Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kush jan keta njerez?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:38 am

Po e shtroj ket pytje si tem ne vete, e per munges te forumit Feja e Shqiptarit po e hapi tek Mesime nga Kurani, pasi qe besoj se zgjidhja mund te gjendet ne librat e shenjta!

Nje njeri kishte vrar 99 veta, dhe papritmas u pendua per gjithe keto vrasje, dhe donte ti shlynte gjynahet e veta. Konsultoi shum njeres, por askush nuk i ipte nje ide te qarte se si mund ta bente!
Nje dit u takua me nje plak te cilit ja paraqiti problemin e vet, e plaku e keshilloi:

Te mbillte nje are me bostan e per skaj ares dhe nje peme. Kush te kaloj aty pari ti jap bostan te fresket, ate dite qe ti lulezoj pema do ti falen mekatet. ja tha keto fjal plaku dhe u largua, sa qel e mshel syt nuk e pa me!

Veproi simbas porosis se plakut, mbolli aren e pemen, e kush kalonte aty pari i jepte bostan.
Kaluan shum vite po pema nuk po i lulezonte.

Nje dit deri afer mbremjes askush nuk kishte kalu qe ti jap bostan, e i merzitur don te shkoj ne shtepi, kur e shef nje njeri duke vrapuar, eh thot sem shkoi kjo dit kot, gjeti bostanin me te madh dhe i doli ne rrug, per ti dhen bostan.

Mirepo ai i thot o hiqmu qafe se sta kam kohen per bostan se jam per ngut.

Po cka e mira po te ngut kaq shum e pyeti?

Ooo te filan fisteku kan shku mesit per t´e ja lyp qiken, e po ngutem te shkoj te prishi pune.

Po pse mor burr i dheut po shkon me prish pune, a nuk ban djali a po pse?

O nuk e njof djalin, por miqet jan te mir e ai bir qeni me u ba miq me ta nuk ma duron shpirti.

E vallahi po i thot ky, 99 i kam vra e ti sonte po me bahesh i njeqindti, se me shku me prish pun per pike qefi nuk te ke mujt.

Nxorri pushken dhe e vrau.

Ne ate moment i lulezoi pema!!!!

E shkrova ashtu siq e kam ndegjuar, nuk eshte qellimi te lulezimi i pemes apo vrasja.

Kush eshte plaku qe e keshilloi te veproj keshtu, si e diti ai qe lulezimi i pemes eshte paralajmerues per falje te gjynahev.

Nje paralajmerues te tille kemi edhe te Rozafa, Ura e Fshejte e shum e shum tregime tjera qe zgjidhes i problemeve te ndryshme eshte "plaku" qe sa qel e meshel syt zhduket!

Kam lexu edhe pasi ndodhi Tcunami, qe shum veta kishin par nje plak apo lypes, qe paralajmeronte fatkeqesin. Mirepo pas fatkeqesis askush nuk e pa me kurr "lypesin apo plakun"

Kush jan keta "pleq" apo paralajmerus?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:38 am

Para ca kohesh, ketu ne forum, e permenda rastin e Ibrahimit a.s. (apo Abrahamit) kur e kishin vizituar dy veta...
Sipas "mendimtareve" islam ata kane qene melekë/engjuj.

Sipas te dhenave te mia, meleket/engjujt nuk shnderrohen ne forme njeriu. Dhe, keta kane qene pikerisht te tille, per cfare po flitet ketu.

Keta jane shtresa me e larte njerezore... s'po flas me shume.

Perndryshe, tregime te ketilla ka me qinda, dhe jane autentike...


Ende s'eshte pjekur koha...
...megjithese po afrohet shume shpejt(per mua eshte akt i kryer).
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:38 am

Kurse sipas te dhenave Kur'anore, konfirmojm te dhenat e dijetarëve musliman :

51.Suretu Edh Dharijat

30. Ata (engjëjt) thanë: “Keshtu ka thënë Zoti yt, e Ai është i urti, i gjithedijshmi”.
31. Ai (Ibrahimi) tha: “E ç’është puna juaj, o ju të dërguar?”
32. Ata thanë: “Ne jemi të dërguar te një popull kriminel!”
33. Që të hedhim mbi ta gurë nga balta (e pjekur)!
34. (gurë) Të shënuar te Zoti yt, për ata që i kaluan kufijtë (në mëkate).

Po ashtu ne formë njeriu ka ndodhur edhe kur Meleku i shkoi Merjemës a.s., ai nuk shkoi ne form hije, "telepatie", por fizikisht, form njerzore !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:39 am

” E, përmendju në këtë libër (tregimin për) Merjemen kur ajo u largua prej familjes së saj në një vend në lindje. Ajo vuri një perde ndaj tyre, e Ne ia dërguam asaj Xhibrilin, e ai iu paraqit asaj njeri në tërësi. “ S. Merjem/17


.فَاتَّخَذَتْ مِن دُونِهِمْ حِجَاباً فَأَرْسَلْنَا إِلَيْهَا رُوحَنَا فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَراً سَوِيّاً

19.17. et étendit un voile entre elle et les siens. C'est alors que Nous lui envoyâmes Notre Esprit qui se présenta à elle sous la forme d'un homme accompli.

19.17 . And had chosen seclusion from them . Then We sent unto her Our spirit and it assumed for her the likeness of a perfect man .

19.17. Und sich vor ihnen barg im Schleier, da sandten Wir Unseren Geist zu ihr, und er erschien ihr in Gestalt eines vollkommenen Menschen.

19.17. Faittakhathat min doonihim hijaban faarsalna ilayha roohana fatamaththala laha basharan sawiyya
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:39 am

Gabim trashaniko-trashanik i perkthyesit H. Sherif Ahmeti:
Notre Spirit/Our Spirit/Unser Geist...
...nuk eshte me cdo kusht Engjell, aq me pak Kryeengjulli Xhibril (apo Gabriel, sic njihet ndryshe.
Njesoj eshte edhe aty ku ka te beje me Isain a.s. ne Kur'an, xhebraili eshte i futur nen kllapa, keshtu: (Xhebrail).

Une nuk dua ta mohoj ekzistencen e melekeve/engjujve, nese mendon keshtu presje makareshi!!!

S'di tash, o ti Makresh, a e ke per qellim vetem me me pengue, apo po ta merr mendja se ti i njeh te gjitha fushat, apo cfare?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:39 am

Nuk eshte pun "pengese", eshte pun Vertetesie ! Ti din shum dhe kjo eshte per çdo lavd, por fakti qe din shum nuk dmth qe ate qe e din, eshte e verteta dhe mbi kete qeshtje gabon fatkeqisht !

Po te pergjigjem shkurt, qe "Notre Esprit/Our spirtit/Unser Geist .... eshte Xhibrili a.s. !

Ja se pse :

26.192. Siehe, dies ist eine Offenbarung vom Herrn der Welten.
26.193. Der Geist, der die Treue hütet, ist mit ihm (dem Koran) hinabgestiegen

Ishte Xhibrili a.s. ai qe i transmetonte profetëve Fjalen e Zotit, e nese edhe kete fonksion ia hek, atehere per çfar te sherbeje Xhibrili a.s. ? .
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:39 am

قُلْ مَن كَانَ عَدُوّاً لِّجِبْرِيلَ فَإِنَّهُ نَزَّلَهُ عَلَى قَلْبِكَ بِإِذْنِ اللّهِ مُصَدِّقاً لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ وَهُدًى وَبُشْرَى لِلْمُؤْمِنِينَ
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:39 am

2.97. Dis à qui se déclare ennemi de Gabriel que c'est lui qui, sur ordre de Dieu, a déposé progressivement dans ton cœur le Coran qui confirme les Écritures antérieures et qui constitue en même temps un guide et une bonne nouvelle pour les fidèles.

2.97 . Say ( O Muhammad , to mankind ) : Who is an enemy to Gabriel! For he it is who bath revealed ( this Scripture ) to thy heart by Allah ' s leave , confirming that which was ( re- vealed ) before it , and a guidance and glad tidings to believers ;

2.97. Qul man kana AAaduwwan lijibreela fa-innahu nazzalahu AAala qalbika bi-ithni Allahi musaddiqan lima bayna yadayhi wahudan wabushra lilmu/mineena

2.97. "Sprich: ""Wer immer Gabriels Feind ist - denn er ist es, der es auf Geheiß Allahs hat herabkommen lassen auf dein Herz, Erfüllung dessen, was vordem war, und Führung und frohe Botschaft den Gläubigen -,"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:39 am

Murgesha,

si fëmijë më kujtohet e kam lexuar këtë, dhe (çuditërisht) as ateher nuk kam pasur kurrfar konfuzioni në lidhje me logjikën dhe argumentimin e tregimit dhe personazheve të tij.

Dhe ja logjika, sipas meje:

Ti i paske vra 99 njerëz, rob të Zotit... mëkat tepër i madh... pra për ty nuk ka shpresë... ose OK, jepu hallkut bostan pa pare edhe shpreso që "shelgjja do të bëjë rrush"... (ke parasysh shprehjen cinike të popullit për diçka të pamundur "kur t'ban verri dardha, ose, kur t'ban shelnja rrush")... pra "veq ndonjë mrekulli mundet me të shpëtu ty"...
Pra, sipas, meje për një parashikim të tillë nuk nevojitet kurrfarë mendje e ndriquar as kurrfar melaqeje.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:39 am


Edhe Ibrahimit i patën ardhur të dërguarit (engjëjt) tanë me myzhde dhe i thanë: Selam. Ai u përgjegj: Gjithnjë paçi selamî dhe nuk vonoi t'ju sjellë një viç të pjekur (të fërguar në gurë).

70. Kur pa se duart e tyre nuk shtrihen kah ai (viç), iu dukën të pazakonshme dhe ndjeu prej tyre njëfarë frike. Ata i thanë: Mos u frikëso, ne jemi të dërguar të populli i Lutit. (Hud 69-70)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:40 am

***

Paj shiko!

Une e kam thene dhe e them serish:

Kur'anin na e ka dhene Isai a.s.

Ti n'dac beso e n'dac tranohu.

Vjen dita kur ai do ta vertetoje me gojen e vet. Kurse ajo dite nuk eshte larg.

Ja une, jo rastesisht jam duke u marre me librin e tij keta muajt e fundit...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:40 am

Ne ket teme nuk eshte fjala vetem per "urtaket" qe shoqeruan profetet, jo pa qellim i permenda edhe ata qe "paralajmeruan" per Tcunamin. Me sa kam lexu njerez qe kan profetizu per nje te ardhme shum te shkurter ka pas gjat tere egzistimit te jetes.

Te gjithe profetet para Muhammedit thon pas meje do te vije tjetri


Muhammedi thot:

Une jam i fundit vula e profeteve.

E ne ket bote vijne e shkojn "dijetar" qe pralajmerojn, jo per mijera vjet pas po per qeshtje ditesh!


4peace si duket e din kush jan, mbase edhe ka takuar ndonjerin prej tyre, po pse Makreshi i te njejtit besim me 4peacen e mohon nje gje te tille?
E tenton me cdo kusht te na bind se ata jan vetem engjuj?
Mos ajo thenia "Une jam i fundit, vula e profeteve, eshte futur kot se koti ne kokat e besimtareve??
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:40 am


Nga Ebu Seid Sa'd ibn Ma*lik ibn Sinan el-Hudrij r.a. përcillet se i Dërguari i All-llahut s.a.v.s. ka thënë: "Moti para jush ka qenë një njeri që ka vrarë nëntëdhjete e nëntë veta, ka pyetur për njeriun më të dijshëm në botë. Atë e udhë*zuan te një murg (prift). Shkon te murgu e i thotë se ka vrarë 99 veta, andaj a ka për të tevbe (mëshirë prej All-llahut dhe falje). Murgu i thotë se për të nuk ka tevbe. Ky e vret edhe murgun dhe me të i plotëson njëqind të vrarët. Pastaj vazhdon të kërkojë njeriun më të ditur në botë, e udhëzuan te një dijetar. Ky pasi e gjen i tregon se ka vrarë 100 njerëz dhe e pyet edhe këtë se a ka për të tevbe? Dijetari i tha: "Po! E cili është ai që mund të ndërhyjë ndërmjet tij dhe tevbes së tij? -Shko në atë vend dhe në atë vend, aty banojnë njerëz të cilët e adhurojnë All-lla*hun edhe ti adhuroje All-llahun me ta dhe mos u kthe kurrë në vendin tënd, sepse është vend i keq". Njeriu u nis për në vendin e adhu*rimit të All-llahut dhe kur arriti në gjysmë të rrugës i erdhi vdekja. Atëherë lindi grindja në mes en*gjëjve të mëshirës dhe engjëj*ve të dënimit. Engjëjt e mëshirës thanë: "Ai deri këtu ka ardhur i penduar për mëkatet me zemër të drejtuar kah All-llahu i Madhërishëm". Kurse engjëjt e dënimit thanë: "Asnjëherë më parë nuk ka bërë mirë". Atëherë këtyre engjëjve u vjen një engjëll tjetër në formë të njeriut e këta e morën për gjykatës që të gjykojë se cilët kanë të drejtë. Ky u thotë: "Matni në mes dy vendeve (vendit të adhurimit dhe atij të mëkateve), e më afër cilit vend të jetë, atij vendi edhe i ta*kon". Engjëjt e matën hapë*sirën në mes dy vendeve dhe konstatuan se i penduari ishte më afër vendit që synonte, andaj e morën engjëjt e mëshirës". (Muttefekun alejhi)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:40 am

Panta te lutem shum mos e drejto ket teme atje ku deshiron ti, neper qorrsokaket e fantazise e me i dhan krejt kuptim tjeter. Une e tregova vetem nje rast, por raste te tilla ka me mijera e tregohen thuaja tek te gjith popujt, nuk eshte qeshtje e nje fantazie te thjeshte ma merr mendja mua, prandaj te lutem ti qasesh me seriozoisht, e nese ke njohuri kjo pyetje nuk eshte vetem per fetaret!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:40 am

Ka shume gjera qe kuptohen gabimisht. "Profet" eshte vetem nje nga "profesionet", nese e kemi fjalen per religjion. Njerez te urte mund te hasen ne te gjitha lemite. Ata gjithmone kane ekzistuar, ekzistojne sot, do te ekzistojne edhe neser.

Mirepo, kur feja merr ngjyrime te medha dogmash e doktrinash (te sajuara nga njerezit) religjion shkakton fanatizem (shih Makreshin).Fanatizmi t'i mbylle si veshet ashtu edhe syte.
Keshtu ka qene me religjionet e meparshme, keshtu eshte edhe me te tashmin - Islamin.
Historia perseritet.
Ne kohen e Musait a.s., religjion ka qene ai qe eshte predikuar nga Faraoni dhe idhtaret e tij.
Ne kohen e Isait a.s., kane qene rabinet.
Ne kohen e Muhammedit (sawst) kane qene Kurejshet
Tash i kemi Makreshet.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:40 am

Asgje e re.

Une ende nuk e kam takuar asnjerin. Ndoshta e kam takuar ne forme lypesi, ama munk mund ta konfirmoj. Meqe tere kohen e lire ua kushtoj ketyre gjerave, me siguri qe kam mesuar dic me shume per ta o rreth tyre. Meqenese ose lexoj vepra te tyre ose te nxenesve te tyre.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:41 am

Fakti që Xhebraili (a.s.) është dukur në pamje të ndryshme e që ka marrë atë pamje që ka qenë e përshtatshme për vendin dhe ngjarjen përkatëse, për shembull, pamjen e përshtatshme për ambasadorin gjatë revelacionit ose të luftëtarit gjatë një lufte, përbën, në secilin rast, shembull për dukurinë e trajtësimit. Trajtësimi i engjëllit është i vërtetë edhe për shumë engjëj, edhe për të, edhe për engjëjt në përgjithësi. Ashtu siç Xhebraili (a.s.) është dukur në pamjen e Hz. Dihjes (r.a.), ashtu edhe një engjëll tjetër që s'ia dimë emrin, në luftën e Uhudit, në çastin më kulmor të saj, ka hyrë në trajtën dhe pamjen e Mus'ab b. Umejrit dhe ka luftuar para të Dërguarit të Allahut (a.s.) gjer në mbrëmje. Po kështu, shumë engjëj, duke marrë pjesë në luftën e Bedrit, në pamjen e Zubejr b. Avvamit, kanë forcuar fuqinë morale të muslimanëve.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:41 am

1.Rastin e Musait a.s e mora shembull se ska njeri te ditur absolut ne bote.
2. Musai a.s ishte profet dhe nuk e diti sekretet e :
a) Anijes
b) Vrasja e femiut
c) Ndertimi i murit
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:41 am

Jo, po t'duket se.

Cfare rrespekti eshte kur me detyron me qinda here te i pergjigjem te njejtave gjera, pashe Zotin?!

Nejse, kur i permenda makareshat mendova ne njerez si(c) je (bere) ti, koheve te fundit: s'ke asnje dallim nga kurejshet.

Kunder kujt/cilit je ti, a?

Kunder gjithckaje qe e kam mesuar me mund ti don te ma asgjesosh me nje gjysme libri qe e ke lexuar, nese e ke lexuar.

Kjo i bie, sikur kur dikush ngrit shtepi dhe, posa ia ka filluar t'ia qese catine, vie nje "i urte" dhe ia prishe me gjithe themel.

Une nuk te jam hidheruar fare, nese don me e dite. Pos asaj qe me vie shume keq per ty kah ke filluar te shkosh... krejt gabimisht. Shume me i marrun vesh ke qene para nje viti e ca... Tash je deformuar teresisht, per fat te keq.

Zoti te ndihmofte!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:41 am

Unë do t`i quaja - i quaj njerëz të mirë, njerëzit -lajmëtarët e Zotit.
Shpeshherë kam dëgjuar tek thonë: "Lypsarin asnjëherë mos e kthej duar bosh".
Jam e bindur që kjo thënje lindi nga përvoja e popullit ndër shekuj...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:41 am

Ka qene pikerisht kjo ngjarje qe i ka ndodhur Sadam Husseinit qe t'i kthehet fese se vet, sikurse edhe te punoje per paqe.
Para se te fillonte lufta ne Irak, kur tregoheshin fotografite e Sadamit duke u fale, mendoja se eshte fjala sa per sy e faqe...
O.K.
Nuk dua ta ngris tash Sadamin ne qiell por, cka eshte me rendesi, kjo ka te beje pikerisht me "Kush jane keta njerez?"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:42 am

Keto mrekulli me pleq ndodhin edhe ne kohen e sotme. Te ofrohen per meshire ndaj tyre dhe pernjehere zhduken.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:42 am


T'kerkoj falje per fillim, po sa her qe t'reagoj nuk je i detyruar qe t'me pergjigjesh.
Jam i njejti, ne vija t'trasha s'kam ndryshuar aspak, por duhet qe ta kuptosh qe gjithcka qe bie ndesh me Kur'anin eshte e papranueshme per çdo besimtar musliman, por e drejta jote qe te besosh, dhe e drejta ime te reagoj.
Nese ndokush do te vie, e pra le te vije se bota nuk e ka arrit ende at shkallen e rrezikut sic e kishte arrit dikur ne te kaluaren ! Por mos t'filloje e te me thoje qe kur'ani eshte nje liber i keqkuptuar qe tashme 1'400 vite, kurse "feja" s'eshte asgje hic !
Un s'jam as kundër dijes tende, meso e hic mos u ndal por kujdes me keta njerez te panjofshem sepse s'ke asnje prove per ta ! Un e kam ber anketen time nga ana ime, dhe jam dalur me kokludim qe ky eshte vetem nje keqperdorim i te gjitha feve, jo vetem Islamit ! Bile Islami me se paku ka rol, eshte kryesisht Budizmi dhe Krishterizmi qe udheheqin kete ideologji moderne.
Un shpresoj qe te mos jesh hidheruar sa her qe te ket mospajtime, perkundrazi, eshte mir sikur ti marresh parasysh edhe keto qe po ti argumentojm e mos ti lesh anash !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:42 am

vAbsolutisht nuk duhet te qelen këso tema në vendet e gabuara .
Të diskutohet me apetit për këto gjera , apostafat egziston forumet muslimane , ngase aty eshte ma leht të mesohen historit e vërteta të profeteve a.s , sepse këtu sikur qe thash më herët këto temat e shenjta në këtë forum po marin kahjen e hajgarellakut nga antaret se nuk kan lidhje me me ate boten ku jetojnë.

Po ashtu kam verejtur se nëse jane te hapura temat ne lidhje me profetet e besimit islam , , për të dhëne përgjegje shpuese,, disa antare fluturojnë sikur miza ne m**
ndersa jane edhe shume forume te fese katolike , por aty nuk vijnë fjalet fyese .
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:43 am

Julutemi
Permbanju rregullav te forumit
deqani-KS
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kush jan keta njerez?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi