Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Morali Islam

Shko poshtë

Morali Islam

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 6:35 am

”Morali Islam përmban lidhjet
ndërmjet njeriut dhe Zotit. Ai paraqet marëdhëniet shpiertërore ndërmjet
njerëzve, ndërmjet njeriut dhe krijesave të tjera të planetit tonë,
ndërmjet njeriut dhe gjëndjes së tij shpiertërore. Besimtari islam
ka për detyrë të ruaj të gjitha këto këto marrëdhënje, ta kontrolloj
sjelljen e vet të jashtme
dhe ta zgejdh mënyrën më të mirë për
kryerjen e veprave të mira, të mendojë mirë para se të flas, t’i ketë
nën kontroll ndjenjat e tij.”
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Morali Islam

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 6:35 am

"Njeriu
përbëhet nga trupi dhe shpirti. Trupi dhe shpirti e përbëjnë një
terësi, pasi qe¨me bashkimin e pjesës lëndore me atë shpirtëore
manifestohet jeta.

Për t’u emërtuar njeriu me
emrin njeri duhet të bashkohen pjesa lëndore dhe shpirtërore. Ana
shpirtërore të morali islam është primare dhe besimtari është i obliguar
të kujdeset rreth saj. Shpirti duhet të jetë gjithherë i pastër e i
pajisur me virtyte të larta të moralit islam
. Shkallën më të lartë
të pastrimit shpirtëror njeriu do ta arrij duke kryer vepra të mira,
gjithnjë duke u larguar nga veprat e kqija. Njeriu këtë detyrë nuk guxon
ta harrojë e të largojë nga mendja asnjëhere, sepse kujdesja rreth
pastrimit shpirtëror është detyrë e shënjtë.

Trupi i njeriut pastrohet me
uj,
ndërsa shpirti me vepra të mira.
Sikurse uji që largon ndytësinë edhe veprat e mira e pastrojnë
shpirtin.. Besimtari për të arritur këte duhet të ketë mbikqyrje të
vazhdueshme ndaj vetës dhe sjelljeve të tij.

Duke ruajtur trupin dhe
shpirtin , duhet ruajtur edhe gjymtyrët e trupit.

-Duart, duhet ruajtur që mos të
përlyhen me vepra të kqijadhe të ndaluara siq janë: vrasja, vjedhja,
përvetsim,i i të gjitha atyre që islami i ka ndlaura.

-Këmbët, duhet ruajtur ato mos
të shkojnë në ato vende të ndaluara.

- Goja,
Duhet pas kujdes gjithmon mos të flitet pa kontroll, të mos
flitet ajo që islami e ndalon, p. sh. gënjeshtra, sharja,
fyerja, brutaliteti e të gjitha ato që janë të
ndaluara.

-veshët,
duhte pas kujdes, nëse në vende ku përdoren fjalët e pamoralshme e që
nuk sjellin dobi, të mos i degjojmë ato.
"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Morali Islam

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 6:36 am

Njeriu
pa edukatë mud të bjerë në kategorinë e shtazës, në anën tjetër, me
edukatë ngritet në kategorinë e engjujve. Arroganca dhe vrazhdësia nuk
duhet të gjejnë vend te njeriu, ato janë të papranueshme
për Zotin. Muslimani duhet të
tregojë përzemërsi ndaj të afërmit, kujdes ndaj fqiut, RESPEKT ndaj të
moshuarëve, të ndihmojë të varfërit, të ketë tolerancë ndja injorantëve,
dhe te mos pajtohet kurrë me të keqën.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Morali Islam

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 6:36 am

Një pjesë e atyre që
pretendojnë se bëjnë diçka në emër të fesë, në të vërtetë mund ta kenë
keqkuptuar atë fe dhe për pasojë ta kenë zbatuar atë në mënyrë të
gabuar. Për këtë arsye, do të ishte e pasaktë që të krijohen ide rreth
fesë, duke marrë si shembull veprat e këtyre njerëzve. Mënyra më e mirë
për ta kuptuar një fe, është studimi i burimit të saj hyjnor.
Burimi hyjnor i Islamit është Kurani që mbështet konceptet e moralit,
dashurisë, mëshirës, përkushtimit, sakrificës, tolerancës dhe paqes. Një
musliman që i zbaton siç duhet këto parime në jetën e tij, është një
njeri i sjellshëm, i thjeshtë, i drejtë, i besueshëm dhe me të cilin
është e lehtë të krijohen marrëdhënie të mira. Ai përhap dashuri,
respekt, harmoni dhe kënaqësi te të gjithë ata që jetojnë pranë tij.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Morali Islam

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 6:36 am

Qeni, që e ruan të zotin e vet, shtëpinë dhe familjen e të zotit të vet
që e ushqen... Që është në gjendje me kalu qindra kilometra për me u
kthy tek i zoti... A konsiderohet që ka moral?

Personalisht, një sjellje një mënyrë jetese, një veprim që bëhet pa
asnjë interes material dhe pa qëllim përfitimi, e quaj moral.

100% e muslimanëve dhe të krishterëve sillen mirë sepse ia kanë frikën
Zotit dhe flakës së ferrit. Ose duan të shijojnë të mirat e xhennetit.
Nga këndi njerëzor, unë këtë e quaj jomoralitet dhe josinqeritet primar,
origjinal.

(E dij që është jashtë temës.)

Por,

shprehja musliman i moralshëm, thjeshtë nuk ka kuptim. Sipas mendimit
tim.
Pse?
Sepse nëse ti e pranon se ka "musliman të moralshëm", atëherë
automatikisht po e legjitimon edhe shprehje "musliman i pamoralshëm".
Dmth paska mundësi me qenë edhe musliman edhe i pamoralshëm.
Apriori, mjafton veq me thanë "filani është musliman", kjo vetvetiu dmth
"filani është i moralshëm ose i ndershëm". Ndërsa kur thua "filani
është musliman i moralshëm", dmth që "një filan tjetër paska mundësi me
qenë musliman i pamoralshëm". (Sipas kësaj, nëse i thua dikujt "jam
musliman", nuk i ke thanë kurrgjo hiq, sepse nuk dihet a je musliman i
moralshëm a i pamoralshëm.)
Këtë nuk e duron feja Islame. As logjika.

Unë mendoj se Morali ka mundsi me jetu vet. Pa i ndihmu feja, pa i
ndihmu askush.
Mos me qenë morali inicial njerëzor, Kurani nuk do të kishte kurrfarë
vlere.
Ka pasë njerëz tepër të urtë dhe të moralshëm në këtë botë, edhe mija
vjet para se me u përplasë në tokë Kurani edhe Bibla.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Morali Islam

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi