Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kadare anulon vizitën në Greqi: Ushtria juaj na fyeu rëndë

Shko poshtë

Kadare anulon vizitën në Greqi: Ushtria juaj na fyeu rëndë

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:49 am

IsmailKadare
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kadare anulon vizitën në Greqi: Ushtria juaj na fyeu rëndë

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:49 am

Skandali i forcave speciale greke që hodhën në paradën ushtarake thirrje antishqiptare ka bërë që shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare të anulojë zyrtarisht vizitën e tij në Athinë, e programuar për t’u realizuar më 19 prill.

Kadare ishte i ftuar nga autoritetet e Ministrisë së Kulturës dhe Pallatit të Kulturës (Megaro Muzikis Athinon) për një agjendë me qytetarët në Athinë ku do të prezantohej si një ndër shkrimtarët më të nderuar me çmime të rëndësishme ndërkombëtare.

Vetë Ismail Kadare përmes një letre zyrtare ka deklaruar se ai ka vendosur të mos marrë pjesë në ceremoninë e 19 prillit 2010 në Athinë.

Në letrën e shkrimtarit 74-vjeçar që jeton në Paris, thuhet se “unë kam vendosur të anuloj vizitën time në Athinë, për shkak të ngjarjeve të 25 marsit 2010 në Athinë, ku forcat ushtarake të Greqisë në paradën zyrtare me rastin e Festës Kombëtare Greke, hodhën parulla antishqiptare”.

“Këto thirrje u karakterizuan nga doza racizmi kundër shqiptarëve ndaj unë vendos të anuloj vizitën sime në vendin tuaj”, deklaron Kadare në letrën e tij.

“Ju e dini shumë mirë, - vijon shkrimtari shqiptar i përmasave botërore, - që kam admirim për letërsinë greke dhe për kulturën greke, por unë besoj se brenda një klime të tillë, e cila është larg çdo gjurme të qytetërimit, vizita ime do të ishte e papërshtatshme”.

Kurse në përfundim Kadare thotë: “Dua shumë të vij në Greqi dhe shpresoj se këtë do ta bëj në të ardhmen”.

I menjëhershëm ka qenë dhe reagimi i autoriteteve zyrtare në Athinë: “Me të vërtetë shprehim keqardhje nga ky vendim që ka marrë Ismail Kadare. Ne e kuptojmë se vendimi ka ardhur për arsye se ajo që ndodhi ishte një incident i pakëndshëm i cili është dënuar nga opinioni publik grek”, thuhet në deklaratën zyrtare që ka lëshuar drejtoria e Kulturës dhe Artit.

“Ne besojmë se një përgjigje efektive për sjelljen ekstreme është promovimi i dialogut konstruktiv”, vijon deklarata zyrtare.

Kurse vë në dukje më tej se nisur nga këto argumente, ka bërë “çdo përpjekje për të kthyer mendjen e autorit të vlerësuar me çmime për të ardhur në Athinë”. “Ne shpresojmë se në të ardhmen do të ketë një mundësi të shpejtë për miqtë e shumtë të Ismail Kadaresë për të realizuar mbërritjen e tij në Athinë”, - përfundon deklarata. /noa/
__________________
Antarët e Stafit kanë të drejtën të fshijnë, redaktojnë, lëvizin ose mbyllin tema të caktuara (pa paralajmërim) që shkelin rregullat e forumit.
Stafi do të përpiqet të krijojë një atmosferë sa më të këndshme në forum, duke mos lejuar ofendimet dhe fjalorin e pahijshëm.
Por duhet të jeni në dijeni se është e pamundur që të shqyrtojmë të gjitha mesazhet në kohë reale. Të gjitha mesazhet e postuara këtu shprehnin këndvështrimin e autorit dhe jo të stafit tonë. Me pak fjalë, ne nuk mbajme përgjegjësi për komentet dhe mendimet e shprehura nga anëtarët e komunitetit.
Nëse pajtoheni me rregullat jeni të mirëseardhur të hapni tema dhe shkruani postime, përndryshe mbyllni dritaren.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kadare anulon vizitën në Greqi: Ushtria juaj na fyeu rëndë

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 5:49 am

Me Vjen Mire Qe Z Ismail Kadare Ka Vepruar Ne Kete Menyre, Ai E Tregon Vetin Se Tamam Eshte Shqiptar Dhe Patriot, Keshtu I Duam Shqiptaret Jasht Atdheut, Ta Perkrahim Shqiperine Nene, Zoti E Bekofte Popullin Shqiptar Brenda Dhe Jashte Atdheut, Me Respekt Pjerind Luigji
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kadare anulon vizitën në Greqi: Ushtria juaj na fyeu rëndë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi