Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

RAUL BOVA, ylli i ndritur që të “magnetizon” me çdo vështrim…

Shko poshtë

RAUL BOVA, ylli i ndritur që të “magnetizon” me çdo vështrim…

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jul 12, 2010 9:34 pm

Raul Bova, përbën personifikimin e perfektësisë. Është mashkulli i cili të ngjallë çdo simpatizimi, të pushton me çdo vështrim, të “skllavëron” duke u shndërruar në dominuesin e botës ideale. Ylli i kinematografisë Italiane lindi më 14 Gusht 1971 në (Romë, Itali). Bova rrjedh nga një familje e thjeshtë por mjaft e lidhur. I ati i tij ishte punonjës në linjat ajrore, ndërsa e ëma shtëpiake. Në moshën 16-vjeçare, Bova filloi t’i përkushtohej sportit të tij të dashur, notit. Arritjet e tij në këtë sport, ishin maksimale, kështu që shumë shpejt fitoi titullin si Kampion Kombëtar i notit. Lehtë justifikohet dhe trupi “vdekjeprures” i aktorit në fjalë. Fiziku i tij i jashtëzakonshëm nuk vjen si rezultat i të ashtëquajturëve mrekulli-bërësve kirurgë plastike, por si një dhunti natyrale. Pas përfundimit të detyrimeve ushtarake, Bova vendosi të studionte në Akademinë e Edukimit Fizik, por pasioni për aktrimin nuk e la të vazhdonte më tej, prandaj ne nje kohe relativisht te shkurter filloi të ndiqte studimet e larta në Akademinë e Arteve. Hap pas hapi, portat e suksesit po fillonin të çeleshin për të riun ambicioz dhe të talentuar. Bashkë me to dhe ëndërrat për një karrierë dinjitoze në kinematografinë Italiane. Debutin e vet Bova e bëri në vitin 1993, me filmin Pretty Princess (Piccolo grande amore), brenda të cilit protagonistonte me emrin Marko, interpretonte një instruktor serfi i cili dashurohej marrëzisht me princeshën Sofia. Ky rol i suksesshëm kontriboi pozitivisht në të ardhmen artistike të aktorit. Modestia dhe profesionalizmi ishin vetëm disa nga veçoritë kryesore të karakterit te Bovës, i cili vazhdon ti mbështesë me fanatizëm të madh deri më sot. Bova, edhe pse pse ka arritur të siguroj një vend të rëndësishm në zemrat e publikut dhe fushën e kinematografisë, kurrë nuk ka mohuar origjinën e vet, përkundrazi e ka pranuar publikisht që nuk i përket shtresës së pasardhësve me “venë artistike”, por që është veçse një individ i thjeshtë i cili i shërben denjësisht artit. Mbështetja e familjes, ka luajtur një rol të madh në formimin e profilit pozitiv që Bova ka sot. Povokimet dhe jeta ekstravagante, kanë qenë gjithëmonë jashtë vijës drejtuese të jetës së Bovës. Në Mars të 2000, Bova vendosi të kurorëzohej me bukuroshen Chiara Giordano, duke “zhgenjyer” me këtë mënyrë mijëra, miliona adhuruese të dashuruara pas aktorit SEX SYMBOL. Modeli si një prind dhe bashkëshort i shkëlqyer e bëjnë akoma më të veçantë dhe të pëlqyeshëm. Gërshetimi i një jete të ekuilibruar profesionale dhe personale i falën aktorit oferta të njëpasnjëshme profesionale, edhe pse antagonizmi si në çdo fushë aq më tepër në atë të artit është shumë i ashpër, Bova gjithëmonë arrin të dalloj nga të tjerët duke protagonistuar në rolet më të lakmuara. Jo pa arsye, filmat në të cilat ai protagoniston shënojnë shikueshmëri mjaft të lartë, duke shkaktuar zilinë e shumë të tjerëve të cilët nuk arrijnë të sigurojnë dot as gjysmën e shifrës së shikueshmërisë së Bovës. Ky është vetëm fillimi, se e ardhmja e Bovës pritet të jetë akoma më e ndritur dhe e suksesshme. Aktorët e klasit të parë janë ata që i rezistojnë kohës…BOVA, padyshim eshte një nga ata! Disa nga filmat më në zë të Bovës jane:[/color]


1. Baeria – La porta del vento (2009)


2. Bolt (2008)


3. Scusa ma ti chiamo amore (2008)


4. Milano-Palermo: il ritorno (2007)


5. Io, l’altro (2007)


6. What about Brian (2006, TV Series)


7. Attaco allo stato (2005, TV)


8. Karol: A Man Who Became Pope (2005, TV)


9. La Fiamma sul ghiaccio (2005)


10. Alien vs. Predator (2004)


11. Ultimo (2004, TV)


12. Under Tuscan Sun (2003)


13. Facing Windows (La finestra di fronte, 2003)


14. Francesco (2002, TV)


15. Avening Angelo (2002)


16. Madame de… (2001, TV)


17. Francesca and Nunziate (Francesca e Nunziate, 2001, TV)


18. The Knight Who Made the Eneterprise ( I cavalieri che fecero l’impresa, 2001)


19. Il Testimone (2001, TV)


20. Distretto di polizia (2000, TV Series)


21. Terra bruciate (1999)


22. Ultimo 2 – La sfida (1999, TV)


23. Hercules: The Legendary Journeys (1998, TV Series, Italian voice)


24. Rewind (1998)


25. Coppia omicida (1998)


26. La Piovra 9 – il patto (1998, TV)


27. Ultimo (1998, TV)


28. The Fourth King (Il Quarto re, 1997, TV)


29. La Piovra 8 – Lo scandalo (1997, TV)


30. La Lupa (1996)


31. La Frontiera (1996)


32. The Nymph (Ninfa plebea, 1996)


33. The Mayor (II sindaco, 1996)


34. Palermo-Milan One Way (Palermo Milano solo andata, 1995)


35. La Piovra 7 (1994, Tv miniseries)


36. It all Started by Chance (comincio tutto per caso, 1993)


37. Pretty Princess (Piccolo grande amore, 1993)


38. Crazy Underwear (Mutande pazze, 1992)


39. When We Were Repressed (Quando eravamo repressi, 1992; uncredited)


40. Una storia italiana (1992, TV)[/b]
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi