Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

A ma perspektiv do te kemi si popull islamik apo komb shqiptar me te

Shko poshtë

A ma perspektiv do te kemi si popull islamik apo komb shqiptar me te

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:58 am

a ma perspektiv do te kemi si popull islamik apo komb shqiptar me te
'/kohve te fundit po ndegjohen do zera se ne ma mir te identifikohemi si popull islam se si komb shqiptar
_____________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A ma perspektiv do te kemi si popull islamik apo komb shqiptar me te

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:59 am

Guri i madh, paske harru edhe 1 opcion tjeter. Katolikizmin Do i mbetet hatri Dom Lush Gjergjit nese nuk e shef ne kete opcionin tend edhe identifikimin si Katolik.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A ma perspektiv do te kemi si popull islamik apo komb shqiptar me te

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 11:59 am

A ato të perendimit shoqata cka të kan sjellë ty?

Sipas ndonjë modeli te perendimit i cili vuan nga një vetëurrejtje e çuditshme, e cila s’mund të quhet ndryshe përpos patalogjike,i përfshiu edhe shqiptaret katolik,dhe e gjithe kjo vjen nga qarqe të njohura që mund të quhen edhe antishqipatre dhe antikombëtare.

„Besimi përfshin në vetvete identitetin e njerëzve, vendos rregull dhe parime vlerash morale në çdo shtëpi, për të cilat ka shumë nevojë kjo shoqëri, po ndihmon edhe Integrimin e Shteteve në një bashkësi“.

Pa besim, fe, nuk mund të ketë përparim n’Atdhe…Besimi, feja, ka qenë historikisht gjuha më e dobishme për njerëzit, për të folur për gjërat më të rëndësishme,dhe kjo liri e të shprehurit dhe të menduarit nuk mund të lidhë një popull me identitet fetar..as me Islamin po as me Katolicizmim
Perspektivën me fe e lidhin sllavet dhe greket me orthodoksizmin,dhe kështu diçka u tentua me heret te konfirmohet edhe nga konferenca e Ipeshkëve të Shteteve të Be-së.

U tentua edhe nga disa të verbër katolikë të kërkojnë kthim të orës prapa me konvertim të shqiptarëve Muslimanë në të krishterë se gjoja si të tillë me lehtë do të integrohen në familjen e madhe Evropiane,në një bashkësi e cila premtoj shumë perspektiva dikur,sot edhe më keq dhe më shumë ka ngjallë urrejtje në mes popujve deriaty sa që i ishtë vë pikpytje egzistencës së Evropës si e krishtere.Këtë më së miri e kan kuptu spanjollet sot që nuk i dhanë dritë jeshile vendosje të kryqit në shkolla dhe spitale,dhe kjo dëshmon se Shteti duhet të qëndrojë distancuar nga feja duke i garantuar popullit ose popujve autonomi fetare.

Pra,perspektiva e shqiptareve nuk është Krishterimi po as Islami po intergrimi në Bashkimin Evropian,dhe kjo është konfirmuar dikur pa u cek dhe në dijeni se shqiptarët me shumicë janë Muslimanë

“E ardhmja e Kosovës është në Bashkimin Europian”, kështu është theksuar në Samitin e Selanikut më 2003. Kjo është konfirmuar vazhdimisht nga institucionet dhe përfaqësuesit e lartë të Bashkimit Europian.


Nga ku ideja se për të hapë rrugë perspketive na u dashka të përdhunojmë identitetin Kombetarë për të përqafuar Papën apo Homeinin?Besimi ne fe i yti të perket ty,i imi mua, kurse Kombi i të dyve,kështu ka qënë den baba den dhe keshtu do të mbetet,dhe vetëm kështu mund të mbajmë shtërrguar për fyti fundamentalët islamik dhe fanatikët katolik.
__________________
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: A ma perspektiv do te kemi si popull islamik apo komb shqiptar me te

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi