Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fjalet qe po zhuken nga perdorimi..

Shko poshtë

Fjalet qe po zhuken nga perdorimi..

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:22 am

Kush din ndonje fjale ne "malsorce" qe eshte duke u zhdukur, le te na e sjelle ketu, mos tjeter per kuriozitet.

Po filloj une me disa:
brakesha- pantollona
grazhd vendi ku i qitet sana kafshes
mashtrim- mengjes (ngerenja e mengjesit)
vargojt- zinxhiret(varqit) e oxhakut ne te cillet varej kusia ne te cilen zihej darka
vlak- ene nga goma me te cillen nxirrej uji nga pusi (ubla)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalet qe po zhuken nga perdorimi..

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:23 am

Ostan me xhvesh kollomoq me te (thumat)
Xhade rrug e pa asfaltueme...
Ksolla si shtepija te vogla te bame nga guri dhe te mbuluera me kallm ose kasht...
silli me ngren mesdit...
Buliera kan qen mjetet te cilat kan baj uj te part ton...
Sqolli i buliere vendi ku i kan mbaj sot pothuaj se (bidonat)
Tfurk Derfurku me baj san ose ...
Parmeta eshte plori per lavrimin e tokes...
Jarmi me teik ... Ikan lidh mzetnit per me larvrua me ta ose me i ngarkua
Qijet E-mzet (buejt) Demi
Qerrja karroca...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalet qe po zhuken nga perdorimi..

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:23 am

Ok (oka) - Njesi matse 1ok=1.5kg
Bashtina - Tok e punuame
Ledh - Mur gurit
pixhere - Dritarja
Kotar - Vegel matse (peshore)
Kodil - Konil
Takulina - Kuleta(gjesdani)
Koteci - (Hambar) ku mbahej "Drithi"
Kachorr - Shtpiz e vogel per qen ose pula
Saraxha -Ubla ose pusi
Hyqymeti - Ligj i shtetit
Igbadh - Autoritet
erzli - i njerzuashem
Hashaj - i kam ra hashaj - jam penua(pendua)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalet qe po zhuken nga perdorimi..

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:23 am

Shtruga - Dera ku jan miel dhent (delet)
Mielca - ene drunit en t'cillen mielen dhent
Sinia - Sofra
Shkulloj - shkop me t'cillin asht brzije"chprush" gjarmi
Zakop -Sheka, ene drunit ku qitet djathi
Qethi - me qit brumen per buk
Mashicat - Vegel me kap prushin ne zjarm
Sekica - Sopata
Yzerhane - Nevojtorja (WC)
Opak - Kpuc
Chibuk - Llulla, ajo me pij duhanin
Tpini - Ene en t'cillen tunet tamli per me godit t'lyen
Charku - Vegel me gri duhan
Kiza - Drapn i vogel
Chapra - lkur baktiet e thame ku e kan shti mazen
Itibar - lavd
Safica - sahan ose tas i vogel
Kovaja - vegel me mreh kosen
Shuli - druni, shkopi en t'cillinin fjejn pulat
Kutija - Pasqyra
Heqimi - Doktori
Kakini - vegel me pjek buk
Miroxhaku - hekur me paj drut en voter (zjarm)
Kjuch - Chilc
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalet qe po zhuken nga perdorimi..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi