Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Gjuha-Shqipe...!

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Cila Gju Ju pelqen Ta Flisni

13% 13% 
[ 1 ]
13% 13% 
[ 1 ]
13% 13% 
[ 1 ]
13% 13% 
[ 1 ]
13% 13% 
[ 1 ]
13% 13% 
[ 1 ]
13% 13% 
[ 1 ]
13% 13% 
[ 1 ]
 
Totali i votave : 8

Re: Gjuha-Shqipe...!

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:18 am

Greek

Indo-Iranian
* Bengali
* Farsi
* Hindi
* Pashto
* Urdu
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gjuha-Shqipe...!

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:18 am

Romance
* French
* Italian
* Portuguese
* Romanian
* Spanish
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gjuha-Shqipe...!

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:19 am

Gjuha Shqipe ka lindur gjuhet qe fliten ne Lindje te Evropes, Germanic ka lindur gjuhet Sllave dhe Armenian ka lindur gjuhet qe fliten ne Azin
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gjuha-Shqipe...!

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:19 am

Çfare e dallon dhanoren nga rrjedhorja (ne planin formal) ne shembullin qe ju furnizoni :

"RASA Numerori Mashkullore Femerore
Emerore dy te dy te dyja
Gjinore i,e, dyve i,e,te dyve i,e, te dyjave
Dhanore dyve te dyve te dyjave
Kallzore dy te dy te dyja
Rrjedhore dyve te dyve te dyjave"!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gjuha-Shqipe...!

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:20 am

Jame krenar se jam shqiptar
dhe qe flas shqip
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gjuha-Shqipe...!

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:20 am

Te lute dora Malesore Grudjane!

Gjuha shqipe pak e nga pak po humbet! Perdorimi i shume fjaleve te huaja po ben qe shume shpejt te harrohet nje nga gjuhet me te vjetra te Europes!

Nuk kemi nje ligj i cili ta mbroje kete, kur vete kreret me te larte te bshtetit perdorin fjale te huaja!
P.Sh ne nje liber qe studioj une ne fakultet Pedagogu i nderuar thote:
....ne periudhen e dyte te vitit produkti pati 22 % SKONTO ne cmim! Nje tjeter Zonje e nderuar (pedagoge) thote: ...nje nder menyrat e SELEKTIMIT per pranimin ne pune eshte...

SKONTO dhe SELEKTIM sikur nuk i bermban gjuha jone e paster Shqipe! Duan te tregojne intelektin e tyre ndaj nesh por tregojne nje mungese kulture!!!

Sot edhe plaku 75 vjec ka filluar te thote OK dhe BYE por fjalet e thena nga i madhi Gjergj Fishta nuk vdesin kurre!


Porsi kanga e zogut t'verës,
qi vallzon n'blerim të prillit;
porsi i ambli flladi i erës,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjama e rrfes zhgjetare,
porsi ushtima e nji tërmetit,
ngjashtu a' gjuha e jonë shqyptare

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi këtë gjuhë të Perëndis',
trashigim, që na la i Pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore!


Pershendetjet me te sinqerta nga ana ime!
Me respekt nga shooter-ks
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gjuha-Shqipe...!

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:20 am

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Gjuha-Shqipe...!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi