Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

1400 vjet pas Shpalljes, A e rregulloi botën Kurani?

Shko poshtë

1400 vjet pas Shpalljes, A e rregulloi botën Kurani?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:00 pm

1400 vjet pas Shpalljes, A e rregulloi botën Kurani?
Çka mendoni?

A është sot bota e rregulluar në formën, apo në sistemin, që predikon Libri i Shenjtë - Kurani? (Distanca kohore është 1400 vjet).

Pra, në këto "Mësime nga Kurani", le të mësojmë më tepër, nga ata që dijnë, cilat ishin, konkretisht, dobitë, të rejat, dhe mrekullitë që Kurani ia solli Botës dhe Njerëzimit.
A ka njerëzimi më pak a më shumë vuajtje?

Si ka mundësi që "Libri i Shenjtë" të mos ketë fuqi (sukses) të bindë jobesimtarët, edhe pas 1400 vjetësh?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 1400 vjet pas Shpalljes, A e rregulloi botën Kurani?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:01 pm

Nese i marrim per baze ca TV Qela, mund ta shtronim nje pyetje shqiptarçe:
Cfare kemi arritur qe nga themelimi i alfabetit shqip?
Keshtu sic ka menduar hapesi i temes pergjigja i bie:
Po, ka ndikuar... disa kane mesuar shkrim lexim por, per fat te keq, kane (me) mbetur TV Qela.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 1400 vjet pas Shpalljes, A e rregulloi botën Kurani?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:01 pm

Makresh.
në të vërtetë thonjëzat kisha dyshime edhe vet a t'i vendosë, a jo. Por zakonisht, për cilësorët, në gjuhën e shkruar përdoren thonjëzat. Jo gjithmonë thonjëzat mohojnë apo tallin diçka.

Nëse tash ne të dy marrim parasysh postimin e Kerçovari-t, ku ai thotë se "Korani nuk është libër i shenjtë"... këtu, rastësisht arsyetohen edhe ato thonjëzat e mija.

Përndryshe, s'ka pse personalizohet tema. Le të jem unë provokanti e i keqi, s'ka problem.
Vetëmse, pyetjes (temës) sime nëse i përgjigjesh sinqerisht dhe me dorë në zemër, dikush do të mësojë e do të përfitojë shumë nga ajo që lexon këtu. Pse jo, ka mundësi që diksuh që lexon këtu edhe të ndryshojë bindje. Punë e madhe nëse unë apo ndonjë tjetër, nuk jemi ky "dikush".

ps. për këtë temë, kam marrë shkas nga diskutimet rreth shamisë (mbulesës). Pse është patjetër që nëse ke shami je muslimane. Unë kam pa shumë shkina, zakonisht plaka, me shamija.

Plus kësaj, njerëzit janë ba synet shumë e shumë kohë, qindra vjet para se me zbritë Kurani. Hebrenjtë, nuk janë muslimanë. Hebraizmi është fe monoteiste me traditë rreth 3000 vjeçare. Ata bëhen synet, edhe kurrë nuk e hanë mishin e derrit.

Prandaj pyetja ime: Çka rregulloi në botë Kurani?
Për 1400 vjet!?

A nuk kam të drejtë të pyes? Qoftë edhe si një naiv?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 1400 vjet pas Shpalljes, A e rregulloi botën Kurani?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi