Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Xhani jeta e nje djali model

Shko poshtë

Xhani jeta e nje djali model

Mesazh nga No.i.d prej Wed Jul 14, 2010 10:14 am

Qe 13 vjec largohet nga Shqiperia per nje jete me te mire dhe vendoset ne Milano se bashku me familjen e tij.I mesuar me skenen qe femije, ne vendin fqinj, shfrytezoi boten e modes per te thyer monotonine dhe per t`i krijuar vehtes nje tjeter hapesire.
Bashkepunimet me Agjencine e Modes “Cristian Jack” i shfrytezoi per te qene me afer botes se artit, nderkohe qe gjithmone aspironte kengen.
Dhe ne vendin qe konsiderohet “Djepi i kenges”, Itali fillon dhe performon ne evente jo pak te rendesishme.
Festivali i San Valentinos ne Rome, 8 vjet me pare i solli kontaktet me shtepite diskografike dhe kenga e tij “Un posto nel tuo cuore”, pervec cmimit ne kete aktivitet u be nje nga kenget me te lancuara ne radio dhe me pas u shnderrua ne versionin spanjoll, por me nje titull te ri “Tu juego” (Loja jote).
Festivali i muzikes alternative e ka sjelle ne Tirane. Kenga “Chanson d’Amour” eshte pjese e ketij konkurimi qe transmetohet ne ekranin e Top Channel. Por kenga eshte nje pjese e shpirtit te tij prej shqiptari per te cilin na flasin njerezit qe i rrine afer. Zheni thote se Xhani eshte nga ata njerez qe “e ka ditur” se si duhej te behej.
“Xhani eshte nje person shume i hapur dhe e ka projektuar ne mendjen e vete rrugen qe do te ndjeke dhe ku do arrije ne nje fushe te caktuar”, thote Zheni.
Dhe Xhani nuk i perjashton miqte nga “projektet e tij”. Ata kane shansin te jene te paret qe mesojne per ate se cfare do te beje dhe ne te tilla rastet nuk mungojne. Dorina eshte “katalizatori” i kesaj situate.
“Xhani eshte nga ata njerez qe jane shume te hapur ndaj kritikes. Kerkon te dije gjithmone mendimin e personit qe ka ne krahe per projektet e tij”, shprehet Dorina.
I ndikuar teresisht nga muzika italiane, ku Lucio Batisti konsiderohet “muza e tij”, tashme me nje realitet te perjetuar nga ai qe ekrani i vogel ia kishte dhuruar vite me pare, Xhani punon ne vendin fqinj pa humbur identitetin e tij prej shqiptari.
“Gjithmone Xhani perpara se te lancoje nje projekt gjithmone konsultohemi bashke se cfare mendon per tekstin apo muziken”, thote Dorina.

Me shpirtin e iniciatives dhe sensin e protagonizmit ai eshte shume afer diplomimit ne Milano per “Marredhenie nderkombetare” duke vertetuar vizionin e tij qe levize mes “dhuntive, talentit dhe interesave”.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi