Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

T’i zgjidhim problemet dhe avancojmë arsimin shqip

Shko poshtë

T’i zgjidhim problemet dhe avancojmë arsimin shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:54 am

KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALI N E ZI ORGANIZOI KREMTIMIN E 7 MARSIT – DITËS SË MËSUESIT
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: T’i zgjidhim problemet dhe avancojmë arsimin shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:54 am

T’i zgjidhim problemet dhe avancojmë arsimin shqip

Kryetari i KNSH në Malin e Zi, Tahir Tahiri, tha se “problemet e arsimit shqip të shqiptarëve në Malin e Zi janë të mëdha dhe se na takon neve që të punojmë shumë për t’i zgjidhur këto probleme dhe të avancojmë arsimin shqip për fëmijët tanë”.
Ulqin – Këshilli Nacional i Shqiptarëve në Malin e Zi kremtoi të shtunën në Ulqin 7 Marsin – Ditën e Mësuesit me një program kulturo-artistik ku morën pjesë përfaqësues nga të gjitha trevat shqiptare në Mal të Zi.
Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin e Zi, Tahir Tahiri, në fjalën e rastit
falënderoi mësuesit në pension dhe ata që nuk jetojnë më për kontributin e tyre në edukimin e brezit të ri.
“Ishin ata të cilët në momente shumë më të vështira se sot patën kurajon dhe guximin për të bindur prindër e nxënës për t’u shkolluar dhe për të vazhduar rrugën e ndritur të diturisë”, tha ai.
Sipas Tahirit, problemet e arsimit shqip të shqiptarëve në Malin e Zi janë të mëdha.
“Neve na takon që të punojmë shumë për t’i zgjidhur këto probleme dhe të avancojmë arsimin shqip për fëmijët tanë”, theksoi ai.
Më tej ai shpjegoi se pse KNSH në Mal të Zi ka marrë përsipër të kremtojë sivjet për të parën herë këtë datë të shënuar të arsimit shqip.
“Duke pasur parasysh se KNSH ka si qëllim mbrojtjen, afirmimin e të drejtave nacionale, kulturore, arsimore në tërë trojet ku jetojnë ata në Malin e Zi dhe shënimin e datave të rëndësishme të kombit tonë, KNSH si një prej projekteve në këtë drejtim ka edhe kremtimin e Ditës së Mësuesit”, ka thënë ai.
Për këtë datë të rëndësishme në historinë e arsimit shqip dhe kulturës sonë foli Mr. Ismail Doda, kryetar i Komisionit për Arsim pranë Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin e Zi dhe veteran i arsimit.
Ai foli për rrugën që ka ndjekur shkolla dhe arsimi shqip në trevat shqiptare, përfshirë edhe shqiptarët në Mal të Zi duke falënderuar të gjithë ata që luftuan për mbrojtjen e shkollës shqipe.
“Mirënjohje të thellë flijimtarëve për mbrojtjen e shkollës shqipe qysh në zanafillën e saj. Kolegëve në Ulqin dhe në Anë të Malit që për shkollën dhe çështjen kombëtare u përjashtuan, u burgosën dhe u keqtrajtuan në fundshekullin e shkuar. Guximtarëve të këtueshëm të cilët kundërshtuan zyrtarët të cilët nëpër tubime politike bënin propagandë për t’i mbyllur shkollat shqipe”, tha Doda.
Dita e Mësuesit në të kaluarën, që prej fillimit të pluralizmit në Mal të Zi, është shënuar së pari nga LD në MZ e më pas edhe nga subjekte të tjera të shqiptarëve në Mal të Zi.
Ky është viti i parë që shqiptarët nga të gjitha trevat shqiptare në Mal të Zi e kremtojnë së bashku këtë festë të rëndësishme të arsimit dhe kulturës sonë kombëtare.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: T’i zgjidhim problemet dhe avancojmë arsimin shqip

Mesazh nga Shooter-Ks prej Tue Jul 13, 2010 6:54 am


Avatari i GRUDJANE

Anëtarësuar: Jan 2006
Vendndodhja: N.Y
Postime: 14,979
Rrespekti: 254 GRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant future

Gabim Mjedis arsimor për të shkëlqyerit e vërtetë
GJIMNAZI PRIVAT “DRITA” KREMTOI MË 7 MARS DITËN E SHKOLLËS

Mjedis arsimor për të shkëlqyerit e vërtetë

Drejtori i Gjimnazit “Drita”, Bilal Alaj, tha se ky institucion arsimor ka synim të përgatisë njerëz të pjekur e të aftë, dhe se misioni i stafit arsimor është që të krijojë shkollë të mirë për edukimin e të rinjve dhe të krijojë mjedis dhe klimë që të mësojnë të shkëlqyerit e vërtetë.
Ulqin – Gjimnazi Privat “Drita” kremtoi të shtunën më 7 Mars Ditën e Shkollës.
Drejtori i Gjimnazit “Drita”, Bilal Alaj, tha me këtë rast se ky institucion arsimor ka synim të përgatisë njerëz të pjekur dhe të aftë.
“Misioni ynë është që të krijojmë shkollë të mirë për edukimin e të rinjve dhe të krijojmë mjedis dhe klimë që të mësojnë të shkëlqyerit e vërtetë”, tha ai.
Themeluesi i Gjimnazit “Drita”, Hysejn Bisha, duke iu drejtuar nxënësve tha se “ata e kanë vendin në historinë e arsimit shqip” si nxënës të institucionit të parë privat në gjuhën shqipe në Mal të Zi.
Bisha tha se po realizohet një ëndërr e tij. Ai u bëri thirrje të rinjve që të mësojnë në këtë institucion shkollor.
“Ejani, bashkohuni të gjithë me ne sepse rruga jonë është rruga e dritës”, përfundoi ai.
Në fjalën përshëndetëse, kryetari i Komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga, tha se “Komuna e Ulqinit dhe ai do të mbështesin gjithmonë aktivitetet dhe punën e Gjimnazit “Drita”.
“Buxheti i Komunës së Ulqinit ka siguruar sivjet ndihmë për shkollat e kësaj komune”, ka thënë ai.
Nxënësit e Gjimnazit “Drita” më pas shfaqën për të pranishmit një program kulturo-artistik të përbërë nga muzikë, këngë, humor, etj.
Me këtë rast u shpërndanë edhe çmime për nxënësit më të mirë të viteve sipas paraleleve si dhe nxënësin më të mirë të Gjimnazit, Mersiha Gorana.
Gjimnazi “Drita” është hapur në shtator të vitit 2006 dhe është gjimnazi i parë privat në gjuhën shqipe në Mal të Zi dhe i dyti në Mal të Zi.
Vitin e parë shkollor në këtë institucion shkollor janë regjistruar 20 nxënës, kurse aktualisht në të tre vitet mësojnë 83 nxënës, të ndarë në pesë paralele.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: T’i zgjidhim problemet dhe avancojmë arsimin shqip

Mesazh nga Linddt prej Tue Jul 13, 2010 8:40 am

Shooter-ks shkruajti:
Avatari i GRUDJANE

Anëtarësuar: Jan 2006
Vendndodhja: N.Y
Postime: 14,979
Rrespekti: 254 GRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant futureGRUDJANE has a brilliant future

Gabim Mjedis arsimor për të shkëlqyerit e vërtetë
GJIMNAZI PRIVAT “DRITA” KREMTOI MË 7 MARS DITËN E SHKOLLËS

Mjedis arsimor për të shkëlqyerit e vërtetë

Drejtori i Gjimnazit “Drita”, Bilal Alaj, tha se ky institucion arsimor ka synim të përgatisë njerëz të pjekur e të aftë, dhe se misioni i stafit arsimor është që të krijojë shkollë të mirë për edukimin e të rinjve dhe të krijojë mjedis dhe klimë që të mësojnë të shkëlqyerit e vërtetë.
Ulqin – Gjimnazi Privat “Drita” kremtoi të shtunën më 7 Mars Ditën e Shkollës.
Drejtori i Gjimnazit “Drita”, Bilal Alaj, tha me këtë rast se ky institucion arsimor ka synim të përgatisë njerëz të pjekur dhe të aftë.
“Misioni ynë është që të krijojmë shkollë të mirë për edukimin e të rinjve dhe të krijojmë mjedis dhe klimë që të mësojnë të shkëlqyerit e vërtetë”, tha ai.
Themeluesi i Gjimnazit “Drita”, Hysejn Bisha, duke iu drejtuar nxënësve tha se “ata e kanë vendin në historinë e arsimit shqip” si nxënës të institucionit të parë privat në gjuhën shqipe në Mal të Zi.
Bisha tha se po realizohet një ëndërr e tij. Ai u bëri thirrje të rinjve që të mësojnë në këtë institucion shkollor.
“Ejani, bashkohuni të gjithë me ne sepse rruga jonë është rruga e dritës”, përfundoi ai.
Në fjalën përshëndetëse, kryetari i Komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga, tha se “Komuna e Ulqinit dhe ai do të mbështesin gjithmonë aktivitetet dhe punën e Gjimnazit “Drita”.
“Buxheti i Komunës së Ulqinit ka siguruar sivjet ndihmë për shkollat e kësaj komune”, ka thënë ai.
Nxënësit e Gjimnazit “Drita” më pas shfaqën për të pranishmit një program kulturo-artistik të përbërë nga muzikë, këngë, humor, etj.
Me këtë rast u shpërndanë edhe çmime për nxënësit më të mirë të viteve sipas paraleleve si dhe nxënësin më të mirë të Gjimnazit, Mersiha Gorana.
Gjimnazi “Drita” është hapur në shtator të vitit 2006 dhe është gjimnazi i parë privat në gjuhën shqipe në Mal të Zi dhe i dyti në Mal të Zi.
Vitin e parë shkollor në këtë institucion shkollor janë regjistruar 20 nxënës, kurse aktualisht në të tre vitet mësojnë 83 nxënës, të ndarë në pesë paralele.

flm shum e mir kjo pjes
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: T’i zgjidhim problemet dhe avancojmë arsimin shqip

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi