Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pyetje & Pergjigje

Faqja 1 e 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Next

Shko poshtë

Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:54 am

selamu alejkum.

Ne kete teme, do postohen pyetje dhe pergjigje qe kane permbajtje Islame.

Do filloj une, mirepo ju lutem qe edhe ju te kontribuoni ne kete drejtim.

Do ishte shume mire, nese pyetjet dhe pergjigjet qe i nxjerrni, aty lart tek titulli te tregoni se per çfare flasin, duke e shkruajtur si p.sh.: "Rreth besimit", apo "Rreth agjerimit", etj.

Gjithe te mirat,
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:54 am

Çfarë duhet të bëjë ai i cili hyn në xhami derisa tjerët janë duke e falur Jacinë, ndërsa ai nuk e ka falur ende Akshamin?

Pyetje: Një njeri i cili ishte udhëtar hyri në xhami dhe e gjeti xhematin duke e falur namazin e Jacisë, kurse ai ende se kishte falur namazin e Akshamit. Kështu që ai iu bashkangjit atyre në namazin e Jacisë. Kur Imami u ngrit për rekatin e katërt, ai u ul (d.m.th. mbeti ulur dhe e plotësoi teshehudin dhe namazin e tij). Pra, a është veprimi i tij korrekt? Ju lutem na jepni verdiktin, dhe Allahu ju shpërbleftë.


Përgjigje: Mendimi korrekt është ai se veprimi i tij është korrekt. Që do të thotë se kur ju e mbërrini Imamin dhe ai është duke falur namazin e Jacisë ndërsa ju ende nuk e keni falur namazin e Akshamit, atëherë ju duhet të hyni me të. Kur ai të ngrihet për rekatin e katërt, ju duhet të uleni, edhepse ju veproni ndryshe nga Imami, e përfundoni Teshehudin dhe pastaj jepni selam, dhe hyni me Imamin në atë që është mbetur nga namazi i Jacisë. Dhe ky është mendimi më korrekt.


Disa nga dijetarët thonë se ju së pari duhet të falni namazin e Akshamit vetëm apo me ata që janë me ty, pastaj pas kësaj duhet të bashkoheni me Imamin në atë që ka mbetur nga namazi i Jacisë.


Dhe disa nga dijetarët kanë thënë se ju hyni me Imamin me qëllim të namazit të Jacisë dhe pasi që ta keni kryer atë (me xhemat) ju e falni namazin e Akshamit. Pra këto janë tri mendimet e dijetarëve dhe më i forti prej tyre dhe më korrekti është i pari.


Pra ju duhet të hyni me ta me qëllim të namazit të Akshamit, pastaj kur Imami të ngrihet për rekatin e katërt, ju duhet të rrini ulur, e thoni teshehudin dhe jepni selam. Dhe kur ta përfundoni këtë, hyni me Imamin në atë që ka mbetur nga namazi i Jacisë.


El-Imam Muhamed bin Salih El-Uthejmin
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:54 am

Pyetja: Punoj prej ores 7,00 te mengjezit e deri ne oren 16,30, keshtu qe namazin e mengjezit e fali ne shtepi mirpo namazin e drekes dhe te ikindise nuk mundem ti fali ne pune, sepse shefi nuk me lejon dhe nuk jan kushtet higjijenike sa duhet. Pyetja:Si te veproj ne ket situat apo si te gjindem?

Përgjigjja:
Vëlla i nderuar!
Nese me te vertete nuk ke mundesi te falish namazin e drekes ne kohen e vet, pasi qe ti hulumtosh te gjitha rrugedaljet dhe mundesit, atëhere vepron
keshtu:
Kur te vish ne shtepi merr abdest, therret ezan, ben kamet dhe fal dreken, pastaj theret kametin dhe fal iqindine.
Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka falur dreken sebashku me iqindine, ne Medine, nuk ka qene as udhetar e as nuk ka pasur shi, kur e kane pyetur Ibni Abbasin, pse e ka bere kete: ka thene: mos tia rendoi ummetit".
dmth kur te ka ndonje veshtiresi Ummeti, mundet ta shfrytezoj kete lehtesim.
Por, kujdes se kjo mund të bëhet vetëm në rast se ende nuk ka mbaruar koha e iqindisë.
All-llahu a'lem
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:55 am

Pyetja: 1. Lidhja e duarve pas rukusë çfarë dispozite ka? 2. Nje vella musliman pyet se a lejohet te falesh prapa nje imiami i cili e kryen faljen shume shpejt? 3. A lejohet te falesh mbrapa nje imami i cili ben nuska, ben bidat, apo ben edhe kufer ose shirk (te vogel apo te madh )?

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:55 am

Përgjigjja:
Vëlla i nderuar!
1. Sa i perket lidhjes se duarve pas rukuse, ka dy mendime:
a) lidhja pas rukuse eshte sunnet; dhe
b) lidhja pas rukuse nuk eshte sunnet.
mendimi i dyte eshte ai te cilin e perkrahe Shejh Albani rahimehull-llah, dhe kete mendim e ka sqaruar gjeresisht ne librin e tij, Forma e namazit, verzioni i plote.
Ne vazhdim do te paraqesim ate paragraf: Zgjatja e këtij qëndrimi dhe obligimi për t'u qetësuar në të, Ai (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) e zgjaste këtë qëndrim gati sa rukunë, siç është cekur; në të vërtetë, "ai qëndronte (aq shumë) nganjëherë, saqë dikush do të thoshte: "Ai ka harruar" [për shkak të qëdrimit të gjatë.]"
Ai i udhëzonte ata që të qetësohen në të; kështu, ai i tha "atij që u fal keq", "...Pastaj ngrite kokën derisa të qëndrosh drejt [dhe çdo asht të bjerë në vend të vet]" - në një tjetër transmetim, "Kur të ngritesh, drejtoje kurrizin dhe ngrije kokën, derisa ështrat të kthehen në nyjat e tyre."
Ai poashtu e rikujtoi atë: se namazi i askujt nuk është i plotë derisa ta bëjë këtë, dhe thoshte: "All-llahu i Madhërueshëm dhe Sublim nuk shikon në namazin e atij robi që nuk e drejton kurrizin mes rukusë dhe sexhdes."
---------
[1] Buhariu dhe Muslimi (vetëm fjala e parë), Darimiu, Hakimi, Shafiu dhe Ahmedi. Me "eshtra" këtu nënkuptohen ato të strukturës kurrizore, rruazat, siç paraprin në tekstin kryesor.
*NB: Kuptimi i këtij hadithi është i qartë dhe evident: të qetësuarit në këtë pozitë. Sa i përket shfrytëzimit të këtij hadithi nga vëllezërit tanë nga Hixhazi dhe vendet e tjera si dëshmi për vendosjen e dorës së djathtë mbi të majtën në këtë pozitë, kjo është shumë larg nga kuptimi i shumë transmetimeve të këtij hadithi. Në fakt, është argument i rremë, pasi vendosja e përmendur nuk i referohet qëndrimit të parë në asnjë transmetim ose tekst të hadithit; prandaj, si është e mundur që "eshtrat të bien në vendin e duhur" e përmendur në hadith të interpretohet si referim për vendosjen e dorës së djathtë mbi të majtën para rukusë?! Kjo do të përshtatej sikur të gjitha versionet e hadithit të konstruktoheshin për të nënkuptuar këtë, e çka pra kur ato aludojnë qartë në një kuptim tjetër? Në fakt, kjo vendosje e tyre nuk mund të nxirret nga ky hadith fare, pasi me atë që nënkuptohet me :eshtra" është eshtrat e kurrizit, siç vërtetohet në Sunnet, "...ai qëndronte drejt derisa çdo vertebër të kthehej në vendin e vet."
Unë, për një gjë, nuk jam fare në dyshim se vendosja e duarve në gjoks në këtë qëndrim është risi dhe lajthitje, sepse nuk është përmendur në asnjë hadith mbi namazin, përkundër numrit të madh të tyre. Sikur të kishte pasur kjo praktikë ndonjë bazë, do të na kishte ardhur së paku me një transmetim. Pastaj, asnjë nga Selefi nuk e ka praktikuar, e as që është përmendur prej një dijetari të vetëm udhëheqës të hadithit, sa di unë.
Kjo nuk është në kundërshtim me atë çka Shejh Et-Tuvejxhiriu ka cituar nga Imam Ahmedi (rahimehull-llah) në artikullin e tij, "nëse ndokush do, mund t'i lërë duart e veta anash, ose nëse do, mund t'i vendosë në gjoks", Imam Ahmedi nuk ia atribuoi këtë të Dërguarit (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem), por e ka thënë nga mendimi dhe ixhtihadi i tij, ndërsa mendimi mund të jetë i gabuar. Kur argumenti autentik vërteton natyrën inovatore të ndonjë praktike, siç është kjo, atëherë thënia e një imami në dobi të saj nuk mohon të qenët e saj risi, siç ka shkruar Shejhul-Islam Ibn Tejmijje (rahimehullah). Në të vërtetë, unë shoh në fjalët e tij, një indikacion se Imam Ahmedi nuk e ka konsideruar vendosjen e lartpërmendur si të dëshmuar në sunnet, sepse ai ka lejuar zgjedhjen mes praktikimit të tij dhe lënies së tij! - A ka menduar dijetari i respektuar se Imami po ashtu ka lejuar zgjedhje të ngjashme në lidhje me vendosjen e duarve para rukusë? Kështu pra, është dëshmuar se vendosja e duarve në gjoks në qëndrimin pas rukusë nuk është pjesë e Sunnetit. Ky është një diskutim i shkurtër për këtë çështje, që do të mund të ndahej në më shumë detaje dhe analiza, mirëpo për shkak të mungesës së hapësirës këtu, ajo është bërë në Përgënjeshtrimin tim të Shejh Tuvejgjiriut.
2. nwse ai imam i realizon obligimet e namazit, mundet te falesh pas tij edhe nese falet shpejt. Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem duke treguar per disa imam qe do te vijne ne te ardhmen, te cilket do ta vonojne namazin nga koha e tyre: nese e qellojne per vehete dhe per ju, nese e gabojne per ju dhe kunder tyre".
3. nese ben kufer ose shirk, pas tij nuk lejohet te falet muslimani, mirepo nese ai ben vetem bidate, qofshin ata te medha ose te vogla, prej akides se Ehli Sunnetit eshte qe: Ne falemi pas çdo imami pa marw para sysh se a wshtw i mirw ose wshtw i keq.
nese namazi i tij wshtw nw rregull nw formwn e jashtme tw tij.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:55 am

Pyetja: Jam nje djal 16 vjecar dhe jam ne shkolle, por dy jave ne muaj jam ne shkolle pas dite... keshtuqe namazi i drekes dhe i iqindis me ngelin pa u falur, qe duhet ti fali me vone, si duhet vepruar ne kete menyre?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:55 am

Përgjigjja:
All-llahun e falënderoj, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhamedin dhe familjen e shokët e tij.
Duhet ti falish ne kohe, ne kohen e pushimeve te shkurtera ose pushimit te gjate, asesi nuk lejohet te lihen pas dore e te falen kaza.
All-llahu te forcofte ne besim dhe vepra te mira
All-llahu ju dhashtë bereqet, të mira në këtë botë dhe në ahiret, dije të dobishme dhe vepra të mira.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:55 am

Pyetja: Nese safi mbushet plot, dhe une hy ne xhami, i vetem, cka duhet te bej? Nese falem vetem, a e kam ne rregull?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:55 am

Përgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falënderojmë kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokët e tij.
All-llahu ta shtofte kujdesin per mesimin e fese se Tij...
Pejgamberi alejhisselam ka thene: "ska namas individi qe falet pas safit". (hadithi eshte i vertete)
Dijetaret ne komentin e ketij hadithi kane thene:
1- Nese njeriu para tij nuk e ka te plote safin, edhe falet vetmas pas safit, nuk ka namaz...
2- Nese safi para tij eshte i mbushur dhe ky vjen, e nuk ka askush tjeter perpos tij, atehere:
- ose lidhet per ne namaz duke qene vet; ose
- pret te vjen edhe dikush tjeter qe te falet bashk me te, qe mos te jete vetem.
Sipas mendimit me te sakte te dijetareve duhet te hyn ne namaz edhe pse eshte vetem, sepse All-llahu nuk e ngarkon nje njeri sa nuk ka mundesi.
Verejtje: ajo qe ndodh ne disa vende duke u mbeshtetur ne disa fetva qe i japin disa hoxhallare, se nese je vetem pas safit, nxjere dikend nga safi i
pare dhe falu me te, por kjo veper eshte gabim, sepse:
- eshte veper per te cilen nuk ka argument;
- e kepute safin e pare, kurse ai qe e kuput Safin e keput All-llahu nga meshira e Tij;
- dhe te dy ju faleni pas nje safi te pambushur, kurse obligim eshte mbushja e safeve...
All-llahu e di me se miri..
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:56 am

Përgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falënderojmë kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokët e tij.
1- Nuk e kaplon thenia e Ebu Hurjerje, radijall-llahu anhu, sepse ajo vlen per ata qe kane abdest dhe dalin nga xhamia pasi te therret ezani, kurse kjo nese del per te marur abdest, eshte dalje me arsye. Doemthene nese ka qene ne xhami, ka thirru ezani, kurse ajo nuk ka abdest duhet te del te mer abdest dhe te kthehet ne xhami per ta falur namazin. Normalisht se nderkohe duhet keshilluar qe kur te vjen ne xhami te vjen me abdest sepse duhet te fal namazin "tehijetul-mesxhid", i cili eshte obligim para se te ulet ne xhami, e pastaj te ulet, plus nese e rastis qe te therret edhe ezani, atehere te kete mundesi ta fal namazin me xhemat dhe mos te detyrohet te del nga xhamia pas thirrjes te ezanit dhe te hyn ne ate kercenim te Ebu Hurejres qe ka thene per njeriun qe ka dalur nga xhamia pasiqe eshte thirru ezani: "Ky nuk e ka respektuar Ebul-Kasimin, Muhamedin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
2- Kuptimit i ajetit: "Merrni stolisjet kur te shkoni ne xhami (namaz)". eshte per qellim veshni rrobat qe ua mbulojne avretin.
Andaj nga ky ajet nuk mirret kuptimi se duhet edhe me makijazh te lyhen njerezit, mirepo ajo qe nenkuptohet eshte pastrimi, abdesti, rrobat e pasterta dhe qe e mbulojne avretin, keto gjera jane stolisje dhe zbukurim i mjaftueshem per namaz... Me teper nuk ka nevoje...
All-llahu e di me se miri...
All-llahu ju dhashtë dije të dobishme, vepra të mira, besim të shëndoshë, sukses dhe lumturi në jetë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:56 am

Pyetja: eselamu alejkum i nderuar une jam nje student,jam ne studime ne perendim,ska as 6 muaj,edhe desha tju pyes nje gje: ne xhamin,ku shkoj,ketu ne (...),ka prej shume vendeve arabe,maroko,tunizi etj!! une njeher hyra ne kohe te drekes,por para kohe dhe mora te lexoj kuranin,e nje i moshuar afro 50 vjet,me tha se kur te vish ketu,duhet patjeter ti falesh dy rekat sunet per "xhamine"!!une u detyrova ti beje per mos me bere perçarje,se sipas asaj qe une kam lexuar,namazi behet vetem per hire te krijuesit!e duke e perforcuar kete me hadithin e profetit a.s:"falni namaz ne shtepite e juaja,sepse ai eshte me i vlefshem(perpos farzit); dhe ne fund,a eshte kjo prej sunetit te profetit a.s? ju pershendes eselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:56 am

Përgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falënderojmë kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokët e tij.
All-llahu qofte me ty kudo qe gjindesh dhe ta shtofte edhe ma shume kujdesin per ta mesuar fene tende...
Sa i perket faljes se dy rekateve kur te hysh ne xhami, ato jane te ligjshme cdo here qe hyn ne xhami sepse Pejgamberi alejhisselam ka thwnw: "Mos te
ulet askush prej jush kur te hyn ne xhami pa i falur dy rekate". Buhariu. Ky namaz e ka emrin (tehijetulmeshxhid) domethene pershendetje e xhamise.
Andaj nese nje musliman hyn ne xhami ne kohe qe nuk ka se cka te fale, i fal dy rekate dhe pastaj ulet. E nese ka te fal sunnet te namazit perkates, i
fal ato sunnete, kryesore mos te ulet pa i falur ato rekate.
Edhe ky namaz eshte per All-llah dhe nuk eshte per askend, andaj une te tregova se emri i ketij namazit eshte i ketille, e jo se ky namaz falet per xhami. Nga ana tjeter njeriu sa eshte gjalle meson, andaj nuk prish pune cdo here qe meson dicka te re, ta pranosh, me kusht nese ai qe ta tregon kete gje
te sjell argument nga Kurani apo Sunneti i vertete i Pejgamberit, alejhisselam...
All-llahu ju dhashtë dije të dobishme, vepra të mira, besim të shëndoshë, sukses dhe lumturi në jetë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:56 am

Pyetja: Selamu Alejkum, Kam nje pytje: 1. Ne namazin e vitrit a lejohet leximi i sureve me ze si ne namazin e jacis. 2. Edhe per pshtymen a ka dicka per mos me peshty ne te djatht.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:56 am

Përgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falënderojmë kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokët e tij.
1- Lejohet te lexohen suret me ze ne cdo namaz te nates, ketu hyn edhe vitri.
2- Nese je ne xhami dhe ne namaz, ka hadithe qe flasin per mos me pshty ne te djathte ose para vetes, por me pshty ne te majte, mirepo a vlen kjo edhe per jashta xhamise, kete nuk e di...
All-llahu ju dhashtë dije të dobishme, vepra të mira,besim të shëndoshë, sukses dhe lumturi në jetë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:56 am

Pyetja: Selam Alekum . Nje pytje per ju ,qka eshte puna me keta muhaxhedinet, disa thojn se syneti i Ikindis dhe i Jacis eshte xhynah me e fal ne xhami se duhet te falet ne shtepi etj.Kisha deshir te dij me shum rolin e tyre ne fene Islame. ma boni hallall per pytjen ALL-LLAHU ju shperblefte
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:56 am

Përgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falënderojmë kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin, familjen dhe shokët e tij.
1- Muslimanet qe ne shikim te pare duken si pak me tjeter se muslimanet tjere, qe kane mjeker, ose dallohen me ndonje gje tjeter, ata nuk e meritojne emrin muxhahid, sepse muxhahid eshte ai qe lufton ne rruge te All-llahut, e jo secili musliman....
2- Iqindija ka sunnete qe falen perpara, domethene kater rekata, ato falen ndaras dy nga dy dhe eshte me mire te falen ne shtepi, mirepo nuk eshte
mekat te falen edhe ne xhami...
3- Kurse sa i perket sunneteve te jacise, nuk ka ndonje argument te fuqishem nga hadithet e Pejgamberit, alejhisselam, se Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem i ka falur ato kater rekate para jacise....andaj edhe nuk ka nevoje qe nje musliman ti fal ato....
Kurse roli i secilit musliman eshte qe ta njeh fene, ta zbaton ate ne jete dhe ta perphap ne mesin e muslimaneve tjere....pa mare parasysh se kush
eshte...dhe ku eshte...
All-llahu e di me se miri
All-llahu ju dhashtë dije të dobishme, vepra të mira, besim të shëndoshë,
sukses dhe lumturi në jetë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:56 am

Pyetja: es selamu alejkum hoxhe,kam nje pytje: a mund te fali namazin para kohes,pershkak se nuk kame kohe.

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:57 am

Përgjigjja:
Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu
All-llahun e falënderojmë kurse paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin,
familjen dhe shokët e tij.
Nuk lejohet te falet namazi para kohes, ashtu sikurse edhe nuk lejohet te
falet pas kohe...
All-llahu xhel-le shanuhu ne Kuran na tregon dhe na thote:
"Me te vertete namazi eshte obligim ne kohe te caktuar".
Edhe tregon Xhabiri radijall-llahu anhu, se i erdhi Xhibrili, alejhisselam
dhe ia tregoi kohet e namazit dhe e urdheroi qe secili namaz ta fal ne kohen
e vet". (buhariu).
Duke u nisur nga keto rregulla, namazi duhet te falet ne kohe...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:57 am

Pyetja: Pyetje: A i lejohet gruas tu del imam grave?

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:57 am

Përgjigjja:
Po, i lejohet gruas tu del imam grave dhe të lexon me zë gjat namazit, nëse nuk e dëgjojnë burrat e huaj. ثshtë sunnet që të qëndroj mes tyre dhe mos të del para tyre. Temime bin Selemeh ka thënë: "U doli Aisheja, radijall-llahu anha, grave imam në farzin e akshamit dhe qëndroi në mes tyre dhe lexoi me zë".
Jahja ibn Seidi thotë: "Aisheja i printe gratë në namazin vullnetar dhe qëndronte në mes".
Pra, transmetimi i parë flet për farzin, kurse i dyti për sunnetin.
Kurse bija e Husejnit ka thënë: "Na priu Ummu Selemeja në namazin e iqindisë dhe qëndroi mes nesh".
Këto transmetime argumentojnë lejimin e gruas tu prinë grave në namaz, qoftë namazi farz ose nafile, të lexojë me zë dhe të qëndrojë mes tyre.
Gjithashtu i lejohet gruas të thërret ezanin dhe të bëjë ikametin, sepse hadithi:
"Nuk kërkohet ezani për gratë" nuk ka bazë në librat e hadithit.
Kurse rregulli te dijetarët është se edhe gruaja është sikur burri në dedikimet fetare, secili dedikim për burrin vlen edhe për gruan, sepse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thënë: "Gratë janë pjesë e burrave".
Kurse dedikimi që u bëhet grave ne sherijat, në atë dedikim nuk hynë burrat përpos me argument shtesë. All-llahu e di më së miri.
Shejh Meshhur Hasen Selman
Përktheu: Bekir Halimi
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:57 am

Pyetja: 56. SEXHDJA E LEXIMIT Tث KUR’ANIT DHE MBULIMI I TRUPIT A lejohet që ta bëj sexhden e leximit të Kur’anit, pa i mbuluiar të gjitha pjesët e trupit që duhet të mbulohen gjatë namazit?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:57 am

Përgjigjja:
Përgjigje: Kjo sexhde lejohet të bëhet në çdo gjendje, d.m.th. edhe nëse nuk je mbuluar siç duhet, sepse, sipas mendimit më të saktë, ajo nuk konsiderohet si pjesë e namazit.

56. SEXHDJA E LEXIMIT Tث KUR’ANIT DHE MBULIMI I TRUPIT
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:57 am

....do vazhdojme te kerkojme neper internet edhe pyetje dhe pergjigje te tjera qe ti postojme... ju faleminderit per mirekuptim. ju mirepresim edhe juve te postoni.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:57 am

Pyetja: Në disa raste gjatë namazit, nuk jam e sigurt nëse e kam thënë Fatihanë, apo jo, andaj e lexoj atë për së dyti. A është e saktë kjo gjë apo duhet të bëj sexhden e harresës?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 8:57 am

Përgjigjja:
57. DYSHIMI GJATث NAMAZIT
Përgjigje: Gjatë faljes së namazit, ngacmimet e shejtanit shtohen shumë, andaj shumë njerëz nuk janë të sigurt nëse e kanë thënë Fatihanë apo suren pas saj, apo “Et-tehijatin”, gjatë uljes. Për t’u shmangur të gjitha këto, muslimani duhet të përqëndrohet sa më tepër që të jetë e mundur në namaz dhe të kujtojë se ndodhet para All-llahut [subhanehu ve teala], Krijuesit të Qiejve dhe Tokës. Sidoqoftë, nëse dikush është në dyshim nëse e ka lexuar Fatihanë apo jo dhe e di mirë se zakonisht nuk e harron atë, atëherë nuk është mirë që ta përsërisë. Megjithatë, nëse ai, për të qenë i sigurt e lexon për së dyti Fatihanë, nuk e ka për detyrë që ta bëjë sexhden e harresës.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi