Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Togefjalshi si njesi sintaksore

Shko poshtë

Togefjalshi si njesi sintaksore

Mesazh nga Shooter-Ks prej Thu Jul 15, 2010 8:37 am

Togefjalshi si njesi sintaksoreCeshtja e I
a)Kuptimi i pergjithshem
ne rrallen e njesive sintaksore togfjalshi ze nje vend te rendesishem pasi aj eshte njesi ndertimore.
Ne planin e gjuhesise se pergjithshme teorija per togfjalshin ka arritur vone.
Ne gjuhen shqiptare teorija dhe praktika e togfjalshit ka hyre dhe eshte pranuar ne vitet 1970 e knej,duke siedhe nje sere ndryshimesh per klasifikimin e funksionin e gjymtyrve te dyta te fjalis.
Ne esence teorijae togfjalshit bazohet ne konceptin e grupimit te fjalve qe plotesojne njera tjetren,keshtu mund te perfundojm ne perkufizimiN:
[color="Red"]Togfjalshi eshte jjesi sintaksore e perftuar gjat ligjerimit nga bashkimi kuptimor e gramatikor i dy e me shum fjalve shenuese (kuptimore)[/Cte basghkuara me lidhjne e nenrenditjes.OLOR]
Thene ndryeshe qe te kemi togefjalesh duhet te jen se paku dy fjal emertuese si:emra,mbiemra,peremra,numror,folje e ndajfolje,kurse pjeset tjera te ligjerates siparafjala,lidheza,pasthirrma,pjeseza, jane fjal sherbyese jo emertuee dhe dalin si mjete per bashkimin e fjalve ne togfjalesh.
Duhet te shenojme se togfjalshi ka perhere strukture dyshe, ku njera eshte kryesore OSE GJYMTYRA BOSHT) dhe tjetra gjymtyra e varur
Ne kete menyre fjaline "Nxenesi i pare i klases shihet qe larg ne tabelen e nderit"-dallojme keto relacione sintaksore:
-nxenesi i pare
-nxenesi i klases
-shihet qe larg
-shihet ne tabelen e nderit
togfjalshta ne dy grupe te medha:
Ne togfjalshte thjesht dhe
ne togfjalsh te zgjeruar.
gjithmon lidhjet e fjalive ne togfjalsh behen me raporte pabarazie
Ceshtja e II
b)Marrellenjet e fjalve ne togfjalsh
Midis elementeveperberse te togfjalshit krijohen marrellenje te ndryshme midis te cilave dallojme:
-marredhenje objektore qe jane marrellenje midis veprimit e objektit psh:hekuros fustanin,lexoi librin etj.
-marredhenje percaktore ku shprehen raporte midis sendit dhe tiparit tij psh :flamuri i kuq,shami e bardhe,djale besnik
-marredhenje rrethanore ku shprehen raporte midis veprimit dhe rrethanes ne te cilen ndodhe aij.
Keto mund te jene:kohore,vendore,menyrore etj.
Psh:Lexoi deri vone,ngrihem heret,flas qarte,kam ardhur per te mesuar etj
-marredhenje predikative)kallezuesore) ku hsprehen raporte midis bartesit te veprimit dhe vetveprimit,ose,thene ndryshe midis subjektit(S) dhe predikatit (P)
Psh: Genci studion,Petriti vjen,vajzat kendojne etj.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi