Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pyetje & Pergjigje

Faqja 17 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:32 pm

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:32 pm

Nuk lidhet me moshe kjo gje. Eshte e lidhur me hyrjen ne pobertet te femres(ardhjes se menstruacioneve).

Pse? Sepse e tille ishte veshja qe u obligua ne kohen e Pejgamberit alejhiselam dhe komentimi i nje pjese te madhe te dijetareve karshi ajeteve qe kane ardhe per mbulimin e gruas.Mandej tek disa dijetare fetyra e gruas quhet auret, apo ne hadithet e Pejgamberit alejhiselam thuhet se e ter gruaja eshte auret, dhe si e tille aureti duhet mbuluar ne Islam.

Mirpo duhet ceke se ne Islame dijetaret jane te dy mendimeve:
1) e bene obligim ate lloje veshje qe ke pruar ti, pra petkun(Imam Bin Baz, Imam Uthejmin ect)
2) e bejne sunet (diqka te preferuar qe shperblehesh per te , mirpo jo obligime qe nese e len nuk denohesh gje , Imam Albani rahimehullah ect )

Te dyja kane argumente dhe pasi kane te dyja palet argumente kjo qeshtje kalon ne qeshtjen e fikhut , ku ne kete shkence shiqohet edhe koha ne te cilen jetojme , rrethanat etj. Keshtu qe mandej nje pjese e dijetareve qe e bejne sunet kete qeshtje , ne fikhe thojne se ne kohe fitnesh kjo veshje nga gjykimi sunet(i grupit te 2) kalon ne vaxhib (i grupit te pare).

Pra siq e shef ketu ka mosmarrveshje se a eshte obligime ai lloje petku apo vetem diqka e pelqyshme, mirpo me rendesi eshte se ka argumente dhe baze ne fene Islame.

Ne vendet arabe varion sipas qendrimit te shumices se dietareve aty, ta zeme ne saudi arabien,jemen atje shumica e dijetareve(per te mos thene krejt) kane mendimin se eshte vaxhib , per kete shef atje femra me mbulesa te tilla, ne vendet si jordani e siria e vendet tjera me afer evropes , atje dijetaret kane dy mendime , per kete shef edhe me kete lloje petku edhe pa te, edhe ne saudi nuk denohesh nga policia sa jame ne dijeni pse nuk mbulohesh me te.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:33 pm

Kur shof dijetaret qe nga koha e Pejgamberit alejhiselam qe kane te pakten mendimin se Nikabi eshte Sunnah( lere vaxhib fare spo ti permendi ata),qe tregon te pakten se eshte pjese e Fese islame (pasi suneti eshte pjese e tij)dhe shof ty duke i quajtur injorant , te theme:me dhimbesh!

Qeshtja e uljes se shikimit eshte qeshtje tjeter!

Sa i preket kalimeve te tilla jane te njohura ne fikh(jo nga vaxhib ne sunnah) , pasi ixhmaja nese bjen ne pajtime ne diqka(edhe pse ka ndodhe rralle ne historin Islame) atehere behet obligim per miletin.

Siq ishte rasti i dijetarit qe kerkonte te bej njeriu tavaf ne anen e kundert nga ajo qe u pajtuan dijetaret.

Kundershtimi yte eshte i tipit Hava,pasi te pakten i imi qenka pertoke(i zeshum).

ps/Guri nga ajo qe e njof i dine ato definime, dhe mvarsisht me kend flas edhe i tregoj qeshtjen.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:33 pm

Kjo pergjigja jote nuk eshte e vertete dhe se duhet te ndash disa gjera.

1. denim pse ke bere vepra te mira, kjo eshte absurde ?!!!!!
2. shperblim per ato vepra kjo ka hesap tjeter, ndoshta ketu mund te haje diskutim.... !!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:33 pm

Mos jepni shpresa t'gabuara !, Po bëhesh kundërshtar i Zotit, dhe po shpreson Xhennetin e tjeter kujt pos Zotit ? Jemi duke folur per jo-besimtar qe jan bamirës, por megjithate : Jo-besimtar.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:33 pm


En Nur

39. E veprat e atyre që nuk besuan janë si valët (nga rrezet e diellit) në një rrafshinë ku i etshmi mendon se është ujë derisa kur t’i afrohet atij nuk gjen asgjë, por aty e gjen All-llahun dhe ai do t’ia japë llogarinë e tij. Alahu është i shpejtë në llogaritje.

40. Ose (veprat e tyre) janë si errësirat në det të thellë të cilin e mbulojnë valët mbi valë dhe mbi ato retë e dendura, pra, errësira njëra mbi tjetrën sa që nuk mund ta shohë ai as dorën e vet. Atij të cilit All-llahu nuk jep dritë, ai nuk ka për të pasur dritë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:33 pm

"dhe askujt nuk i bëhet padrejtësi as sa grimca më e vogël", shkruan ne Kur'an.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:34 pm

Pyetje e shtruar/formuluar teresisht gabim, para se gjithash me paragjykime dhe njeanshmeri.


Sepse, kur thua "feja islame eshte feja e vetme e pranuar nga All-llahu", ti, ne fakt, automatikisht ben blasfemi, sepse me kete rast nenkuptojme se religjionet tjera s'jane nga All-llahu. Dhe, nese s'jane nga All-llahu, duhet doemos te jene nga dikush tjeter...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:34 pm

Sa i perket çelësit...
...nuk do t'i marr ne konsiderate ata qe flasin ne emer te fese.
Gjermanisht i thone Gottesdienst, qe d.t.th. t'i sherbesh Zotit/All-llahut. All-llahut me se miri i sherben duke i sherbyer krijesave te Tij: Vepra per te miren e mbarë njerezimit.
Ky eshte çelësi apo porosia me e madhe per cdo njeri.
Cdo gje qe eshte kunder njerezimit (krijeses se Tij) eshte automatikisht edhe kunder vet Zotit.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:34 pm


Askujt nga kush ?


Jo besimtaret permenden shpesh here ne kuran. Un nuk do i postoj te gjitha ajetet ku ata permenden, por do i vecoja disa.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:34 pm

Është e vertetë se atyre që nuk besuan nuk do t'u vlejë asgjë para All-llahut, as pasuria e as fëmijët e tyre. Ata vetë janë lëndë e zjarrit.
Nur 57. Kurrsesi mos mendo se janë të pathyeshëm në këtë jetë ata që nuk besuan. Vendi i tyre është zjarri e sa përfundim i keq është ai.
Bejjine 6. S'ka dyshim se ata, të cilët nuk besuan nga ithtarët e librit dhe nga idhujtarët, do të jenë në zjarrin e Xhehennemit, aty do të jenë përgjithmonë. Të tillët janë krijesa më e dëmshme.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:35 pm

Po filluam ne kete menyre atehere do te biejm ne kundershtim me veteveten .P.sh Ajeti nr.7 dhe 8 te Sures Esh Shura, te ndare nga pjesa tjeter e Kuranit (si te vetem ) ,do te na dergonin krejt ne drejtim te gabuar!??
Vet fakti se Kurani i ngrit shume lart te derguarit e Allahut para Muhamedit a.s. tregon se edhe besimet tjera jan te pranuara dhe me vlere !Gabime ,shtremberime ,bidate ka ne te gjitha besimet por besimtaret e vertete gjinden kudo!!
Ne Kuran gjejme shume ceshtje qe trajtohen njesoj sikur edhe ne Librat e Shenjet para Kuranit.Dhe kjo fare nuk eshte nje rastesi por nje vazhdimesi prandaj duhet kujdese para se te pohojm dicka te pabazuar ne keto fakte!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:35 pm

Ti, jam i sigurte, qe nuk i ke vendosur keto ligje. Por, nuk jam fare i sigurte, a i kupton Ligjet e Zotit.
Une do ta ritheksoj:
"Askujt nuk i behet me hile...!"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:35 pm

Nje dru i trashe para njerit sy dhe nje tjeter pak me i trashe para tjetrit, me gjethet e tyre ne vesh, kembet ne krah e drejt e ne xhennet.

Keshtu jane "besimtaret" e ngulfatur nga dogmat e doktrinat e krijuara nga vet njeriu.

Te njejten ta thone edhe "besimtaret" e religjioneve tjera : "Vetem ne ne qiell, te gjithe te tjeret ne zjarr".

'shtu e ka dynjaja.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:35 pm

Pyetja;

Ku do shkoj nje njeri i lindur ne shekullin e XIII ne alpet e europes se mesjetes...
Atehere nuk kishe as internet, as radio, as TV e as celular !
Ai njeriu i malit kishte vetem priftin ne fshat, dhe prifti e kishte mesuar se islami eshte feja me e keqe qe ka para njerezimi, eshte fe e djallit dhe se Muhamedi ishte vete djalli. Ky njeri eshte ushqyer me nje mesim te tille, ai nuk kishte Kuran ne dore qe ta lexonte, nuk kishte avion qe te shkonte ne lindjen e mesme, nuk kishte as makine, por vetem nje kale qe nuk e kalonte dot detin mesdhe.
Ky njeri kishte bere mire ne fshatin e tij, nuk kishte bere keq, i kishte ndihmuar njerezit, kishte mesuar femijet e tij te duan njerezit dhe te duan Zotin ne formem qe e kishte mesuar me pare prifti i fshatit !
Pra sipas teje aga Makresh ku shkon ky njeri, ne parajse apo ne ferr ?!
Ky asnjeher nuk kishte degjuar per silamin, perjashto ato dy tre fjalet qe ja kishte thene prifti !!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:36 pm

Une kam dy pytje:
Sa eshte kargesia ne mes Mekes dhe Medines sipas Kuranit!??
A jan te gjithe njerezit e rruzullit Rob te Allahut??
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:36 pm

Kesaj i thone standard i dyfishte. Per fat te mire, standarde te dyfishta ka vetem nga ana e Makreshit...
...kurrsesi nga Krijuesi.
Idhujtaret. Kush jane idhujtaret? A nuk eshte idhujtar edhe ai qe ua mohon te drejten te tjereve dhe i jep te drejte vetemse vetes se vet (egoizmi)?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:36 pm

A nuk ishte ekstremizëm kur Ibrahimi a.s. theu idhujt e idhujtarëve ? Perse e beri nje gje te till, kur e dinte se edhe ata mund te shpresojn xhennetin ? Po edhe Musa a.s. i kishte luftuar idhujtarët, pse ? Pse u be armik i tyre e jo vetem i disave ? Po Muhamedi a.s. ? Pse i theu te gjitha idhujt qe gjindeshin ne Meke kur e dinte qe edhe ata jan te "pranuar" te Zoti ? Se paku ti kishte len disa, se ku e dinte ai a.s. se c'kishin ata ne zemra ?

S'ke nevoj te behesh nervoz. Sikur ti kishe komentuar ajetet qe ti solla, ndryshe do ishte debati e nuk do ishim ketu duke biseduar se a ka meshir edhe per jobesimtaret apo jo ?!

Pergjigjja eshte e mpreht : JO !


ps: Lexoj keto ajete te recituara :
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:37 pm

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:37 pm

Une te thash se ato Ajete qe i ke sjelle s'kane te bejne me temen. Pike.

Makresh, me vie mire qe, me ne fund, ke filluar te mesosh Kur'an por, mos harro as kete: Ti ende nuk e ke mbushur nje vit te plote duke u marre me kete pune. Kurse keto gjera nuk mesohen kaq shpejt.
Keshtu e ka cdo fillim: Ne fillim je agresiv (te ty kjo po shihet nga aeroplani) e pastaj shkon duke u qetesuar, me kalimin e kohes, dhashte Zoti/Insh'All-llah.

Nje gje duhet ta mesosh, ta kesh te qarte dhe ta mbash mend mire e mire(vlene per te gjithe):

Asnje Ligj i All-llahut nuk eshte ligj diskriminues ndaj Krijesave te Veta. Te gjitha Ligjet t TIJ, pa marre parasysh cilet, te gjithe kane karakter MBROJTES.
Sikur:"Mos e prek zjarrin sepse digjesh". Pra, te gjitha Ligjet e Tij jane qe njeriu te mos demtohet.


Dhe hiqe nga mendja nje here e pergjithmone:
Zoti nuk krijon krijesa per t'i denuar ato.
Njeriu eshte vet ai qe vetdenohet/vetndeshkohet/vetdigjet ne zjarr.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:38 pm

Asnje Ligj i All-llahut nuk eshte ligj diskriminues ndaj Krijesave te Veta. Te gjitha Ligjet t TIJ, pa marre parasysh cilet, te gjithe kane karakter MBROJTES.
Sikur:"Mos e prek zjarrin sepse digjesh". Pra, te gjitha Ligjet e Tij jane qe njeriu te mos demtohet.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:38 pm

Zoti nuk krijon krijesa per t'i denuar ato.
Njeriu eshte vet ai qe vetdenohet/vetndeshkohet/vetdigjet ne zjarr.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:39 pm

.*´¨ )
¸.•´¸.•´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•´ .•´ : (´¸.•*´¯`*•-->>>> …~ A n n A ~…
¨˜"º••º°"˜¨¨˜"º••º°"˜¨¨˜"º••º°"˜¨¨¨˜"º••º°"˜¨¨¨˜"°
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:39 pm

ergjigja ime nuk kishte te bente me cinizmin, por ishin disa te verteta te hidhura, kuptohet qe e verteta ne shumicen e rasteve eshte e hidhur por ajo sheron !!!

Hafizlleku im nuk besoj se te prish pune ty, nese me rregullon ose me prish kjo ka te bej vetem me mua.
Ke parasysh qe ne shumicen e shkrimeve tuaja vetem flet, flet, dhe nuk thua asgje, prandaj dhe une po te them se kur cke cfar te thuash ik merr nje sy gjume se te ben me mire se sa qendrimi para kompjuterit !
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Shooter-Ks prej Fri Jul 16, 2010 6:39 pm

Makresh kam lexu shum gjera rreth islamit, shum dijetar edhe me te fort se ti kur sqarojn nje pytje ne fund e thone:
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pyetje & Pergjigje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 17 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi