Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:27 am

“Mua nuk guxojke kërkush me m’u sul i pari, unë ju thashë nëse e kini mendjen me më ra kini kujdes kush um bjen i pari. Ata m’u kanë afru, dhe kinse po mundohen mem qit jashtë më kanë hallakat nëpër bel, për të shikuar se a jam i armatosur. Dhe kur e kanë pa që jam i paarmatosur, në ato momente më ka ardhur goditja në fytyrë”, rrëfen Mulla Osmani. Ai shton se në ato momente i ka humbur vetëdija, por i është kthyer sërish nga të rënat e tjera, të cilat e kanë pasuar goditjen e parë. “Kam ra përtokë dhe më ka hupë vetëdija, por goditjet e tjera ma kanë kthy vetëdijen kur jom qu, e kom pa që jenë kanë rreth 15 veta duke më sjellë shqelma. Kam arrit të dal, dhe të hipi në makinë dhe kur kam dalë në rrugë për në Drenas i kam takuar policinë. Por, për fat të keq, atë ditë policia e Drenasit i kish pasur në dispozicion vetëm dy vetura, për shkak se e mbajnë edhe Graçanicën”,vazhdon rrëfimin e tij Osmani. “Jam kthyer me policinë te xhamia në Zabel, së bashku me komandantin e policisë, por edhe atij i kanë bërë rezistencë. Pas disa minutave kanë ardhur edhe 30-40 policë me vetura civile dhe e kanë bllokuar xhaminë dhe i kanë arrestuar disa persona.”

Bashkësia Islame duhet të marrë masa
Mirëpo, sipas Mulla Osmanit, këta skenarë janë të përgatitur nga njerëz të cilët ai i njeh dhe ditën kur ai është sulmuar nuk kanë qenë prezentë në xhaminë e Zabelit.
Nëse Bashkësia Islame, sipas Mulla Osmanit, nuk ndërmerr masa, atëherë ajo vërteton se përkrah personat që më kanë rrahur.

“Për të vërtetuar Naim Tërnava se është kundër tyre, duhet të marrë masa, ose t’i disiplinojë Shefqetin nga xhamia kryesore në Prishtinë, e dyta duhet të hiqet kryeimami i Prishtinës dhe Mazllumin në Prizren për arsye se burim i të gjitha të këqijave është ai, se ai është i pari që ia ka filluar. E treta, në Pejë duhet të hiqet Enes Gogaj, i cili i ka hi vorrit të Haxhi Zekës me çekiç edhe e dinë mirë Bashkësia Islame këtë punë”, shprehet Mulla Osmani, i cili nuk ngurron ta shfaqë frikën për rrezikun që i kanoset vendit.
“Dyshimet e mëdha të miat janë se vehabizmi dhe ekstremizmi, për të cilat disa hoxhallarë ngurrojnë t’i quajnë kështu, se janë njerëz të sëmurë psikopatë, njerëz të cilët mendojnë ta shkatërrojnë Bashkësinë Islame të Kosovës. Asgjë nuk është Bashkësia Islame e Kosovës, por këta kanë qëllime më të mëdha të na shkaktojnë pasoja probleme kombëtare”.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:27 am

Duke folur për vehabizmin, ai tha se vehabizmi nuk mund t’i pranojë njerëzit rreth vetës. Ata, sipas tij, mendojnë se vetë e kanë mirë dhe askush rreth tyre nuk e ka mirë.

Ai shprehet se sulmi ndaj tij është gjest që tregon se vehabistët po tentojnë të marrin në drejtimin e tyre Drenicën.

“Mulla Osmani nuk është i sulmuar rastësisht, ekstremistët po mundohen ta marrin Drenicën. Kam një bindje të fortë, se nëse merret Drenica shkoi Kosova. Këtë e them për arsye se këtu nuk ka serbë, nuk ka romë dhe duhet me na shti një diçka e cila na përçan në mes veti. Kjo është një e keqe e madhe e cila i kanoset Drenicës, Kosovës dhe mbarë Shqiptarisë”, shprehet Mulla Osmani lidhur me rastin e sulmit ndaj tij. “Nuk po më dhemb trupi aq shumë, por o ka më dhemb shpirt, se prej djeshit kanë qenë 500 veta të më shohin. Nuk kam besu kurrë që do të sulmohesha nga ‘xhemati” im, sa varrimin e kam kry në luftë dhe pas saj, ndërsa më tepër se 400 familje i kam pajtuar”, rrëfen Mulla Osmani. “Sot, kur ka ardhur Baca Rifat me Muratin m’u ka dok si ku me ditë çka…(pushon, i dridhet buza dhe i skuqen sytë kur fol për anëtarët e familjes Jashari), por kur ja kom pa lotët në sy atij, jam prek shumë, për arsye se 20 anëtarë i ka shti në dhe, dhe nuk ka kajt”, rrëfen me lot mulla Osmani. Ai nuk ngurron të tregojë se si ishte ndër hoxhallarët e vetëm në Drenicë, i cili guxoi të shkojë dhe të marrë pjesë në varrimin e Adem Jasharit dhe familjes së Jasharëve.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:28 am

Mos bjer ne nivelin e Gurit'madhe dhe Arbit,

Ketu po flitët per musliman praktikant e jo per kriminel lufte !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:28 am

Kerkoj falje por me duhet te beje nje krahasim qe ndoshta nuk shkon fare por qe ,ma merr mendja ,do te skjaroj shumecka ne kete mes.
Vehabizmi si levizje reformuese(brenda per brenda vet Islamit) e dy emrave te njohur si Muhamedibn Abdel al-Wehabi dhe nxenesi i tij Muhamed ibn Ali al-Sanusi dhe ajo qe neve ketu po e quajm Vehabizem jan shume -shume larg njera tjetres!
Edhe atehere e edhe sot kjo levizje shtron para vetes detyra qe jan ne vazhdimesi .P.sh shtrirja e mesimit ne masa .Atehere gadi ne cdo oaze kishte nje Mejtep (kurs) kurse sot mundohen qe ne cdo qytet te hapin bibloteka ku mund te mesojne -kuptohet ate qe keto bibloteka ofrojn e qe ne Kosove po i quajn Kuranoteka!
Atehere kjo Levizje shtrihej kryesisht ne boten Islame kurse sot ,grupe te caktuara ,mundohen te shtrijn veprimtarin e tyre ne cdo vend ku ata shohin mundesi edhe pse shpesh bien ndesh me ligjet e vendeve te caktuara.
Kjo Levizje fillon ne vitin 1700 dhe aktiviteti i saj eshte prezent edhe sot.
Kurse ndikimi Britanik brenda per brenda kesaj Levizjeje, neper kohe te caktuara ,mbetet nje ceshtje tjeter e ndieshme dhe me ndikim te theksuar ne veprimtarin ,qellimet ,rezultatet dhe pasojat e VEHABIZMIT si levizje (shkolle) brenda per brenda Islamit!!
Qellimi primar i ketyre eshte pastrimi i Islamit nga gjithecka qe nuk buron nga Kurani dhe Suneti ,d.m.th kthimi ne fillimet e Islamit .
Edhe atehere e edhe sot ,ne aspektin politik ,kan per qellim bashkimin (atehere te Arabise e sot edhe me gjere) nene nje Flamur!!
Por duhet thene kjarte :
Kuranoteka ne qytet dhe rrahja e Imamit ne Xhami nuk jan pjese te te njejtes levizje edhe pse te dy palet thirren ne te!
Thjeshte, keto dy gjera nuk shkojn bashk!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:28 am

Do te mundohem te jem sa me i qarte, duke iu sjelle disa fakte per vehabizmin. Ne gazeten Dnevnik te Shkupit nje deputet maqedon, Stojan Andov kishte fejton per kete levizje, ne ate kohe i pata be nje replik te shkurter ketij deputeti duke ia be me dije se vehabist nuk ka ne ballkan se kjo levizje ska te beje edhe me besimin Islam tek Shqiptaret. ja pak histori:
Ne kohen e sundimit te Selimit te III u paraqiten disa sprova, krahas invazionit frances dhe pushtimit te Egjiptit, sprove ishte edhe ngaterresat vehabiste qe u paraqiten ne Hixhaz kur u pushtuan dy haremet e ndershme dhe ndaluan ardhjen e haxhinjeve nga Siria dhe Egjipti. Themeluesi i kesaj levizje ishte Muhamed Ibni Abdulvehabi me prejardhje nga Lindja. Ai ishte nxenes ne Medine. Babai i tij ishte njeri i mire, i cili e ka kritikuar per lajthitje... Muhamed Ibni Abdulvehabi u nis ne misionin e tij, i cili shpalli per mosbesimtare shume musliman dhe arriti te pushtoje shume fise me cka edhe zgjeroi pushtetin e tij. E pushtoi Jemenin, dy haremet e shenjta, shume shpejte arriti deri te kufiri i Shamit. Nder veprimet e tij ishte edhe dergimi i disa dijetareve te vet qe kishin per mision ta rrenojne doktrinen mbi besimin tek dijetaret e Mekes dhe Medines. mirepo, dijetaret e dy haremeve konstantuan se ata kishin mbledhur grumbull dispozita per nxjerrjen nga islami dhe dijetaret morren iniciative per te shkruar ferman per te gjyqtari i sheriatit ne Meke me shpjegim se grupi i ardhur i dijetareve vehabiste therasin ne kufer. Edhe pse disa prej tyre u burgosen disa arritin te ikin nga burgu me cka u shtua edhe mendjemadhesia e tyre. filluan ti sulmojne disa fise qe ishin ne marredhenie te mira me emirin e Mekes me cka filluan edhe konfliktet e para. ata gjithnji u forconin me cka tubuan nje ushtri te madhe ku sulmuan Taifin e pushtuan ate, pjese te popullsise vrane e disa roberuan. Syri i tyre ishte i drejtuar drejt Mekes te cilet do ta pushtojne shume lehte. pastrimin e Mekes nga vehabizmi do ta beje Muhamed Ali pasha i cili nen komanden e te birit te tij Tusun pashes do te pregadis nje ushtri... Poashtu pregatiti edhe nje ushtri tjeter qe do ta ve ne komande te te birit Ibrahim pashe te cilet arriten ti clirojne vendet e cliruara nga vehabizmi.Nga dokrina e tyre u humben gjurmet e kultures dhe tradites islame. Jane shkateruar varrezat e luftes se Uhudit, ne vendin ku gjendet varri i nenes se Muhammedit a.s eshte ndertuar rezervar per benzin, ne shtepine ku eshte lind Muhammedi a.s jane ndertuar nevojtore publike e te ngjajshme me kete. Nga kjo retrospektive e shkurter konstantojme se levizja vehabiste ka qene vetem nje fitne e asaj kohe qe eshte paraqitur e asgje me teper. Kjo levizje nga njerezit me prirje antiislame eshte shfrytezuar me cka e etiketojne islamin. Levizja ne fjale sot nuk ekziston, ata qe mendojne dhe thirren ne kete emer vetem se i bejne dem vetes e asgje me teper. Islami si fe e paqes, fe e tolerances, fe universale i lufton te gjitha ata drejtime, ata levizje , grupacione qe tentojne te shtremberojne te verteten sidomos besimin. Andaj, nuk duhet te gjykojme se ekziston kjo levizje, kur dihet se ajo i takon te kaluares dhe me kete emer fshihen ata te cilen e luftojne islamin. Edhe pse me te madhe flitet se ekzistojne ne trojet shqiptare, mandej ne ballkan, ata jane vetem mendime dhe ide qe duan te na paraqesin para nderkombetareve se perkrahim fanatik qe shkaterrojn ecdo gje. Realiteti eshte ndryshe, sot shoqeria jone, pa te drejte, eshte e ndare ne islam Radikal dhe tradicional, qe shfrytezohet nga ata qe nuk na e duan te miren. Nuk di se cfare kenaqesie ndjene disa kur veten e quajn tradicional kur me veprimet qe bejne iu ngjajne veprimeve te fitneve vehabiste te kohes se Ibrahim Pashesh... flitet per ekzistimin e grupeve radikale, flitet per grupet tradicionale, por parasegjithash me sa e di une islami lufton radikalizmin, fanatizmin ashtu sic lufton ate qe i ngjason te tjereve... pra bazohuni ne burimet e islamit dhe lereni keta muhabete...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:28 am

Sa paguhet ky lahperi qe te na shpejgoj se kush na qenka Vehabomagjupizmi?

Athu pse ky lahper eshte kaq i rregullt qe te vihet ne mbrojtje te kesaj levizje kriminele?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:28 am

Un s'ndikohem nga askush, un mar burimin aty ku gjithcka filloi. Un s'jam kunder besimtareve tradicional, mendojn qe jan ne rruge te drejt ? Le te vazhdojn, eshte Allahu qe gjykon mes tyre dhe meje, dhe Ai vet do t'na sqaron per dyshimet e tona. Kur degjoj qe besimtaret te ashtuquajtur tradicional (qe jan nje pakic nga ata te sincertit,) hipokrita, shkelin me dy kemb mbi ajetin Kur'anor duke i ngjitur nofka nenqmuese besimtareve qe çdo dit qe kalon mundohën te e pasojn ne besim Muhamedin a.s., kjo i tejkalon te gjitha krimët !

Duhet ta kuptoni nje gje, qe jo çdo kush qe ka mjekerr eshte "i urt melaqe", ka prej atyre qe jan te sincert, ka prej atyre sa per sy e faqe, e ka prej atyre qe e bejne edhe per MODË ! Allahu me nje fjal, na udhezoft te tan.

Un sa per informat s'kam mjekërr, por e di qe ata qe i kan dhe qe kam diskutuar shume pak me ta, jan per nje praktikim të fesë deri ne detajin me te vogel, dhe mua s'me mbetet tjeter pos qe ti respektoj !! E jo te filloj e te xhelozoj duke i thirrur ne vehabista, magjup, shkavella, budist e dervisha !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:29 am

S'kem pse i xhelozojm, aman veq krime mos t'bojn e mos t'naj qesin faqen e zeze. Se per njerez gjithmone i kam marr te gjitha qeniet, pamvarsisht qfare vendime ata te marrin ne jete, por assesi nuk e perkrahi krimin, qofte ai te vije nga ky sekt, tjeter sekt, apo i ndonje jo-besimtari apo jo-praktikanti te fese. Njerez te mire e te kqij ka kudo qe te shkojsh pa dallim race apo religjioni. Prandaj, nuk i dua kete lloj problematike sepse nuk sjellin asgje pozitive tek ne. Religjionin e tyre le te mesojne deri ne detaj, ama amonin jau kom mos te dalin me tranu boten e me shpall luftra qysh e kan bo deri sot ne emer te All'ahut.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:29 am

sa keq kur krijohen komplekse ne shoqeri... nuk i dihet fundi
O Zot me mbroje Shqiptarin nga shqiptaret qe hajn ne pjatat e servuara nga te tjeret

Me kujtohet nje fjale e gjyshit me 1998, me thonte: Thuaju shokeve me pare qe te njihen me vetit e armikut e me pas luftoje, pasi te mundesh kujdes nga luga e te tretit...
bene ca te duash, vetem mos ha me te njejten luge me shkaun
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:29 am

Nuk eshte pune kompleksesh o rodi i keq.

"Shqiptare" qe hajne nga pjatat e servuara nga jashte, si puna jote, pergaditen sulm ndaj bazes ushtarake Amerikane, ne Fort Diks, sulmuan shtepine e nje karikaturisti ne Suedi, u rrahen disa hoxhallare tradicionale ne Kosove, u ther humoristi Cima, dhe rasti i fundit arrestimi i dy "Shqiptareve" bashke me 3 vellezerit e tyre magjupe boshnjake, ne Prizren.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:29 am

Islami i ka shpallur luftë kombit shqiptar, duke synuar që ta mbajë të ndarë nga Perëndimi. Në këtë luftë xhamitë janë fortesat e ushtrisë armike, minaret janë tytat e topave të ushtrisë armike, islamikët praktikantë janë ushtarët armiq. Strategjia është që hapësira shqiptare të shfaqet me një profil islamik, në shpërpjestim me numrin e muslimanëve praktikantë. Prandaj altoparlantët e minareve ulërinë arabisht, sikur kumtojnë triumfin islamik në këtë luftë. Ose kombi shqiptar do të ndahet nga Islami, duke u vetëdeislamizuar, ose Islami do ta mbysë kombin shqiptar.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:30 am

19 shkurt 2006
Abdi Baleta

“VRASËSIN ME PAGESË NË PUBLICISTIKË” E RIHEDHIN NË VEPRIM

Kastriot Myftaraj nuk është polemist, por shpifograf

Pra Kastriot m… nuk ka polemizuar me askend e për asgjë siç mundohet ta paraqesë gazeta “Standard” që të fshehë faktin se shpifjet, denigrimet, trillimet, falsifikimet, fyerjet
që janë botuar me emrin e Kastriot m.. qenkan vetëm të këtij dhe jo të atyre që i kanë bërë në të vërtetë. “Standard” përpiqet të zbukurojë Kastriot m.., që të hiqet vëmendja nga ata që kanë përdorur këtë tip si vrasës me pagesë në publicistikë. Vladimir Karaj kur fton lexuesin t’i kushtojë vëmendje portretit të këtij tipi “ që polemizon me të gjithë” duhej të thoshte se me cilin ka polemizuar. Nuk janë polemika shpifjet e sulmet e ndyra që ai ka nënshkruar me radhë kundër disa njerëzve të politikës e të publicistikës. Kastriot m… deri në vitin 2000 ishte në anonimat të plotë. Përveç librarisë françeskane në Shkodër askush nuk ishte marrë me paloromanin e botuar në emër të tij “Një shenjtore për rekonkistën shqiptare”. Ishte harruar edhe një shkriM në “Albania” i botuar në vitin 1997 mbi zhvillimet në Korçë ku ishte atëherë Kastrioti. Ky shkrim madje është quajtur si një lloj denoncimi policesk i personave të caktuar që edhe e kanë kërcënuar dhe nga kjo ai u detyrua të braktiste me ngut Korçën, të vinte në Tiranë, të shkonte për atë specializimin në Romë. Para Çanit në “Zonë e lirë”, Kastrioti u trondit shumë kur ashtu shkarazi dikush përmendi se c’lidhje ka me “grupet e 5 dyqaneve” në Korçë.

Kundër kujt është përdorur Myftaraj si “vrasës me pagesë në
publicistikë”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:30 am

Në vitin 2000 ustallarët që e kishin marrë në shërbim e çuan si spiun birucash në “Rimëkëmbja” dhe në saje të moskokëçarjes sonë për të mësuar kush ishte dhe për të verifikuar fjalët e tij se ishte nga fshatrat e Elbasanit, se punonte në një fondacion pa emër ai mundi disa muaj të botonte shkrime dhe i doli pak emri edhe në “Bota Sot”, ne ia dhamë këtë mundësi për pak kohë. Po kur ustallarët panë se nuk po i shkonte si donin ata misioni për të futur në “Rimëkëmbja” frymën “o sa mirë me qenë tropojan” e tërhoqën, e hodhën në provokime për të futur pyka midis “Rimëkëmbjes” e “Bota Sot” dhe pasi dështuan edhe këtu e lanë përsëri në qetësi deri në fund të vitit 2001 kur u shfaq palolibri “Nacional-islamizmi shqiptar, Baleta e Feraj”.
Vladimir Karaj duhet të mësojë se si “vrasës me pagesë në publicistikë” Kastriot m… është përdorur për herë të parë kundër Abdi Baletës, Hysamedin Ferajt, “Rimëkëmbjes”.Ishte
koha kur PD zemërohej në kulm me ne për kritikat e forta që i bënim politikës së saj në rrafshin e çështjes kombëtare e nacionalizmit, kur Berisha kishte nevojë të provonte para
opinionit shqiptar dhe disa qendrave politike të huaja se tërë punën gjatë kohës që kishte qenë në pushtet ia kishte ngatërruar nacionalizmi e ekstremizmi i Baletës, Ferajt dhe “Rimëkëmbjes. Këta gjoja e kishin armiqësuar me Greqinë, e kishin shtyrë madje në krahët e vendeve myslimane, e kishin futur edhe në telashe me minoritetin grek, me demokratët e
zonave jugore të Shqipërisë. Ama atë terminologjinë ngacamane “areal vllaho-labo- ortodoks” në “Rimëkëmbja” e kishte sjellë Kastriot m…, i cili më pas iu përkushtua me zell shpifologjisë pëdëiste. Gjatë emisionit të Çanit Kastriot m… e shpalosi pezmatimin e tij që ende Berisha nuk po arrin të përmirësojë pozitën duke zhdukur imazhin e politikanit që lidhi Shqipërinë me islamikët. Ndërsa në bisedën e kafenesë me Vladimir Karajn paska shprehur dëshpërimin që nuk po kuptohet “ideja e madhe e Kastriotit” se toskët e gegët shqiptarë janë për njëri tjetrin si serbët e kroatët, dy kombe të ndryshme. Myftaraj vetëm për një gjë e qorton Berishën, që në vitin1997 nuk e zgjidhi “konfliktin historik 2500-vjeçar brendashqiptar” duke rrëzuar urën e Rogozhinës për të ndarë përfundimisht toskët e gegët, duke i lënë toskët të bënin si të donin me grekët. Por edhe për këtë “mangësi” të Berishës ai akuzon këshillat e Abdi Baletës. Në vitin 2002 Kastrioti nuk gjeti kishë ku të falej në gazetat shqiptare që nuk donin të komprometoheshin nga firma e tij. Në vitin 2003 doli dhe një herë në skenë duke ribotuar në një formë ideore dhe gjuhësore më të përçudnuar palolibrin e tij me titull të ndryshuar “Kalvari i gjysëhanës”. Viti 2003 ishte vit kur islamofobia në Shqipëri shtriu veprimin e saj nga propaganda në veprimtaritë zyrtare shtetrore, kur u organizua edhe ajo konferenca famëkeqe për tolerancën ndërfetare nën drejtimin e Kadaresë, Pirro Mishës dhe nën autoritetin e Presidentit Moisiu. Prandaj duhej ribotuar palolibri i Myftarajt.
Kurse viti 2004 nisi me një “rehabilitim gazetaresk” të Myftarajt dhe me një shpërthim të ri të aksioneve të tij si vrasës me pagesë në publicistikë. Gazeta “Sot” u bë koburja me të cilën nxirrte tym Kastrioti. Në shënjestër u vunë politikanë e pushtetarë si Fatos Nano, Alfred Moisiu, Pandeli Majko. Fyerje, shpifje pa kandar kundër tyre. Majko e Moisiu mund të ishin vënë në shënjestër nga ata që zotëronin gazetën “Sot” për grindje të vjetra midis klanesh ushtarake në Shqipëri. Kurse Nano vihej në shënjestër nga rivalët politikë pëdëistë berishistë në kuadër të përgatitjes së fushatës zgjedhore të vitit 2005. Vulgaritetit të shpifjeve të nënshkruara nga Myftaraj nuk i shpëtoi as Teodor Laço, për të cilin përgatitej terreni i përjashtimit nga rrethi ortakëve të ngushtë partiakë të Berishës. Po me nënshkrimin e Kastriot m… u bë fushata e trysnisë dhe e shantazhit kundër pseudonimsave- sigurimsa që ishin të angazhuar në politikë nga të dy krahët që këta të rrinë sa më urtë e të mos u krijonin andrralla shefave të mëdhenj. Në gjysmën e dytë të vitit 2004 vrasësin me pagesë Kastriot m… e vunë në dispozicion të gazetës “Tema” e të Mero Bazes. Nëpërmjet nënshkrimit të tij u hodhën në faqet e kësaj gazete shumë shkrime që përçonin politikën e Greqisë e të Serbisë, që synonin ta paraqisnin figurën politike të Berishës sipas orekseve politike serbo-greke. Gjatë katër muajve të fundit të vitit 2004 u sulmuan me tërbim Oborri Mbretëror dhe Leka Zogu që kishin marrë nismën e krijimit të Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar dhe PD e Berisha trembeshin se mund t’u shkëpuste ndonjë copë të mirë të elektoratit në zgjedhjet e ardhëshme. Shkrimet që dilnin me emrin e Kastriotit ishin tejet të fëlliqura, provokuese shpifëse. Po kështu një fushatë e tillë u bë kundër Abdi Baletës. Për këtë kam botuar një seri artikujsh në “Rimëkëmbja” për të demaskuar fytyrën e vrasësve me pagesë në publicistikë, Kastriot Myftaraj e Mero Baze, si propagandues të politikës së Serbisë e të Drashkoviçit, si imitues të propagandistë ve serbë e të frymës çetnike, si papagallë të tezave politike greke për të fajsuar Shqipërinë e shqiptarët. Kurse në vitin 2005 Kastriot Myftarajn e përdorën më së shumti për të botuar një libër që e kishte premtuar Nikollë Lesi kundër Nanos, por pastaj për frikë e dinakëri ia lanë Kastriotit ta adoptonte këtë shkrim. Më pas Kastrioti u përdor si vrasës me pagesë në publicistikë edhe kundër Ismail Kadaresë, duke nënshkruar në “Sot” artikuj fyes e trillues, ose shkrime analitike mbi veprat e hershme të Kadaresë që dukeshin fare mirë se ishin punime të përgatitura nga studiues të mirëfilltë dhe të stërvitur të veprës letrare të Kadaresë. E gjithë kjo fushatë e egër dhe e çekuilibuar antikadareane u bë në prag dhe menjëherë pasi Kadareja mori një çmim për letërsinë në Londër. Mosreagimi i ithtarëve më zhurmues të Kadaresë ndaj kësaj fushate ishte shenjë se këta ithtarë e dinin se prapa saj qëndronin njerëz me të cilët nuk u leverdiste të prishnin qejf. Kështu u mbeti disa admiruesve të veprës letrare të Kadaresë që nuk përfitojnë ndonjë gjë nga simpatitë e tyre për shkrimtarin të dilnin në mbështetje të tij. Më me sinqeritet e dinjitet reagoi zonja Nadire Buzo që edhe i fidoi kadareanët zhurmues në raste të tjera e fodullë në lëvdata, duke u bërë thirrjen të mos heshtnin. Por përsëri këta qëndruan në heshtjen e tyre utilitare. Përplasjet e mëvonshme midis Kadaresë e Besnik Mustafajt, si midis dy shemrave për përkëdhelitë franceze, ishin prova se vrasësi me pagesë në publicistikë kishte sulmuar Kadarenë për hir të Besnik Mustafajt. Edhe një herë u vërtetua se Kastriot Myftaraj mbetet gjithnjë në shërbim të të njëjtëve shtabe politike e fetare si në fillim, në vitet 2000-2001. Këtë bindje e përforcoi edhe sulmi i tij në gazetën “Metropol” në maj të vitit 2005 kundër antisemitizmit të Abdi Baletës dhe Hysamedin Ferajt. Këtë po e provon edhe aksioni i tij i parë për vitin 2006 kundër antisemitizmit të Ramës e të Erion Velisë, për t’i shërbyer të njëjtës propagande pëdëiste. “Standard” e paraqet mercenarin e greqizmës si roje të shqiptarizmës, krejt ndyshe nga sa ishte në kohën kur bëja polemikën me “Temën”, nga sa ka qenë më parë e nga çfarë do të jetë edhe tani e tutje.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:30 am

Nuk ka dallime te mdhaja veq qato qi jan e sjellin stupcin ne Xhami !!
E sa per stuidime ,do qe i njoh une, tybe nuk ta kan as shkollen e mesme...!
Ose nese eshte ashtu sikur ju thoni atehere eshte faji te B.Islame qe nuk qele rruge per keta Intelektual te Universiteteve me te njohura te Islamit!!

P.s
Mjaftojn keto debete per te pa nivelin qe kemi edhe ne besim e edhe ne njohjen e problemeve per te cilat debatojme.
Me vjen keq qe nga ky mish -mash qe po krijojm neper tema te ndryshme ,shume rralle i kemi ne mesin tone ose nuk i kemi fare ata qe veretet i njohin problemet. Si H.Mehmetin ,Valiiii ,maxi etj!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:30 am

Wehhabizmi u themelua nga Muhammed ibn 'Abdul-Wehhabi, që u lind në Hureimile të Nexhdit më 1115 H./1703 dhe vdiq më 1206 H./1791. Ai kishte udhëtuar për tregti në Basra, Bagdad, Iran, Indi dhe Damask, ku gjeti librat e ligë të Ahmed Ibn Tejmijjes (661-728H/1263-1328), përmbajtja e të cilëve nuk përputhej me Ehl-i Sunnetin. Duke qenë mendjehollë e fjalëshumë, ai u bë i njohur si Shejh en-Nexhdi. Për t'ia rritur famën vetes, ai ndoqi mësime nga dijetarë hanbeli të Medines e më pas të Damaskut dhe, pas kthimit në Nexhd, shkroi shumë libra. Libri i tij Kitab et-Teuhid [1] u plotësua me shënime nga nipi i vet, 'Abdur-Rahmani dhe depërtoi në Egjipt, ku u botua me titull Fet'h ul-Mexhid nga një wehhabi me emrin Muhammed Hamid [2] Idetë e Muhammed ibn 'Abdul-Wehhabit mashtruan banorët fshatarë të Dar'ijjes dhe prijësin e tyre, Muhammed ibn Sa'udin. Numri i atyre që pranuan idetë e tija, të cilat ai i quajti wehhabizëm, u rrit dhe ai u vetëcaktua kadi ndërsa Muhammed ibn Sa'udi, emir (sundimtar). Ai e deklaroi si ligj se vetëm pasardhësit e tyre mund t'i zëvendësonin ata.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:30 am

Babai i Muhammedit, 'Abdul-Wehhabi, që ishte një musliman i mirë sunni si dhe dijetarët e Medines e kuptuan nga fjalët e Muhammedit se ai do niste një lëvizje heretike dhe i këshilluan të gjithë që të mos flisnin me të. Por ai e shpalli haptas wehhabizmin më 1150 H. (1737). Për t'i mashtruar dhe çorientuar të paditurit, ai përçmoi ixhtihadin e 'ulemave të Islamit. Ai madje shkoi aq larg sa t'i quante pjesëtarët e Ehl-i Sunnetit qafirë (jobesimtarë). Ai pohonte se ata që vizitojnë faltoren e një profeti ose ndonjërit nga eulija'të dhe i drejtohej atij më Ja Nebiullah (o Pejgamber i Allahut) ose p.sh. Ja 'Abdul-Kadir, bëhen politeistë (mushrikunë).
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:30 am

Sipas wehhabive, ai që thotë se ndokush përveç Allahut bën diçka është jobesimtar, kafir. Për shembull, ai që pohon se "ky ilaç ma zbuti dhimbjen", ose "Allahu ma pranoi namazin pranë varrit të filan waliu", bëhet jobesimtar. Për të vërtetuar këtë pretendim, ata shtrojnë si argument ajetin Ijjake nesta'in (vetëm nga Ti kërkojmë ndihmë) të Sures Fatiha dhe ajetet që flasin për tewekkul. [3]

Në fund të pjesës së dytë të librit el-Usul el-Arba'a fi Tardid ul-Wehhabijje, i nderuari Hakim es-Sirhindi el-Muxheddidi shkruan:
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:31 am

Wehhabitë dhe jomedhhebistët s'e kuptojnë dot domethënien e "mexhaz-it" (alegorisë, simbolit) dhe "isti'ara-së" (metaforës). Saherë që dikush thotë se ai bëri diçka, ata e quajnë politeist (mushrik) ose jobesimtar (kafir) edhe pse shprehja e tij është një mexhaz. [4]

Ndërkohë, Allahu Te'ala thotë në shumë ajete të Kur'anit Famëlartë se Ai është bërësi i vërtetë i çdo veprimi dhe se njeriu është veprues mexhazi (simbolik). Në ajetin 57 të Sures el-En'amë dhe në Suren Jusuf, Ai thotë: {Gjykimi (hukm) është vetëm i Allahut}, d.m.th. Allahu i Lartësuar është Gjykuesi i vetëm (Hakim).
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:31 am

Në ajetin 65 të Sures Nisa', Allahu thotë: {Për Zotin tënd (o Muhammed), ata nuk do të jenë besimtarë të vërtetë gjersa të mos zgjedhin ty gjykues (juhakkimuneke) të asaj për të cilën debatojnë}. Ajeti i parë pohon se Allahu Te'ala është i vetmi Hakim i Vërtetë, kurse i dyti pohon se njeriu mund të quhet hakim metaforikisht.

Çdo musliman e di se Allahu Te'ala është i Vetmi që jep jetë dhe e merr atë, sepse, në ajetin 56 të Sures Junus, Ai thotë {Ai jep jetë dhe jep vdekje}, e në ajetin 42 të Sures Zumer Ai thotë: {Allahu i merr shpirtrat kur është çasti i vdekjes së tyre}. Në ajetin 11 të Sures Sexhde, Ai thotë në mënyrë mexhazi: {Engjëlli i vdekjes, i cili është caktuar për ju, jua merr shpirtrat dhe pastaj do të ktheheni te Zoti juaj}.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:31 am

Qe ku e ki qka osht Vehabizmi e qe ki nevoj edhe per naj detaj tjeter vet mos te vjen inati.

Kjo vlen per kta qe jon ne perkrahje te vehabizmit.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:31 am

Eshte nje dallim, nuk eshte as ne gjeste e as ne veshje.
Problemi kryesor mbetet tek risit ne fe.
Thuajse ne çdo qytet te Kosoves me par jan vizituar teqet nga muslimanet jo-dervish, prej se kan filluar e te kthehen te diplomuarit e ri, ka filluar lufta teologjike ndaj ketyre hajmalivaxhive qe ç'orientonin besimtarin, ne vend qe ta udhezonin.
Po e mar shembull qytetin tim ku ka plas sherri mes atyre me musteqe à la turke, dhe atyre qe bartin mjekrrën sipas traditës profetike.

Ne e dim qe tradicionalisht jemi Hanefi. Sa prej nesh praktikojn mesimet e Ebu Hanifës ? Askush, e kjo ishte islami tradicional qe per mendimin tim ka devijuar teresisht ! Ne sot mund te themi qe s'jemi as Hanefi qe jem tradicionalisht, jemi si disa musliman te Vietnmait qe kishin devijuar tërësisht, qe po ti shiqosh do te vinte gjynah nga injoranca e tyre !

PS : Keto debate jan perçarëse, uroj gjithashtu qe H.Mehmeti, Vali, Maxi etj,. te vien dhe ta sqarojn kete pun.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:32 am

BOTA ISLAME
DEQANI KS
DEQANI-KS.ALL-UP.COM
http://deqani-ks.all-up.com/
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:33 am

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:34 am

Cilat libra i ka lexu Muhamedi a.s. qe e la kete amanet ?
Po bej shaka pakes, se me dukesh i ri dhe naiv kur i quan hoxhollaret "budallenj".

Kcyr kho, sikur ti ti replikoshe arb-it, lojetarit apo te tjereve qe ta quajn fejen me te gjitha emrat e ndytesirave, do kisha per te pas nje mendim me te mir per ty. Po perderisa behesh njemend me ta,......... vec shnosh me qen, se na vie dita kur do te dalim para Zotit te Gjithesis !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:34 am

Nuk kam qka ta replikoj as Arb-in e as Lojetarin se e kan me vend...

Pse me qfar ndytesire e quajtem FEN MUSLIMANE NE?

Ndoshta me vjet jom i ri po me kto gjana jo se mka ra me u shetit shum neper vene islame si ne Dubay,Riad,maroko etj e i kom pa shum do gjana qe te na as qe perfillen,sidomos kjo qe ti ma bone replik.Un po quditna me ty qysh po i thu kto fjal per ne,Realiteti.

Qata qe sna pengojn kto imtesinat (qysh ti po i quna) kurgjo qdo dit XHAMIA-t tona po zbrazen,

Do ta tregoj ktu edhe 1 rast edhe pse ndoshta te duket qe po ta them me inati ose per diqka tjeter

Ne Xhamine ne breg te diellit te banesat e bardh ishte koha e faljes se taravive..edhe aty osh ni plak afer 80 vjeq,ne ket xhami qe e ceka ka bajagi shum vehabist edhe njani prej tyne po i thot ati plakut leshoma mu ket ven ktu e dil ti diku mrapa se skoka met xhamia per ty,aj plaku nuk ja vuni veshin niher edhe prap vazhdoj,po tash aj djali me qdo kusht kqyrke me e hjek plakun edhe ja nisi me e ofendu plakun se qysh po falet plaku e msojke ky plakun a ky ish afer 30 vjet a plaku 80 vjet edhe dikur eskaloj situata se e teproj aj bukuroshi vehabist hinen e nxerren djemt e plakut zhag per mjekrre e bonen GJYS po i ka ra teper mir dhe ja pa hajrin asaj rrehe aj djal sot osht tamam musliman qysh i ka hije e jo VEHABIST.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Arrestohen pes Vehabi në Prizren

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi