij te preferuar qe kishte blere ne kohen kur ishte martuar me bashkeshorten e tij te dyte, Aline. Dashuria e tij e madhe ishte natyra dhe kuajt. Ne 1 Maj 2000 ylli i kinematografise Amerikane u shua pergjithenje, duke lene pas vegimin e ndricimit te tij si nje hero qe i kaloi faqes se arte te historise duke gezuar respektin e plote te njerezve qe e nderuan, vleresuan dhe ADHURUAN
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi