Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fjale te urta (Islame)

Faqja 17 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:45 am

“Morali (sjellja e mirë) të pastron nga koprracia, ndërsa hadithi të largon nga padituria.
"Për sa kohë që jeni në namaz, ju po trokitni në derën e një mbreti; kushdo që troket në derën e një mbreti, dera do t'i hapet"
Po të mos ishin vdekja,sëmundja dhe varfëria,njeriu kurrë nuk do të përkulej,sepse edhe përkundër këtyre tri gjërave ai është i padurueshëm.....
.....Dy gjëra i dëshironi,por nuk i gjeni dot. Këto janë: Lumturia dhe Rehatija dhe gjendën vetëm në Xhennet!!!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:46 am

Kur ti bejsh nje te mire dikujt tjeter, dije se i ke be mire vetes tende....
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:46 am

Kjo jete e kesaj bote nuk eshte tjeter vetem se nje defrim e loje,e jete vertete,padyshim eshte ajo e botes se ardhme,,sikur ta dinim...
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:46 am

Allahu nuk i don provokatoret as ziliqaret, ai i don besimtaret dhe shpresdhenesit.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:46 am

Mos iu frigo te arsimuarit as te pa arsimuarit,por gjysem te arsimuarit........................kuran
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:46 am

Kete se paskem has ne Kur'an !!! ?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:47 am

Aristoteli shumë më herët ka shtruar një varg të tërë shkaqesh duke thënë: karriga është nga druri, druri nga trungu, trungu nga fara, kurse fara është nga mbjellësi, që në fund të tregojë se si numërimi i tillë i shkaqeve medoemos shpie tek shkaku i parë. Shkakun i cili nuk ka nevojë për shkak, lëvizësin i cili nuk ka nevojë për lëvizës, krijuesin i cili nuk ka nevojë për krijues, që i përgjigjet të kuptuarit tonë të All-llahut xhel-le shanuhu.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:47 am

Nëna eshte shkolle, e kush e ka edukuar nje nene (femer) ka edukuar nje popull! [Proverb arabe]

Gjysma e punes eshte mbaruar, kur ajo fillohet me deshire. [Sami Frasheri]
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:47 am

Abdullah iben Mesudi (Allahu qofte i kenaqur me te!) ka thene: "Kërkoje zemrën tënde në tre vende:

1- Kur të dëgjosh Kur'an
2- Në rrathët e përkujtimit [të Allahut] [vendtubimet e diturisë, mexhliset] dhe
3- Kur të jesh i vetëm
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:47 am

Sikur të mos ishin vdekja, sëmundja dhe skamja, njeriu nuk do të bindej kurrë…

Kush e nderon dhe lavdëron atë që futë risi në fe ka shpejtuar në rrënim të fesë.

Ai që e qorton vetën në mesin e njerëzve, në të vertetë lavdërohet, sa keq është kjo që e bën.

Dijës i mjafton për nderë pretendimi që ia bëjnë injorantët.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:47 am

Mos iu gëzo fatkeqësisë dhe mëkatit të tjetrit!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:47 am

Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga
zemra....
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:48 am

Ca thenje per Kohen.


-Koha është mësuesi më i mirë për njeriun.


-Cdo fuqi njerëzore përbëhet nga koha dhe durimi.


-Të shtysh në kohë një punë,do të thotë të heqësh dorë prej saj.


-Koha është ajo që zbulon të vërtetën.


-Jeta nuk matet me kohën që kalon por me ngjarjet që e përbëjn atë.


-Varfëria vjen nga shkaku i kohës së humbur.


-Ke gjithmon kohë të mjaftueshme,nëse e përdor si duhet.


-Koha është pëlhura ku është endur jeta e secilit.Ajo është thesar i çmuar.


-I mençur,do të thotë të matësh kohën dhe fjalët.


-Koha mbetet gjykimi i pa anshëm i të gjithë brezave njerëzorë.


-Po e harove kohën edhe ajo të haron.


-Kursejeni kohën,ajo është indi me të cilin është thurur jeta.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:48 am

Agjerimi e ben nje shpirt te qet dhe te sigurt!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:48 am

Agjerimi pastron shpirtin nga epshet dhe e burgos ate nga deshirat!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:48 am

Katër gjëra shkatërrojnë trupin: brenga, pikëllimi, uria dhe pagjumësia.
Katër gjëra te kënaqin: Shikimi ne gjelbërim, shikimi i ujëvarës, shikimi i te dashurit dhe shikimi i frutave.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:48 am

Ai që mendon për veten se është më i miri, është më i keqi.Tri gjëra e bëjnë këtë jetë të mjerueshme: hakmarrja, xhelozia dhe karakteri i dobët.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:49 am

Aliu radijall-llahu anhu
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:49 am

Kjo dunja (botë) është si hija. Nëse tenton ta zësh kurrë nuk do të kesh mundësi. Nëse ja kthen shpinën, nuk ka zgjidhje tjetër pos që të përcjell -

Ibn Kajim El Xheuzije


Thote Zoti ne Kur'anin Famelarte


Ju njerëz dijeni se jeta e kësaj bote nuk është tjetër vetëm se lojë, kalim kohe në argëtim, stoli, krenari mes jush dhe përpjekje në shtimin e pasurisë dhe të fëmijëve, e që është si shembull i një shiu prej të cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atë të verdhë, mandej bëhet e thyer, e llomitur, e në botën tjetër është dënimi i rëndë, por edhe falje mëkatesh dhe dhurim i kënaqësisë nga All-llahu; pra jeta e kësaj bote nuk është tjetër vetëm se përjetim mashtrues. ( Al Hadiid 57:20)
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:49 am

''Allah''Lum ai qe ta din ty vleren per Xhehnnet e ka qel deren ,vepra te mira kush sa te mund dyfish Zoti na e pagun .Shihet qarte se penda dhe dituria jane simbolet e fese islame e tjeter gje eshte ajo se sa i permbahen njerzit kesaj begatije.tung ju pershendes nga hani i elezit hajre .dhe ju lutem me ju permbajt fjaleve te urta jo veq me i shenu faliminderit
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:50 am

Dje e lexova nje fjale te urte islame e cila me pelqej shume dhe qe ka nje domethenje te rendesishme per gjithecilin !

"Ka një qenie që është më e mira në botë, së cilës i jemi kurdoherë borxhlinj, kjo është nëna!!"
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:50 am

Vepro si te duash nje dite do te japesh llogari
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:50 am

Gjysma e parë e jetës na kalon duke kërkuar pasuri, ndërsa gjysma tjetër duke kërkuar mjek.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:50 am

Më mirë është të rrëshqet këmba se sa gjuha.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:50 am

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te urta (Islame)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 17 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi